Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Freel

    tag

    Sziasztok!

    Nekem is lenne egy kérdésem. Van egy régi PC-m:
    865 intel chipset, Celeron 2,66Ghz 533FSB, 1,25GB DDR266Mhz, RADEON 9600 256MB 8xAGP.
    Gondoltam jó lesz netezős gépnek. Feltettem rá egy Win7HPx32-t és a YouTube úgy akadt Chrome alatt, hogy hihetetlen, ráadásul a gép szinte folyamatosan 'teker'... Utánaolvasva a HTML5 meg Flash, meg mittudomén mi miatt még netezni sem lehet a géppel... Használhatatlan az a lényeg. Win8.1 sehogyan nem ment rá! Mivel a 'nagy' gépemen a Cinnamon Mint-el küzdök, arra gondoltam a kisgépre is feltennék szigorúan Mint-et, maximum más felülettel. Mit ajánlanátok? Azt olvastam egyébként, hogy egy ilyen konfigon még a Cinnamon is jól menne, de a fő kérdésem, hogy lehet ezt a gépet akadásmentes és folyamatos, normális netezésre használni Linux alatt még egyáltalán? Minden működni fog?

    Köszönöm.

  • Freel

    tag

    válasz Fenyő #34703 üzenetére

    Basszus, látod ezt sem tudtam. ADBlock automatikusan települ a Chrome-al, nem tudtam, hogy ennyire erőforrásigényes. Azt, hogy a html5 felejtős ezt nem értem. Lehet választani? Vagy kikapcsolni? Vagy, hogy? Azt hittem az csak úgy 'van', működik alapértelmezetten.
    És akkor kicsit 'elosontunk' a válasz elől... :B Akkor azt kell leszűrnöm, hogy még Linux alatt sem zökkenőmentes a netezés sem ilyen géppel? Tehát nem érdemes foglalkoznom a dologgal?
    U.I.: döbbenetes, hogy pl. LG G-PAD 7.0-mon szakít, hasít a net úgy megy, hogy ledöbbentem. Egy ilyen gépen, meg csak cummendotta minden... :( Pedig nem ezt vártam...
    Hálás köszönet a segítségért! :R

  • Freel

    tag

    Üdv.

    Segítséget kérek szépen. Napok óta nem halladok sehova...

    Adott egy Maxdata Belinea CRT monitor. 10 30 60 típusú 1999 novemberében gyártott készülék. Tudja az 1600x1200-at 75Hz-en, de én 1280x1024 85Hz-en szeretném használni.

    ( Nagyon pofás darab egyébként, a talpa egy 2.1-es hangfalrendszer, rendesen mélynyomóval!!! Még képet sem találtam róla a neten, nemhogy leírást. Nagyon szépen szól egyébként és tökéletesen működik... ...Windows alatt... )

    Már lassan egy tucat disztrót kipróbáltam és azon túl, hogy egyik sem ismer fel a monitort, még a felbontást sem engedi változtatni nemhogy a képfrissítést! 1024x768 60 Hz, mindenféle disztró alatt.

    Telepítettem vagy 6 féle kernelt: 3.13-3.16.33-ig bezárólag. Volt fönt a GTX750Ti-mhez 331+update, 340, 346 nv driver, pusz a novueo vagy mi. Próbálkoztam az xrandr-el kínlódni, semmit nem enged. Az xorg.conf-ot nem tudom hogyan kell konfigurálni, meg sem találtam a fájlt.

    Olvastam egy másik fórumon egy hasonló monitorral, hasonló problémával küszködött egy srác. Olyasmit írt, hogy csak az UHU linux ismerte fel a monitort, viszont ott nem volt 3D gyorsítás. Egy másik disztróval pedig volt 3D, de nem volt jó a felbontás és képfrissítés. Azt írta, hogy a két Linuxból összeollózta a xorg.conf-ot és úgy működött neki... Természetesen ezt megcsinálni... Huhhhh... Azt sem tudom, hogyan fogjak hozzá, ráadásul az UHU 3-as nekem nem települt föl... :-(

    Fontos még, hogy egy retro PC-vel amiben egy AGP 8x RADEON 9600 256MB van és a Mint 17 LXDE x32-t telepítettem, ott tökéletesen működik a monitor, lát minden felbontást, képfrissítést.

    Rengeteg fórumot, blogot átolvastam már, de azt sem tudom, hogy milyen irányba induljak el!

    - Bármelyik disztróval működhet elvileg? (Ragaszkodnék a Mint x64-hez)

    - Bármelyik disztró, bármelyik kernelével működhet elvileg?

    - Bármelyik NVidia driverrel működnie kellene, vagy az a baj?

    - Az xorg.conf-ot kellene babrálnom, vagy az xrandr-ot? (azt sem tudom hogyan kell egy x servert leálítani, meg újraindítani)

    Jó lenne valami érthető, szájbarágós, delejes leírás amin elindulhatnék...

    Köszönöm előre is. Segítsetek, mert kiég az agyam a 60HZ előtt... :R

  • Freel

    tag

    válasz God Vazzeg #34832 üzenetére

    Már néztem ezt is, de nem működik! Ugyanis ebben az esetben a monitor 1920x1080-at tud, és az 1600x900-at nem ajánlja fel. Tehát csak hozzátesznek egy kisebb felbontást. De mivel nálam 1024x768-nak látja a maxot, nagyobbat nem enged betenni! Legalábbis nekem nem sikerült... Szerinted a leírás alapján lehet nagyobbat is?

    Próbáltam az a parancsot (most nem jut eszembe csak a vége -s 1280x1024 -r 85), de az sem működik, azt írja 1024x768 60 a maximum...

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz God Vazzeg #34834 üzenetére

    Az mit jelent, hogy a VGA nincs telepítve? AZ NVidia driverre gondolsz, vagy a VGA portra a videókártyán? Mert ugye van HDMI, DVI, meg az a régi D-SUB asszem, arra tudom csak rákötni.
    Hogyan kell VGA-t telepíteni?
    Illetve figyuzz csak: segítenél ezt megérteni, itt mit írnak le?

    [link]
    :R

    Ugye itt írja, amit már tudok, hogy ezeknek a monitoroknak nincs, soha nem is volt linux támogatása! A sima Belinea-knak igen. Tehát nekem kellene valahogyan manuálisan felvinni az értékeket. Csak nem tudom, hogy hova és hogyan! :B

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz Fenyő #34836 üzenetére

    Igen igen, ezt az oldalt is néztem tegnap... Megpróbálom még egyszer a leírásod alapján, hátha sikerülni fog. Viszont azt mondod, hogy akkor az a novueo vagy mi, a nyílt driver alatt fog csak működni ez a trükk? És mivel játékra használnám (is) a Linuxot, ez a nyílt driver képes olyan erőt kipréselni a GTX-ből, mint az nVidia saját drivere? Vagy ez majd csak teszt (mondjuk Unigine Valley) után derül ki? :B

  • Freel

    tag

    válasz Fenyő #34836 üzenetére

    Emlékszem, eddig jutottam tegnap is: :(

    freel@freel-desktop ~ $ cvt 1280 1024 85
    # 1280x1024 84.84 Hz (CVT 1.31M4) hsync: 91.46 kHz; pclk: 159.50 MHz
    Modeline "1280x1024_85.00" 159.50 1280 1376 1512 1744 1024 1027 1034 1078 -hsync +vsync
    freel@freel-desktop ~ $ xrandr --newmode "1280_1024_85.00" 159.50 1280 1376 1512 1744 1024 1027 1034 1078 -hsync +vsync
    xrandr: Failed to get size of gamma for output default
    freel@freel-desktop ~ $ inxi -G
    Graphics: Card: NVIDIA GM107 [GeForce GTX 750 Ti]
    Display Server: X.Org 1.15.1 drivers: vesa FAILED: fbdev,nouveau
    Resolution: 1024x768@61.0hz
    GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.4, 128 bits)
    GLX Version: 2.1 Mesa 10.1.3
    freel@freel-desktop ~ $

    Most mi legyen? :U

    U.I.: feltettem az xdiagnose-t... Elindítotm, teker, teker, teker... aztán semmi... :W

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz Fenyő #34839 üzenetére

    Ez tetszik nagyon, ezt töltöttem le:
    [link]

    De ahogyan írtam már kipróbáltam a hivatalos oldalról letöltött Cinnamon-t is, illetve van itthon egy másik LG CRT-m és azzal is működött rendesen! Felismerte a hivatalos NVidia driver és megjelentek a felbontások...

  • Freel

    tag

    válasz Freel #34840 üzenetére

    Nah, azóta annyi van, hogy feltettem a 346.47-es NV drivert. Letöröltem az összes nouveau programot. És rádugtam a gépre HDMI-n az LG TV-met. Az NV X server tökéletesen felismeri a videókártyámat, van 3d gyorsítás, felismerte azonnal a TV-t, a felbontását és a képfrissítését. De a monitorom marad csak simán CRT-0 1024x768 60 Hz... Szóval úgy gondolom, hogy egyszerűen nincs a monitorhoz nv illesztő. Csak így tudom megfogalmazni, mert a régi ATI 9600-s kártyával felismeri a Linux a monitort. Tehát akkor monitor driver van, csak nem az nvidia kártyám alá... Ez lenne a helyzet? :B
    Akkor a kérdés az lenne azt hiszem ezek után, hogy Linux Mint alá az nvidia driverbe, hogy tudok belepiszkálni és erőltetni az 1280x1024 85Hz-et!!!

    (mellesleg elmondaná valaki miért van az, hogy winfs alatt minden xart meg lehet oldani pillanatok alatt pár kattintással, Linux alatt meg napokig fórumozok, meg izzadok még a legegyszerűbb dolgok miatt is? :O
    Nem adom föl, mert nagyon tetszik ez a Linuxos hekkelés, de iszonyatosan szívja a türelmemet... )

  • Freel

    tag

    válasz CPT.Pirk #34845 üzenetére

    Héjjjj, álljunk csak meg egy pillanatra! :R
    Erről van szó kérem szépen? Ezzel tudnék valamit kezdeni?

    wxEDID

  • Freel

    tag

    válasz kisapa #34847 üzenetére

    Nemtudom, hogy a 3GB RAM hogyan került a gépbe, de ha bővítetted, akkor javasolnám, hogy vedd ki belőle és csak az egyiket (az eredetit) hagyd benne. Láttam olyat nem egyszer, hogy memória időzítés, inkompatibilitás miatt vacakol a telepítő. Ez igaz windows-ra is és linuxra is... Egy próbát megér.

  • Freel

    tag

    válasz CPT.Pirk #34849 üzenetére

    Valóban... :D
    Lehet, hogy még este nekiállok és kitanulom... :D
    Najó, ha esetleg valakinek lenne mentő ötlete várom szeretettel. Köszönöm a segítségeket eddig is. :R

  • Freel

    tag

    válasz Fenyő #34851 üzenetére

    Hálás köszönet, az az érzésem, hogy ez lesz a járható út. Neki is esek, ha sikerül mindenképpen írok.

    kisapa: valószínűleg egy 2 gigás modul volt benne eredetileg. Vedd ki az egyiket, nézd meg a biosban mennyi maradt. Ha nem az a modul, a másikat tedd be. Egyébként ha ez a baja a Linux telepítésnek, nagyon erősen javaslom, hogy add el azt az 1 gigás modult a francba és pontos típus és szériaszám alapján keress egy másik 2 gigás ugyanolyan modult és azzal bővítsd a gépet. HA-n szinte biztosan találni fogsz idővel.

  • Freel

    tag

    Egy gyors kérdésem lenne: miért nem találok magyar fórumokon tapasztalatokat az új 4.0-s kernellel kapcsolatban?
    Itt a link a jelenleg elérhető legújabb 4.0 RC3 telepítéséről:

    Kernel 4.0 RC3

    Nem érdemes telepíteni? Nem kompatibilesek a programok hozzá? Vagy nincsenek is egyáltalán még? Vagy nehéz telepíteni? Vagy csak egyszerűen nincs vállalkozó szellemű egyén?
    Mi az oka neki? Tényleg nem tudom... :B

  • Freel

    tag

    válasz ubyegon2 #34859 üzenetére

    :D
    Nem konkrétan a telepítéssel kapcsolatban érdeklődöm, inkább csak mint általános információ... Öreg Windows-osként ugye mindig telepítjük a legújabb, legfrissebb javításokat. De itt Linuxnál a kernel-t még nem igazán értem. A frissítéskezelő a 3.13.46-ot ajánlja. De a letöltések között már szerepel a 3.16.33 is és ugye már telepíthető és működik a 4.0 RC3... És nem értem, hogy miért nem szaggatják magukat az emberek a legújabb, leg- leg- frissítésért... :D :B
    Miért nem a legújabb kernelt ajánlja föl például a Linux frissítéskezelő?

    De ha úgy érzed, átballagok a profik közé... :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz Freel #34831 üzenetére

    Előzmények: MAXDATA / BELINEA 10 30 60 felbontás, képfrissítés probléma!

    NAHH... SIKERÜLT!!!

    Hogy hogyan azt végülis nem tudom pontosan... :B

    De leírom, hátha másnak is akad ilyesmi problémája. Leszögezném, hogy sem az xrandr-al nem kellett semmit kócolnom, sem az xorg.conf-ot nem kellett kutyulnom végülis.
    A következők történtek azóta, nemtudom pontosan végülis melyik lépés segíthetett, de TÖKÉLETESEN működik a monitor, az NV X servere is felimerte a típust és minden zsír... :C
    - Biosban az Advanced/PCI Express alatt bekapcsoltam az IOMMU-t.
    - UEFI-vel telepítettem egy Lubuntu x64-et (Mint-et szerettem volna használni, de az utólagosan telepített LXDE-vel (amihez orrvérzésig ragaszkodom :B ) csak a bajom volt... )
    - Telepítőben bepipáltam, hogy telepítés közben telepítse a frissítéseket és a harmadik személytől való szoftvereket...
    - Mikor föltelepült teljesen felfrissítettem a Frissítéskezelőben.
    - Majd feltelepítettem a frissítéseket a Synaptic csomagkezelőben is.
    - Megint újraindítottam, biztos ami fix.
    - Föltettem a nouveau-firmvare -t.
    - Újraindítás után már megjelent az összes felbontás, de a képfrissítés az xrandr szerint mindenhol 0.0 !!!
    - Majd föltettem az nvidia-331-updates-t.
    - Újraindítás után kattant a monitor és beállt az 1600x1200 75Hz. Visszavettem 1280x1024 85Hz-re az NV X serverben, ahol ki is írta, hogy megjelenítő: MAXDATA / BELINEA CRT-0 :C

    Úgyhogy köszönöm a segítséget mindnyájatoknak, részemről zárom a kérdéskört. :R

  • Freel

    tag

    válasz agy73p #34877 üzenetére

    Mind időben, mind tapasztalatban kb. egy helyen lehetünk most... :C
    Kérdeznélek: win alatt Chrome-ot használtam. És először én is a Chromium-ra voksoltam, de a JAVA-t az áldásnak nem tudtam rákínlódni. Valami olyasmit írtak, hogy a 34-es óta nem támogatott valami, ami kellene a telepítéshez. Párom néha felnéz a bwin-re, kellene a JAVA... Mondjuk máshoz is...
    Nemtudsz róla valamit, Neked sikerült telepítened?
    Érdekes egyébként, hogy ugye pár hete kényszerből használom a Mozilla-t Linux alatt és basszus jó! Nagyon jó!!! :B

  • Freel

    tag

    válasz Fenyő #34880 üzenetére

    Megnéztem, és elvileg mindent feltelepített a Lubuntu. De a firefoxban az ABOUT : PLUGINS alatt nincs Java és nem is működik pl. a BWIN!!! Akkor mégiscsak hekkelni kell? Ez alapján jó lehet szerinted?

    Lubuntu Firefox Java

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    Rettenetesen szégyenlem magam és alázatosan elnézést kell kérnem... A Lubuntu Synaptic csomagkezelőjében az első oszlopocska üres. Ugye ez mutatja, hogy fel van-e telepítve a program, vagy mi van vele egyáltalán... A második kis oszlopocskában van ilyen kis kék köröcske benne valami fehér villámmal. Ez mutatja (ha ez a kis ikon ott van), hogy az adott program 100%-osan, abszolúte Lubuntu kompatibilis... És én erre a kis kék ikonra azt hittem, hogy ez azt jelenti, hogy föl van telepítve a csomag...
    :B
    Hát kérem szépen semmi nem volt föltelepítve.... :B
    Úgyhogy szépen sorba föltettem mindent amit Fenyő kolléga mondott és már működik is a jegestea tűzróka alatt!!! Köszönöm szépen a segítséget, én voltam a baziliszkus... :W
    :R

  • Freel

    tag

    Sziasztok!

    Kérdést intéznék a hozzáértőbbek felé, kérlek segítsetek. Szóval váltanék Linuxra és nézegetem, próbalgatom folyamatosan a disztrókat. Erősebb gépem van (FX-8320 4Ghz, 8GB 2133Mhz, 750Ti 2GB, SSD...) mégis valami letisztult, egyszerű, nagyon gyors, de korrekt támogatottságú, stabil, népszerű rendszert szeretnék... Kipróbáltam a Linux Mint-et, mint manapság legfelkapottabb disztrót. Maga a rendszer annyira nem lenne rossz, viszont az LXDE DE-be beleszerettem, ami ugye Mint alá nincs 'gyárilag' (kipróbáltam egy unofficial Mint változatot, de valami gányolásnak tűnt, nem akart működni rendesen...). Szóval az LXDE a letisztult, gyors, egyszerű dolgaival megvett kilóra (imádtam a win 98-ME kinézet, egyszerűséget anno). Kipróbáltam a Lubuntut is. Nem is lenne rossz lehet, hogy ez lesz, de a Debiannal szemezek nagyon. Az a lényeg a Lubuntu az előre beépített LXDE-vel nagyon korrekt és jól működik. Viszont az utólagosan feltelepített DE (mondjuk egy Cinnamon mellé az LXDE) mintha itt-ott galibákat is tudna okozni. Létezik a Debian eredeti LXDE-vel? Vagy pedig van grafikus felület nélküli telepítője amire pár pillanat alatt varázsolhatok LXDE-t, hogy csak az legyen benne az egyetlen? Nem értek a Linuxhoz még nagyon, csak pár alap parancsot ezért olyan megoldás kellene ami tényleg egyszerű.

    Vagy létezik olyan Linux alatt, mint a windows alatt például, hogy pár kattintással a Win7 alap start menüjét pillanatok alatt régi win98-asra lehetett 'butítani'? Úgy értem, hogy úgy nézzen ki valamelyik disztró, mint az LXDE?

    Melyik disztrót ajánlanátok így ennek tükrében?
    Had mondjam el még, hogy megleptem magam mert úgy néz ki, hogy gyorsan tanulom a Linuxot, szépen haladok, jönnek a sikerélmények. Lehet, hogy nem okozna gondot a Debian, nem tudom... Viszont a Debiantól félek. Mindenhol azt írják, hogy nem való kezdőknek. Az Ubuntu meg bugos... Akkor, most mit?

    Tulajdonképpen a Debian annyiban különbözik egy Mint-től, hogy utólag sok mindent fel kell telepíteni a szoftverkezelőből? Mert ha csak ennyi, akkor lehet hogy belevágok...

    Köszönöm! :R

  • Freel

    tag

    válasz Vladi #35975 üzenetére

    Köszönöm... Egyébként az volt a gondom a több GUI-s megoldással, hogy mókolnom kellett volna valami fájlt ami a monitor beállításait tartalmazza. És az LXDE-s leírások szerint nem találtam meg a fájlt, mert nem az volt az alapértelmezett GUI, hanem utólagosan lett feltelepítve az LXDE... Valami ilyesmi volt. Amikor viszont feltettem egy Lubuntut, egyből minden fájl ott volt ahol írták. :B

    Tehát akkor szerinted tegyek Debiant grafikus felület nélkül? És azt hogy? :B Vagy utólag LXDE-t hátha jó lesz? :R

    És még valami: nézegettem az LXLE-t. De a betyárnak se tudok rájönni, hogy miben különbözik egy Lubuntu-tól. Az érdekes az, hogy régóta sokkal népszerűbb, mint a Lubuntu. Viszont a Lubuntut meg fejlesztik valami Lxqt-re is vagymi... Lehet, hogy belegabalyodok, mint kismacska a gombolyagba... :C

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz lev258 #35978 üzenetére

    Ez JÓ! Köszönöm! Lehet, hogy ez lesz a megoldás. :R

    Nekiállok gyűrni! :D

    Köszönöm a gyors segítséget!!! :K

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz lev258 #35978 üzenetére

    "Hozzáértő Linux felhasználókat keresek egy megfelelő szakmai cikk írására"

    Felteszem a Debian LXDE-t, és akkor este felőlem mehet a cikk... :DDD :DDD :DDD :R

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz Fenyő #35981 üzenetére

    Szia!

    Itt voltam a monitor kérdéssel. Azóta változott picit a helyzet, de alapvetően az LXDE irány feltétlenül marad. Köszönöm a linkeket, eltettem őket. :R
    Még egy kérdésem lenne! 120-as SSD-re tenném akkor most úgy néz ki a Debiant. Száz meg száz topikot is elolvasva még mindig nem tiszta, hogy milyenek legyenek a partíciók méretei! Először is miért van az, hogy a Distrowatch oldalán 10 DVD-sre írják a Debian méretét? Én 40 gigát gondoltam / -nek (sok annyi? felesleges), 17 gigát swapnak (valahol azt írják nem kell 8 giga fölött, valahol meg azt írják kétszer annyi kell, hozzáteszem játszanék nagy játékokkal, valahol meg azt írják nemszabad SSD-re rakni), és a maradékot /home -nak (erre meg azt írják, hogy maradjon SSD-n partícionálatlan terület! Most maradjon partícionálatlan, vagy csak elég ha marad sok üres hely? :F

  • Freel

    tag

    :(((

    Elég rövid életű volt jelenleg számomra a Debian. Az a helyzet, hogy pár hete feltettem egy 7-est és az első újraindítás után bootolás közben megállt a rendszer... Se kurzor, se hibaüzenet, se semmi... Ma a 8-ast tettem fel. Elindult, de nem ismerte fel a FullHD-s kjelzőmet és csak 1024x768-ban futott. A wikipedia szerinti leírás alapján feltelepítettem az nv drivert. Újraindítást kért, újraindítottam és csak egy fekete képernyő fogadott a GRUB után, a bal fölső sarokban egy villogó kurzorral. :W
    Se előre se hátra... Delete...

    A Lubuntu már a telepítő legelején felismert a kijelzőt, beállította a felbontást és végig meg is tartotta. Feltettem az nv drivert, működik, felismerte a kijelzőt rendesen, viszont az ÖSSZES betűnagyság kb. 1-2 pixel magas és olvashatatlan lett!!! Nagy nehezen sikerült mindenhol beállítanom egy 32-es betűnagyságot amivel most olyan a betű, mint az nv driver telepítése előtt, normális méretű. Viszont pl. a UnetBootin programba kicsik maradtak a betűk és nem tudom hogyan lehetne állítani a programoknál is...

  • Freel

    tag

    válasz tzimash #36007 üzenetére

    Win7 alatt a vinyóra jobb klikk és online. Asszem ennyi.
    A debian nekem is vacakol nv karival. Tedd fel a Lubuntut jó lesz. A grub-ot pedig én most speciel hanyagolom... Alapértelmezetten a bios ha bekapcsolom a gépet az ssd-t indítja a windows-zal. Ha nekem kell a Linux, nyomok egy F11-et boot eszköz választás és kiválasztom a másik vinyót. Így az asszony békénhagy. Ennek feltétele, hogy le kell húzni a vinyókat a másik oprendszer telepítésekor...

  • Freel

    tag

    válasz tzimash #36011 üzenetére

    Nem csak azért írtam ilyen viszonylag triviális megoldást, hogy csak úgy ideírjak valamit, hanem engem pár hete konkrétan ugyanilyen történet rémisztgetett. Hirtelen Win alól nem láttam az egyik partícióm és azt írta a lemezkezelés, hogy offline állapotban van. Szívszédülés ezerrel, egy feles+sör azonnal! :Y Jobbklikk-->online és már csatolta is föl a win vissza az eredeti helyére a partíciót... :K Nem tudom miért történt.

    berus.berus ; Lathronos:

    köszönöm, hogy írtatok! A 'gányolt' LXDA-t nem értem pontosan. Ez nem annyira 'komoly' és jól működő felület, mint mondjuk egy KDE?
    Egyébként a 7-es Debian-t nem LXDA-val akartam föltenni és az sem működött. Mindenesetre van pár tippem, hogy miért nem amiket mindenképpen (így akkor már nyomás hatására :) ) kipróbálok ma. Érdekes, mert 'érzésre' a Debian egy sokkal 'komolyabb' és 'bölcsebb', kiforrottabb és stabilabb dolognak tűnik, mint az Ubuntu. :B Nem tudom jobban elmagyarázni, más érzést ad teljesen.

    OFF: abban a fázisban vagyok jelenleg, hogy már kezdem unni a tucatnyi disztró kipróbálását! Szeretnék már túllépni, megtalálni a megfelelőt és végre komolyan elkezdeni foglalkozni a Linux-szal. Nem akarok állandóan cserélgetni, meg telepítgetni. Jó lenne már 'belakni' életem első komoly Linux-át. A Debian, mint nagy 'ősöreg' szimpatikusabbnak tűnik az összes többinél, viszont félek tőle picit és nem akar működni... Az Lubi meg olyan 'rakoncátlan', fiatalos, viszont minden megy rajta szépen viszonylagos hekkelés nélkül... Ráadásul nem tudom mennyit számít az, hogy nem 3.16-os hanem 3.19-es kernellel megy a 15.04. :U
    Igyekszem kitartani a Debian mellett... OFF

  • Freel

    tag

    válasz lionhearted #36016 üzenetére

    Az a 340.65 volt amit a distrowatch-on is írtak. Illetve itt is ez van:
    [link]
    Én a repo-ban nem találtam nvidia drivert úgy, mint a Lubuntu esetében. Volt valami ami 340.65, de az csak 1-2 megát szedett le, miközben az nv driver 130-150 mega körül van.
    Még próbálkozom, majd írok hátha sikerül... :)

  • Freel

    tag

    Nah most segítsetek légyszives, mert nagy a baj!!! :K

    Az utolsó hozzászólásom óta folyamatosan telepítem a Debiant. Kb. 9x sikerült már feltenni. :W
    Első körben az derült ki, hogy ha a non-free iso-t telepítem, az az első újraindítás után azonnal megáll fekete villogó kurzorral! Semmi hibaüzenet, csak a kurzor!
    A sima live iso feltelepül ugyan, de újraindítás után rögtön négy hibaüzenetet ír ki, valami ilyesmit: nouveau firmware error... , viszont továbblép és elindul a DE! 1024x768 a maximális felbontás, nem ismeri fel a képernyőt.
    max404 kolléga leírása alapján tökéletesen követve minden lépést és sikeresen abszolválva őket az nv driver installálása utáni újraindítást már nem éli túl a drága debianom... Szintén fekete képernyő villogó kurzorral.
    Direkt kipróbáltam az LXDE és a KDE verziókat is és még a monitort is kicseréltem, :B (jólvanna, még nem értek hozzá...) de úgy néz ki a videókártya nem tetszik a rendszernek! ASUS 750Ti-ről van szó.
    Tovább bonyolítom: ha a debian telepítőnél nem a Graphics Install-ra megyek, hanem a Live-ot választom ki, akkor bejön a Debian úgy, hogy be van töltve az nv driver, felismeri a kijelzőt és megy a felbontás 1920x1080-ba... :Y
    Mégtovább bonyolítom: bejön ugyan a Live nv driverrel, viszont a betűk ugyanúgy, mint a Lubuntu esetén az nv driver feltelepítése után, olyan picik, hogy olvashatatlanok! 1-2 pixel magasak!!! (erre is kellett a másik monitor, mert ott a kisebb felbontás miatt legalább a betűket láttam...)

    Tehát összegezve: ha az nv drivert fölteszem a Debianra, összecsuklik alatta a rendszer! Ha netalántán mégis sikerülne megcsinálnom valahogy, hogy elinduljon a driverrel, akkor viszont a betűk olyan picik, hogy semmit nem tudok kezdeni szintén a rendszerrel!!!

    Szóval most tehát fent van egy Debian 8 KDE. És hozzá sem merek nyúlni a videóvezérlőhöz, mert ha tizen-huszodjára is telepítenem kell, megfejelem a kád szélét tuti! :W
    Szóval szerintetek mit csináljak?

    A Lubuntu szépen abszolválja az nv drivert hiba nélkül ugye, ott csak a betű probléma áll fent.

    berus.berus: kitartok a Debian mellett úgy döntöttem tűzön-vízen át. Sokkal szüttyögősebb, mint egy Ubi, de sokkal gyorsabb és stabilabbnak is tűnik. Tetszik.
    A KDE nem tetszik alap kinézetre, de már látom, hogy rengeteg logikus és hasznos dolog van benne, úgyhogy elképzelhető, hogy ezt fogom használni.
    A telepítésnél a szakértői módnak még a halvány árnyékát se találtam meg...

    Továbbá már most felmerült jópár kérdésem amire nem találtam google-s választ, de addig nem akarom föltenni őket amíg egyáltalán allig látom mi történik a monitoron...

    Köszönöm előre is a segítségeteket és a türelmeteket... :R

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz ubyegon2 #36050 üzenetére

    Kedves törzsfőnökünk!

    A hozzászólásod sértő, cinikus és több ponton is messze áll az igazságtól!
    Csak egy példát mondanék: "...ha nem jut eszedbe újra a 4.x- es kernel kipróbálása." - soha nem jutott eszembe. Csak mivel nemértek a Linuxhoz nemértettem, hogy miért nem a legújabb kernelt kell használni és erre rákérdeztem!
    A többire nem reagálnék, mert egyrészt gondolom úgyse érdekel, másrészt valószínűleg kimoderálnád! :K

    A lényeg: SIKERÜLT!!!

    Leírom, mert úgygondolom nagyon fontos lehet másoknak is! :U

    Tehát sikerült ma is szétcsesznem a KDE-s Debi-t. :W Újra föltettem szépen, okosan a hőn áhított LXDE-vel. Első lépésben max404 kolléga információja alapján sikerült kihámoznom és abszolválnom a contrib és non-free engedélyezést a sources.list fájlban.
    Majd berus.berus fórumtárs 36053-as hozzászólása alapján fetelepítettem az nVidia firmware-t és csináltam egy xorg.conf fájlt. (megjegyzés: senki nem mondta ki nyíltan, hogy frimware-t is kell telepíteni, nemcsak drivert!!! :N ) Újraindítást követően végre valahára már nem írt ki a nouveau firmware hibát a rendszer bootoláskor, hanem hibaüzenet nélkül elindult és tökéletesen felismerve a TV-met és a felbontást elindult a rendszer! :C Viszont a betűk 1-2 pixel nagyságúak voltak, olvashatatlanok. Sikerült kihámoznom (órák kérdése volt csak az egész), hogy nem a betűnagysággal van a gond, hanem a DPI beállítással!!! :Y

    A "sudo nvidia-xconfig --no-use-edid-dpi" parancs után beleírtam egy sort az xorg.conf-ba 'menet közben' ezzel: "sudo nano /etc/X11/xorg.conf". A sor a következő volt: A "Monitor" részhez kellett beírni az utolsó sornak: "Option "DPI" "96 x 96". Ugyanis alapértelmezetten a rendszer levette a DPI-t asszem 75-re és ezért volt olvashatatlanul kicsi a betű!

    Újraindítást követően tökéletes minőségben és pompájában elindult a Debian 8 LXDE!!! :C :C :C

    Sikerült közel 2 hónap leforgása alatt kiválasztani egy disztrót, egy DE-t és elindítani úgy a rendszert, hogy tudjak vele mondjuk netezni! (hozzáteszem ez még mindig csak egy 'próba' rendszer egy másik partíción és nem az SSD-men...)

    Annyi van még érdekesség képpen, hogy föltettem egy Unigine Valley-t és 1280x1024-ben Ultra beállítások mellett 8x MSAA-val 1138 pontott adott most a Debian 8 LXDE az nv 340.65-tel. Ugyanez Lubuntu alatt 1148 pontot ért, Win8.1 alatt pedig 1192-t!!! Ezzel a részével tökéletesen elégedett vagyok...

    Rengeteget kellett utánaolvasni, tanulni, sz@pni-ny@lni és vért köpni, hogy abszolúte hozzánem értőként eljussak idáig! Viszont egyre gyorsabban halad az ember úgy gondolom, ahogy mélyed bele az egészbe...

    Nagyon szépen köszönöm a segítséget mindnyájatoknak! :R :R :R

    Rengeteg megoldandó probléma van még, de most jutottam el arra a pontra amikor már nem fordítok hátat a Linuxnak. Ez a Debian 8 az LXDE-vel iszonyatosan gyors!

    Fenyő kolléga: Veled még a compton kapcsán szeretnék pár szót váltani, ugyanis ez a screen tearing valóban rettenetes! "Amúgy Debian alatt a nonfree tárolók alapból nincsenek engedélyezve, ahogy nouveau firmware csomag sincs fennt alapból..." - de, az fönt van, pontosan ez volt a problémám ha visszaolvasol picit.

    Egyenlőre ennyi. Nagyon tetszik a Debian és amint írtam úgy néz ki, hogy kitartok mellette! Úgyhogy ha muszáj átnyargalok a Debian topikba...

  • Freel

    tag

    válasz #68216320 #36068 üzenetére

    A fölötte levő full standalone IE60.EXE 76.7MB nem jó? Mert az lejön szépen...

  • Freel

    tag

    válasz ubyegon2 #36079 üzenetére

    Ez a link hasznos, eltettem, majd átbogarászom, köszi...

    Nekem most olyan bajom van, hogy nem boldogulok a realtek féle Linux Driver (3.0) 5.18rc8-cas ALSA-val.
    Rengeteget olvastam utána és úgy tűnik, hogy az Ubuntu-hoz sok leírás van és emlékszem, hogy a Mint alá sikerült is feltelepítenem (egyszer a kb. 6 próbálkozásból). Debianhoz nem jó a leírás és alig találtam valamit, a prohardver fórumait is átböngésztem és akinek ilyen problémája volt, inkább telepített másik disztrót... :((
    Tehát a Debian 8 alapból valami PulseAudio rendszert használ, de had ne mondjam mennyit ér... :N
    Működött ugyan, de minden 5.1-ben szólt (szóval szólt minden hangfal maradjunk ennyiben) ha kell ha nem. MP3, youtube, stb. A realtek féle leírás szerint megpróbáltam feltenni a drivert első körben és a
    ./configure --with-cards=hda-intel
    make
    még úgy tűnik jól működött, de a
    make install
    már egy csomó hibaüzenetet dobott. Valami fájl vagy könyvtár nem létezik. Ezután parancsokkal legyalultam a PulseAudio-t. Úgy sem ment fel. Majd telepítettem mindenféle állítólag szükséges csomagokat a realtek driverhez. Még mindig nem ment. Most már a rendszer azt írja ki, hogy no soundcards found.
    Nagy nehezen visszavarázsoltam a PulseAudio-t, elindul pl. a VLC megint és az alsamixer is, de nincs hang!!!
    Szóval most itt tartok. Valaki azt írta pl., hogy telepíteni kell asszem valami kernel-package-et is. Hát az csak 1300 MB volt... :B
    Azt sem értem, hogy nekem az jött le, hogy a PulseAudio és az ALSA két különböző dolog. Viszont a PulseAudio úgy néz ki nem működik némi alsa-base meg egyéb csomagok nélkül. Tehát akkor most, hogy van ez?
    Már úgy össze gányoltam mindent, hogy nem látok ki a bithullámok áradatából... :B

    Volt olyan, hogy letöröltem valami csirke vagy liba sound2 akármit :DDD és egy az egyben eltűnt az egész LXDA menü, meg asztal, meg minden. Ott vigyorgott rám a képernyő egy KUKA és egy STEAM felirattal... :DDD Valahogy behoztam a kurzort és az egész LXDA-t újra kellett telepítenem... :U

    Szóval megy a szopóka ezerrel... :Y

  • Freel

    tag

    berus.berus: esetleg meg tudnád mondani, hogy ha azt az 1. DVD-s ISO-t telepítem és kiválasztom a haladó módot a telepítés közben, akkor azt is meg tudom tenni, hogy a PulseAudio-t kiveszem a telepített dolgok listájából és csak az ALSA-t telepítsem úgy, hogy akkor alapból működjön a hangkártya a realtek ALSA driverrel a telepítés után?

  • Freel

    tag

    válasz #00661248 #36094 üzenetére

    A GParted-nek működnie kellene! Próbáltad, hogy GParted alatt jobbklikk és leválasztás? És utánna bármit-bármikor elvileg! Partíció törlése, alkalmaz, majd új partíció, majd formázás, majd alkalmaz...
    Működnie kellene! :K

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    Én is leírom mit sikerült eddig tapasztalnom:

    több fórumon is föltettem a kérdést és sehol nem tudtak válaszolni rá, hogy a &@csába lehet beüzemelni az alsa-t, az xbmc-t, kodi-t Debian alatt a PulseAudio helyett. Azért lenne fontos, mert optikai kábelen megy ki a jel egy Kenwood erősítőre. Amikor kimegy mondjuk a DTS, kattan az erősítő, átvált DTS-re és lejátsza az adott formátumot. Tehát ugye a Passthrough-ra lett volna szükségem. 2 napja kínlódok vele és egyszerűen nincs egyértelmű leírás Debian alá hogyan kell telepíteni, mik a szükséges csomagok hogy működjön ez a dolog. Kíváncsiság képen feltettem egy egekig magasztalt, minden szükséges csomaggal ellátott, Mint-et!!! Mit mondjak? Minden működött elsőre úgy, hogy SEMMIT nem kellett telepítenem! A Youtube, MP3, stb működik szépen a 3db jack/RCA kábeleken keresztül analóg jelként. Bömböl a zene faszául... A VLC pedig az optikai kábelen, a digitális jeleket szépen átviszi passthrough módon az erősítőre módosítás nélkül! Így az erősítő veszi az mkv filmek jelét és automatikusan átvált a beérkező hangformátum jelére! Legyen az DTS, DD, vagy Matrix ES...
    Ba&@a meg, hogy a Debiannal lassan egy hete kínlódok olyan dolgokkal, amik a Mint alatt alapból működnek!!! :W :W :W
    Bosszantó, hogy bármilyen probléma miatt a Debian alatt, kb. a Debian.wiki.-t olvasgathatom... Ubuntu alá, meg ezer megoldás jön ezer helyről és pár kattintással azonnal működik minden...
    Már értem, hogy miért van a Mint a distrowatch oldalán a popularity szekcióban az 1. helyen lassan évek óta... Hozzáteszem, hogy ugyanaz a menüablak mondjuk ami Debian alatt egy szempillantás alatt bejött, ugyanaz Mint alatt volt, hogy 8-10 másodpercig 'tekert'!

    Most pl. olyan történt, hogy régebben 2 db. 500 gigás vinyóm volt RAID0-ba kötve win alatt. Hónapokkal ezelőtt szétbontottam a RAID-et. Kb. 19 Linux telepítésig nem is volt semmi gond, láttam a tartalmát Linux alól. Az utolsó előtti telepítés óta semelyik Linux nem hajlandó olvasni az egyik vinyó tartalmát!!! Valami RAID akármire hivatkozva nem látható a vinyón semmi. Win alatt működik persze és eddig is működött minden Linux alól rendesen... :F

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    Skacok! Ha Ti itt a szerver oldali RAID5, meg táveléréses telepítéses, mittudomén miről folytattok rettentő kemény diskurációt a 'Linux abszolút kezdőknek' topicban, akkor az én helyem melyik topikban van ha egy teljesen hivatalos (realtek) hangkártya drivert nem tudok föltenni Debian alá? :D :N :B :Y

    A kérdésem természetesen csak költői. Megnyugodtam, mert olyan embertől hallottam most, hogy nem boldogul a Debian-nal, aki 2008 óta Linux-ozik, szervert üzemeltet évek óta hibátlanul, weboldalt működtet, és cikkeket ír a Linuxról több éve...

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz Vladi #36160 üzenetére

    "Na ba+, még a végén be tudjuk azonosítani, ki az. :DD"
    :Y

    Miért? Olyan sok ember van magyarországon akire illik a leírás, hogy már ki is találtad kiről van szó??? :Y
    Mert akkor már vetődök is a Win8.1 DVD-m után és install ezerrel vissza... :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    Segítenétek? Jól esne ha nem röhögnétek ki, de valószínűleg inkább 'lelki' segítség kellene, mint technikai! :B
    Elolvastam ezt és teljesen összezavart! Mondhatni totálisan elvette a kedvem a Linux macerálásától...

    Link

    Racionálisan és tényleg a Linux szemellenzőt levéve, mi a véleményetek? Mi az igazságtartalma technikailag ennek a blognak? Jöhet privátba is a vélemény ha nem ide illőnek vélitek, de mindenképpen írhatna valaki valami igazságot erről... Köszönöm! :R

    Ne értsetek félre, nem a Windows vs. Linux témában kutattam, hanem jókat olvastam a PCLinuxOS-ről és rákeresve magyar vonatkozásokra találtam rá erre.
    Továbbá egyébként valaki használ itt aktívan PCLinuxOS-t? Van róla tapasztalat, mert elég kevés írást találok róla... :R

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz #21078528 #36859 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat!

    Valamennyire megnyugtattatok... Talán az esett a legrosszabbul, hogy a Linuxról kialakult a fejemben egy álomszerű idea, miszerint olyan emberek fejlesztik akik jóindulatúak, szívükön viselik a szabadság eszményét és ezért keményen harcolva, adott esetben idejüket, energiájukat belefeccolva sokat tesznek azért, hogy biztonságosan és kényelmesen lehessen használni a PC-t, stb... És ez a blog szerint vannak rosszindulatú egyének, akik adott esetben csak azért dobnak össze egy disztrót, hogy ellopjanak tőled mindent amit csak az interneten keresztül lehetséges... Mivel nem értek hozzá ennyire, most már azt sem tudom melyik disztró biztonságos és melyik 'garázsprojekt'... :U
    Eddig azt gondoltam, hogy van több száz disztró amit nyugodt szívvel próbálgathatok, rábízhatom az adataimat, most azt gondolom, hogy talán fél tucat sincs ilyen... Ubuntu, Debian, Fedora, Red Hat, Arch stb...
    :(((

  • Freel

    tag

    válasz zsambek #36880 üzenetére

    Szia!

    Nekem GPT-n van UEFI-s Linux. Azt nem tudom, hogy GParted alól hogyan kell az MBR-t GPT-re alakítani, viszont azt igen, hogy ha UEFI-vel telepítettél win 8.1-et akkor az automatikusan GPT-re alakítja az SSD-t. Ha fentvan még a windows-od, akkor könnyen tudod ellenőrizni, hogy milyen típus.

    Vezérlőpult-Felügyeleti eszközök-Számítógép kezelés-Lemezkezelés

    Itt ha az SSD-n jobbklikk-et nyomsz és azt látod, hogy: Konvertálás MBR lemezzé ,akkor az SSD GPT-ben van, tehát ezzel már nem kell foglalkoznod. Ha azt látod: Konvertálás GPT lemezzé ,akkor az SSD MBR rendszerű.

    Ha egy LinuxLive-os adathordozót elindítasz akkor vagy telepítened kell még a GParted-et, vagy van olyan disztró, ahol már benne van. A GParted-del bármit meg tudsz csinálni. Amire nekem is rá kellett jönnöm, hogy ha eszközölsz egy változtatást, azt a grafikus felület mutatja, hogy megcsinálta, de valójában nem csinálja meg addig, amíg a zöld nyílra nem kattintasz, vagyis: Alkalmaz. Ezzel én is szopiztam pár percet... :B

    Egyébként jobbklikk, törlés sdb1, jobbklikk törlés sdb2, majd alkalmaz. És kész egyben az SSD.

    Ha üres az SSD, akkor új partíció, 200MB és FAT32-re formázd, alkalmaz. Ha megvan jobbklikk rá, zászlók vagy jelölők-nek hívják azt hiszem és ott kell kiválasztani az 'efi boot'-ot. Majd alkalmaz. Így a 200MB-os partíciód lesz az EFI rendszerindító partíciód.

    Aztán jöhet a többi.

    Nálam a dilemma az volt, hogy a /home-ot nem akartam az SSD-re tenni. Azt mondták páran így pont az SSD adta gyorsítást veszítem el. Nemtudom, annyira nem értek hozzá, hogy csináljak /home-ot és /home2-t a HDD-re és kiválasszam, hogy mi hova települjön. Így az SSD kong az ürességtől.

    Amikor a GParted-ben új partíciót hozol létre, ott tudsz választani, hogy milyen funkciót töltsön be: /, /home, /swap stb...

    / -nek 40 giga (mindegy mennyi a 120-as SSD-nél ha van hely bőven akkor adjad neki... Nekem most a Xubuntu 9,5GB-ot foglal egy tucat programmal feltelepítve)
    /swap -nak 20 giga (8GB ramom van, szintén azt tudom mondani, hogy ha csak Linux lesz fent és a /home-ot a HDD-re rakod akkor adjad neki, had legyen jó sok, később legalább nem kell vele kínlódni)

    A /ver nemtudom mi én nem csináltam olyat.

    És a maradék 60GB-ot formázatlanul hagytam. Had javasoljak valamit, mert én hosszú napokat szívtam vele: ha esetleg dual-boot-tal szeretnél Linux-Win-t használni, akkor NE telepíts UEFI-s Linux mellé UEFI-s 8.1-et az SSD-re mert őrült nagyot szívhatsz vele. Inkább az 500GB-os HDD-re csinálj egy 60GB-os NTFS-t és oda telepíts 8.1-et SIMA legacy módban. Így ugyan elveszíted a windows esetében az SSD adta gyorsulás előnyeit, viszont később sokkal könnyebben tudsz variálni a Linux-Win párossal külön-külön. Annyi van ebben az esetben, hogy ha win-t akarsz indítani, akkor nyomsz egy boot select-et a gép indítását követően és az 500GB-os AHCI-s vinyódat választod ki.

    Még valami: belefutottam egy olyan disztróba ami nem indult UEFI-vel. A legtöbb disztró már tudja az ilyen indítást. Nekem egy ASRock lapom van. A GPT-EFI-SSD-GOP Bios-os ASUS VGA kombóval az UltraFastBoot opció kiválasztása után 3,5-4 mp körül van a rendszerindítás win8.1 alatt. Linux alatt még nem próbáltam, de a bios szerint csak a Win8 támogatja ezt a fajta ultragyors indítást.

    Remélem hasznos volt amit írtam és talán tudtam segíteni. :U

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    Sziasztok!

    Kérdésem lenne. (remélhetőleg ezúttal tetszeni fog ubyegon2 kollégának is :B )

    1. Szóval egy 120-as SSD-n EFI-s win8.1 van és most Xubuntu. Ha bekapcsolom a gépet bejön a grub, választhatok. Kiválasztom a xubit, minden ok. Viszont ha elindítom a win8.1-et, bejön rendesen és következő újraindításnál eltűnik a grub és megint csak a win jön be! :F
    Ilyenkor xubi cd-ről boot-repair. Megint van grub, de csak a következő win indításáig! Nem értem miért tűnik el a grub??? :N

    2. Ez lenne a fontosabb kérdésem: :) egyik topicban egy (úgy tűnt, hogy hozzáértő) kolléga azt javasolta, hogy nagyon jó mindennapos használatra a debian sid, mert frissek a csomagok hozzá. És utánaolvasva szívesen kipróbálnék egy 'friss' rendszert. Pl. a PCLinuxOS és a Manjaro is 4.0.4.-egy van már és friss programokkal. Nem értem tisztán, hogy a gördülő rendszereknek mik a hátrányai pontosan és azok valóban olyan nagy hátrányok? Melyik az a Debian változat ami friss programokkal van és friss kernellel? A testing vagy a sid? Vagy egyik se? Tehát a Debian testing az ugyanolyan friss, mint a Manjaro gördülője például? Ezt nem értem pontosan.

    3. Ha jól tévedek holnap (6.-án) érkezik a Debian 8.1 Debiannál a második számjegy olyan service pack szerű frissítés? Lehet minden gond nélkül frissíteni a 8-ról, vagy ilyenkor érdemes új telepítést elvégezni?

    Köszönöm a válaszokat.

  • Freel

    tag

    válasz Freel #36971 üzenetére

    Még egy, csak kifutottam a szerkesztésből:

    4. Szóval biztosan fogok mélyrehatóbban foglalkozni a SteamOS-sel. És még mindig abszolút nem értem a kernel-driver, friss-elavult kérdéskört a Linux kapcsán. A SteamOS ugye direkt játékra kihegyezett Debian lenne. A SteamMachine-ok a legújabb hardverekkel fognak érkezni. Új Intel procik, új 9xx szériás GTX VGA-kkal. És akkor mégis hogyan működik ez az egész, ha pl. a SteamOS-ben jelenleg is valami 3.10.60 kernel van? Hát az még a Debian-hoz képest is régi! Vagy akkor most mit érnek ezek a számozások?

    Bocsi az értetlenkedésekért, de már végképp nem értem, hogy ha nekem itthon újszerű hardvereim vannak, mert játszani akarok, kipróbálni mindig a legújabb játékokat, akkor nekem most melyik Linux való? A testing? A sid? Rolling-release? Vagy jó új hardverekkel egy stable Debian is? :F

    lev258: "A Grub pontosan hova települ?" Pontosan nem tudom. Úgy tudom, hogy EFI-nél van egy 200-300 megás FAT32 partíció, mint efi-boot partíció és oda írja be az adatokat mindkét rendszer. Talán...
    A win hibernálását kikapcsoltam teljesen.

    Ezt találtam Debian 4.0.4-1 kernel: Link

    Akkor ezt használja a sid vagy a testing? És ezt kell feltenni hogy olyan legyen a rendszer, mint egy PCLinuxOS? :B

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz lev258 #36974 üzenetére

    És úgy gondolod a gyors boot miatt van? Basszz... Valami rémlik... Mintha az egyik Windows Linux Dual boot leírásban láttam volna, hogy az egyik pont erről a gyors boot kikapcsolásról szól és nem értettem mi köze van az egészhez ennek, mert nem írták le, csak azt, hogy kapcsoljam ki.
    Köszönöm, lehet, hogy ez lesz a megoldás. Leírom ha sikerült. :R

  • Freel

    tag

    Üdv!

    Egy kis segítségre lenne szükségem ismét. :B
    Tehát a nappaliban van egy erős gép, Manjaro x64 XFCE-vel. A hálóban egy gyenge Celeron 2.6-os masina Manjaro x86 XFCE-ve. A két gép UPC-s routerrel kábelen össze van kötve hálózatba. Az erős gépre feltennék egy Wmware-t, win8.1-el.
    A kérdés: meg lehet-e oldani és hogyan, hogy a hálózaton keresztül a gyenge masina az erős gépen lévő virtuális windows-t használja operációs rendszerként, természetesen az erős masina erőforrásaival?
    Nembiztos, hogy ez a megfelelő kifejezés ide, de egyfajta stream-szerűség kellene. Tehát a gyenge gépen szeretnénk használni windows-t úgy, hogy az erős gép adja alá a naftát. Remélem így érthető a kérdésem... :K
    Utánajártam, de nemsok sikerrel. Találtam wmware-hez kapcsolódóan share, NAT, bridge kifejezéseket, de nemcsináltam még ilyesmit, nemtudom ezek a kifejezések mit jelentenek.

    A kis logikámmal valami olyasmire gondoltam, hogy ha a gyenge gépre is felteszek egy Wmware-t, akkor onnan esetleg be lehet tallózni az erős gépen levő virtuális gépet és így talán??? :B

    Valaki esetleg valami tipp? :U

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz gery2123 #37897 üzenetére

    A Manjaro nekem konkrétan kegyetlenül tetszik. Majd egy tucat disztrót kipróbáltam, használgattam őket egy-egy hétig. A Manjaro magasan vitte a pálmát számomra eddig minden tekintetben. A telepítője, a csomagkezelője, az előtelepített dolgok tekintetében (ATI-nVidia driver, ALSA, Steam, Pidgin, VLC, Gparted, minden ami kell), a gyorsaság, a stabilitás szempontjából, gamer szempontból, minden nagyon klappol. Amíg egy Xubuntu-ban, vagy Debian-ban szinte negyed óránként kellett elővenni a terminált, itt jó ha kétnaponta egyszer valamiért, amiről kiderült később, hogy egyébként van rá GUI-s megoldás csak keresni kellett volna. :) Nagyon-nagy bizodalmam van benne. Nem vagyok lusta ember és alapvetően tanulni szeretném a Linuxot. Éppen ezért fájdalmasan tudatosult bennem, hogy ilyen szempontból a Manjaro nem jó és kegyetlenül 'unalmas' disztró, ugyanis elsőre minden tökéletesen működik alatt, nem kell fúrni-faragni, nem kell telepíteni szinte semmit egy átlag felhasználónak... :C Bármi telepítése egyébként két kattintás. A fórumon gyorsak a válasszal, nagyon segítőkészek. Van magyar használati útmutató, de egyébként az ARCH wikije MINDENRE ad megoldást. Csak ajánlani tudom windows-ról áttérőknek, kényelmeseknek és kezdő linuxosoknak.

    A KDE nekem túl sok személy szerint. Nagyon tetszik az egész KDE egyébként, a sok csilli-villi, izgő-mozgó, előugró teleeffekt. Szép. De én besokalltam tőle. :B XFCE-t használok a Manjaro-hoz és nagyon meg vagyok vele elégedve. Annyi, hogy hetek óta bütykölöm, szépen lassan szabom testre és így már tényleg kézreálló lesz.

    Még annyit, hogy kipróbáltam pár kétpaneles fájlkezelőt. Win alatt a Total Commandert használtam. Linux alatt megtaláltam a Double Commander-t és azt kell mondjam, hogy eszméletlenül jó. Alap felállásban szinte használhatatlan volt számomra, de pár óra bütykölés, átállítgatás után egy elképesztően sokoldalú, és minden igényt kielégítő fájlkezelőt kaptam. Elképesztő módon testreszabható. Ajánlani tudom.

    camillus: hmmm... ígéretesnek tűnik, nagyon szépen köszönöm. :C Neki is állok heggeszteni. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz lionhearted #37903 üzenetére

    Ezt most így nem teljesen homályos... :B Elképesztő egyébként ez a Linux. Most éppen a VMware-t próbálom órák óta feltenni. Gyakorlatilag minden egyes kattintás után hibaüzenetet kapok a telepítés során. Most ugye a VMware 'share virtual machine' opcióját szeretném kipróbálni. Ehhez külön VMware workstation server kellene. Ami a következő hibaüzenetet adja:

    vmware Cannot find insserv, chkconfig, or update-rc.d on your system. Also cannot find System V style init directories. Unable to add service.

    Fogalmam sincs mit csináljak és nem is találok hozzá megoldást sehol!
    Már rutinosan kiépült bennem egyfajta türelem a Linux-szal kapcsolatban, de azt hiszem ezt soha nem fogom tudni megszokni! :W

    Azt mondod a VirtualBox jobb ilyen szempontból? Viszont azért választottam a VMware-t, mert ott állítólag nagyságrendekkel jobb a 3D gyorsítás...

    A Teamviewer működik ugyan de vacakol. A kisgépen állandóan lefagy. A VMware share opciója is vajon a teamviewer stream-es megoldásához hasonlatos vajon?

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    Még egy kérdés! Olyasmire gondoltam, hogy a GTX 750Ti-m mellé bedobnék a gépbe egy PCI-os 1997-es S3 Trio64V+ kártyát. Vagy egy Matrox 64-bit-et (az van még itthon). És szerintetek egy Debian-t vagy Manjaro-t valami abszolút minimal DE-val (openbox vagy vmi... :DDD ) elvinne a PCI-os kártya? Úgy értem lehetne vele netezni, YT-ot nézni, meg 720p-s filmet nézni? Mert ha igen, akkor a GTX 750Ti-vel passtrough feltennék virtuálisba egy win8.1-et a játékok miatt...
    Csinált már valaki ilyesmit egyáltalán Magyarországon? :DDD Vagy az EU-n belül? :DD

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz Apollyon #37928 üzenetére

    De lehet! Azért kell a 2 videókártya! A virtuális gép teljes egészében használja a VGA-t, a hivatalos drivert is fel kell telepíteni és akkor gyakorlatilag a Linux és a Windows natívan fut egymás mellett. Meg lehet csinálni csak nem egyszerű!
    Csak egy példa:

    [link]

    :C

  • Freel

    tag

    Nahhh, az utókor számára szeretném ezt most ide megörökíteni!

    Sokáig küzdöttem vele, de megtaláltam a legjobb megoldást! Tehát a lényeg, hogy adott egy öreg CRT monitor ami természetesen Windows alatt tökéletesen működik! Magyarul a Win kiolvassa rendesen az EDID adatokat és be lehet állítani a felbontást, képfrissítést szépen mindent. Linux alatt ez sem működik természetesen! :(
    Ugye a probléma tehát az EDID adatok beolvasása a Linux-nak.
    A megoldás a következő (ami természetesen Windows nélkül megint nem jöhetett volna létre):
    - Windows alá letöltöttem a 'MonitorInfoView' nevű picike kis okosságot: [link]

    - Elindítottam a programot, a listából kiválasztottam az öreg CRT monitort és a 'File' menüpont alatt az 'Export EDID To Binary File'-ra kattintva az EDID adatokat lementettem egy pl.: 'Maxdata_Belinea.bin' 128 bit nagyságú fájlba.

    - Ezután elindítottam a Manjaro-t és a 'Maxdata_Belinea.bin' EDID fájlt bemásoltam mondjuk a /etc/X11-be.

    - Majd módosítottam az xorg.conf-ot! Ami ugye Manjaro alatt nem létezik. :N Manjaro alatt az xorg.conf a /etc/X11/mhwd.d/nvidia.conf-nak felel meg.
    Teljesen egyszerű a módosítás, egyszerűen csak a 'Screen' szekcióba az első sor elé beszúrtam ezt, vagyis ez lett az első sor:

    Option "CustomEDID" "VGA-0:/etc/X11/Maxdata_Belinea.bin"

    Ahol ugye előzményként az xrandr parancs adta meg, hogy a VGA-0 -ról van szó.

    Gépet újraindítottam és az nVidia Xserver már tökéletesen látta a Maxdata/Belinea monitort az összes felbontással és képfrissítési értékekkel! :R

    Üdv.

    Maxdata Belinea régi öreg CRT crt monitor felbontás EDID

    [ Szerkesztve ]

  • Freel

    tag

    válasz lev258 #38109 üzenetére

    Letöltöttem a read-edid csomagot, de nem tudom hogyan kell használni! :B Ez valaminek a része? Mit írjak be hova és akkor megmondom Neked amit szeretnél tudni... :K

Új hozzászólás Aktív témák