Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • harry

    veterán

    Sziasztok, hamarosan csatlakoznék én is a közösséghez, gondoltam beköszönök :)
    Vasat megpróbálok a jövőhéten szerezni, aztán meglátom, mit építek belőle. Egyelőre az otthon-automatizálás, szenzorok, illetve a hálózati tároló / htpc felhasználási vonal érdekel. Ahogy látom, adafruiton vannak érdekes dolgok, és találtam már néhány leírást is, és mivel nekem pont ez a hákolós-építgetős része miatt tetszik, remélem, el lehet majd vele játszani.
    Táppal kapcsolatban van annyi elképzelésem, hogy van egy 5V 2A-es tápom, ezzel tervezek meghajtani egy alapból passzív USB hub-ot, és onnan átkötni tápot a Pi-ra, meg persze usb-vel az adatkapcsolatot megoldani, így remélhetőleg lesz elég erő meghajtani akár nagyobb fogyasztókat is.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Honkydoo #5391 üzenetére

    :) Köszi az infókat!

    Ahogy kezdtek olvasgatni látom, nem ártana jobban elmélyednem a témában, valahogy stabilabb rendszernek gondoltam... de aztán lehet nem lesz ezzel semmi gond, csak tényleg utána kell járni pár dolognak. Lehet első körben megpróbálok egy szobát automatizálni (redőny/függöny motor, lámpa / hangulatvilágítás kapcsoló, zene / film lejátszó, hő-/mozgásérzékelés, stb). Aztán lehet nem lesz belőle semmi :D Megpróbálom kideríteni, egyáltalán lehetséges-e ezzel ilyen, milyen sw/hw kell, mekkora költség, stb.
    Még régen nyitottam egy home automation topicot, de nem akadt sok követőre, talán majd most fel tudom lendíteni. [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Honkydoo #5407 üzenetére

    Nekem pont a barkácsolós része miatt tetszene a téma, mert amúgy persze lehet valami kész megoldással egyszerűbb lenne az élet. No majd megpróbálom megtervezni és összeszedni a dolgokat.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Tegnap megérkezett az én RPi-m is :) Egyelőre amik tervben vannak:

    - mem kártya beszerzése, 8gb class10 van tervben, azon belül talán Transcend vagy Adata lesz a befutó. [link], [link] Vagy mást javasoltok inkább? Transcendnél az UHS-I típusú kártyákkal sincs gond? Amúgy ez alapján próbáltam keresni: [link] 3.5-4.5k körül lesz.

    - itthon semmi hdmi-s cucc, szóval szerzek egy hdmi-dvi átalakítót, gondolom a legtöbb kábel megteszi, egy ezres körül van.

    - nem lenne rossz egy hdmi-vga konverter is, mert amim van régi monitor, azon csak vga csati van. Azt látom, hogy mindenképp valamilyen aktív, digitális-analóg konverter kell, nem elég egy kábel / sima átalakítók. Ezekből is olvastam, hogy érdemes inkább olyat venni / készíteni, amin van külön tápellátás, mert az RPi talán 50mA-ra lett tervezve, 200-at le tud még adni ilyen irányban, de ezeknek néha több kell, és az nem túl szerencsés. [link] [link]
    De egyelőre kölcsön tudok venni egy dvi-os monitort, a későbbiekben pedig nem tudom, kell-e nekem megjelenítő, vagy elég lesz távolról elérni, szóval ezt egyelőre ennyiben hagytam. eBayről a legolcsóbbak vannak $10 alatt, szóval lehet 2k-ból megúszható, de majd még ránézek, itt is, melyek támogatottak.

    - usb portok, tápellátás: szerintem rendelek majd valamilyen usb hubot, erre fogom kötni a tápot, és innen az egyik tetszőleges portból küldöm a tápot az RPi micro USB-re, ahol az RPi a HUB-ra csatlakozik, ott meg csak adatkapcsolat lesz. eBay-en láttam is pl. ezt [link], ami azért tetszene, mert a portok külön kapcsolhatók, illetve, hogy az elosztón van DC aljzat - noha adaptert nem adnak hozzá, de az tudok szerezni. Csak épp nem tudom, támogatott-e a cucc: [link] De egy ezrest megérhet így is, aztán kísérletezek vele. Jó kérdés, hogy a portokon le tud-e adni 500mA-nél többet, hogy meghajtsa a Pi-t. De ha nem, akkor legfeljebb az adapterről lekötök neki egy külön ágat, és akkor nem korlátoz a hub.

    - oprendszer talán legújabb raspbian. Mondjuk majd szeretném kipróbálni médiapc-ként is, szóval lehet raspbmc vagy openelec is sorra kerül. De még nem néztem utánuk komolyabban.

    - kell majd némi kábel, usb / dc csatlakozó, forrasztási segédanyagok, stb.

    - valami ház az RPi-nek egyelőre hajtogatok neki papírból sablon alapján :D [link]

    Talán elkezdem összeírni majd az árakat is, mert jól néz ki, hogy külön semmi sem túl drága, de egyben azért lehet sok lesz a végén :D

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz harry #5467 üzenetére

    Illetve még felmerült bennem, hogy legyen microSD, és hátha idővel ráveszem magam egy low profile adapterre, de 2k alatt nem kapni, nekem meg annyit nem ér (normál van). Nem tudom, jobb-e a microSD-s kínálat, de talán +1 hibalehetőség az adapter miatt, és ha nem lowprofile, nem is nyertem vele semmit.

    Ja amúgy pár szóban a célokról még: fogalmam sincs :D egyelőre kísérletezés, játék, ismerkedés a minipc, mikrokontrollerek világában, kapcsolók, szenzorok működése, ilyesmik. Alapvetően nem áll nagyon messze tőlem a téma, és távolról foglalkoztam már hasonlókkal (no meg linuxszal, programozással is), de ilyen közelről még nem piszkáltam, szóval meglátjuk mit sikerül összehozni, kezdésnek szerintem jó lesz az RPi, aztán majd alakul.

    A nagyon végső cél egy repülő robot, ami sört tud hozni a hűtőből, de az talán odébb van ;] Egyelőre örülök, ha egy marék led világít majd.

    Most lettem figyelmes erre a tegnap megjelent logoutos Arduino cikkra, esetleg többeket érdekelhet :) [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz azbest #5472 üzenetére

    Tuningot egyelőre nem terveztem, hűtést majd lehet nézek rá azért, de köszi a tippeket.
    Kártyából végül a Transcendet rendeltem, remélem nem lesz vele gond (bár nem teljesen értem, iPonnál abban a boltban miért csak előreutalásos számlával tudok fizetni, és miért nincs kp... szerintem elírás, majd hétfőn rákérdezek. BestByte-nál meg, bár van raktáron, de neten nem tudok rá leadni rendelést...).
    Rendelnék ebayről is, de most a hét elején szeretnék már nekilátni az alapoknak, így arra nem várnék.

    Proci85: köszi a tippet, de úgy általában véve, szeretném a legtöbb dolgot magam elkészíteni hozzá, és minimális költségű cuccokból építkezni. Nekem a barkácsolás az egyik ok, ami miatt tetszik a rendszer. Tehát pl. szívesen készítek tetszőleges passzív usb hubból tápot rpi-re, meg vga-hdmi átalakítóhoz, stb., nem kell mindenből a kész gyári megoldás. Házból is szeretnék majd csinálni valamit, legrosszabb esetben berakom valami műanyag műszerdobozba. Első körben lehet mindenből csinálok egy ilyen 'mindegy csak menjen' verziót némi megengedett gányolással, aztán ha látom, mi-hogyan működik, készítek egy igényesebb megoldást is.
    De ez majd úgyis alakul, annak függvényében, mihez is akarom használni.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Proci85 #5476 üzenetére

    Nem rossz :) Én ezeket néztem eddig, mint alapanyagok: [link] De van teljesen műanyag is persze.
    De talán lenne lehetőségem hegeszteni egyet - mondjuk lenne súlya :D De persze attól függ, miket akarok köré építeni, USB-hub is ott legyen vagy sem, fix/cserélhető elemek, kábelelvezetés, stb. Egyelőre csak ilyen boncasztal jelleggel fogom építgetni szerintem.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Tegnap sikeresen életre keltettem az RPi-t :) Vagyis megjött a mem.kártya, táp, kábelek, stb. Vettem egy pici műszerdobozt is, volt vagy 300Ft, de sajnos 3mm híján nem fér bele :D Legalábbis széltében; a másik irányból teljesen jó, talán fél-fél centivel hosszabb is. Eh, majd meglátom, lehet bele tudom faragni.

    Mennyire gond, hogy az SD formázó programban elfelejtettem beállítani ezt?
    Set "FORMAT SIZE ADJUSTMENT" option to "ON" in the "Options" menu

    Ettől függetlenül elindult. Ezt a kezdőcsomagot raktam rá: NOOBS [link], és egyelőre a Raspbiant telepítettem. A zip kifejtés nem tűnt lassúnak, de amikor a kártya boot menüjéből indítottam a telepítést már az RPi-n, akkor csak ~5MB/s volt a sebesség, ami nem túl combos. Majd lehet pár tesztprogrammal rámérek, hogy amúgy mit tud a kártya. Ami végül egy Class 10, 8gb, Transcend lett, 3.6k volt, 2év gari, pontos típusszámot most nem tudok, de úgy láttam, ez is támogatott, és végül is, ment is. Majd lehet ebayről rendelek még párat, ha tényleg pár ezer forint körül vannak, de most gyorsan akartam beszerezni egyet.

    Az ~ezer forintos hdmi-dvi kábelt is működik, és az usb-microusb is jó, valamint a 2A-es teszt adapterrel sincs gond (majd egy másikat fog kapni, csak arra még kell forrasztanom USB aljzatot), az RPi sem igazán melegedett, úgy érzem.

    Még átnézem az ilyen bevezető leírásokat, meg kísérletezek majd egy rendszerrel. Aztán lehet később cserélgetem őket, melyik-mit tud. Ja meg egy HD filmlejátszást akarok kipróbálni majd. Aztán jöhetnek a mindenféle GPIO-s játékok, próbapanelom már van, majd veszek egy marék ledet is valamikor.

    Mint "projekt", egyelőre az RFID-s kártyás ajtónyitó rendszer, illetve a motoros függönymozgatás, esetleg távirányításos lámpakapcsolás, amiket első körben ki fogok próbálni és érdekelnének. Később pedig lehet összegyúrom egy komolyabb, összefüggő hálózattá, de egyelőre alapok.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz vzoltan #5502 üzenetére

    Ezt néztétek már esetleg? [link], [link] Nem látom át teljesen a problémátok, de elég részletes leírásnak tűnik.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz McSzaby #5508 üzenetére

    Én sokat nem várnék tőle, legalábbis nekem az tűnt fel, hogy van egy alapzaja a hangfalamnak, ha rákötöm az RPi-re. Ha kihúztam, nem zúgott a hangfal. Mondjuk egyelőre egy legegyszerűbb kábellal néztem csak, komolyabb most nincs kéznél, no de akkor is...

    joysefke: szerintem a videólejátszás több mindentől is függ azért... de pl. volt egy 1080p sample, ami simán ment, de van egy killa semple is, ami már nem (megjegyzem, az tényleg durva). 720p-s Game of Thrones mkv nem jelentett gondot, aránylag gyorsan tudtam lapozni is, de szerintem ez is változhat. Ez amúgy egy Raspbian és omxplayer alatt, lehet xbmc alatt más (bár talán az is ezt a lejátszót használja...?)

    Linux alól le tudod kapcsolni (pl. sudo halt), nem tudom, így mennyit fogyaszt, no de eleve nem sokat... mindenesetre a power led világított továbbra is, áramtalanítva biztos nem volt.

    Másolásnál gondolom a 10-12MB/s olvasás nem jelenthet gondot, de majd kipróbálom. Mivel csak 100Mbites, ezért ennél többet nem várnék.

    Amúgy ezekre a kérdésekre biztos találsz választ keresővel, kezdésképp ezt nézd át: [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Proci85 #5516 üzenetére

    PC-s USB hangkártyára kötve, vagy, ha nincs semmi a bemenetén, akkor nincs semmilyen zaj, de nem tudom, ez kizárja-e... ehhez nem értek. Egy konnektorba van dugva az RPi és a hangfal is. Meg a monitor, és még 1-2 dolog.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz McSzaby #5518 üzenetére

    Majd megnézem egy másik táppal is, de egyelőre nem nagyon foglalkoztat a dolog, vagy legalábbis most nem használom ilyesmire.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz vzoltan #5520 üzenetére

    Most egy 5V 2A táp van microUSB-n, noha elvileg ha terhelve lenne, sem használná ki teljesen, de nem is kell, egyelőre bill+egér van rajta. Ha majd lesz más periféria is, akkor tuti egy külsőtápos usb hubbal látom el, és csak adatkapcsolat lesz usb-n rpi-periféria között. No ehhez már jó lesz a 2A-es táp.

    Szerintem veszek egy Arduino klónt is, szívesen megnéznék azon is pár példaprogramot, illetve a két eszköz illesztése, és RPi-vel való Arduino irányítása érdekelne.
    Csak mivel egyelőre nincs különösebb projektem, így nincs igazán motivációm foglalkozni a dologgal, de majd merítek ihletet. Szóval én nem azért vettem, mert szükségem volt rá valamihez, hanem mert szerettem volna ezzel foglalkozni, mert érdekel, csak még nem tudom, mihez :D

    Mondjuk egy házi riasztórendszer már kellőképp komplex és érdekes, valamint hasznos is lenne, szóval szerintem ebbe az irányba fogok elmenni. Mármint tényleg, egy éles rendszerre lenne szükségem: egy többszintes családi házról van szó, amikor ide jöttünk, már be voltak húzva a helyiségekbe a riasztóvezetékek (2 köteg / helyiség: mozgás és tűzjelző), de nincs se központ, se végpont, csak egy helyre egy szekrénybe be van vezetve igen sok kábel - na egy ilyen nem kihasználni vétek lenne ;]
    Csak ez azért tényleg összetett feladat, szóval körbe kell járnom. Egyáltalán, hogyan építsek érzékelőt, azoknak a jeleit mi fogadja, hogyan lehet feldolgozni. Aztán, mivel közel 20-24db érzékelő végpontról van szó, azokat mire kössem, hogyan osszam zónákra, stb.
    Mielőtt valaki félreért: most nem 0-ról kérek segítséget, csak hangosan gondolkodtam :) Utánajárok majd a részleteknek, kezdésképp itt egy RPi + Netduino + ATtiny85 rendszer [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz UsagiYojimbo #5540 üzenetére

    Én úgy olvastam, a hardveres dekódolás engedélyezéséhez kell, amit gyárilag nem licenceltek az RPi-hez, mivel úgy drágább lett volna, és sokaknak persze nem is kell.

    "Hardware decoding of additional codecs can be enabled by purchasing a license that is locked to the CPU serial number of your Raspberry Pi."

    "H264 is the only hardware-accelerated codec, for playback. No hardware encoding is supported. Additional codecs were not purchased as licensing fees would have increased the R-Pi's price."

    [link], [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz szalay_1 #5543 üzenetére

    Sokaknak jól jönne még ez-meg-az, nagyobb áram USB-n, gigabit ethernet, stb., de valahol meg kellett húzni a határt. És azt se felejtsük, hogy alapvetően ez egy oktatási segédeszköznek lett tervezve.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz joysefke #5546 üzenetére

    Miért kéne ehhez gpio? Ott a hálózat, ssh, sudo halt, és lekapcsol (a szoftver). Áramtalanítani meg ezután lehetne, de szerintem macera, én biztos nem játszanék vele, üzem közben is lehet kevesebbet eszik, mint egyik-másik háztartási gép stand-by állapotban...
    De amúgy gondolom megoldható, hogy figyeli a GPIO portokat, és ha feltételek teljesülnek, meghív egy külső parancsot, de ez meg a programnyelvtől függ már. Pl. php-ben is van exec, amivel lehet ilyesmiket játszani, biztos pythonban is.

    Úgy tudom kezel 3G modemeket, és a vezetékes hálózattal sem lehet gond, elméletben. Hogy gyakorlatilag mennyire lassul be hálózati forgalom alatt, azt nem tudom, de biztos vannak erről neten beszámolók.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Egy kérdés Arduinoról, hátha valaki tud segíteni: nézegettem a leírásokat a házi készítéshez, igazából nem nagy szám és egy ezresből ki lehet hozni - akkor, ha nem akarom megvenni az USB-soros, FTDI átalakítót [link] (700Ft eBayen Arduino bootloaderes atmega328, többi meg nem drága cucc).
    Van valami megoldás arra, hogy kihagyjam ezt az átalakítót, és soros porton keresztül programozzam, esetleg az RPi GPIO portjairól? Vagy akár régebbi PC soros portjáról?
    (Alternatív megoldás, hogy meglévő Arduino lapban lévő atmegaba belerakom a sajátomat, felprogramozom, majd kiveszem, és úgy használom, csak ehhez egyrészt kell egy meglévő Arduino, másrészt pakolgatni kell a vezérlőt).

    Ez persze akkor hasznos, ha sokat csinál az ember, én inkább csak így kíváncsiságból nézném meg, meg hát, miért ne. Tudom, 2-3k között vannak klónok is, de ha pl. simán lehet programozni a fent nevezett átalakító nélkül, akkor szívesen legóznék egy sajáttal.

    Illetve arduino táp: miképpen is működik ez, vagy szabályzott 5V-ról megy USB-n, vagy tetszőleges adapterrel 9V-ról? Gond, ha egy tetszőleges 5v-os usb-s adaptert használok, amire nincs ráírva, hogy szabályzott? Vagy honnan tudhatom, hogy szabályzott-e?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Proci85 #5570 üzenetére

    Köszi. Ezt a leírást néztem még [link] Igazából nem tudom még, miben mások ezek az usb-soros cuccok, mert ez pl. csak 600Ft, míg az FTDI-k 2000 körül mennek.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Tűzérzékelőhöz kérnék segítséget. Eleve, ezekből is több van, úgy tudom - mármint egy tetszőleges riasztórendszer részeként, pl. hőérzékelős (konyhába hallottam, hogy javasolják, ahol pára, vagy némi kisebb füst előfordulhat, de ezekre így nem jelez, csak a magas hőmérsékletre), és az optikai füstérzékelő.

    Egy raspberry / arduino rendszerhez mit lehetne használni? Amiket néztem:
    - MQ-2 gáz érzékelő, ez szerintem nem teljesen az, amit keresnék... szénmonoxid érzékeléshez jó lehet (valamelyik szenzor, a családból). [link], [link] Izzítás miatt áramigénye is talán magasabb, nagy mennyiségben problémásabb a sok analóg bemenetet biztosítani. Árban is kicsit magasabban van.
    - Láng érzékelő, ez ha jól értem, 1 méteres távolságig észleli a tűzláng fényének hullámhosszát, illetve van benne egy hőmérő is, ami vagy analógon küldi ki az aktuális értéket, vagy küszöbérték felett riaszt digitálison: [link] Nem teljesen értem, minek hőmérő, ha hullámhosszt néz - vagy csak késő van, és rosszul értelmezem. Mindenesetre elég kicsi a hatótávolsága az 1 méter és 60°-kal, nem tetszik annyira, és talán még drágább
    - Valamilyen "photoresistance", "photoelectric", "Photosensitive", vagy milyen érzékelővel, ami meg egyfajta fényérzékelőként működne...?

    Direkt füst/tűzjelzőre keresve is, alig találok valamit, holott pl. PIR mozgásérzékelő van milliónyi, $2-tól, egyet vettem is, egyszerű, működik... Mit javasoltok, mit kéne mégis keresnem? Vagy maradjak egyszerűen egy hőmérő + küszönértéknél, és van egy olcsó, digitális riasztásom? Funkcionálisan, jobb ez, mint egy füstérzékelés? Hisz azért a füst még nem feltétlenül jár hőmérséklet emelkedéssel, de azért ad okot aggodalomra...
    Maga az érzékelő a mennyezeten lesz elhelyezve, 2.5m magasan, valamennyi helyiségben.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz wassermann #5614 üzenetére

    Köszi, ez így nagyjáról rendben, és én is így terveztem, csak az a gondom, hogy nem találok konkrét megoldást füstérzékelőre... mármint valamilyen kis PCB-n lévő kis érzékelőre gondolok, némi elektronikával, és csatlakoztatási lehetőséggel, tehát nem csak magára az adott érzékelő alkatrészre, de nem is feltétlenül egy kész, dobozba épített, riasztós termékre. De lehet ez utóbbi lesz a megoldás, csak nem tudom, mennyire vezérelhető központilag, ha nem így lett tervezve.

    Csak példaképp, mozgásérzékelőkből ilyesmikre gondoltam: [link] Ezt konkrétan próbáltam is egy raspberryvel, működik.

    Gondolnám, füstérzékelőből is van hasonló kiépítésben, de nem találok. CO vagy gáz érzékelő még rendben, azokra vannak megoldások: [link], [link]

    Esetleg az MQ-2 gáz szenzor, érzékel füstöt is, de ez sem optikai: [link] [link]

    No meg jó lenne digitálisan megoldani / küszöbértéket figyelni.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Proci85 #5616 üzenetére

    Igen, ez is gond ezekkel, hogy nem tudom, mennyire megbízhatóak, egyáltalán, igényelnek-e bármi komolyabb kalibrálást (gázérzékelő gondolom igen), milyen távolságból, "mekkora tűznél" jeleznének. Egy mozgásérzékelőt azért aránylag egyszerűen ki lehet tesztelni.

    Én abból indultam ki, hogy ha van egy optikai érzékelős megoldás, az figyel folyamatosan, és ha füst kerül a szerkezetbe, riaszt egyből. Ez szerintem elég egyszerű működést feltételez, erre gondoltam van a korábban linkelt PIR modulhoz hasonló kész megoldások.
    Gázérzékelés talán kevésbé fontos. Vagy ha mégsem, akkor lehet különálló egységként fogom kezelni, ez úgyis akkor érdekesebb, ha vannak a közelében, nem szükséges emiatt riasztást küldenie / logolni / ki-bekapcsolni / egyéb, amikhez kell a központ. Meg csak két helyiséget érint (kazán, garázs - máshol nincs gáz).

    Lehet a tűzjelzőket is csak annyira központosítanám, hogy egy tápról menjenek, ne kelljen mindhez elemet / tápkábelt szerezni. Meg végül is rá lehet kötni egy vezetéket, hogy alap dolgokat monitorozzak rajta (pl. működik-e, kap áramot, stb).

    Még esetleg a hőmérős megoldás működhet, digit hőmérő modult biztos lehet egyszerűen szerezni / építeni. Itt gondolom elég lenne annyit nézni, hogy pl. küszöbérték fölé megy-e. Teszem azt, levegő hőmérséklete ritkán haladja meg egy átlag szobában az 50-60 fokot. Ez nem lehet nagy költség, akár külön "rendszerként" valamilyen kész füstjelző rendszertől függetlenül.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz UsagiYojimbo #5620 üzenetére

    Alkatrészt leginkább lomexből vennék, rengeteg cuccuk van. Vagy HQ Elektronika.
    Amúgy érdemes lehet ránézni az elektros topikra is:[link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz McSzaby #5641 üzenetére

    Adapter méretétől függetlenül, korlátozva van az USB porton leadható áram értéke, ami, míg egy normál PC esetén 500mA, addig egy Pi-nél 100mA (vagy 140?), ami könnyen lehet, hogy kevés, én bármi egér/bill/esetleg pendrivenál komolyabb USB-s perifériát egy aktív hubra kötnék.
    Vagy összekötözöd magadnak, szétvágsz egy USB kábelt, a két adat vezeték megy Pi-re (nem tudom, lehet nem ártana a földet itt is bekötni...?), a két másik meg egy tápra.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz McSzaby #5647 üzenetére

    És mennyi idő alatt töltött fel?
    Teszem azt, egy iPadhez 2A-es töltőt adnak, mégis tölti az 1A-es is, csak jóval lassabban (talán sima USB port nem... de erre már nem emlékszem).
    Szóval a töltő azért más, kisebb árammal is tud működni, itt viszont kéne annyi, amennyi - nézd meg a hangkártya specifikációját, hogy az mennyit ír.

    Persze ettől még lehet, hogy tényleg szoftveres a gond, vagy teljesen máshol kell keresni, de legalább a hw rész legyen rendben.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz GyéBen #5649 üzenetére

    Semmi ilyesmire utalóval nem találkoztam.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz V.Stryker #5655 üzenetére

    Nem, de egy csomag female-male jumper wire ugyanerre képes, és ilyen ~dolláros tétel.
    Vagy veszel elektro boltban 26-os szalagkábelt + tüskesort. Vagy valami hasonló megoldást.
    Elég indokolatlan árak, ráadásul még a kínai másolatok sem igazán jelentek meg.
    Esetleg: [link]

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz V.Stryker #5658 üzenetére

    Ha majd rendelek cuccokat, hozzácsapom az ehhez szükséges dolgokat is, pont ma néztem, hogy lényegében a szalagkábel, arra 1-1 csati, 1 aljzat + próbanyák + tüskék, amiből áll az egész, és így máris felszerelhető próbapanelra. Ja, lényegében ugyanaz, amit linkeltél, most nézem, hogy azon sincsen még sem összeforrasztva sem, csak egymás mellé dobálták ugyanígy az alkatrészeket. Csak ez nem 3000Ft, hanem ~500Ftból meg is van, matricát nyomtatni meg lehet erre is.
    [link], [link], [link], [link], és akkor nem is kell ilyen hosszú kábel / ekkora nyák.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Vettem 26-os szalagkábelt, anya-apa csatit, meg tüsiket, szóval majd nekilátok, aztán megcsinálom a Pi-Breadboard átvezetőt. Igazából egy forrsávos próbanyákkal lenne szép (meg olcsóbb), azt lehet veszek még, egyelőre csak forrszemes van itthon.
    Kábel amúgy csak méterben volt, a próbanyák szintén nagyobb, a csati nem nagy tétel, szóval akár építhetnék hármat is, akkor darabja ilyen 500Ft körül jön ki.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz HwAdokVeszek #5701 üzenetére

    [link] 700mA + egyebek, legyen 1A, az aksidról 5 órát bírna talán. Nem tudom, a napelem milyen gyorsan tölti, vagy miképp is működne.
    Azzal számolj, hogy wifi ugye csak usb-n keresztül lehetséges, viszont az RPi-n lévő portok kisebb áramot adnak csak le, 150mA körül, ami kevés, tehát érdemes venni/készíteni egy külön tápos USB hubot.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz HwAdokVeszek #5703 üzenetére

    Wifire és fájlmegosztásra lehet valamilyen NAS-t használni, noha az sokkal drágább + nem tudná kezelni a szenzorokat. De mondjuk ha RPi-re akarsz kötni vinyót, akkor annak a fogyasztásával is számolni kell, ami szintén nem kevés. Noha nem igazán látom, egy wifis fájlszervernek miért kéne áramellátás nélkül menni, szerintem ez nemigen jön össze, hacsak nem tényleg valami bika aksit teszel rá, szünetmentest, vagy egyebet. És a router is szünetmentesen lesz, vagy oda van áram? Különben nem sokat ér a wifi. Vagy kinek osztasz meg, ha nincs áram? Ha meg csak az elhelyezés miatt nincs, akkor azért megfontolandó kihúzni oda egy kábelt.

    A szenzorokat meg lehet oldani egy Arduino-val is, pár száz mA fogyasztás mellett.

    Nem tudom pontosan mit akarsz, de a helyedben betenném a router mellé a Raspberryt, onnan menne wifi, fileshare, linux, meg ami PC szinten kell, és tetszőleges helyen meg egy arduino a szenzorokkal, amik valamilyen rádiós csatornán (nem wifi) tudna kommunikálni az RPi-vel, aztán az majd továbbküldi wifin a dolgokat. Szóval én két részre bontanám a dolgokat.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz HwAdokVeszek #5705 üzenetére

    Nem igazán foglalkoztam még ezekkel, így konkrét megoldást nem tudok adni, csak láttam, hogy van RF modul arduinohoz. Meg van igen wifi is, de csak pár szám érték átküldésére nem igazán kell - persze kérdés, melyik egyszerűbb / olcsóbb / kisebb fogyasztású.

    Ez a microserver lényegében egy teljes értékű PC, nem? Én akkor erről oldanám meg a fájlmegosztást. Esetleg erre is lehet kötni egy arduinót, és akkor a kettő kommunikál egymással rádión, itt meg usb-n mented PC-re a sorosport adatait. Soros portról olvasni meg persze lehet linux alatt is, nem is feltétlenül kell a saját fejlesztőkörnyezete, csak a driver, de elvileg az is van. De ha tudod wifin küldeni az adatokat akkor persze még ez sem kell, csak én azt nehezebbnek gondolnám, de mondom, nem néztem még, lehet nem nagy gond.

    Raspberry szerintem sem a fájlmegosztáshoz, sem a kihelyezett szenzorhoz nem ideális választás, egyikhez kevés, másikhoz sok.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Jabby #5711 üzenetére

    Biztos nem, nem erre van kitalálva, én próbáltam ilyen célra, de egy régi P4 512MB rammal jobban megy.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Jelentem, tényleges projekt lesz az otthoni riasztórendszer :) Főleg, hogy egy egyetemi tárgy keretében fogok vele foglalkozni. Lehet vezetek majd neki valamilyen szinten egy blogot is, de ha mást nem, ide néha tervezek beírni az aktuális állapotokról.

    Az alap elképzelés, hogy egy adott környezetben (családi ház, valamennyi szobába kihúzott riasztókábelekkel, de végpont és vezérlés nélkül) egy riasztórendszert kell kiépíteni, központi felügyelettel, értesítőkkel, naplózással, különböző érzékelőkkel, web hozzáféréssel, kezelőszervekkel, stb.
    Terv szerint a központ egy raspberry pi, mely vezérel több arduinot, melyek egyenként 2-3 szoba szenzoraiért felelősek.

    Vannak már konkrétabb tervek is, egyelőre magamnak vezetek egy részletes dokumentációt, de alapvetően szerintem nem lenne rossz, ha egy ilyesmi megoldás szerepelne itt a logouton is, nem sok hasonló írást láttam eddig. Erre viszont talán csak a projekt (félév) legvégén kerítek majd sort, mert egyrészt akkor lesz teljesen kész és prezentálható, másrészt nem szeretném, ha különböző plagizálási kérdések merülnének fel, harmadrészt nem szeretem, ha sokan beleszólnak ;] De majd pár kérdésem biztos lesz a témában, szerencsére egyelőre valamennyi területen van egy elképzelésem az induláshoz. Első körben írok egy pontos specifikációt.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Peter789 #5723 üzenetére

    Ahogy írtam is, 2-3 szoba szenzoraiért felelne egy arduino. Egy szobába kerülne 2-4 érzékelő (mozgás, hőmérséklet, füst például), és van nagyjából... ~10 monitorozandó helyiség. Tehát egy arduinon lesz mondjuk 9 szenzor. Nem beszélve arról, hogy arduinon van analóg bemenet, rpi-n nincs, bár aztán lehet nem lesz rá szükség (de pl. egy gáz szenzor analóg jelet ad).
    Mindez ugye, egy teljes több szintes családi ház esetén, kisebb helyen / lakásnál nyilván kevesebb, és mint ténylegesen megépített és bemutatásra kerülő rendszerbe szintén nem teszek ennyit, szemléltetéshez nem kell, de persze úgy lesz összerakva, hogy bővíteni lehessen. Tehát pl. egy i2c buszon kommunikáló master rpi, meg két slave arduino + lcd/gombsor. Utóbbiról még nincsenek infóim, ezt akarom körbejárni most, hogy lássam, mikkel kell dolgoznom.
    Itt megjegyzem, hogy ez egy több hónapos projekt, és bőven lesz mellette más dolgom is, szóval nem tervezek túl sűrűn frissítgetni, vagy lehet egy hétig hozzá sem nyúlok.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Peter789 #5725 üzenetére

    Igazság szerint én nem különösebben értek jelenleg mikrokontrollerekhez vagy elektronikához :) Az általam említett dolgokkal is most a nyár folyamán volt némi időm ismerkedni.
    I2C: Ez csak az RPi master és Arduino slavek közti kommunikációért felelte, tehát összesen talán 4 eszközt vezérelnék (és ha jól tudom már eleve lehetne 127-et címezni, szóval szerintem elég, nagy sebesség sem kell). Maguk a szenzorok egyszerűen rá lesznek kötve az arduino digitális lábaira. És akkor pl. adott időközönként az RPI lekéri valamennyi arduinotól a lábak állapotát, és megnézi, hol lát aktív jelet mozgásérzékelők között.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz vargalex #5727 üzenetére

    Nem igazán ismerem még azokat, de körbejárom a témát.
    De mivel ez ugye egy projekt feladat is, amibe bele kéne fűzni arduinos kommunikációt, meg egyebeket, ezért a felállás nagyjából az lesz, amit írtam is, de alapvetően érdekelnek a különböző megoldási lehetőségek, tehát lehet van, amit egyszerűbb megépíteni, vagy olcsóbb, gyorsabb, stb. Pl. 3 arduinot megépíteni szerintem nem bonyolult, mert ma jött meg 5db atmega328 bootloaderes kontroller, pár kondi meg ellenállás köré, és működik is, egy ezres alatt marad az ára így /db. Nem tudom pl. ezek a one-wire cuccok drágábbak-e, bonyolultabb-e a kommunikáció, gyanítom mindkettőre igen a válasz, és az nekem most nem jó - bár persze ettől még lehet elegánsabb / jobb megoldás, stb. De pl. egy alap PIR szenzor 400Ft körül mozog. Vezeték is van bőven (6 meg 8 eres riasztókábelek vannak a szobákban, egy szobában kettő is, szóval ez is van bőven).

    Igazából amit korábban már kérdeztem, azt nem tudom, hogy milyen füstérzékelőt használjak. Ebből nem is igazán találtam ilyen kis "szenzor" jellegű dolgot, csak kész, felszerelhető darabokat, ami alapvetően nem baj mondjuk, legalább már van rajta ház, csak a riasztást kell figyelni rajta. Meg nem lenne rossz, ha mozgásra be tudnám kapcsolni az ezekben lévő csipogókat, vagy mik ezek (buzzer).

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz vargalex #5729 üzenetére

    Közben olvasgatok, megtaláltam az arduinohoz szükséges dolgokat is itt: [link]
    Noha így valóban kihagyható lenne a képből, és mehetne egyből rpi-re, ami azért talán csak egyszerűbb. Hmm, ez lehet így lesz, és akkor füst/pir/gáz meg megy arduinora.

    Elolvastam, igen, ez meglehetősen kényelmesnek tűnik, talán ez lesz. Noha nem tudom, de pl. 10 hőmérő esetén szerintem túl nagy áramot vennénk le az rpi-ről, szóval külön betáp kéne, de úgy látom, mennek ezek 5v-ról is, és úgy nem lesz gond.

    A tápellátást még ki kell találnom, de lapvetően valami olyasmiben gondolkodok, hogy egy pár amperes adaptert használok, erről menne az rpi, egy aktív usb hub (pl. usb wlannak), az arduinok, és a szenzorok. Lehetne lesz pl. egy külön nyákon két tüskesor, egy 5v, másik föld, aztán lehet rákötni amit akarok.
    Itt nekem még kicsit tisztázatlan ez a szabályzott feszültség kérdése, szóval talán raspberry esetén nem gond, mert van fesz szabályzó, és ~3v-ról megy a cucc, de az arduinónál tudtommal nem így van, hanem vagy szabályzott 5v-ot kap, vagy nagyobb értéket (pl. 7-12v), és abból készít 5v-ot.
    Vagy egyszerűen keressek direkt olyat, hogy "regulated 5v adapter"?

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Peter789 #5731 üzenetére

    A raspberry és az arduinok egymás mellett lesznek közvetlenül. Az arduino és az érzékelők vannak távol.
    Kivétel lehet az lcd/kezelőszerv, de azon még egyáltalán nem gondolkodtam, viszont igen, ez lehet felvet majd problémákat. Majd a napokban rákeresek ezekre is, milyen lehetőségek vannak, tehát pl. akár arduinoval egybeépített saját szoftverrel, ami csak néha küld a központnak adatot (bekapcsolták, kikapcsolták, rontott kód, stb) vagy csak panel+gombsor, és a vezérlés máshol, nem tudom még.
    A kihúzott kábelek amúgy nem csavart érpárok, csak simán több ér párhuzamosan egymás mellett.

    De köszönöm az infókat, holnap megnézem pontosabban a témát.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz vzoltan #5734 üzenetére

    Igen, de ahogy néztem, az a 1-wire cucc, ami nem igazán érzékeny a távolságra, míg i2c kommunikációt helyi szintre tervezték, nem sok méteres távolságokra, ráadásul nekem lenne egy lcd+gombsor vezérlőpanelem pinceszinten (kocsibeállónál), amit a földszintre lesz bekötve, ami azért nagy táv. Bár írtak ilyen kiterjesztési megoldásokról is, valamilyen bufferrel (?), amivel lehet ilyesmit csinálni.

    Peter789: köszi, megnézem ezeket is ma.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Ma próbáltam körbejárni a különböző kommunikációs lehetőségeket, de kezdem elveszteni a fonalat...

    Alapvetően maradnék annál a felállásnál, hogy van egy raspberry központ, amin weben lehet nézegetni a dolgokat, emailt küld, monitoroz, stb. Tetszőleges számú arduinora pedig szenzorok vannak kötve.
    A gond ott kezdődik, hogy lenne két távolabbi pont is, ahol lesz lcd+gombsor, ugye aktiválás/kikapcsolás feladatokkal. Ide szerintem mindenképp praktikus lenne egy vezérlő, hisz a 8 vezeték kevés lenne, hogy a központban helyezzem csak el a vezérlést, tehát mondjuk ezek kapnak egy arduinot, ami így messzebb van a többitől.
    Így a kommunikációhoz az i2c nem nyerő a nagyobb távolság miatt. Praktikusabb lehet az RS485, noha nem csavart érpár megy, csak párhuzamosak, de csak 10-20m-ről van szó, szerintem ez nem gond (még talán i2c sem, de nem szeretném e köré tervezni, mert azt neccesnek érzem).

    Viszont egyelőre nem tudom, miképp oldanám meg, pl. egy raspberry és két arduino rs485-ös illesztését, mivel az előbbin ha jól tudom, spi, i2c, uart van. Néztem, hogy lehetne-e valamilyen konvertert készíteni (pl. i2c -> rs), de annyira nem érzem szép megoldásnak; nem tudom, mennyivel lenne bonyolultabb a kommunikáció, lehetne-e kétirányú, címzés menne-e; illetve a logikai feszültségszintekre is figyelni kell, ide sem ártana egy konverter (rpi-n 3v, arduinon 5v megy).
    Felmerült bennem, hogy esetleg valami primitív rf kapcsolat lenne a központ(nál lévő arduino) és a távoli lcd-s blokk között, és akkor a központnál maradhatna i2c. De bluetooth/zigbee drága, mezei rf meg nem tudom, mennyire megbízható / biztonságos.
    Még egy lehetőség, hogy lesz egy "bridge" arduino, ami középen állva két szerepet töltene be: rs485-ön kommunikálna a másik (vagy akár több) arduinoval, amikre a szenzorok, lcd, gombsor van kötve; a másik irányba meg i2c kommunikáció lenne az rpi-vel. Amiatt is kényelmesebb, hogy ha az rpi a master, akkor nem kell a feszültségszintek miatt semmi egyéb átalakító.

    Vagy az rpi-hez elég lehet egy sima kétirányú fesz konverter, és mehet is rs485-re? Erről még nem igazán találtam infót, mi különbség is van uart és rs485 között, mert talán ez lenne a legjobb. De ha ehhez is kell a két konverter, akkor inkább már egy arduino és i2c.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz harry #5744 üzenetére

    Jobban mondva, RPi és rs485 kapcsán találtam egy ilyet [link], [link], de annyira nem vonz, hogy most figyelgessem, biztosan elküldött már mindent, és kézzel állítgassam a kommunikáció irányát - a megfelelő pillanatban.
    Talán ez a középre berakott arduino lesz majd, ami akkor RPi felé i2c, a többi/másik arduino felé rs485, no meg ugye egyből erre is lehet kötni szenzorokat.
    Lehet picit erősnek tűnik egy arduinot ilyen "összekötőnek" használni, szerintem nem az, ha cserébe egy moduláris és egyszerűen bővíthető rendszert kapok, árban sem vészes (~1k, elég egy minimál konfig), és ha konvertereket kéne használni, az sem lenne szebb szerintem.

    De szívesen meghallgatok mást is, csak már végső ötletként ez jutott eszembe.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Ma próbaképpen vettem 3*1m, különböző típusú hangfalkábelt, 0.5mm^2 mindhárom, piros-fekete köpeny. Pár "apró" különbség viszont van köztük:
    - 1. selejtes hulladék, nem lehet forrasztani, ugyan vörös színű a szál, de elég minimális réz lehet benne, a levágott kábel vége inkább ezüstösen csillog, szinte egyáltalán nem futja be az ón. Maga a szigetelés amúgy ilyen félig-meddig áttetsző (tehát piros-fekete ez is, nem a teljesen színtelen, de látni benne a rézszálat). Métere 45Ft.
    - 2. ez is gagyi, már-már jobbnak tűnt, kicsit volt könnyebb forrasztani, de még mindig nem használható értelmesen. Matt fényű szigetelés, ára 45Ft.
    - 3. na ez a tuti. Csak hozzá érintem, és szépen befut az ón a szálak közé, könnyű vele dolgozni. Ennek a szigetelése kissé fényes színű piros-feka. Ára annak viszont 125Ft/m, hát igen.

    Mindhárom vezetéket ugyanott vettem. De legalább van köztük olyan, ami minőségi. Egyszer vettem máshol is, ott ráadásul talán 3 métert valamelyik típusból, mondván csak jó lesz, de az is használhatatlan volt. Mire tervezik ezeket, csipeszre, vagy csoki csatira? Egy csatlakozót nem lehet rendesen ráforrasztani.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Honkydoo #5770 üzenetére

    Persze alapvetően lehetne, de ezt frissen blankoltam, ezek egyszerűen anyagukban sokkalta gagyibbak. Sima rézvezetékhez azért túlzásnak tartanám, ha gyantát / folyasztószert kéne használni...
    Illetve mint írtam, a 3. típus remek, bármi trükközés nélkül ment szépen egyből.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Honkydoo #5782 üzenetére

    Nem mindegyik tiszta réz, jellemzően az olcsóbbak kevésbé, ezekkel nehezebb is dolgozni, igaz ha valami csipeszes / roppantós véget teszel rá, nem annyira gond.
    Szigetelés: van ilyesmi is, vagy akár csak valami lakkréteg, de azt sem feltétlenül kell leégetni, megfelelő hőmérséklet mellett leolvad róla forrasztás közben is.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz vzoltan #5791 üzenetére

    Ha név helyett a szerver ip-jét használod, úgy sem megy? Mondjuk érdekes, hogy pingnél nem jelent gondot a névfeloldás, míg curl-nél igen. Sima nslookup megy? /etc/resolv.conf-ban bent van dns cím?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz harry #5745 üzenetére

    Kis update:
    Egyelőre inkább Arduino vonalon dolgoztam, van egy master és két slave egy rs-485 buszon, előbbi kérdezgeti a többit, amik leolvassák a szenzorok adatait, és elküldik neki, ez jelenleg nagyjából stabilnak tűnik.
    Elvileg úton van egy 4*20-as lcd, ehhez egy I2C csatoló, 4*4 gombsor, egy marék hőmérő (amit említettetek is korábban), füstérzékelő, meg apróságok.
    Raspberryn most egy alap Raspbian van, gui nélkül, egyelőre van rajta ssh, apache meg php. Három fontosabb célja lesz, weben leolvasható szenzorok, riasztás esetén levélküldés, és logolás. Ezekkel egyelőre nem igazán foglalkoztam, majd a későbbiekben. Még úgy általában a szerepköröket sem ártana kicsit jobban átgondolnom.

    Amin még gondolkodom, hogy Raspberrynél van-e olyasmi, mint Arduinonál a SoftwareSerial, tehát kinevez két tetszőleges digitális lábat soros küldő/fogadónak. De lehet jó erre az UART is. A legegyszerűbb az lenne, ha ezt is rá tudnám kötni az rs485 buszra, és ez lenne a master. Ehhez mondjuk nem árt egy LogicLevelConverter is, úton van az is (3.3v - 5v).

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz Honkydoo #5829 üzenetére

    Köszi :) Eddig úgysem gondolkodtam a weben, igazából lehet magamtól nekiestem volna erőből, és összeütök valamit :D De lehet tényleg praktikusabb megoldás valamilyen keretrendszer, ezzel a részével úgysincs kedvem sokat vacakolni, nem ezen lesz a hangsúly, szóval majd megnézem.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    Most kezdek ismerkedni a WiringPi könyvtárral, igen szimpatikus, mivel eléggé hajaz az Arduino sorosport kezelésére, azzal már némileg képben vagyok. Megjött a LogicLevelConverter is, egy alap soros kapcsolatot sikerült is kiépíteni az egyik Arduino és az RPi között (GPIO UART, és Arduino RX/TX). Most a cél az lesz, hogy a meglévő RS485 hálózatra kapcsolja, ehhez kicsit átírom az Arduinos kódot RPi-re. Ami macerás lehet talán, az az írás/olvasás közti kapcsolás időzítése, de szerintem nem lesz gond.
    Megjött egy füstérzékelő is, van a chip-en egy kimenet, ami jelzés esetén magas jelet ad, ezt tudom majd figyelni. Mozgásérzékelő olvasás szintén rendben. A hőmérőket még várom.
    Szintén arduinon van egy LCD és gombsor is, alap szinten már működnek, és megvan a kezelőpanel állapotgépének a váza is, majd ezt akarom megírni szépen.

    Raspberryn a nagyobb feladat majd a logolás, mail, web lesz. Ezek közül a naplózás az elsődleges, a többit majd meglátom, lesz-e rá időm, a téma szempontjából másodlagos, de persze idővel azért szeretném megcsinálni, de ott már felmerülnek biztonsággal és adattárolással kapcsolatban is összetettebb kérdések, amikbe lehetne időt ölni, de az alap rendszer a cél egyelőre.

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz wassermann #6085 üzenetére

    Azért az elég gyenge becslés, pl. 120perc és 15giga esetén az 17mbit/s, nemde?

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz csimpas #6259 üzenetére

    Igazából használhatsz egyszerű USB webkamerát is, hosszabb USB kábellal. Praktikusan a tápellátást inkább ne a Pi végezze. Meg lehet nézni persze a pontos fogyasztási adatokat, de szerintem egyszerűbb / biztosabb beruházni egy külső táppal megtámogatott USB hubra.

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

Új hozzászólás Aktív témák