- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Autós kamerák
- SONY LCD és LED TV-k
- A kedvezőbb eligazodás érdekében kiegészíti márkajelzéseit az ARM
- Gaming notebook topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Székre fogatható, THX-es Razer hangszórópár a headset kiváltására
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
válasz
Rowon #103397 üzenetére
Szandekosan jatszod a hulyet, hogy te magad sem tudod, mit szeretnel csinalni? Mert ha ebben azert sikerul megallapodnod magaddal, akkor azert nagyjabol meg is tudod fogalmazni, mit keresel...
Egyebkent a kereses tovabbra sincs megtiltva, meg a chatgpt kerdezese sem, tehat tovabbra is arrol van szo, hogy a szajba ragott informacio kell, csak ne kelljen egy fusalat sem arrebb tenni erte.
MOD: mi fog tortenni, ha nem olyat toltesz le? Nuklearis haboru, ehinseg, saskajaras, mindmeghalunk?
Ezt meg csak ugy itt hagyom:
-
válasz
sh4d0w #103396 üzenetére
Azt honnan kéne tudnom, hogy van live meg nem live meg nonfree meg netinstall meg cd meg dvd kép is Debianhoz? Meg, hogy ebből a masszából melyik kell nekem? Ja meg mindegyikhez van külön asztali környezetes verzió is? Aham. Csak nehogy véletlenül olyat töltsek le, ami nem az én gépemnek az architektúrájához készült, mert a Debian széles körben támogat más processzorokat is.
-
-
válasz
Vasti74 #103393 üzenetére
Erre irtam, hogy bedobod egy chatgpt-nek es megmondja, mi a difi, esetleg rakeresel, mit jelent az LTS (mert nem csak itt hasznaljak am ezt a roviditest).
De meg egyszer leirom, hatha ezuttal celba jut: mi az oka annak, hogy az emberek egyre hajlamosabbak arra, hogy ne tajekozodjanak, hanem csak megeszik, amit mar elottuk megragott es eloemesztett valaki mas?
-
Vasti74
senior tag
válasz
sh4d0w #103391 üzenetére
Az én problémámra pl.: hol látja az ember gyerek pl. itt, hogy ne töltsd le a legfelül lévő ;-) verziót, mert az nem OK?
Ha nem OK, akkor miért van ott?
Miért nem csak a stabil verzió van ott, a másik kettő meg egy olyan link, aminél írják, hogy ez nem stabil verzió, fél évig működik csak, és utána még frissíteni sem lehet valószínűleg?
Azért odáig már jusson el szerintem a (linux) világ, hogy az egyik legismertebb disztribúció letöltő oldalán az első helyen egy működő verzió szerepeljen... ;-)
Lehet, hogy túl sokat várok... Pl. ha le akarok tölteni egy Kubuintu-t, akkor ne kelljen keresgélnem a neten, hogy akkor most a "latest version" az mit jelent? Hogy a legújabb, vagy hogy fel ne telepítsem, mert sz*r? ;-)
Elnézést... ;-) -
Elore is bocsanatot kerek minden erintettol es nem erintettol, de ez most nagyon kikivankozik belolem.
Minden bizonnyal velem van a baj, amikor nem ertem, hogy a vilag legkonnyebben megoldhato problemai, illetve a rajuk adhato legtrivialisabb megoldasokat emberek nem kepesek megtalalni maguktol.
Ha beirom Google keresobe, hogy Ubuntu LTS vs non LTS es nem nyitok ki semmilyen talalatot, akkor is mindegyiknel, mi az abra ezekkel. Ha felmegyek az ubuntu.com-ra es elnavigaloka a letoltesi oldalra, ott is feketen-feheren le van irva, melyik LTS es miben mas, mint a non-LTS.
Masik esetben meg azt irom be a keresobe, hogy debian live iso es az elso link a talalatok kozott a megfelelo oldalra vezet, ami aztan mar tenyleg nem okozhat gondot elinditani.
Biztos, hogy a topiclakok kozul tobben talalva erzik majd magukat, de nem elsosorban nekik szol ez a hsz., hanem inkabb magara a jelensegre szeretnem felhivni a figyelmet: ha valamit nem adnak a szankba, akkor az nincs, nehez, lehetetlen? Vagy ennyire vizualis mar mindenkinek a gondolkodasa (es ezzel egyutt nagy tisztelet azoknak, akikre ez nem igaz), hogy ha nincs lerajzolva, akkor mar 1 mondat ertelmezese is problemas?
Oke, tegyuk fel, hogy valaki, aki evek ota szamitogepeket hasznal, nem tud angolul, nyilvan igy nem konnyu ilyen nyelvu oldalon sem navigalni. Mi tartja viszont vissza attol a kerdes megfogalmazojat, hogy kerjen egy rovid, tomor osszefoglalot a ChatGPT-tol?
Szoval ez lustasag? Kepessegek hianya, vagy egyszeruen tespedtseg?
-
Vasti74
senior tag
válasz
CPT.Pirk #103387 üzenetére
Sokáig Debian Testing + KDE volt a rendszerem (kb. amikor lett KDE ;-) , hát, azzal nem szívtam annyit, mint ezekkel az elvileg felhasználóbarát rendszerekkel.
De tudom, bennem van a hiba... Mert most már nem csak a 200 disztró közül kell kiválasztani, hogy melyikkel kezdjek, hanem azt is el kell tudnom dönteni, hogy és akkor melyik változatát? És nekem ehhez már nincs agyam: én még ahhoz szoktam, amikor foglalkoztam is a rendszerrel, nem csak használtam, hogy az ember ízlés szerint eldöntötte, hogy debian, redhat vagy suse (esetleg slackware ;-) , aztán feltelepítette, és működött.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Vasti74 #103386 üzenetére
De, frissíteni fogsz tudni róla, csak a normál frissítések állnak le.
Amúgy igen, az egész Ubuntu világ olyan, hogy van az LTS ami kicsit öregecske de megy, meg vannak a fél évig létező kiadások, amik vagy megborulnak, vagy nem. Ha friss csomagokat szeretnél, akkor nem feltétlen az Ubuntu világ az ajánlott.
-
Vasti74
senior tag
válasz
ubyegon2 #103361 üzenetére
Ezt most nem értem...
Rámentem a Kubuntu oldalára, letöltés. A 24.10 az előző verziója a Kubuntu-nak, amit asztali gépekre ajánlanak, és júliusban lejár a támogatása (amikor telepítettem, akkor természetesen még ez volt az aktuális ajánlott verzió) , a 25.04 meg most az aktuális verziója a Kubuntu-nak, szintén asztali gépekre és laptopokra ajánlva.
Ennyi.
Szóval akkor a kb. 2 hónap múlva már nem támogatott verzióról nem válthatok az aktuális verzióra?
Akkor mit csinálhatok?
Mentés, gyalu, újratelepítés félévente?
Remek :-)
Egyre jobban csípem a linuxot ;-) -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
fekete.puma #103383 üzenetére
Abban az időben azért Debian netinstall-t összehozni mikor a telepítés közben be kellett lőni a pppoeconf-al a betárcsázós ADSL-t, ehh azok azért keményebb idők voltak.
Ma totál el vagyunk kényeztetve a next-next-finish telepítőkkel.
-
válasz
fekete.puma #103383 üzenetére
Régen kicsit nyűgös is volt különböző driverek miatt, de ma már nincs non-free repo probléma sem. Gondolom Linusnak is ezek okoztak problémát!
Amúgy is Fedorás volt az ember.
-
válasz
Sz_Imre #103381 üzenetére
Igaz, de ennyire nem akartam kibontani a linkeket, mivel amit most linkeltél, az az én live linkemből továbbkattintva ugrik elő. De köszi a kiegészítést ettől függetlenül.
Amúgy is eléggé be vagyok már rozsdásodva Debian témában. Is.
Egyébként kicsit más lett a Debian download oldala, legalábbis a live ISO-k nem így jöttek be régebben...
Erre gondoltam, ami a képen beszürkült hivatkozás, ez vezet az általad berakott aloldalhoz:
-
Sz_Imre
senior tag
válasz
ubyegon2 #103379 üzenetére
Sőt, van kifejezetten ami (live) előre kiválasztott grafikus felületű telepítő is. (pl. kde, cinnamon, lxqt, xfce, mate, gnome)
-
válasz
tordaitibi #103371 üzenetére
Hát ez nagyon érdekes lista. Főleg az, hogy random módon (nem)indul el.
Pl. a frissebb futató környezethez sem köthető, hiszen a Manjaro-n tippem szerint újabb verzió fut mint az Ubuntu-n, aztán pont azon indult el az Opera.
Akkor viszont mitől függ? Nem nézted esetleg terminálból?
--
Debian esetén külön ISO-t kell letölteni a live rendszerhez, a telepítő nem tartalmaz live rendszert. A live-ról viszont elindíthatod a telepítést. -
válasz
tordaitibi #103375 üzenetére
Leírtam hogy a Debian nekem meghaladja a képességeimet.
Dehogy haladja, nyilván ha az Expert install-t választod a kezdő boot install képernyőn, az kicsit talán fejvakarósabb. De elrontani azt se könnyű.
Nem a netinstallt akartam livébe indítani hanem egy 3,7GB iso Debiant de nekem nem sikerült.
Tibikomám, nem néztelek hülyének, szóba se került a netinstall.
Amit letöltöttél, az ez lehetett, ami nem live-képes ISO:
https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-dvd/
Ez a link viszont a live ISO-khoz visz:
https://www.debian.org/CD/live/
Ha innen indultál volna, a felsorolásból még háttal ülve is nyilvánvaló a helyzet.
Te a felső linket választottad a képről, holott a legalsó lett volna a barátod...
Elsőre nehéz elfogadnod, de a Debian a legrugalmasabb és ezáltal a legegyszerűbben használható disztró, picit át kell hangolódni rá, de tényleg ez van.Ha nem változott a dolog utóbbi pár évben, akkor a live-ból kezdeményezett install esetén a Calamares installhelper visz végig a telepítésen, ha viszont bootnál egyből az installt választod, akkor a normál Debianos installhelper visz végig, itt lehet kiválasztani az Expert install módot. Lassan ideje lenne kicsit belerázódnod már ebbe is! Nem? De!
(meg is hoztad a kedvem egy Debian installhoz, erre az új szerzeményre még csak két Linux Mint Cinnamont raktam, mióta megvan)
Jó, mondjuk ha gyerekkel játszol ezekkel a matujalem gamékkal, akkor meg van bocsájtva majdnem minden.
-
Sz_Imre
senior tag
válasz
fekete.puma #103370 üzenetére
Ismerem a VueScan-t, régebben mint írtam a külső program ez volt. Valóban jó beállítási lehetőségek voltak benne. De jelenleg ennyi is elég, amit most kipróbáltam Skanlite, az tudja amire kell, a saját gépemen. (igen, win 11 mellé külön ssd-re felraktam az EndeavourOS Kde-t).
De köszönöm az ajánlást.
-------------------------
#103369 Warton
Köszönöm a program ajánlást.
Próbáltam volna, de utána valami tesseract (utána nézve ez ocr) csomagokat kérdezett, hogy melyiket, van egy jó pár, így mivel nem tudtam eldönteni, ezért inkább hagytam.
Amit felraktam skanlite, az most elég amire kell nekem. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #103373 üzenetére
Értem
Megnézheted ezt is: FlashArch snap [link]
Böngészőbe meg van a ruffle kiterjesztés a webes swf játékokhoz. -
Krissz80
senior tag
válasz
tordaitibi #103375 üzenetére
Jók ezek a régi játékok, én majd a MAME-t tervezem beüzemelni.
Meg a Kega-t , ahhoz esetleg van valakinek infója hogyan lehet, mert csak egy fájlt tudtam letölteni hozzá. Ez azért jó mert tud Sega 32X-et is emulálni és a Pitfall azon sokkal szebb.
És a Supernintendóval ellentétben a zenék is jobban bejönnek Sega-n. -
válasz
ubyegon2 #103374 üzenetére
Leírtam hogy a Debian nekem meghaladja a képességeimet.
Nem a netinstallt akartam livébe indítani hanem egy 3,7GB iso Debiant de nekem nem sikerült.
Másik 4, eddig meg kb. 40 linux telepítőt el tudtam indítani live módban. Bennem van a hiba.De van naptár. ezeket a flash játékokat még a fiaimmal toltuk egy P3-mon W2000 alatt és nagyon jó néha nosztalgiázni egy kicsit.
Minap nyomtam le a nagyfiammal egy PS1 emulátoron Crash Bandicot Racing autóversenyt és egyikünket se érdekelte hogy a felbontás 480, ugyanúgy ordítoztunk egy előzésnél mint 27 évvel ezelőtt
Be se merem vallani hogy van piaci sárgakazettás Nintendo klón emulátorom is valahol egy poros ezeréves hdd-n, kb. 40 játékkal és Balu kapitányt, Chip&Dalet meg Darkwing Duckot is szoktam néha... -
válasz
tordaitibi #103371 üzenetére
Ne szórakozz már, ugyanúgy indul a Debian is live-ban, mint a többi disztró, csak itt van külön live és install-only ISO, nem mindegy, melyiket töltöd le!
Amúgy nincs semmilyen naptár app azon az Ubuntun? Ha lenne, láthatnád, hogy a 21. században járunk egy ideje!
Azon a flashplayer appon nekem is fennakadt a szemöldököm...
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #103371 üzenetére
A Flashplayert azt mire használod manapság?
-
Cigam.
az appimage mizéria.
Hülye Nobara nem indul ventoyról, Debianhoz meg valószínű kevés a 6 éves linuxos tudásom hogyan indítható el live módban.Atomstabilan mindegyiken elindul az Etcher, az OBS és a Stacer.
A többi, Freefilesync, Opera, Syntching, Flashplayer teljességgel esetleges. Több appimagét nem használok.Több disztróval nem volt már hangulatom kísérletezgetni.
Amúgy is enyhe agyérgörcsöm van még mindig mennyire eltér némelyik gui az általam évek óta használttól. -
cibus
senior tag
válasz
CPT.Pirk #103364 üzenetére
közben sikerült megoldanom
nyitottam simán egy terminált. ki tudtam listázni a partíciót, egyedül arra az egy mappára írt hibát, hogy nem tudja beolvasni, de minden mást kilistázott és le is tudtam copyznipersze egyesével, parancsokkal, ami kellett róla, de legalább meg van oldva.
köszönöm szépen a segítséged -
Sz_Imre
senior tag
Pozitívum a Linuxnak.
Vagy egy régi Canon CanoScan Lide 20 szkenner, ami már win 7 (64 bit) sem akart már működni, driver támogatás hiányában (külső program kellet a működéshez). Mivel már rég volt használva és most kellett családi dolgok miatt, ezért olyan ötlettel álltam elő, hogy mi lenne, ha Linux alól próbálnám meg. Konkrétan egy itthoni fájl megosztós gépen, ami Debian 12 Xfce van telepítve. A gépre rácsatlakoztattam és a rendszerben kerestem, hátha van telepítve valami alapértelmezett alkalmazás, amivel működhet a szkenner. Találtam is xSane (vagy csak simán: Sane), és meglepődve tapasztaltam, hogy mindenféle hiba nélkül működik, ráadásul elég jól átlátható a felülete is. Ez olyan jó dolog, hogy a régi eszköz működőképes, és nem kell venni másikat, mert hát a gyártó már nem támogatta. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
cibus #103362 üzenetére
Sérült NTFS partícióról Linux alatt a Testdisk programmal tudsz adatot menteni, de a használata nem triviális, csak karakteres felület van hozzá.
Azt tudom javasolni helyette, hogy a hdd-t a már bebootolt Windowsos gépre dugd rá, a SATA csatlakozós HDD-k azok tudják a hotplug-ot. Ha ez után használható marad a Windows, akkor van egy célprogram, a "getdataback from ntfs", vagy fogj ehhez hasonlót, és azzal tudsz próbálkozni adatot menteni. Ez a módszer jelentősen egyszerűbb, de jellemzően az összes ilyen program fizetős Windowsra...
-
cibus
senior tag
válasz
CPT.Pirk #103357 üzenetére
3 partícióra van szétszedve a winyó , az első kettő teljes mértékben elérhető, le is tudtam róla menteni minden fontos cuccot, viszont a 3.at meg sem nyitja, azt írja hogy az egyik mappa nem nyitható meg és így az egész partíciót nem nyitja meg a fájlkezelő.
valahogy meg tudom esetleg mégis nyitni? és azt a mappát kihagyva a többi cuccot kimásolni? -
válasz
Vasti74 #103353 üzenetére
....egy Kubuntu-t megfrissítek, és nem indul a Discover?! Na de kérem, ilyen bénaságot még egy Windows-tól sem vennék jó néven ;-)
Ha jól értem, akkor egy köztes kiadásról upgrade-elted a rendszert egy még újabb köztes kiadásra!Ekkora Linuxos múlttal már biztosan tudod, hogy az Ubuntunál az LTS kiadások közötti verziók mire valók. Ez esetben is az lehet, hogy rendszerkomponensek frissebbek ezekben, amik ilyenkor nem kerülnek összehangolásra a KDE plasma csomagjaival, így nem is várhatsz stabil működést ezektől. Teljesen normális, ami történik a Discover-rel. A KDE Neon javaslat megfontolandó szerintem is. Illetve a 24.04 alverziós frissítéseit érdemes használni, mint a februári 24.04.02...lassan jön a 24.04.03 is. Az ilyen 24.10 meg 25.02 kiadásokat meg érdemes kerülni, legutóbb kipróbáltam egyet és a notebookon fejjel lefelé volt csak hajlandó megjelenni a futó rendszer.
-
-
válasz
cibus #103356 üzenetére
Szia! Sok lehetőséged van, amit Kapitány említett, azok is jó GUI-s opciók, de ha az adott meghajtóra telepített rendszerről van szó, az úgy nem fog menni. Nyilván nem rúgja ki a rendszer a saját bokáját, másik meghajtóról vagy Live módban futtatott rendszer alól tudsz teljeskörűen operatívkodni egy meghajtón. Amúgy az említett Lemezek(Disks) alkalmazásban is tudsz a smart adatok megtekintése után formázni. Elméletileg a formázással kizárásra(tartalék területre) kerülnek a bad sector jelölést kapott sectorok, de ha valami gond van a meghajtóval és folyamatosan nőnek a badsector-ok, akkor nem nagyon érdemes tovább használni a meghajtót, aktívan legalábbis semmiképpen nem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
cibus #103356 üzenetére
A hibás szektorok kizárását azt a HDD magától csinálja, nincs ráhatásod.
Mint-en menj be a beállítások -> lemezek pontba, a feljött ablakban meg ott látod a cuccaidat, a 3 pöttyre kattintva ki tudod olvasni a SMART adatokat, abból rögtön látni fogod, hogy jó-e még bármire ez a HDD.
Nyilván formázni is tudsz, ott van a gparted a telepített programok között.Tavaly egy félig halott, szektorhibákkal teli HDD-ről mentettem adatot ami az egész rendszert megfogta mikor a hibás részeket akarta olvasni... Napokon át futott a célprogram, míg végül meglettek az adatok, aztán közben a HDD is kizárta a hibás szektorokat és megszűnt a lassulás. Na de azt a HDD-t már vissza nem teszem gépbe, annak vége van.
-
cibus
senior tag
sziasztok!
van egy NTFS winyóm, amin szerintem vannak szektorhibák, mert ha bekapcsolom a gépet és rá van dugva, akkor hiába nem azon van a rendszer, de win indulás előtt végig ellenőrzi az ssd-ket, winyókat és ennél megakad, fél-1 órát is szórakozik, próbálkozik talán javítással is, de nem tud elindulni a rendszer. ha lehúzom a winyót, akkor tökéletes. így nem tudtam az adatokat lementeni róla. ekkor jött az ötlet, hogy az irodában rakok fel egy mint-et az egyik régi nem használt gépre, rádugom arra, szerintem úgy be tudok bootolni. siker. bent vagyok, töltöm le az adatokat. de olyat kérdeznék, hogy terminálba van valami parancs, amivel le tudnám formázni a winyót, és aztán leellenőriztetni a winyót, hogy esetleg javítsa a hibás szektorokat, vagy esetleg zárja ki őket, hogy utána még tudjam használni? valami fsc pl? ha ezt meg tudom csinálni, akkor pontosan miket kellene beírnom a terminálba? nagyon köszi -
Vasti74
senior tag
válasz
fekete.puma #103354 üzenetére
...na arról beszélt le kb. mindenki! Hogy nem stabil, frissítés után sokszor fejre áll, és hogy igazából már "kiszállt mögüle" a KDE. Lehet, hogy mégis kipróbálom - három a magyar igazság (fedora, suse, kubuntu) , a neon lesz a ráadás ;-)
Hát így váltson az ember Windows-ról... Még Mint Cinnamon-ról sem egyszerű ;-)
-
Vasti74
senior tag
válasz
fekete.puma #103325 üzenetére
Dehogy, hiszen jól működött! ;-)
Csak vettem egy 4k monitort, skálázni akartam a kijelzőt úgy, mint más op.rendszerek alatt, aztán kiderült, hogy a Cinnamon igazából nem tudja ezt jó - sőt az X11 sem, hanem Wayland + Plasma kell nekem.
Akkor indult a disztribúció keresés, ami erre épül, meg a szívás, ami még mindig tart... ;-) Közben gépet is cseréltem, mert az is ötlet volt itt, hogy talán az Intel UHD 630 IGP nem alkalmas a feladatra (bár Windows és macOS alatt tökéletesen működik 4k felbontás mellett is minden) , vettem egy Ryzen 5 procis gépet AMD IGP-vel, de sokkal jobb nem lett, csak éppen egy kicsit.
Rohadt régóta linuxot használok, szinte azóta, hogy használható, és jó régóta Mint-et, szépen kényelmesen el is voltam vele, mert nem kellett semmi "extra"... De tuti nem cserélem le a monitoromat, inkább szívok tovább ;-) Még szerencse, hogy 99%-ban csak böngészésre kell a gép... De még így sem egyszerű üzemben tartani ;-)
Szóval nekem már 2025 eleve a linux éve, mert 1996-2024 között nem utáltam soha annyira kedvenc rendszerünket, mint ebben a pár hónapban ;-)
Most éppen attól ment el a maradék kis motivációm, hogy egy Kubuntu-t megfrissítek, és nem indul a Discover?! Na de kérem, ilyen bénaságot még egy Windows-tól sem vennék jó néven ;-) Mindegy, ha nem működik, akkor nem frissítek, mert pötyögni nincs kedvem ;-) -
Krissz80
senior tag
válasz
fekete.puma #103347 üzenetére
Nagyon félrement a kommunikáció, és amit szemlélteni akartam.
-
válasz
tordaitibi #103349 üzenetére
Köszi! Ez érdekes.
-
válasz
cigam #103348 üzenetére
Erre nem tudok neked válaszolni.
5 éve használom appimageba a Stacert, a Freefilesync, Etcher, egy flashplayer valamit meg még néhányat.
Mikor nemrég rámjött a szokásos roham hogy namosataztánmártényleg lecserélem az Ubuntu 18.04-et, nemtudom melyikek de több nem indult el Minten, a friss Ubuntun, más disztrón sem.
Ventoy alól ki fogom próbálni Live disztrókkal, legfrissebbekkel holnap. -
válasz
tordaitibi #103342 üzenetére
5-6 éves appimageket friss rendszereken és halott nem indulnak el.
Áll,álj,áljunk meg egy picit! Az appimage futtató környezet nem kompatibilis visszafelé?
Tehát ha van nekem egy 5 éve letöltött "valami", akkor azt egy idő után nem fogja tudni futtatni? Vagy mi az ami megváltozott 5 év alatt? Pl. egy program arra van tervezve(felkészítve) hogy X alatt fusson, akkor az természetes, hogy nem (feltétlenül)fut Wayland alatt, de ez nem az appimage hibája. -
-
Zó
aktív tag
válasz
tordaitibi #103342 üzenetére
Továbbra is az a kérdés, kit értünk kezdő alatt.
Ha van IT-s "életképessége", affinitása minimális, de nagyon körülményes dolgokat nem akar csinálni, annak a kezdőként sem életveszélyes terep a barátságosabb disztró.
Akinek meg a Windowshoz sincs lövése, csak a számtech boltos vagy az unoka beállította neki, hogy mehessen a Facebook és a YouTube, az a Windowsban is elveszik, és ezeket Linuxon is fogja tudni csinálni, úgyis mással kell bekapcsoltatni a gépet, a terminálban hülyeségeket meg csak akkor csinál, ha összekeveri a Messengerrel. (Persze immutable OS-szel is lehet próbálkozni.)
Szerintem nagyon is egyénfüggő, hogy a felhasználónak vajon mire van szüksége, hogyan is használná a rendszert. Nem azt mondom, hogy mindenkinek Linux kell, és pláne nem is fognak átállni egyhamar, csak van egy olyan érzésem, hogy túl van lihegve a kezdőség, túl van misztikálva a Linux, és tömegektől el lehetne venni a windowsos jogosítványát is.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #103342 üzenetére
Talán kétszer töltöttem le appimage-t összesen, azok működtek.
Arch-on az aur bőségkosara miatt nem igazán vagyok ilyenre rászorulva. Most legutóbb az egyik új TA jellegű stratégiát töltöttem le ilyen formában.
Snap-et is csak Lubuntu kapcsán, ahol lassabb lett tőle a Firefox... Mindenesetre ezek a megoldások a koncepcióból fakadó tünetek kezelésére vannak.
-
Krissz80
senior tag
válasz
fekete.puma #103339 üzenetére
A bajom csupán az, hogy nem tudok más alternatívát erre.
Pedig majd 30 év Win használat után most nagyon érzem a csít, hogy jól kitanuljam a rendszert.
És csak az idő szabhat határt ennek. -
válasz
CPT.Pirk #103341 üzenetére
Kapitány, Aaaappimagee...? Az maga a Sátán, aki csak azt várja hogy a Snap-el karöltve tönkretegye a színtiszta Linux érzést
Viccet félretéve Linuxon még az Appimage sem ér két forintot se mert pár évre van kompatibilitás benne.
Számtalanszor kipróbáltam 5-6 éves appimageket friss rendszereken és halott nem indulnak el. Lehet újabbat vadászni.És most megint jöhet Uby hogy énnekem a kedvenc momomániám 100 éves Wines portable és telepítős programokat futtatni.
Igen meg szoktam tenni és ami a legérdekesebb az egészbe, 5 éves Appimage nem fut a saját Linuxos platformján, míg az a Wines portable exe ami 25 éves, reccenésmentesen fut W11-en (Win2000 korban szedtem le némelyiket!!) és ugyanilyen reccenésmentesen fut bármelyik Linuxon a Wine alatt!!!
Hoppácska, hogy is van ez?
Míg a saját platformján egy Appimage (és úgy amblock az egész Linux ökoszisztéma) nem ismeri a hosszútávú visszafelé és előrekompatibilitás fogalmát. Már pár évre se nemhogy 10-20 évre.Úgyhogy kedveskéim (
) vagy belementek az x év utáni teljes os cserébe, előlről, vagy rolling a maga minden jó rossz tulajdonságával, vagy az egyszeri user akit legkevésbé sem érdekel ez amiről mi itt csatározunk, feldob egy konténeres megoldást (jajj a Sátánnak máris érződik a kénkőszagú lehellete, jajj mi lesz akkor a tiszta Linux életérzéssel
) és használja akár egy 10 éves disztrón is.
Még 10 évig.Pillanatra visszakanyarodva a belengetett W11 helyett Linux marhaságra (mert amúgy az).
A Winhez szokott bárgyú usert szerintetek érdekli a Debian tisztasága, a többi disztró csűrcsavarjai? A biztonság lanyhulása? Fog ő szarakodni egy lemez jelszavas csatolásával, meg a többi bolondsággal? Dehogy fog.
Rájön hogy a konténer maga a kánaán és használja, neki áldás az unattended upgrade stb. Nem érdekli mi van a háttérbe mert eddig se érdekelte.Mégegyszer, NEM azokról és azokhoz beszélek akik vérprofik és a legnagyobb megelégedéssel Linuxoznak hanem azokról akikről a topik címe szól.
-
fekete.puma
tag
válasz
Krissz80 #103338 üzenetére
Mi a bajod ezzel, ez is hozzá tartozik a linux szabadsághoz, nem kell használni és akkor nincs olyan gond, hogy nincs linuxra vagy, hogy nem megy megfelelöen.
Pl 5k- val elmégy vásárolni akkor utánna nem fogsz azon mérgelődni, hogy 50k- t el költöttél...
Helyette inkább jobban testre szabhatod a menüt, vagy asztal effekteket is állítgathatod... -
Krissz80
senior tag
válasz
sh4d0w #103328 üzenetére
Szerintem nem lenne baj a sok distroval, ha lennének standardok, hogy megérje rá a fejlesztőknek portolni.
Jelenleg szinte minden ágra fenn kellene tartani egy verziót az apró különbségek miatt, és ezért a sw fejlesztők és a (4%-os piac miatt) inkább maradnak a fejlesztésügyileg stabilabb Win és Mac vonalon.Illetve vegyünk egy üdítő kivételt, a Davinci Resolve (én Dolby Vision RPU generáláshoz használom), az pl. csak az Nvidia HW-es gyorsítását hajlandó Linuxon használni , viszont jelenleg inkább az AMD kártyákat érdemes használni a jobb driverek miatt.
-
válasz
fekete.puma #103333 üzenetére
Pont olyan dolgokat soroltal fel, amik irrelevansak. Megvette a korabbi verziot es nam akar elofizetni? Maradjon Windows-on.
Egy szuk retegnek vonzo a Linux? Pont jo, nem hanyjak tele baromsagokkal.Nehany eve, amikor a Skype meg nagyjabol hasznalhato volt es eppen hazalatogattunk, anyosomnak hoztunk uj laptopot. Raknam fel a Skype-ot - fent van. Belep anyos, kontaktok kozul egy sincs. Oke, metros app, tegyuk fel helyette a desktopot. Na azt nem lehet, amig fent van a masik. A metrosat csak Xbox Store-on keresztul lehet eltavolitani - nosza rajta. Nem, azt nem lehet, csak az osszes Store alkalmazassal egyutt. Na, ezek utan tudtam csak a desktop Skype-ot telepiteni.
Tele van automatizalt baromsagokkal a Windows es nem hianyzik, hogy egy oraba keruljon egy nyamvadt alkalmazas telepitese.Tehat pontosan megfelel nekem az a filozofia, hogy a rendszer ram hagyja a gondolkodast es nem akar nalam okosabb lenni, hagyja, hogy tegyem a dolgomat, nincs az utamban, nem dolgozik szandekosan ellenem. Aki ezzel nem tud egyutt elni, mehet vissza Windows-ra, ott okoskodjon bele a rendszer mukodesebe.
-
Zó
aktív tag
válasz
Vasti74 #103318 üzenetére
Normális asztali géphez viszonyítva nem túl gyors a pár tízezres laptop, amúgy irodai dolgokra bőven jó. Mondjuk, hogy Win 10-zel miért tartott másodpercekig megnyitni egy 3-4 MB-os képet, azt nem tudom, Linux Minttel begyorsult. De szerintem ha rakok rá szűz Win 10-et, az is gyorsabb lett volna az eredeti állapotánál. (Nem az én laptopom, nem tartottam karban.)
Az én régi laptopom se versenyezhet az erősebb asztali gépeimmel, de amire használom, bő nyállal elég. Persze ha akarnám, biztosan fel tudnám rá ügyeskedni a Win 11-et, de azt már nem tudom, hogy futna, és valójában érvem sincs mellette, mert semmi kimondottan windowsos dologra nincs szükségem rajta, olyanra inkább, melyek Linuxon nálam rendre jobban működnek.
-
fekete.puma
tag
válasz
sh4d0w #103330 üzenetére
Komolyan, elő fog szerinted online fizetni mikor használja már megvéve, vagy megoldotta?
pl Beírod a keresőbe, hogy top 10 professionális videó szerkesztő, képszerkesztő, DJ program stb... Win és Mac-re az összes elérhető, azt használják ami nekik bejött mikor már végigpróbáltak párat. Majd megy inkább alternatívára amit nem kedvel?
Értem, hogy mit akarsz mondani de nem azt mutatja a valóság, hogy arra mennének a dolgok, hanem azt, hogy csak egy szűk rétegnek vonzó a Linux. -
válasz
Warton #103326 üzenetére
A windowsnak jót tenne, ha lenne egy kis versenyhelyzet.
Hogy mi? Versenyhelyzet? 
No most az én költségvetésemből megturbózom az öreg Ignist, mindent beleadok... McLaren csapat az ő költségvetéséből szintén mindent beleadva kiállítja a saját autóját. Kialakulna kettőnk járműve közt versenyhelyzet? 
A kvázi agymosást most nem is említem, ahogy már kisiskolás szinttől Windowst erőltetnek a lurkókra.
Egyébként a Windowsnak lehet jót tenne a versenyhelyzet, a desktop Linuxnak viszont nem.
-
válasz
Warton #103326 üzenetére
Na, en meg a 6. genes laptopomra feldobtam mar Debiant, Proxmoxot, Linux Mintet es nem ugatott be egyik sem, hogy nincs TPM chip, meg Secure boot, meg kutyafule - csak mukodott mindegyik. Az egyetlen dolog, amivel dealelnem kellett, a wifi kartya volt, mert vmi dzsunka volt benne, rendeltem helyette egy intelt es kicsereltem.
Egyebkent meg (tibi keszulj): mindig olyan vasat kell valasztani, amit a hasznalni kivant rendszer tamogat. Igy van ez Windows eseten is es Linuxon is - meg akkor is, ha ezt egyesek ordogtol valonak tartjak, de valojaban nem az. Nem veletlenul van nagyon sok szoftver eseteben megfogalmazva hardware requirements.
-
válasz
fekete.puma #103324 üzenetére
Azok a cegek, akiknek megeri Linuxra fejleszteni, most is fejlesztenek Linuxra, lasd peldaul Microsoft, IBM, Broadcom, SAP. Azt azert jo lenne egyebkent tisztazni, milyen "nepszeru profi programok"-rol beszelsz, mert a userek toredeke hasznal fotoboltot (egyebkent az online verziora elo lehet fizetni), masreszt meg lehet tanulni a Linuxon letezo alternativak hasznalatat is - ahogy a Windows-on megtanultat is kellett, tehat nem kell visszaugralni.
Letezo jelenseg, hogy ha az emberek tenyleg Linuxot akarnak hasznalni, akkor leszoknak a Windows hasznalatarol, vagy megtanuljak, hogy lehet Linux alatt is elinditani, amit lehetseges. Mondjuk a SteamOS jelenlete azt mutatja, hogy igen nagy valoszinuseggel a jatekok nagy resze futtathato Linux alatt is. -
milan26
senior tag
válasz
fekete.puma #103309 üzenetére
Azokon a gépeken ráadásul legális a Win11, mert a hardverhez jár az OEM liszensz.
-
válasz
tordaitibi #103323 üzenetére
"Mivel még mindig nincs olyan hogy na igen na ez a Linux. Nincs."
De van, valogass."Az emberek nem úgy mennek be a boltba hogy Kérek egy Linuxos routert."
Ezzel most pont jol alatamasztottad, amirol jartatom a szamat. Fingjuk nincs arrol, hogy Linuxot hasznalnak, de allandoan pofaznak a Linux desktop everol. Nem mellesleg egyebkent nyugodtan kerheti igy, mert nem is tud masmilyet megvenni."Vagyis én még mindig hiányolom azt "A" Linux desktop kiadást (szándékosan nem disztrót írok mert az vitára adhat okot) ami világosan egyszerűen tudtára adja a töklámának hogy na igen ezt kell nekem letölteni és bootpendrájvot csinálni belőle."
Szolj, ha talalkozol ilyen Windows kiadassal, addig itt vannak a kezdok rendszerei."Egyébként ez már végre valamennyire fénylik az alagút végén (hogy Uby fórumtárstól plagizáljak) mert beírva a gugliba hogy Linux letöltés, az első oldal 2/3-a a Linux Mintet hozza be találatnak, némi más marhaságok és egyszem Ubuntu mellett."
Mindenfele szemelyeskedestol mentesen: ezek szerint nem tudod, hogyan mukodik a Google keresesi algoritmusa."Tudom hogy a te véleményed szerint ez a linux szabadságának megölése. Pedig nem, amiért én papolok a Linux desktop elterjedése lenne és ettől még létezhet kismillió disztró meg router meg anyámtyúkja."
A Linux koszoni, most is eleg jol elterjedt es mar igy is tul sok baromsag van benne, kezdve a systemd-vel, nincs szukseg tobbre."Az Android az Android. A Mac az Mac. A Windows az Windows. Az Iphone az Iphone
A Linux az .....? Nem, nem linux de akkor mi?"
Nem, az Android az Linux. Linux a kernel, Linuxos fork a csomagkezeloje. A Mac az Mac OS, a Windows az Windows, az iPhone iOS, a Linux pedig Linux. Azt kellene megerteni, hogy ahogyan a Windows 10 egy szoftvercsalad, ugy a Linux is az. Ahogy a Windows alkalmazhato embedded, desktop es szerver rendszernek (azert ez utobbi kifejezetten csak a core rendszerre ertendo), ugy a Linux is. Csak utobbi sokkal tobbmindenre is jo, routernek, TV-nek, szuperszamitogepnek is, a Windows-nal emlitett 3 mellett."És ezt itt is látom a topikba mert beesik egy most kezdő, és csak annyit kérdez, mit telepítsen? És püfff, tegyél Ubuntut, tegyél Mintet, jó az Arch is ha kell a rolling (de szerencétlennek foggalma sincs mi az a rolling meg lts...), lehet Manjaro, próbálj rá a Fedorára, legjobb a Debian, ha játszani is akarsz nézz rá egy Nobarára stb stb. Mivan..?"
Osszefoglalo - marmint egy update utan es oda be lehet linkelni disztribuciovalasztot is. Mar persze ha egyaltalan hasznalna valaki, mert az a piros gomb meglehetosen kicsi, nem feltuno, de ez mar fejlesztesi kerdes."...de leírtam ezeket ismét mert még mindig nincs desktop Linux."
De, van desktop Linux, meghozza annyi, hogy arra hajlamosak atnyergelhetnek a masik vesszoparipara, az egyseges Linuxra. (Mondjuk kivancsi lennek, az egyseges Linux utan ahitozok mikor fizetnek ki a Red Hat arat, mert ha lesz ilyen, akkor az a Red Hat lesz, IBM arazasban.) -
Warton
őstag
válasz
sh4d0w #103315 üzenetére
Szerintem se jön el a desktop linux éve, pedig nem lenne rossz. A windowsnak jót tenne, ha lenne egy kis versenyhelyzet.
Most szembesültem vele, hogy régebbi procis (6 és 7 gen) laptopra is felmegy legálisan (mókolás nélkül) a win11, ha van TPM2.0. Win10-ről nem lehet frissíteni, de ha csak úgy feldobod a win11-et friss installként akkor nem hisztizik a 7. gen miatt és simán megeszi a win10-es kulcsot is.
-
fekete.puma
tag
válasz
sh4d0w #103322 üzenetére
Az, hogy a driver támogatás olyan amilyen, ha szerencsés akkor nincs gond de az egy másik dolog, hogy a népszerű profi programok csak Win és macOs-re vannak.
Azokat akarják használni az amberek mert akarják... akkor a Linux mellett ugrálharnak vissza Windows-ra, nem csak a régebbi játékaik miatt.
(Biztoos, hogy feltörten használják...)
Az legyen az ő dolgul, Linuxon sehogy sem fogják...
Sokra megy ebben a helyzetben, hogy pl az Android is Linux mert akkor miért nem használják azon... -
válasz
sh4d0w #103315 üzenetére
Tudod hogy ebben soha nem értünk egyet de én azért futok még egy kört, hátha.
Amiket felsoroltál, Te meg én meg még jópáran tudjuk hogy igen Linux.
De ezt nem tudja, abszolút nem tudja az az átlaguserecske, aki (mivel most ez van terítéken épp) váltana W10-ről Linuxra.
Mivel még mindig nincs olyan hogy na igen na ez a Linux. Nincs.
Az emberek nem úgy mennek be a boltba hogy Kérek egy Linuxos routert. Kérek a vagyonvédelmi szakboltba egy Linuxos NVR-t. Stb, sok stb.
Az emberek Androidos tabletet, telefont használnak Az embereket nem érdekli hányadik forkja a linuxnak az android. Az Android és snitt.
Ugyanígy nem érdekli őket a PH vagy YT. win vagy linux szerveren megy, egyáltalán azt se tudják mi az a szerver.
Az se érdekli őket a sarki atm az mit futtat, milyen embedded wint, vagy a router milyen linux forkot.
Egyet tudnak. Windowst használtak eddig.
Használtak XP-t. Majd a W7. Majd a W10. És vagy a W11 vagy a most szjkózott átállás, majd meglátjuk.
De. Az emberek soha de soha nem voltak elgondolkodtatva hogy most mit használjanak.
XP-t? Zen xp-t, ami egy fork? Vagy xp-15. verziót? Vagy Xp 125. verziót? Xp-csiricsárét Lajoskától? Xp-buheraBence "disztróját"? Vagy W7-ből volt 150 elérhető letölthető, megérthetetlen variációszámú/funkciójú gyári Redmond kiadás? Soha nem volt.
A verziószámokat véletlenül se keverjük most ide, a W10 is megért jópár verziót de ez teljesen más, 2015-2025 között volt jópár de ettől még W10 volt és maradt. Nem disztrókatyvasz hanem verzióváltozat, nagyon nem ua. Mint pl. az Ubinál a 10... a 18.... a 22... stb. de ettől még Ubuntu.
Vagyis én még mindig hiányolom azt "A" Linux desktop kiadást (szándékosan nem disztrót írok mert az vitára adhat okot) ami világosan egyszerűen tudtára adja a töklámának hogy na igen ezt kell nekem letölteni és bootpendrájvot csinálni belőle.
Egyébként ez már végre valamennyire fénylik az alagút végén (hogy Uby fórumtárstól plagizáljak) mert beírva a gugliba hogy Linux letöltés, az első oldal 2/3-a a Linux Mintet hozza be találatnak, némi más marhaságok és egyszem Ubuntu mellett.
És ez nagyon de nagyon jó dolog.
Tudom hogy a te véleményed szerint ez a linux szabadságának megölése. Pedig nem, amiért én papolok a Linux desktop elterjedése lenne és ettől még létezhet kismillió disztró meg router meg anyámtyúkja.
Mégegyszer.
Az Android az Android. A Mac az Mac. A Windows az Windows. Az Iphone az Iphone
A Linux az .....? Nem, nem linux de akkor mi?
És ezt itt is látom a topikba mert beesik egy most kezdő, és csak annyit kérdez, mit telepítsen? És püfff, tegyél Ubuntut, tegyél Mintet, jó az Arch is ha kell a rolling (de szerencétlennek foggalma sincs mi az a rolling meg lts...), lehet Manjaro, próbálj rá a Fedorára, legjobb a Debian, ha játszani is akarsz nézz rá egy Nobarára stb stb. Mivan..?
Ismét nem fogunk véleményben közelebb kerülni egymáshoz, az tuti de leírtam ezeket ismét mert még mindig nincs desktop Linux.
És ha egyszer lesz, nem fogja elvenni a programozók, szerverüzemeltetők, routergyártók, telefongyártók stb. kenyerét. Csak meg fogja könnyíteni a teljesen 1R user dolgát de azt nagyon.
De sztem. ilyen sose lesz. -
válasz
fekete.puma #103316 üzenetére
Persze, semmit ne keverjunk ide, ami nem tamasztja ala a mondandonkat.
Nem kell senkit megnyerni, a Linux pont jo ugy, ahogy van, nem kell elwindowsositani - mert a Linux nem Windows. Aki Windows-kent akarja hasznalni, hasznaljon Windows-t, aki meg hajlando beletenni a tanulasi idot a Linuxba, hasznaljon Linuxot (mert a Windows-ba is bele kellett rakni). -
-
csixy
addikt
16 éve gyártott HP Compaq dc7900 Small Form Factor. Még színtiszta Legacy vas. Core2 duo proci. Redmond beintett neki. A Linux mint 6 Faye úgy fut rajta, mint a kisangyal . 720p60-ban megy rajta a HDR video. Az SSD és a HDD is GPT. A grub a bios_grub partícióba plántálva. A felhasználói adatok kisoftlinkelve az sdb1-re. Az sdb2-n elvan a timeshift mentés. Egy sovány pénztárcájú ember még évekig ellehetne rajta. Csakhát ugyi linux. Pedig bombabiztos. Tiszta Hawaii ! Szeretem!
-
Vasti74
senior tag
A "több 10+ éves konfig is rendszeres használatban van, és nem érzem, hogy ki kéne őket vonni a forgalomból" kicsit ellentmond annak, hogy "de a legrégebbi már Win 10-zel se volt túl gyors" , mert egy gépet két okból szoktak általában lecserélni: vagy tönkrement, vagy már túl lassú ;-)
Szerintem a linux is tud kellemetlen meglepetéseket okozni bőven, legalábbis én mostanában rengeteget szívok vele :-( Mint Cinnamon-ról váltottam Fedora 41 Plasma-ra, tettem egy próbát előtte - közben ;-) openSUSE Tumbleweed-el, és most éppen a Kubuntu-nál maradtam: ezzel szívtam talán a legkevesebbet, de ez is elég érdekes, és most éppen egy 24.10 - 25.04 frissítés óta nem indul a Discover, ami nem túl jó dolog, és a neten eddig talált tippek nem segítettek. Hát azért ez nem semmi: olyan '96-'97 óta használok linuxot, de kezd elmenni tőle a kedvem ;-)
-
Vasti74
senior tag
válasz
fekete.puma #103309 üzenetére
Így van, ráadásul ennyiért jófajta, minőségi, és szép brand gépeket lehet kapni, Windows Pro licenccel. Ha normális az eladó, akkor frissen telepített rendszerrel...
-
válasz
fekete.puma #103308 üzenetére
Mindig elojon vki ezzel al Linux desktop eve faszsaggal, mikozben nem veszi eszre, hogy mar nemhogy a Linux evet tapossuk, hanem tobb, mint egy evtizedet. Mert a telefonod valoszinu linuxos, az okosteved, a routered, a tableted mind linuxos - tehat mindenkit korbevesznek a linuxos eszkozok, legfeljebb nem veszik eszre az emberek, mert nincs terminal, meg abban villogo kurzor...
Kutyat nem erdekli - a hatereken kivul -, mikor jon el a Linux desktop eve, ha eljon egyaltalan.
-
Zó
aktív tag
válasz
Vasti74 #103301 üzenetére
Régen kb. böngészni nem lehetett normálisan egy sokéves géppel, vagy egy komolyabb Excel-táblába belehaltak, most egy csomó mindenre jók még. Annak idején a levetett gépeket alig használtuk is tovább valamire, most a családban több 10+ éves konfig is rendszeres használatban van, és nem érzem, hogy ki kéne őket vonni a forgalomból. Esetünkben gyakorlatilag mindenkinek kellene új laptop (3 db), az meg nem lenne olcsó.
Persze fel lehetne rájuk ügyeskedni a Win11-et, de a legrégebbi már Win 10-zel se volt túl gyors.
Meg hát régen sokkal kevésbé volt ellentétes alternatíva a Linux. Amikor az Ubuntut először még CRT monitorral próbáltam, akkor szembesültem vele, hogy nem létezik a VGA-hoz driver, ami 60 Hz fölé menne. Na az a korabeli LCD-ket rendben lett volna, de CRT-n értelmetlenné tette.
Persze én sem hiszek a linuxos áttörésben, csak összehasonlíthatatlanul több értelme van mostanában váltani, mint korábban volt.
-
-
fekete.puma
tag
válasz
cigam #103311 üzenetére
A KMS-el aktiválni az nem legális és még veszélyes is, mégis használják.
Abba belemenni, hogy az olcsón vett licence ami használható, nem tiltják és ez mennyire legális? Akik használják azokat valószínű nem zavarja, hogy nem 30-40k körül adott ki érte...
Amúgy meg a Linux sincs ingyen sokan támogatják 5-15 dolcsival évente, vagy akár havonta, sokan meg nem és úgy használják.
Saját költségen biztos nem fejlesztgetnék + a saját munkájukat is ingyen beletenni hosszútávon. -
válasz
fekete.puma #103308 üzenetére
Inkább az a kérdés, hogy legális-e?
Használt gépeknél gyakori, hogy használt Windows-al árulják, mert az MS 10k körül adja hozzá a W11 "refurbished licence"-et.
-
fekete.puma
tag
válasz
tordaitibi #103307 üzenetére
Szerintem az átlag felhasználóra gondolt...
Venni 50-60k-ért egy 8 gen. i5-ös komplett gépet és felrakni rá a win11-et talán nem akkora dolog, hogy valamelyik ismerőse ne oldaná meg ha már ő nem képes rá.
Használt gépnél telepítve is kérheti, ha nagyon nincs aki feltelepítse. -
válasz
Vasti74 #103301 üzenetére
Ez nem ilyen egyserű.
Windows főverzió váltásnál is nagyon sokan agyérgörcsöt kapnak, ha ez megnyugtat
(én is mivel ez miatt nekem kötelező naprkésznek lennem és a W11 mint rendszer egészen jó, a használata jó, karbantartani, hekkelgetni viszont egy istencsapása)
Tudom mert sok ismerősnek én vagyok a botcsinálta rendszergazdája.
Normális érelmes, nem buta emberek Windows7-et(!!!) használnak, és nem csak azért mert nincs pénzük hardverre.
A milliomos fogorvosom W7-et használ a rendelőbe célhardvereken és pl. ezt csak súlyos milliókért lehetne lecserélni W11-re. Még meg is lépné de minek?
Marad így mivel hibátlanul teszi a dolgát.Nem annyi ám egy os csere hogy install, reboot és használ
Nagyon nem csak ennyiből áll.
Platformcsere meg átlaghalandónál szinte kivitelezhetetlen.Szegény megboldogult édesanyám egy ragyogó könyvelő volt. És az egész világ felborult ha véletlenül a Word meg a könyvelőprogram vagy az Abevjava ikonját 2 pixellel arébb tettem az Asztalon.
-
Krissz80
senior tag
válasz
fekete.puma #103304 üzenetére
Persze mert kb. 1 doboz cigiért lehet kapni működő licet.
Nem így lenne ha 30 ropit kellene kicsengetni csak azért, hogy netezzhessen valaki.Egy átlag usernek a játék a legégetőbb kérdés.
Az egész megszokás kérdése.
A Win95-ös időkben is kellett tudni lemezt formázni, stb, elszoktunk tőle.
És az mennyivel volt kellemesebb amikor elszállt a FAT tábla?
Persze a Doom meg a Mortal Komat csak PC-n jelentek meg.
Ha az iskolákba lecserélnék az OS-t Linuxra 10 év múlva sokkal elterjedtebb lenne, de az MS nem hülye ezért nekik támogatottan adja. -
fekete.puma
tag
válasz
Vasti74 #103301 üzenetére
Linux a desktops fronton 4% körüli részesedést mutat úgy, hogy ingyenes alternatíva.
Ez így is marad valószínű, duplázni vagy triplázni nem fog főleg, hogy a win11 a nem támogatott gépekre is könnyen feltehető, nem kell hozzá nagy tudás.
Bekeményítenének és nem engednék, hogy a régi gépekre felrakható legyen és tömegesen váltanának az emberek Linuxra (amitől nem kell félni), valószínű hamar visszacsinálnák mert nem engedik el olyan könnyen a (bárányaikat).
Nem lehet majd használni a régi gépeken a win11-et semmilyen okossággal akkor megtehetik, valószínű a felmérések arra mutatnak majd... -
-
Vasti74
senior tag
válasz
cigam #103299 üzenetére
Elképzelem, hogy a Win10-ről váltást megpróbálni szándékozó emberke megkérdezi valami linuxos fórumon, hogy és akkor milyen disztribúciót? Kap is azonnal 15 különböző választ... ;-)
Az első elakadásnál meg azt, hogy mégis másikat kellett volna választania, mert az ugye jobb, azzal nem lett volna ilyen probléma - azzal majd más lesz, amit meg egy 3. disztribúcióval úszott volna meg ;-)
Aztán jönnek a következő apróságok, hogy ugyan majdnem minden alkalmazásnak van alternatívája linux alatt is, csak éppen annyira más, hogy pont agyvérzést kap tőle a kedves user...
Elég hamar inkább a Win11 mellett dönt! ;-)
Bocs, ezt nem hagyhattam ki ;-)
Régen is lecserélték az emberek a gépeiket, mert elavultak - nem 7-9 évente, mint most a Win11 miatt, hanem gyakrabban, és a fizetéshez mérten sokkal nagyobb összegekért, mégsem váltottak linuxra, pedig akkor is ott volt a lehetőség...
60.000 forint körül már lehet olyan gépet kapni, amin kiválóan fut a Win11 - ennyi szerintem a legtöbb embernek inkább bele fog férni, mint egy teljes rendszerváltás.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Autós kamerák
- Lexus, Toyota topik
- SONY LCD és LED TV-k
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- A kedvezőbb eligazodás érdekében kiegészíti márkajelzéseit az ARM
- Robot fűnyírók
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest