- Milyen processzort vegyek?
- Mikrokontrollerek Arduino környezetben (programozás, építés, tippek)
- Gaming notebook topik
- A Windows 11 lett az úr az asztali PC-k piacán
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Asztrofotózás
- ZIDOO médialejátszók
- Mini-ITX
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
growler
őstag
Nem a fenti probléma megoldásaként, de talán érdemes megismerni.:
[link] -
carrilboy
csendes tag
válasz
darkhorse #62696 üzenetére
Egér alapból nincs csatlakoztatva, de már próbáltam egérrel is. Touchpad letiltva illetve nem letiltva verzióval.
A parancssoros bootolás se megy. Amint a grub menüt elhagyom vagy így vagy úgy és a rendszernek vagy a telepítőnek indulnia kéne,meghal. Se integrity check, se compatibility mode, se oem install, se semmi.
Hyperthreading off se segített. -
darkhorse
tag
-
carrilboy
csendes tag
Spectre és Meltdown gond nincs.
A grub menü bejön, tudok benne mászkálni, parancsorba menni, szerkeszteni meg minden.
De amint kiválasztok vmit, vége.
Iso-t leszedtem 2x, az asztalin ugye működik a Live a pendriveról, még a checksum-ot is megcsináltam, az képfile kifogástalan.
-
Lacc
aktív tag
válasz
carrilboy #62693 üzenetére
"Nem az a baj, hogy nem bootol, mert bootol. Bejön a grub menü. Viszont ott ha bármit választok,akkor hal meg." mmm, ki tudni, ki tudod választani a Grub menüt? (safe-mod install is van, az sem műkődik).
Linux mint-tel régóta nem volt dolgom, nem lehet, hogy az új kernel, és a spectre-meltdown féle CPU-val akad össze (IRQ-ban cpu-s hiba van írva, csak ezért gyanakszom erre)
Persze... Hyper-Threading letiltása BIOS-ban és úgy indítod el?
Esetleg töltsd le ismét az ISO fájlt, lehet az serült meg, most elég gyakran pakoltam fel Linux disztrókat, egyiknél ez volt az egyik gond.
Innen szedtem tippeket, több ötletem nincsen.
-
Lacc
aktív tag
válasz
carrilboy #62690 üzenetére
Pontosan melyik típus van a HP 450 Probook-ból?
Nekem egy HP Elitebook 840 G1-em van, ott az UEFI indítás egy kicsit trükkös. Amikor F9-el lehet választani a boot opciót, akkor én mindig arra megyek, hogy "Boot from file", és akkor az USB-t választom ki, efi/boot/bootx64.efi fájlt. Lehet a te laptopod a Grubx64.efi fájlból próbál indítani, az nem jó nálam.
Az egyik sor ismerős, van benne Nvidia kártya is? Linux kernel-nek az egyik Panic-ja folyton ebből jön, hogy az Nvidia és a Linux kernel - Sata-hoz ugyanazt az interfészt használj és ettől totál készül a kernel. Ha van Nvidia kártya, akkor Bios-ban tiltsd le a telepítés idejére.
Szerk.:
Látom, hardware hibát dob, az IRQ (felső 1/3-nál van a Call Trace), de nem tudom, hogy mi a hexa számok jelentése. az IRQ - hardware hibára utal. (Valamilyek hardware nem ad jelet) -
válasz
carrilboy #62688 üzenetére
Amin 2 napja még simán elindult ugyanez a pendrive...
Azóta valamit csak változtattál, különben nem kellett volna újra iso-t írnod, próbáld rekonstruálni, miket csináltál.
Ez már önmagában érthetetlen:
Próbáltam mindenféle kombinációt már.
GPT/MBR az iso kiírásnáliso kiírásnál ezek szerintem nem opciók, bár én rufus-t még nem használtam.
(#62683)-ban lévőket olvasd.
-
carrilboy
csendes tag
Üdv,
Most kezdem feladni.
Linux Mint Cinnamon 19 64 bit
Rufussal kiírva pendrive-ra.
Bebootolok róla, be is jön a grub menü, de onnantól akármit választok, sötét képernyő,csak hard resettel tudok újraindulni.Próbáltam mindenféle kombinációt már.
GPT/MBR az iso kiírásnál
UEFI mód/Legacy mód a BiosbanEzeket mindenféle kombinációban. Mindig ugyanaz.
Fastboot kikapcsolva, Secure boot kikapcsolva.
nomodeset-es megoldás se megyÉs a legviccesebb az, hogy ugyanez a pendrive ugyanezzel a tartalommal pár napja még elindult,a Live verziót nézegettem,minden ment. Most fel akarom installálni, és ez van. Sem a pendriveon nem változott semmi, sem a gépen nem lett átállítva semmi (be se volt azóta kapcsolva).
5let?
Ha ez számít, egy HP Probook 450 laptopról beszélünk. Amin 2 napja még simán elindult ugyanez a pendrive...
-
ArthurShelby
addikt
"De ugye láttad, hogy van n+1 folytatása?!"
Láttam, bár nem teszi ki a youtube következőnek."Mi hiányzik belőle?"
Számomra a tartalom. Semmit nem tudtam meg belőle, konkrétan azért mérgelődtem, mert linkeltél egy videót, amiről azt hittem, hogy jól elmondja az alapokat 50percben, erre egy nagy semmi.
A videóban nem látható mit vetít ki az előadó, és az ubuntu telepítésnél a next next finish-t magyarázza. Ezek után, hogy elment fölöslegesen 50 perc az életemből már nem volt kedvem ahhoz, hogy a következőt megnézzem (ráadásul utólag mondták, hogy a 2.nap elejéig hasonló lesz).Azért néztem meg a videót, mert te javasoltad. Ehhez képest, ez a cikk számomra 10x annyit mond, pedig csak pár beállítást ecsetel, nem a linuxot.
-
Shyciii
veterán
A midnight commandert lehet sudo-val futtatni, vagy azt sem ajánlatos mint a grafikus filekezelőket (thunar, dolphin, stb), mert problémát okozhat?
-
Lacc
aktív tag
válasz
Anaren91 #62681 üzenetére
Probald meg Etcher-rel kiirni. A Rufus mostansag nekem is neha rosszalkodik a legujabb valtozata ota. (elotte nem volt problemam vele).
Megesett mar, hogy a kiirt fajlok rosszak voltak. (Ekkor masikkal ujra csinaltam egy usb installert es jo volt)
Ha majd ismet jon a hiba, akkor leirhatod, hogy melyik fajl a corrupted.De egyszer volt olyan is, hogy a letoltott iso volt hibas, es megegyszer le kellett toltenem. (1 honap alatt ugyanarra a laptopra 8 linux distrot raktam fel kiprobalni, az egyik kozben esett meg ez velem)
Tipp: ha igy sem jon ossze van olyan lehetoseg, hogy "safe mode"ban toltse be az ubuntu installert- es akkor valaszd azt (amikor elojon a grub, akkor van olyan, hogy install, try ubuntu, es install in safe mode - ha jol emlekszem)
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Még lenne egy olyan kérdésem, hogy mennyire zavaró a rendszernek, ha egyszer csak 4GB és 1 slot memória helyett egy 2x8GB kitet kap? Windows-on nincs belőle gond, de nem tudom itt mennyire működik ez másként. (Ha nem sikerül a kitem eladni, akkor repülne anyám gépébe.)
Illetve akkor a javasolt particionálás az, hogy használja fel a full SSD-t /-re és nem kell külön /boot meg /home stb?
A saját gépemmel kapcsolatban ugyancsak a particionálás szempontjából az lenne a kérdésem, hogyha adott egy HDD (1TB), amit csak adat tárolásra használok és adott egy SSD (525GB), amit inkább progikra, akkor hogy érdemes particionálni? Az SSD kapjon egy full /-t, a HDD pedig egy full /home-ot?
-
Anaren91
senior tag
Sziasztok. Egy Lenovo Thinkpad x201 re próbálnám feltenni az Ubuntu 18.04.1 es verzióját, de eddig nem nagyon sikerült. Ubuntu honlapjáról leszedtem a 64 bites isot, azt rufussal bootolható usb ként kiírtam, betesz a laposba, és a 8 gigás pendriveról, behoz egy lila hátteret, alul valami billentyűzet vagy mi szimbólum = ember szimbólummal, és utána bootloopba kezd a gép, majd végén kiírja hogy valami fájl corrupted. A 64 gigás pendriveot meg nem is látja. Valakinek ötlet mi lehet a baj?
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62677 üzenetére
Dave™, Frawly, sh4d0w, ubyegon2
Kipróbáltam a gnome-keyring deaktiválását, törlését, de nem hozott eredményt. Viszont ha a Chromiumot ezzel a paraméterrel indítottam, akkor gyorsan elindult: --password-store=basic
Gondoltam, akkor már csak a KDE wallet lehet a ludas. Töröltem az aktuális wallettet, nem hozott eredményt. Tiltottam a KDE wallet subsystemet, és ezekután hirtelen a Chromium is gyorsan indult el, a wifi is gyorsan csatlakozott, és a Pamac grafikus felületen is gyorsan installált/uninstallált programokat, mint amikor frissen települt az Arc. Szóval ez a 3 hibám összefüggött. No mondom akkor mégse a gnome-keyring a ludas, így ment vissza Docky. Újra belassult minden, és most már leszedve keyringet, KDE subsystemet tiltva se gyors egyikse.
Egyedül manuálisan tudtam megoldani a Wifi gyors csatlakozását és a Chromium gyors elindulását.
Chromium esetén a /usr/share/applications alatt a chromium.desktop -ot szerkesztettem, hogy ne U kapcsolót használjon defaultban, hanem a fent emltett kapcsolót, így most bármi akarja indítani, akkor ezt használja (et az útvonalat használja minden alapból), a wifi-nél meg úgy tudtam megoldani, hogy a jelszót újra megadtam, és bejelültem, hogy unencrypted tárols legyen, és így már gyorsan csatlakozik. A Pamac gui-s felülete viszont lassú, ott nem lehet ilyen cseles beállítást eszközölni. Szal nálam úgy látszik a titkosítást használva lassul be, de hogy mitől, és miért jó a teljes rendszer újrahúzása után, és döglik meg x idő múlva, azt nem tom. Lehet hogy kellene valami csomag, amitől gyorsabb lenne talán...de az már biztos, hogy a jelszavak titkosítását használva van ez a tetű lassúság. -
cigam
titán
válasz
ArthurShelby #62667 üzenetére
De ugye láttad, hogy van n+1 folytatása?!
Mi hiányzik belőle? -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62677 üzenetére
Mikor Dave hatására elkezdtem Linuxozni, akkor a Manjaro-ra azt raktam. Amióta XFCE-t használtam azóta meg Docky. Egyszerű, és azokat tudja ami nekem kell. Próbáltam a Latte-t most hogy újra KDE, de olyan bonyolultnak tűnt most. Holnap úgyis szabin vagyok, úgyhogy első körben kipróbálom a cikkben leírtakat. Ha jó lesz, akkor már tuti, hogy a gnome-keyring lesz a ludas. Akkor legyalulom, és megnézem, hogy a wifi is gyorsan fog-e csatlakozni egy hideg indítás után. Ha igen, akkor marad a Latte. Holnap amúgyis több dolgot kell megnéznem, mert pl a Pamac-ot használva lassan települnek a progik, konzol alól a pacmant, vagy trizen használva hipergyors, szal a Pamac helyett is kell találnom egy normális guis megoldást. Aztán a kde tálcáján levő akksi widget nem mutatja a töltöttséget, mondván nincs akksi. Gondolom valami csomag hiányzik. Ezt is majd meg kell találnom.
-
Shyciii
veterán
Dave™
Aces Aspire 5 (A515-51G-33S") notebook. Amúgy ezek a gondok nem voltak Manjaro + KDE, ArcoLinux + XFCE, ArchLabs + XFCE esetén. Csak Arch + KDE -nél jött elő nekem mindig. Viszont érdekes, hogy ezzel a Chromium hibával megjelent egyben az is, hogy a wifi-re baromi lassan csatlakozik. Lehet hogy akkor tényleg gnome-keyring gond lesz, csak a Docky azt használja.
Frawly
Az első sort rögtön az eleján írja ki, a többit mikor az ablakot megjeleníti:
[1661:1661:1004/205435.052202:ERROR:sandbox_linux.cc(379)] InitializeSandbox() called with multiple threads in process gpu-process.
[1633:1705:1004/205500.097990:ERRORbject_proxy.cc(616)] Failed to call method: org.freedesktop.Notifications.GetCapabilities: object_path= /org/freedesktop/Notifications: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.
[55:55:1004/205500.955279:ERROR:webthread_impl_for_utility_thread.cc(19)] Not implemented reached in virtual blink::ThreadScheduler *blink::scheduler:ebThreadImplForUtilityThread::Scheduler() const
sh4d0w
Hmm. Már 4 éve is volt gond. Kipróbálom amit írnak, mert Gnome-Keyringem van. A Docky rakta fel, és sajnos annélkül nem is működik. Amúgy a Chromium indulási gonddal előjött a lassú wifi-re csatlakozás is. Mikor a wifi jelszó mentését választottam, akkor unencríptwedet választottam, mert úgy rémlett, hogy Manjaro + KDE esetén ha nem ezt választottam, akkor automatán nem akart csatlakozni, és ezt a megoldást javasolták. Köszi
-
Frawly
veterán
A kernelben lévő PowerVR driver csak 2D-ben működik (van kép, meg minimális energiagazdálkodási funkciók), 3D és hardveres gyorsítás, vsync, stb. nincs benne. Nekem is volt hasonló procim, hasonló GPU-val (N2600-as Atom GMA3600-zal, 1 GB RAM-mal), és egy hulladék, mindent szoftverből kellett kompozitorral megoldani, már azt is, hogy ne legyen tearing. De a 3D-s alkalmazások nem mentek. Win7 alatt sem a kiadott driverrel.
Vegyél egy használt 2-3. genes ThinkPadet olcsón, ezt a hulladékot meg hajítsd ki a kukába, nem sok mindenre jó. Arra a gépre vagy csipketerítőt virágvázával vagy virágföldet kell tenni, nem Linuxot vagy Win7-et.
-
Shyciii
veterán
Nekem volt gondom a Chromium használatával, miszerint 10-15mp alatt indul el. Gondoltam újrahúzom az Arch-ot, legalább gyakorlom címszóval. Most 1 nap után a friss Arch-on újra előjött ez a gond. Megint baromi lassan indul el a Chromium...nem sok kedvem van Firefox-ra áttérni, de lehet hogy muszáj lesz
-
tonyrulez
őstag
válasz
ArthurShelby #62667 üzenetére
Én elkezdtem nézni, 2. nap elejénél tartok, egyelöre semmi nincs benne amit ne lehetne 5 perc alatt elmondani. Kíváncsi vagyok lesz-e benne lényegi tartalom.
-
lev258
veterán
Milyen hálózati csatlakozó van benne (lspci megmondja)?
ifconfig mit mond?
glxinfo|grep OpenGL ad majd videókártya infókat.
Normál esetben a BIOS-ban állítható a kimenet. A te esetedben szerintem már az is nagy dolog, hogy egyáltalán működik a HDMI. Elvileg rá lehet venni valahogy a rendszert, de biztos nem lesz egyszerű. -
KaZo
tag
válasz
lev258 #62655 üzenetére
Tényleg a HDMI kimenet a probléma. A VGA kimeneten elindul. Ha elindult, a VGA kihúz, HDMI bedug, és jó. Újraindítás után ugyanez. A BIOSban nincs beállítási lehetőség. Valahogy megoldható, hogy induláskor a HDMI legyen az alapértelmezett?
Azt hol tudom megnézni, hogy megy-e a HW videó gyorsítás/3d gyorsítás?A hálózat sem megy, a nem működik a DHCP, nem kap címet. Windows alatt működik rendesen a hálózat. Ebben tudna valaki segíteni? (ubuntu mate 18.04.1)
Előre is köszi a válaszokat!
KanyárZ -
sh4d0w
félisten
válasz
Black&White #62661 üzenetére
Az aktuálisat és az előzőt hagyd meg, a többi mehet. Elméletileg a többi, említett csomag sem kell.
-
válasz
Black&White #62661 üzenetére
Látok itt még image-extra, modules és modules-extra csomagokat is.Azokat is érdemes törölni?
Ha csak nem akarod még őket látni ezután is.......
Egy adott sorszámú image-t leszedsz, onnantól az extra meg egyéb sallangokat mi használná?
(amúgy ha a generic-et törlöd, leszedi az extra-t is, ha jól emlékszem) -
Black&White
addikt
sh4d0w és Cyrin köszi, ez eszembe sem jutott...
Látok itt még image-extra, modules és modules-extra csomagokat is.Azokat is érdemes törölni?
Ha az utolsó két kernel csomagot meghagyom, az úgy korrekt, ugye?
KÉP -
Cyrin
addikt
válasz
Black&White #62658 üzenetére
Synaptic-ban többet is kijelölhetsz egyszerre
-
sh4d0w
félisten
válasz
Black&White #62658 üzenetére
A grafikus csomagkezelőben kijelölöd, ami nem kell és egy lépésben eltávolítod.
-
Black&White
addikt
Elég sok, régi kernel csomag halmozódott fel másfél év linux használat után, van arra lehetőség, hogy tömegesen, vagy legalábbis valami gyorsabb módszerrel töröljem őket, mint amit a Frissítéskezelő felajánl?
Mint Cinnamon rendszerről van szó. -
lev258
veterán
Én a helyedben Lubuntuval próbálkoznék, lehetőleg VGA-n keresztül (BIOS-ban lehet állítani az elsődleges kimenetet), ha a saját monitora nem megy a laposnak. És még lehet így is kell nomodeset. Utóbbi aktiválásához tudni kell, pontosan meddig jut el a telepítő, bejön-e bármi (Try, Install, MemTest, ... opciók).
Mivel írod ki a telepítőket? -
lev258
veterán
Meg lehetne próbálni a nomodeset-et is.
A videókártyával az a baj, hogy ez PowerVR alapú, nem igazi Intel. Ennek az a hátulütője, hogy a szoftveres (driveres) támogatása gyatrának tekinthető, még Windows-on is. Linuxon még inkább. És abban a hardveres gyorsításban sem vagyok biztos. -
KaZo
tag
Sziasztok!
Egészen minimális linux ismerettel rendelkezem.
Adva van a következő konfig:
Shuttle XS35V3: Intel Atom D2700 (2 mag, 4 szál), Intel GMA 3650 video, 4 GB RamAzt olvastam, hogy az Ubuntu kernel 13.04-től támogatja a GMA 3650-öt. (a video/3D HW gyorsítás miatt lényeges)
A neten talált leírásokban mindenhol a 32-bites verziót telepítik, így én is ezzel kísérletezem. A proci 64 bites, de a Win7-hez is csak 32 bites videó drivert adott ki az intel. (talán valami bug van a 64 bites rendszerével?)
Az Ubuntu-Mate 18.04 32 bit-et próbáltam először feltenni, aztán több más, korábbi Ubuntu verziót is, de mindenhol ugyanaz a hibajelenség.
Elindul a telepítő, kiválasztom a telepítést, a szöveges felületen felvillan valami, aztán eltűnik a monitorról a jel (ki is írja, hogy nincs szignál).
Amire gyanakszom: a monitor HDMI-n van, és a telepítő átkapcsolhatja a video kimenetet a DSUB (VGA)ra. Még nem próbáltam VGA monitort rádugni.
Ismerős valakinek a jelenség?
Át lehet kapcsolni valamilyen billentyűzet kombinációval a monitor kimenetet?
Esetleg a telepítőn valamelyik fájlban valamilyen beállítást kellene módosítani?
Bármilyen segítség jól jönne. Köszönöm!
KanyárZ -
válasz
CPT.Pirk #62648 üzenetére
Linux programok topic - (Milyen program, ami..? Linux verzio)
Ugye nem oly rég ez is született. Anno volt is ilyen terv, hogy a kezdő topikok összevonásra kerülnek és lesz pluszban egy Linuxos programok, játékok topik is.
Ha nem is külön, de a fentibe be lehetne integrálni, a névváltoztatást egyszerűen megoldják a negybetűsök. (te fogod kérni majd)
Ahogy haladnak a dolgok jó irányba Linuxos játékok terén, célszerű lenne elkülönítve kezelni, mert itt csak elvész a rengetegben az azzal kapcsolatos hsz.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
leviske #62647 üzenetére
Külön topicra gondoltál? Itt is szóba szokott kerülni a játék, a t. összefoglalóban is van pár link ezzel kapcsolatban. Külön topic egymagából ebből szerintem nem élne meg, de pl. egy logoutos bejegyzés szépen ellenne. A "Nagy csilis topic" is csak egy személyes bejegyzésből indult.
-
leviske
veterán
válasz
CPT.Pirk #62646 üzenetére
Ha már másik topic. Az már felmerült korábban, hogy esetleg a kezdők meg haladók topicok mellé becsatlakozzon egy "Linux Gaming" is natív portok, DXVK/Lutris/Wine stb fókusszal? vagy a témával nem foglalkozik annyi ember erre, hogy pásztorolni tudja a kezdők ezen csoportját?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mondjuk LARTC. http://www.tldp.org/HOWTO/Adv-Routing-HOWTO/, de bővebben a másik, nem kezdő Linuxos topicot javaslom.
-
Abry
tag
Sziasztok!
Tudnátok ajánlani könyvet/youtube csatornát linux sysadmin alapok elsajátításához?
-
-
Anakin007
aktív tag
Sziasztok!
Csak úgy, kíváncsiságból, mert fél órát szoptam, hogy írhassak egy nyomorult cd-t 2018-ban k3b-vel: áruljátok már el légszi, milyen security reasont jelent, ha bárki hozzáférhet az odd-mhez, nemcsak root? Valami hacker majd poénból ír nekem egy cd-t/dvd-t, ha benne hagytam egy üres lemezt?
Tuti fényt kapnék
Ps: a k3b is hagy némi kívánnivalót maga után. Audio cd-t akartam írni, automatán hagytam mindent, erre simán megírta SAO -ban, mert audio cd-t úgy a jó....
Mák, hogy rw volt.
-
Rimuru
veterán
válasz
malnabokor #62638 üzenetére
rox? mar lenyegeben 10 eve nem fejlesztett cucc.
-
lev258
veterán
válasz
malnabokor #62638 üzenetére
Csak azért kérdeztem rá, mert már jó ideje támogatott eszköz.
-
malnabokor
senior tag
válasz
lev258 #62637 üzenetére
Már nem tudom, mert közben igyekezetem utánajárni, az Ath5k alapból meg kellett, hogy legyen, és most működik is
Nem tudom, hogy mi változott az elmúlt 3 óra alatt, de most jó
A következő projektem, hogy hogyan lehet ikonokat (Thunderbird, Firefox) kirakni az asztalra a Rox(?) közreműködésével.szerk: azért megnéztem, soft és hard blocked "no"
-
lev258
veterán
válasz
malnabokor #62636 üzenetére
És mit mond az rfkill list parancs?
-
lev258
veterán
válasz
malnabokor #62633 üzenetére
Itt állj meg.
Milyen wifi eszköz van a gépben? Az lspci parancs megmondja. -
malnabokor
senior tag
válasz
ubyegon2 #62622 üzenetére
Köszönöm szépen, az antiX-ot választottam, de most töltöm le a Tharpup 6.0.5-öt (lehet kipróbálom azt is).
Ami az antiX-al tapasztalatam, hogy az egylapfüles böngészés (Facebook) esetén is még volt 500MB szabad RAM, és vállalható sebességű volt (a "vezérlőközpontban" pedig van beépített Adblock, eddig azt használtam, csak szervert kellett megadni neki).
Ami viszont probléma, hogy eddig még nem sikerült a WiFi-t működésre bírni. Van Windows Wireless Drivers, ami a .inf fájlt kéri, viszont amennyire tudtam, szétboncoltam a Toshiba oldaláról letöltött Atherosos zip fájlt, de abban egy árva .inf-et nem találtam -
-
válasz
Frawly #62627 üzenetére
Nem, nem kell őket együtt használni.
Akkor megnyugodtam kissé!
Anno ezt olvastam (mármint, hogy együtt javasolják), az ublock teljesen jó, csak akkor idegesít, mikor valamit felhopperkedek és rákattanok a PH oldalakra, mert szerencsére azokon is külön-külön kell engedélyezni!
(erre nem mondok semmit, mert úgyis lapát a jelem már a listájukban)
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #62626 üzenetére
Nem, nem kell őket együtt használni. Nagy segítség az uBlock Origin egymagában is. Ha meg van NoScript, az meg kivált megint egymagában mindenféle más blokkolót. Ami miatt az utóbbit nem használom, az szintén az, hogy idegesít, hogy minden oldalon külön kell engedélyezni rajta minden sz@rt, nincs időm arra, hogy a netezém fele whitelist-hez hozzáadogatással menjen el. De ha nagyon régi gépen próbálnak netezni, és nem sokféle oldalt látogatnak, azon csodát tehet a NoScript.
-
válasz
lev258 #62625 üzenetére
Többnyire a NoScript-tel együtt javasolják használni az ublock origint. Előbbi engem idegesít, mert sok mindenhez kéne beállítanom, hogy ne ugráljon fel.
(#62624) Shyciii
Annyit tudok biztosan, hogy jóval kevesebb erőforrást igényel az ublock origin. (azért írom oda az origin-t, mert van másik ublock is.
Pár éve cseréltem le az Adblock-ot, mert akkoriban olvastam a memóéhségéről és igaznak bizonyult! (itt a PH lapcsaládnál mindegy, melyiket nem használod)(#62623) MurdR
Remélem ezt a Toshiba L30-ra írtad!
Utána néztem és sajna láttam én is, volt egy Toshiba L305-ösöm, abban már 4 is elfért. (2x2)
A L30-ba gondolom nem lehet 1 db 2GB-os memót tolni, csak 2x1-et, amúgy oda is adhatnám az egyik L305-ből kikerülőt a kollégának. -
lev258
veterán
Ha már ezeket említitek. Mi a helyzet a NoScript-tel? Én azt használom.
-
válasz
malnabokor #62619 üzenetére
Én a Puppy-t raknám arra a gépre és mindenképpen reklámblokkolót a böngészőre. Nem Adblock, hanem
uBlock origin
-t.A memóriát kéne inkább lecserélni benne, 2x512MB helyett lehetne duplája,
2x2GB is már 4eft. Most látom, csak 2GB max a bővíthetősége. -
Frawly
veterán
Nyugodtan titkosíts gyenge gépen is. Ryzenben meg modern procikban van AES utasításkészlet, ott eleve nem is okoz lassulást. Amelyik prociban meg nincs ilyen, ott sem okoz nagy lassulást. Én használtam tartósan AES256-os LUKS-ot egy marha gyenge T1400 CPU-s laptopon, és alig van mérhető lassulás (ilyen 1-3% közötti), kisebb az overheadje egy AES256 XTS LUKS-nak ext4-gyel, mint egy titkosítatlan NTFS-3G-vel hajtott NTFS kötetnek. Nem kell tőle tartani, ha az adataid fontosak, titkosítani érdemes.
SSD-ken is csak arra kell figyelni, hogy a TRIM-et engedd ki a LUKS-on, ehhez van leírás az Arch, Gentoo Wikijeiben.
(#62619) malnabokor: elvileg a Bodhi is jó lehet rá, a másikat nem ismerem, amit írtál. Én Sparky Linuxot tennék rá IceWM-mel, esetleg szintén IceWM-mel AntiX-ot vagy MX-Linuxot. A Vistához képest mindenképp hasítania kell. Főleg, ha vesztek bele egy olcsó 120 gigás SSD-t 6-8 ezer környékén, amit később újabb gépbe is át lehet tenni.
Az ilyen korú gépeken nem is a proci a szűk keresztmetszet, hanem az 1 giga RAM, az tud túl gyorsan fogyni böngészéskor.
-
malnabokor
senior tag
válasz
lev258 #62617 üzenetére
Köszi, pont ezt a listát néztem, ez alapján választottam. De lehet inkább a Bodhi lesz.
#62618 CPT.Pirk
A gépnek egy kicsit ki kell még bírnia karácsonyig, akkor lesz majd tablet. Nem várom el tőle az én laposom sebességét, ami SSD-vel 7 másodperc alatt (jelszóval együtt) gomból asztalig bootol (pedig 5 éves), de mondjuk arra számítanék, hogy nem kell várni a felület kb. soronkénti kirajzolására, random háttérfolyamatok miatt nem fog magába roskadni, és a levelezés csak működni fog normál sebességgel. A böngészésnél tudom, hogy ma már más kategória egy oldal megjelenítése erőforrásilag, mint 10 éve, de talán ha egyszer betölt egy oldal, akkor talán az is működhetne.
(És nem mellesleg nekem is ismerkedés lenne a rendszerrel, mert érdekel, de saját gépemen ez nem jöhetne szóba)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
malnabokor #62616 üzenetére
Leginkább azt, hogy ne ezzel a géppel próbálkozz, ennek már pihennie kellene az örök bitmezőkön. A Vistánál jobb lesz a helyzet azokkal a kis igényű disztrókkal, de csak egy kicsit.
-
lev258
veterán
válasz
malnabokor #62616 üzenetére
Ezt belinkelem: [link]
-
malnabokor
senior tag
Sziasztok,
Eddig csak szemléltem a Linuxot, viszont most a nagymamám laptopjára szeretnék az eddig szenvedő Vista helyére egy rendes rendszert tenni.
Pár adat a laptopról: Toshiba Satellite L30-10P
- Intel Celeron M 440
- ATI Radeon Xpress 200M
- 15.4 inch 16:10, 1280 x 800 pixel
- 1 GB RAMNagy lendülettel a Linux Lite-ot akartam most este felrakni, USB-re ki is írtam, csak a lapos nem tud USB-ről bootolni, itthon meg nincs egy darab DVD... úgyhogy holnap mehetek 7-8 év után újra DVD-t venni.
A kérdésem igazság szerint ez lenne, hogy igaz, hogy én szétnéztem a neten, és az alapján a Linux Lite-ot és a Bodhi Linux tűnt szimpatikusnak, de Ti mégis jobban benne vagytok a témában.
Amire használva lenne: böngészés (Firefox?), levelezés (Thunderbid?), pdf/szöveges fájl megnyitása, képek nézegetése egy küldő merevlemezről. Mit ajánlanátok?
-
válasz
Rimuru #62613 üzenetére
Kössz!
Úgy értem a viszonyulást, hogy azonos célt szolgál a kettő, vagy mást?
Előbbi esetén miben melyik a jobb?(#62615) cigam: Néhány nap, de senki nem tudja pontosan. Az egyik fejes hagyta el nyaralás közben, de ő sem tudja pontosan, hogy mikor, mert ő is csak akkor vette észre, hogy nincs meg, amikor már több napja nem is nyúlt hozzá. Persze az sem esett le neki, hogy egyből szólni kéne...
-
válasz
#68216320 #62609 üzenetére
Amikkel szerintem gond lehet (50%):
- tapipad
- haptic feedback
- UEFI-hez köthető dolgok
- energia gazdálkodáscolomb2: Kössz!
Ez hogy viszonyul pl. a LUKS-hoz?Illetve még valami: Egy linuxos SSD-ről kibányászható a júzer és a root jelszó? Érdemes ezt is titkosítani?
(A cégvezetésben pánik tört ki, mert felnyomták az FTP-nket egy elvesztett laptop segítségével, és kb. minden céges adathoz hozzá férhettek.)
-
Sziasztok!
Céges gépeken kellene titkosítanom az adatokat az adat winyón.
A cél az, hogy ha bármilyen okból idegen kézbe kerülne a gép, vagy simán a winyó, akkor ne lehessen róla céges adatokat megszerezni.
További cél, hogy minél kevésbé legyen megterhelő a gép számára a titkosítás, mert a munkától nem jó, ha elveszi a procit.
A munkaállomásokon (Fedora, Ryzen 2200G) és a NAS-on (Debian + egy magos atom) is be szeretném vezetni. Tudom, hogy gyenge a NAS, de meg kellene próbálnom megoldani ezzel. Csak akkor lehet csere erősebb NAS-ra, ha nem megoldható ezzel a procival a titikosítás. (Anélkül teljesen jól műxik)Kösz!
-
#68216320
törölt tag
Tudom h szentsegtores, de van valakinek tapasztalata Linux futtatassal egy 2017-es Macbook Air gepen? Ugy ertem mukodik a hardveren rendesen?
-
Szileva
újonc
Igen persze.... Ki van kapcsolva a kérdezzen rá (ajánlott) is, ennek ellenére az van odaírva, hogy kérdezzen rá
Viszont van olyan, hogy engedélyezés és ha ott hozzáadok egy webhelyet, akkor nem kérdezi meg, hogy futtatom-e. Na de minden egyes webhelyet adjak hozzá ?
Kész vicc....
-
lck
senior tag
-
válasz
Szileva #62599 üzenetére
Értelek, mondjuk fura lett volna, ha nincsenek fenn, akármelyik friss disztrókban, de akkor valóban kéklufi tanácsát kell megfogadnod.
FF-nál van plugin mappa egyébként, de hiába másolom be a
libpepflashplayer.so
-t ugyanúgy kéri az engedélyezést.Akkor nem kérné, ha ezt itt bepipálnám:
Azt nem tudom Operánál van-e ilyen kérdés.......
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- BestBuy topik
- Windows 11
- Milyen processzort vegyek?
- iPhone topik
- Napelem
- Mikrokontrollerek Arduino környezetben (programozás, építés, tippek)
- Hobby rádiós topik
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Pécs és környéke adok-veszek-beszélgetek
- További aktív témák...
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Bomba ár! Dell Latitude E5550 - i3-5GEN I 8GB I 128GB SSD I 15,6" HD I W10 I HDMI I Cam I Gari!
- Telefon felvásárlás!! iPhone 11/iPhone 11 Pro/iPhone 11 Pro Max
- ismét elérhető 3db - Sennheiser MOMENTUM 4 fejhallgatók
- LG 55G4 - 55" OLED evo - 4K 144Hz & 0.1ms - MLA Plus - 3000 Nits - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium
- Samsung Galaxy S25 Plus Navy 12/256 GB Újszerű, karcmentes állapotban!
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest