- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Google Home/Nest
- Hobby elektronika
- OLED TV topic
- Hamarosan leszűkíti a támogatott hardvereit az NVIDIA
- Samsung LCD és LED TV-k
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Végre módosított a shader fordításon a Monster Hunter Wilds
- Milyen TV-t vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
bobsys
veterán
Az a regi pontrendszer kb 3 evvel ezelottrol ami teljesen mas sziztema szerint mukodott. A mostani az itt van. Minimum 60 pont, hogy bekerulj a kalapba amibol huznak. A huzasi sorrend pedig a magasabb pontszamtol az alacsonyabb fele tehat minell tobb pontod van a 60 felett annal hamarabb kerulsz sorra.
(#244) bwooster: aki Europabol jott persze, 457 vizumra szponzoraltak
-
gghrtz
őstag
Ezen ellehet egyáltalán érni a 120 pontot?
Nekem nagyon ilyennek tűnik a dolog: Takarodjak innen mocskos külföldiek, de aki annyira penge, hogy hozzátud dobni kurva sokat lóvét a GDP-hez, annak elnézzük, hogy külföldi...
-
FіkuszKukіsz
őstag
Két lehetőséged van. diákvizummal max heti 20 órát dolgozhatsz. Vagy ha szponzorált munkavállalásival rendelkezel akkor "korlátlan". Az utóbbihoz viszont kell egy cég aki felvesz, szponzorál. De a vállalatoknak szigorú kritériumrendszernek kell megfelelniük ahhoz, hogy szponzorálhassanak, tehát szponzoráltjaikat is alaposan megválogatják.
(#243) bobsys
Gondolom az ismerősöd szponzorált volt.
-
bobsys
veterán
a munkavallalasi vizum egy ideiglenes bevandorlasi vizum naluk (vagyis az volt meg par eve a 457es vziumosztaly) de ertem amit mondasz. Van munkavallalasi vizum naluk, de azt leginkabb akkor kapod meg ha ott vagy, akiket ismerek azok kozul egy ember kapta ugy meg, hogy Europaban volt.
-
emelhu
aktív tag
"szerk: a külföldi-magyar munka arányáról meg azt gondolom, hogy a külföldi közelebb van a szerződött munkaidőkerethez, a magyar meg több. nem ritkán sokkal több."
Szerintem ennyi a lényeg, illetve hogy "jobb helyeken" (ebből kevés van nálunk, még ha a céges embléma azonos is) egyértelműbb a munkakör, hogy kinek mi a feladata és még mit lehet "rádobni" a munkakörre.
Valamint egyszerűen a jól szervezett piac és a magasabb bérköltség miatt olcsóbb "kiváltani" külső eszközzel (szakértő, új munkakör, sw vásárlás) a probléma megoldását, amivel a magyar cégnél szenved a fejlesztő, közben nem halad a saját munkájával, de be kell pótolnia, mert a határidőt nem érdeklik a személyes kis problémái.
-
bobsys
veterán
az egyik legnagyobb hiba, atszamolni forintra a kulfoldi fizetest
Sydneyben egy alberlet havi 500 000 forintnal kezdodik. Egy lakas meg 120 000 000 forintrol indul ugy, hogy nem fix aras hanem aukcio van es a helyszinen licitalsz meg ezen ar fole.(#219) UnA
nem egy embert ismerek akik betudtak vandorolni Auztraliaba akar ugy is, hogy ki sem mozdultak Magyarorszagrol amig nem lett meg a permanent resident visajuk. Termeszetesen a bevandorlasi rendszeruk nem tokeletes, de szerintem az egyik legjobb -
kraftxld
félisten
Ha nettó összegekről beszélsz akkor kicsit félre lettél tájékoztatva, AU-ban úgy max évi 150e AUD-ig mennek a programozó fizetések, adózás után mondjuk ebből marad max heti 1700, ez pedig 1.5M nettó. Ebből le lehet vonni az "olcsó" lakbért vagy jelzáloghitelt meg a többi dolgot ami sokkal drágább mint máshol
-
emelhu
aktív tag
"Nyilván feléjük sem szagoltam vagy 10 éve, de attól még vannak fogalmaim róluk."
Azért ez a tanultam róla nagyon erős
Én sok mindent csináltam (pénzért vagy hobbiból, gyakran hónapokig, és ki merem jelenteni nem értek hozzá!
Általában a dolgoknak a felszínét képes az ember megkapargatni (természetesen a működési alapelveket ismernie kell, különben teljesen hályogkovács a szint), de pár évnyi intenzív munka kell az adott területen ahhoz, hogy valaki "kielégítő" szinten tudjon és ki merhesse jelenteni, hogy "valamit már ért hozzá"
Persze a zsenik kivételek!
Egy nagy multi céghez vendégek érkeznek.
Látják a központi irodaházban a sok szorgalmasan rohangáló alkalmazottat, a nők kiskosztümben, aférfiek nyakkendő nélkül, de ingben, zakóban.Megkérdik: van önöknél dresscode?
Nem, de mindenki alkalmazkodik egy elvárt szokáshoz, hangzik a válasz.
Ekkor egy hosszú hajú, csapzott fiatalember rohan el a folyosón, pólóban, farmerben.
Ő is alkalmazott - hangzik el a kérdés?
Igen, válaszol a vezető.No de akkor miért nem visel inget és zakót?
Hja, neki könnyű! Ő zseni!!
-
emelhu
aktív tag
Informatikus: informatikai rendszerek létrehozásában, üzemeltetésében, működtetésében szerepet játszó szakember.
Programozó: informatikai rendszerekhez szükséges programkódok megalkotója
Fejlesztő: informatikai rendszerek valamely vagy több részének (szervezés, tervezés, programozás) kivitelezője.Általánostól speciális felé:
Informatikus >>> Fejlesztő >>> Programozó
Az informatikus tucatnyi szakma egyike a fejlesztő.
A fejlesztők tucatnyi irányának egyike a programozó.De még a programozó is számos részterületet fog össze, mert a html kézi manipulátortól az ügyviteli C# kódolón át a beágyazott C/ASM kód készítőig mindenféle belefér, pedig mind nagyon más feladat.
-
bambano
titán
válasz
Cathfaern #225 üzenetére
dolgoztam fejlesztő cégnél, ahol 1-2 órás cigiszünetek voltak az udvaron. az elején a főnök többször odajött beszélgetni. vagyis inkább hallgatózni. kőkemény szakma, konkrét meló ment, mert egyszerűbb volt cigiszünetben megbeszélni az aktuális problémákat, mint összerántani egy meetinget.
pár ellenőrzés után le is szoktak arról, hogy abajgassanak. szóval kockáknál a hosszú ebédidőt sok esetben nyugodtan lehet produktív munkának számolni.
szerk: a külföldi-magyar munka arányáról meg azt gondolom, hogy a külföldi közelebb van a szerződött munkaidőkerethez, a magyar meg több. nem ritkán sokkal több.
-
Cathfaern
nagyúr
Külfölddel tényleg nincs tapasztalatom, de gyanítom abban lehet különbség, hogy milyen arányban vannak ilyen emberek. Mert persze mindenhol vannak. De ha egy 100 fős cégből 3-4 ember ilyen, az nem probléma, de ha 70-80... az már igen (főleg, hogy akkor jó eséllyel a maradék is az lesz idővel)
-
vzozo
senior tag
válasz
Cathfaern #225 üzenetére
Ez szerintem nem magyar jellegzetesség, mindenhol így működik a világ: vannak, akik kvázi nulla befektetéssel túl akarják élni a napot, és valójában a cigi-kávé-ebéd-duma a többiekkel teszik ki a napjaikat. Csak tudod az a baj, hogy a munkát a nap végén valakinek el kell végeznie. És igen, akkor bizony van mit tenni, és előbb-utóbb meglesz a panaszkodás is.
Mert kb. pont teszek rá magasról, hogy az ilyen léhűtőkhöz képest mennyivel többet keresek, mennyivel több bónusz kapok, mennyivel szebb a céges autóm, mennyivel előbb jön az előléptetés, ha tulképp arról van szó nap-mint-nap, hogy akadályoz a munkádban, és folyamatosan a hülyeségeiket kell helyretenned az előrehaladás helyett.
-
Cathfaern
nagyúr
Külfölddel nincs tapasztalatom, de Magyarországon informatikában inkább az ellenkezőjét látom, mint amit itt lefestenek páran... Igen, mindenki panaszkodik hogy mennyire sok a meló, meg mennyit dolgoztatják, meg semmire sincs idő... de azért becsusszannak fél órás kávé szünetek, meg 1 órás ebédszünetek... (fix. napi 8,5 órás munkaidőbe)
-
vzozo
senior tag
Persze, sőt, ahogy aláírsz kintre, egyből kapsz egy "euró bokrot", ami naponta termi az ötszázasokat. Nekem is csak annyi a munkám itt, hogy reggel felkelek, megöntözöm, aztán délutánra már tépem is le a lila papírost, és éjszaka elbulizom. Vagy veszek belőle még 10 méternyi kolbászkerítést.
-
doc
nagyúr
akkor is hulyeseg
eleg sok idot toltottem kulfoldon, ottani cegnel dolgozva, es ez a 'kint minden csodas, meseszeru, dolgozni sem kell csak dolnek a milliardok' egyszeruen marhasag
a heti munkaido lehet valamivel kevesebb bizonyos orszagokban (de akkor sem 40 vs 12, hanem 40 vs 35 ora), de kb. ennyi a munkaidobeli kulonbseg
az hogy a munkakorulmenyeknek koszonhetoen a munkaido nem folyamatos 420/480 perc robotolasbol all, nem az adott ceg foldrajzi elhelyezkedesetol fugg, hanem a hozzaallastol
itthon is leteznek olyan cegek (egyre tobben) ahol a nagyon jo munkakorulmenyek elsodleges fontossaguak, mert tisztaban vannak vele hogy a jo munkaerot ezzel (is) kell/lehet csabitani, senki nem fog csak azert munkahelyet valtani hogy partizezerrel tobbet keressen -
vzozo
senior tag
Ezzel nincs baj, a beszólásom a "harmadannyira" vonatkozott. Szerk.: na meg nyilván a milliárdos kitételre.
Hacsak nem kerülsz el egy startuphoz, ahol remek részvénycsomagot kapsz, és mondjuk az ezerből az az egy lenne az, amelyiknek be is jönnek a terveik. Na akkor talán leszel milliárdos. Forintban, nem USD-ben.
Tény, én is tapasztaltam, hogy a magyar munkaadó inkább keres évekig (!) egy igáslovat, akire aztán rátolhatja az összes melót, míg nyugatabbra felvesznek akár 5 közepes képességű embert, aztán azok öten vagy összehoznak valamit, vagy az egyik kitanulja a szakmát, és a többit ki lehet penderíteni...
De azért a háromszoros szorzó irreális, gondolj csak bele, heti 40 óra meló vs. 120 óra. Ilyen nincs. Csúcsidőben volt olyan hetem, amikor ~100 órát dolgoztam, bizonyíthatóan, dokumentáltan, ügyfél által elfogadva és kifizetve, de ilyen csúcs mondjuk 1x volt az elmúlt 10 évben. Ez nem fenntartható, ez butaság.
-
@GeorgeV: az ausztrálok hülyék, mert a folyamatos IT munkaerőhiány ellenére sem adnak munkát a külföldieknek. Van munka az én szakterületemen, amit már legalább fél éve hirdetnek. Persze, értem én, hogy rettegnek a bevándorlástól, de talán ez mégsem a takarító munkakör.
@ysegrin: nem értem, miért nem kaptál munkát, pedig az angolok nagyon keresnek webes vonalon is szakembereket. Azt is tudni kellene, hogy pontosan mivel foglalkoztál, de nézz körül azokon az oldalakon, amit írtam korábban.
Itthon vs. külföldön kérdéshez:
- a depressziós hangulatot lehet okolni, de többet ér tenni valamit ellene
- habár elsőre csábító a jólét, de érdemes nyitott szemmel járni -
vzozo
senior tag
Ráadásul külföldön harmad annyi munkát kell ezért elvégezni. Ez így van, mert vannak rokonaim Európában és Ausztráliában is. Természetesen itthon is lehet milliókat keresni, de ahhoz nagyon jó programozónak kell lenni. Egy olyan programozó, aki itthon milliókat keres és jól megél, az külföldön milliárdos lehet, saját jachtján töltheti a hétvégét.
Azért erre mérget ne vegyél... Milliárdos, persze. Meg harmadannyi munka. Nőj fel.
-
#79563158
törölt tag
Tudom, sajnos, pár éve már tervben volt a dobbantást, akkor freelancer web fejlesztőként próbáltam brit melókat felhajtani, de még ingyen, szivességből sem érdekelte őket a dolog.
Amint megvan a kellő tapasztalat meg az industry standard certek (CEH, OSCP) dobbantok is ha tudok. Nagyon bizom benne, hogy nyugaton is tényleg hiány van itsec kollégákból.
-
gghrtz
őstag
válasz
#79563158 #215 üzenetére
Állítólag külföldön a kutyát nem érdekli, hogy milyen nem ottani tapasztalatod van, (persze ha multinál voltál akkor talán), de ha most kezdtél el dolgozni, akkor jogos, mert én se szívesen mennék ki úgy, hogy még sose voltam a mély vízben. Szóval nekem is hasonlóak a terveim. És igen, a másik a politika. De ezt már nem akartam hozzátenni. Kegyetlen ami itt megy...
-
#79563158
törölt tag
A pénz még annyira nem is lenne fontos nekem, de az, hogy itthon ijesztő módon kezd az állam beleszólni a magánéletbe és a magánvagyonba az már számomra elég ok a távozásra. Ilyen környezetben nem lehet tervezni, tegnap a magánnyugdijpénztár, ma extraprofit adó azokra a szegmensekre amik nem tetszenek a kormánynak, holnap meg úgy dönthetnek, hogy mindenkit rommá adóztatnak aki a középosztályhoz tartozik, just for fun. Hát, köszi de nem, lehúzok két évet, hogy meglegyen a szükséges tapasztalat aztán szevasz tavasz.
-
-
GeorgeV
aktív tag
Nálunk egy átlag programozó csúcsfizetése 500 000 Ft. Külföldön 2 000 000 Ft-nak megfelelő összeg (kivétel Ausztrália, ott ennek a többszöröse).
Ráadásul külföldön harmad annyi munkát kell ezért elvégezni. Ez így van, mert vannak rokonaim Európában és Ausztráliában is. Természetesen itthon is lehet milliókat keresni, de ahhoz nagyon jó programozónak kell lenni. Egy olyan programozó, aki itthon milliókat keres és jól megél, az külföldön milliárdos lehet, saját jachtján töltheti a hétvégét.Már mi a jó bánatért maradnának itthon a jó programozók?
1. Nem beszélnek folyékonyan idegennyelvet.
2. Családi vagy egyéb okokból maradnak.Ilyen is van, de a csábítás nagy, ezért itt Európa közepén csak az lehet a megoldás, ha európai színvonalú munkát, munkabéreket és életkörülményeket biztosítanak, máskülönben mehet a vinnyogás a médiában.
-
-
bambano
titán
válasz
FіkuszKukіsz #200 üzenetére
tényleg nem voltam, ms-en nem is leszek, csak a holttestemet vihetik oda.
viszont azt konkrétan látom, hogy cisco-s vizsgázott emberek mekkora kókányolást tudnak elkövetni, ahol minden sokszor annyiba kerül, mintha ésszel hozzáfognál és megcsinálnád. és amikor az élet nem úgy adja ki, ahogy a cisco elképzelte, akkor baj van. én már láttam cisco-s szakembert sírva elmenekülni, mert nem szóltak neki előre, hogy a dolgok nem úgy vannak, ahogy hiszik. -
vzozo
senior tag
Ne csak a saját főiskoládban gondolkozz, és ne csak Magyarországban. Keresni kell szakmai diákszervezeteket, szakkollégiumokat, nemzetközi tudományos egyesületeket, Cisco partnercégeket vagy magát a Ciscót... Nincs általános recept, de nyilván próbálkozni kell mindenhol, kapcsolatokat építeni, tanulni.
-
gghrtz
őstag
Nem hinném...Most voltam egy netacados tanfolyamon, ez nem váltja ki a vizsgapapírt, hanem kapok 4 db szép oklevelet a 4 szemeszterről, de így is 250,000 volt (az volt a kedvezmény, hogy nem 1 milla), de ez se a suli csinálta hanem a mellettünk levő szakközép Cisco partner volt. Jó tudom, otthon is megtanulhattam volna szinte ingyen, de úgy akartam nekikezdeni, hogy a legelső Ciscot még valaki elmagyarázza, és utána meg már ezerszer könnyebb lesz a többit megszerezni.(persze nem volt egy nagy "was ist das")
Én nem tudok se kedvezményekről, se gyakornoki programokról... De most hogy így mondod, majd rákérdezek. De sanszos, hogy nem.(Vidéki főiskola...)
-
vzozo
senior tag
OK, ez tényleg húzósabb - megnéztem, és jogos amit mondasz: What Do Exams Cost?
Ha tanuló vagy: az oktatási intézményed nem biztosít kedvezményes vizsgalehetőséget? Cisco gyakornoki program létezik? Cisco ad olyan vouchereket / kedvezményeket, mint az MS?
-
gghrtz
őstag
-
vzozo
senior tag
Az lenne a minimum, hogy nem ilyen drágák a vizsgák....
Drága? Mi a drága? Mihez képest?
Ahol én élek, 150 euró egy MS-es vizsga. Ezért itt az IT iparban kevesebb, mint 1 napot kell dolgoznod. Akkor ez most drága?
Direkt megnéztem, otthonra 100 dollárért van kiírva, azért ez nem a megfizethetetlen kategória - szoftverért többet ad ki az ember. Arról nem is beszélve, hogy az MS szokott akciózni (tavaly év végén ingyenesen lehetett valamelyik virtualizációs vizsgát letenni), illetve felsőoktatási intézményekben szintén ingyen dobálják az ember után a kuponokat, csak értelemszerűen ki kell túrni. Előadásra bejárni és félévente vizsgázgatni a kötelező tárgyakból, hát az kevés.
Szerk.:
A gyártói certek értelme marginális
Ciscóról nem tudok nyilatkozni, de pl. MS-nél ha Hyper-V vizsgára készülsz, akkor ne számíts arra, hogy VMWare képzést kapsz. Ugyanakkor az általános anyagok, pl. hálózati ismeretek, rendszerüzemeltetés, PKI, monitorozás, backup / restore elméleti alapok kb. bárhol megállják a helyüket, mivel de-facto szabványokról van szó, és a unixos világ sem 180 fokkal ellentéte ezeknek.
-
gghrtz
őstag
válasz
FіkuszKukіsz #200 üzenetére
Én részben egyet értek ezzel. Az lenne a minimum, hogy nem ilyen drágák a vizsgák.... Úgy tudom, hogy a cégek pl. bizonyos feltételeknél kaphatnak kedvezményt Cisco termékekre, de ebben nekem mi a biznic? Jó, hát jobb fizetés, ok. Meg vannak cégek akik állják a vizsgákat. Oké. De valahol igazságtalannak érzem ezt az indokolatlanul magas vizsgadíjat.
-
FіkuszKukіsz
őstag
-
válasz
KergeK@csa #196 üzenetére
Álláskeresésre szerintem a legjobbak a meta-kereső jellegű oldalak, mint az Indeed vagy a Careerjet.
A fejlesztői vagy hírportálok esetében szinte sohasem szoktam elolvasni a hirdetéséket, sőt le is van tiltva...
-
KergeK@csa
tag
Az az álláskereső fejlesztő, aki csak a profession.hu-n keres állást, és nem látogatja egyik szakmaibb oldalt sem (nem feltétlenül alapból, aktív álláskeresésről beszélünk), az nem biztos, hogy a legtutibb választás.
(Csak a két saját állásajánlatunkat több, mint ötezren látták, és ehhez jönnek az említett oldalakon a hirdetések.)Szerintem egy webes szakembernek kvázi kötelező legalább ezen a pár oldalon körbenéznie. (És egy tetszőleges IT-snak is majdnem ugyanannyira kötelező.)
A következő szint, ha figyelemmel kíséri a nagyobb, komolyabb cégek Állás oldalait. -
Benőke
őstag
válasz
KergeK@csa #104 üzenetére
Ne ne.. Nem prog.hu -ra gondoltam, hanem az összes létező munkakeresős oldalon. Mondjuk nem a kifejezetten CNC -t kereső portálon ha van ilyen, de az általánosokon feltétlenül. Beleszaladtam pár olyanba, hogy olyan helyen volt amit jónak gondoltak, én meg nem is hallottam róla...
A prog.hu -t ismerem, de ritkán járok oda.A komoly szakmai portál valóban nem lenne rossz, de hát annyira szétszórt maga a fejlesztés is, hogy nehéz összefogni, csak a gyakrabban használt dolgokkal lenne érdemes foglalkozni, és mivel marhára nem általános területen mozgolódóm, ezért kapásból igen ritka látogató lennék ...
-
bambano
titán
válasz
FіkuszKukіsz #189 üzenetére
ez a meghúzzuk a határvonalat oprendszer meg alkalmazás között típusú struktúra addig jó, amíg működik minden. de amikor egyszer beüt a ménykű, akkó' vége a dalnak. majd érdeklődj a bme neptun üzemeltetésen
-
bambano
titán
válasz
Cathfaern #191 üzenetére
én szeretném, hogy eljöjjön az idő, amikor a nemkevés embernek megjön az esze és minden tranzakciót valós értékén fog értékelni. és akkor egy kicsit nem fognak például sziszkót venni, meg sziszkó tanfolyamot venni, és akkor elgondolkodás, fejvakarás, normálisabb eladásösztönzés lesz a vége.
csak amíg a tanfolyamokról (is) hagyományos üzletmenetben szocializálódott japik döntenek, addig menni fog a pénzszivattyú.
-
bambano
titán
válasz
FіkuszKukіsz #178 üzenetére
"Ez olyan szakma amelynél szükséges a tudás folyamatos fejlesztése": szerintem ezt egy módon lehet csinálni, behajítanak a mélyvízbe oszt csókolom. ha megfulladtál, pech. ha harmadik-negyedik alkalomkor is kiúsztál, akkor lesz belőled valaki.
A gyártói certek értelme marginális, a gyártói tanfolyamon nem azt fogják megtanítani, hogy hogy működik a hálózat, hanem azt, hogy a gyártó szerint hogy kell összerakni a rendszert. ha a gyártónak nincs megoldása az adott problémára, vagy te nem akarod elfogadni a megoldását, mert például drága, akkor a gyártói certtel meg vagy lőve. ha megvan a gyártófüggetlen tisztességes alaptudásod, akkor már tudni fogod, hogy mit kell kérdezni a gyártótól vagy a guglitól és hogy pakold össze a részeket, hogy az a vevő elképzelése szerint optimális legyen (és nem a gyártó szerint). A gyártói cert nem rendes megalapozott szaktudást ad, hanem eladásösztönző megoldás, emiatt sem értem, hogy miért nem fizetnek a gyártók, hogy megszerezd a certjüket.
szerk: ha meg a biznisz a hátad mögött ad el terméket, akkor párszor el kell velük játszani, hogy csinálják is meg. az, hogy úgy adnak el valamit, hogy a műszak nem tud róla, az hatásköri probléma (konkrétan hatáskör túllépés), ezt már az elején komolyan kell venni és pár méteres sallerrel helyreigazítani a sales kollégák lelkivilágát, különben mindig a műszak fejére fognak piszkolni.
-
FіkuszKukіsz
őstag
Itt most nem elsősorban a saját fejlesztésű appokra gondolok, mert általánosságban nem ez a jellemző a szektorra. Mert természetes, hogy a fejlesztőnél jobban senki nem fogja ismerni az alkalmazását. De itt is elképzelhető, hogy az alkalmazás üzemeltetés a megfelelő felkészítés és dokumentáltság után külső fél részére üzemeltetésre átadják. Hanem a piacon vásárolt alkalmazásokra. Itt a devops nem járható út. Itt az alkalmazás üzemeltetését házon belül vagy külső partnerrel kell megoldani.
A felhővel kapcsolatosan nagyon sok vélemény van pro és kontra. Nekem az a meglátásom, hogy bizonyos esetekben főleg kis-és közép vállalatok szintjén elképzelhető, hogy bizonyos szolgáltatásokat felköltöztetnek, de nagyvállaltoknál nagyon rizikós a dolog. Főleg az adatok hozzáférése, katasztrófa esetén történő eljárások, üzlet folytonosság biztosítása véleményem szerint a felhő esetén problémás.
-
válasz
FіkuszKukіsz #187 üzenetére
> ugyanígy az alkalmazás üzemeltetést is rá lehet bizní külsős partnerre.
Ez az, amiben en kevesbe hiszek. Az infrastruktura egyre inkabb 'commodity', es egyre kevesbe lesz szukseg arra, hogy cegek sajat magunknak installaljanak OS-t, migraljanak VM-et, mittudomen. Az alkalmazast viszont erteni kell. -
FіkuszKukіsz
őstag
A rendes modelnél az üzemeltetés két részre válik: 1. rendszer üzemeltető 2. alkalmazás üzemeltető.
A rendszer üzemeltető felel az infra, operációs rendszer és az azzal kapcsolatos szolgáltatások (AD, share, mentések stb) rendelkezésre állásáért. Az alkalmazás üzemeltető mint a neve is mondja az alkalmazásért. A devops lehet alkalmazás üzemeltetője, de nem hiszem, hogy a rendszerüzemeltető feladatot rálehetne bizni. Illetve rálehet, ha egy polihisztor aki mindenhez professzionálisan ért.
A cégek általában rendszerüzemeltetést szokták kiszervezni ( Outsourcingolni). Akár a cloud is szóbajöhet ez esetben. De ugyanígy az alkalmazás üzemeltetést is rá lehet bizní külsős partnerre.
-
válasz
velizare #185 üzenetére
Vegulis igen, de ez mar azert tok mas modell, mint a hazon beluli ops. Ugyanis a kulso ceg csak az infrastrukturat uzemelteti, a szoftvert nem. A klasszikus ops modell ugy nez ki, hogy a fejlesztok legyartjak a szoftvert, _odaadjak_ az opsnak, es az ops felel azert, hogy az rendesen menjen. A devops modellnel meg az infrastruktura ugyan johet egy kulso cegtol (peldaul a felho), viszont a rendszer mukodeset is a developerek (devops) figyeli.
-
válasz
velizare #183 üzenetére
Nem a koltsegokok az erdekes, hanem az agilitas. Pont a rizikocsokkentes van mogotte: irto nagy buktak vannak abbol, hogy az ops nem erti, hogy valojaban mit is uzemeltet.
Foleg webes kornyezetben eleg kifinomult deployment infrastruktura all mar rendelkezesre, nem kell kezzel VM-eket provisionolni, stb. Ebben a szituacioban az ops egy nagy reszet vegulis kulso cegek csinaljak (azzal, hogy hasznalod a szolgaltatasaikat).
-
FіkuszKukіsz
őstag
A devops olyan cégeknél megy ahol pl. linux-szal meg mysql-lel vagy önállóan fejlesztett alkalmazásokkal üzemeltetnek. A nagy cégek akik Cisco, VMware, MS, SAP rendszereket üzemeltetnek ott nem fér bele ez a modell.De még egy Enterprise linux ( Suse, Redhat) esetén is ajánlatos az üzemeltetőnek a megfelelő képesítés megszerzése.
-
válasz
FіkuszKukіsz #178 üzenetére
> nálunk a fejlesztők sík h.ulyek a rendszerüzemeltetéshez.
Erdemes figyelni az egyre nepszerubb devops-jellegu rendszermenedzsmentet, kis/kozepes cegeknel jol megy.
-
Snoop-y
veterán
Ezzel en tisztaban vagyok. Azt nem ertem csak hogy minden egyes kicseszett alkalommal megetetik a fonokseget a marketing rizsaval mi meg szivunk miatta...
Az a problema hogy mikor mi megmondjuk ez es ez ennyi ido penz stb nem hiszik el.
Keritenek tanacsadokat beszallitoval es papiron tenyleg fele penz es ido lesz. Tan meg elesbe is megy idore. Csak utanuk lehet dupla annyit dolgozni meg takaritani.
Amit nem lehet azt nem lehet:
"Huzz ki a tenyerembol egy szal szort" -
gghrtz
őstag
válasz
FіkuszKukіsz #178 üzenetére
Hát igen. A hálózatok sem egyszerű.... Én most vagyok benne, de itt van most mellettem a Tannenbaum: Számítógép-hálózatok könyv: ~1000 oldal, CCNA R&S: ~800 oldal, a rengeteg más anyag, internetes technológiák működése (fizika, adatkapcsolati réteg), a sulis anyagok, optikai szálak fizikai rétegben, és akkor itt még nincs is gyakorlat, ez szinte csak az elmélet. És hol van még a CCNA Security, CCNP, esetleg valami biztonsággal kapcsolatos képzés(CEH,CISSP,CISA,CISM, bár ezekről nem sokat tudok), mert azt is elég fontosnak tartom. Egy kis alap sysadmin tudás sem árt. Meg amit eltud még az ember képzelni. Ciscoból is ezer fajta cert van, minden szinten. Egy biztos. Ezt igazán csak a gyakorlatban lehet megtanulni.
-
FіkuszKukіsz
őstag
Hát azért azt nem mondanám, hogy értenek egymás dolgaihoz. Nálunk a fejlesztők sík h.ulyek a rendszerüzemeltetéshez. De ez igaz visszafele is. Azzal, hogy 1,5 hét alatt bemagoltad a hálózati alapismereteket, nem hiszem, hogy ha azt mondják csinálj mondjuk több VLAN-t akkor menni fog magadtól. Sőt még a guglizással sem hiszem, hogy célt érnél. A bemagolt tudás egyenlő a 0-val.
A legnagyobb probléma sztem a képzéssel van. Ez olyan szakma amelynél szükséges a tudás folyamatos fejlesztése.Sajnos a kollégák egy része xarik bele, sőt van olyan aki bármilyen új technólógia bevezetésétől is ódzkodik. Csak a régi jól bevált, megszokott környezet, amit anno megtanult 10-15 éve. A másik része aki meg szeretné képezni magát, anyagilag nem engedheti meg magának a 300 -400 ezres tanfolyamokat.Ilyen kor marad az önképzés, aminek vagy lesz eredménye vagy nem. S itt van jelentősége annak, hogy a munkáltató hogy áll ehhez a dolgokhoz. Hajlandó-e pénzt belefektetni a dolgozójába, hiszen azt a tudást amit megszerezhet azzal Ő is jól jár. Szerencsére a munkahelyem az utóbbi kategóriába tartozik.
(#177) UnA
A probléma mindig a biznisz. Ezt már a jó öreg ITIL is szajkózza. Az üzlet úgy ad el termékeket, hogy az IT-val általában nem egyeztet.Aztán mikor meg kéne csinálni az IT meg szenvedjen vele, hogy tartsa a biznisz által bevállalt határidőt. Mert az üzletnek fi.ngja sincs az eladott termékkel járó esetleges infrastruktúra fejlesztések szükségességéről és annak anyagi vonzatáról.
-
@Snoop-y: Azért annyit hadd tegyek hozzá a tanácsadók védelmében, hogy nekik sincs könnyű dolguk, mert ez a "dilettantizmus" sokszor nem az ő hozzá nem értésükből származik, hanem a helyzet adja. Gondolj bele: van egy cég, aminek van saját, működő IT-je, és akkor a felsővezetés kitalálja, hogy majd inkább hozunk külső szakértőket. Ez egyrészt érdekellentét, másrészt nincs is idő megismerni az informatikai struktúrát abban a mélységben, ahogyan szükség volna erre - mivel az ő cégük is hajtja a projectet, amit esztelen határidővel vállalt el...
-
Snoop-y
veterán
Hat volt szerencsem parhoz a palyafutasom alatt (utobbi 10 evet multiknal toltottem) es a 99% ra igaz sajnos hogy csak surubben vagyunk veluk de nem tobben. Most volt nalunk pl SAP upgrade. Ennyi dilettans lehutot a hatan nem hord a fold mint amennyi itt lofralt.
upgrade csuszik millio dolog nem ugy mukodik ahogy kellene etc. -
Cathfaern
nagyúr
"Amikor a megrendelő leadja az elképzeléseit, azt először a (DEV) architektek jól megrágják, szétbontják a munkát megfelelően kezelhető darabokra, majd letolják a senior devekre, akik tovább bontják és tolják a "sima" fejlesztőkhöz, alvállalkozókhoz. Hát hidd el, a lánc végén néha olyan emberek vannak, akik egyedül egy fakockát nem bírnának arrébbtenni, ez van, sajnos léteznek ilyenek."
Bár elsőre hihetetlennek hangzik, de ezt meg tudom erősíteni. Láttam olyan céget, ami tényleg így működött. Nem is működött jól.jocomen
"Elárulom, h pl a rendszergazdák és webprogramozók elég sok közös tárgyat tanulnak. A rendszergazdák is tudnak valamennyire programozni, és a programozók is értenek valamennyit a hálózathoz."
Erről ugyancsak tudnék mesélni. Sajnos terjednek a "webfejlesztő" képzések, ahol gyakorlatilag szoftveresen, és kifejezetten webes, dolgokon kívül az ég világon semmit nem tanulnak, így szép nagy hatalmas szakbarbárrá képezik őket. Akik ráadásul a saját területükön se lesznek profik, mert egy bizonyos szint után kellene az a plusz háttérinfó. Ráadásul sokszor még maga a képzés is sz@r, és még arra se lesznek jók amire elvileg képzik őket. -
vzozo
senior tag
@Snoop-y: értem én, hogy szerinted a tanácsadók "nem dolgoznak, csak tanácsot adnak", de azért annyira ne hangoztasd, mert csak nevetség tárgyává teszed magad. Ez nem a magyar állami mutyihíradó, hanem a versenyszféra, és sejtheted, hogy a semmire nem fizetnek ki euró százezreket az ügyfelek.
@emvy: értelemszerűen mindenkinek kell lennie egy, de inkább több szakterületben való jártasságának, mert az "általában" minden ismerete, nos, az a konkrét megélhetéshez kevés. Ugyanakkor ez része az "informatikus" besorolásnak, nevezetesen az, hogy nem nézel bután, ha egy olyan IT témával kerülsz szembe, amivel részleteiben még nem foglalkoztál. Ahogy írtad, 1 napig kellett vele foglalkoznod - ha nem tanultad volna, szerinted ment volna 1 nap alatt? A munkaadód várt és fizetett volna, amíg megtanulod nulláról 1 hét vagy 1 hónap alatt - az 1 nap helyett?
@cucka: lehet. Sosem dolgoztam szoftverfejlesztő cégnél - voltam tanácsadó cégnél, ott voltak fejlesztő tanácsadók is, és egész jól működött az a rendszer, amit felvázoltam.
Ugyanakkor pl. a mostani pozimban (továbbra sem vagyok fejlesztő) nem egyszer előfordult, hogy belenéztem a kódba, mert a kedves indiai / kínai hivatásos fejlesztőknél annyira elakadt az eszkaláció, hogy inkább kitúrtam magamnak a megoldást. Nem hiába írtam fentebb, hogy egyes bérkóderek egy fakockát nem tudnának egyedül arrébb tenni. Ha TE nem ilyen vagy, akkor lehet örülni. Tényleg.
Nekem nem jó az, ha dilettánsokkal kell együtt dolgoznom. Kimondottan utálom. Én azt a munkatempót és stílust csípem, amikor egyrészt mindenkinek megvan a megfelelő szakmai tudása, másrészt képes önálló problémamegoldásra, és egyben csapatmunkára is. Akkor lehet haladni.
@All: nem kell ám magatokra vennetek, amit írtam. Én elhiszem, hogy mindenki qrvaokos, tehetséges és világmegváltó ötletekkel rendelkezik. Nekem nem kell megmagyarázni semmit. Mindenki megkapja a hónap végén a fizetési papírját (már ha egyáltalán van munkahelye), aztán azt nézegetve lehet az embernek önmagával megbeszélnie, hogy hol is tart a szakmában.
Szerk:
@jocomen: a hozzászólásom második felét ajánlom figyelmedbe. Illetve azt, hogy olvasd újra a legelső posztomat, mert fogalmam sincs honnan vetted, hogy lenézem a programozókat. Én a legjobban a programozókat tisztelem, hiszen ők a semmiből alkotnak valamit.
A bérmajmokat viszont semmibe veszem, csak hátráltatnak, és szívják az oxigént előlem.
És tényleg örüljetek neki, ha titeket még nem hozott össze a sors ilyen bérmajom-kóderekkel.
-
jocomen
aktív tag
Kicsit hülyének nézed a programozókat, nemde?
Elárulom, h pl a rendszergazdák és webprogramozók elég sok közös tárgyat tanulnak. A rendszergazdák is tudnak valamennyire programozni, és a programozók is értenek valamennyit a hálózathoz. Ez normális is, mert milyen szakember lenne már az, akit csak az érdekel, ami a kerítésen belül van, de már ami 10 cm-el kijjebb, már nem? Tehát mindketten kicsit értenek és átlátnak a másik területére, ezért nem is húznék éles határt a kettő közé. Ha te ezt nem tudtad, akkor valószínű egyikhez se tartozol, tehát TE sem vagy informatikus.
Amúgy ebben egyet értek: otthon szinte esélytelen önszorgalomból annyi idő alatt megtanulni valamit / széles körű rálátást szerezni, h egyáltalán mit kéne tanulni... Ehhez kell a suli. Mellette vagy utána meg az otthon tanulás is.
Abban tévedsz, h egy programozó csak végehajtja az elé adott "leegyszerűsített" feladatot. Ilyen hülye programozó szerintem nem létezik.
Sőt, előbb fogalma lesz a probléma megoldásáról, mint meg tudná oldani (ahogy te is hozzá tudsz szólni olyasmihez, amihez igazából nem nagyon értesz
).
Szóval át kell neki látni, feladattervet készíteni és megoldani a problémát, vagy egy részét (a többit meg más programozók), bármennyire is hihetetlenül hangzik.Hálózatról, csak az alapokról tudok nyilatkozni. De azt elmondhatom, h míg abból 270 oldalt 1,5 hét alatt bevágtam 4-5-re, addig a programozási alapoktól majd besz@rtam. Többet tanultam java-ra, mint a többi tárgyra együtt, és alig mentem át (teljesen 0-ról indulva).
Üdv: egy "csimpánz-kóder"
@KergeK@csa: Neem
Számalk
De ha a sulidra ismertél, akkor megnyugtat, h ott se jobb a helyzet. -
A tema total offtopic, raadasul beszelni sincs mit rola (az, hogy a haverod mit tervez a jovojevel, illetve mik a szemelyes preferenciai, vagy az alapjan valaszt-e orszagot, hogy mennyit tankolhat a kocsijaba, az senkit se erdekel -- aki szerint az USA-ban jobb az eletminoseg, mint Europaban, az meg eleve kirohogteti magat
).
-
ripla
addikt
+ (#166) fordfairlane
neki is ez a kezdő fizuja még csak. most lesz meg a zöld kártyája, most kezd majd el nőni ez a fizetés, illetve most már vállalkozásban gondolkodnak odakint, úgyhogy nem aggódok érte.
illetve megmondta, hogy egy ilyen instabil országba, ahol ilyen a politikai elit, meg ilyen szegény az ország, meg ennyire nincs itt semmi, ott ő nem akar élni, és igaza van.(#167) UnA:
nem, sportol, úgyhogy nem olyan...még.
-
bolvar
senior tag
válasz
#79563158 #129 üzenetére
Persze ezt gyorsan felismerte az aki ezzel szeretne foglalkozni és volt már előtte otthoni próbálkozása de azért itthon közel se tudtam annyit kitanulni mintha lett volna valaki aki megmutatja tényleges környezetben hogy működik ez.Nehéz helyzet ez bárki bármit mond én fél profi szinten sportoltam közben nem tudtam minden percem itt tölteni a gépnél akik tudták persze előbb járnak de nem mindenkinek csak ez van azért.Remélem azért annyit összeszedtem hogy sikeresen megálljam a helyem egy cégnél/vállalkozásban de mindenképp változtatni kéne mind az oktatás mind a cégek részéről valahogy.
-
bambano
titán
válasz
fordfairlane #166 üzenetére
bizonyos kultúrkörökben mexikóba szokás menekülni a sikeres könyvelőknek
-
ripla
addikt
egyik ismerősöm amerikában melózik programozóként, havi 5600 dollárért. nem csak a jóval kevesebb pénz miatt nem jön haza, hanem az itthoni állapotok miatt sem. ennyi.
-
cucka
addikt
Amikor a megrendelő leadja az elképzeléseit, azt először a (DEV) architektek jól megrágják, szétbontják a munkát megfelelően kezelhető darabokra, majd letolják a senior devekre, akik tovább bontják és tolják
Nagyon jól hangzik, de nem pont így van.A valóságban a szoftverek többségénél nincs ennyi rétegnyi architekt meg senior. A szoftver általában kis fejlesztőcsapatok közös munkájából áll össze, közel sem ilyen hierarchikus a leosztás, mint elképzeled.
Szerintem ami totál tévedés nálad, az az, hogy meghúzol egy éles határt a csimpánz kóderek, a seniorok, architektek között. Igazából nincs ilyen. Vannak jó programozók meg rossz programozók.
Amikor kiadsz valami munkát a csimpánz kódernek, ő is úgy csinálja meg a feladatot, hogy valami struktúrába rendezi a kódot. Ha valaki architekt, ugyanezt csinálja, csak nagyobb léptékben, és remélhetőleg több hozzáértéssel. -
Hozzaszolni en is hozza tudnek kb. mindenhez, azert forumozok
Ez viszont zéró piaci értékkel bír. Multkor előjött a valami Laplace-transzformációs kérdés melóban, szigorlatoztam belőle, hát, egy napig olvastam utana újra. Ennek nincs piaci értéke.
Az altalad leírt struktúra (architektek, senior devek) még jópár helyen működik, de a modern szoftvergyartas nem egeszen igy mukodik.
Minden infosnak kell, hogy legyen domen-specifikus tudása.
-
Snoop-y
veterán
Ah szoval ez mar tulmutat. Tehat van valami lista ki tekintheto klasszikus informatikusnak?
Nem csak tanacsokat adok sajnos dolgoznom kell es megvalositani is oket a kis kezemmel termeszetesen a rendszeruzemelteto informatikusokkal szorosan egyutt dolgozva. Ha ok nem informatikusok ( hiszen ok rendszergazdak ha nepi kozhellyel szeretnek elni ) akkor szerintem senki nem az... -
leeate
senior tag
Aztán nehogy mindjárt eljussunk oda, hogy a valódi informatikus igazából csak a CS PhD, sőt az MTA doktora lehet, nulla gyakorlati tudással.
-
vzozo
senior tag
Amiről te írsz (pl. compliance), az már rég túlmutat a klasszikus informatikus feladatkörön, talán a legjobb magyar kifejezés rá az IT tanácsadó, az IT-n felül sok-sok további, speciális skillekkel felvértezve.
Nem tudom miért kellene egy informatikuson számonkérni pl. a céges biztonsági házirendet, amikor az tipikusan egy üzleti döntés eredménye.
-
Snoop-y
veterán
Szerintem nagyon lesarkitottad, hogy ki az informatikus. Azon belul kepzeld lehet szakosodni is de attol meg hogy nem a BME-n vegez valaki attol meg lehet informatikus.
Megmondom oszinten akiket te hivsz annak kb azt se tudjak, hogy hogyan epul fel egy vallalati struktura es milyen nemzetkozi felteteleknek kell megfelelnie egy cegnek ha tobb szaz orszagban kell jelen lennie. Csak data protection eloirasbol van nalunk vagy 100 fele kulonbseg ki mikor mit hogyan milyen szinten milyen orszagbol tud elerni es/vagy hol lehet egyaltalan a kulonbozo adatokat tarolni. ( es ez csak az alapja az egesz munkanknak )
Mert ugye a papir sok mindent elbir ( ekkor szokott jonni hogy hat ezt leirjak a jogaszok ). Aham es ezzel meg is van oldva minden adatvedelmi problema mert ha leirtuk akkor az ugy is van.
Ha csak athelyezunk egy szolgaltatast egyik orszagbol a masikba veresre szoktuk magunkat vakarni, hogy mindaz ami a papiron van materializalodjon is. De ez is bizonyara azert van mert mi pekek vagyunk es nem informatikusok. Megyek is vissza zsemlet sutni...
De majd jon egy igazi INFORMATIKUS es akkor rendet rak a vallalati security policy-k kozott! -
vzozo
senior tag
Teljesen más absztrakciós szintekről beszélünk. Egyébként igazad van, nem vagyok fejlesztő, de szőrmentén láttam már fejlesztési projekteket.
Amikor a megrendelő leadja az elképzeléseit, azt először a (DEV) architektek jól megrágják, szétbontják a munkát megfelelően kezelhető darabokra, majd letolják a senior devekre, akik tovább bontják és tolják a "sima" fejlesztőkhöz, alvállalkozókhoz. Hát hidd el, a lánc végén néha olyan emberek vannak, akik egyedül egy fakockát nem bírnának arrébbtenni, ez van, sajnos léteznek ilyenek.
--
Bocs, egy hozzászólásba, átszerk ide:
A computer science-ben is benne van minden, a kompiler-design es a komplexitastudomany is. Te mindenhez ertesz?
Nevetni fogsz: hozzá tudnék szólni értelmesen mindkét területhez, tanultam, vizsgáztam, szigorlatoztam ezekből. Nyilván feléjük sem szagoltam vagy 10 éve, de attól még vannak fogalmaim róluk.
Egyébként egy általános gyerekorvos el tud végezni egy agyműtétet? De azért még nevezhetjük mindkettőt orvosnak?
Az a gond, hogy most kiragadtál egy dolgot a hozzászólásomból, és azon lovagolsz. Pedig ha találkoztál volna már az általam említett "kőműves" bérkóderrel, akkor tudnád miről beszélek. És főleg nem említenéd Google Larry-t vagy Linux Linust velük egy lapon. Szóval ezt itt hagyjuk abba, mert abszolút nem ugyanarról beszélünk.
-
Minden programozotol elvaras, hogy ertse a munkajahoz szukseges kornyezetet. Az biztos, hogy olyan nincs, aki jol ert a mikroprocesszor-tervezeshez meg a szuperkomputerekhez is.
Kb. az osszes szakterulethez kell programozoi tudas, mert ugy fogalmazod meg a gondolataidat. A 'programozo' tehat nem egy szakma, hanem egy skill. Ha nem tudsz programozni kicsit sem, akkor mondhatjuk, hogy nem nagyon vagy informatikus.
A computer science-ben is benne van minden, a kompiler-design es a komplexitastudomany is. Te mindenhez ertesz?
-
vzozo
senior tag
válasz
fordfairlane #146 üzenetére
Utálok ilyenkor a wikire hivatkozni, de ez egy elég jó összefoglaló szerintem:
"Computer engineering is a discipline that integrates several fields of electrical engineering and computer science required to develop computer hardware and software.[1] Computer engineers usually have training in electronic engineering (or electrical engineering), software design, and hardware-software integration instead of only software engineering or electronic engineering. Computer engineers are involved in many hardware and software aspects of computing, from the design of individual microprocessors, personal computers, and supercomputers, to circuit design. This field of engineering not only focuses on how computer systems themselves work, but also how they integrate into the larger picture."
Bár ha így nézzük, én inkább a "computer science" felé hajlok, a diplomámba is az van belevésve.
-
-
gghrtz
őstag
válasz
fordfairlane #146 üzenetére
Az, aki számítógépekkel foglalkozik.
-
Lol
a programozó nem az, akiről beszélsz. Pontos specifikáció egyebkent nem létezik, hiszen azt lehetne transzformálni programmá. De te se lattal meg közelről szoftverprojektet
ami abbol is latszik, hogy azt gondolod, hogy az epiteszmernoknek van informatikus megfeleloje
Elore megadott feladatot lekodolo, oh my.
-
Valószínűleg nem leszek népszerű a sarkos véleményemmel.
Nyilván léteznek olyan programozók, akik egyben informatikusok is.Nem a népszerűségről van szó, de ha nem adsz definíciót valamihez, akkor egy autós hasonlat (vagy építészmérnökös) nem elég ahhoz, hogy ezt megmagyarázd.
Szerk: ...és ahogy Rolly írta: mindegyik szakember. Nem is tudom, mi más lehetne - esetleg művész?
-
fordfairlane
veterán
Nyilván léteznek olyan programozók, akik egyben informatikusok is.
Attól függ, ki mit ért azon a gumifogalmon, hogy ki vagy mi minősül informatikusnak. Az aki fejlesztő? Aki rendszertervező? Aki rendszer karbantartó? PHD végzettségű rendszergazda? Elvileg mindegyikőjük informatikai rendszerrel foglalkozik.
-
vzozo
senior tag
Valószínűleg nem leszek népszerű a sarkos véleményemmel.
Nyilván léteznek olyan programozók, akik egyben informatikusok is. Viszont ahogy a kőműves sem lesz építészmérnök attól, hogy képes egymás mellé tenni néhány téglát, a pontosan specifikált, előre megadott feladatot lekódóló munkásembert én nem tartom informatikusnak. Szakember, oké.
Értelemszerűen itt azért jó sokféle tudásszint létezik. A kérdésedre a legjobb válasz amit adhatok: attól függ.
-
vzozo
senior tag
Sziasztok! Néhány gondolat bennem is összegyűlt a hozzászólások olvasgatása közben.
A programozó, rendszergazda, ilyen-olyan tanfolyamot végzett ember _nem_ (mérnök) informatikus. Ezt el kell fogadni, ezzel nem akarom degradálni a kollégákat, de nyilván van annak oka, hogy egy valóban képzett informatikus akár havi millió bruttót is megkereshet (budapesti) multinál, tisztán, bejelentve, legálisan, miközben sokan egyáltalán nem találnak munkát, vagy éppen minimálbér közeli fizetésért.
Lehetne naphosszat értekezni arról, hogy miben is ad többet egy tisztességesen elvégzett egyetemi képzés az otthoni / tanfolyami tanuláshoz képest - sokfélék vagyunk, sokan teljesen máshogy éljük meg ezeket a dolgokat. Azt azért látni kell (legalábbis a tágabb ismeretségi körömben ezt többen is bizonyították), hogy akik abban a tévhitben éltek, hogy ha átbukdácsolnak egy egyetemi képzésen, akkor onnantól kezdve övék a világ: pofáraesés lett a vége mindig. Akik viszont képesek voltak felmérni, hogy az egyetem egy tudományos központ, ahol kellő szorgalommal és alázattal gyakorlatilag a világ legnagyobb koponyáival lehet kapcsolatba kerülni (networking, kutatás-fejlesztés), továbbá a választható tárgyak nem csak átlagemelésre jók, hanem értelmes dolgokat is lehet tanulni az alapképzésen felül, illetve aktívan önképezték magukat: na ilyenek is vannak az ismeretségi körömben, a már fentebb említett fizetési kategóriában.
Nem tudom, hogy jelenleg mi a helyzet, mivel 2012-ben leléptem Magyarországról az akkori munkahelyemről, viszont az már akkor is tisztán látszott, hogy szinte lehetetlen megfelelő munkaerőt találni. Pedig ahogy írtam, ez egy egész szép fizu volt, plusz juttatások (és még csak nem is voltam senior poziban). Nem kellett érte emberfeletti teljesítményt nyújtani, csak JÓ szakembernek lenni + képesnek lenni emberi kommunikációra, önálló és csapatban való munkára is (ez nem csak buzzword, sokan tényleg nem képesek erre), kulturált megjelenésre, jó prezentációs készségre ha ügyfeles munka került szóba. Az angol természetesen alap, hiszen az IT-ben amúgy sem szabadna, hogy extra legyen. Heti 40-50 óra munka, belsős megbeszélésekkel, adminisztrációval, de néha több (akkor bónuszban ez látszódott is). Előmenetelt és fizetést lehetett "gyorsítani", ha valaki a szigorúan vett IT-s munka mellett rendelkezik projekt-menedzseri és/vagy minimális sales skillekkel, bár ezekre mindig vannak dedikált emberek, csakhát sose árt a nagy menedzser hölgyek-urak keze alá dolgozni + a nap végén amúgy is neked kell elvégezni a piszkos munkát, akkor pedig már legyen úgy megkötve a szerződés és megtervezve a projekt, hogy minden tartható legyen...
Kissé szkeptikus vagyok az olyan kérdezőkkel szemben, akik megneszelték, hogy itt nagy lét lehet szakítani, aztán most egy-két hónap (esetleg év) alatt át akarják magukat képezni. Tény, hogy belépő szintű melóra, üzemeltetésre el lehet már menni mindenféle gyártói tanfolyamok elvégzése után, de senki nem higgye azt, hogy évtizedek munkáját, tapasztalatát és a megtanult doglokat el lehet sajátítani valami gyorstalpalón, itt nincs királyi út. Senki kedvét nem akarom elvenni, lehet a százból egynek összejön, és ha TE vagy az az egy, már megérte NEKED. Ez inkább csak egy enyhe figyelmeztetés, hogy a nagy pénzért nagy dolgokat kell letenni az asztalra, és semmi sem jár "automatikusan", senki sem esik hasra egy-két certificate vagy ilyen-olyan összedobott weboldal referencia láttán.
Egyébként nem vallom kimondottan "kockának" magam, nyilván érdekel az informatika, végső soron az egyik hobby-m, vannak olyan területek, amiket önszorgalomból követek, pedig a munkaköröm teljesen másról szól. Nyilván ez is kell hozzá, aki azt hiszi, hogy ez egy szalag melletti munka, ahol 5-kor kiesik az ember kezéből az egér-billentyűzet, az téved.
Viszont igyekszem normális, hétköznapi életet is élni, és ugyanezt látom az ismerőseimen is. Ha munkáról van szó, akkor legalább annyit számít a szakmai tudás mellett az emberi oldal is, hiszen Dunát lehetne rekeszteni azokkal, akik végigtanulták (magolták), kódolták, kockulták az egyetemet, 5 év alatt ki sem mozdultak a monitorjuk elől, aztán kb. semmire sem vitték. Ez van, a világ nem igazságos.
-
Béééla
őstag
válasz
leslieke #133 üzenetére
Nem feltétlenül és kizárólag informatikusról beszéltem.
Amikor szinte csak róluk és amúgy a műszakiakról beszéltünk, nagyon nem számít hogy te másként gondoltad
@ysengrin:
Találkoztam jó infótanárral egyetemen, aki úgy nézett ki, hogy érti is amit mond ÉS jól el is magyarázta; neki ott a helye. Aztán találkoztam olyannal is, aki jobban tenné ha többet nem nyúlna diákhoz.
Ezért nem értem amikor "kódoló lányokat" meg "egyenjogúságot" akarnak, mert adott minden (sőt szerintem egy átlag infós tanár szívesebben is foglalkozik lánnyal...) csak alapanyag nincs. Jogom van évi 50 liter pálinka főzéséhez, de ha nincs miből...@gghrtz:
otthon önképzéssel, hogy egy diplomás használható tudására 10x ráver az ember
Na ez ami szintén szörnyű. Viszont lehet világmegváltó ötletekkel jönni -
jocomen
aktív tag
válasz
#79563158 #135 üzenetére
Volt azért ellenpélda is mindkét oldalon.
Bár úgy gondolom, h egy tárgy logikus felépítésében és érthető átadásában a férfiak jobbak, inkább ott próbáltam meghúzni a választó vonalat, h az illető CSAK tanár-e, vagy mellette dolgozik is a területen.
Utóbbiak sokkal nagyobb magabiztossággal és érthetőbben adták át az anyagot, illetve a praktikus tanácsok miatt több volt az átadott tudás, mint egy kód, ami csak éppen működik. Ez a plusz volt az, amitől érdekes volt egy óra, és a végén elborították kérdésekkel az illetőt, mert öröm volt bejárni hozzá. És ami miatt pénzben a többszörösét is megérte volna egy-egy fakt.@gghrtz: azt azért az oktatás javára írhatod, szerintem, h ennek köszönhetően tudod most már kiválasztani azt a 10 szak-vizsgát, amit érdemesnek tartasz letenned.
-
-
gghrtz
őstag
Ja és még annyi, hogy egy mondattal jellemezném az oktatást: Mindenkinek tudnia kell mindent, aztán a végén meg senki nem ért semmihez.
Ha az ember csak a 3,5 éves (nem kis idő....) képzésre szeretne támaszkodni, akkor nagyot fog koppanni. Pedig 3,5 év! Az nem kevés idő... ~180e egy félév, az 7 félév alatt ~1,26m Ft, ennyiből pont lerakok annyi certet, ennyi idő alatt, otthon önképzéssel, hogy egy diplomás használható tudására 10x ráver az ember. Akkor mégis minek járok fősulira? Mert bízom benne, hogy fejleszti a készségeimet, és ad valami átfogóbb mélyebb tudást. Ja meg "egy sorral több az önéletrajzomban".
Valakinek van véleménye arról, hogy a mesterdiploma mennyit érhet? Mert az alapképzés után lehet megpróbálnám levelezőn, csak nem tudom megéri-e, vagy inkább hagyjam a p_csába, és tanuljak a certekre... (+német)(OE-NIK Mérnök informatikus, azon belül is hálózatok szakirányra gondoltam)
Ja és még a diploma előtt tervbe van véve a CCNA R&S (netacadnak most lett vége, ősszel megyek Pestre vizsgázni), CCNA Security, CCNP, meg egy CEH tanfolyam+vizsga sem árthat. Ezekkel szerintetek már lenne esélyem betölteni egy üres helyet azon "hatalmas" munkaerőhiánnyal küszködő IT munkaerőpiacon?*Nálunk nő tartja a Prog II-őt... Egy előadására nem mentem be, és a gyakorlatot is direkt máshoz vettem fel. Borzalmas az a nő.
-
jocomen
aktív tag
"Mert inkompetensek állítják össze a tantervet..."
És mert nem minden tanár gyakorló szakember is egyben.
Nálunk volt olyan hálózat-tanár(nő), aki néha nem tudta milyen bolygón van, adatbázis-tanár(nő), akit magyarul nem értettünk (aki korábban tanult sql-t, az sem)...
De volt olyan tanár is, aki mellette gyakorló webfejlesztő is volt, és piszok jó tanácsokat adott, amik a gyakorlatban is működnek! -
gghrtz
őstag
Ahol én voltam felsőfokú OKJ-n az alapképzés előtt, egész korrektnek volt mondható. Volt Hálózatok I. (mindenféle értelmetlen hülyeség a gyakorlaton.. Optikai szál OPB számolás, Manchester kódolás "számolás", (KÖNYÖRGÖM MINEK???), meg IP alhálózat számolás)
Hálózatok II-őn voltak Cisco eszközök is gyakorlaton. Persze nem elég, mert 9-10x1,5 órába nem lehet belezsúfolni normálisan az alapokat sem.
Volt Windows + Linux alapismeretek, meg a végén Windows háló admin, meg Linux háló admin, egész korrektül az alapok+elmélet, DE az utolsó félévben, a 6 hét gyakorlat a félév KÖZBEN volt, amikor ez a 2 háló admin tárgy volt, tehát kapja be aki ezt kitalálta....Komolyan 2 éves képzés, és a 2 legfontosabb tárgyra csak 6 hét jut...
Ja meg volt Távközlés fizikája, ahol optikai szálak voltak, meg mindenféle csodálatos távközlési elmélet (szerettem ^^) Egy kis Programozás, webprogramozás, meg a sok töltelék tárgy persze.
Az OKJ-s vizsga 3x~8 óra volt, és egy nagy szopatás....70%-a annak amit kértek, felesleges baromság volt, sőt csomó olyan is, amit le sem oktattak. (mert ugye a tanrendet az iskola állítja össze, a vizsgát meg központilag, DE tantervet már nem küldenek a szerencsétlen iskolának, hogy na paraszt ezt tanítsátok, mert ez lesz számon kérve)
Ilyenek voltak például, mint: Projekt menedzsment(elmélet+gyakorlat > nem oktatták), Elsősegély(nem oktatták...), Műszaki ábrázolás (Lekellet rajzolni egy axonometrikus rajzot vetületbe, meg csomó számolgatási feladat... >> nem oktatták, de nem kell nagy gógyi hozzá), Munkavédelem, Vállalkozás-gazdaságtan( Kb 5%-át fedte le a kérdéssor annak, amit mi tanultunk, mert közgáz tárgyból voltak a kérdések...)Legszebb az egészben: A tanterv olyan, hogy voltak tárgyaink amik valamire épülnek, de mi azt nem tanultuk. (pl. SZAR, ami a Digit I-re épült, de Digit I. meg nem volt) Villamosságtan fizikára épült a mérnök infón, de mi meg egy félévben tanultuk..
Egy szó, mint száz. Ha nem lettek volna jók a tanárok, az egész képzés egy nagy szart sem ért volna. De így se ér sokkal többet, de biztató, hogy így is sokan elhelyezkedtek vele, de sajnos ebből nagy részük kb. 90k-t keres/hó.
Miért nem lehetett volna orrvérzésig hálózatokat+sysadminkodást oktatni? Ja tudom már! Mert inkompetensek állítják össze a tantervet... -
Béééla
őstag
@leslieke:
de nekünk kötelező tudni külföldiül
Csak ha olyan helyen és munkakörben akarsz dolgozni. Egyébként nem kötelező.
Végülis szinte minden dokumentáció angolul van, minek megérteni@bambano:
a tény viszont az, hogy milliós képzések papírjára ráesett a páncélszekrény, és nem hajtja azt a hasznot, amiért befektettek
Az előbb még tök jól el lehetett helyezkedni papír nélkül is, merminek alapon. Papírt kapnak arról, hogy elvégezték, a diplomát nem kapják kézhez."hasznát se fogom venni"@ közgarázdász tárgyak
Kamatos kamat és barátai az lesz az életemben, sőt befektetést is számítottam, hogy melyik jobb, térül-e meg egyáltalán és egyebek, de ezeket középiskolai matekkal (őszintén nem tudom hogy jó középiskolába jártam vagy mifene) mert az egyetemen Marshall-keresztet mutogattak (ami két erősen pontatlanul mérhető, ha egyáltalán mérhető és nem állandó "egyenes" metszéspontját hívatott megtalálni, ami a gyakorlatban nem fog menni mérnöki pontossággal, csak amolyan közgazdász "majd holnap megmondom a piac reakcióiból hogy a mai számításom miért nem hozta az eredményt" pontossággal) és a hasznos dolog a megtérülés meg a folyóméteres nyersanyag igény számítása volt, de ezt bármelyik nem értelmi fogyatékos mérnök magától kimatekozza. Illetve a "ha több vajat vesznek, akkor kevesebb sícipő fogy" hülyeségek, amire megint nincs konkrét formula, csak nagy számokból saccolás "tudomány" címén.
Itt a tanított dolgok minősége meg értelme a megkérdőjelezhető.
(mellé itt Tapsi kollégának: márpedig a hány fővel mennyi tőkével lehet kft-t, bt-t meg egyebet alapítani pont szintén változik, adózásról nem is hallottunk, valahogy a leghaszontalanabb része jutott; ha valódi projektmenedzsmentet tanultunk volna, vagy hogy milyen cég alapításához hogy álljunk neki, ne adj Isten lenne anyag a startupokról, akkor kezet csókolok a tanárnak, helyette mendemondákból kell tájékozódni.
De abban egyetértek, hogy az IT-ban sok tudás piszok gyorsan évül el, csak az alap készségek-képességek (és az epszilon) maradnak állandók)
A nyelvvizsga meg nem mindenhol áll a fingassuk meg a present continous perfect past mód kicsikarásából. Euro például egész élő volt, a "magnós" szöveg sem a harminc éves dobozhangú dalolós-kazettás angol anyag. Kicsit mintha fóbiád lenne a nyelvvizsgától
Már rég nem az mint volt.
Láttam olyan nagy, magyarországi céget, ahol csak az account managereknél volt elvárás a nyelv, a fejlesztőknél meg a rendszergazdáknál csak annyira, hogy el tudják olvasni a bsod-t.
Na és a bsod-t 200 szavas szókinccsel megérti? Nem az a lényeg egy fejlesztőnek hogy társalogjon az angol királynővel, de a szakszöveg megértése is komoly szint. Az viszont nem kötelező, de az erősen ajánlott kategória, hogy külföldi fórumon esetleg feltehesse a kérdését.A kihozatali arány 18.1% (az egyetemeken). Ezért csinálunk egyetemet?
Kicsit torz, mert például nálunk ha szakmai tárggyal buksz, akkor még legtöbbször meg tudod csinálni egyenesben, de ha közgázzal buksz, az egy év csúszás fix - mérnöki képzésben!
Inkább egy olyan szám kellene, hogy hányan csinálják meg értelmes időn belül - persze 5 év alatt a 3.5 év BSc csúnya kicsit, de lehet a delikvens dolgozik hogy ne haljon éhen.
Mindezek ellenére a fele az első év végén sok helyen kiesik, de ez nem kötelező, ez a felsőoktatás. Azoknak kell csinálni, akik a végén kurvajó szakemberek lesznek.@fordfairlane:
10-ből *NÉGYEN* megkapják a diplomájukat, a maradék hat nyelvvizsga követelmények nem teljesítése miatt inkább a tanulmányi osztály irattárára bízza a papírját.
Szinte kizártnak tartom, hogy ennyire rossz legyen az arány.
Irónia akart lenni? Ennél rosszabb is! (sajnos)@Próféta:
Egy tehetségtelen informatika tanár.
Bocsánat, de aki az inget magára veszi, az a rossz példa. De az is ciki, amikor a "script" kínai az infótanárnak - megtörtént eset.Tehát informatika órán általános iskolától a középiskoláig az "informatikus" szakmát kéne oktatni szerinted?
Nem, hanem azt az alapot lerakni, amit minden más tárgyból leraknak; hogy működik, esetleg a háttere is, mert az szánalmas, amikor egy középiskolás nem tud egy fájlt rendesen átmásolni. (és az még szörnyűbb, hogy Pistikét cikizik amiért kocka mert ért a gépekhez, de a menőjancsi már "menő kocka" amikor egész nap a fészbúkkon van) Legyen legalább 2 oprendszer kezelése alap szerintem (ablakkezelő, parancsok, file-mappakezelés helyi, külső és hálózati szinten, aztán telepítés, driverezés, programok telepítése, és ami NAGYON hiányzik de bele kell verni a 21. század emberébe: az a nyamvadt IP, mert tudni kell, hogy mi az a tűzfal, mint megy a Zinternet, címtartományok és egyebek, mert egyre fontosabb a mai világban, mail és webes szolgáltatások, támadási felületek elmagyarázása és ilyenek) és aztán jöhet a Gizike-csomag. Általános iskolában meg nem tudom, ott rég jártam, nem tudom hogy mit tudnak a kölkök manapság.@leeate:
20 éve biztos különlegesnek és értékesnek számított jól ismerni az Office-t.
HATALMAS +1, sokan nem akarnak továbblépni (így lesznek az XP mindere jó az Office 2003 pedig a legjobb-userek) -
jocomen
aktív tag
válasz
#79563158 #129 üzenetére
A "semmit", itt inkább "nem eleget" akar jelenteni, szerintem.
A komolyabb tárgyak óraszámát én is keveselltem, de akkor még szerencsésnek mondhatom magam, mert sok mindenbe belecsíptünk. Inkább az zavart, h nem jutott elég idő mindenre, mert rohantunk tovább. Ill. több ingyenes programot használtam volna,... kicsit lobbinak éreztem a sok Adobe / Ms szoftvert, bár ez némi minőséggel is párosult.
Továbbá a bukási arány is megnyugtatóan magas volt. -
#79563158
törölt tag
Azért nem kizárólagosan az iskola hibája az, hogy nem tanultál semmit. Nálunk akik önszorgalomból kezdtek el tanulni mikor látták, hogy nem tanítanak semmit, azoknak mind zsíros gyakorlati helyük lett és utána még zsírosabb állásuk. El lehet lébecolni x évig azzal amit az iskolákban tanítanak, de abból aztán nem lesz utána munka. Szerintem.
-
Cathfaern
nagyúr
Csak hogy kicsit a másik oldalról is lehessen látni a dolgokat:
Egy átlag cég, aki főleg napi szintű fejlesztésekkel, illetve üzemeltetéssel foglalkozik, nem tud igazán mit kezdeni egy gyakornokkal. Olyan feladatot nem tud rátenni, aminek határideje van, vagy aminek hamar ki kell mennie éles rendszerbe, mert gyakornok. Viszont az ilyen cégeknél ritkán van erőforrás arra, hogy hosszú távú projektet indítsanak, amiből vagy lesz valami, vagy nem. Mert hiába ingyen csinálja a gyakornok, erőforrás költsége akkor is van, illetve valakinek a munkaidejéből időt kell szánni rá, mert segíteni kell a gyakornokot, ellenőrizni, stb. Szóval nagyon sok olyan cég van, akik egyszerűen profiljukból és működésükből adódóan nem tudnak értelmes lehetőséget nyújtani gyakornokoknak. Főleg igaz ez kis és középvállalkozásokra. Ezen tovább ront a magyar helyzet, ahol sok cég egyik napról a másik napra él, és szinte senkit se tud kivonni a "termelésből", mert a "felesleg" már rég el lett bocsátva létszámleépítéskor.
Szóval lehet te azt látod, hogy ingyen pénzt kerestél volna a cégnek, de jó eséllyel a cég nem keresett volna rajtad, hanem plusz költsége lett volna. Félreértés ne essék ezt nem konkrét rád vonatkoztatva mondom, mert nem ismerlek, és lehet érdemben tudtál volna segíteni, de gyakornokok alkalmazásakor erre egyszerűen nem lehet alapozni. -
bolvar
senior tag
Érdekes volt végigolvasgatni a hsz-et.
Frissen végzett Rendszergazdaként kb esélytelen a munkaszerzés jelenleg úgy érzem. Az alap hogy 2-5 évig terjedő tapasztalattal keresnek...sokszor az angol mellé megkövetelik a németet(bár én angolúl nyugodtan elbeszélgetek bármikor bárkivel)...és olyan irreálisan nagy tudást követelnek emellé aminek a megszerzését iskolában soha az életben nem tudod megtenni.
Úgy érzem az suliban kb 20-30% kaptam meg a szükséges tudásnak. Fizetős szoftvereket sajnos hírből se láthattunk. Tényleges eszközökön pénz hiányában nem dolgozhattunk. Így pályakezdőként kb egy cég se akar alkalmazni. Ha otthon kitanultad a linux-ot már haladó szinten akkor van most esélyed munkát kapni esetleg ms szerverrel is foglalkoztál mellé. Mert ezeket a suliba kb 0 szinten vettük. És a legrosszabb hogy mikor a kötelező gyakszinkat végeztük volna 1-2 ember tudott normális helyet találni. Engem is elhajtottak mindenhonnan pedig ingyen is dolgoztam volna csak lássak és tanulhassak valamit.
Sokkal többet kéne a sulinak kommunikálnia cégekkel akik lehetőséget biztosítanának gyakorlat végzésére hogy ne úgy kerüljön ki az ember hogy lövése sincs az egészről mert nem volt lehetősége beletanulni egy picit se és a suli is jobban nézhetné mit is oktat a cégek igényei szerint mert elég felesnek éreztem jópár tantárgyamat amit úgy kértek mintha azon múlna az életünk. -
Snoop-y
veterán
Persze hiszen windows szervereket barki fel tud telepiteni csak next next next es kesz is.
Igaz ha igy van felrakva kb 2 egesz mp alatt fel lesz boritva vagy megtorve...
De legalabb egy csimpanz majd ujrarakja es csak egy banan a napi cost ( uzemeletetes oldalon ) uzletin meg 3 milla kieses -
#79563158
törölt tag
válasz
Vesztor87 #119 üzenetére
Ahogy a többiek mondták a rendszer üzemeltetésbe könnyű beletanulni, de mindenképpen ajánlanék valami videókurzust a hálózati alapokhoz, utána a Windows Serverekhez a Microsoft nyújt elég támogatást és legálisan is tudsz letölteni szoftvereket gyakorláshoz. Aztán ha már beletanultál és rájöttél, hogy nem tetszik, nyugodtan válts. Én anno webfejlesztőnek tanultam, de váltottam IT security vonalra, mert unalmasnak találtam.
-
-
Vesztor87
senior tag
Sziasztok!
Ha valaki úgy gondolja netalán tán hogy infó területén belül helyezkedne el, és piacképes tudást akar szerezni, akkor hogy fogjon hozzá? Nincs diplomám, de látom már hogy itt ezen területen van lehetőség, van olyan kollega akinek távmunkában dolgozik a családtagja, néztem is hogy itthon ilyen van... a fizetése pedig 4x annyi mint az enyém, szval érdekes
Nagyon alap tudásom van (tehát win telepítés, pc összerakás meg ilyen alap dolgok), de szeretném tovább fejleszteni magam, hogy ha úgy van akkor tudjak váltani.
Csak nem igazán tudom hogy hol fogjak hozzá. Aki hozzáértő talán tudna segíteni.
Köszi előre is -
jocomen
aktív tag
Milyen munkakörre / fizura lenne elég:
használható SQL, HTML, CSS-ismeret, alap angol + nagyon minimális PHP-val, Bp-en (2év webprogramozó képzés, papír / nyelvvizsga nélkül)?
Magamtól úgy érzem, h php és / vagy java-ra rá kéne még erősítenem, ill. az itt olvasottak alapján angolra (esetleg kicsit németre) is. De azért várok megerősítést / kiegészítést. -
Snoop-y
veterán
Megnyugodhatsz.
En pl compliance es security agon dolgozom. Hivatalosan nem programozok nem menedzselek halozatokat de megis ertenem kell az utobbihoz egy egesz mas szinten mint a gyakorlo rendszergarazdak pedig en "csak" elemzo vagyok.
Ja es ha eddig valaki nem tette tanuljon nyelveket. Az IT teruleten az alap az angol. -
Jim-Y
veterán
Az összes nagyobb magyar IT-multinál alapelvárás az angol nyelvtudás. Véleményem szerint nem a nyelvvizsga megléte számít, hanem a stabil nyelvtudás ami a munkához kellhet. És igenis ez az IT szektorban talán fontosabb is mint máshol. Én például a tényleges nettó munkámban nem is találkozom magyar szöveggel. Minden angolul van, MINDEN. A parancsok, a doksik, a referencia, a fájlok, a daily standup, a fejlesztő levéllista, minden. És a cégek is csak olyanokat vesznek fel, akiknél ez a szintű nyelvtudás megvan. Ha például egy meghírdetett munkára jelentkeznek mondjuk 30-an, de csak 10-et van idő behívni, akkor nyílván azokat hívják be először akiknél ott a papír...
-
bambano
titán
válasz
KergeK@csa #105 üzenetére
kicsit kanyarodjunk vissza attól, hogy ki mit hisz, mi kell, oda, hogy a mostani helyzetben mi a valódi eredmény.
oké, ti azt gondoljátok, hogy nyelvvizsga kell. az élet meg nem ezt gondolja. én azt gondolom, hogy diploma nélkül nem lehet valaki informatikus, ráadásul azt is gondolom, hogy *rendes* diploma nélkül, de sem az élet nem ezt gondolja, sem a fórumtársak többsége.tehát azt kijelenthetjük, hogy az élet nem kompatibilis a hiedelmeinkkel. az a jogalkotói szándék, hogy a diploma nyelvpapírhoz kötése majd kikényszeríti a nyelvtudást, megbukott. és ez az állítás teljesen függetlenül értelmezhető attól a véleménytől, hogy kell-e nyelvtudás it-hez vagy sem. Ha elfogadom a véleményeteket, hogy kell it-hez nyelvtudás, akkor is az az eredmény, hogy ezt a nyelvtudást nem a diplomához kötéssel érték el, hanem valamilyen más, szerintem piaci elvárás miatt. vagyis a jogszabály rossz.
-
KergeK@csa
tag
válasz
Cathfaern #108 üzenetére
Próbáltam valami elválasztást találni a programozás és az általam említett szakirány között. Mert kell programoznia egy rendszergazdának is (bash scriptek pl.), mesterséges intelligenciában sem ismeretlen, de túlnyomó többségében nem az a fő profil.
A jelek szerint nem sikerült az elválasztás. -
leeate
senior tag
válasz
Cathfaern #108 üzenetére
Én azt értettem általános programozáson, hogy ha pl. elmész egy céghez, akkor vannak időszakos projektek, egyik szólhat mondjuk egy digitális kenyérpirító programozásáról, a másik egy orvosi szoftver karbantartásáról, a harmadik valami szerveroldali mókolásról. Neked meg egyszerűen mindig a topon kell lenned, mert ez a feladatod, hogy programozz. A web-programozás talán valamivel speciálisabb. Persze én nem vagyok benne, lehet hogy blődséget beszélek.
-
leeate
senior tag
válasz
KergeK@csa #107 üzenetére
Hát, én meg nem is feltételeztem, hogy van, aki szerint ebből áll az IT, de persze mindig én teszem (szükségtelenül) magasra a lécet.
Akinek van egy kis rálátása, tudja, hogy a szabad piacok két dologért nem szeretnek fizetni: ami nyilvánvaló és ami értéktelen. Ezek persze változnak, 20 éve biztos különlegesnek és értékesnek számított jól ismerni az Office-t. Csak hát nem mindig lehet ilyen egyértelműen eldönteni valamiről, hogy az adott készség / szakterület értékesnek számít.e.. -
Cathfaern
nagyúr
válasz
KergeK@csa #107 üzenetére
Igazából mi egyáltalán az hogy standard programozás?
A programozás csak egy eszköz, mindig valami célt akarunk elérni vele. Az a cél lehet egy weboldal, lehet big data elemzés, lehet egy vállalkozás irányítása, meg lehet űrhajó vezérlés is...
-
KergeK@csa
tag
Igen, nagyonis! De van még millió egy szakirány robotoktól, mobilinformatikán át mesterséges intelligenciákig, vagy éppen a "komoly rendszergazdaságig", amik mind nem a standard programozásról szólnak.
Itt legtöbben ha jól értem, akkor az "informatika != rendszergazda ECDL vizsga szinten" szint ellen szólaltak fel, amivel csak egyet tudok érteni.
-
leeate
senior tag
Ne szórakozzatok már, angol nyelvtudásra mindenhol szükség van, én eleve angolul keresek a google-ban ha egy téma érdekel (kivéve a helyi dolgok), annyira hiányos a magyar net. Kezdve a tudás szentélyétől, a tájékozódás felszállópályájáról, a Wikipédiától - angolul általában minden faszául le van írva, magyar cikkeknél meg is lepődök, ha találok egy épkézláb szöveget.
Viszont én is elhibázottnak találom a nyelvvizsga jogszabályban való megkövetelését. Az EU-s törekvés nem is nyelvvizsgákon alapul, hanem egy önbesoroláson alapuló rendszeren. Aztán ha hülye hozzá a delikvens, az úgyis kiderül. Nem? -
KergeK@csa
tag
Diploma nem kell, tény, de nyelvvizsga, vagy legalábbis annak megfelelő tudás nagyonis kell.
Legyen szó doksiolvasásról (ami még kis magyar cégnél is kell), vagy külföldiekkel való együttműködéshez.És igenis a diploma elviekben értelmiséget jelent(-ett), azoktól meg követeljük már meg, hogy legalább egy idegen nyelven meg tudjon szólalni.
És a középfokú nyelvvizsga azért nem egy bonyolult feladat...
-
KergeK@csa
tag
Mondj magyar webes szakmai oldalt, ahol az ilyesmi elfér a fenti hármon, plusz szakmai FB-s csoportokon kívül.
(A széles terjesztés megvolt, cirka 700k-1 millió közötti a napi látogatók száma csak a címlapon, ahol meghirdettük. Igen, nem csak célközönség, de talán elég széleskörű.
(Figyelem, ha prog.hu-t mondasz, a kardomban dőlök.)
Ui: Btw, komoly problémának érzem, hogy nincs komoly szakmai portál magyarul, de ez más kérdés.
-
leeate
senior tag
Azt elfelejtettem hozzátenni: az üzleti intelligencia és a nagy adat elemzés érdekel (a kettő nagyban hasonlít), plusz vállalatirányítás. Ezeknél is kell programozni, de amíg az adatok és a statisztika megszállottja vagyok, addig az általános programozás nem igen hoz lázba, soha nem is lennék jó belőle. Szerintetek ezekre van / lesz kereslet?
-
leeate
senior tag
Szóval akkor ma csak a fejlesztő az a terület, ami az IT-ben megy és menni fog a jövőben is (nekem ez jött le a topicból)? Nyugtassatok meg, hogy nem
-
Próféta
tag
Tehát informatika órán általános iskolától a középiskoláig az "informatikus" szakmát kéne oktatni szerinted?
Miért?
Ének órán talán énekest képeznek?
Matek órán matematikust?
Testnevelésen profi sportolót?"Hanem word-excel-powerpoint szentháromság, általános iskolától a középiskoláig. És mégse tud senki egy normális doksit összerakni."
De össze tud. Kb. az a 10% akinek megvan hozzá a képessége és meg lehetett neki tanítani. A közoktatás MINDENKIT tanít. Téged is tanított. Biztos van olyan terület, amiben te sem vagy professzor. Biztos ott rossz volt a tanárod.Illetve a tehetségtelen informatikatanár problémakörhöz. Mit kell tudnia az informatikatanárnak? Tanítani az általános iskolai, vagy középiskolai tananyagot. Mit vársz te tőle? Hogy professzionálisan értsen az informatika lehetőleg minden területéhez, bár nem ezzel dolgozik! Könyörgöm ki ért profin valamihez, amit nem csinál?
Félre értés ne essék, nem azt mondom, hogy a közoktatás tökéletes. Benne dolgozom, úgyhogy én látom csak igazán, hogy mennyire nem az. De azért ne legyenek irreális elvárások. Hogy minden iskolában, minden területen, a legmagasabban képzett ( a te értelmezésed szerint informatikatanár-informatikus, ének tanár - operaénekes, tesi tanár - ha nem is olimpikon, de legalábbis válogatott, stb.) szakemberek várják az összes gyereket, hogy 1000-ből eggyel a megfelelő szinten tudjanak foglalkozni. A pedagógusok döntő többsége elhivatott szakmunkás, aki belefeszül, hogy mindenkihez hozzárakjon valamit, ha akarja, ha nem.
Egy tehetségtelen informatika tanár.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- AKCIÓ! HP Elitedesk 800 G1 USDT mini asztali számítógép - i7 4770S 16GB RAM 128GB SSD Intel HD
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B450 R7 5700X 32GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB Rampage SHIVA be quiet! 650W
- Exkluzív AMD Ryzen 7 Setup - Nem csak vásárolhatod, bérelheted is! Kamatmentes rèszletre is!
- DELL, HP gyári töltők, sok db. 7,4x5mm - 4,5x3mm + USB-C/Type-C 65W
- Telefon felvásárlás!! Apple Watch Series 9/Apple Watch Ultra/Apple Watch Ultra 2
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest