Hirdetés
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Everest / AIDA64 topik
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Apple notebookok
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Hisense LCD és LED TV-k
- eGPU tapasztalatok
- AMD APU (AM4 és AM5) topik
-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagyúr
válasz whbear #21888 üzenetére
Nem volt vele komolyabb gáz, csak épp ott félrevitte volna a thread-et. A régebbi LMDE nekem se jött be anno, a mostani tárolói viszont jók voltak a Jessie-ben. A Mintek a 13 óta valahogy mindig jól futottak a gépemen, főleg a régi alaplappal volt ez szerencse, mert sok disztró nem nagyon akart működni vele..
(#21885) imibogyo Sajna sokat nem tudok segíteni, UEFI-ben még nem telepítettem eddig.
Új alaplappal érdemes jobban megismerkedni, mert rengeteg trükkös dologra képesek, én is szívtam már eleget az enyémmel, többek között emiatt is kerülöm az UEFI-t.Ja, az USB, érdemes figyelni, mert az usb2/3 pen/csatlakozó között előfordulhatnak kompatibilitási problémák, usb3-as pennel több a telepítési probléma, mint az usb2-vel.
(#21891) spammer Debian se rossz ilyen szempontból, jól lehet variálni a különböző tárolóiban lévő verziókkal.
(#21894) joecontra A 17.1-es XFCE rendkívül szuperül működik, néha meglepődök, milyen gyors a Cinnamonhoz képest, mondjuk ugyanígy meg szoktam lepődni a Jessie 3-4 sec-es bootolásán is.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Fenyő
őstag
válasz joecontra #21894 üzenetére
17.x xfce vs 14.04 Xubuntu esetében semmiféle mérhető vagy érzékelhető sebességkülnbség nincs (sőt az ugyanarra DE-re kernelre, driverekre épülő és egyformán beálítgatott disztrók között sem igazán, annó nem is olyan régen jópárat összehasonlítottam ugyanazon gépen), annyi, hogy az alap Xubuntu meglehetősen fapad, jóval több idő beállítani, egy bosszantó bugját nem tutdtam csak megoldani, míg a 32 bites Mint 17.x telepítőknek gondja lehet a K7-es gépekkel, de kb ennyi, óriási különbségek nincsenek, mindkét rendszer jól használható (ill többi kipróbált disztrók jórésze is, mint pl Fedora/Korora Xfce, Manjaro xfce, Opensuse xfce, viszont a Debian 7/8 Xfce és a Centos 6 Xfce ablakkezelése nem igazán élhető desktopon ilyen lájtos DE-kel, Centos 7, OpenMandriva/Mageia maradt csak ki a szórásból (kismillió Ubuntu derivátumot nem láttam értelmét próbálgatni), így ezekről nem tudok nyilatkozni), mondjuk Minttel jóval több gépen (legalább 50+ gépre telepítettem már 90%-ban az xfce verziót) van tapasztaltom, de stabilitási gondokkal még nem találkoztam (ill. az LMDE1 egy volt meglehetősen bugos, de 13-as/17.x-es/LMDE2 Minttel hacsak nincs kompatibitási gondja az adott géppel nemigen szokott gond lenni), egy pulseaduiós hangkártya inkomptibitás fordult csak elő, ill. az említett 32bites K7-es telepítős bug.
[ Szerkesztve ]
Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!
-
joecontra
addikt
A Linux Mint mellett szól, hogy a szoftverek nagyon jól össze vannak válogatva benne.
Nekem anno a Linux Mint 13 MATE verzióval volt reboot problémám, ezért továbbléptem. A 17-es verziókat nem próbáltam, de a 13-as XFCE kiadást lassabbnak éreztem egy Xubuntu-hoz képest. Nem tudom ez azóta változott-e.
Egy gondosan összeállított, kevésbé lehangoló színekkel feltémázott Xubuntu remix alternatíva lehet.
Ez csak egy magánvélemény.
Üdv,
J -
imibogyo
veterán
válasz nemurea #21892 üzenetére
Igen hibák mindig lehetnek. Épp most írtam ki lemezre a 15.04-et újra (MATE, mert hogy ez lett volna a cél és nem a sima Unity-s Ubi) meglátjuk estére, hogy mi lesz. Nekem hátulra volt minden esetben bedugva a pendrive, mondjuk hosszabbítón keresztül (először erre is gyanakodtam, mert pl. a webkamerám nem szereti), aztán átraktam közvetlen alaplapi csatlakozóba de az sem oldotta meg a problémát. De végülis most már mindegy, majd telepítek DVD-ről, végülis nem halál (most be is állítottam állandóra az asztalra amíg próbálgatom, utána meg úgy sem kell olyan sűrűn), de azért kényelmesebb lenne ha rájönnék mit rontok el (mert, hogy 90%, hogy én hibázok valahol) és használni tovább a megszokott telepítési rutinomat.
-
nemurea
aktív tag
válasz imibogyo #21885 üzenetére
@imibogyo USB telepítés: kényelmes a pendrive-ra rakott iso-ról telepíteni, de a leglehetetlenebb helyeken jönnek elő problémák (szerencsére nem gyakori, de még én is belefutottam nem egybe, pedig azért nem csinálom gyakran). Csak két példa: pen-re rakott linux live verziót (többfajtát is) akartam másik USB pendrive-ra telepíteni (kb. HDD-ként viselkedett a cél pen). Fel is települt, boot elkezdődött, majd minden esetben félúton, már a root fájlrendszer csatolása után lefagyott. Ugyanaz a linux live disztó kiírva DVD-re, ugyanarra a cél USB pendrive-ra feltelepülés után gyönyörűen működött.
Másik (tegnapi eset): 16 gigás USB2-es pendrive-ról Win8.1 települ cél HDD-re, rendszer tökéletesen működik. TV tunerhez nincs Win8.1 driver, nosza helyette Win7. Ugyanaz a pendrive, ugyanaz a módszer, ugyanaz a forrás az iso-hoz. Telepítő elindul, a cél HDD-t szépen particionálom vele - de mikor telepíteném, kiírja, hogy Rendszer partíciót nem tud létrehozni. Órákat töltöttem el vele, míg nyomoztam, mi lehet a baj. Végül (egy fórum kósza bejegyzéséből ihlet): áttettem az előlapi USB-ből a hátul levő USB portba. Azonnal működött. Úgy, hogy a hibaforrásnak (HDD-t particionálni tudta, de rendszerpartíciót nem tudott létrehozni) egyáltalán nem az USB pen tűnt. (Btw, ezzel párhozamosan leszedtem a másik HDD-t, ami nem vett részt a telepítésben, hogy a kettő közül melyik segített, azt nem tudom.)
Ez off-topic, csak az ötletek miatt írtam le.
-
spammer
veterán
válasz szundybence #21889 üzenetére
Automatikusan akkor frissül (illetve időzítetten), ha a rendszerben ez be van állítva, ha van ilyen lehetőség. Nem tudom, Ubuntuban van-e ilyesmi a beállításoknál. Egyébként akkor frissül, amikor frissíted. És akkor is csak az a verzió lesz maximum (a legújabb), ami éppen a hivatalos tárolókban elérhető az adott disztróhoz.
Tehát, ahogyan már előttem is írták: az, hogy egy adott szoftverből létezik friss(ebb) verzió, nem jelenti azt, hogy ez nálad is elérhető lesz a tárolókban, mert valószínűleg csak a következő release-be (kiadásba) kerül be a frissebb, tehát jelen esetben pl. a 15.10-be (és addigra sem a legfrissebb lesz benne).
Amennyiben folyamatosan friss szoftvereket szeretnél (minél újabbakat), abban az esetben a rolling / half-rolling (gördülő / fél-gördülő) disztrót kell használnod, amiknél mindig folyamatos a frissítés és nem fél évenkénti kiadási ütemezésű, mint pl. az Ubuntu.
Ilyen rolling disztrók pl. a Manjaro vagy a Chakra.
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
lev258
veterán
válasz szundybence #21889 üzenetére
Az Ubuntu, mint a tipikus mainstream disztribúciók, nem rolling. Ez azt jelenti, hogy az adott verzióban a szoftverek verziói fixáltak, ritka, hogy frissülnek. Ha külső ppa-ből telepítesz valamit, akkor a ppa gazdája elérhetővé tehet újabb verziókat a szoftverből a rendszeredre, ami így automatikusan frissül.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
whbear
senior tag
válasz spammer #21883 üzenetére
Itt ilyet nem lehet írni hogy valami tákolmány vagy barkács dolog aminek köze van az ubihoz vagy a minthez!
Ubyegon: Respect hogy nem törölted a hozzászólásomat, igaz itt az Ubuntu topikban az Ubuntu mellett kiállni nem olyan nagy bűn. Amúgy nem azért utálom a Mintet mert csak, hanem mert próbáltam több verziót, több DE-vel és bizony rengeteg probléma adódott. AZ LMDE még kiforratlanabb volt számomra. Viszont ez indított el más irányba, előbb a Fedora felé majd az Arch-nál kötöttem ki ahol megtaláltam amit kerestem több mint 2 éve a Linuxos világban. Ennek ellenére apámnak egy Xubuntu-t tettem fel mert amire egy átlag felhasználónak kell arra kifogástalan.
[ Szerkesztve ]
Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM
-
jimmy399
senior tag
válasz szundybence #21886 üzenetére
VirtualBoxból már kint van az 5.0, bár tény ,hogy az ablakokra...
--- N/A ---
-
szundybence
aktív tag
válasz szundybence #21884 üzenetére
Nah, hát ez sem jött be. Például az ezzel a módszerrel történő frissítés után a Virtualbox 4.2.1-es volt. Leszedtem, felraktam, most 4.3.10. Szóval szerintem kellene még valami másnak is lennie, hogy valóban frissüljenek a dolgok.
-
imibogyo
veterán
válasz ubyegon2 #21881 üzenetére
Hát ha van még valami ötleted, hogy mi lehet a pendrájvos telepítés esetében a probléma szívesen hallgatlak (mert hogy jobban szeretném az erről való telepítést, mint az évente egyszer kellő DVD olvasót előszedegetni).
Mindenesetre azt nehezen tudom elképzelni, hogy mind a 4 pendi hibás volt, vagy mind a 4-en hibás telepítő felírás volt, miközben több különböző programmal raktam őket össze és ugyanazt az ISO-t kiírva DVD-re rendben feltelepült a rendszer.
Én elfogadom, hogy valamit rosszul állítottam be UEFI-ben, de mit? Konkrét leírásokat is végigpróbáltam a SecureBoot és Fastboot beállítások tekintetében, valahogy mégsem ment fel. Vagy 3 napig próbálgattam mindenféle boot sorrenddel és BBS beállításokkal, amikor is ide beírtam a nyűgömet, hogy nem megy. Lehet valami az alaplapommal sem kerek, mert az előző Gigabyte és még a még azelőtti MSI Z97-es lapokkal simán felment a 15.04 (tehát még azt sem lehet mondani, hogy első Z97-es, vagy UEFI-s telepítésem lenne)...
Amúgy ha van valaki unatkozó, vagy kihívásra vágyó ember és szívesen kipróbálná nálam a telepítési ötleteit (mármint, hogy mi lehet a baj az én esetemben), azt szívesen fogadom egy késő délután és megpróbálhatjuk. Én már ami eszembe jutott (nem túl sok minden) azt megtettem.
[ Szerkesztve ]
-
spammer
veterán
válasz szundybence #21882 üzenetére
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Ha van új, akkor ezzel frissülnie kell. A tákolmány szoftverközpontot meg jobb elfelejteni.
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
szundybence
aktív tag
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogyha én felrakok egy szoftvert az Ubuntu Szoftverközpontból, annak hogyan lehet megmondani, hogy amikor frissítek és van belőle friss, akkor az is frissüljön? Mert az egyik-másik frissül, a többi meg nem. De ha felírom a verziószámát, majd leszedem és megint felrakom, akkor látom, hogy már új. De akkor miért nem frissül automatikusan?
-
nagyúr
válasz Damateo #21877 üzenetére
Sok különbség van a kettő között és sok ilyen cikk íródott e témában, [link] [link]. A fő asztali kezelő felületükben viszont szignifikáns a különbség, sokan a Unity miatt tértek át más disztróra, akár a Mintre is, amelynél a Cinnamon DE viszont egy nagyon könnyen kezelhető és jól beállítható felület, valahol a KDE alatt van konfigolásilag. Mellesleg jól is néz ki!
(#21878) whbear ft hozzászólását most ne nagyon vedd figyelembe, mert már sok helyen leírta, hogy utálja a Mintet.
Igazán akkor látod a különbséget, ha kipróbálod a Mint Cinnamont és az Ubuntu Gnome-ot, nekem fenn vannak ezek is és mindkettő tökéletesen működik.
Ez már a Gnome 3-at használja, de kipróbálhatod (#21880) Dhampir ft javaslatát is a Gnome 2-vel.(#21879) imibogyo Elég szokatlan ez a dolog, ami nálad történt.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Dhampir
félisten
válasz Damateo #21875 üzenetére
Olvastam valahol hogy sokat eszik az unity.
Lehet Classic Desktop-al is használni.
-
imibogyo
veterán
Na egy kis update. Miután kipróbáltam 4 különböző pendrájvról a telepítést és mindannyiszor hibára futottam, úgy döntöttem adok egy esélyt a DVD-ről telepítésnek is, végülis sok veszteni valóm már nincs alapon. Anélkül, hogy bármit átállítottam volna UEFI-ben, tökéletesen feltelepült a 15.04-es Ubuntu. Ja és a DVD meghajtóm is külső USB-s. Most már tényleg csak arra tudok gondolni, hogy a múltkor említett BBS priority-val lehetett tényleg valami, mert ugye a pendrájv a merevlemezek között kér magának helyet, ahol több eszköz is van, addig a DVD olvasó egy külön kasztot képvisel és itt egyedül van és így nem akadhat mással össze (persze ez csak magán okoskodás simán lehet hülyeség is).
-
Damateo
aktív tag
válasz ubyegon2 #21874 üzenetére
Nekem a Chakrával dem volt semmi bajom. Csak nézelödöm.
Első Linuxom.
2015.03.-as telepítövel raktam fel. Csak a zárt driverek nem mentek, driver cserével kezdtem. Most megint cserélnem kellene, de ezerféle függöségbe gabajodtam bele. Várom a stabil telepítöt.
Olvastam valahol hogy sokat eszik az unity. Fog ez változni mostanában?
Jön valami nagyobb ubis frissítés? -
Damateo
aktív tag
Üdv.
Mostanában kezdtem nézelödni ubi háza körül.
Van valami hasonló filozofiájú ubi kiadás, mint Chakra Linux? -
tatararpad
őstag
Mesterek! Mi a módja annak, hogy a Unity Launcher mondjuk egér harmadik gombjára előússzon, ha mégegyszer megnyomom pedig eltűnjön. Ami megoldást találtam az hasonló, de csak annyit csinál hogy ki-be kapcsolja az autohideot. Nekem úgy kellene, hogy a launcher autohide-ban maradjon, vagyis az ablakok fölé ússzon be, mint alapból, ha autohideban van és oldalra csapom a kurzort vagy hosszabban nyomom a Super-t.
-
imibogyo
veterán
válasz spammer #21866 üzenetére
Köszi, meglesem majd ezeket is. xHCI-re nem emlékszem, de a sata módom AHCI. Egyébként lehet félreérthető voltam amit most próbálok felrakni az Ubuntu 15.04 MATE és most Xubuntu 14.10-et tudok használni. Nem mintha ez nagy különbséget jelentene a Xubuntu 15.04-hez képest (gondolom legalábbis is), csak lábjegyzet. Mondjuk ma már hulla vagyok nem hiszem, hogy még próbálgatok és hátha jön még más ötlet is.
-
-
spammer
veterán
válasz imibogyo #21865 üzenetére
A 15.04-től már systemd-t használnak az Ubik is. Lehet, hogy nem ez a gond, de akár ez is megeshet. Próbáltál másik systemd-s disztrókat is? pl.: Manjaro, Fedora, Debian 8? Érdemes lenne tesztelni, hogy azoknál fennáll-e ilyen probléma. Főleg jó lenne olyat keresni, ami hasonló systemd és kernel verziót használ, mint a Xubuntu 15.04.
Továbbá, nézd meg a BIOS-ban, van-e nálad ilyesmi: xHCI support: pl. ha én ezt nem kapcsolom ki, akkor sleep, shutdown esetén is csontra fagy a gépem. Szívtam vele rendesen, még kernelt is forgattam, mindenféle systemd verziókat próbálgattam anno, és csak ennek a kikapcsolása oldotta meg. És azelőtt a nem systemd-s disztrók (pl. Ubuntu 14.04) mentek mindenféle gond nélkül.
Lehet, hogy nálad nem ilyesmi a gond, de ha már minden ötletből kifogytál, és még ezeket nem próbáltad, egy tesztet megérhetnek.
[ Szerkesztve ]
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
imibogyo
veterán
Kellene egy kis segítség kezdem feladni.... Már vagy 100x raktam fel különböző disztrókat a gépeimre, de az új gépemre szinte képtelen vagyok (ASUS Z97 Pro Gamer, G1820, Samsung SSD 840 EVO). Azért csak szinte, mert a Xubuntu 14.10-es simán felmegy. 15.04-el próbálkozom (erre lennék kíváncsi) USB-ről (más gépeken rendben bebootolnak az eszközök, tehát nem hiszem, hogy ezekkel lenne baj).
Valami szerintem az új verzióval lehet, mert Xubuntu 14.10-es telepítő rendben működik. A probléma az, hogy még csak el sem indul róluk a telepítés (két különböző pendrive-on is rajta van a 15.04 MATE), bejön a választólista (try, install, memory check stb.), majd ha rányomok, hogy mondjuk "kipróbálás", akkor újraindul a gép és kezdhetem elölről (UEFI módú indításnál), másik módú installnál pedig csak fekete képernyőm van.
Amiket eddig elvégeztem:
- secure boot OFF (Xubi még ezzel ment fel gond nélkül)
- OS type: other
- fast boot OFF
- játszottam a boot sorrenddel is, amit nem is értek miért számítana, ha eleve a boot listából manuálisan választom ki a megfelelő eszközt (F8).
- olvastam neten, hogy esetleg a BBS priority-ket (??!) is nézzem át és rendezzem át, úgy, hogy a kívánt USB-s eszköz legyen az első helyen. Ebben csak azt nem értem, hogy ha ez nem lenne jó, akkor a Xubi meg miért megy fel az alap beállításokkal? Ráadásul ha erről az eszközről bootolok live módban, akkor elvileg ennek mindegynek kellene lennie nem? Hiszen "magára" ír a pendrive.Bármilyen ötletet szívesen fogadok. Életemben nem szívtam még ennyit egy egyszerű installal...
[ Szerkesztve ]
-
Foose
addikt
Jó jó,akkor ahogy olvasom,inkább marad így a Xubuntu... Köszönöm
Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL
-
-
Foose
addikt
Sziasztok! Még nem kaptam választ... Xubuntu 14.04.1 van a gépemen, amire az új 17.2-es linux mint-et szeretném feldobni. Hogyan? Korábban írt olyat valaki hogy elég ha felveszem a tárolót. Hiába keresem, nem találtam neten infót. ??
Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL
-
-
laszlohu
addikt
Azt írja a firefox ubuntu 15.04-en , hogy a 11.45.2 - es Java pluginom frissítésre szorul, mert sebezhető
ezt hogyan tudnám megtenni pls. help!!!!,
valamilyen terminálos frissítés is jó lenne. -
Fenyő
őstag
válasz Lacpac #21850 üzenetére
Vagy ott nyitod meg a terminált vagy ha a kitömörített mappában vagy akkor csak simán a megfelelő mappába lépsz cd-vel, esetedben cd Gambas_3.5.2_Ubuntu/Lucid/i386 és ott adod ki a fentebbi parancsot, forcepae paramétert pedig a telepítő betöltődése előtt kell beírni F6-al;
Vagy a fentebb linkelt alternatív Lubuntu 14.04 telepítő már alapból nonpae-s kernelt tartalmaz, ilyen gyengébb vashoz pont ideális.
[ Szerkesztve ]
Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest