- Megkapta a legújbb GRE Radeont kapott Kína
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Projektor topic
- HDD probléma (nem adatmentés)
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Jóárasítja két Arrow Lake-S CPU-ját az Intel
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
-
PROHARDVER!
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
dudika10
veterán
Valaki aki hestroe-tól szokott vásárolni:
Mennyi idő alatt tudják teljesíteni általában a rendelést. Tegnap este rendeltem és ma/holnap szükségem volna rá... -
Reggie0
félisten
válasz
CPT.Pirk #26547 üzenetére
Nem. ATmega128-al, a freki eloallitasara DDS-t hasznaltam, analog hangolhato szurovel es a mereshez logaritmikus erosito utani ADC-vel, ugy hogy nem mintaveteleztem a teljes szinuszt, hanem csucseggyeniranyitot hasznaltam. (Mivel 30 MHz-ig ment)
1. A 16MHz gondolom a soros busz frekije. De mekkora a mintaveteli frekvencia?
2. Ez varhato volt, hiszen mindkettonek csak paratlan felharmonikusa van. A kerdes, hogy szinusszal is ugyan ott van-e a hiba.
3. Szures kell a DAC kimenetere is, mert igy biztosan harmonikusok keletkeznek. Az altalad linkelt szuro 0.5 MHz-es.
A mintavetelezesrol, stb ezeket olvasd el: leiras
abrakSzerintem nem kell kulon ADC/DAC-t venned, szurot epithetsz ezekhez is. Sot az ADC szurojenel eleg csak a kondikat es az ellenallasokat cserelned. Itt van a salen-key szurohoz kalkulator: kalulator. Az R1 es C1 erteket a te esetedben(mivel nincsen) 0.0000000000001-re allitsad, mivel a 0-val hibara fut.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Reggie0 #26544 üzenetére
Te is fpga alapon csináltad?
1: a túlmintavételezés elvileg megvan, ~16MHz-es szinkron órajellel egyfolytában jön a mért adat, azt a csúcs mintavételt úgy értettem, hogy az ADC-t követő bin/bcd átalakító csak akkor végez átalakítást, amikor a jel a csúcson van.
2: alapesetben szinuszt csinál, de most az egyszerűség kedvéért egy szimpla háromszög generátor van bent, a viselkedésben nem tapasztaltam eltérést, ha minden igaz, ugyanannál a frekvenciánál lesz bizonytalan a mérés mindkét generátorral.
3: a DAC mögött nincs semmi, a kimenete közvetlen megy a külvilágra, még egy buffert sem tettek.
Az ADC bemenetein van szűrő, ami elvileg Schallen-Key, de gyári állapotában nem volt jó, a bemenet és a föld közé 1-1 Mohm ellenállást kellett beforrasztanom [link], mert különben fals adatokat mért, ha nem volt rádugva pl. az oszcilloszkóp mérőfeje a bemenetre.
A másik gond az, hogy igazából nem derül ki, mire van méretezve. Erről adat nincs és a szimuláció sem ad megbízható értékeket, talán 10kHz a vágási freki.Szerintem az lenne a legjobb megoldás, ha vennék rendes ADC-t és DAC-t, amikhez megépíteném a szükséges szűrőket. Van erre tipped, hogy milyen IC-ket lenne érdemes venni?
-
Reggie0
félisten
válasz
CPT.Pirk #26543 üzenetére
Jol nez ki, tetszik. (En kozepiskolas korom ota nem csinaltam wobblert, azzal indultam Kando TDK-n.)
Igazabol ezeknek kell meglennie:
1. Az ADC tulmintavetelezzen(a maximumra illeszteses dologbol ugy erzem, ez most nem igy van)
2. A DAC lehetoleg szinuszt allitson elo, vagy a 3. felharmonikust le kell vagni, de ahhoz hangolhato szuro kell, amit szoftveresen celszeru megvalositani. (Peldaul vegtelen impuzusvalaszu szurovel (IIR)).
3. A szivargas es atlapolodas elkerulesere kell a DAC utan es az ADC ele egy-egy szurot rakni, amelyek ugyan olyan karakterisztikajuak es az ADC mintaveteli frekvenciajanak a feleig eresztenek at. Kezdetnek egy sima RC tag is megteszi, de ha igazan jot szeretnel, akkor egy harmadfoku sallen key butterworth alulateresztot javasolnek, mert ahhoz eleg egy muveleti erosito es jo a meredeksege a savhataron, valamint alacsony a hiba az erosites ingadozasa az atereszto tartomanyban. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Reggie0 #26542 üzenetére
Izé, van itt egy fpga-s kérdésem, amivel nem jutok dűlőre. Még mindig csinálom a wobbler szkópot. [link - egy korábbi állapota]
Nagy vonalakban így néz ki a dolog:
Állítható frekis négyszög generátor -> jelgenerátor -> DAC -> mérendő áramkör -> ADC -> mintavétel a jel maximumánál (a jelgenerátor jelzése alapján) -> bin/bcd átalakítás -> Uart továbbítás számítógépre
Uart vétel -> Xon / Xoff (mérés kezdete / vége vezérlés)
A négyszög generátort meg beállítható, x időnként a következő frekvenciára állítja egy "időalap", így lépkedve végig a frekvencia tartomány mérési pontjain, minden pontban egyet mérve.
A problémám az, hogy valamerre a kHz-es tartományban egy bizonyos frekvenciától a mérés bizonytalanná válik, a gépre elküldött értékek teljesen változatosak lesznek. Már nagyjából mindent kipróbáltam, de kezdek kifogyni az ötletekből, nem tudom mi lehet még a probléma forrása. Néhány száz kHz-ig tudnék elmenni így a műszerrel, ezt szeretném elérni.DAC: [link] ADC:[link] Az fpga meg egy spartan3E-100. (ezek a Basys2 és a hozzá való pmodok)
-
Lompos48
nagyúr
válasz
DonThomasino #26539 üzenetére
Számolj utána. A 2 potméter párhuzamosan kötve 37.5 ohmot eredményez egy 150W-os tűréssel. Ez ha 12V-ot terhelsz le vele kb. 0.35A áramot jelent, ez kb 42W.
1A-hez a harmada kell, azaz 12V a 12 ohmos állásában és ez 12W.
Ha 10A része-re akarnád használni, az 1.2ohm, ami már csak az ellenállás 1/30 része, de nem csak ellenállásban hanem teljesítményben is, mert fizikailag csak ennyi vesz részt a fogyasztásban. Ez pedig 120W lenne egy alg 1W-nál nagyobb drótdarabon.
Gondold végig és számigálj egy kicsit! -
Gyula84
veterán
válasz
DonThomasino #26539 üzenetére
Szerintem összeadódik.
-
DonThomasino
veterán
válasz
DonThomasino #26538 üzenetére
Ha párhuzamosan kötöm akkor 38 ohm lesz az ellenállása
a teljesítményük hogy fog változni? -
DonThomasino
veterán
Két 75ohm 75w os potiból össze lehet hozni egy jó műterhelést?
Az eladó szerint párhuzamosan igen, csak én teljesen értem
mire gondol. -
And
veterán
válasz
Phvhun #26536 üzenetére
Mostanában ezzel szoktunk hobbicélra fejleszteni: MP2481 (MPS). Az áram PWM-mel vagy ugyanazon a lábon analóg szinttel (tehát végső soron potméterrel is) állítható. 3W-os ledhez használjuk 1A-es max ledáram mellett, de 1,2A-t tud a driver, a ledeket pedig sorosan is lehet kötni. Fel- és le is képes konvertálni. Chipcad forgalmazza, ott szoktuk venni, bruttó 400 Ft körüli összegért. Sajnos - vagy szerencsére, nézőpont kérdése - a tokozása MSOP8, de kézzel szoktam felrakni. Nagyon bevált, megbízható típus.
-
Phvhun
őstag
Engem igazán csak az zavar, hogy amiket én néztem, azok mind pwm jelet kértek fényerőszabályozásnak, ami nem a legegyszerűbb, bár gondolom megoldható egy 555 ic-vel, de kényelmesebb lenne simán valami ellenállással beállítható dolog.
Szerk: tudsz olyan ic-t mondani, ami 4w-ot tud leadni, ellenállással állítható a fényerő, és elég ha csak boost-ot tud?
Ilyen 2-3k környékén láttam mindenfélét, de nehéz dönteni hogy milyen legyen, és ha kinézek valami jó alkatrészt, neten gyártói oldalon, akkor meg általában kiderül hogy itthon nem kapható.. -
And
veterán
válasz
Phvhun #26534 üzenetére
Elegendő az áramgenerátor. A led-driver IC-k előnye pont az, hogy ezt a feladatot jól valósítják meg. Például: kapcsolóüzemű működés, gyakran egyazon tok tud lefelé és felfelé (buck / boost) is konvertálni eltérő kapcsolásban, tehát az összhatásfok nagyon jó lehet (>80%), a 'felesleges' energiát nem egyszerűen elfűtik, mint egy lineáris áramgenerátor tenné. Aztán sok esetben lehetőséget biztosítanak a led áramának, azaz fényerejének egyszerű modulálására PWM-mel, analóg jellel (vagy akár mindkettővel egyszerre). A maximális áramot szokásosan egy nagyon kis értékű ellenállás segítségével (amelyen tizedvoltos nagyságrendű referenciát tart a szabályozás) határozzák meg. Ezen felüli extrák, például túlfeszültség-védelem a leden, standby-állapot extrém alacsony áramfelvétellel. Mindezt akár amperes nagyságrendű ledáramokkal és nagyon pici (pl. MSOP8 vagy SO8) tokban.
-
Phvhun
őstag
Power led meghajtásához elég egy sima áramgenerátor is? Mi az előnyük a led driver icknek?
-
PH-User
addikt
Üdv.
Nincs meg valakinek ennek vagy egy hasonló szabályzónak a kapcsolási rajza vagy esetleg NYÁK-terve?
-
Lompos48
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #26530 üzenetére
A 4 diódának mi a szerepe?
Mint a relék esetén, védelem az induktív "visszarúgások" ellen. Csak itt minden tranzisztor máskor nyit/zár, ezért kell külön védeni őket.
igen nagy áram fog folyni, az ellen védekezni mivel célszerű?
Lehet a Tx, Rx és Ty, Ry csoportok beiktatásával (ezt említettem korábban a soros stabilizátorral példálózva). Rx, Ry úgy méretezendő, hogy a max. áramnál produkálják a Tx, Ty-hez szükséges nyitófeszültséget. De ez csak áramlimit. Én úgy programoznám a PICet, hogy az egyik kimenet csak a másik negáltja legyen állandóan (a 0-0 állapot nem oszt, nem szoroz).
-
Lompos48
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #26527 üzenetére
És a tranzisztorokat aztán lehet csereberélni Darlingtonokkal is, ha kell, áramkorlátot lehet bele építeni stb.
Arról ne is beszéljünk, hogy léteznek speciális 4 erősítős hídvezérlésre kihegyezett ICk (pl. L293D) vagy akár Raspberry PI-re csatlakoztathatók.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #26520 üzenetére
Itt több kommentálnivaló is akad:
1. Ez is egy 4 tranzisztoros kapcsolás. Nem?
2. Egy hídkapcsolásnak akkor van létjogosultsága, ha ellenfázisban van vezérelve. Itt az L/H váltogatás nem nagyon nevezhető annak, csak ha logikában gondolkozunk.
3. Gondolom 5V-os logikai jelekkel történik a vezérlés. Ennek "élő" bizonyítéka, hogy a jobboldal ág állandóan nyitva van ebben az állásban és hiábavaló módon eszik 1.7A-t.
4. Ha csak egyetlen tápról kell megoldani a dolgot, akkor a vezérlőjeleket úgy kellene eltolni, hogy a táp közepéhez képest billegjenek az említett szint fölé vagy alá. Így végre működhetne hídkapcsolásként és a tranzisztorok a klasszikus X alakban vezetnék az áramot, váltogatva az X egyik majd másik szárát.
5. Az áramkorlátozást meg lehet oldani külön-külön a 2 függőleges ág bármelyik tranzisztoránál az általad említett soros ellenállással, de még egy plusz tranzisztorral is, ami az aktív tranzisztort zárná le a limit felett. Pont mint a soros stabilizátoroknál szokás. -
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Néztem ezt a H híd kapcsolást, de nem igazán világos.
Ha jól értem kinyitnak a tranyók az egyik oldalon, így leesik a feszültség a motornak azon a felén, majd szépen 60mA átcsordogál a túloldalról a motoron keresztül a kialakult feszültség különbség miatt?
Valamint miért nincs áram korlátozás a tranyóknál? Pár ohm, pár 10 ohm soros ellenállással szépen be lehet állítani az áramot 10-300mA nagyságrendbe.
-
kjani18
őstag
válasz
krisztianAMG #26518 üzenetére
Ha adsz elérhetőséget el tudom küldeni az egészet
-
Kontaktspray-ből is van, ami kenőanyag hatású, amennyire én tudom. Az mondjuk annyira nem alkalmas érintkezőtisztításra, hanem potikhoz ajánlott.
Mondjuk érdemes odafigyelni, én egyszer megpucoltam kontaktspray-vel egy szalagkábel végét, és eltűnt róla a vezető rétegPont oldotta a spray oldószere :S (Valószínű valami grafit alapú volt...)
-
Bohir
tag
válasz
krisztianAMG #26510 üzenetére
"...a potmétereket meg kell locsolni kontatkt sprével, eléggé betegek..."
Azt szerintem zsírozni kéne.
Én egyszer kitakarítottam a potikból a zsírt és utána recsegtek mint a fene.
Akkor jöttem rá mi az értelme. -
Lompos48
nagyúr
válasz
krisztianAMG #26510 üzenetére
Öreg leszel, szakállas és kopasz!
Viszont az alapzaj megmaradt
Ha bármitől elhallgat, akkor nem kondenzátor, hanem valami kábelezési vagy kontakthiba.
-
krisztianAMG
senior tag
válasz
Lompos48 #26509 üzenetére
Ha nagy leszek, olyan akarok lenni, mint Te!
A kép szerinti 3-as pinen veszi a bal csatornát. Szintén Videoton hangládák vannak a végén, és fülig ér a szám.
(Este majd beszámolok az egész rendszerről a hifis topikban.)
Viszont az alapzaj megmaradt. Nagyjából 20 éve be sem volt kapcsolva, lehet hogy valamelyik kondezátor száradt eme hosszú idő alatt ki? A szétszedést sehogy sem úszom meg, a potmétereket meg kell locsolni kontatkt sprével, eléggé betegek...
-
Lompos48
nagyúr
válasz
krisztianAMG #26508 üzenetére
A kábelezés, amit csatoltam sajnos nem mindig szentírás. Próbálj minden kábel nélkül a DIN dugóba egy gombostűt dugni (csupasz ujjaid közt tartva) sorban az 5 lyukba. Annak függvényében, hogy melyik hangszóróból hallatszik a brumm, az a megfelelő bemenet. Igazítsd ehhez a kábelezésedet, ha nem úgy lenne.
-
krisztianAMG
senior tag
válasz
MasterMark #26507 üzenetére
Ó, ki gondolta volna.
"Tape", nem a "phono"-ra
-
MasterMark
titán
válasz
krisztianAMG #26506 üzenetére
A hang eltünés nem bug, hanem fícsör.
Amolyan védelem, hogy ne robbanjanak ki a hangfalaid, amikor a gombokat nyomkodod.
Melyik bemenetre dugtad amúgy?
-
krisztianAMG
senior tag
válasz
Lompos48 #26504 üzenetére
Elkészült a kábel, de nem felhőtlen az öröm. Egy Videoton RA-6363S erősítőhöz készült, de csak az egyik csatorna szól, a másik csak a bemenő jelszintet adja ki magábol, erősítetlenül. Viszont viszonylag sok zajt juttat a hangszórókra. Ráadásul van itt egy érdekes jelenség is: ha hozzáérek a bekapcsoló gombhoz, eltünik a zaj a hangszórókról, de vele együtt a zene is a működő oldalról.
Tudom, hogy bontatlanul nehéz bármit is mondani, de nem tudtok valami olyan hibáról, ami ezeknél az erősítőknél elő szokott jönni? Milyen hibára lehet ezekből következtetni?Szerk.: A kábel és a hangszórók/hangváltók jók.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
krisztianAMG #26503 üzenetére
Ha minden igaz...
-
Reggie0
félisten
válasz
DonThomasino #26494 üzenetére
Hat igen. A gyarban
Konnyen lehet, hogy csak kiforrasztott allapotban a masik iranybol lehet ratenni, mivel elore nem lehet lecsavarni(szandekosan, az ujak is ilyenek). Szerintem sokkal jobban jarsz, ha kompletten csereled a bananhuvelyeket. Arban nem veszes, kb 1000 forintbol kijon az a 6 darab, munkaban pedig szerintem ugyan annyi es akkor nem rozsdasak/oregek a csatik, nem kell azon gondolkodni, hogy holnap melyik megy tonkre, stb. .
-
And
veterán
válasz
MasterMark #26491 üzenetére
(Nagy kár, hogy 16 dBi nyereségű 2,4 GHz-es körsugárzó antenna csak a mesében létezik
. A gyakorlatban viszont nem, mod. főleg nem ekkora méretben.)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Politika
- Megkapta a legújbb GRE Radeont kapott Kína
- Bundle topik
- GTA VI
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Ukrajnai háború
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Építő/felújító topik
- További aktív témák...
- ASUS TUF Gaming F15 FX506 - 15.6"FHD IPS 144Hz - i5-11400H - 8GB - 512GB - RTX 3050 Ti - 1,5 év gari
- Samsung Galaxy A35 5G 6/128GB, Megkímélt, Kártyafüggetlen, Töltővel, 1 Év Garanciával!
- Minolta objektívek
- ThinkPad T14 Gen2i 14" FHD IPS i5-1135G7 16GB DDR4 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- Silicon Power 64GB (2x32GB) DDR4 3200MHz SP032GBLFU320X02 RAM
- Lenovo ThinkPad X270 (15) - i5-7300U, 16GB, 512GB SSD, 12" FULL HD
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- Készpénzes számítógép PC félkonfig alkatrész hardver felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Samsung Galaxy Tab A8 32GB, Újszerű, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest