- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- Milyen széket vegyek?
- Azonnali notebookos kérdések órája
- Vezetékes FEJhallgatók
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- 5:4 képarányú SXGA monitor jön ősszel az EIZO berkeiből
- 3D nyomtatás
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Smiley #55399 üzenetére
Értelek, de valóban az a legfontosabb kezdőknek, hogy hülyebiztos legyen az, amit csinálnak és az ilyenek miatt nem gondolom még most sem, hogy a Debian kezdőknek való rendszer. Lehet, hogy csak ritkán futnak bele megoldhatatlan dologba, de akkor ott már kell bizonyos hozzáértés a megoldáshoz.
Lehet, hogy marhaság, de kezdőnek az az egyszerű, ha nem ad meg külön rendszergazda jelszót telepítéskor.Remélem videátorunk is megfogadja tanácsaidat!
-
Smiley
addikt
válasz
ubyegon2 #55398 üzenetére
Egyaltalan nem a vi-rol van szo, ez ennel joval tobb... termeszetesen ha be van allitva a default editor, akkor a visudo azt fogja megnyitni.
visudo edits the sudoers file in a safe fashion, analogous to vipw(8). visudo locks the sudoers file against multiple simultaneous edits, provides basic sanity checks, and checks for parse errors.
Itt a vege a legfontosabb, ha mar egy kezdo topicban vagyunk. Igazabol ettol lesz hulyebiztos, ha mar mindenkepp szerekeszteni akarjuk, es kb lovesunk sincs mi lehet ez a file. Szerintem a kezdo user sokkal konnyebben megertene ha ugy talalnak neki, hogy letezik a sudo group, aki ennek a group-nak a tagja az automatikusan rendelkezni fog root joggal. Ezzel az egyszeru paranccsal csak hozza kell adni a kivant user-t a group-hoz:
usermod -aG sudo username
-
válasz
Rimuru #55396 üzenetére
Én sem értem, de szigorúan formállogika alapján valóban betegnek kéne lennem! De mivel nem vagyok orvos, így ezt nem tudhatom. Ezt gyakorta az orvosok is csak tippelik egyébként.
(#55397) Smiley Arra gondolsz, hogy vi-vel kéne szerkeszteni? Elméletileg bármelyik nem grafikus szerkesztő jó erre, de az mcedit sem néz ki grafikusnak.
-
Smiley
addikt
válasz
#95488640 #55390 üzenetére
Nem kotekedesbol, szimplan csak epito jelleggel, de beleneztem a debian-os videoba es mcedit-el szerkeszteni a sudoers-t, aminek a legelso sora, az hogy This file MUST be edited with the 'visudo' command as root. azert eleg amatornek tunik. Arrol nem is beszelve, hogy debian alatt alapbol ki van kommentezve a %sudo group, szoval csak be kene dobni a szerencsetlen user-t a sudo group-ba es nem kene szerkezgetni a sudoers-t.
-
válasz
#95488640 #55394 üzenetére
&Flowtation
Nagyon poenosak vagytok (el is raktározom), de nem értem a kérdést!
Én eddig is reálista módon, de dicsértem a munkáidat! Most is volt kritikai észrevételem.....
Viszont az is igaz, hogy dicséretekből az ember nem tud tanulni. Igyekszem visszafogni magam, nem lesz nehéz!
Egyébként nem ittam, de jobb is, mert az kihozza a kritikust belőlem, múlt év nov. óta nem iszom alkoholtartalmút, még mielőtt a multkorit előhozod! Ja és nem betegség miatt nem iszom, mielőtt örvendezni kezdtek!
-
#95488640
törölt tag
válasz
Flowtation #55393 üzenetére
Ez lett volna a második tippem.
-
válasz
#95488640 #55390 üzenetére
Szia!
Megkaptuk a jelzést a YT-n a megjelenésről. Nem rossz kis disztró ez sem a sok telepítősegéd mellett Arch-hoz. Azt hiányoltam kicsit, hogy valami összehasonlítást is kapunk ezek és az Arch alapú, de saját repoval is rendelkező desktop disztrók közötti különbségekről. Előny-hátrány azokkal szemben, etc.
Amúgy jó lett a bemutató, a disztró külseje....gondolom van, akinek ez tetszik. -
#95488640
törölt tag
Na basszus, ide meg elfelejtettem megosztani.
Lassan a fejemet is elhagyom.Sziasztok!
Ebben a videóban az Archmerge telepítését mutatom meg nektek, ami egy kiváló pure arch rendszer, viszont felhasználóbarát grafikus telepítővel van ellátva, ezért nem csak a szakértők tudják majd telepíteni, és üzemeltetni! Jó szórakozást. -
Rimuru
veterán
-
ALFA
senior tag
-
válasz
norbert400 #55386 üzenetére
Akkor viszont neked mindenképpen Debiant kell kipróbálnod, ha a hivatalos oldalukon 5 perc alatt megtalálod a sok változat közül, melyik lesz jó neked és a gépedre, akkor főleg!
De viccen kívül, tényleg azt volna érdemes használnod, ha fejleszteni akarod Linuxos tudásodat. Lehet az Ubuntun is, de az túl konyhakész már ehhez.Ja igen, ezt olvasod mindenütt standardként, hogy a Debian csomagjai elavultak, ez részben igaz a rolling rendszerű disztrók csomagjaihoz képest, de nem elavultnak mondanám, hanem, stabilnak inkább, de ha majd haladsz vele, rájössz, hogy ott is lehet frissebb csomagokkal operálni a testing meg experimental repókból, csak előbb tudd, hogy kell visszatérni a működőképes állapothoz, ha valamit nagyon elnézel.
De ezt azért az elején senki nem csinálja persze.
kiskoromban használtam 2 hónapig debiant Fogadok oviban is már pingvin volt a jeled!
-
norbert400
tag
kiskoromban használtam 2 hónapig debiant azóta jó sok év telt el és megint visszatérnék rá. fősulin elkezdtünk debiant használni cli - semmi grafikai felület.
így gondoltam a gyorsabb tanulás, menet közbeni előretanulás miatt áttérnék linuxra. Rendben, elolvasom. Köszi szépen a megnyúgtatást.
-
válasz
norbert400 #55384 üzenetére
na most a tplink oldalán ez szerepel
Nézz meg 1000 hw leírást és ha nagy ritkán egyáltalán odaírják a Linux szót, akkor mindig 2.6- kernelt írnak. Ezzel nem érdemes foglalkozni, egy USB stick nem okozhat gondot.
Azzal az Ubuntus írással meg szintén ne foglalkozz, akkoriban szűnt meg a zárt VGA driver, de azóta a nyílt AMD egész jó lett. 4 éve AMD-n használok futtatok Linuxot és mióta megszűnt a zárt driver, semmi gondom nem volt a nyílttal. Ha nagy ritkán van gond az Intel és AMD driverekkel, akkor azokat is könnyen e lehet hárítani, de a mikéntjét még korai lenne leírni.
Dobj fel egy érmét, hogy a 3 disztró közül melyiket akarod és live-ban pendive-ról futtatva próbáld ki őket.
Ha nagyon noob vagy a Linuxhoz, akkor ne a Debiant válaszd, de ha hamar akarsz tanulni is, akkor az lesz a jó. A másik kettőnél totál mindegy, inkább a kezelőfelületeket nézd meg YT-on, hogy melyik tetszik jobban.Ja és látom mindenfelé olvasol írásokat......most akár az összefoglalót is átfuthatod. Vagy ezeket a kártyáddal kapcsolatos írásokat.
-
norbert400
tag
közben adódott egy kellemetlenebb kérdés.
a wifi nálam wifi stickel van megoldva.
na most a tplink oldalán ez szerepel: Linux (kernel 2.6.18 ~ 3.10.10)
A debian 9nek pedig a 4es kernellel rendelkezik. jól érzem e hogy megpróbálni is kár lenne?Windowsnál mondjuk a 8as az utolsó ami szerepel, de ott kompatibilitási kivitelezés miatt ez nem probléma.
Linuxnál is van ilyen vagy felejtsem el? -
norbert400
tag
Sziasztok.
lecserélném a win10et debianra viszont azt olvastam hogy csomagkínálat terén elavult.
Ezért gondolkodtam a minten, viszont a legújabb mint pedig a tavalyi ubuntura alapszik aminek valószinűleg úgy sincs jelentősége számomra de azért akkor már inkább ubuntu.Viszont mostanság akaratlanul mindig olyanba ütközök hogy szar az amd támogatottsága. http://ubuntu.hu/node/41566 ezt elolvasva elbizonytalanodtam.
amd r7 260x videókártyám van. Szerintetek megszívnám vele ha debiant vagy ubuntut raknék fel?
-
-
Sziasztok!
Létezik olyan weboldal, ahol meg tudom nézni, hogy egy adott kernel driver és MESA driver adott kernel verzió óta miben változott?
Konkrétam: Radeon / r600g a 3.14-es kernle óta.
Kössz!
-
ALFA
senior tag
wifi ügyben kérnék egy kis felhomályosítást.
Azt vettem észre, ha új helyre megyek, akkor hiába választom ki az ottani wifit és adom meg a jelszót, csak egy docker nevü bridgre csatlakozik 172-es ip cimmel és nincs webkapcsolat.
Gyakran háromszor-négyszer újra kell indítani a gépet, közben törölgetve a dockert a listából, amire egyszercsak felismeri a wifit és csatlakozik, attól kezdve minden szépen müködik, de a kapcsolódás idöpontjait megnézve látható, hogy a docker kapcsolat is megvan a háttérben, oda is csatlakozik a gép, nemcsak a wifire. -
válasz
CPT.Pirk #55375 üzenetére
Arról beszéltem én is, hogy miért nehéz az autorunt internet kapcsolat függővé tenni.
Ezt félreértettem. Az a linkelt irás már nekem egy kicsit nagyon mindentúl parázós állapotot tükröz, de nem is értek ilyen mélységben hozzá, minden esetre a grafikus sudo nekem nem tűnik annyira veszedelmesnek, de most amúgy is mi van, ha pont a Kate sebezhetőségét kihasználva......ez egy egyszerű kliens, mit tud csinálni vele bárki is?
Egyébként nem rossz ez a fájlkezelőből megnyitott nano-s megoldás, még egérrel is bele tudtam húzni a /etc-ben lévő fájlt, szerkesztettem is, de a mentésnél valamit magyaráz és nem menti el. Mivel alapból egy disztrónál 2 fájlt szoktam csak szerkeszteni, ezért nem igazán tanultam meg nanózni sem. Valahogy a Mint Cinnamonnal mindig az az érzésem, hogy annyira noob-barát, hogy lusta az ember bármit is megtanulni mellette, ha csak egyszerű home user. Gondolom a Chakra boot.cfg-t is már átszerkesztettem Mint alól, mert fut már reggel óta,Jó ez a sudoedit, ennyit csinál:
usage: sudoedit [-AknS] [-C num] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-T timeout] [-u
user] file ... -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #55373 üzenetére
Arról beszéltem én is, hogy miért nehéz az autorunt internet kapcsolat függővé tenni.
Ezt kikerülendő van ott a másodperces delay a képen, amit mutattál. Nyilván jó lenne ez a többi DE-be is.
Szerkesztésre:
[https://blog.martin-graesslin.com/blog/2017/02/editing-files-as-root/]Röviden:
sudoedit
Amúgy azokat a fájlokat általában nano alatt szerkesztem, mert ilyenkor úgy is terminálban matat az ember az meg kéznél van. Vagy ott van az mc és annak az editorja is.
-
válasz
CPT.Pirk #55371 üzenetére
Köszi a linket, amúgy nekem semmi gond az internet kapcsolattal, csak wifinél nem árt pár sec az autorun programokkal.
A kdesu grafikus sudo megvan még KDE-nél, mert nekem nem igazán akar működni, pedig szerkesztenem kéne a boot-ot itt is? Igaz itt meg van grafikus grub beállitó.
(#55370) Dave™Ha az autorun programok időzitése rétegigény, akkor minden az tulajdonképpen.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #55365 üzenetére
Ha a user tudja mi a gond, akkor a kézi késleltetés jó lehet.
Ellenben az internet kapcsolat meglétét nem egyszerű ellenőrizni, mert pl. simán lehetsz olyan hálózaton, ahol nem mennek ki a ping csomagok... Itt ezzel a net csekkolásal foglalkoznak: https://unix.stackexchange.com/questions/190513/shell-scripting-proper-way-to-check-for-internet-connectivity
Nézd meg az 5. posztot, egy csomó dolgot kell csekkolni, hogy biztosra menj. -
válasz
CPT.Pirk #55360 üzenetére
Akkor ez a tray kezelés minden disztrón máshogyan van, érdekes, mert ahol nem egykattra jön fel, ott nem igazán sok értelme van.
Ez a sh script-es dolog nekem már magas, nem irkálok scripteket, ha vannak egész jó kész DE-k meg mindenre van valamilyen megoldás, autóindításra is.
Ezt a késleltetést hiányolom KDE-ből:
(#55364) berus.berus Szerintem is szép ez!
-
#21078528
törölt tag
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #55355 üzenetére
A Mint-es frissítés kezelő a trayre kerül, de máshogy működik. Az a jobb gombos menüből hozható elő. Ez nyilván valamilyen megfontolás eredménye. A chakrás octopi-notifier megnyitja az octopi-t, de van jobb gombos menüje is.
A delayre meg ilyesmit találtam, ami a háttérbe küldi a sleep-el együtt amit szeretnél:
sleep 10s && spideroak &Lehet csinálnék egy sh scriptet, amiben egy ciklus próbálná elérni mondjuk a google.com-ot. Aztán akkor lépne csak ki a ciklusból, ha már ment neki és minden fasza.
Ennek a problémának igazából nincs "gyári" megoldása Linuxon. -
válasz
Rimuru #55358 üzenetére
Aham, értem!
No, egyébként ritka barom vagyok, mert most megnéztem Chakra-ban is ezt a Messengeres dolgot és mivel még délelőtt volt kedve feltelepíteni
, tudom, hogy azt apt a lassabb persze szóval működik egy kattintással a tray-en lévő Messenger ikonnak mégis, ezek szerint nem is a KDE sz*r, csak a Mint KDE.
-
válasz
CPT.Pirk #55350 üzenetére
A panel pinnel kapcsolatban, majd melóhelyen megnézed a frissítéskezelő ikonját, hogy egy kattra felugrik-e? Nekem nem, így nem a messenger kliens gondja ez mégsem.
Abban tudnátok segíteni, hogyan kell az autó induló programokat késleltetni? Sehol nem találom ezt a beállítást és ha nincs beállítva a messenger késleltetésre, akkor csak üres ablakkal indul, mert nem kap időben netet!
Ez itt indulás után ugyanannyit mutat, nincs kedvem most 3 órát várni:
Elég szignifikáns a különbség a három KDE között az Arch klónok javára.
Azt azért tegyük hozzá, hogy ezek a system-ablakok annyit érnek, mint halottnak a csók, mert egy autó sem fogyaszt sokat álló helyben. Használatkor meg ezek a DE-ek is erőforrás zabálók.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Referenciának, 3 óra működés után 670MB a KDE + a disztró teljes ram fogyasztása Chakrán:
A tüskénél félúton zártam be a böngészőt. Érdekesek utána az ugrások 1 magon, de az lehet govenor dolog, mert legutóbb azokat állítgattam és most olyanon van, amit csak kernel kapcsolóval lehet per pillanat aktiválni, még lehet bugos vagy nem végleges.
-
Köszi, hogy megnézted, de én úgy látszik egyszerű vagyok ehhez is, a Messegerre messengerfordesktop-ot használok! Van pedig egy csomó más, ami jó helyette, ezzel a GTK-s dologgal igazad lehet, ez nem jutott eszembe! Kipróbálom majd a Franz-ot.
Egyébként én nem vontam kétségbe a KDE kedvező fogyasztását egy pillanatig sem, ezen a gépen szinte azonos minden érték, lehet, hogy ez erősebb gépen jobban kijönne a különbség.
Azért rendes tőled, hogy kipróbáltad VM-ben ezt a messengeres dolgot, valóban csak ez van már, amin lovagolok, mert más gond nincs KDE alatt, ez azért pozitívnak is értékelhető.
Abban sem nagyon kételkedem, hogy jobb a Dolphin, de nagyon más, mint a Nemo, nekem fura, de azt nem mondtam, hogy bajom van vele.
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #55345 üzenetére
Na megnéztem, ha a Pidginről volt szó (mint Messenger) akkor nálam bezárásra a "tálcára" teszi magát a jobb oldalra, mivel a beállításokban alapértelmezetten az van hogy ezt tegye, de át lehet állítani csak új üzenet esetén vagy soha verziókra is. Ha megnyomom ezt az ikont azonnal megnyitja a Pidgint. Szerintem ennek így kell működnie.
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #55345 üzenetére
Jó, tehát nem is használod ezeket (nyilván, hiszen nem tudja a Nemo), meg különben is hagyjuk, csak akkor ne mondj már olyanokat, hogy ugyanazt tudja, mert nagyon nem tudja ugyanazt. A Nemo egy pacthelt Nautilus, ennyi és nem több. Megjegyzem én szeretem/szerettem a Nautilust is, de ahhoz nagyon vastag szemüveg kell, hogy egy Nautilus-származékot egy szinten említsünk a Dolphinnal. Megvannak a KDE nyűgjei/hátrányai is, a fájlkezelő viszont pont nem az.
A minimalizálásos problémád meg simán lehet hogy valami GTK specifikus dolog, gondolom egy programról van szó, mivel mi továbbra sem értjük. Ha teheted, váltsd ki egy Qt alternatívával. De esküszöm mindjárt megnézem egy VM-ben, ha már ennyire ezen lovagolsz.
-
válasz
CPT.Pirk #55343 üzenetére
&Dave™
Sorry, de én szigorúan a kérdező preferenciái alapján mondtam el laikus véleményemet, az a rengeteg dolog, ami felsorolásra került, az pont nem szükséges a kollégának!
- böngészés, -médiatartalom
Egyébként írtam is, hogy teljesen jó nekem is a KDE, egyedül ezt a paneles dolgot nem lehet beállítani sehogy, nem kell egyből arcidegzsábát kapni, amiért dísznek neveztem a panelt! (értsd úgy, hogy dísz, mert szép)
Ja igen, Kapitány, ha a többi DE alatt nem kell külön semmit állítani ebben a programban, mégis.......mert azért gondolhattad volna, hogy ha két DE alatt beállitom azt az x opciót, akkor pár hét alatt már KDE-nél is eszembe jutott volna.
Mindegy, lényegében a kolléga kérdésére a válasz, totál értelmetlen KDE-t használnia, de Cinnamont is.
Egyébként a Nemo-val nincs gond, nem mint ha használnám ezeket a funkciókat, de a terminalos dolgot pont Kapitánynak linkeltem anno. Gyakorlatilag ugyanott vagyunk, ti a Cinnamonos dolgokat nem tudjátok kezelni én meg a KDE-s dolgokat.
Az erőforrás zabálás meg gépfüggő is meg disztró/verzió függő is, nálam a Toshiba Satellite laptopon ugyanannyit eszik a KDE, mint a Cinnamon. A kérdező gépe ennél is gyengébb....
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #55338 üzenetére
Nem tudom hogy jött ide a Dolhpin/Nemo, de akkor mondok párat, amit szerintem nem tud a Nemo:
-nincsen szűrősáv
-nem tudom paraméterezni a keresést
-nem tudom a különböző nétzetmódokat részletesen testreszabni
-nem tudom fájltípusra meghatározni minek legyen előnézete és minek nem
-nem tudom a kontext menüt testreszabni
-pluginekben sokkal kisebb a választék, és kevesebbet is nyújtanak
-nincs terminál panel
-a zoom pár fokozatban állítható csak, abból is csak kb. 3 használható értelmesen
-az eszköztárak is csak korlátozottan testreszabhatóak -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #55341 üzenetére
A KDE jobb oldali részére az óra mellett arra van, hogy az arra felkészített alkalmazásokat oda lehet minimalizálni. A tálca középső része az normál tálca, az egyéb területre meg tudsz tenni pl. gyorsindítót.
Szóval az említett programod azért nem minimalizál a panel tray részére, mert nem készítették fel rá, vagy mert nem engedélyezted a beállításaiban. Nem ismerem azt a progit. Btw, kilépés az nem minimalizálás.
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #55338 üzenetére
Nekem pl. ott van a "tálcán" a Kmail, rányomok és előugrik a Kmail, nem tudom nálad
mi nem megy, de igazából azt látom, hogy ami nem Cinnamon, az szerinted már jó nem lehet, és mindennek úgy kellene működnie mint annak, mert te azt szereted. De ilyet leírni, hogy a panel dísznek van, az kicsit erős, mert ez semmi másról nem szól, mint a te preferenciáidról/rövid távú személyes élményeidről, amit úthengerként próbálsz lenyomni mindenkinek a torkán, szokás szerint.Az "erőforrás zabálásról": a KDE OpenGL gyorsítást használ, tehát normál esetben a GPU rajzolja a felületet, CPU-t alig használ. Memóriahasználatban pedig sokkal takarékosabb, mint a Gnome 3 és ennek származékai, egy alap Manjaro telepítés pl. 4-500MB RAM használattal bír.
-
válasz
Csavargoo8 #55339 üzenetére
Swap nélkül nem jó hibernálni, annyit érdemes ehhez beállítani, mint a fizikai memória.
A lassú HDD-vel sokat nem tudsz kezdeni, de előbbiek szerint a processzor lesz a bottleneck.
Esetleg lehet több is egyszerre egymás mellett?
Persze, amennyi partíciót tudsz csinálni, annyi lehet egymás mellett. MBR-nél vigyázni kell a 4 elsődleges partíciós korlátra, de ezt biztosan tudod, kb a 3. partíció már extended legyen, amiből tudsz csinálni sok logikait.
Több disztró egymás mellett 15 GB-os partíciókkal simán elég.(#55340) CPT.Pirk
A tray-re rakott program csukható és nyitható. Te amit szeretnél az a pinned alkalmazásokra vonatkozik?Ez az, amiről kb egy hete is volt már szó, de azt mondtad, nem megoldható. Pinned alatt azt érted, amikor bezárom a messengert és lemegy jobb panelre az ikonja, ami egy kattintással aktiválható? [link]lenne
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Csavargoo8 #55339 üzenetére
Azon a Celeronon valószínüleg nem fogsz játszani, se fordítani valamit kódból, úgyhogy nem kell túl sok swap. Adhatsz pár gigát neki, de általában úgy is üresen fog állni.
Ha olyan a disztró ahol lehet cserélgetni asztali környezeteket akkor igen, a megfelelő csomagok felrakásával tudsz asztali környezetet is váltani, de utána annak a cuccai ott fognak maradni. Szóval érdemesebb egy virtuális gépen vagy live környezetben megnézni melyik tetszik, aztán azt felrakni, mint közben variálni.
ubyegon2: A tray-re rakott program csukható és nyitható. Te amit szeretnél az a pinned alkalmazásokra vonatkozik?
-
Csavargoo8
csendes tag
válasz
ubyegon2 #55338 üzenetére
Nem állítottam be swap-ot, ez egy következő kérdés lett volna, hogy mekkorát állítsak be?
Asztali környezetet tudok újratelepítés nélkül váltani? Például a mostani Cinnamon helyett csak kipróbálásra KDE-t? Esetleg lehet több is egyszerre egymás mellett?
Lehet, hogy a HDD miatt lassú, de azzal mit tudok kezdeni? -
Nem piszkálódásképpen írtam, azért írtam azt, hogy dísznek van, mert a funkció fele megvan, ha bezáró gombra nyomok, lemegy a jobb tray-félre, de minek, könyörgöm? Ha utána nem lehet onnan megnyitni, csak 3 lépésből? Az a tálca még a legegyszerűbb DE-ben is működik és pontosan azért dísz a tálca, mert egyébként rendkívüli részletekbe menően lehet állítani benne mindent, tehát KDE szinten egy ilyen tálca csak dísz!
Te már elég jól ismered a KDE-t, akkor hogyan oldanád meg a tray-en lévő nyitott program újranyitását? Ez az egyik legegyszerűbb, legalapvetőbb funkció lenne amúgy, de én nem tudtam rájönni, hogyan oldjam meg, pedig ez az egyetlen dolog már csak, ami zavar a KDE-ben, a kulcstartó előbb-utóbb megunta, hogy kérte a jelszót, screensaver beállítást se találtam, hogy ki tudjam lőni. A fájlkezelő csak megszokás kérdése, ugyanannyit tud a Nemo is, mint a Dolphin, persze jellemzően amit régóta használ az ember, arra mondja, hogy mindenre jó, de egyszer már a Kapitánynak is bemutattam, hogy amit csak a KDE fájlkezelő tud szerinte, azt pontosan ugyanúgy tudja a Nemo is.
Csavargoo8
Ha lassú a rendszer, akkor vagy a 5400 rpm-es HDD miatt van, vagy nem ezt a két erőforrás-zabáló DE-t kéne használnod. Mennyi swap-ot használsz amúgy? Különben a hibernálás lassú azon a vinyón, próbáld ki a suspend-et, az memóriába rakja a dolgokat, nem HDD-re. (ha nem keverem a kettőt)Csak böngészésre meg médiára tök felesleges amúgy ez a két rendszer, szerintem állítgathatod napestig a XFCE-t is, sokan még az openbox-szal is el tudnak sokat molyolni.
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #55335 üzenetére
Nem dísznek van, én pl. tudom használni. Legyünk egy picit objektívebbek!
Csavargoo8: a KDE az egyik legjobban testreszabható asztali környezet, nagyon nem nyúlhatsz mellé. Elsőre még ijesztő is lehet a beállítások mennyisége, de idővel azért ki fogod ismerni magad. Hajrá!
-
Csavargoo8
csendes tag
válasz
ubyegon2 #55335 üzenetére
Azért nem írtam problémát, mert szerintem egy rendes telepítéssel megoldódik.
Egyébként igen fura. Ha hibernálom, vagy készenléti állapotban hagyom a gépet, akkor visszatérés után rendesen működik pár percig. Azután egyszer csak lefagy teljesen, újra kell indítanom.
Illetve lassúnak is találom az egész rendszert.
Egyszerűen csak szeretek konfigolni, ezért gondoltam a KDE-re.
Azért csak azt a tárolót írtam, mert csak az van. Arról fut a rendszer. Nincs SSD-m. -
válasz
Csavargoo8 #55334 üzenetére
Alapvetően tetszik, de van némi problémám, ami valószínűleg még a telepítés idejéből származik.
Mi ez a probléma, mert azt nem írtad?
Mit nem tudsz beállítani Cinnamon alatt? Szinte csak böngészésre, fájlkezelésre, fényképek rendezésére és videó nézésre használom.
Én KDE alatt a legalapvetőbb dolgokat nem tudom megoldani, egyébként az alapdolgokon túl, szénné lehet gui-ból konfigolni, az biztos. Fura, hogy még XFCE-nél is egy kattintással újra megnyílik a panelen csücsülő nyitott program, Cinnamonon is, de KDE-n a panel az csak dísznek van.
Csak 64 bitest rakjál fel, a 32bit már egyébként is kifutóban van, de 4GB-nál már egyértelműen nem az kell.
Ha eddig ment a Cinnamonnal, akkor rakj fel 18.2-t, amivel szeretnéd, minden elmegy rajta.
A rendszer miről fut amúgy? Csak az 1 TB-os tárolót említetted....
-
Csavargoo8
csendes tag
Sziasztok!
Mint-et, használok fél éve. Alapvetően tetszik, de van némi problémám, ami valószínűleg még a telepítés idejéből származik. Ez a fél év volt számomra a teszt időszak, kitapasztaltam hogy használjam a Linuxot és milyen programokra van szükségem.. Tetszik a Linux, ezt szeretném megtartani. Windows már most sincs mellette és nem is szeretnék. Egy teljesen új telepítést szeretnék csinálni, hogy tiszta lappal induljak.
Ehhez kérem a tapasztaltak segítségét, hogy ajánljatok nekem való disztrót és környezetet. Nézegettem persze magamtól is a disztrókat és szerintem nekem a Mint lenne megfelelő KDE-vel, de lehet hogy ti máshogy látjátok. Szinte csak böngészésre, fájlkezelésre, fényképek rendezésére és videó nézésre használom. Szeretem, ha sok a beállítási lehetőség. Most Cinnamon van fent, úgy vettem észre ez nem annyira állítható. A leglényegesebb kérdésem: 32 vagy 64 bites rendszert telepítsek? Most 64-es van, de szerintem ez nem az igazi.
A gép laptop, keveset használom akkuról, így nem probléma a fogyasztás.Processor : 2x Intel(R) Celeron(R) CPU N3050 @ 1.60GHz
Memory : 3947MB (1930MB used)
Operating System : Linux Mint 18.1 SerenaResolution : 1600x900 pixels
OpenGL Renderer : Mesa DRI Intel(R) HD Graphics (Cherryview)1TB-os HDD a tároló.
-
válasz
#59070464 #55325 üzenetére
Ez már volt téma, hogy nem az számít, hogy a felhasználó amúgy kezdőnek tartja-e magát. Nem is kötöttem bele, hogy itt kérdeztél, csak jelezni próbáltam, hogy kezdő topikban kapásból GUI-s javaslatok fognak érkezni. Akármennyire is nem akarják sokan érteni a különbséget, ettől még nagyon leegyszerűsítve úgy néz ki, hogy a valódi kezdők GUI-s, a haladók inkább CLI-s megoldásokat preferálnak. Szerintem.
Ha úgy érzed, hogy inkább itt kérdezed meg, hogy ki használ CLI-s messengert, akkor tedd azt. Nem is vitatkoztam, nem is kötekedtem emiatt, bár gyanítom, ha már valamit hozzászólok, sokaknak olyan érzése támad, hogy na már megint...... Pedig nem kötöttem bele, miért ne próbálná ki valaki az általam linkelt cli-s messengert valódi kezdő létére. Semmi baj ezzel, legyen ilyen alternatíva is, direkt ezért linkeltem, legfeljebb én nem ezt javasolnám egy kezdőnek, neked annál inkább!Azért, amikor elfelejted, hogy kezdő vagy, kérdezel olyat a Haladó topikban, hogy én speciel egy betűt nem értek belőle.....
(#55326) colomb2
kommnetár nélkül (elismerve, hogy ez is erősen gumiszabály szagú)
Haladó topik Téma összefoglalója így kezdődik:
"A két legfontosabb topic a Linux - abszolút kezdőknek! [link] és A nagy Linux topic [link]. Az előbbi megfelelő hely azoknak akik frissen telepített rendszerrel rendelkeznek, valami problémába ütköztek és ezelőtt még nem foglalkoztak Linux rendszer üzemeltetésével. Azokat is ide várjuk, akik pusztán csak érdeklődnek , esetleg nem tudják, hogy melyik disztribúció lenne alkalmas nekik. A nagy Linux topic már a nagyobb lélegzető kérdések megválaszolását tűzte ki célul. Ide nem férnek bele az előzőekben felsorolt témakörök, a kérdésekre adott válaszok pedig bizonyos mértékű gyakorlatot/tapasztalatot feltételeznek. Meg kell említenünk a különböző disztribúciók saját topicjait is, itt egy adott terjesztéssel kapcsolatos kérdésekre kaphatunk választ. Kérünk tehát minden tagot, hogy ezeket a szempontokat tartsa szem előtt, hiszen mindenki érdeke, hogy minnél hamarabb kapja meg kérdéseire a választ, ez legkönyebben a fentiek betartásával lehetséges."
-
lev258
veterán
-
#59070464
törölt tag
válasz
Rimuru #55323 üzenetére
pidgin-nel nalam megy a Messenger.
(#55324) ubyegon2
Kezdo vagyok en is. Nem attol lesz valaki linux zealot, mert CLI vagy ncurse programot hasznal. En is talalok ilyen programokat, inkabb arra lennek kivancsi, hogy hasznal-e valaki ilyesmit, ami mukodik is. De mar megint azon "vitatkozunk", hogy helytallo-e itt a kerdesem. -
0xmilan
addikt
-
#59070464
törölt tag
Hasznal valaki valami kliens programot Facebook Messenger-nek? A Pidgin-t hasznaltam, de kulsore annyira nem tetszik. Akkor mar inkabb valami CLI cucc erdekelne. irssi-xmpp-vel mukodik? Nem tudja valaki?
-
King Unique
titán
válasz
Vardar #55314 üzenetére
A videóban egy UEFI-s telepítést csinál a tag, ahol a kézi particionálást választva először új partíciós táblát kreál, majd manuálisan hozza létre az EFI partíciót stb. A telepítés végeztével viszont nem bootolt nála a rendszer, nincsen boot eszköz hibaüzenet jelent meg. Gondolom ezért adta hozzá manuálisan az UEFI boot menüjéhez a Lubuntu indítóbejegyzését az
EFI\ubuntu\shimx64.efi
fájlt betallózva. Normál esetben rendszerint nem kell ilyennel szórakozni, de mint a példa is mutatja, megoldható a bejegyzések utólagos hozzáadása is.Az O365 desktopon natívan csak Windowsra és macOS-re érhető el, ellenben Linuxra nem. De akár az utóbbin is futtathatók bizonyos Office-termékek Wine / PlayOnLinux segítségével. Aztán, hogy mennyire jól és stabilan, az már más dolog, mint ahogyan a WineHQ oldala is mutatja pl. a telepítőknél a minősítéseket.
-
Vardar
tag
Sziasztok!
Nemrég írtam ide segítségért, mert kicsiny Acer ES1-131 netbookomon (Celeron N3050, 32 gb eMMC) már nagyon megelégeltem a Windows pátyolgatását és szerintem záros határidőn belül váltani fogok az akkori javaslatok alapján egy xfce-s Mintre. Kérdéseim a következők lennének:
Ebben a videóban, ettől az adott időponttól, mit csinál az úriember? Mit és miért módosít az uefi-ben, mi az a fájl, amit megad?
Továbbá ha van nekem egy Office 365 (Office 2016) licenszem, amihez ezt az 1-2 megás kis telepítőcskét tudom letölteni, akkor ezt hogy varázsolom fel Linuxra? Létezik Office 365-ös Linux telepítő? Tehát nincs .iso fájlom, csak ez a netes telepítőm. Nézegettem oldalakat a neten, de elég elkeserítő eredménnyel. Van valakinek tapasztalata, ötlete?
-
Anakin007
aktív tag
Sziasztok!
Valamilyen "ram tisztító" programot tudnátok ajánlani? Linux Mint-em van, a legújabb kiadás, KDE-vel, 64 bites. A gépben 4 giga ram van, i3-as cpu-val. Futtatok egy "Memóriaállapot" nevű kisalkalmazást, amin a fizikai memória és swap állapotát figyelem. Bekapcsolás után 1-2 napig 0 swap és 1-1.2giga ram használtato mutat, majd kvetkező reggel már 1.5-2gig ram használatot és pár 100 mega swap-et. Péntekre már tartósan 3 giga feletti ram használatot és 1 giga swap foglaltságot jelez, amikor nincs megnyitva semmi.
A gépet csak lecsukom, sleep-be teszem nap végén mindig, mert hdd-s és 6 nap mire felbootol. Általában egy wine-s miniprogramot, egy firefox-ot meg egy skype-ot futtatok összesen. Most még csak szerda van, de kb. 3 másodperc késéssel jelennek meg itt is, ebben az ablakban a karakterek a leütés után, olyan lassú. Valami ötlete volna esetleg vkinek, hogy mit nézzek meg? hw hiba nincs, többször ellenőriztem, ráadásul 1-2 napig minden kifogástalan. -
csixy
addikt
válasz
kmisi99 #55307 üzenetére
Biztos modem kártya van benne még és az ugyebár nem jó semmire. Nekem is volt ilyen, ha jól emlékszem akkor egy atheros kártyát bütyköltem bele az öreg Acer laposba, meg egy antenna drótot és a tiltó bit pinjét el kellett kaparni , hogy ne kontaktáljon . Így a bios nem látta bár de a rendszer igen és működött. Jobban jársz egy USB-s wifi dugóval.
-
vmk
tag
Sziasztok.
Lockscreennel kapcsolatos kérdésem lenne.
Lubuntu 16.04
Hogyan/hol tudom beállítani, hogy ha lezárom a gépet, akkor a zene tovább szóljon és ne álljon meg?
Illetve hol tudom változtatni a lockscreen hátterét?UbuntuTweak nevű cuccot telepítettem, de nem hozott megoldást a problémámra (vagy csak bénáztam).
-
Freel
tag
Még egy kérdésem lenne. Hol tudom azt megnézni Xubuntuban, hogy milyen programok vannak feltelepítve? Tehát valami olyasmi kellene, mint windowsban a programok hozzáadása/eltávolítása volt, hogy kilistázta az összes telepített programot és egy kattintással le tudtam pucolni amik nem kellettek. Köszönöm.
Illetve az érdekelne, hogy érdemes feltelepíteni mindig a legújabb Xubuntu változatot? Tehát most megjelenik a 17.10 és érdemes váltani? Egy tiszta telepítésnél megmaradnak a beállításaim ha nem törlöm le a /home-ot?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Humble megmaradt kulcsok Frissítve 06.05
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U758 - i5-8GEN I 8GB I 256GB SSD I HDMI I 15,6" FHD I W11 I Garancia!
- iKing.Hu - Samsung Galaxy S25 Plus Navy 12/256 GB Újszerű, karcmentes állapotban!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 14600KF 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- iKing.Hu - Redmagic 10s Pro - Nightfall - Használt karcmentes
- MSI CreatorPro Z16P - i7-12700H, RTX A5500, értintőkijelző
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest