-
PROHARDVER!
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Keress rá a hibaüzenetre, elég sok találatot dob a gugli:
configure: error: cannot run C compiled programs
egyébként fogalmam nincs mi baja lehet, vmi bug féleség (és talán gcc verzió inkompatibilitás)
-
_q
addikt
válasz
body007 #37493 üzenetére
checking whether we are cross compiling... configure: error: in `/home/pi/libtorrent':
configure: error: cannot run C compiled programs.
If you meant to cross compile, use `--host'.
See `config.log' for more details
Semmi olyat nem láttam a config.log-ban ami használható szerintem. Ami lefut telepítésnél az van benne, meg pár parancs, de hibára utaló részt nem láttam.
(#37495) cigam
Ha minden igaz sok dolgot javítottak azóta már. Tudom, ha én nem veszek észre gondot akkor ne foglalkozzak vele, de szeretem mindig a legfrissebb rendszert/programot használni. -
duffbeer
őstag
Kábel rövid, eddig nem volt vele gond. Szigorúan USB2.
Viszont tegnap kapott egy másik tápot, szerintem az okozta. Eddig egy minőségibb gyári LG 1.8 amperes töltővel és egy 5 amperes gyári huawei USB-C kábellel üzemelt hibátlanul, most kapott egy (elvileg) 2 amperes, de nagyon kínait, kábellel együtt. Ezt követő első nyomtatást rontotta el... Szerintem ez lesz a hiba, nem marad más, mint eddig, építek a Pi4nek egy saját tápot.A másik dolog ami csípi a szemem, menet közben vettem észre, miután kikapcsolom a nyomtatót, a CPU és az LCD él tovább, kommunikál, beszélget a Pi-vel, magyarul a Pi 5V-ja össze van kötve a nyomtató 5V-al... Ez nagyon nem egészséges, így, hogy a pi és a nyomtató külön tápról üzemel. Vagy szétbontok egy kábelt és elvágom az 5V-ot, megsértve az árnyékolást, amire amúgy is érzékeny a rendszer, vagy a nyomtató tápjából választok le 5V-ot és akkor nincs gond...
-
_q
addikt
4.1.5-ös verziót tudtam feltelepíteni alapból. Valójában viszont van már kb 10 db újabb verzió, amit viszont nem lehet a "hagyományos" paranccsal telepíteni csak ha fordítok saját magamnak. Ez a leírás lépésenként leírja hogyan kell, de még is a "compile libtorrent" résznél a "
./configure............"
parancs hibád dob. -
PistiSan
addikt
-
duffbeer
őstag
Sziasztok!
Használ valaki Octoprintet? Pár napja beüzemeltem egy Pi4-et a célra, ma rontotta el az első nyomatot... Kommunikációs hibára panaszkodva. -
lkristóf
senior tag
Csak így offban megkérdezem, ha már szóbakerült a szkript írás.
Tudtok olyan movice scraper-t vagy hogy is hívjam mint ami a kodi-ban van, hogy felismeri, hogy milyen filmek vannak a megadott helyen és ott lesz a címe, leírása, borítója stb.Mert én olyan értesítésre gondoltam, hogy ha letöltök egy filmet akkor jöhetne róla egy kis szösszenet, hogy mit töltöttem le.
-
PistiSan
addikt
Én telegram botot használok értesítéshez, ha letölt valamit, vagy elindul a rendszer, akkor kapok értesítést, konkrét adatokkal együtt, mást egyenlőre nem tartottam fontosnak monitorozni, de azért örülök én is minden újdonságnak, aztán meg látjuk mekkora igény lesz rá. Tavaly csináltam a PI1-eh kazán hőmérséklet figyeléshez egy python scriptet, el ment vele pár hetem, mindent az alapoktól kezdtem tanulni, azóta sem kellett a python, de meg szerettem a rövid idő ellenére is. Első alkaommal powershell-ben csináltam gépen, aztán amikor a pi1-re rá akartam tenni, kiderült hogy nem támogatott azon a cpu-n linux alatt a powershell, utána jött a python.
-
Keem1
veterán
Sajnos nem... Ahány programnyelv, annyi megoldás. Azt tudom, hogy a Mono-környezetre írt programok az xbuilddel fordíthatók (megeszik single .cs fájlt és .csproj és .sln projektfájlokat is).
Alapvetően szerintem a C-ben írt programok a make compilerrel fordíthatók, lehet megbirkózik mással is. A githubon többnyire írják, hogy fordítható az adott projekt. -
_q
addikt
-
Keem1
veterán
Persze, az xbuild a mono része. Ezért vagyok elkeseredve.
De ha már itt tartunk, a git se az alap telepítés részeIgazából nem is kéne fordítani sem, de átlátható módon akarom csinálni, és akkor ez esetben nem lenne külön build, hanem első használatkor fordulna a bináris.
Épp a .NET-es SQLite esetén figyeltem fel erre: van release vagy 20 féle rendszerre, de ARM32 Linuxra nincs. Sokáig agyaltam, hogy mit tegyek, erre leszedtem a forráskódot, lefordítottam az eszközön, és voilá... ARM32 bináris, ami kiválóan működik. Az .so fájlt az x32-es és x64-es .dll-ek mellé tettem, és probléma nélkül futott a tesztprogram. Még a viszonylag gyenge Zero W-n is, amire pl. PowerShell sincs (a gyenge hardver miatt).
-
Keem1
veterán
Igazából annyi, hogy a saját, illetve akár az itteni közösség igényeire tudom szabni, reális határok között.
Viszont máris gondba ütköztem. Félek, a nagyobb nehézséget az fogja okozni, hogy a többség Pi-jén nem lesz alapból Mono. Az meg, hogy a delikvens előtte (adott esetben csak ezért a szoftverért) hajlandó-e telepíteni, már eléggé megkérdőjelezhető.
A Python ezen a rendszeren alap, szinte mindenki abban fejleszt, én viszont a szóba jöhető programnyelvek közül csak a C#-ot ismerem. Ez most kissé elkeserített.A telepítés nem lesz ennyiből megoldható (ahogy én azzal számoltam):
git clone blabla
xbuild blabla -
cigam
titán
Természetesen szívesen letesztelem, de miben lesz más mint a munin? Tudom, gyakorolni, fejlődni, tapasztalatokat szerezni tökéletes.
Még annak is utánna kellett néznem mijaza got (mint kiderült nem a glutamát-oxálacetát aszpartát aminotranszferáz-ra gondoltál), így a Sandor sem mond semmit.
Akkor inkább PiSta.
Mit szólnál a Pidget hez? -
Keem1
veterán
Mivel még erősen tervezési fázisban van, egyelőre azt mondom, hogy bármit, ami a rendszerből lekérdezhető. Nyilván alapesetben hőmérséklet, CPU terheltség, memória kihasználtság, diszkek foglaltsága. Bizonyos küszöbérték felett warningol, alertál.
Aztán ha van kereslete, akkor automatikus backup felhő mentéssel.
Mivel nem szkriptben íródik, próbálom minden előnyét megragadni egy lefordított, "rendes" programnyelven megírt service-nek (ami állandó jelleggel fut), cserébe, hogy telepíteni kell (nem szkript).
-
Keem1
veterán
Srácok, írok C#-ban direkt Pi-re egy service-t, ami kvázi monitoring app lenne (értesít fontos dolgokról a Pi-d állapotáról - nyilván akkor van értelme, ha ugyanúgy headless szerverként használod, mint én). Ha lesz pár héten belül initial release, feldobom githubra. Nem lesz android meg egyéb app, hanem egy webes felülete lesz, ami bármilyen eszközről elérhető (pl. http://azenpim.local:8080/monitoring/)
Két kérdés:
- lenne-e köztetek, aki vállal bétatesztelést
- ti megadnátok-e az appnak az e-mail címeteket, hogy monitoring alertekről e-mailben értesítsen? (később valami push értesítésre váltanám, de először maga a cucc készüljön el, és egyszerűbb emailes notifikációt összehozni)Szerk: teljesen nyílt forráskód lesz, elvileg git clone segítségével egy mozdulattal telepíthető lesz.
Szerk#2: két néven gondolkodom: Sandor (hogy a külföldiek se riadjanak vissza; ha valaki GoT rajongó, az érteni fogja
) vagy PiSta. Kinek melyik tetszik?
-
Unlimited
aktív tag
Sziasztok!
Hozzátok irányítottak. Igényem a következő lenne.
4K filmeket szeretnék nézni, házimozin itthon. A képet és a hangot külön szeretném kivinni a tvre, meg az erősítőre. Mert az erősítőm egy régebbi darab, nem tudja kezelni a 4K képet. Tehát egyik hdmi keresztül a kép kellene, hogy kimenjen 4K-ban, a másikon a nagyfelbontású hangnak, dts-hd, dolby truehd. Egy külső vinyót csatlakoztatnék rá, torrentről tölteni. Csak és kizárólag erre haszálnám. Ezzel az eszközzel megoldható stabilan, vagy nézelődjek másfelé? Olvasgatva a topikot, vannak vele problémák, ami nekem teljesen kínai.
Köszönöm a segítséget! -
-
pungora96
tag
Ezt én is megtaláltam már. Nem csak akkor fagy ki a ui, ha dvd-t szeretnék lejátszani, hanem akkor is amikor navigálok a menüben és a dvd lejátszóban nincs semmi. Múlt hétvégén amikor hdd-ről játszottunk le filmet és egy rövid időre megállítottuk, és kifagyott, kihúztam a dvd lejátszót és jó lett. Most egy hétig nem volt bedugva a dvd lejátszó és semmi gond nem volt. Ma csatlakoztattam, hogy menjenek a régi koncertfelvételek, dvd csere, menüben navigálás közben minimum 5ször kifagyott.
-
cigam
titán
-
pungora96
tag
Korábban írtam már arról ide, hogy a pihez csatlakoztatott dvd lejátszó(külső tápos) sokszor kifagyasztja a kodi ui-t libreelecen és raspbianon is, még akkor is ha nincs semmi a lejátszóban, csak csatlakoztatva van. Az a fura, hogy nem is kell újraindítanom csak kihúzom az usb csatlakozót és rögtön észhez tér. Meg kéne oldanom valahogy, mert szüleim szeretnének dvd-t is nézni. Más lejátszó sajnos nincs, tönkrement, ez amit nem szeret a pi egy LG GSA-E40L, amit találtam a szekrényben. Igazából inkább dvd író. Egy külső hdd van még csatlakoztatva, de az nemhiszem hogy nagyon számítana. Szerintetek tudok kezdeni vele valamit?
-
Keem1
veterán
Srácok, lenne egy scriptem, ami a home foldereket backupolja (megy is rögtön Dropboxra), az éjszakánkénti image készítés mellett, hogy ha esetleg egy "tegnapi" fájl kéne, akkor image kibontás nélkül elérhessem.
Viszont, van egy softlink az SSD egyik folderére, a könnyebb elérhetőség miatt. Ugye a script nem próbál majd egy 10+ GB-os symlinket is becsomagolni?vagy mi lesz a symlinkkel a tar.gz-ben? Követi, és folderként becsomagolja az SSD-n lévő kb. 17 GB-nyi fájlokat, vagy ugyanúgy symlink lesz a pakkban?
Mielőtt élesben kipróbálnám, inkább rákérdezek... -
Keem1
veterán
Android
Viccet félretéve, szerintem a Netflix, Spotify, HBO Go és hasonlók nem fognak menni, csak ehhez megfelelő gyári rendszeren (pl. Android TV), mivel nem tudsz szert tenni a titkosítási kulcsokra. Legalábbis a gyári szoftvereket illetően. 3rd party megoldásokkal persze működhet. Az ilyesmire legtöbben a LibreELEC rendszerre esküsznek amúgy.
Én ezért használok Android TV alapú gyári mediaboxot, azon megy minden ilyesmi. A Pi-ről streamelt filmek is. Ezeket, a felülettel, a hardverrel és úgy en bloc az egészet ilyenre találták ki. BT-s távirányítóval pofonegyszerű a kezelés is.
-
L4mie
veterán
pontosan, most jön 2 gyors 64 Gigás SD nekem sinceizétéding-től (nem bírom leírni a nevét) , kísérletezgetni ilyen olyan rendszereket felpakolni. Nekem raspbian eléggé...furán vislekedik amikor arra használnám amire vettem a pi-t.
VLC elég tréül működik, youtube is összevissza váltogatja a méreteit, nem lehet fullscreenbe pakolni etc-etc-etc. VLC-kiváltására tudtok ajánlani esetleg hasonlót?
Esetleg tudtok stabil frankó rendszert ajánalni, filmezéshez, netflixhez, webböngészés, 9gag, youtube, ph! facebook? -
Keem1
veterán
Ez abszolút javasolt minden Pi tulajnak, micro SD-ből sose elég, amúgy is szerintem minden háztartásban akad pár darab. Én már a Pi4-et (server) és a Zero W-t (fejlesztőeszköz) is annyira belaktam, hogy ha kísérletezni kell, akkor egy SD-re ráhúzok egy friss rendszert, és inkább azzal kísérletezgetek. Direkt készítettem egy 4 GB-os kártyára egy alap, univerzális rendszert, a legfőbb beállításokkal, programokkal (univerzálisan akár a Pi-hez, akár a Zero-hoz) és lementettem a Rufussal image-be. Ha kell, az egyik üres kártyára ráhúzom 10 perc alatt és már a belakott rendszer helyett azonnal használható.
Amúgy szerintem SD kártya minden háztartásban kallódik bőven, én van hogy egy konferenciáról rakat pendirve és micro SD kártya társaságában távozom, ami része az ajándékcsomagnak. Nyilván többségük noname és pár gigás, a fényképezőgépembe nem merném betenni, de ilyen célból bőven jó.Mos hogy így megnéztem a fiókban, ezeket találtam (talán a 8-as kivételével mind ingyen volt):
- 2 db 256 MB
- 1db 2 GB noname
- 1db 2 GB Samsung
- 1 db 4 GB Kingston
- 1 db 4 GB noname
- 1 db 8 GB Samsungés aktív használatban, prémium, gyors SDXC kártyák:
- 1 db 16 GB Kingston (Zero W-ben)
- 1 db 32 GB Samsung Evo Pro (BitLockerrel titkosított, a céges laptopon használt személyes fájloknak, pendrive helyett, mivel a Lenovoban lévő kártyaolvasó elrejti, nem lóg ki, mint a pendrive)
- 1 db 64 GB Samsung Evo Pro (fényképezőgépben)
- 1 db 128 GB Samsung Evo Pro (Pi4-ben) -
psg5
veterán
Sziasztok! Van egy sok éves tökéletesen működő RP 2 esem. Sosem frissitettem, mert nem tudtam hogy kell. Most hallottam hogy elképzelhető hogy van hbo go már. Valóban igy van? Ha igen hogy tudom elohivnu? Openelec van fenn. Médialejátszó ként hasznalom csak.
-
Keem1
veterán
Srácok, agymenés jön, lehet valakinek hasznos is, azért írom le. Akit nem érint/érdekel, nyugodtan görgessen tovább.
Jogosultság mizéria: úgy néz ki, véget értek az ifjú Werther szenvedései. Beleástam magam a Linux jogosultságokba. Korábban gond volt a minidlna és nemrég a qBittorrent-nox futtatásával is, miután az SSD-t ext4-re formáztam.
Kicsit átterveztem az egészet. Egyrészt, van egy beépített users nevű csoport, innentől kezdve ez lesz a fő csoport, nem az userek saját csoportja - átjárhatóság a megfelelő userek között. Másrészt készítettem egy saját fiókot, a pi:pi usert hagyom ahogy van, kompatibilitási okokból (ha lenne olyan app, ami igényli ezt a fiókot). A saját useremet besoroltam minden csoportba, ahol a pi is van, de csináltam egy teszt nevűt is, ami csak az users-nek tagja.
Tehát:
- pi:pi (+ további másodlagos csoportok)
- keem1:users (+ további másodlagos csoportok)
- qbtuser:users
- minidlna:users
- teszt:usersAz SSD most úgy néz ki, hogy rekurzívan minden folder ownere (szintén kompatibilitás miatt) a pi, csoportja az users. A permission rekurzívan minden meglévőre a /media/ssd-n belül: 0775 (ahogy látom, x nélkül nem lehet foldert listázni, nem elég csak a r jog).
A /media/ssd/minidlna (konfigok) folder: 0775 minidlna:users
A /media/hdd/torrent folder: 0775 qbtuser:users
A /media/hdd/ összes többi foldere: 0775 pi:usersAz SD kártyát nem piszkáltam ily módon, azon csak a rendszer van meg a home folderek persze. A felhasználói adatok (a home kivételével) mind a /media/ssd folder alatt gyülekeznek, ez van samba-n megosztva. Ja, és a samba is kiválóan megy Windows és Linux kliens esetén is.
Minden működik és elméletileg mindenkinek pont annyi jogosultsága van, mint amennyire szüksége van
-
Laszlo733
aktív tag
válasz
Bigape #37440 üzenetére
Szia! Igen, azt én is megvettem és mőködik is. A Playen van egy másik alkalmazás is sound@home for volumio ennél az összes eszközt látom. Azonban egyik alkalmazás sem tudja a szinkronizációt, ezt csak a SnapCast tudja / úgy tudom /. Számomra az lenne a cél, hogy az egyik eszközöz / fő eszköz / elindítok egy online rádiót, vagy pl. a Spotify -t és mind a három eszköz szinkronázálva azt játsza időcsúszás nélkül.
-
Bigape
csendes tag
Szia! Nála két Rpi 3B+ alatt fut a Volumio, amely alapból kezeli a Multiroomot, szerintem nem kell egyéb alkalmazás hozzá. Az összes eszköz azonos hálózaton legyen és természetesen mindegyiken Volumio fusson.
A Playback fülön látszanak az eszközök, amelyeket telefonról, tabletről, pcről irányíthatsz. Célszerű letölteni a fizetős (790,-Ft.) Volumio Appot a GogglePlay árúházból. Nekem az applikáció alapból felajánlotta az összes eszköz távirányítását és az egy eszközön beállított webrádiókat minden eszköz örökölte, ami külön előny. Természetesen a SnapCast integráció is jó lehet, e azt még nem próbáltam. Üdv.
-
_q
addikt
Routeren ki van kapcsolva az ipv6, hogy lehet a samba-nál nem értem. Mac cím alapján adok a pi-nek IP-t, ez már az elejétől fogva így volt beállítva, hogy menjen a port forward is. Azt még nem próbáltam, hogy ip-vel adom a pi-t hozzá a windows-hoz, eddig a pi neve alapján adtam hozzá. Kipróbálom ip-vel is köszi.
Gyorsan ránézve a samba status-ra lehet ez az IP hozzáadás a megoldás. Most nem ír hülyeséget mint előtte, ipv4-el írja a windows gépet amire csatlakoztattam, előtte meg butaság volt ott, illetve a deny_all helyett deny_none van.
Tegyük fel ez volt a baj (1 nap múlva kiderül), mi a különbség ha IP címmel csatlakozok rá és nem \\raspberrypi\ előtaggal ahogy a tutorialok is írják?
-
Laszlo733
aktív tag
Sziasztok! Használ valaki PI -t volumio -val, mint multiroom? Van itthon 3db Pi4 és azzal szeretném megoldani a multiroom vezérlést. Ennek alapján próbáltam összehozni, de eddig nem sikerült. [link] Külön - külön jól működnek, de ahogy telepítem a SnapCast -et és látszólag beállítom nincs az online rádióknak hangja és persze vezérelni sem tudom a PI -ket. Érdekes, hogy a Spotify szól, de átadni multiroom -ba már nem tudom. Úgy okoskodtam a leírás alapján, hogy egy Pi -nek kellene a servernek lennie / nappali / és a másik kettőnek / külön szobák / meg a klienseknek. Van valakinek működő rendszere és tudna nekem ebben segíteni?
-
cigam
titán
A fotódon látszik. A routereden a DHCP paraméterei közt kéne megnézni.
Névvel vagy ip címmel hivatkozol rá? Most ugrott be hogy névfeloldási hiba is lehet, ipv6-on nincs netbios, wins. Próbáld meg a Pi-t fix IP-re tenni, pl a DHCP-n foglalsz neki egy címet, és a Windows-on ip címmel felmappolni/hivatkkozni rá. -
_q
addikt
HDD-n van a rendszer, emiatt nem tud elaludni. A verziót a "protocol" alatt kell keresni? Mert akkor erre semmit se találtam a konfig fájlban. Nem tudom ilyenkor mit használ.
smbstatus parancs ezt dobta: SMB3_11
Itt az utolsó sorban a deny_all nem tudom gond-e, mivel hogy hozzáférésem mindenre van amíg be nem lassul. Ez esetleg utal valamire a kérdéssel kapcsolatban? -
_q
addikt
A belassulás alatt nem azt értem, hogy 100 MB/s helyett mondjuk 1 MB/s-al másol, hanem maga az elérés esetén látom a fájlt, de akármit akarok vele csinálni, rákattintok és csak tölt a windows "homokóra" fél perceket és vagy történik valami vagy semmi. Mint ha kifagyna de közben még se.
Megpróbálom amit te is használsz újraindításra. Köszi.
-
Keem1
veterán
0 0 * * * systemctl restart smbd
Értelemszerűen a root user cronjában, és így a sudo se kell.
Nálam teljesen jó a samba, igaz, manuálisan, de pár naponta azért újralövöm. Ha ez megvan, működik faszányosan. Fájloktól és egyebektől függően 80-110 MB/s közötti sebességgel tudok másolgatni LAN-on keresztül a gép és a Pi4 között. -
_q
addikt
Hogyan lehet contab-ban megoldani a samba újraindítást? Próbáltam a következőekkel, de egyik se vezetett eredményre contab-ból futtatva. Ha a command line-ba manuálisan írom be bármelyik sudo... parancsot úgy működik, de pont a manuális dolgot szeretném kihagyni, automatizálva ahogy te is.
0 0 * * * sudo systemctl stop smbd
0 0 * * * sudo systemctl start smbd
0 0 * * * sudo service smbd restart
Egyébként semmi ezzel kapcsolatos dolgot nem találtam a log fájlokban amit korábban javasolt cigam. Ez a samba ennyire gáz tényleg, hogy nem tud folyamatosan 1 napig se menni és belassul inkább? -
lac14548
aktív tag
válasz
wassermann #37426 üzenetére
Az kaliforniai volt...
-
pvt.peter
őstag
-
fajvedo
csendes tag
Sziasztok!
Tudja valaki, hogy mi az alapja a BME által kifejlesztett lélegeztetőgépnek? Lehetséges, hogy Raspberry?
Marco Mascorro Raspberry alapra épített egy gépet és elérhetővé tette a parancsokat is. https://www.bbc.com/news/technology-52251286
-
Laszlo733
aktív tag
Sziasztok! Felraktam egy PI 4-re az xfce -t, de teljesen angol. Hogyan tudom a full rendszert magyarrá tenni?
-
zsolt_64
senior tag
válasz
sztanozs #37416 üzenetére
A transmissiont pedig egyszerűbb ha a pi user alatt futtatod. ehhez kell a
lib/systemd/system/transmission-daemon.service konfigurációs állomány amiben
átírod a[Service]
User=debian-transmission
pi re . ezután kér még valami módosítást, és egy reboot sem árt.
persze a példámban levő "/nas" könyvtárat is pi jogosultságokra kell módosítani.... -
zsolt_64
senior tag
válasz
sztanozs #37416 üzenetére
Nas-ra (smb.conf) így minden a pi jogosultsága alatt megy
# "testparm" to check that you have not made any basic syntactic
#======================= Global Settings =======================
[global]
## Browsing/Identification ###
workgroup = otthon
netbios name = Pi4
server string = pi4
wins support = yes
#### Debugging/Accounting ####
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1000
logging = file
####### Authentication #######
server role = standalone server
map to guest = bad user
usershare allow guests = yes
############ Misc ############
idmap config * : backend = tdb
idmap config * : range = 3000-7999
#======================= Share Definitions =======================
[nas]
guest ok = yes
only guest = no
guest only = no
read only = no
path = /nas
browseable = yes
writeable = yes
delete readonly = yes
public = yes
comment = árvíztűrő tükörfúrógép
create mask = 0777
force create mode = 0777
directory mask = 0777
force directory mode = 0777
force user = pi
hide dot files = no
delete readonly = yes
-
sztanozs
veterán
linux alatt nekem valahogy nem nagyon jön át a fájlok jogosultságkezelése. ez a user-group-everyone nekem túl szűk a windows jogosultságkezeléséhez képet (vagy én nem látok valamit a rendszerben). Többször megesett, hogy NAS-on root-tal vagy valami lokális userrel userrel készítettem fájlokat (pl ssh-n keresztül) és utána nem értem el már sambán keresztül. Sőt máig szívok vele, hogy az x userrel futó transmission által lerakott fájlokat nem tudom olvasni az y user sambán keresztül (ha az y nem root, vagy nem chmod-olok mindig)...
-
cigam
titán
Azért nem az átlag, hozzá nem értő szokott ilyen kütyüt venni. Windows-on is vannak jogosultságok, ott is simán előjöhet a probléma, és a többség ugyanúgy nem ért hozzá. Nem a a Linux hibája, hogy az emberek nem gondolkodnak, olvasnak, és értelmezik az olvasottakat(lásd észbontók
) És ezzel nem a topkilakókat degradálnám, csak a héten is kaptam egy ímélt, amiben megírják hogy a csatolt dokumentumban találom a linket. A csatolt docx fájlba pedig egyetlen YouTube link volt beillesztve...
A fájlrendszer jogosultságai nagyon messze vannak az ágyútól. Szó sem esett az olyan plusz dolgokról, mint pl. az SELinux, stb... Plusz ha az ember leül és elolvas pár cikket erről (mostanában elég sok idő van rá), akkor 1 hét alatt teljesen világos lesz miről szól, és hogyan működik a fájlrendszerek jogosultsági rendszere.
Az alap samba megosztások is relatíve egyszerűek, de a végeredményt a fájlrendszer + a samba jogosultságai határozzák meg. A samba azonosítja a felhasználót, és hogy milyen jogosultságai vannak (nem fér hozzá, csak olvashat, vagy írhat is), majd a fájlrendszer jogosultságai alapján eldől, hogy annak a felhasználónak ténylegesen mihez van joga.
Sajnos ma már egy átlagos otthoni felhasználónak is óvatosabbnak kéne lennie annál, minthogy mindent rootként futtat és 777-re állítja a jogosultságokat. Törekedni kell arra, hogy mindenki csak a legszükségesebb jogosultságokat kapja meg, legyen az felhasználó vagy program. -
-
Keem1
veterán
Az a baj, hogy ez meg már megint ágyúval verébre esete, ez már túlzás kissé. Ezért van az, hogy mezei halandót kirázza a hideg a Linuxtól. A jogosultságok fontosak, de ésszel kellene alkalmazni őket. Én nem vagyok Linux guru, az igaz, de azért az átlagnál jobban konyítok a gépekhez, a technológiához, de ez sokszor nekem is feladja a leckét. Amellett, hogy fontos a biztonság, még logikusnak és könnyen alkalmazhatónak kéne lennie a jogosultságrendszernek.
Ebből lesz az, hogy a végén a többség már alapból rootként futtat mindent és így ezzel adtunk is a szarnak egy pofont.
-
Írtam egy scriptet a Raspberry hőmérsékletének monitorozására:
Futtatható portable változatban, illetve feltelepítés után a
temp
paranccsal lehet könnyen megnézni/nyomon követni a Raspberry éppen aktuális hőmértékletét.Remélem a hasznotokra válik
-
Keem1
veterán
A Pi user és anna passwordje van benne. Ami mindkét Pi esetén azonos. Egyébként kb. körvonalazódik a problematika. Habár az echo-s teszt nem, de pl. fájlmásolás, meg a sudo mc műveletek mennek rootként. A Pi4-en a shared folder és a subfolderek pi:pi ownerezésűek, ám felcsatolás után mind root:root tulajdonosi körrel bírnak a Zero-n.
Pi4 (eredeti lokáció)
drwxrwxrwx 4 pi pi 4096 Apr 26 09:22 Backup
drwx------ 2 root root 16384 Apr 23 15:41 lost+found
drwxrwxrwx 3 pi users 4096 Feb 14 10:27 Media
-rwxrwxrwx 1 pi pi 549202944 Jan 13 12:48 mudt_ens.exe
drwxrwxrwx 3 pi pi 12288 Apr 26 12:55 tmp
drwxrwxrwx 7 pi pi 4096 Feb 19 19:41 TorrentZero (nw path):
drwxr-xr-x 2 root root 0 ápr 26 09:22 Backup
drwxr-xr-x 2 root root 0 ápr 23 15:41 lost+found
drwxr-xr-x 2 root root 0 febr 14 10:27 Media
-rwxr-xr-x 1 root root 549202944 jan 13 12:48 mudt_ens.exe
drwxr-xr-x 2 root root 0 ápr 26 12:55 tmp
drwxr-xr-x 2 root root 0 febr 19 19:41 TorrentÉéés megvan a hiba! Kellett még az options mögé az uid=1000,gid=1000
Amit nem igazán értek, hisz a credentials fájlban eleve pi-ként loginolok. -
Szőrös
veterán
Diginél is ugyan ennyi a feltöltés:
Retrieving information for the selected server...
Hosted by Digi Kft (Budapest) [0.74 km]: 5.604 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 834.96 Mbit/s
Testing upload speed......................................................................................................
Upload: 4.12 Mbit/sValami turpisság lesz itt valahol.
szerk.: ok, a letöltési sebesség konzolos mérés alapján jó, a feltöltési meg a webes mérés alapján. De hogy ez miért van így?
-
cigam
titán
Más az user pass páros, és ez az user csak olvasni tud. Ne csak a felcsatolás parancsot mutasd, hanem hogy mi van a netdrive.cred fájlba, hogy a megosztás konfigurációja hogyan néz ki, plusz a megosztott mappa jogosultságai tulajdonosai is érdekesek lehetnek.
Gondold végig mi hogyan van megosztva, kinek milyen jogosultsága van (fájl szinten is!) -
Keem1
veterán
válasz
Szőrös #37400 üzenetére
Nálam rendben van a fel és a letöltés is.
Próbáld meg másik teszt szerverrel.Speedtest by Ookla
Server: Digi Kft - Budapest (id = 31717)
ISP: UPC Magyarorszag
Latency: 21.16 ms (0.42 ms jitter)
Download: 307.39 Mbps (data used: 316.7 MB)
Upload: 20.55 Mbps (data used: 10.6 MB)
Packet Loss: 0.0%
Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/ee5da254-f34e-4168-b465-d1c64ebe8d5fMás:
Szerintetek miért nem írható egyik Pi samba foldere másik Pi-ről, ha Windowsban meg tökéletes? Olvasással nincs gond, de azecho "Helló!" > teszt.txt
és asudo echo "Helló!" > teszt.txt
is ezt dobja:-bash: teszt.txt: Engedély megtagadva
Így magyarul...Mount parancs:
sudo mount -t cifs //192.168.0.xxx/share /media/netdrive -o credentials=/home/pi/.smb/netdrive.cred
Ötlet esetleg?
-
cigam
titán
-
p5quser
tag
Tegnap cigam tanácsára kipróbáltam a visszaállítást. Nálam ilyen öszvér-megoldással, sd-boot + külső lemezről fut a rendszer. Úgy emlékeztem, hogy a partíció UUID-jét is átviszi a visszaállításnál, de azt át kellett írni mind a boot-sd-n, mind az fstabban. Megcsináltam a maradék partíciókat az új lemezen és megnöveltem a rendszerét és beröffentve ugyanonnan folytatta a dolgát. Csatolta a megosztást, az adat partíción létrehozta a torrent incomplete mappát, a minidlna cache fájlokat, üzemelt a vpn, pihole, logokban semmi error, szóval szerintem minden linux nyűgöt (jogosultságok, symlinkek, etc) berántott a backupból.
Ahogy egy backuptól elvárja az ember.
Szóval, ja, jó cucc!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- HP notebook topic
- Óra topik
- Garmin Forerunner 55 - bemelegítő kör
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- E-book olvasók
- Xbox Series X|S
- Milyen notebookot vegyek?
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- iRacing.com - a legélethűbb -online- autós szimulátor bajnokság
- További aktív témák...
- Gamer PC - Ryzen 7 5700X / RTX 5060 / A520M / 16GB vagy 32GB RAM / 240GB + 1TB SSD / 650W
- Asztali PC , i7 9700K , RX 5700 XT , 32GB DDR4 , 500GB NVME , 1TB HDD
- Asztali pc
- Egy szálon csúcs: új Intel 1215U, 6 mag / 8 szál, 16 GB / 1 TB
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5600 32GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB Rampage SHIVA Cooler Master 700W
- BESZÁMÍTÁS! GigabyteA620M R5 7500F 32GB DDR5 500GB SSD RX6700XT 12GB Bitfenix Nova Mesh Enermax 750W
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i7 12700K 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700 XT 12GB Rampage SHIVA Enermax 750W
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- Bowers/Wilkins Px7 S2 fejhallgatók
- DELL PowerEdge R630 rack szerver - 2xE5-2650v3 (20 mag / 40 szál, 2.3/3.0GHz), 32GB RAM, 55992Ft+ÁFA
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest