- Gaming notebook topik
- OLED monitor topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Vezetékes FEJhallgatók
- NVIDIA® driverek topikja
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- A partnerektől függ, hogy lesz-e Arc csúcs-VGA az aktuális generációban
- OLED TV topic
- Azonnali notebookos kérdések órája
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
herdsman12 #37496 üzenetére
Amit ubeygon2 mondott, plusz én használom a contrib és a non-free tárolókat is. Utóbbi pl. kell a Skypehoz.
-
spammer
veterán
válasz
herdsman12 #37493 üzenetére
Olyan nincs, hogy sudo gksu
Tisztázzuk akkor röviden. Bár nagy része már gondolom eddig is világos, de ismétlés a tudás anyja.
A home könyvtáradban te vagy az úr, azt csinálsz, amit akarsz, ezért oda nem kell emelt jogosultság.
Viszont a fájlrendszer többi részén (ami a home könyvtáradon kívül van) egyszerű felhasználóként nem végezhetsz műveleteket, azaz nem tudsz szerkeszteni, törölni, létrehozni fájlokat/könyvtárakat. Vannak kivételek, lehet jogosultságokat beállítani, de a lényeg alapvetően az, hogy ott nem piszkálhatsz bele a dolgokba. Ott a rendszergazda (root) az úr.
Hogy ne kelljen rendszergazdaként bejelentkezni, azért van sudo, amivel a sima felhasználó az adott művelet idejére emelt jogosultságot kap. Ez a terminálból működik, és amennyiben konfigurációs fájlokat akarunk szerkeszteni, akkor egy terminálós szerkesztővel, például a nano-val használható:
sudo nano /etc/default/grub
Amennyiben nem terminálos, hanem grafikus (GUI) programmal akarunk szerkeszteni egy konfigurációs fájlt, akkor a sudo parancs grafikus megfelelőjét ajánlott használni, ami jelen esetben gksu (vagy gksudo, de KDE-n alapból kdesu a parancs).
A gksu illetve a gksudo a graphical sudo rövidítése, azaz a grafikus sudo parancs (GUI-s programokhoz).
Vagyis a fenti példánál maradva így fog kinézni:
gksu leafpad /etc/default/grub
A leafpad ugye egy grafikus szövegszerkesztő, ezért nem ajánlott sudo-val indítani. Igen, működik sudo-val indítva is (a legtöbbször működnek is) de előfordulhat, hogy problémát okoz, ezért nem ajánlott a grafikus programok indítása sudo-val.
Tehát, olyan nincs, hogy sudo gksu. Vagy sudo, ha terminálos szerkesztővel használod, ha terminál fut az adott program/parancs, vagy gksu / gksudo / kdesu (azaz grafikus sudo), ha GUI-s programot futtatsz emelt jogosultsággal.
szerk: a home könyvtáradban lévő fájlok szerkesztéséhez természetesen nem kell se sudo, se grafikus sudo parancs (és ne is használj sudo-t ezeknél).
Tehát például ezek közül bármelyik jó:
nano ~/.bashrc
leafpad ~/.bashrc
nano ~/.config/openbox/rc.xml
leafpad ~/.config/openbox/rc.xmlSzólj, ha még mindig nem tiszta a dolog.
-
válasz
herdsman12 #37496 üzenetére
A tied magyar szerverről kapja a frissítéseket. Ezzel is csinálhatsz listát magadnak, csak figyelni kell, mert nem ugrottak, náluk még a wheezy a stable. Hozzá tudod adnia a
multimediaés mozilla repokat is. az is lehet, hogy ezek se frissek, így hibát jelezhetnek, inkább arra jó ez az oldal, hogy a listák kialakítását meg tudod néznimultimedia tároló
Kicsit bonyolítják neked ezt a szerkesztést, kezdőknek ez egyszerűbb ha a gedit a szövegszerkesztő
ALT+F2
a feljövő kis ablakba beírod:
gksu gedit /etc/apt/sources.list
Mentés, bezárás, frissítés #apt-get update és kész a sources.list szerkesztése.
Gyors ellenőrzés a ~$ cat /etc/apt/sources.list terminalból. -
herdsman12
őstag
válasz
CPT.Pirk #37484 üzenetére
Pontosítanám a tároló listát, de nem hagyod...
Te ezt javaslod:
deb http://ftp.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb http://http.debian.net/debian jessie-backports mainAz enyém:
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ jessie main
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ jessie-updates mainA második sor stimmel, a többivel mi van?
-
BoB
veterán
válasz
King Unique #37492 üzenetére
Példa:
# addgroup ujcsoport
# chown root:ujcsoport /usr/bin/firefox
# chmod 750 /usr/bin/firefox
# adduser felhasznalo ujcsoportAkkor kezdj neki ha érted melyik sor mit csinál, addig ne.
(# -> root futtatja (su vagy sudo))Ez is hasznos, itt van klikkelgetős ami megmondja a számot: [link]
(profin le tudom írni)
(de a 750 lesz jó neked!) -
herdsman12
őstag
válasz
spammer #37481 üzenetére
Nagyjából semmi, nem értem, mikor mi a baja, ráadásul fenyeget:
ggy@eee901:~$ sudo gksu leafpad /etc/default/grub
[sudo] password for ggy:
ggy is not in the sudoers file. This incident will be reported.Láttam már azonosítási hibát is.
Wiki-t olvastam, tudom, hogy a "sudoers" állományt lehet szerkeszteni, de "abszolút kezdőnek" nem illik ennél többet tudni, és nem költözök a haladók közé. -
King Unique
titán
Vagy pont a tapasztalat, pontos teendő híján fogom elb@szni.
De sebaj, majd megpróbálom összehozni.
Leminősítés már nem téma, tudom mit várhatok el és mit nem. Bár a billentyűzet, elugráló kurzor ---> elrontott gépelés (most is), az marhára bosszant, nem tudok vele mit kezdeni...
Most a Wine-ban próbálgatom a fenti programot, de nem megy.. De biztos én cseszek el vmit. -
BoB
veterán
válasz
King Unique #37490 üzenetére
Aztán persze segítünk, csak azt nem akarom - korábbi tapasztalat innen a fórumról - hogy leírom pontosan mit csinálj, mire te elb@szol valamit és aztán a linux lesz a sz@r.
-
BoB
veterán
válasz
CPT.Pirk #37482 üzenetére
A forráskód minek? Csak azt is mindig frissítgetni kell feleslegesen, úgysem fogja nézegetni soha a büdös életben.
King Unique:
Akkor itt az ideje tanulni kicsit:
[link]
[link]
[link](#37482) CPT.Pirk : de oszt meg szoroz, mivel csak az idő meg a net megy azzal hogy azt a listát is mindig lehúzza amikor valaki beírja hogy apt-get update.
Másrészt meg ha szerinted is felesleges, akkor tényleg nem értem miért nem kommenteled ki. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
agy73p #37483 üzenetére
Mi elé? A # az a kommentet jelenti, az ezzel kezdődő sor olyan, mint ha ott sem lenne.
Mármint arra gondoltam az előbb, hogy ezt még írd be a fájlodba:
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates mainAztán akkor megvan.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
agy73p #37473 üzenetére
Na, csak kihagytam a secu repót.
Egészen pontosan így néz ki a sources.list, tedd még azt be:
deb http://ftp.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ jessie main
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb http://http.debian.net/debian jessie-backports mainA "stabel" az a jessie-t jelenti, azokat nem kell kicserélned.
-
spammer
veterán
válasz
herdsman12 #37479 üzenetére
Lehet root-ként is nyomni persze, de mi nem tiszta a sudo-val kapcsolatban?
-
BoB
veterán
válasz
King Unique #37478 üzenetére
Ötlet:
Létrehozol egy új csoportot. Amelyik programot akarod, átírod a csoportját az újra. A mindenki mástól elveszed a futtatási és olvasási jogosultságot. Azt a user-t amelyiket akarod hogy tudja futtatni, hozzáadod az újonnan létrehozott csoporthoz.
Így nem kell jelszó, egyszerűen van aki el tudja indítani, van aki nem.
-
King Unique
titán
Üdv!
Azt hogyan lehet beállítani Mint alatt, hogy bizonyos programok csak a root jelszó megadása után legyenek megnyithatóak GUI-n?? Úgy, mint ahogyan pl. a szoftverforrásoknál működik.
Más:
Felraktam a Wine-t, addig ok is. Kipróbáltam pár programmal, futtathatóvá teszem, majd jobb klikk ez exe fájlon ---> Wine Windows Program Loader és már lehet is telepíteni. Viszont van egy program, aminél nem csinál semmit, hibaüzenetet se ír ki... Mit lehet vele kezdeni, alapból nem is lehet feltelepíteni?
Ha vki kipróbálná esetleg, azt megköszönném. -
spammer
veterán
válasz
agy73p #37473 üzenetére
Hogy érted, hogy így jó-e?
Amit én írtam, az az eredeti fájlról történő mentés készítése, semmi több. Az, hogy az adott fájlban te milyen módosításokat végeztél, milyen tárolókat vettél fel, hogy azok működnek-e, ahhoz nincs köze.
A hibás sorokkal kapcsolatban (backports) majd a debianosok segítenek, hogy azokkal mi a helyzet, én nem Debiant használok. Ezt leszámítva látszólag rendben van.
-
gery2123
őstag
válasz
#82679040 #37460 üzenetére
Az a baj, hogy az Ubuntu LTS -is vannak bajok az első 2-3 hónapban, mint minden rendszer esetében. De a köztes verziók igen csak "teszt" jelleggel vannak. Ezzel nem csak én vagyok így szerintem, hanem sokan mások is. Nem is szoktunk csak LTS ajánlani mindennapi használatra, ha nem életbevágó a legfrissebb csomagok használata.
-
jani04
aktív tag
Sziasztok.
Próbálkoztam tovább a linux mint-el illetve más linuxokkal is de eddig sikerül csak eljutnom:[link]
Innen nem megy tovább és csak újraindítás segít.
Ha van valakinek tanácsa azt szívesen meghallgatom. -
agy73p
senior tag
válasz
spammer #37471 üzenetére
Na, én megtettem, amit írtál, köszönöm. Csak a mondott két sor maradt bent, azazhogy még valahogy a Chrome stable is, de az nem volt a szerkesztett file-ban.
Ez lett az eredménye:
Találat http://ftp.hu.debian.org stable InRelease
Mellőz http://dl.google.com stable InRelease
Találat http://ftp.hu.debian.org stable/main i386 Packages
Találat http://dl.google.com stable Release.gpg
Találat http://ftp.hu.debian.org stable/contrib i386 Packages
Találat http://ftp.hu.debian.org stable/non-free i386 Packages
Találat http://dl.google.com stable Release
Találat http://ftp.hu.debian.org stable/contrib Translation-en
Találat http://http.debian.net jessie-backports InRelease
Találat http://ftp.hu.debian.org stable/main Translation-hu
Találat http://ftp.hu.debian.org stable/main Translation-en
Találat http://ftp.hu.debian.org stable/non-free Translation-en
Találat http://dl.google.com stable/main i386 Packages
Letöltés:1 http://http.debian.net jessie-backports/main i386 Packages/DiffIndex [7.819 B]
Letöltés:2 http://http.debian.net jessie-backports/main Translation-en/DiffIndex [2.989 B]
Hiba http://http.debian.net jessie-backports/main i386 PackagesHiba http://http.debian.net jessie-backports/main i386 Packages
Hiba http://http.debian.net jessie-backports/main i386 Packages
Mellőz http://dl.google.com stable/main Translation-hu_HU
Találat http://http.debian.net jessie-backports/main i386 Packages
Mellőz http://dl.google.com stable/main Translation-hu
Mellőz http://dl.google.com stable/main Translation-en
Letöltve 10,8 kB 6mp alatt (1.580 B/s)
Csomaglisták olvasása... Kész
adam@debian:~$ sudo apt-get upgrade
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Frissítés kiszámítása... A következő csomag automatikusan lett telepítve, és már nincs rá szükség:
libtxc-dxtn-s2tc0
Ezt az „apt-get autoremove” paranccsal törölheti.
Kész
0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.Ez így jó?
-
Kovbob
senior tag
válasz
herdsman12 #37470 üzenetére
Köszönöm, de már fennt van a Linux Mint.
-
spammer
veterán
válasz
spammer #37466 üzenetére
(#37468) herdsman12
Azt elfejeltettem, hogy a /etc és más más helyeken, ami nem a HOME könyvtárad, ott nyilván sudo cp kell, mivel azokon a helyeken sudo nélkül nem lehet garázdálkodni sima felhasználóként.
Tehát a fenti példát helyesbítve:
sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.bak
Az eredeti fájl szerkesztése pedig ezek után:
sudo nano /etc/apt/sources.list
Ha netán beüt a gebasz, valami rossz a fájlban és vissza kellene állítani az eredetit, akkor lényegében a .bak változatot kell visszamásolni és felül kell írni az eredetit (gyakorlatilag az első parancs fordítottja lesz):
sudo cp /etc/apt/sources.list.bak /etc/apt/sources.list
-
herdsman12
őstag
válasz
Kovbob #37465 üzenetére
Gyanús volt, már amikor írtam, nem a Synaptic a megoldás.
Van külön "Frissítéskezelő"-je, az angol neve nem rémlik, de nem lehet nagyot tévedni, update vagy hasonló nevet keressél.
A frissítés és reboot után tudtam a magyar nyelvet kiválasztani és letölteni, aztán újra reboot.
Többször is telepítettem és mindíg így működött. -
válasz
Kovbob #37465 üzenetére
Ahogy nézem akkor a 14.04.1 alappal van gondod, mert az LXLE már a 14.04.2-őt használja (amiben újabb a kernel és az X is), tehát ha Mintet szeretnél akkor vagy várd meg a 17.2-est, vagy pl. nem is olyan régen csináltam egy Athlon Xp-re (K7 Sempron) belőtt Systembackkel telepíthető Xubuntu 14.04.2 mentést, ez már teljesen magyar és javarészt be is van állítgatva.
-
spammer
veterán
válasz
herdsman12 #37464 üzenetére
Én elsősorban a telepített programokra gondoltam, azoknak szokott lenni "gyári" konfig fájljaik, például az openbox fájlok itt vannak: /etc/xdg/openbox/ , míg ugye a sajátod a ~/.config/openbox alatt. De például a bash alapértelmezett konfigjait megtalálod itt: /etc/skel
Amennyiben a rendszer konfigurációs fájljait szerkeszted és nem vagy biztos a dolgodban, érdemes csinálni róluk egy másolatot, arra az esetre, ha netán gebasz lenne. Ez annyit jelent, hogy elmásolod valahova szerkesztés előtt. Ez megint variálható:
- Vagy csinálsz mondjuk egy ~/backup könyvtárt és oda gyűjtöd (másolod) a mentéseket, így egy helyen lesznek, gyorsan eléred őket.
- Vagy csinálsz ugyanabba a könyvtárba (ahol az eredeti fájlt van) egy másolatot más néven. Például terminálból:cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.bak
A cp ugye copy-t, azaz másolást jelent.
Utána megadod neki a fájlt, amit másolni akarsz.
Utána pedig azt, hogy hova/milyen néven másolod.Egyszerű módszer, ha ugyanazon a néven másolod, csak a végére írsz egy .bak kiterjesztést. Ez amolyan szokás, igazából kb. lényegtelen mit írsz mögé, a .bak a backup rövidítése, így tudod, hogy a .bak-ra végződő egy mentés az eredeti fájlról.
-
Kovbob
senior tag
válasz
herdsman12 #37463 üzenetére
Én hiába tettem fel a frissítéseket, nem lett magyar.
A mint AGP-s kártyával se akar települni. -
herdsman12
őstag
válasz
spammer #37462 üzenetére
Köszi, egy pillanatra azt hittem, hogy kezdem érteni, de:
- eddig két állománnyal volt szerkesztési találkám,
1. /etc/default/grub
átírtam, de kellene látnom valahol eredetit is más néven?
2. /etc/apt/sources.list
ezt is átírtam, itt van egy üres sources.list~, de ezt biztos én hoztam létre egy terminálos próbálkozással.
Telepítőből ezeket nem lehet kivarázsolni, mert helyi beállítások, akkor honnan? -
spammer
veterán
válasz
herdsman12 #37449 üzenetére
Nem általános dologra gondoltam, tehát a konkrét problémától függ a megoldás. Ennél a példánál maradva: konzolból (tty-n, tehát grafikus felület nélkül) a nano-val ugyanúgy meg tudod nyitni az openbox konfigurációs fájljait (~/.config/openbox) és át tudod írni, ki tudod javítani a hibát. Vagy: át tudod másolni a gyári/alapértelmezett konfigurációs fájlokat és felül tudod írni a hibásakat, ha nem tudod, hogy hogyan javítsd a sajátodat, így vissza tudod állítani az alapértelmezettre.
-
King Unique
titán
válasz
#82679040 #37460 üzenetére
Kubuntu 15.04-et én is próbáltam nemrég, hát voltak benne hibák, folyamatosan hibaüziket dobált a rendszer, a Plasma többször elszállt... Ez az új KDE nem rossz, bár még szerintem nem elég kiforrott, kíváncsi leszek az 5.4-re.
Amúgy jó kis "koppintás" ez a flat dizájn, Alt+Tab hatására a Win8.x-hez hasonló Charms sáv szerű vmi bal oldalt. -
Kovbob
senior tag
válasz
quailstorm #37458 üzenetére
Igen múltkor az okozott zűröket, de akkor az LXLE az miért működik? Annak a magyarításában tudsz segíteni?
-
Kovbob
senior tag
Üdv! 1. Linux Mint 17.1 XFCE-t szerettem volna telepíteni az alábbi konfigra: AMD Sempron 2600+ (K7) CPU, 1GB RAM , NVIDIA GT610 VGA. A problémám az, hogy normál módon nem akar bebootolni, csak egy szürke képernyőt látok. Ha a compatible módot választom, akkor bootol, de a telepítő nem megy végig, egyszerűen kilép belőle, nem ír ki semmit, ha ilyenkor újraindítom nem bootol be, szóval nem fejezi be a telepítést.
2. Feltettem viszont az LXLE-t, ez működik jól, de magyarul nem sok szöveget látni. Hiába azt választottam ki a telepítésnél, majd később a language supportban is, angol marad. Hálás lennék ha bármelyikben tudnátok segíteni. Ha az LXLE magyar lenne akkor az is megfelelne. -
-
Sonja
nagyúr
Az vajon mitől lehet, hogy a gép reggeli bekapcsolását követően elindítom a Thunderbird 38.0.1 verziót, letöltöm a leveleimet vele, megnyitom az egyik letöltöttet, majd ennyi, nem reagál semmi, hanem meg-/lefagy. Ablakot be akarom zárni, de nem engedi, majd egy kis idő után kiírja a rendszer, hogy nem reagál és, hogy be akarom-e zárni. Mondom igen, utána újból elindítom a Thunderbird-ot, és egész nap működik, semmi gond. Ezt minden egyes nap, gép bekapcsolása után eljátsza egyszer, elég idegesítő.
Meg lehet tudni, hogy vajon mi lehet a baj? Log vagy ilyesmi?
Google nem adott semmi találatot a problémára, Thunderbird bug jelentésben sem találtam semmi hasonlót. Csak azután kezdte el ezt eljátszani, miután frissítettem erre az új verzióra.
-
-
#82679040
törölt tag
Az utóbbi időben egyre több silány disztróval találkozom másnak van ilyen tapasztalata?
Hirtelen ami eszembe jut :Antergos(openbox) : rögtön telepítés után DM problem,megzabálja az összes ramot,leakad a pc,tty bejelentkezéssel kell operálni
Linux Mint (cinnamon) : random x server error & restart.Találtam is bug jelentést róla de most nem keresem meg.
Kubuntu 15.04 : erről képem is van még,telepítés után update,gép kiakad bár kurzor mozog majd idővel közli elfogyott a hely a home-ban. WTF
és lám tényleg alkotott valamit 3x gigával.
Valami nagyon nincs rendben linux tájékon.Lassan tényleg kezdem úgy érezni 3/4 részben a stable szó nem jelent semmit .Ezek nem olyasmi bugok amik kis kellemetlenséget okoznak hanem olyanok amik alapvetően használhatatlanná tesznek egy rendszert.Lassan nem merem ajánlani érdeklődőknek a linuxot!
-
agy73p
senior tag
válasz
herdsman12 #37448 üzenetére
Köszi. A "-" vagy a "--" mit jelentenek?
-
herdsman12
őstag
válasz
agy73p #37440 üzenetére
Én ezt nézegetem, ha keresek valamit. Nem túl vicces, de volt már, hogy segítség vagy találat nem működött valami miatt, ez legtöbbször elírás, de javították vagy megtaláltam a pontos választ.
-
-
gery2123
őstag
válasz
agy73p #37440 üzenetére
Először is tényleg válassz ki egy distrot ami tetszik, és azon gyakorolj. Mondjuk a legtöbb nagyobb distron szerintem már grafikus felületen is meg lehet minden oldani szinte.
Én egy ubuntu alapú distro ajánlanék első sorban. Utána jöhet majd más is. Esetleg egy fedora alapú korora. Nagyon kezes az is.
A parancsok pedig.... Sokkal könnyebben érthető nem is tudom van e. -
herdsman12
őstag
válasz
CPT.Pirk #37443 üzenetére
Nálam így néz ki:
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 lxde-CD Binary-1 20150606-13:00]/ jessie main
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 lxde-CD Binary-1 20150606-13:00]/ jessie main
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ jessie main
deb-src http://ftp.hu.debian.org/debian/ jessie main
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main
# jessie-updates, previously known as 'volatile'
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ jessie-updates main
deb-src http://ftp.hu.debian.org/debian/ jessie-updates main
# Debian 8 "Jessie"
# deb http://http.debian.net/debian/ jessie main contrib non-freeAz utolsó bejegyzést én adtam hozzá a WiFi stick firmware miatt.
Van ott security bejegyzés.
Átírom én is, ha véglegesíted a jó megoldást. -
agy73p
senior tag
-
agy73p
senior tag
válasz
gery2123 #37435 üzenetére
Valami olyan bevezetőféle kellene, ahol nem árasztanak el az összessel, csak az alapokkal. Próbálok vmi igazán hasznosat túrni. Fenti fogalomtár egyébként nekem hasznos. Egy ilyesmi lista hasznos, de önmagában nem elég. Ráadásul ahogy látom, disztrónként vagy rendszerenként nem ugyanaz. Tudom, gondolom, ezért kellene egy rendszerre fókuszálni és nem hárommal foglalkozni.
-
agy73p
senior tag
válasz
herdsman12 #37433 üzenetére
Csak a lehető legegyszerűbben!
De mi az a gksu?Nem vagyok tisztában az alapokkal. Olvasgatok, de nagy a katyvasz, mindenki mond mindent, oprendszere (is) válogatja. Ha valaki mellé oda tudnék ülni 2-3 órára záporozni kérdésekkel, akkor lépnék egy szinten. Most még csak kapargatom a legfelső hámréteget...
(#37430) spammer: OK!
-
herdsman12
őstag
válasz
agy73p #37414 üzenetére
Nem vágom, hogy Te most valami egyszerűbb, vagy esetleg bonyolultabb megoldást keresel?
Root terminálba beírom:gksu leafpad /etc/apt/sources.list
(már, ha az alapértelmezett Leafpad a szövegszerkesztő)
A megnyíló ablakban működik minden általános beviteli mód, megszerkesztem, mentem és kilépek.
Ez volt a kérdés, vagy félreértettem? -
spammer
veterán
válasz
agy73p #37429 üzenetére
Ezeket a leírásokat olyanok írják, akik nem gondolnak a kezdőkre.
Ugyanis a vi/vim nem kezdőknek való editor. Illetve nem is az, hogy nem kezdőknek való, hanem egy kezdő, aki még nem hallott róla, nem olvasott utána, annak halvány lila gőze sem lesz arról, hogy mi a fenét kell nyomkodni, hogyan lehet írni, menteni, kilépni stb. Szóval ha bármikor látsz egy leírást, amiben vi/vim parancs van, nyugodtan írj helyette nano-t, azzal nem lesz problémád (a használatát meg már írták előttem).
-
-
Sonja
nagyúr
Fresh Player Plugin Gets Hardware Accelerated Video Decoding Via VA-API and VDPAU
Fresh Player Plugin is a wrapper that allows Linux users to use Pepper Flash from Google Chrome in Firefox and other NPAPI-compatible browsers. This is useful because the latest Flash Player is only available for Google Chrome (it comes bundled with it) on Linux, while other browsers, like Firefox, are stuck with an old Adobe Flash Player version (11.2).
Thanks to the new VA-API/VDPAU hardware accelerated video decoding available in the latest Fresh Player Plugin, Flash videos should use less CPU (because they'll be using the GPU).
-
agy73p
senior tag
válasz
Apollyon #37424 üzenetére
Meg fogom próbálni. Az "#" jelet sem bírtam AltGr+X-el leütni, mert teljesen mást csinált.
Ctrl+V-vel nem tudtam beilleszteni, mert az első karaktereket lehagyta.Mod:
(#37420) CPT.Pirk: Ez után ez is fel fogja hozni a szükséges frissítéseket bekapcsolás után mint a Korora és a Suse? -
Apollyon
Korrektor
válasz
agy73p #37423 üzenetére
Ugyanaz mint a terminál. Nem igazán lehet használni grafikusan, tehát az egérrel csak kijelölni tudsz, másolni, meg beilleszteni, kattintgatni nem. Szöveges fileban (mint a sources.list) a nyíl gombokkal irányítod a kurzort.
Továbbá a billzetes kopipészt is megy, csak nem simán kontrolvé, hanem Ctrl+Shift+C a copy, Ctrl+Shift+V a paste. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
agy73p #37413 üzenetére
Majdnem mindent törölj ki abból a fájlból, és ez helyett:
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 DVD Binary-1 20150606-13:00]/ jessie main contrib
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 DVD Binary-1 20150606-13:00]/ jessie contrib main
# Line commented out by installer because it failed to verify:
deb http://security.debian.org/ jessie/updates contrib main
# Line commented out by installer because it failed to verify:
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates contrib main
#Debian 8 "Jessie"
deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
# deb http://ftp.hu.debian.org/debian stable main contrib non-freeEz legyen mindössze:
deb http://ftp.hu.debian.org/debian stable main contrib non-free
deb http://http.debian.net/debian jessie-backports mainHa jól tudom, már nincs külön security tároló, de majd a melóban ránézek. A szerkesztésre meg kövesd Iscariah tanácsát. A nano-ban működik a jobb gomb, beilleszt dolog is.
-
rii
nagyúr
bedugtam egy pendrive-ot
az lsblk mutatja is h sdb1 - 15 GBde /dev/sdb ninsc .. meg persze /dev/sdb1 sem
-
Legegyszerűbben Synaptic csomagkezelővel törött csomag javítása (Antix Control Center aka Vezérlőpult System fül, package manager), ez leszedi a Skype-ot, utána 2 szükséges csomag telepítése, majd utána mehet újra fel a Skype vagy telepítsd fel linkelt live isot, azon már minden alap dolog be van állítgatva (a Skype is).
-
King Unique
titán
Nem akarok belevaú, de ennyi erővel, ha bírja a gép, mért nem KDE felületet használsz? Amilyen effekteket a Compiz tud, azt a KDE alapból, beépítetten tartalmazza (pl. 3D asztalocka, cilinder, imbolygó ablak stb.) és ahogy láttam helyileg még + effektek is hozzáadhatóak. Én próbálgattam mostanában Mate, Xfce és Zorin OS alatt a Compizt, de valahogy a KDE megoldás nekem jobban bejön.
-
agy73p
senior tag
válasz
CPT.Pirk #37412 üzenetére
Kösz. Akkor most ez lett a tartalom:
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 DVD Binary-1 20150606-13:00]/ jessie main contrib
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 DVD Binary-1 20150606-13:00]/ jessie contrib main
# Line commented out by installer because it failed to verify:
deb http://security.debian.org/ jessie/updates contrib main
# Line commented out by installer because it failed to verify:
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates contrib main#Debian 8 "Jessie"
deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free# deb http://ftp.hu.debian.org/debian stable main contrib non-free
Gondolom, a két középsőt kivehetem, ugye? Amúgy sem használja...Mod: Ja, és hogyan kell sudo joggal, mert nem menti....
-
-
rii
nagyúr
meg probalkoznek leszedni a skype ot es ujbol feltenni .... elotte a ket libraryt ... sajnos szamomra semmi ertelmeset nem ir ki indulaskor ... es depenenciesekrol, vagy hianyzo librarykrol nem latom h emlitest tenne
$ /usr//bin/skype
Gtk-Message: (for origin information, set GTK_DEBUG): failed to retrieve property `GtkRange::activate-slider' of type `gboolean' from rc file value "((GString*) 0xb79fe280)" of type `GString'hogy kell leszedni?
#37408) Fenyő>
koszonom,megnezem oket -
-
Debian kb bármilyen lájtos DE-vel tearingel, lxde-vel is ami nem sokkal eszik kevesebbet (kb 50 mb-al csak), ellenben sokkal bugosabb és fapadosabb, xfce 4.12-őt fel lehet rá mókolni vagy testing/sid repót használni, annak a saját kompozitra nyílt driverekkel már képes tearing mentesen működni, én mondjuk csak Wheezyn próbáltam a 4.12-őt, de ott nem volt az igazi, de szvsz tévhit, hogy Deiban lényegesen/érezhetően kevesebb erőforrást enne más disztrókhoz képest, ha ugyanaz a kernel, X, DE stb beállítások, alig érzékelhető/mérhető különbségek vannak (inkább a DE az alkalmazások és beállítások számítanak, nem a disztró alapja), a Debian stable valóban egy leheletnyivel kevesebb memóriát eszik ami kb semmit nem számít, viszont a vga/ablakkezelése főleg lájtos DE-vel meg érezhetően rosszabb vmelyest, ezért otthoni használatra lájtos DE-vel én nem feltétlen ajánlom (már csak ilyen bosszantó apróságok miatt is, hogy Debianra nincs pl. Caffeine), inkább Ubuntu/Mint, Manjaro, Fedora/Korora esetleg Opensuse, ezekre van compiz és vagy compton is, Xfce (lehetőleg 4.11 vagy újabb, de ha van compton vagy compiz akkor akár 4.10-es is elég lehet) vagy Mate jó aranyközépút lehet (ezekre van hivatalosan compiz, ami elég kis étvágyú xfce-vel kb 40-50 megát ha bekajál pluszban), ill. nagyon gyengus gépen Lxde/Openbox comptonnal lehet a megfelelő választás.
rii: Rufus vagy Win32 disk imager pl. szinte bármivel megbirkóznak, de nagyon sok ilyen progi van.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Indulás után fél giga körül van vagy alatta, aztán nyilván megy feljebb valamennyit, ahogy használod. A melóhelyen Debian van KDE-vel egy 2GB-s gépen, az jól elvan, de egy alkalommal mikor az egyik Linux disztrót fordítottam ARM-re két szálon egyszerre, akkor már elfogyott minden szabad hely. Persze ez nem átlagos felhasználás volt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nyugodtan kérdezhetsz ilyet, általában 2 óra alatt lecseng egymás oltása.
Amúgy más világ. De ilyen alapon a Debian és az Ubuntu is ég és föld, amik között kb. csak az apt-get teremt kapcsolatot.
Egy előnye biztosan van az Arch vonalnak, amit összeraknak az gyors, és a csomagkezelő is gyorsabban dolgozik, mint .deb alapú rendszerekben az apt. Csak nézek, milyen gyorsan lezavarja a Chakra pl. a nagyobb, 1.5GB méretű sok csomagos rendszer frissítést 1-2 havonta.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7500F 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- LG 65QNED87T / 65" - 164 cm QNED / 4K UHD / 120Hz & 3ms / HDR 10 Pro / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- Bomba ár! Dell Precision M4600 - i7-QM I 8GB I 500GB I Nvidia I HDMI I 15,6" FHD I W10 I Gari!
- DELL, HP gyári töltők, sok db. 7,4x5mm - 4,5x3mm + USB-C/Type-C 65W
- LG 55C4 - 48" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - A9 Gen7 CPU
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest