- Kompakt vízhűtés
- Milyen videókártyát?
- Dual Mode-os, Mini LED-es IPS monitor jött az MSI műhelyéből
- Elég kompakt lett az MSI legfrissebb, Blackwell architektúrás VGA-ja
- Gaming notebook topik
- Kiderült mit tud a Nintendo Switch 2 rendszerchipje
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen SSD-t vegyek?
- Adatmentés - HDD - SSD - Flash
- LG LCD és LED TV-k
-
PROHARDVER!
Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.
Új hozzászólás Aktív témák
-
dave0825
őstag
Szerintetek az miért lehet, hogy egy nagyon egyszerű kapcsolás és szintén egyszerű program nem úgy működik, ahogy kéne?
Konkrétan egy Pro mini-re kötöttem egy infra vevőt, és egy relét, ami egy 230-as lámpát kapcsolgat, ha megnyomom a távirányítóján a gombot. A hibás jelenség az, hogy hozzá sem nyúlok a távirányítóhoz, és (naponta, kétnaponta, mikor hogy...) magától bekapcsol.
Ez a program:
#include <IRremote.h>int RECV_PIN = 10;
int relay = 12;
int before;IRrecv irrecv(RECV_PIN);
decode_results results;
void setup()
{
pinMode(relay, OUTPUT);
irrecv.enableIRIn();
before = 0;
digitalWrite(relay, HIGH);
}void loop()
{
if (irrecv.decode(&results)) {
if (results.value == 0x22AE7A29 || results.value == 0x7A6E10BA)
{
if (before == 0)
{
digitalWrite(relay, LOW);
before = 1;
}
else
{
digitalWrite(relay, HIGH);
before = 0;
}
}delay(70);
irrecv.resume();
}
delay(100);
}Utólag már direkt beírtam a setup()-ba ezt: digitalWrite(relay, HIGH); tegnap reggel óta nem is ébredt öntudatra, de most az előbb megint bekapcsolt. Először arra gondoltam, hogy a konyhában (a szobám mellett van, pár méterre az Arduino-tól) ha valaki fölkapcsolja a villanyt (egyszer pont akkor csinálta, de azóta hiába kapcsolgattam, semmi), akkor valamiért megkeveredik az Arduino, és újraindul, bekapcsoláskor pedig alapból behúz a relé. Ezt megakadályoztam a setup()-ba írt plusz sorral, de most is csinálta az előbb, mikor a tévém távirányítóját használtam (a tévéhez).
Meg van neki adva, hogy melyik 2 hexa kóddal kapcsolhat csak be a relé, akkor hogy kapcsolhat be magától?
A táp egy (már nem emlékszem pontosan, hogy hány V-os) telefontöltő, rá egy LM2596 buck, innen táp az Arduino-ra, a relére, és az infrára. Kellene szűrnöm itt is (mint a félbehagyott órámnál) az infrára jutó tápot? -
amate
csendes tag
Sziasztok!
Ezt a projektet szeretném megcsinálni első arduino ismerkedésként, de elakadtam. Ezt a hibaüzenetet kapom:
Arduino: 1.6.5 (Windows XP), Board: "Arduino/Genuino Uno"
C:\Program Files\Arduino\libraries\plotly_streaming_ethernet\plotly_streaming_ethernet.cpp:6:25: fatal error: avr/dtostrf.h: No such file or directory
#include <avr/dtostrf.h>
^
compilation terminated.
Hiba a fordítás során.Van erre egyszerű megoldás? Sajnos a programozással is még csak most ismerkedem, ezért is választottam ilyen részletesen leírt megoldást.
Előre is köszi!
-
Pubszon
veterán
-
jeepatti
csendes tag
Tudtok valami jó beszerzési forrást az alábbiakra .. lehetőleg nem heteket várva:
-Arduino Nano vagy Nano v3
-Current Sensor ( ACS712-5A )
-Wifi Module ( ESP8266 )
-LCD display ( 20x4 I2C )-IIC-LCD illesztő (TWI/I2C)
-Buck Converter ( LM2596 )köszi
-
tvamos
nagyúr
válasz
gyapo11 #1737 üzenetére
a töltő mondjuk 5 V-on 500 mA-t ad ki, az 100 % hatásfokkal 230-on 11 mA Ott nem stimmel a gondolatmeneted, hogy a primer oldali pufferkondi miatt nem tudod, mikor fog kinyitni a primer oldali dioda. (Ilyenkor, sok esetben meg az 1mA aram sincs meg.) E miatt vezetes csak valhol a sinus kozepen lesz, ami a terhelestol fugg, es nem szimmetrikus. Raadasul kapacitiv a terheles, jokis lorugas di/dt-vel indul. Nagyon nem szeretjuk felvezeton az ilyen terhelest.
-
gyapo11
őstag
Igen, ez előfordulhat. Nem a nullátmenetnél, mert ott biztosan nincs áram, hanem a két nullátmenet között kell áram a gyújtáshoz, és utána a tartáshoz. Mert a kapcsolás is olyan, hogy hiába tartja az arduino az optocsatolót highban (folyamatos gyújtás), amikor bekapcsolt a triak, onnantól már kevés áram folyik a gate-be, tehát csak a tartóáram tudja bekapcsolva tartani. Ez a kis triak, ami a kínai dimmerben is van (mac97a8) 1 mA tipikus tartóáramot ír, annyi azért lehet, mert a töltő mondjuk 5 V-on 500 mA-t ad ki, az 100 % hatásfokkal 230-on 11 mA. Persze ez effektív érték, a félhullám elején még biztos kisebb, ez nehezíti a gyújtást. Az meg még jó is, ha terhelés nélkül be se kapcsol a triak.
Lehet még pazarolni az áramot, és valamekkora ellenállást tenni a konnektorba, de ez még fűteni is fog.
Aztán még a trafós táppal is gond lehet az induktivitása miatt, de szerencsére nemigen van trafós dugasztápom. -
gyapo11
őstag
Olyat nem tapasztaltál, hogy zavarja valamelyik fogyasztót? Mert nem 0-nál fog kinyitni a triak, hanem kicsit emelkedni kell a szinusz félhullámnak, hogy az ellenálláson keresztül folyjon annyi áram, ami már begyújtja. És ez az impulzus zavarhatja a tápokat.
A kapcsolási rajzon 1 K van, legyen mondjuk 5 mA a gyújtáshoz szükséges áram, akkor el kell érnie az 5 V-ot. Na jó, az még tényleg elég kevés, nem lesz valami nagy az ugrás, és időben is fél % körüli. -
bacus
őstag
Sőt, ezt is megépitettem, konkrétan ezt.
Ez is remekül működik, eredetileg egy varrógép fordulatszámszabályzására épitettem, de oda még nem vetettem be, de világitást remekül vezérelte. (azóta rákaptam a led szalagokra, amik sokkal elosztottabb fényforrás, sokkal jobban szabályozható, stb)
Egy triakot sikerült kinyirnom egy multifunkciós handy (dremel szerü) géppel, amiben amúgy is volt elektronikus fordulatszám szabályzás. Ezt csak próbaként dugtam rá az aljzatra (egy jumperrel lehetett adni neki, hogy induktiv terhelést is kap), majd bekapcsoltam. Pár mp működés után a triak kilehelte a lelkét.
Lehet semmi köze nem volt ehhez, de mivel nem volt csak egy pót alkatrész, nem próbálkoztam vele többet.
-
gyapo11
őstag
Elgondolkodtam ezen a triakos 230 kapcsoláson. Töltők, scanner, külső winchester, és a lámpa is mind olyan, hogy néha kell csak bekapcsolni. A kapcsolós elosztó sem az igazi, mert nem egyesével kapcsol, hanem az összes bedugottat egyszerre. Szóval jó lenne egy egyenként kapcsolgatható konnektorsorozat, amire jó lehet a triakos optocsatolós megoldás, meg egy arduino. Tudna valaki egy kapcsolási rajzot mutatni az optocsatoló külső felétől kezdve? Kíváncsi lennék a fogyasztásra. Az arduino csak addig menne, amíg valamelyik fogyasztó be van kapcsolva, ez meg jellemzően pár perc-pár óra tartományban van, tehát nem annyira jelentős, mint a mindig áram alatt levő több db triakos egység. Habár ezek is kihúzhatók, ha niincs éppen bekapcsolt fogyasztó. Lehet, hogy kellene csinálni egy ilyet, lehetne időzíteni ki-be kapcsolásokat, számítógépről vezérelni, naplózni, távirányítani, egy csomó dolgot hozzá lehetne fejleszteni.
-
Gergosz2
veterán
az én DS3231-em már több mint egy éve megy, és kb 2-3 másodpercet ha késik. Persze kapni selejt cuccokat is azt nem vitatom, de nem a legolcsóbbra kell utazni, meg persz kell egy megbízató eladó is. Én pl tőle vettem már nagyon sok cuccot, miden meg is érkezett és egy darab sem volt hibás : [link]
-
zka67
őstag
válasz
gyapo11 #1724 üzenetére
Viszont óvatosan kell bánni az olcsó kínai cuccokkal, mert szerintem elég sok selejtes alkatrészt árulnak. Értem ezalatt, hogy a nem tudják a gyártó által specifikált értékeket. Vettem például DS1307-es RTC chipeket, amik napi 20-30mp-et késnek/sietnek, tápot adva rájuk nem állnak be alapértékre, hanem random időről kezdik a futást. Igaz, fillérekért adták, de külső kondival kellett kalibrálnom őket egyesével, ami a munkaidőt tekintve jóval többre jött ki, mint ha megvettem volna a normális chipeket.
-
bacus
őstag
válasz
peter1998 #1720 üzenetére
A relét ha adsz neki tápot, a vezérlő lábát közvetlenül testre kötve húz be a relé.
Elég sokat eszik a behúzott relé, pontos adatokra nem emlékszem, de 200mA körül rémlik. Ez azt jelenti, hogy a 8 db relé egyszerre menjen a tápigénye 1600mA+.
Érdemes meggondolni, hogy kell e a relé. A nagy előnye, hogy van NO és NC kapcsa is, azaz lehet úgy játszani, hogy akkor amikor nincs a reléken és arduinon táp, akkor az egész rövidzárként működik.
Amennyiben erre nincs szükség, akkor lehet gondolkozni, hogy egy saját triakos panel összeállitása jobb lehet.
-
peter1998
tag
Sziasztok ! Most csinálok egy lámpa kapcsolgatós dolgot. Az a problémám hogy a relé panel automatikusan behúz. A relé panelen van egy GND-IN1...IN8-Vcc és van egy GND-Vcc-JD-Vcc csatlakozás.A Második Vcc és a JD-Vcc egy jumperrel van zárva.Hogyan kell kötni ezt?
-
gyapo11
őstag
A 230-as ledeket meg fénycsöveket csak akkor lehet dimmelni, ha dimmelhetők. Persze ezekben más elektronika van és talán drágábbak is, még nem vettem ilyet. Ha mondjuk 1000 Ft és még a dimmer is kell hozzá, akkor árban megint az arduino+pár led az olcsóbb.
Dimmert csinált már valaki arduinoval?
Az ebayen 100 W-os 270 Ft körül van. -
bacus
őstag
válasz
gyapo11 #1715 üzenetére
Én még a 800 ft-os árnál tartok
, akkor rendeltem párat, még nem használtam mindet el, azóta rendeltem nanot, az jobban fekszik mint a mini, utáltam a soros átalakitót.
Mindent túl lehet bonyolítani, pont ahogy irod, a monitor fénye helyett inkább a felvett áramát figyelném, a 230 nem játék, de azért nem kell félni tőle. (Én épitettem bele már arduionos dugasz vezérlést hosszabbítóba, kempingbe, ahol 6A felett nem fogyaszthatsz.., évek óta megy, ugyanezt megcsináltam ip dobozba a barátomnak, még a lakókocsi fűtését is kapcsolgatja a kis 10A relével.) Relé helyett ide elég lehet egy triakos kapcsolás opto csatolóval, kisebb, kevesebb hiba, nincs fogyaztása.
A poti kh-s lesz, de azért nem pár hét alatt, és ráadásnak nem is hangerőt szabályzol, hogy zavarjon ha kicsit az
Én úgy tudom, hogy a fénycsővet is lehet szabályozni, de nem egyszerü.
-
Andras_Cs
csendes tag
Sziasztok!
Keresek két olyan embert, akik szeretnek arduinokkal foglalkozni, a hozzájuk tartozó kütyüket próbálgatni és szívesen foglalkoznának ezzel napi 8 órában versenyképes fizetés mellett Budapesten. Olyan emberek jelentkezését várom, akik szeretnének egy fejlesztői játszótéren dolgozni a következő években és ehhez a tudásuk is meg van.
Ha érdekel a hardver építés és szeretnél saját eszközöket fejleszteni, van tapasztalatod arduino mikrokontroller programozásában, szeretsz kísérletezni, van műszaki érzéked, és jól beszélsz angolul, akkor írj nekem egy privát üzenetet. Jelentkezhettek két fős csapatban is, ha már van egy jól kialakult párosotok.
Várom a jelentkezéseteket, és további szép napot kívánok:
András -
gyapo11
őstag
Abból indultam, hogy megnéztem ebayen a szabályozós usb-s ledes lámpákat, és kb. 1500 Ft-nál indultak. Lehetne valami változtatható kitöltési tényezőjű oszcillátort barkácsolni potméterrel, de nem igazán szimpi a potméter, kh-s lesz idővel. Aztán megnéztem a pro minit, és már 400 Ft-ért is van, fél év alatt lement egy jó százassal. Tápmodul 200 körül, dugasztápom van egy pár, ledek vannak, mikrokapcsoló is. És amit mondogatni szoktam, hogy ha egyszer beteszi a lábát valahova az arduino (és általában a programozható eszköz), akkor ott még nagyon sok mindent lehet csinálni vele. Itt pl egy fényszenzorral be lehet lőni, hogy milyen világosságban melyik fokozat a legjobb, és akkor többet már nem is kell szabályozgatni. Egy másik fényszenzorral figyelni a monitor fényét, és lekapcsolni ha a monitor elsötétül. Egy hangszenzorral lehet pl. tapssal vagy füttyel kapcsolgatni, meg még sok mindent.
A tápot primer oldalon akarom, kézzel kihúzom a konnektorból, 0 fogyasztás. Relé modullal lehetne ügyeskedni, ha a relé elenged, akkor megszűnik a 230. Indítani egy párhuzamos kapcsolóval lehetne, ha fölébred az arduino, meghúzza a relét, és a gombot el lehet engedni. De elég jól kellene szigetelni, a 230 nem játék, ezzel nem akarok babrálni, bedugom megy, kihúzom nem megy.
Most egy 7 W-os fénycső van, de túl erős, letakarhatnám, de az meg milyen már. Szabályozni meg nem lehet. -
bacus
őstag
válasz
gyapo11 #1706 üzenetére
Az arduinot én is erősnek érzem a feladathoz.
Az árkülönbözeten kívül, még további munka is van vele, ha kész, utána még "dobozolni", hogy kultúrált legyen, stb.
Egyéb iránt van nem távirányitós, hanem mondjuk analóg potméteres dimmer is, az is kibelezhető akár, és csak a potit kivezetni valahova, mellé egy billenőkapcsolóval.
A legnagyobb hátrány, ha a táp primer oldalát akarod lekapcsolni, akkor egy alacsony pl 10% dimmelésnél egy modern kapcsoló üzemű 60W-os tápnál 4m led szalagnál akár 5mp is eltelik, hogy "nem történik semmi", hála a pufferkondinak...
Ha már a 12V-t kapcsolgatod, akkor meg a táp állandóan üzemel.
Általában én is szeretem az arduinos megoldásokat, de ez szerintem pont nem az az eset, amikor van rá céleszköz fillérekért.
-
gyapo11
őstag
válasz
Gergosz2 #1708 üzenetére
Pwm-nél az effektív érték számít, ami négyszögjelnél elég egyszerűen számolható, itt pwm be/256.
A led karkaterisztika szerintem itt kiesik, mert 20 mA fog rajta folyni, és annyit világít amennyit tud ezen az áramon. Hogy kevesebb vagy több árammal mit csinál az lényegtelen. Tehát a ledtől csak a maximális fénymennyiség függ, a dupla fényérzethez ugyanaz a pwm értékpár tartozik bármilyen más leddel is.
A ledek elég gyorsak, tehát bármilyen görbe mentén alakul is ki az áram, az a világítási időhöz képest elenyésző, tehát jelentősen nem befolyásolja a termelt fénymennyiséget.
Az áram-fényintenzitás görbe sem játszik, mert fix 20 mA lesz az áram.
Az árammal lehetne kicsit variálni, de ha föltekerem a pwm-et 255-re, az szinte megegyezik a teljes idejű bekapcsolással, és ott 20 mA lehet. Szóval a pwm értékétől függően lehetne a kisebb számoknál emelni az áramot, itt most nem látom ennek értelmét, mert a 3 led bőven sok fényt ad, az idő nagy részében le lesz véve harmadra-negyedre a fényerő. -
Pubszon
veterán
válasz
Hyperion #1707 üzenetére
Nem, csak 5V helyett 3.3V-ot adok az RTC modulnak, azóta hibátlanul megy.
Meg kicsit magyarítottam a demon.
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:41
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:42
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:43
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:44
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:45
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:46
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:47
2015 Oktober 05. Hetfo 16:16:48 -
Gergosz2
veterán
válasz
gyapo11 #1705 üzenetére
A led fényerőt nem értem. Kb. 20 mA meghajtást kapnak a ledek amíg be vannak kapcsolva, ez az áram mindig ennyi, csak a bekapcsolási idő változik. A legrövidebb idő pwm=1-nél legyen 16 mikrosec pwm=2-nél meg 32 mikrosec.
Azért nem ilyen egyszerű a dolog. Egyrészt PWM-nél ugye a középértéket kell nézni, de gondolom ezt tudod, másrészt meg egy LED karakterisztika sem nevezhető éppenséggel lineárisnak [link]. Azt is érdemes figyelme venni, hogy egyik LED sem ideális, szóval nem rögtön követi lesz a fesz változását az áram, van dinamikája. Másrész az áram fényintenzitás karakterisztika sem lineáris. [link]. Az sem mindegy mlyen színűt használsz szóval lehet fokozni még itt a dolgokat.
Én azt mondom nem járathatod nagyobb áramról is. Én pl. az építettem egy UV kamrát, és ott is 25mA -re lőttem be az áramot, hogy nagyobb legyen a fényintenzitás.
-
gyapo11
őstag
válasz
Gergosz2 #1700 üzenetére
Az 5-ös 6-os pin a gyorsabb, 62500 Hz-es, ha jól gondolom ezt 256-tal osztva 244 ciklus lesz másodpercenként a kimeneten. Az talán nem látható.
A led fényerőt nem értem. Kb. 20 mA meghajtást kapnak a ledek amíg be vannak kapcsolva, ez az áram mindig ennyi, csak a bekapcsolási idő változik. A legrövidebb idő pwm=1-nél legyen 16 mikrosec pwm=2-nél meg 32 mikrosec. Bármilyen leddel is egyik kétszerese a másiknak. A kérdés a szemem, hogy mit integrál ki ebből. Na majd kísérletezek.
Naponta néhány beállítás várható, napi 5-tel számolva 55 év, elég lesz.De az is lehet, hogy találok egy közepes értéket, ami általában jó, és csak akkor kell állítgatni ha ettől eltérőt szeretnék.
-
Pubszon
veterán
válasz
dave0825 #1703 üzenetére
Ez szerintem nem jó hozzá, nekem DS1302 van.
MOD: Az RTC tápját 5V-ról átkötöttem 3.3V-ra és azóta jó!
Itt is írták, hogy valami zajt szedhet össze mert nincs felhúzóellenálás vagy ilyesmi. -
Pubszon
veterán
Üdv.
DS1302-es RTC modult beüzemeltem, de folyton ezt kapom vissza:
05.10.2015 -- 14:12:21
01.44.2005 -- 05:04:08
05.10.2015 -- 14:12:23
01.44.2005 -- 05:04:09
05.10.2015 -- 14:12:25
01.44.2005 -- 05:04:09
05.10.2015 -- 14:12:27
01.44.2005 -- 05:04:10
05.10.2015 -- 14:12:29Minden második sor a pontos idő.
Valami ötlet? -
bacus
őstag
válasz
gyapo11 #1699 üzenetére
tök jö, bár az ebayen kapható led vezérlők ugyanezt tudják és fillérek ! (igaz azt nem az ember csinálta)
Hacsak nem valami különleges feladatra kell, akkor ezt a wirelest tipust már szereltem pár helyre. Annyi, hogy az eredeti (ajánlott) elem helyére 2032-is bemegy, én azzal használom.
3 dedikált gomb 25, 50, 100% szinte mindig ezt használják, azt hiszem 7 lépcsőben állitható. (Plusz, amit én sose használnék, különböző idegesitő villogások, annak a sebessége is állitható, én kb 10mp ig birtam, de volt aki meg azt mondta, hogy az állat, ők használják...)
Új hozzászólás Aktív témák
- Új Lenovo Thinkpad T16 G2 (Gen2) AMD Ryzen 7 PRO 7840U 16GB RAM 512GB SSD Win11Pro 3 év garancia
- Samsung Galaxy A12 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Apple MacBook Air 15 M3 8GB 256GB SSD garanciával hibátlan működéssel
- Beszámítás! Lenovo Legion Slim 5 16AHP9 notebook - R7 8845HS 16GB RAM 512GB SSD RTX 4060 8GB Win11
- Beszámítás! HP Victus 16-R1002NF Gamer notebook - i7 14700HX 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GB WIN11
- KATONAI ÜTÉSÁLLÓ!!! Getac S410 i5-6300u, G3: i5-8365u, G4: i5-1145G7
- Apple iPhone 13 / 128 GB / 89% akkumulátor / 12 Hó Garancia
- AKCIÓ! Gigabyte B450M R7 2700 16GB DDR4 512GB SSD RX 6600 8GB GDDR6 CM MasterBox 5 Lite 600W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Csere-Beszámítás! Asztali számítógép PC Játékra! I5 12400F / RTX 3070 / 32GB DDR4 / 500GB SSD
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest