- Mikrokontrollerek Arduino környezetben (programozás, építés, tippek)
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- Hobby elektronika
- Házimozi belépő szinten
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- DVB-T, DVB-S (2), DVB-C eszközök
- Intel találgatós topik
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- AMD FX
-
PROHARDVER!
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
harry
veterán
Ma próbáltam körbejárni a különböző kommunikációs lehetőségeket, de kezdem elveszteni a fonalat...
Alapvetően maradnék annál a felállásnál, hogy van egy raspberry központ, amin weben lehet nézegetni a dolgokat, emailt küld, monitoroz, stb. Tetszőleges számú arduinora pedig szenzorok vannak kötve.
A gond ott kezdődik, hogy lenne két távolabbi pont is, ahol lesz lcd+gombsor, ugye aktiválás/kikapcsolás feladatokkal. Ide szerintem mindenképp praktikus lenne egy vezérlő, hisz a 8 vezeték kevés lenne, hogy a központban helyezzem csak el a vezérlést, tehát mondjuk ezek kapnak egy arduinot, ami így messzebb van a többitől.
Így a kommunikációhoz az i2c nem nyerő a nagyobb távolság miatt. Praktikusabb lehet az RS485, noha nem csavart érpár megy, csak párhuzamosak, de csak 10-20m-ről van szó, szerintem ez nem gond (még talán i2c sem, de nem szeretném e köré tervezni, mert azt neccesnek érzem).Viszont egyelőre nem tudom, miképp oldanám meg, pl. egy raspberry és két arduino rs485-ös illesztését, mivel az előbbin ha jól tudom, spi, i2c, uart van. Néztem, hogy lehetne-e valamilyen konvertert készíteni (pl. i2c -> rs), de annyira nem érzem szép megoldásnak; nem tudom, mennyivel lenne bonyolultabb a kommunikáció, lehetne-e kétirányú, címzés menne-e; illetve a logikai feszültségszintekre is figyelni kell, ide sem ártana egy konverter (rpi-n 3v, arduinon 5v megy).
Felmerült bennem, hogy esetleg valami primitív rf kapcsolat lenne a központ(nál lévő arduino) és a távoli lcd-s blokk között, és akkor a központnál maradhatna i2c. De bluetooth/zigbee drága, mezei rf meg nem tudom, mennyire megbízható / biztonságos.
Még egy lehetőség, hogy lesz egy "bridge" arduino, ami középen állva két szerepet töltene be: rs485-ön kommunikálna a másik (vagy akár több) arduinoval, amikre a szenzorok, lcd, gombsor van kötve; a másik irányba meg i2c kommunikáció lenne az rpi-vel. Amiatt is kényelmesebb, hogy ha az rpi a master, akkor nem kell a feszültségszintek miatt semmi egyéb átalakító.Vagy az rpi-hez elég lehet egy sima kétirányú fesz konverter, és mehet is rs485-re? Erről még nem igazán találtam infót, mi különbség is van uart és rs485 között, mert talán ez lenne a legjobb. De ha ehhez is kell a két konverter, akkor inkább már egy arduino és i2c.
Új hozzászólás Aktív témák
- Mikrokontrollerek Arduino környezetben (programozás, építés, tippek)
- Kész rémálom lesz Linuxot használni jövőre az USA egyes államaiban
- Crimson Desert
- Redmi Note 9 Pro [joyeuse]
- PlayStation 5
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- OpenWRT topic
- Hobby elektronika
- MWC 2026: Műholdakkal tömné ki a Telekom a lefedettségi réseket
- Házimozi belépő szinten
- További aktív témák...
- vizes GAMER PC - RYZEN 5 7600X / 32GB DDR5 / RTX 5070 12GB
- HP EliteDesk 800 G2 SFF, I5-6500, 8GB DDR4, 240GB SSD, Win 11, Számla, 1 év garancia ( olvasd végig)
- SK Hynix 64 GB DDR4-2400T 2 x 32 GB (HMA84GR7MFR4N-UH) Szerver memória
- MacOS 14, Win11, Asus Hero Z790, Intel 13900K, 64GB RAM, Asus RX 6950 XT, 4TB WD SN850X
- Rtx 2080Ti/ Ryzen 5 4600G/ 16GB G.Skill/ 1TB M2/ Win11/ Garancia
- HP 255 G10 Ryzen 5 7520U 8 GB DDR5 256 GB SSD FHD Új 2 ciklus Gari 2028.
- GAMER PC! Ultra 7 265 / RTX 5070 / 32GB DDR5 / 1TB NVMe / 750w Gold / BeszámítOK !
- LG 27G850A - 27" Nano IPS - UHD 4K - 240~480Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 600
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i9 14900KF 32/64GB DDR5 RAM RX 9070 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Azonnali készpénzes AMD Radeon RX 6000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest

wassermann
