- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- TKL formátumú, vezetékmentes "Fekete Özvegyet" dobott piacra a Razer
- A partnerektől függ, hogy lesz-e Arc csúcs-VGA az aktuális generációban
- Hobby elektronika
- Elkezdtek szállingózni az Arctic P Pro sorozatú ventilátorai
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Milyen egeret válasszak?
- Melyik tápegységet vegyem?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Shyciii
veterán
Mint max annyiban jelent jót a wineseknek, hogy pont ugyanúgy képes kinézni. Nah ettől viszont én ódzkodom. Nem azért jöttem el a wintől, hogy ugyanazt lássam, ugyanúgy használjam
Cryin
Én meg pont azért jöttem el a Manjaro-ról, mert semmi baja nem volt, így gyakorlatilag semmit nem tanultam a linuxból.
-
Cyrin
addikt
Hát nekem elég sokáig volt fent a Manjaro, és sok bajom volt vele. Ehhez képest az ubi unalom, a mint dögunalom...
-
Shyciii
veterán
-
-
Olyan leírás nincs valahol logouton, hogy mi mire jó az Ubuntuban? Mi a systemctl, service, mikor kell egyáltalán service ahhoz, hogy valami futtatható legyen... Konkrétan most sikerült megoldani sok segítséggel dhcp+routing+iptables problémát, de nem teljesen tiszta mi mit csinál.
Meg honnan kéne nekem tudnom, mi az ami alapból engedélyezett, vagy kéne valamihez, de nincs... Pl. rc.local, ami nélkül nem ment a routing. Meg külön engedélyezni az ipv4 futtatást paranccsal is, meg conf fájlban is.
Elsősorban szerver funkciók érdekelnének, mi miért hogyan... dhcp, routing, tűzfal, dns, samba, tartomány -
lszlogal
senior tag
Sziasztok!
Debian 9-en szeretnék youtube-ra streamelni ffmpeggel. ALSA drivert használok, pulsenak nyoma sincs a gépen.
Az alábbi paranccsal indítottam a streamet, kép volt, de hang nem igazán:
ffmpeg -f x11grab -framerate 30 -video_size 1920x1080 -i :0.0 -f alsa -i hw:1,0 -c:v libx264 -preset fast -maxrate 2500k -bufsize 5000k -g 60 -vf format=yuv420p -c:a aac -b:a 128k -f flv rtmp://.../key
Az audio device megfelelően van beállítva (card 1 device 0).
Küldök egy logot is, amit folyamatosan floodolt:
Mit tudnék ezzel csinálni, hogy hang is legyen a streamben?
(Most nézem, hogy lehet hogy nem ebbe a topicba kellett volna írnom, nem tudom törölni).
-
ZS3NI
őstag
Sziasztok,
Belefáradtam a windows 10 hülyeségeibe. Melyik linuxot ajánljátok kezdőknek? Rövid google után Elementary OS, és a Linux Mint is tetszik. Egyéb javaslat?
Köszönöm!
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #64482 üzenetére
Az az MX300 rekordalacsony terhelést kap így is, napi 3,775 GiB írás, ami évi 1,346 TiB, most másfél év után van rajta 2 TiB írás és 2431 órás, azaz 0,277 évnyi üzemóra. Ilyen ütemmel erre a modellre megadott 160 TBW-t még majd csak 117 (!) év múlva érném el, az 1,5 millió üzemórás ajánlást meg majd kb. 925 (!!) év múlva. Ilyen ultralightos felhasználást simán bírna egy A400 is.
Pedig nincs is kímélve, kb. csak annyiban, hogy swap az nincs egyáltalán, meg a böngészőcache is RAM-ba megy, de nem az SSD kímélése miatt, hanem ott áll a sok RAM kihasználhatlanul potyára, próbálom használni valami értelmesre. Meg ugye az eleve kímélés, hogy nem Windows fut róla, a Linux eleve lightosabban használja a lemezt, nem pörgeti állandóan.
Az a 3 áthelyezett szektor viszont valóban nyugtalanító, 1-2 nap alatt lett annyi, de megállt ezen az értéken. De ezzel nem tudok már mit csinálni, ha tönkremegy, akkor tönkremegy, vannak helyette másik SSD-im, meg veszek bele az anno kifizetett eredeti árért kétszer akkorát. Gari már rég nincs rá, 1 év volt eredetileg. Itt külföldön nincs olyan luxus, mint a M.o.-n kínált 3-5 éves jótállás az SSD-kre.
-
válasz
Frawly #64481 üzenetére
Windóznál én sem lennék nagy híve, teleszemeteli magát 1-2 év alatt. Mondjuk ha nagyon abuzálod, a Linuxok állapota is le tud romlani (pl. OpenCV telepítés után Ubi14-en meghalt a Gwenview összes pluginja, ilyenek).
Egy SSD-HDD váltás esetén, ha nincs baja az OS-nek, viszont tényleg nem kell újrarakni. Barátnő céges rendszere ment másik gépre nemrég, ott sem raktuk újra, meg anyámnál az SSD nagyobbra cserélésekor sem. (Ez mind a kettő Linux.)@Cifu : Hát nálam van
1 hónapig nem volt tálcám, mert csak.Bedugtam a monitort a laposra, és eltűnt a tálca. Cairo-dock, aztán egyszer csak hetek múlva ugyanez, megyek haza, gép bekapcs, és lett tálca. De úgy magától. A 16-oson a Kipi-plugins aimóta fent van, nem működik. Stb. stb. KVM virtuálgép használat után jobb újraindítani, mert záros határidőn belül megdöglik.
Ez mind nagyon WTF, eddig egy Ubuntu verzió sem produkált ilyeneket :S -
-
válasz
Frawly #64479 üzenetére
Tudom, erre sokan allergiásak, hogy miért kell újratelepíteni.
Nekem ezzel nincs gondom amúgy, inkább arra utaltam, hogy már annyiszor telepíted újra, hogy egyrészt lassan megtanulod az Archot, még nagyobb lesz ezáltal az Archod is, viszont szegény MX300-as már ettől kezd kampeca lenni!
Nem lenne jobb egy neked is kezelhető Mint Cinnamon, aztán majd pár év múlva újra bepróbálkoznál.......?
-
Frawly
veterán
Elhiszem, hogy nálad ez nem játszik, de pl. az SSD-s topikokban is látok sok usert, klónozással vergődni, még valami 5-8 éves, Win7-ről Win10-re upgrade-elt rendszert görgetnek maguk előtt.
Esetemben most azért lesz újratelepítés, mert lényegében a rendszer minden eleme cserélődni fog, más fs, másik WM eltérő filozófiával. Azért most, mert most vagyok szabadságon újévig, és most van időm.
-
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #64478 üzenetére
Tudom, erre sokan allergiásak, hogy miért kell újratelepíteni. Én híve vagyok, jó tiszta lappal kezdeni, és teljesen kicserélni a rendszert, más fájlrendszer, másik grafikus felület, stb.. Nem olyan nagy munka újratenni, jó, belakni idő, de majd belakódik.
Tisztában vagyok vele, hogy itt a PH-n a legtöbb ember 10 évig használ egy telepítést, mert a belakott rendszer szent, klónozgatják meghajtók és gépek között, de nem látom értelmét ezzel szívni.
Nem azért telepítem újra, mert baj lenne vele, de most kipróbálok egy másmilyen rendszert. Nem szeretem túl sokáig használni ugyanazt. Ez a jó a Linuxban, különösen az Archban, hogy olyan rendszert lehet magadnak összelegózni, amilyet akarsz, így egy disztrón belül mindig létrehozhatsz magadnak egy teljesen másik rendszert.
-
Szerintem nézz körbe máshol is, Energiagazdálkodás, Képernyőkímélő, etc., KDE-nél egy egyszerű beállítás nem értelemszerűen egy beállító kategóriában állítható. Amúgy, ahol állítgatsz, ott is van pipa opció alul/felül, az előbb néztem egy új Neon live-ban. (ezzel az a gond, hogy jóval újabb a Plasma, mint Debianban)
Ez lemaradt Frawly komának még, mint megszokott mondat:
A napokban fogom újratelepíteni az Archom.
-
válasz
Frawly #64475 üzenetére
Én arra gondoltam, amikor a Manjaro mellé/után telepítesz másik disztrót és a Manjaro utána már csak mókolással fog bootolni, valami intel szó ugrik a vmlinuz helyére!
Ha meg már klónok, akkor az köztudott, hogy nem vagyok nagy hívük, az eredetit érdemes használni.
Kéklufi már értékelte az Arch-ot, volt rá 5 éve.
Egyébként látom az Offtopikban, hogy a szokásos mondat elhangzott!
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #64453 üzenetére
Nem, ezt félreérted, az itteni linuxos topikok tele vannak mintesekkel és uborkásokkal, akiknek valami miatt elcsesződött a GRUB, meg felülírta a Windows, meg stb..
Ez egyébként nem Arch függő, UEFI systemd bootot GRUB nélkül más disztróval is lehet csinálni. Ha meg már klónok, akkor az köztudott, hogy nem vagyok nagy hívük, az eredetit érdemes használni.
-
cigam
titán
NFS megosztással van tapasztalata valakinek? Linux kliensen stabil kapcsolat, néha elfelejti a könyvtár frissítését, de eldöcög. Windows 10-en fel tudtam csatolni, működik, bár itt is mintha lassú lenne a frissítés. Viszont az OS X-et nem szereti. Kapcsolódik, de nagyon lassú. Sokáig tart egy mappa kilistázása, és képes egy könyvtár készítésébe is belehalni. A kernel naplóban pedig sorra gyűlik a rá vonatkozó hiba:
lockd: cannot monitor Szekeres-iMac.lan -
-Ben-
veterán
Ezt valahogy ki lehet irtani? Asztali gépen még nem annyira, de a laptopon nagyon zavar, hogy pár pillanatra (5 perc) elfordulok és az arcomba vágja....
ui.: elmosódott a kép, de szerintem látható, hogy miről van szó.
-
okoska74
senior tag
Slackware Linux best of
Nagyon megszenvedsz vele az elején de meghálálja.
-
-
Cyrin
addikt
Nekem is le kéne cserélni már a 17.3-at a fő gépen, mert lejár a támogatása. Lehet még az Adobe vallást megvárom vele...
-
válasz
Rimuru #64456 üzenetére
Szerintem az 5 év használat talán már elég a bizonyításra, hogy jó a disztró!
Én is 5 éve használom, amit használok. Ezekre a csoda Archklónokra gondolok, amik meghalnak egy GRUB frissítéstől vagy mire megismered, már nevet vált, mint az ArchMerge +/- D ? Fel nem sorolom, mert nőnek, mint a gomba ki a földből és fele sem ehető.(látom az év maradékát már csak trollkodásra használnád leginkább)
Ha már Frawly is elnevezett népeket, akkor én meg Grubtalan Bercinek fogom hívni, aki ennyire élvezi, hogy hűűűűűűűűűűű hátgrubnélkül is van élet! Van hát! Sőt, Linux nélkül is van élet! Jaj de nagy valami....
-
csixy
addikt
Mint a vilám , úgy bootol! Klón .... igaz scriptből van, de jó !
-
Frawly
veterán
Na ugye, mondtam én, hogy van GRUB nélkül is élet. Sokan nem hiszik el az Embéer Matyik közül, de van, végül is nem kell semmihez, csak egy kolonc, lehet valamit állandóan frissítgetni, meg nyűglődni, ha eltölt valami. Az UEFI önállóan is tudja bootoltatni a rendszert initram image-ből systemd-vel.
Épp ugyanígy meg lehet lenni Xorg nélkül is, igaz a Wayland még valóban gyerekcipőben jár.
-
Frawly
veterán
Ilyen régi gépen sok mindent már nem tudsz csinálni, főleg a böngészés necces, kevés hozzá a RAM, a CPU, mindenképp nagyon fog döcögni. WinME semmiképp, már olyan böngészőt sem tudsz feltenni rá, ami behozná az oldalakt, még ha nagyon lassan is.
Ha nagyon kitartó vagy, akkor Sparky Linux IceWM-mel vagy AntiX (ami szintén IceWM-es). Ezek pehelysúlyúbbak a Xubuntuhoz képest is. A Xubuntut, Lubuntut már csak azért se, mert a következő verzióra dobni fogják a 32 bit támogatását.
-
UserX
addikt
Sziasztok!
Abszolút kezdő vagyok, illetve már az 'őskorban' tettem némi kísérletet Millenium vs. Xubuntu-val, az utóbbi lassabb is volt és hamarabb összeomlott
. Gondolom, azóta van fejlődés. Celeron 2, 8-as, 1 GB-al szerelt gépre keresnék disztrót. Fontos: netezés (Firefox), zenehallgatás, film (VLC). Win7 ugyan felmegy rá, de nagyon 'döcög'.
Előre is köszönöm!
-
Frawly
veterán
Ez nem hiba, egyre inkább terjedni fognak az UEFI only gépek. Az Intel is ígéri, hogy a chipsetek miatt 2020-tól az inteles alaplapok sem fogják támogatni a legacy bootot. Semmi baj nincs az UEFI-vel, meg kell szokni, meg kell tanulni hogy működik, és ha nem szabványos implementációjú gép elé sodor a sors, akkor meg tudd keresni azt a pontot, ami nem szabványos, hogy működésre bírd Linuxszal is.
A gumiragasztó szaga meg fog szűnni egy idő után, ha kiszáradt a cucc. Izzítsátok sokat
MBR nélküli pendrive nincs, 0. (LBA 0) szektor minden pendrive-on van, az teljesen mindegy, hogy oda nem kerül semmi, vagy MBR, vagy GPT kerül oda.
-
-
Zoli1222
addikt
Sziasztok!
Windows 10 helyett mit ajánlanátok kezdő linuxosnak? A választ előre is köszönöm!
-
Ebből az jön le nekem, hogy az első opció volt bejelölve, akkor a hátsó az engedélyezés.
(#64437) 7etape
Mind3 login manager, az
ArchKDE vonal inkább az sddm-et preferálja, a Debian vonal inkább a lightdm-et. Elég hosszú mindnek a leírása, ha nagyon bele akarsz merülni, én ebben még eddig csak az auto bejelentkezést intéztem konfigban Debiannál.
[link] -
lightdm nincs? Én mindent azzal használok, igaz alapból is az települ, a Debian 9 alá is.
(#64433) cigam
Fordítási remekelés! Amúgy látod, hogy oda van írva, a jobb oldali opció épp a kihagyás ellentéte. A 19-ben is így van már.
Az ablakok gyorslistáját valóban lecserélték erre a gyüjtős megoldásúra, ha megnyitsz valamiből ötöt, akkor is egy fül marad, csak odaír egy kis 5-öst a sarokba. Még csak felraktam, ennyi tűnt fel hirtelen. A panelkezelésből most már magasan a legjobb DE. Nem a KDE-hez viszonyítom persze, mert az panelkezelésből nulla.
-
kemotox
addikt
19.1 Mintet próbálta már valaki? Kapott egy két kinézetbeli ráncfelvarrást, pl kontrasztosabb lett az egész világos téma (fos laptop kijelzőn ez hatalmas piros pont
). Meg ha jól értem van valami dokkolós / windowsos szerű tálcára pinelős megoldás is mostmár gyárilag. Még ma kipróbálom
-
Nem vonom kétségbe, de csak azt tudtam állítani bizton, amivel tapasztalataim vannak! Igaz egyik kollégámnak műa Asus-ra raktam Mint Cinnamont, de az már pár éves volt, szerintem nem UEFI-s volt. Azóta is használja a kolléga egész családja. Ott is azzal kezdte, hogy a HDD nyekeregni kezdett és mondtam neki, hogy ez SSD lesz, arra rábeszéltem, a Linuxra már nem volt túl nehéz, eléggé meglepte, mennyire elég már nekik egy Linux is mindenre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Egy kis retro 99-ből: [Windows Refund Day - When Linux Users Demanded Their Money Back]
-
lszlogal
senior tag
válasz
ontheground #64414 üzenetére
Köszönöm a tippet, majd holnap ha lesz rá időm kipróbálom. Nincs pulseaudio az ALSA driver mögött, mert ki nem állhatom (nem is értek hozzá még annyira sem, mint az ALSA-hoz). Grafikus felület nélkül és expert modeban telepítettem a Debiant, arra tettem egy i3wm-et, szóval véletlenül sem települhetett pulse.
-
De ennek mégis mi lehet az oka? Laptopokra jobban optimalizálnak, komolyabban veszik?
Ezt én sem értem, de nem hiszem, hogy laptopokra jobban optimalizálnának, főleg mivel desktop disztrókról van szó. Inkább ezek a régebbi üzleti laptopok voltak optimalizáltan megcsinálva és mivel a hw-ek már nem újak, de nem is gyengék egyáltalán, így a Linux disztrók ezeken nagyon olajozottan futnak.
Elméletileg nekem is elég jó a régi desktop AMD APU-val ugyan, de SSD, 16GB memó csak bír mindent, mégis érezhetően gyorsabb a HP8570p meg a tesói is azok voltak. -
-Ben-
veterán
válasz
ubyegon2 #64423 üzenetére
„No meg én is azt vettem észre, hogy pörgősebbek ugyanazon disztróval, mint az asztali gépem.”
De ennek mégis mi lehet az oka? Laptopokra jobban optimalizálnak, komolyabban veszik? Nem értem. Azért akárhogy nézem, az asztali gépem és a laptopom között hardveresen nagyon nagy a szakadék, nem kellene, hogy ekkora hátránnyal még gyorsabb is legyen a HP....
-
Örülök, hogy csak ez volt a gond (KDE gubancnak csak 1-2%-ot adtam)!
Mindenki egyből mondta, hogy ez a nonfree lesz a ludas, nekem annyi előnyöm volt, hogy nagyjából a fejemben voltak az előzményeid és mint említettem valahol, kb fél éven belül használtam Linux-szal 8470p-t ás a nagytesóját a 8570p-t is (megvolt az elmentett inxi kimenete a 8470p-nek, az már nincs nálam).
Mindkettőn ugyanazt tapasztaltam, hogy igencsak erős gépek ezek, simán megeszik a mai konzumer kategóriát. No meg én is azt vettem észre, hogy pörgősebbek ugyanazon disztróval, mint az asztali gépem. Gond sincs sok a VGA-val, mert nincs egyikben sem külön, bár a 8560w-ben volt nvidia 1000-es valami, az is brutálisan jól működött a nyílt driver-ral is!
A nálam maradó 8570p-be még raktam plusz 4GB memót 4 rugóért innen az apróról. Mindhárom gép SSD-t kapott.
(egyébként bűn rossz memóriám van, de valahogy az ilyen dolgokat megjegyzem, ami valamennyire érinti az érdeklődési körömet, pld. ua. hw/sw)
-
-Ben-
veterán
válasz
ubyegon2 #64421 üzenetére
Jól éreztem, hogy valami non-free gubanc lesz megint. A megfelelő csomag nevét viszont nem találtam volna meg egyhamar, úgyhogy nagy-nagy köszönet! „ firmware-iwlwifi ” volt a megoldás.
Egyébként valóban a netinstall ISO -t használtam, mivel hibával kidobott az etcher és nem tudtam kiírni a nonfree+KDE ISO-t.... Most nem volt kedvem szenvedni vele, így átmenetileg maradtam a normál iso -nál, ami már ki volt írva penre.Jó a memóriád, ez tényleg „az” a HP és valóban „asztali” SSD került bele.
Egyébként nagyon megtáltosodott az SSD -től, jelenleg gyorsabbnak érzem az asztali gépemnél.
Most érzem csak igazán, hogy mennyire nem működik jól ez az nvidia driver...
4GB vs. 8GB ram, 2 vs. 6 mag, Intel HD vs. nV GT1030 és hiába, egyszerűen darabosabb, lassabb az asztali.
Ciki... RX 560-570 lesz ebből..
-
válasz
Frawly #64420 üzenetére
Mert eddig nem Debiannal nyomultál.
Már azt is használta a kolléga, nemrég más miatt rá is tudtuk beszélni a nonfree tárolóra, valószínű, hogy most is normál iso-s Debiannal indított a pincéből felhozott HP-n, amibe 'asztali' SSD került!
Közben beugrott, hogy KDE-ről van szó gyaníthatóan, ott azért más gubancok is lehetnek a networkmanager-rel......
egyébként 99,9%, hogy ez van a gépében:
Network: Card-1: Intel 82579LM Gigabit Network Connection
driver: e1000e v: 3.2.6-k port: 5020
bus-ID: 00:19.0 chip-ID: 8086:1502
IF: enp0s25 state: down mac: gh:85:b4:e8:a4:db
Card-2: Intel Centrino Ultimate-N 6300
driver: iwlwifi bus-ID: 25:00.0 chip-ID: 8086:422b
IF: wlo1 state: up mac: 9g:a8:f2:36:11:55 -
Frawly
veterán
Mert eddig nem Debiannal nyomultál. A legtöbb disztrón eleve fent vannak a szükséges firmware-csomagok, így nincs belőle probléma. A Debianon viszont alapból nincs engedélyezve semmilyen nem opensource cucc, külön kell engedélyezni a nonfree tárolókat, meg onnan feltenni a firmware-t.
-
-
ontheground
tag
válasz
lszlogal #64412 üzenetére
Jobbról a 4. a channel mapping, azt nagyobbra kéne állítani, ha tudod, legalább 4CH-ra. Elvileg az létrehoz valami hasonlót valamelyik alsa config file-ban(talán asound.conf vagy .asoundrc valahol a /home/neved mappában vagy a /etc-ben vagy a /usr/share/alsa alatt),ha nem,így szét lehet szedni a kimeneteket elvileg(14.04-es Ubuntun valahogy így működött 7.1 esetén, Pulseaudio mentes környezetben, de lehet hiányos):
pcm.!default {
type hw
card 0
}
ctl.!default {
type hw
card 0
}
pcm.kimenet0 {
type hw
card 0
device 0
}
ctl.kimenet0 {
type hw
card 0
}
pcm.kimenet1 {
type hw
card 0
device 1
}
ctl.kimenet1 {
type hw
card 0
}
pcm.kimenet2 {
type hw
card 0
device 2
}
ctl.kimenet2 {
type hw
card 0
}Ha van Pulseaudio(márpedig biztos van) az még jobban bonyolítja a helyzetet, ottmeg kéne nézni az alsamixer mit ír az F6-ra, mik a konfig fájlok mostani tartalmai. Nekem a /home/user/.asoundrc-ben 18.04 Ubuntu féleségen ez van most:
pcm.pulse {
type pulse
}
ctl.pulse {
type pulse
}
pcm.!default {
type pulse
}
ctl.!default {
type pulse
}Konkrétan a Pulse behegesztette magát az Alsa elé, úgy néz ki,na ezért is utálom ezt az idehányt gané Pulseaudio-t. Eleinte csak egy frontend-nek indult, aztán már mindent uralna. Pont olyan ez, mint a systemd, kisgömböc mind a kettő.
Más(tkp. a fenti fordítottja, csak Pulseaudio-val):
Van egy 5.1-es SB Live-om, Win alatt KX driverrel használtam, 4.0 copy módban(ami tulajdonképpen sztereo, csak ez az elnevezés), tehát sztereo első kimenet = sztereo hátsó kimenet, elsőn a fülesemmel, hátsón az aktív hangfalammal, tökéletesen ugyanaz szólt a kettőn, mindig. Így este is tudtam szépen fülessel filmet nézni, youtube-ozni, zenét hallgatni, nappal meg hangfalon. Linuxnál ez borult, sokszor csak a fülesen volt hang egyes youtube videóknál és híroldalas videóknál. Ezt megelégeltem, sajnos a neten mindenhol csak szétosztásos tutorial-ok vannak, két sztereo csatorna copy módjára sajnos nem nagyon találni semmit.
Ha a kártya beállításai Analog Surround 4.0 Output + Analog Stereo Input-ra vannak állítva, 18.04-es Ubuntu alapú Linux Lite 4.2-n a következőt két sort kell bebigyeszteni a /etc/pulse/default.pa végére, fontos, hogy az eltördeltet egy sorba:
1. sor:
load-module module-remap-sink sink_name=multi-ch-stereo master=alsa_output.pci-0000_05_01.0.analog-surround-40 channels=4 master_channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right channel_map=front-left,front-right,front-left,front-right remix=no
2. sor:
set-default-sink multi-ch-stereo
A master=alsa_output.pci-0000_05_01.0.analog-surround-40 változhat attól függően, hogy melyik slotban van a kártya, a
pacmd list-sinks | grep "name:"
paranccsal lehet megtalálni, mi menjen oda.
Egy újtraindítás után (lehet a pulseaudio - -kill és a pulseaudio - -start páros is elég) végre azt csinálja, ami nekem kell. -
-Ben-
veterán
A következő a problémám:
Telepítettem a Debian 9 -et egy HP Elitebook 8470p -re, de nincs Wifi. Ha lehúzom a kábelt, akkor konkrétan egyáltalán nem lát semmit. Ilyennel még nem találkoztam....
-
lszlogal
senior tag
Sziasztok!
ALSA audio drivert használok Debian stretch alatt, és azt szeretném megoldani, hogy a headphoneon és a hangszórókon más szóljon (A MIXXX DJ programot szeretném működésre bírni). Integrált hangkártyáról van szó, a headphonet az előlapi csatlakotóba dugom. Mellékelek egy képet az ALSA configról, és az ALSAmixerről.
-
cigam
titán
Ezt az upnproxy sebezhetőséget ki tudom tesztelni a saját rendszeremen?
-
-
válasz
hódmaci #64402 üzenetére
Egyébként 99% minden működni fog. Az USB sebessége pl. tuti jó lesz, ha működik a driver (és szokott) akkor lekezeli a 2 és 3 portokat is.
Ellenőrzésre szokott lenni egy "System profiler and benchmark" alkalmazás a legtöbb disztróban, csak változatos neveken; abban látod, hogy mit ismert fel, és hogyan. (Ez kb. az Everest/Aida megfelelője.)A VGA felbontások kelezése meg azért alap már sokezer éve. A VGA kártyákat az adott gyártóhoz készült driver (ami úgyis a kernelben van, tehát az OS-sel együtt települ) lekezeli, nem lesz olyan bajod, hogy a huszonhatezer x nyócezer nem választható ki.
"**A Linux operációs rendszernek csak az alapvető funkcióit támogatja a Linux rendszer saját kompatibilitása miatt,"
Ez azt jelenti, hogy úgyis van rá saját drivere a Linuxnak, nem vállalnak felelősséget a sajátjukértA LiveCD-s megoldás javasolt
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
hódmaci #64402 üzenetére
Üdv!
Azért nincs külön letöltögetős driver Linux alá, mert nincs rá szükség. Be van építve minden, ami kell.Legegyszerűbb, ha fogsz egy live képes disztrót, pl. a Mint19 Cinnamon verzióját és kiírod pendrivera, majd bebootolsz róla és máris látod, hogy mi van. A linkelt gépben nincs semmi különleges hardver, egyszerűen csak faszán menni fog rajta és kész.
Tesztelésre meg a phoronix-test-suite a javasolt. [link] Terminálban működik, így picit meg kell ismerni, de a lehetőségei alaposan túlmutatnak a közismert Windowsos megoldásokén.
-
hódmaci
senior tag
Sziasztok!
Feltennék egy láma témát, kérdést.Valahogyan engem mindig is kételyek közé ragad ez a illesztőprogram kérdés Linux-al kapcsolatban.
Azon belül is pl vegyük a vga vezérlőt.Ugye ott különböző megjelenítések (4k, fullHD, stb) vannak, honnan lehet azt tudni,hogy rendben tudja kezelni ezeket a dolgokat?
Mármint kézzelfoghatóvá téve:
Van nekem egy Asrock J3455-itx pc-m azt látom, hogy támogatja a win-t, meg az Ubuntut de driverek csak winhez vannak.
Vagyis hogyan,honnan tudom, hogy minden rendben van a pc-vel? És itt nem csak konkrétan erre a típusra gondolok hanem általánosságban is.
pl: Van a linux alá valami teszt program?De kérdezhetném akár a usb portokat is.Jó tudom ha csatlakoztatok valamit akkor ha látja akkor jó, na de rendben is látja? Tudja azt a sebességet amit kell? Vagy csak alap sebességek futnak?Kell még valamit 'telepíteni', hogy minden rendben legyen? (USB2.0--USB3.0)
Szóval az a két csillag hogyan ellenőrizhető:
"Operációs rendszer - Microsoft® Windows® 10 64-bit*
- Linux: Ubuntu 16.10 / Fedora 25***For the updated Windows® 10 driver, please visit ASRock's website for details.
**A Linux operációs rendszernek csak az alapvető funkcióit támogatja a Linux rendszer saját kompatibilitása miatt, és nem garantálható, hogy minden funkció működni fog."
Elnézést ha butaságokat kérdek.
LinuxMint 19
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Wise (ex-TransferWise)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- BMW topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- TKL formátumú, vezetékmentes "Fekete Özvegyet" dobott piacra a Razer
- A partnerektől függ, hogy lesz-e Arc csúcs-VGA az aktuális generációban
- Hobby elektronika
- További aktív témák...
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- ÚJ ÁRU, OLCSÓBB!!! Dell Precision Workstation 5550, 5560, 7510, 7520, 7550, 7720, i7, 6-11. gen.
- Azonnali készpénzes Microsoft XBOX Series S és Series X felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- Samsung Galaxy S23 Ultra , 8/256 GB , Kártyafüggetlen
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest