- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- VR topik
- Vezetékes FEJhallgatók
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
A bootproblémára passz, amit egyik gépen megcsinált Archot, akár titkosítva, UUID-t használva, annak bootolnia kéne másik gépen.
Az UUID-t beadja kitételen nem tudom mit értesz. Mit ír ki pontosan?
Az ikonok megjelenése cryptroot-tól független. Még egyszer írom: tegyél fel valami ikontémát, indítsd újra a gépet.
-
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #64686 üzenetére
Most egy usb-s tokba rakott vinyóra telepítettem fel UEFI, GPT, systemd-boot, saját EFI partíció (boot, esp) és cryptroot . Így:
Az lenne a kérdésem, hogy ezt a gumi-asus notin be tudom bootolni, viszont a HP250G1-es notin csak addig jut el, hogy a / partíció UUID-jét beadja, de a cryptroot jelszó bekéréséig már nem jut el . Miért?
Na egyszerűsítek . Újratelepítem ezúttal a HP notit használva cryptroot nélkül , de azon kívül ugyanígy . Meglátjuk, hogy mi lesz a mappa ikonokkal.
-
válasz
Frawly #64688 üzenetére
Látni kéne hozzá a cuccot, hogy hogyan esik szét.
Azt írtam neki korábban én is, hogy erős fényben nézze meg, bár esélyes, hogy nem fog látni semmit, mert azt írja, dereng a kijelző -> nekem gyanús. hogy megy az inverter, de nincs kép. Ha még cak az inverter halt meg, akkor pl. olcsón megúszható a dolog.
Az SSH-t nem javítás kivitelezésére javasoltam, hanem hibakeresésre. Ha az lspci-ben nincs videovezérlő, akkor a VGA chip halt meg. Ha van, akkor az után valami, vagy annak csak a kimenet része.
Gari alap, de a "nem nagyon lehet javítani" - belenézni érdemes lehet, mert néha a "nem lehet javítani" -t is lehet
(Pl. fentebb,ha inverter hibás.)
Amúgy én sem kultiválom az ilyesmi gépeket, pont az általad leírtak miatt.
@ontheground : +1 . Bár sajnos ez a "kiesett a kábel" sokkal ritkább, mint szeretnénk
-
ontheground
tag
válasz
Frawly #64688 üzenetére
Jó ötlet amit írtál, de még tegyük hozzá, hogy teljes sötétségben(tehát ne legyen felkapcsolva, csak a zseblámpa, telefonvaku, stb). Nálam csak így látszott kép egyszer egy táp/inverterhibás monitoron. Azóta megcsináltam Molex csatisra(a táprész is elég gatyesz volt, meg
kell neki az 5V meg a 12 V is)+kapott egy kínai ezer forintos invertert. Lehet amúgy csak a kijelző LVDS kábele van kihúzódva vagy a lapról vagy a kijelzőből, egyik ismerősömet így szívatta meg egy pár hónapos notebook. Esetleg a Led rész meghajtópanelja nem működik(amennyiben van, hasonló egy inverterpanelhoz). -
Frawly
veterán
A szétszedésben nem értek egyet. Ez nem normál monitor, hanem egy monitorba épített all in one PC. Ezeket oltári szopó szétszedni, sokkal nehezebb a laptopoknál is.
Szerintem a kijelző feküdt be, amit még megpróbálnék, hogy mikor be van kapcsolva a gép, de nem látszik kép, akkor zseblámbával belevilágítani a kijelzőbe, hátha csak a háttérvilágítás ment ki, de a kép sötéten látszik rajta.
SSH-val sem megy semmire, szoftveres oldalról nem fog tudni hardvert javítani. Ha garis még, vissza kell küldeni gariba, ha nem, akkor bukó a egész, mert ezeket nem nagyon lehet javítani, vagy nagyon drágán, nem is szoktam javasolni senkinek, hogy ilyen gépet vegyen. Ha helyhiánnyal küzd, vegyen laptopot, ha nem, akkor vegyen rendes asztali gépet.
Átalakítót semmiképp ne vegyen, felesleges pénzkidobás. Már majdnem minden tv-n van HDMI, vigye el ismerőshöz, rokonhoz, akinek van ilyen tévéja vagy monitorja, ezt a gépet könnyű hurcolni amúgy is.
-
Menj már be óvatosan a Rendszerbeállításokba és ott nézelődj, gondolom valami olyan komplex téma van alkalmazásban, ami a saját ikonjait használja. Ennek a témának éppen nincs!
Egyszóval témázgass kicsit....
Jó pár témánál van ez, amit többször is mutattál már képen. KDE, mit mondjak még? -
válasz
St3ven #64682 üzenetére
"Na ez nagyon jól hangzik, mert másik gépem legalább van, bár az egy száz éves laptop. Mi lenne ennek a megoldásnak a feltétele?"
Kiszeded a winyót/SSD-t/amin az OS vanA lve OS pendrive-ra+SSH-hoz nem kell látnod a képet. Pont az a lényege.
Live OS tutira működő SSH klienssel (esetleg X forwarding engedélezése), aztán hálózatról terminálban eléred a gépet. Ha engedélyezted az X forwardingot, akkor grafikus dolgokat is tudsz indítani úgy, hogy azok azon a gépen jelennek meg, ahol ülsz.Különben nem hiszem, hogy akkora dolog lenne szétszedni, legalábbis egy átlag monitort úgy szedsz szét, hogy kicsavarsz minden csavart, amit látsz, és műanyag szétszedővel/gitárpengetővel elkezded szétfeszegetni a kávát...
Ez meg gyakorlatilag egy monitor meg egy laptop egybeépítve.
-
Shyciii
veterán
válasz
herdsman12 #64681 üzenetére
Aki ért hozzá, az megértette, és válaszolt.
-
St3ven
addikt
Köszönöm, hogy utánanéztél a szétbontásnak. Ha szét is lehet valahogy szedni, nem hiszem, hogy azt magam tudnám vállalni.
Az adapter kikerülése jó ötlet, meglátom, mire jutok úgy, tudok-e szerezni monitort. Aztán legrosszabb esetben még mindig jöhet az átalakító.
- Azt mondtad, távolról eléred a Winfost a telefonról (Safe mód után normálban is el kéne indulnia...)
Valamiért a Safe mód óta már nem érem el, pedig direkt nem pipáltam be a Make all boot settings permanent kapcsolót.
- Ha nem, akkor továbbra is, akár live Linux (Bootolható Ubuntu pendrive, amire tettél persistent storage-t, SSH szervert feltenni, bemenni SSH-ról (a gép IP-jét a routeren meg tudod nézni), és megnézni, mit mond a dmesg, lspci, stb stb.
Ezt talán még meg tudom csinálni, csak előtte meg kell oldanom, hogy lássam a képet. Ha összejön, szerintem még jelentkezem az SSH-val kapcsolatban (az nincs telepítve, legalábbis szerver biztosan nem).
- Esetlegesen egy másik gépben felbootolni valamielyik Linuxot a géped háttértáráról, és úgy tenni rá SSH szervert. (Meg esetleg akkor már a Win indítást is ki lehet javítani.)
Na ez nagyon jól hangzik, mert másik gépem legalább van, bár az egy száz éves laptop. Mi lenne ennek a megoldásnak a feltétele?
-
válasz
St3ven #64676 üzenetére
A franc, sehol nincs a neten kép, amin szétszedték. Egy rev4 alaplapról találtam, de az se túl informatív. Ugyanakkor nem hiszem, hogy MXM vagy hasonló cserélhető VGA lenne benne, inkább gondolok arra, hogy alaplapra szerelt chip. (Asus laptop alaplap átdesignolva...)
Nem gondoltam, hogy monitorba épített gép" ráadásul ugye már a legelején az ASUS logó sem jelenik meg." - Na igen, ezért sem sok esélye a sw hibának.
Az adaptert nem annyira javaslom, plusz kiadás. Egyszerűbb kölcsönkérni egy HDMI-s monitort (ha lehet), vagy bedugni ismerős TV-jére a gépet. Ne vegyél egy 8-10 ezres valamit... Ráadásul csomó HDMI átalakító van, ami csak misztikus együttállásokkor működik (fogtam már ilyet). Mondjuk azok nem kerülnek 8 ezerbe
Amúgy halovány esély van rá, hogy nem az alaplapi VGA chip pusztult el, csak ahhoz látni kéne a gép belsejét. Ott kezdődik, hogy
- Hogyan van behúzva a monitor az alaplapra? Egyből az LVDS megy ki a LCD vezérlésére? (Ha van közben egy bármilyen vezérlés, akkor az is tönkremehetett, és talán ebayről van bontott.)
- Milyen kimeneteket mutat pl. a képernyőkezelő alkalmazás?
Ilyesmik..."- Nézd meg távolról, hogy látszik-e az Eszközkezelőben a VGA kártya."
Azt mondtad, távolról eléred a Winfost a telefonról (Safe mód után normálban is el kéne indulnia...). (Linuxokat is el lehetne, ha van SSH szerver telepítve). Sajátgép-Vezérlőpult-Eszközkezelő.
Ha nem, akkor továbbra is, akár live Linux (Bootolható Ubuntu pendrive, amire tettél persistent storage-t, SSH szervert feltenni, bemenni SSH-ról (a gép IP-jét a routeren meg tudod nézni), és megnézni, mit mond a dmesg, lspci, stb stb.
Esetlegesen egy másik gépben felbootolni valamielyik Linuxot a géped háttértáráról, és úgy tenni rá SSH szervert. (Meg esetleg akkor már a Win indítást is ki lehet javítani.) -
St3ven
addikt
- Ha ugyanazon a gépen 2 OS-sel rossz, akkor az általában nem szoftver gond.
De ha nagyon másik OS verziót akarsz indítani, akkor kiszeded a winyót, , vagy távoli eléréssel átírod a GRUB sorrendet win alól, és úgy elindul az, amit beállítottál.Amiket elmondtatok, azok után nem tudom, érdemes-e ezt megpróbálnom. Mármint tényleg két OS-t elindítottam már, semmi kép, ráadásul ugye már a legelején az ASUS logó sem jelenik meg.
De ha rosszul értem, hogy mi lenne a cél, akkor kérlek javíts ki, és megpróbálom valahogy ezt a GRUB átírást. -
St3ven
addikt
& colomb2
Köszönöm a gyors válaszokat.
- Milyen gép ez pontosan? Lehet benne VGA-t cserélni?
Ez egy ilyen gép, az i3-as változat, 2 GB GDDR3 NVIDIA GeForce 930MX karival. Sajnos nem tudom, cserélhető-e.
- Nézd meg távolról, hogy látszik-e az Eszközkezelőben a VGA kártya.
Ezt hogy a legegyszerűbb megtenni?
- Ad-e képet másik kimeneten?
- Monitor jó-e?Van egy régi VGA-s csatlakozójú monitorom, a gépnek meg van egy HDMI kimenete. Ezzel az átalakítóval ki tudom tenni a képét? Csak azért kérdem, mert vannak ilyen átalakítók 8-10 ezerért is.
-
Shyciii
veterán
Lenne egy olyan kérdésem, hogy mitől függ, hogy ha létrehozok pl egy udev szabályt, akkor a nevében milyen szám legyen?
Példa. Arch + Openbox. Androidos eszközt programoztam volna fel, és bár fent van az android tools, de a fastboot parancsra nem reagált a telefont (adb parancsra válaszolt).
Erre ugye a megoldás, hogy létre kell hozni egy udev szabályt a megfelelő tartalommal. Viszont az udev szabály file neve ahány cikk, annyiféle.
Pl 99-android.rules, 11-android.rules stbMitől függ, hogy milyen számot kell megadni? Vagy mindegy, és csak személyes preferencia, hogy kinek mi tetszik?
-
válasz
St3ven #64668 üzenetére
Elpusztult vagy a video chiped, vagy maga a kijelző.
Nézd meg távolról, hogy látszik-e az Eszközkezelőben a VGA kártya.
Ha nem, akkor a VGA chip egyértelműen elhalt
Ha látszik, akkor még mondjuk lehet, hogy csak az a kimenet döglött meg.
Ad-e képet másik kimeneten?
Monitor jó-e?
Ha ugyanazon a gépen 2 OS-sel rossz, akkor az általában nem szoftver gond.
De ha nagyon másik OS verziót akarsz indítani, akkor kiszeded a winyót, , vagy távoli eléréssel átírod a GRUB sorrendet win alól, és úgy elindul az, amit beállítottál.
Milyen gép ez pontosan? Lehet benne VGA-t cserélni? -
St3ven
addikt
Sziasztok!
A szakik segítségét szeretném kérni.
Egy évig jól megvolt egy all-in-one ASUS asztali gépen egymás mellett egy Ubuntu 16.04 LTS, egy Zorin és egy Win10, most azonban bekapcsolom a gépet, és csak üres (szürkés fekete) képet látok, még csak a BIOS sem villan fel. Nvidia videokártyám van.
A legutolsó Ubuntu (kernel) frissítésre gyanakszom, igaz, a Windowsból történő újraindítás után jelentkezett a dolog.
Egy teljes napig próbálgattam Windows oldalról a google által kidobott találatokat, eredménytelenül.
Ami biztos, hogy feláll a rendszer, mert a grub menüben (vakon) kiválasztva az Ubuntut hallom a dobpergés szignált, amikor betöltött. Az alapból induló Windowsba is be tudok (vakon) jelentkezni, sőt, a WinPhone-omon látom is a képernyőt, ha rácsatlakozom a gépre wifin.
Illetve utóbbi csak múlt idő, mert sikerült elérni (5. pont), hogy az MS oldalán is javasoltak szerint Safe módban induljon a Windows, ami nem hozta vissza a képet, de legalább már a telefonommal sem tudok rácsatlakozni.
Próbáltam a javasolt billentyűkombinációs dolgokat, fényerőnövelést, eredeti Win helyreállító lemezről bootolni, de semmi kép.Linux oldalról próbáltam:
1. Ctrl+Alt+F1, de semmi nem történik, a legtöbb itt leírt dologhoz meg pont kellene a kép.
2. Live rendszer USB-ről nem indul. Egy ideig villog a pendrive, de nincs kép, szóval még az sem biztos, hogy nem indul...Mi lehet a gond? Hogyan tudnék egy korábbi Ubuntut elindítani? Így talán kiderülne, hogy szoftveres, vagy hardveres probléma áll fenn.
Itt állok most, legyalulni a gépet nem szeretném, illetve jelen állás szerint nem is tudnám hogyan, mert nem látok semmit.
-
Frawly
veterán
Én nem ajánlom a perzisztens Live Linuxszal szórakozást. Az a pendrive megfelelő lesz, de egy másik pendrive-ról telepítsd fel rá RENDESEN a kiszemelt disztrót, épp úgy telepíthető rá, mintha HDD lenne.
Ez az USB meghajtóra nem települök című durci csak az MS Windows összes verziójának a beépített korlátozása, a Linuxok nem csinálnak ilyet, azok teljes értékű telepítést engednek USB-s eszközre is.
-
Igazán nincs mit! Jó írás valóban, kicsit régi, de szerintem a lényeg nem változott ebben.
Ha majd csinálsz teljesítménytesztet, rakd be léci a képét ide, érdekelne, mert elég kevés valóban gyors pen van, amiről érdemes perzisztens futtatást csinálni. Amiről raktam be screenshotot imént, az az egyik bitang gyors pendrive, de ezt nem akarom kinyírni perzisztens használattal. Többe került, mint egy 120GB-os SSD, de már nem is lehet ezt a tipust kapni sajna.
(most tesztelek egy Sandisk Ultra 64GB-os pent, de nagyságrendekkel lassabb a régi Extreme-nél....)
-
Az jó pen erre a célra!
Lassabb, mint a normál telepítésű penes Linux?
Már félve írom, hogy nem használtam még pent ilyen célra, de szerintem a memória mennyiségétől függ, milyen gyors a live rendszered, gondolom ha pendrive-ról fut a Linux, akkor az acess time-tól (véletlenszerű elérés) fog függeni, mennyire lesz gyors. Így aztán nem lehet megmondani, hogy a live vagy erről a penről futtatott Linux lesz-e a gyorsabb.
Szerintem érdemes kipróbálnod, de tartós használatra nem javasolt ez a módszer. (hónapokig ne erről futtasd egész nap az oprendszert)
Ha gondolod, tudsz csinálni a disks (Lemezek) alkalmazással teljesítménytesztet is:
Alul van az acess time érték.
Ha tévednék valamiben a perzisztens futtatásról, valaki majd kijavít ebben.
-
-
Neked a perzisztens telepítési mód kell, ebben a linkben van egy videó, ami épp az MX Linux telepítősegédjét mutatja, ezzel a disztróval lehet perzisztens módban is telepíteni.
Itt pár hsz-ban olvasgathatsz a perzisztens telepítésről is.
DE!
Minden galádság nélkül kérdezem, van-e hozzá pendrive-od!?
Ha nem USB3 és valami igazán minőségi darab, ami igen gyors is, akkor felejthető a projekt, irtó lassú lesz minden róla.A rendszert hordozd, ne a gépet! kimarite kománk régi jó írása
-
válasz
jackal79 #64656 üzenetére
Szia!
Fenéket vagyok én mágus.Nem használtam még tűzfalat így direktbe, de nekem annyira adta magát, hogy így jó lehet, hogy gondoltam beírom egy hsz-be, többnyire ezt teszem, néha bejön. Örülök, hogy sikerült most is.
(Mint alatt egyébként tényleg elég egyszerűnek tűnnek a dolgok, nem is fejlődök sehová.....)Padavant könnyű volt felrakni? (Ubuntuval történik a felrakás - ezt a Topikgizdának írom, hogy ne törölje Off miatt)
(#64657) Cirbolya_sen
OK, padavanos, de meg kellett kérdenem, hogy valóban fel is van rá rakva, bár kínai nyelvűre is van valami megoldás, talán Chrome-os kieg. Én is ilyen Xiaomi 3G-t néztem ki, ha jön a gigabites net, sajnos a Xiaomi router4 hiába jó, de nincs USB rajta.
A linkje ami nem link
De.
-
válasz
jackal79 #64654 üzenetére
Mielőtt nekiugrasz, egyszerűen kapcsold be a gufw-ot és írd be neki a samba-t, a mellette lévő kis kék
info
megadja a portokat, gondolom azokat be kell írni a következő ablakba. Ehhez nem kell semmilyen leírás.upd
Nem kell megadni a portokat, automatikusan hozzáadja a program, ha kiválasztod a samba-t és a mellette lévő nyíllal továbblépsz:Amúgy a 3G még kínai nyelvű vagy felraktad rá a Padavant? Lehet, hogy abban is kell majd valamit konfigolni.....
-
-
válasz
jackal79 #64646 üzenetére
A tűzfalon gondolom engedélyezni kéne a megfelelő irányú adatforgalmat azokon a portokon, amiket használsz.
Na most a franc tudja hirtelen, hogy azon a tűzfalon lehet-e ilyet, hogy csak adott hálózaton legyenek aktívak bizonyos szabályok, de az sem lenne hülyeség.@lev258 : ÉS a megosztott könyvtárak jogait szoktam elfelejteni, meg mountolni az eszközt, amin vannak
-
jackal79
aktív tag
Sziasztok!
Egy kis problémába ütköztem, amire egyenlőre nem találtam megoldást.
A file tárolást úgy oldottam meg, hogy egy Xiaomi Mi routerre csatlakoztattam egy HDD-t, ezt érem el az otthoni eszközökről, pl a laptpról is. A laptopon egy Linux Mint 18.3-at használok és, ha a gyári tűzfalat aktiválom, akkor a HDD-t nem érem el. Nyugisabb lennék, ha aktív lenne a tűzfal.
Erre van vkinek ötlete?
Köszi! -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Gyerekek, ezt az offtopicban folytassátok. Részrehajlás nélkül töröltem mindenki off hozzászólását.
ubyegon2: most már várd meg a következő RC-t szerintem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #64627 üzenetére
Nem a csomag felrakás tartott neki sokáig, az csak bináris kicsomagolás, hanem a forrásból fordítás a CCR-es csomagoknál, de az más disztrón se lenne gyorsabb. PPA-s disztróknál nem forrásból fordít, mikor felraksz onnan valamit.
Btw két dolog történt Chakrán, ami érintette a sebességet mióta nem próbáltad. Először lefordították az összes csomagot friss gcc-vel, majd most nem rég megkapta a kernel a CK patcheket, hogy a reszponzivitást javítsák. Ez utóbbi százalékosan akkora mérhető gyorsulást hozott (a phoronix kernel fordítás tesztjével nézve, ami elég jól terhel), mint mikor megtuningoltam a ramot a Ryzennek. Mindkettő 5% körüli csökkenést eredményezett a fordítási időben.
-
-
Shyciii
veterán
Amúgy miért izélgetitek ezt a linux mind-os csókát? Jópár videóját megnéztem mikor linuxra váltottam. Persze, hogy amatőr szinten adja elő, de ezzel ő is tisztában van. Sosem akart ő vérprofi lenni. Legalábbis nekem ez jött le.
-
válasz
Frawly #64628 üzenetére
Fene tudja, néha visszaolvasom régebbi hsz-eket és csak nézek, hogy miket csináltam anno.....ahogy régebbi disztróim telepített csomaglistája is meg tud lepni. 😉
Anno pont az volt a Linux Mind, amire szüksége volt a népnek....azóta kicsit 'érdekesebb' lett.
Az Arch-os videók a kedvenceiddel készülnek, Archmerge scriptekkel. 🤔 -
csixy
addikt
Felraktam megint egy archlabs linuxot megint systemd boottal egy usb -s vinyóra , csak hogy gyakoroljak, meg leellenőrizzem a vinyót , mert az előtte porteussal be-be döglött ( de az valószinüleg a porteus hibája lehetett). Saját UEFI partíciót csináltam neki. Most LTS kernelt dugtam bele, de így se nincsenek mappaikonok.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #64627 üzenetére
Fordítani nem lehet a tudtod nélkül. Ahhoz neked kell kiadni a parancsokat terminálban, konzolban. Pláne, hogy Mint-en nincsenek is fent alapból a forgatáshoz a dev toolok, mint pl. a gcc, először azokat külön fel kell tenni.
Ennek a Linux Mind-os gyereknek csak a régebbi videóit láttam. Azok amatőrnek tűntek, de azóta végül is kikupálódhatott. Nem ismerem.
-
válasz
Frawly #64626 üzenetére
Azt mondod, fordíthattam már én is Mint-en? Fene se tudja, fel nem tünt. Chakrán anno egyből kiszúrtam, hogy rohadt sokáig tart neki egy egyszerű csomagot felrakni!
Túl aktív vagyok sok topikban....kösz, hogy szóltál, akkor visszafogom magam, mert ilyenkor mindig valami retorzió ér. 😎
Nincs bajom nekem az erdei embererrel, ha gépnél leszek, megsasolom milyen videói vannak.
Mint-nél nincs minimal. ISO és nincs minimum telepítési opció sem, csak Ubuntunál. Értelmetlen is lenne Mint esetén ez, ha belegondolunk, Ubinál azért van értelme ezeknek.
Malactartást próbáld ki egyszer. 😂Linux Mind Zoli már Archer régóta....de inkább ne nézd meg, hogyan kutyul Arch-ot! Kivéve, ha Archidegzsábát akarsz kapni.😉
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #64615 üzenetére
Malactartásra nincs helyem, időm. Archot reszelni könnyebb, azt különben is csak egyszer kell megtanulni, és nagyon ritkán kell csinálni. Miután felrakod, hozzá nyúlni nem kell többet, ha nem vagy olyan újratelepítős fajta, mint én.
Nem írtam, hogy mindenkinek értenie kell az összelegózáshoz, csak neked. Ha már a legaktívabb vagy az összes topikban.
Ez a fordítgatósdi meg érinti az ubuntus, mintes népeket is, ne becsüld le. Van, hogy látsz valami jó progit, nincs benne a tárolókban, PPA sincs hozzá, vagy nem a megfelelő verzióval. Már ki is kötsz ott, hogy forráskódból forgatni. Nekem pl. pár perccel ezelőtt kellett, az i3lock-color nevű alkalmazást kellett fordítani, ez egy ilyen i3lock fork, ami nincs benne semmilyen tárolóban, és bináris sincs hozzá kiadva.
De pl. pár napja voltam valami egy játék git oldalán, ahol a legújabb dev verziót lehetett letölteni, és érdemes is volt, mert a kiadott stable nagyon régi. Ott többen is panaszkodtak, hogy nem fordul Uborkán, Minten, de ez biztosan csak azért volt, mert mint mondod, ubisok, mintesek nem fordítanak, legfeljebb képeslapot fejjel lefelé. Ott látszott az issue-ra a devek válasza: ezeken a disztrókon hírhedten nehéz leforgatni, fordítsa le a delikvens Archon vagy Fedorán. Na puff.
Most már belátom, hogy nem volt jó ötlet berakni nulla infóval ezt az erdőben császkáló szakállas fószert. Érteni pedig ért hozzá, de én abból indultam ki, hogy vagy tudjátok ki ez, vagy meghallgatjátok mit mond, vagy megnézitek 1-2 videóját. Azt nem gondoltam, hogy csak annyi fog itt belőle mindenkinek lejönni, hogy erdőben hadováló szerencsétlen kínaiul hablatyol, bla-bla, whodaf*ck, aztán lövitek ki le. Így valóban valami random idiótának fog tűnni, bár azért ha belehallgatsz 2 percig akármilyen videójába, azért szerintem elsőre le kéne jönnie, hogy ez nem Linuksz Májnd Mint Zolika. Meg ha legalább az első 30 másodpercbe belehallgat valaki, ott mindjárt elhangzik, amikor mondja, hogy eddig nem is foglalt állást a kérdésben, mert tudja, hogy kényes téma, mindenki más disztróra esküszik, és eddig nem akarta megmondani a tutit, mert csak egy személyes kinyilatkoztatásnak tűnhet. De aztán folytatja tovább, hogy mi vitte rá arra, hogy mégis állást foglaljon sok év utána kérdésben.
Egyébként meg Minten, Ubuntun is lehet rendszert összelegózni minimum netinstallból, de arra meg senki nem érez csábítást, mert nem kötelező.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #64622 üzenetére
RC1 kiadásnál tartanak, új KDE layouttal, ami szerintem nem valami fasza, mert olyan xfce jellegű. Még kissé félkész az iso, úgy volt, hogy az ünnepekre kijön a végleges, de inkább dolgozzanak rajta még egy kicsit. https://community.chakralinux.org/t/chakra-2018-12-hawking-rc1-released/8125
-
-
válasz
CPT.Pirk #64621 üzenetére
Sorry! Tényleg, emlékszem már, pár éve olvastam őt is a Chakrás topikban! 😉(rózsaszín fejű avatarja volt)
No de lehetnek még mások is ...Erről jut eszembe, pár napja volt valami friss Chakra a DW-n, le is szedtem, de most nem látom, Dec. 25-ös dátuma volt az iso-nak a nevében. Erről mit lehet tudni? Rc-ket nem raknak fel ide. (hülye mobil simán átírja a szavakat)
-
-
-
Cyrin
addikt
autót is minek vegyünk egyben, amikor részegységekből is össze lehet legózni, és ha elromlik akkor nagyobb eséllyel meg tudjuk szerelni.
meg pulóvert is köthetnénk magunknak... -
válasz
Rimuru #64606 üzenetére
Ezt a váltást ne nagyon reklámozd, mert ez az új tágasabb világ átcsábítja Frawly-t és akkor jönnek a blogódák a szamárpingvinről meg a nevesincs wm-ekről.....
Ubuntuhoz szokott embereknel lehet, hogy ezt jelenti.
Ezt a Mintesekre is érted, gondolom. Merhogy' Ubit az 5 év alatt pár órát használtam csak.
(#64611) Frawly
Ez az akkor jön a forrásból fordítás dolog amúgy piszok gyakorta érinti az Ubuntu/Mint-es népeket! Szerintem aki ezeket használja, tuti nem forgatja, mint qrva a ridikült.
Elméletben igazad lenne, de maradjunk inkább gyakorlati alapokon.
Az UEFI meg maga az ördöng!
Neked meg javaslom, rakj már fel valami lightos DE-t, mert a szenvedésed azokkal a semmirevaló wm kezdeményekkel elég fura. Olyant akarsz, amiből minden funkció ki van herélve, de utána meg bele akarsz minden kényelmi dolgot forrasztani. Úgyis látszik, hogy szépen lépésenként haladva eljutsz a Mint Cinnamonig!
-
Frawly
veterán
válasz
kemotox #64604 üzenetére
Értem, hogy most trollkodsz, de nincs igazad. Ubuntu/Mint/Debian felhasználó sokszor találkozik olyannal, hogy egy adott progi nincs meg a tárolókban, és binárist sem talál hozzá. Nosza jöjjön egy forráskódból forgatás, tar.gz vagy git forrásból. Csak aztán derül ki, hogy nem fordul a kód, és hiába rakja fel hozzá a függőségeket, azok túl régi verziók.
Függőséget neked kell telepíteni (kivéve ha AUR-os script alapján megy), de utána legalább lefordul külön szenvedés nélkül. Semmi extra szolgáltatást nem nyújt, frissek a csomagverziók, a development eszközökből minden megvan a tárolóban.
A seggkinyalás úgy volt értve, hogy Mint + nagyobb DE-ken minden előtelepítve jön, minden előre bele van integrálva a rendszerbe, minden előre be van állítva. Ez jó is, amíg minden működik vagy nem akar valaki minimalista rendszert, vagy nem akarja átlátni a rendszert. De ahogy eltörik valami, máris nem fogja érteni, hogy hogy lehet megoldani. Vagy ha feltelepít egy másik grafikus felületet, amin nincs azonnal alapból minden, tálca, hálózati app, mit tudom én, akkor nem érti, hogy miért nincs, mikor Cinnamonon meg KDE-n bezzeg ott volt. Igen, azokon ott volt, azok full extrás asztali környezetek és még rommá is vannak konfigolva, témázva. Persze más grafikus felület is fullextrássá tehető, csak ott neked kell feltenni a hozzávalókat meg bekonfigolni, de akkor már érteni is fogod, hogy mi micsoda benne.
De ugyanez a baj a telepítőkkel is. Kedvenc ubynk pl. azért viseltetik ellenérzéssel az UEFI-vel kapcsolatban, mert Mintes telepítőknek nem sikerül bejegyeznie a bootopciókat az UEFI-be. Archon ugyanezt installer híján kézzel kéne megcsinálnia, de ott látja a Wiki alapján, hogy milyen parancsok kellenek hozzá, milyen lépések vannak, ahogy adja ki sorban a parancsokat, azonnal látja melyik mit írt ki, van-e hibaüzenet, ha nem működik a boot, akkor át tudja nézni, hogy milyen parancsokat adott ki eddig, mi kell még hozzá. Ezt Mint-en alapból nem látod, a telepítő megcsinálja automatán. Ha megcsinálja, mert ha nem sikerül, megint nem fogod látni mi romlott el.
Vagy pl. Arch-klón-script telepítésekor nem értette, hogy miért nem megy a Wi-Fi-je. Teljesen megértem, Mint-en eleve fent van minden firmwarecsomag, így alapból megy. Archon alapból nincs semmi, neked kell utánanézni, hogy milyen Wi-Fi hardvered van, ahhoz milyen firmware kell. De akkor máris bejön az az előny, hogy csak azt kell feltenni, nem kell nem tudom én másik hány száz csomagot feltenni (mint ahogy Minten van), amik sose lesznek a rendszereden mire használva, csak a sallangszámot, bloatot növelik.
-
válasz
Frawly #64603 üzenetére
Igazából csesztetésnek tettem be, mert utálja az Archot.
Dehogy utálom az Arch-ot! Eccerűen annyira nem értek hozzá, hogy rutinból felrakjam, pedig kaptam segítséget is, amivel gyerekjáték lenne. Viszont lusta vagyok nekifogni eléggé vagy csak az tart vissza, hogy 6 perc alatt felrakhatok egy full Mint-et is, amivel minden működik nálam, amire szükség van.
Ebből lehet az következtethetődik, hogy a lustaság, ha nem is elbutít, de bután tart. Feltéve, hogy addig az voltam.
nekem vajmi kevés kétségem van amúgy efelől
Azért az tetszett, hogy ebben a hsz-edben jól feldobáltál pár lasztit, amit kemo koma jól le is csapott!
(#64604) kemotox
Látom figyelsz és hamar kiszúrod a sok hablatyból, amire érdemes lőni!
(#64608) Shyciii
Nem szívás igazából egyik sem, ill. gépfüggő a dolog. Nekem az 5 évvel ezelőtti konfigomon a Mint indult el plusz a Debiant tudtam felszenvedni AMD hw-re Wines segítséggel, de például a Fedora totál black screent dobott csak és így adta magát merre indultam. Arch telepítés nekem a másnaposság ellen volt jó pár éve 01.01-én, most is arra tuti jó lenne, csak egyelőre abszti vagyok, így aztán......
-
-
Shyciii
veterán
Azért nem olyan szívás az Arch, mint ahogy annak beállítják. Aki windowdon már egész profi, annak azért nem lesz nehéz. Én arch alapokon nyugvó manjaron kezdtem, majd onnan rögton pure Arch-ra váltottam, és nem volt szívás. Probléma megoldások igen, de itt is, meg google keresve is minden meglett. Pedig nálam speckó helyzet van, mert notebookon nyomom, és kellettek az ehhez kapcsolódó kényelmi funkciók, mint pl fedél lecsukásakor zárolás, gombokkal fényerő növelése stb. Jah és Openbox-al. Ha KDE-t raktam volna rá, akkor ezek alapból vannak konfigurálhatóak, csak én minimál konfigot akartam, no meg tanulni.
-
válasz
Rimuru #64606 üzenetére
A fene tudja, én általában úgy vagyok vele, hogy használni szoktam a dolgokat
Macerás dolgokhoz volt elég szerencsém az elmúlt huszonévben, amióta számítógépekkel foglalkozom... Ha kell, akkor hozzászagolok, de a macera helyett inkább problémamegoldásra szeretem fordítani az energiát, illetve tanulni is jobban szeretek szívás nélkül
.
-
Rimuru
veterán
Ubuntuhoz szokott embereknel lehet, hogy ezt jelenti.
Egyebkent van igazsag abban amit Frawly ir, aki Archon "nevelkedik" (mint pl en is) az hozza tud szokni olyan dolgokhoz ami mashol macerasabban mukodik. Ugy hogy valtottam rola pedig egy uj es meg tagasabb vilag nyilt meg elottem.
-
-
Frawly
veterán
válasz
kemotox #64598 üzenetére
Igazából csesztetésnek tettem be, mert utálja az Archot. De egyébként az a baj, hogy ha kinyalja a seggét a felhasználónak, mert úgy megmarad ilyen windowsos szinten a Linux világában, és nem fejlődik szakmailag. Ez persze egyszeri felhasználónál nem baj, de ubyegont szépen fejlesszük szakmailag, ha belerokkanunk, akkor is. Nem kezdő ő már annyira, hogy seggkinyalásra legyen szorulva
Az Arch szerintem is legjobb összességében, de a fószer odáig merészkedik, hogy még teljesen kezdőknek is azt ajánlja a kezdeti szívások ellenére, hogy ha meredekebb tanulási görbével is indulnak, de megéri később, hogy nem lesznek olyan x, y disztróhoz kötve, ami elrejti előlük a működését. Külön kihangsúlyozza, hogy kifejezetten előnyös, hogy az Archnak nincs telepítője. Meg felhoz olyan érvet is, hogy Archra könnyű feltenni mindent forráskódból is, nem az van, mint Ubuntu/Mint-en, hogy nincs meg hozzá 1-2 lib a tárolókban, vagy megvan, de túl régi verzió, stb.. Mondja is, hogy ez sokaknál látszólag apróságnak tűnik, sok Archer is természetesnek veszi, de ez nem adott minden disztrón, hogy kapásból fordul bármilyen forráskód AUR-ból, git-ből, stb..
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- droidic: Így beszélhetsz élő emberrel EA supportban
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Hamarosan rézhiánytól szenvedhet az egész chipgyártás
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- BestBuy ruhás topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Kaspersky Antivirus és Internet Security Fórum
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- LEGO klub
- Formula-1
- További aktív témák...
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Csere-Beszámítás! Asztali számítógép PC Játékra. I5 12400F / RTX 3070 / 32GB DDR4 / 1TB SSD
- Samsung S23 Ultra 256GB Állapot: 10/10 6 Hónap Jótállás!
- BESZÁMÍTÁS! ASUS TUF Z390-PRO GAMING alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Xiaomi Redmi 10 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Apple Macbook Air 13" 2020 M1 8GB 256GB SSD notebook garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest