- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Vezetékes FEJhallgatók
- NVIDIA® driverek topikja
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- A partnerektől függ, hogy lesz-e Arc csúcs-VGA az aktuális generációban
- OLED TV topic
- Azonnali notebookos kérdések órája
- HP notebook topic
- Fujifilm X
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
tvamos #98799 üzenetére
Igen, például mobilos appokról szóló rövidfilmeket!
AMi veszedelem ebben a Flatpakban, hogy felrakott 4GB adatot kb, mindkét verziót eltávolítottam, mindkettő kb 60-80MB volt és a majd 4GB egyéb csak úgy ottmaradt szemétnek valahol! Fogalmam sincs, hogyan lehet ezektől megszabadulni!
Szerencse, hogy nem az éles rendszerre szemeteltem!
-
válasz
tvamos #98795 üzenetére
A Flatpak sehogy nem viszonyul a tárolós verzióhoz! Mintha nem is egy gépen lennének(telepítéskor legalábbis).
Felraktam a tárolós VLC-t és utána a Flatpakos VLC-t, ha elindítom egyiket, akkor a másikat nem tudom elindítani, de egyébként települt mindkettő, Flatpakos bénábban néz ki, de újabb verzió...
Mivel a tárolós régebbi, így azon játszom le a régebbi filmeket, a Flatpakoson meg az újabbakat! -
tvamos
nagyúr
Es ha a taroloban levo regi?
Es ha az AppImage sokkal ujabb? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Linux fut Intel 4004-en. Emulálva, napok alatt bootolva, de akkor is nagy teljesítmény! [link]
Csak referenciának, a 4004-es kortársa az F-14 Tomcat repülés felügyelő számítógépében lévő IC, ezek ketten voltak az első mikroprocesszorok.
-
válasz
paolinho #98789 üzenetére
Igaza van a fórumtársaknak, de nem olyan rég olvashattad is ezt egy neked írt hsz-ben:
Ezek után jönnek az egyéb források, PPA, github, etc., de ezekhez kell minimális rutin, hogy lásd mennyire megbízható. Utóbbiaknál érdemes inkább topikban rákérdezni.
LTS, kiadás alapú disztróknál fentieket mindenképp célszerű betartani, sok meglepetéstől kíméli meg magát így a user! -
-
cigam
titán
válasz
paolinho #98786 üzenetére
De miért nem a saját repójából teszed fel?! Ha követed a topikot, nem egyszer lett leírva mostanában, hogy a distro saját programkönyvtárából telepíts! Ott berántja maga mellé automatikusan az összes függőségét, így nem egyesével neked kell kisakkozni, hogy mi kell neki.
Amúgy a válasz ott van a kérdésedben. Hiányzik neki egy komponens, és írja is, hogy telepítsd a libxcb-cursor0 vagy az xcb-cursor csomagot.
-
paolinho
őstag
Próbálnám telepíteni a Kindle e-book readerem kezelése kapcsán a Calibre-t, de valami probléma kapcsán ez nem akar összejönni. Az oldalon olvasható tanács okán Terminál-ból végezném a telepítést, de EZ a válasz érkezik a beírt parancsra. Mit tudnék tenni annak érdekében, hogy települjön a progi? (Mint Cinnamon a rendszerem)
-
moleculez
veterán
Gnome gyári filekezelőben (Dolphin asszem?!)
hozzáadtam a Google Driveot, és most a login emailemmel jeleníti meg. Át tudom nevezni valahol? Baromi idegesítő
-
csixy
addikt
válasz
IstvánLászló #98759 üzenetére
A SATA-s SSD-vel lehet hasraesés, akkor, ha USB-s külső tokba teszed, mert ezek az esetek nagyobbik felében linux esetén nem engedik ki a trimmelést csak úgy maguktol, kicsit mókolni kell velük.
-
urandom0
senior tag
válasz
Petya XT #98778 üzenetére
Én is próbáltam már erre rákeresni, túl konkrét dolgokat nem találtam. De szerintem "fertőzött" kifejezés nem olyan jó, inkább "szennyezettnek" kellene fordítani, bár az sem fedi le teljesen a dolog jelentését.
Hogy miért lehet "fertőzött" egy kernel, több oka lehet:
- pl. valamilyen nem GPL-es, hanem propitetary licencű betöltött modul (pl. NVidia vagy AMD GPU driver)
- live patchelt kernel
- valamilyen hiba vagy bug folytán korábban leálló kernel
- force-olva betöltött kernel modul, ilyenek...Szóval úgy kb. azt jelenti, hogy nem a gyári eredeti kernel fut, hanem lett betöltve valami, vagy egy bug vagy valamilyen hiba folytán esetleg módosulhatott. Ez igazából egy ilyen utalás arra, hogy ha hibát keresne az ember, elképzelhető, hogy a kernelben van hiba.
https://docs.kernel.org/admin-guide/tainted-kernels.html
https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=c02905321&docLocale=en_US
https://unix.stackexchange.com/questions/118116/what-is-a-tainted-linux-kernel
-
Petya XT
senior tag
Nézegettem a KDE-t a Manjaron, ír egy ilyet a Rendszerinformáció-->Firmware biztonság részen, de nem teljesen értem, hogy mire gondol a költő a rendszermag kapcsán.
Futásidejű utótag -!
✔ fwupd bővítmények: Nem fertőzött ✔ Linux cserehely: Letiltva ✘ Linux rendszermag zárlat: Letiltva ✘ Linux rendszermag: Fertőzött ✘ UEFI biztonságos rendszerindítás:LetiltvaEz egy régi gép.
-
vadkörte
addikt
válasz
V.Stryker #98767 üzenetére
"...ha cserélnem kell a Mac..."
Milyen Mac?
Mennyire vagy az ökoszisztémához "láncolva", illetve mennyire szoktad meg a Mac-et?
"Amúgy Ubuntu-ból vagy Ubuntu alapú rendszerből van ilyen extrább, stabilabb, akár fizetősebb verzió?"
Vannak fizetős linux-ok, de nem valószínű, hogy egyszerű mezei felhasználóként többet kapsz egy ilyen disztribóciótól, mint a free-től.
#98773 V.Stryker
Egy ARM alapú Mac még ha M1 is, nem mostanában lesz EOL, de ha az is lesz, biztonsági frissítéseket még utána is évekig kap.
Az UTM-mel Silicon-on is tudsz virtualizálni alternatív OS-eket. -
cigam
titán
válasz
V.Stryker #98773 üzenetére
A .deb az csak egy "csomagformátum". Olyasmi mint az telepítő. Megadja, mit hova másoljon, és milyen függőségekkel (plusz telepíteendő csomagok, amik futtatókörnyezetek, programkönyvtárak, vagy más programok) rendelkezik.
Itt is figyelembe kell venni, hogy általában distro specifikus a csomagok. Egyrészt eltérő architektúrára fordított fájlok vannak benne( Intel, arm, ppc,...), másrészt a különféle distro-k különféle verziókat tartanak. Tehát lehet, hogy a program.deb az egyik distróban még 1.0, a másikban 0.9, a harmadikban 1.1. Ez gyakran azt is jelenti, hogy futtatásához szükséges programkönyvtárak is eltérő verziójúak. Vagyis ha telepítenéd a proram.deb-et, és ahhoz a pitypang 2.2 library szükséges, de a distród kínálatában csak a pitypang 2.1 érhető el hiába telepíted (ha épp engedi), nem fog futni, mert neki újabb pitypangra van szüksége.
Ezért aranyszabály, hogy telepíteni a saját csomagoktárolóból szabad, mert könnyen katyvasz lehet belőle. Ha nem találod a saját distrodban, vagy annál frissebb verziót szeretnél, akkor érdemes a készítőnél az adot distrohoz készített verziót letölteni. pl. [link] Itt is kiválaszthatod, hogy melyiket használod, és annak megfelelő kiadást ajánlja fel letöltésre. A másik megoldás a különféle konténerek használata.
Vagyis a rövid válasz nem. Egy akárhonnan letöltött .deb nem feltétlenül telepíthető fel bármelyik .deb alapú csomagkezelőt használó rendszerre. -
V.Stryker
nagyúr
Minden deb csomagot lehet minden debian alapú disztróra telepíteni amúgy?
Annyira nem tudok mindent kiprobalni, mert ARM alapú mac-et használok jelenleg. Arra meg nem megy fel minden csak úgy, virtuális géppel sem.
Amúgy többször próbáltam, de az Ubuntu grafikus felületét nem bírom megkedvelni.
-
válasz
mobilizmo #98770 üzenetére
Meg is oldódott.
Super!
Na végre valami, ami sikerült és viszonylag egyszerűen és a nyamvadt Wint se kellett belekeverni. (ja de, egy kicsit)
Örülök neki, amúgy is sokkal jobban jártál így, mintha mindenféle vajákos Windowsos varázslatokkal operáltatok volna Tibikomámmal!
Gondolom látod az én esetemből is, milyen pszichés veszélyekkel jár az!
(baccátok +, tudtam, hogy ez a Windows fog a sírba tenni egyszer)
Az viszont tény, hogy ha több aktív meghajtón operatívkodsz, nagyon kell figyelni a particionálás dolgaira dualboot esetén. Mondjuk alapból egy Linuxnak is meghajtót kéne kijelölnie GRUB helyének, de mint említettem neked, a Manjaro meg a boot kezelése nekem veszedelmesnek tűnik...Nyilván aki már régóta telepítget/használ Linuxot, az már észre sem veszi installkor/particionáláskor, miket állítgat be rutinból. Persze néha meg pont a rutin okozza a gondot.
Meg persze a remek UEFI és a több EFI partició!
-
Pontosan mi támasztja alá, hogy ez okozta a kék halált?
Semmi, max a valószínűség, de ezt a nyitó posztomban is jeleztem, egyedül a Windows van a meghajtón és egyetlen olyan hiba van a géppel, ami a fast xxx-vel karöltve okozhatta a Winhalált. Nem is ez volt az egész lényeg egyébként, de ha nem olvastad, mert hosszúnak tartottad, akkor mi az alapja a kérdéseidnek?Te sem azt alapul véve írsz most, amit én írtam, hanem amit cigam reagált arra!
Linux nem megy tönkre áramszünetnél, hajjaj dehogynem, próbáld ki upgrade közbe kitépni a konnektorból
Szó sem volt arról, hogy használat közben lett volna hirtelen árammegvonás! 5x írtam le, hogy a gyerek gyakran kihúzta és én is, mert nem állandó használatú a gép. De ez a kihúzás kikapcsolás után történik. Erre írom újra, hogy a Linux esetén ez nem okoz gondot. Windows fast startup-ja esetén viszont igen.
Ennyire hülyének nézel, hogy olyat leírok, hogy futó rendszernek nem árt, ha hirtelen kimegy alóla az áram? Szerintem menjetek sétálni vagy a malac hátát vakarászni, mert láthatóan nagyon nem akarjátok/tudjátok értelmezni az amúgy roppant egyszerű tényeket sem.Ha valamit én írok, akkor annak a tartalmára reagáljunk már és ne hagyjuk kekeckedőktől összezagyváltatni magunkat.
Rohadjon meg a Windows ahol van, ne fárasszatok többet ezzel az egész marhasággal. Egyébként készítem már a Vuduzós topikot...
-
cigam
titán
válasz
V.Stryker #98767 üzenetére
Nem kell!
Pontosan milyen extra kell? Ami nincs fent alapból az esetek többségében telepíthető/átállítható.
Ha stabilitás kell akkor a debian aktuális stabil kiadását ajánlom. Ha mégis ragaszkodsz az Ubuntu-hoz, ott is inkább az LTS verziókat javaslom. Ubuntuéknál létezik egy pro előfizetés, ami magánszemélyeknek ingyenes. Ez 10 év támogatást biztosít, és egy új frissítési mechanizmust, ami miatt még a kernel frissítésekor sem szükséges újraindítani a rendszert.
Plusz a live rendszerekkel telepítés nélkül kipróbálhatod a különféle "ízeítésű" kiadásokat. -
válasz
ubyegon2 #98765 üzenetére
"A Fast Boot célja is az, ami a Fast Startup funkciónak"
Hm. Ez igaz de ég és föld, tűz és víz, az egyik bios a másik os szintű. Ami azért nagyon nem ugyanaz.
És a megoldásoknak, a megvalósításnak se semmi köze egymáshoz, se nem átjárhatóak, se nem függvényei egymásnak.
Linux nem megy tönkre áramszünetnél, hajjaj dehogynem, próbáld ki upgrade közbe kitépni a konnektorbólGarantált 10-15 perc karakteres gépészkedés meg külső live fsck hogy visszahozd az életbe.
-
V.Stryker
nagyúr
Köszönöm a igazából egyenlőre nézelődöm, hogy ha cserélnem kell a Mac-et, akkor lehet Linux lesz a windows és mac helyett.
Amúgy Ubuntu-ból vagy Ubuntu alapú rendszerből van ilyen extrább, stabilabb, akár fizetősebb verzió? -
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #98765 üzenetére
Pontosan mi támasztja alá, hogy ez okozta a kék halált?
Az hogy nálad nem lett baja, vagy boot közben csendben kijavította, az nem jelenti azt, hogy soha semmikor senki másnál nem fog előfordulni. Tök hülyék ezek a programozók is, hogy lezárnak minden folyamatot, és csak azután engedik el a fájlrendszert, hiszen nálad ez még soha nem volt gond. Csak feleslegesen növelik a kikapcsoláshoz szükséges időt.
A busznak, és a repülőnek is az a célja, hogy eljussak A-ból B-be. Mégse gondolnám, hogy a kettő egy és ugyanaz, pedig mindkettőnek "egy folyamat lerövidítése" a célja.Csavargasd még a mondandómat hátha kijön belőle, hogy akkor is neked van igazad, hiszen László is megmondta ki a király, a többi meg mind csak trollkodni jár ide.
-
Nyugodtan gondold át, ha ennyire ráérsz.
Ha Linuxot kikapcsolod, nincs semmilyen előtöltés, de mint írtam, ha alvóban van, akkor se sok baja lesz. Újraindul és kész, max a hardver kényes erre, de ezt is leírtam. Amúgy bő félévig Linux volt a Dell gépen és jó párszor láttam, hogy ki van húzva a kábel. Ha valami gondja lett volna a gépnek, azt én tudtam volna meg elsőként, nem? De!
Valami hasznosítható javaslatod, kérdésed is lenne vagy mára csak ennyi?
Ja és ezt a Dell Precisiont én is használtam vagy 3 évig, inkább másodgépként. Szerinted hányszor volt kihúzva, mikor beraktam a polcra, mert nem ezen dolgoztam?
Lehet valami hasonló bejegyzés miatt gondoltam én is ilyeneket:
A Fast Boot célja is az, ami a Fast Startup funkciónak, gyorsabb rendszerindítás a POST folyamat lerövidítésével / kihagyásával.
idéztem King kollégától -
válasz
IstvánLászló #98755 üzenetére
Jól mondod, a gyerek sokkal okosabb nálam, csak éppen Z generációs.
Az az SSD vásárlás téma érdekelne. Milyen célra vennéd? Csak azért kérdezem, mert QLC NAND alapú és amúgy se valami ajánlott az NV sorozat a Kingstontól. Annyival nem lehet olcsóbb egy jó Samsungtól vagy WD-től, hogy megérje ezt venni!
A TRIM meg olyan, ahogyan a Kapitány is említette, NVMe SSD elintézi magának. Ha nem érdekel mélyebben. akkor ennyi a lényeg:
Az eszköz saját Dataset Management parancskészlete, pontosabban annak deallocate utasítása folyamatosan hajtja végre a TRIM-nek megfelelő műveletet adatmozgatás közben, quasi online TRIM-melést végez.
ráférne már kis frissítés, de az alapok még jók:-update- NVMe SSD - Linux mankó - smart management (align, TRIM, heat...)
Pár adat alapján szerintem kitalálhatjuk, milyen NVMe SSD kell neked, írhatod privátba is, hogy ne offoljunk ide!
Milyen gépbe kerül, desktop esetén alaplap pontos megnevezése...? Mennyit szánsz rá? Mire szeretnéd használni?
Ezek tényleg fontos kérdések, majd meglátod!Ha gondolod, írhatsz a Milyen SSD-t vegyek topikba is persze.
---------------------------------------------
Ja és nem, nincsenek itt trollok, inkább sajátságos stílusban írnak páran és lehet nem ismersz már mindenkit! Morgások is vannak néha, finom lehülyézések is, de mindenki segítőkész és jószándékú!Emiatt nem kell aggódnod.
-
válasz
totron #98753 üzenetére
Ó a manó csípne meg, nagyon elmentél filozofikus irányba!
Nem támasztok én alá semmit, a történetbe ágyazott egyszerű tény annyi, hogy a Windows a külön erre a célra fenntartott Recovery particiójával napokig nem tudott bootképes OS-t életrekelteni, a Linux meg egy apró programmal ezt megcsinálta.
Nem tudom, miért húzza ki a gyerkőc a vezetéket, az is lehet, hogy nem mondtam neki mégse, mivel én Linuxot raktam neki a gépre, annál meg nem sok vizet zavart, ha kihúzza, főleg ha le is állítja előtte, de amúgy sem. Az meghajtónak nem tesz ez mindig jót, de ahogy láttam, egy keményen megdolgoztatott OEM Samsung SSD van benne, még az eredeti, de ha nem, akkor is vagy 6-7 éves. Ennek még van védelme rendesen, nem úgy, mint a mai SSD-knek.
Asust nem tudom mire írod, a jelzett gép az Dell Precision M4700 és jól van, nemrég írta a gyerek.
-
cigam
titán
válasz
IstvánLászló #98754 üzenetére
Azt tapasztalom meglepődve - hogy vannk itt trollok,akik osztják az észt mindenkinek
Megneveznél 1-2 nicket?! -
growler
őstag
válasz
IstvánLászló #98759 üzenetére
Melyik kiadas van telepitve arra a SATA-s SSD-re?
-
sh4d0w
félisten
Te most fabol vaskarikat keresel. Egy app vagy desktop - standalone - vagy webes. Ha Linuxra kell, akkor standalone, ha platformfuggetlenre, akkor webes.
Roundcube esetleg szoba johetne, de az nem kliens es ha rendesen akarod hasznalni, nem csak onmagan belul, akkor bizony sok-sok idot el fogsz tolteni a konfiguraciojaval, aztan bongeszobol lehet belepni a kulonbozo accountokkal.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
IstvánLászló #98756 üzenetére
NVMe-nél berakod és megy, semmit nem kell vele kézzel csinálni.
-
IstvánLászló
őstag
A satas 1TB ssd-n és 1TB Kingston NV3 NVMe SSD M.2 2280 (PCIe 4.0)-ás vásárlásán gondolkodom, hogy meg is érné és használni..
A trimmelés témájába nincsennek még tapasztalataim.
A Linux-disztroknál a trimmelést, nekünk kel külön beállitani?
Kérném a segítségeteket a trimmelés témámra.
-
IstvánLászló
őstag
válasz
ubyegon2 #98751 üzenetére
+1 igen és teljesen 1000%-ig igazad - van...
A gyártókon múlik minden is mert 2017-elött még nem voltak Ryzen cpu-s gépek..Azt tapasztalom meglepődve - hogy vannk itt trollok,akik osztják az észt mindenkinek, de lehet hogy tévedek és ha ez így lenne akkor boscántot is kérek..
Űdv:István
-
totron
addikt
válasz
ubyegon2 #98658 üzenetére
Uram. Örömmel szokom olvasni hozzászólásaid, meg minden, tényleg. De pár fényévvel elegánsabb lenne, ha nem avitt, tini érveket használnál a linux jóságának alátámasztására. Nem kell ide semmi extra érv, lelkileg te a linuxhoz tartozol, ő meg hozzád és ennyi. A Windows jóideje nem kékhalálkodik már. Jó-jó-jó ideje nem. Ha a konkrét Asus példány a probléma forrása, az is más. De akkor meg azért szükségtelen OS-tengelyre terelni. Ez így olyan, mintha nem vállalnád a döntésed. Nem vagy kényszerpályán, semmi nem lök bele az alternatív világba. Teljesen legitim az abba/ebbe az irányba való kockulás. Különben is, úgy van megalkotva a dolog, hogy ismerd az ellenséged és zamatosabb a menet. Mindig is lesz egy alapjárati Win fika egy ilyen topikban, megtörhetetlenül, amit értek és a kultúra része és bocs, hogy ezt írom, csak ugye be kellett védeni a kisebbet.
Miért húzza ki a lánygyermek a töltőkábelt?
-
IstvánLászló
őstag
válasz
V.Stryker #98739 üzenetére
A linux-os ajánlott laptopok konfigurációk, igen és régebben Intel cpu-ra,mig mos már az újjabban gyártotak már Ryzen cpu-s gépek...
A hátránya: Ryzen procis laptopoknak, nem nincsen,mert sok ismerősőm használja a linux-disztrokat.
Ajánlanám a LinuxMintet,pendrájvrol inditva a live modját,probára - mielőt installánád élesben a rendszert...
A kolégák mák elmondták előttem korrekten a véleményűket..
-
válasz
mobilizmo #98749 üzenetére
Ha nincs nagy veszteség és főleg nem akarja tudni a user, mi a fene okozza a gondot, tényleg a legegyszerűbb az újratelepítés. (Winre érdemes szerintem figyelni, mert sok meghajtó megléte esetén hajlamos szétdobálni rajtuk apró particióit)
...nem értem most miért nem ment, mert korábban már sikerült ez
Jól van, most már Te is egy nagy csapat tagja vagy!Üdv a klubban.
-
mobilizmo
addikt
válasz
ubyegon2 #98746 üzenetére
Azt hiszem elengedem a GRUB "javítását".
Mivel semmit nem vesztek az újra telepítéssel (windows kicsit be van lakva), de több idő megy el a bogarászással, mint ezzel. Linuxnál meg megpróbálok figyelni, hogy sdc-n legyen a grub, nem értem most miért nem ment, mert korábban már sikerült ez. -
cigam
titán
válasz
V.Stryker #98745 üzenetére
Itt a Linux-al szállított laptopok között is találni pár Ryzen-est, és az op.rendszer nélkül szállítottak között még többet. A Windows-os gépekre is feltelepíthető, de miért fizetnél plusz pénzt a Windows-ért, ha azzal kezded, hogy letörlöd, és Linux-ot telepítesz?
A System76 direkt Linux-os PC-ket árul, még saját distrojuk is van. Náluk is kapni jópár Ryzen-el szerelt laptopot, desktopot.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
V.Stryker #98745 üzenetére
A full Intel belsőnek régebben volt értelme, mikor még pl. kellett Catalystot telepíteni AMD vga-hoz, aminek a minősége borzalmas volt Linux alatt... De már sok éve nem kell, csak felrakod a neked tetsző disztrót egy AMD-s gépre és rögtön indíthatod a Steam-et meg a játékaidat.
Egy konkrét részt tudok mondani ami anno nem volt tökéletes, az az első generációs Ryzenes laptopokon az alvás vagy a hibernálás, már nem tudom pontosan. De már jó ideje ezzel sem találkoztam, szóval feltételezem megoldódott.
Laptopnál inkább a kiegészítőket nézném meg... pl ha Broadcom wifi van benne, akkor annak van egy külön programja, ami felrakja hozzá a drivert mert a Broadcom az nem opensource, míg az egyéb wifik meg jellemzően mennek simán.
-
válasz
mobilizmo #98740 üzenetére
Lehet, én se értem, mit akar ez jelenteni és főleg csinálni!?
Azért vannak még opciók, itt van például, ami először ugrott be, adnék ennek is esélyt... [link]
Nem zárható ki, hogy a Manjaro nem meghajtóra, hanem particióra tette a GRUB-ot, úgy viszont nem fog más OS-sel foglalkozni. Alapesetben mindig csekkold le, hogy mondjuk sdc legyen a GRUB-nak kijelölt helye és ne sdc1.
Szokott néhány disztró azon is nyekeregni, hogy nem elég a hely neki az adott EFI partición. Ha van az sdc-n(ill ahol a Manjaro települ) EFI partició, akkor azt add meg installkor. Ha ugyanis a GRUB újratelepítése nem jár sikerrel, akkor sokkal egyszerűbb, gyorsabb újratelepíteni a helyes EFI partició és GRUB helyének kijelölésével.
Ha amúgy úgysem használod a Manjarot, tényleg jobb lenne egy Linux Mint 22 Cinnamont feltenned. Azon biztosan van os-prober, Ami a további OS-ek bootfolyamatba való bevonásáról gondoskodik.
Ha viszont a meglévő Manjaroval rakod fel a GRUB-ot, utána mindenképpen ellenőrizd, hogy van-e os-prober. Legegyszerűbb, ha feltelepíted, ha fenn van, úgyis jelzi.
ubyegon@Mint-C-22-Latitude-5520:~$ sudo nala install os-prober
[sudo] ubyegon jelszava:
os-prober is already at the latest version 1.81ubuntu4
Ha semmi nem fog menni, addigra javasolnak valamit fórumtársak is, akik ismerik a Manjarot és az UEFI-t is. De jó eséllyel menni fog ez.
Köszi, remélem sikerül a neki szánt gépet megműködtetni hétvégére... Amúgy egész jól megmaradt pár dolog az emlékeimben az EndeavourOS-ről, engem is meglepett kicsit!
-
danih
veterán
Létezik Linux-ra e-mail kliens ami webfelületeten érhető el? Virtuális környezetbe szeretnék tenni egy ilyen appot de kerülném a VM-Remote desktop megoldást. Fontos, hogy több accounttal is tudjon egyszerre dolgozni, mint egy rendes desktop kliens. Tehát valami olyasmit keresek mint a Thunderbird de böngészős GUI-val.
-
mobilizmo
addikt
válasz
ubyegon2 #98729 üzenetére
Lehet nem értettem, hogy mit ért az "after deactivating the [Separate /boot/efi partition:] option" alatt? Megpróbáltam a javítást, de nem sikerült, mert a kopizható parancsok, amik terminálból futtatva törölték volna a meglévő grub-ot, nem csináltak semmit. A javítás így nem ment.
-
V.Stryker
nagyúr
Sziasztok
Van annak valami spec oka, hogy linuxhoz ajánlott pl. noti konfigurációk kivétel nélkül Intel platformra épülnek?
Valamilyen hátránya van a Ryzen procis gépeknek? -
csixy
addikt
Érdekess. NTFS partíciót másoltam Gparteddel egy másik lemezre és a partíciót nagyobbra vettem. Nem volt hajlandó felcsatolni a linux az eredmény bad superblock egyéb hibára hivatkozva, de a lemezek alkalmazással meg tudtam gyógyítani és mégis sikerült a windows telepítés kópiája nagyobbra vett partíción.
Tettem mindezt azért mert a komaasszonyom ipari hulladék samsung notiján hiba keletkezett, elment a hangja, én belebonyolódván konstatáltam, hogy sehogy se enged be a biosba, csak a windows shiftes úraindítása utáni gyógyító menüből lehet belelépni és emiatt leszedtem róla a secure bootot és az uefit is és csak maradt a csm mód(legacy), így oda a windows , mert megint nem enged be a biosba, de egy legacy telepítőt még be tud kapni úgyhogy rá fog bukni a linux mintre MBR-rel, de egy kópiát a régi windowsából azért a lemez végére bekopyzok neki a történelem miatt, mindezt GPT-n csakazért is és a bios_grub partíció lesz az MBR helyett. Kérdés hogy lesz-e hangja és rátalál-e a grubra. Szóval tele van a samsunggal a zacsim.
-
-
válasz
vadkörte #98732 üzenetére
Meg is lepett mennyire "meztelen" Arch...
Ne viccelj! Garuda után minden meztelen szinte!
No de mivel ez tényleg nem egy agyoncsicsázott disztró emlékeim szerint, bár csak max félórát bogarásztam anno, de nem is lesznek benne olyan GUI-s csodák, mint mondjuk a Manjaro-ban.
Max ilyen van: EndeavourOS tools
Bár ahogy látom, kernelmanager, update notifier, mirror selecting, ilyenek vannak... Ezt nézd meg szerintem. -
vadkörte
addikt
IstvánLászló ajánlásának köszönhetően adtam egy esélyt az EndaevourOS-nek. Meg is lepett mennyire "meztelen" Arch... Tetszik! A kedvenc csomagkezelőm - Pamac - is felkúszott, pár óra alatt be is lakható. Pörgős, gyors (bár néha vannak kisebb döccenések)
Egy valami azonban nagyon hiányzik a Manjaro-ból. Volt benne egy Majnaro Settings Manager nevű applikáció. Kényelmes volt én nagyon hasznos, könnyen lehetett vele kernelt frissíteni, drivert keresni, hiányzó nyelvi csomagokat telepíteni. Na ennek keresném az alternatíváját (vagy megfelelőjét) -
válasz
IstvánLászló #98720 üzenetére
Elitebookot kéne üzembehelyeznem, igaz az még sima MBR/Legacy bootos, de jó lesz az,igen igen remélem jól is gomdolom.
Régi notebooknak az MBR/Legacy a jó, minden más valami gyártónként eltérő kísérleti fázisban volt 10 éve, szívtam meg ilyen géppel az EFI-s telepítést!
Amúgy dézsavü érzésem van, ma már a második! 2015-ben is írtam, hogy nézz be sűrűbben!
Épp azt néztem, hogy a régi hsz-eidre olyan fórumtársak válaszolgattak, akik jó része már rég nem jár erre...
Azért ezek az Archerek jól elcsábítottak téged is az LTS vonaltól, pedig a Linux Mint usertől nyugodtabb népeket nem találni sehol!
Tényleg jó, ha benézel, kevesen vagyunk már régiek, de mindig öröm, ha beköszön ide egy ezeréves harcostárs!
Azért szerencsére vannak még régiek is bőven, különben ki kekeckedne mondjuk velem is állandóan.
Ma nem nagyon volt időm telepítgetni, talán hétvégén összejön!
-
válasz
mobilizmo #98728 üzenetére
Suggested repair: ______________________________________________________________ The default repair of the Boot-Repair utility would purge (in order to fix packages) and reinstall the grub-efi of sdc2, using the following options: sdc1/boot/efi Additional repair would be performed: unhide-bootmenu-10s use-standard-efi-file Confirmation request before suggested repair: __________________________________ LegacyWindows detected. You may want to retry after deactivating the [Separate /boot/efi partition:] option. Are you sure you want to continue anyway? Final advice in case of suggested repair: ______________________________________ Please do not forget to make your UEFI firmware boot on the Manjaro Linux (24.0.8) entry (sdc1/efi/****/grub****.efi (**** will be updated in the final message) file) !
Ezt írja a végén a program. Te döntesz, hogy engeded-e a javítást. Nekem két napja helyrehozta a Windowst kékhalál és esélytelen önrecovery után. -
urandom0
senior tag
Ha megcsinálod a méretvonalakat úgy, ahogy leírtam, akkor ugyanúgy a rajz részei lesznek, mint bármilyen más objektum, úgyhogy elméletileg ugyanúgy ki is kell nyomtatódniuk. Ha máshogy nem megy, akkor mentsd el először PDF-be, és nyomtasd ki azt.
Ha erősen műszaki jellegű rajzot szeretnél készíteni, akkor viszont Inkscape helyett valami CAD programmal lenne célszerű csinálnod, pl. FreeCAD-ben.
-
kisi
aktív tag
válasz
I02S3F #98725 üzenetére
És tényleg. Valahogyan elsiklottam a bejegyzés felett
Elnézést kérek érte.Bár, ezt még szokni kell, (mármint az inkscapét..)
Rá kell jönnöm még, hogy pld. ezek a méretezések hogyan kerülhetnek ki nyomtatásra is, jelenleg csak a rajzolt objektumok nyomtatódnak, a méret nélkül. -
kisi
aktív tag
Köszönöm szépen mindenkinek a nyomtató ügyben a segítséget, mint beigazolódott a linuxos gép kábele véletlenül a tűzfal Előtti bejövő internet dobozára volt dugva a tűzfal helyett...
A Vigor pedig elég jó, hogy megfogjon egy nyomtatási kísérletet, vagy pingelési próbátValakinek volna ötlete erre a kérdésre?
Alternatíva az inkscape helyett, vagy valami más megoldás?
Elég gyakran használt dolog részemről, a kézzel nyilacskázás, méret írkálása textboxba sok nyugi tablettát igényelne... -
daninet
veterán
anydesk ma reggel nem indul linuxon
reddit alapján többeknek több disztrón.
Van itt még valaki aki használná?ennyi van a logban:
warning 2024-09-20 07:44:15.592 frontend wrk1 26374 26389 base.signal.global.shared_file - open (/var/lib/AccountsService/users/daninet) failed (13): Permission denied
warning 2024-09-20 07:44:15.592 frontend wrk1 26374 26389 app.user_info - Could not update user image (An unknown error occurred.). Defaulting.
-
IstvánLászló
őstag
válasz
ubyegon2 #98697 üzenetére
Igen jók és hasznosak a bejegyzéseid...
Az elöbb #98694csixy kollégával beszélgettem a grub, vagy systemd boot válsztásárol...Elitebookot kéne üzembehelyeznem, igaz az még sima MBR/Legacy bootos, de jó lesz az,igen igen remélem jól is gomdolom.
"Jöhetnél erre sűrűbben is!"
Ó igen eljárt felettünk az idő,de láthatod a kitartásomat és eredményét,mert mára már örömmel is használom az Archlinux alapon müködö, CalamArch-EndeavourOS-t.
A Mint Cinnamont ajánlottad,nekem régebben kezdönek,+1igen valóban nagyon nagyon jó rendszer és teljesen meg is értelek...
A mai napig is sokat olvasok és jegyzetelek,meg tanulok a Linux-ost használo kollégáktól..
Az UEFI-biossal nekem is voltak gondjaim,váltanom kellet:AMD Ryzen-re, de az UEFI-é ajövö és hogy tudjak bootolni Arch és más distrokat..
A disable Fast Boot a UEFI/BIOS-ban ezt ki kikellet kapcsolnom, mire rájöttem hogyan is kellene ezt megcsinálni,volt 10 biosresetem mire összejött.
A gépemen azota csak is CalamArch és tesztelésre most EndeavourOS-t hszaszálok,mert érdekel mia külömbség a két os között..
A kérdésed volna és talán beszélgetnél is írjál üzit,mert nem mindig vagyok itt a fórumokon...
Tobábbi csódás szép napot kivánok és megtisztelő hody írtál.
Üdv:István
-
válasz
IstvánLászló #98715 üzenetére
Atz ki lehet választani, hogy grub, vagy systemd boot legyen.
Ez a systemd-boot kíváncsivá tett, ki is fogom próbálni, de egyelőre nem eresztem rá a két meghajtós EFI-s notebookra, a régi HP Elitebookot kéne üzembehelyeznem, igaz az még sima MBR/Legacy bootos, de jó lesz az.
Az installer automatikusan telepiti a yay-t...
Nálam ez a jajjjj megvolt telepítés nélkül is párszor, mikor arról tartottak oktatást az Archklónok, hogy miként néz ki egy korrekt kernelpanic!
EndeVaúr... tök jó neve van a,úgy.
-
válasz
tordaitibi #98717 üzenetére
Egyelőre még ne vesd rá magad a pálinkakészletre, nincs még semmi veszve, mármint megnyerve!
Amúgy is itt lebeg még az én szemem előtt is cigam kolléga intelme, hogy meg lehetett volna azt oldani Windows-zal is! Érted, volna! Nekem épp aznap este se kedvem, se időm se kompetenciám nem volt a Windowsos notebookkal való vacakolásra, kb a hátam közepére kívántam bármilyen Windows látványát is...szóval emiatt próbáltam gyors és egyszerű módot alkalmazni!
Ami kicsit ledöbbentett, hogy annyira leblokkolta az agyamat a Windows, hogy nem is jutott eszembe semmi, még szerencse, hogy elkezdtem nézegetni az LMDE6 Menüjében lévő programokat. (lassan kiírhatom itt a lakótelepen, hogy döglöttWindows javítását vállalom)
-
-
IstvánLászló
őstag
+1 igen detto.
Calam-Arch telepítést grafikusan, Cinnamonnal probáltam élesben,anomáliákat nem tapasztaltam...https://sourceforge.net,letöltési sebessége hajlamos néha a régi modemeknek a sebességével müködni,de most jelenleg éppen 5-6 MB/s-el jön is le az iso-ja..
Calamers installernek az előnye, hogy nem kel órákig gépelnem a terminálban, jelzem imádom a terminált, tehát csak is a netnek a sebességén múlik hogy K.b 5-10perc után késszen reboot után, már egy jól müködö rendszert-kapok.
Ajánlom ezt a disztrot, azoknak akiket érdekel az Archlinux..Üdv: István
-
IstvánLászló
őstag
+1 igen.
Atz ki lehet választani, hogy grub, vagy systemd boot legyen.
Detto drirekt élesben tegnap teszteltem,: UEFI-biosos az alaplapom ami AMD Ryzen-es és egy külsö Usb-s hdd-n a grubbot választottam, ami remekül is müködik, anomáliákat idáig nem is tapasztalok.Az installer automatikusan telepiti a yay-t...
A pacman frissült a pacman-7.0.0.r3.g7736133-1 verzióra.
Az pamac-aur helpere hiányára,kerestem megoldást és itt a megoldásom.
yay -Syyu pamac-flatpak --noconfirm,ezután érdemes rebootolni a gépet és ezután minden is a megszokottaknak az alapján jól müködik.A tesztelése idáig okés...
Üdv:István
-
válasz
tordaitibi #98712 üzenetére
Én még mindig ehhez a legegyszerűbb módszerhez folyamodnék először, látva a linken az utolsó hsz-t, ami épp egy döglött Windowst hozott vissza.
Live Linuxról bootolva roppant egyszerű lenne futtatni. Mondjuk ha úgyse lényeges a Linux, tuti nem Manjarot választanék, hanem Linux Mint Cinnamont, jóval egyszerűbb vele az élet. Ilyenkor is.
mobilizmo
Ezek főleg neked lényeges infó amúgy! Ha még nem tetted, olvasd el a fenti linken lévő utolsó hsz-t! Ott csak Windows volt a meghajtón, a fenti kis program mégis simán helyretette a dolgokat. Mindent végigszkennel a meghajtókon, megtalálja a boottal kapcsolatos részeket és ha gond van, rendbeteszi.
Ritka nagy marhaság lenne nem kipróbálni!
És használj inkább Linux Mint-et, mint említettem már, a Manjaro boot dolgai néha elég érdekesek!
Épp Tibikomámnak írtam anno erről. [link]
-
válasz
mobilizmo #98704 üzenetére
Legegyszerűbben, bootolj be a Manjaro telepítő pendrájvról. (mivel futó rendszer alól nehézkesebb az efibe belenézni mert eleve fel van csatolva a /boot alá és nem engedi guiról).
Indíts egy gparted alkalmazást.
Válaszd ki a Windowsos lemezt, ha nincs csatolva csatold fel a EFI partícióját és egy fájlkezelővel (Dolphin) nézd meg mi van benne.
Ha ez így nem megy, üres, netán nincs EFI partíció ami elvileg lehetetlen, lépj át a linuxod lemezére és abba nézd meg az EFI partíció tartalmát.
Kérünk ezekről képeket.
Kéne kép a gpartedről is, a két lemez partíciószerkezetéről.
Tudsz screenshotot csinálni Live Linux alól is, jobb mintha fényképezgetnél, és a Live-ba is van böngésző, arról belépsz ide és feltöltöd a képeket.
Adhatsz terminálkimenetet is karakteresen ezt egyszerűbb ide bekopizni de neked szerintem még nem megy
Nincs semmi veszve ha még maga a teljes Windows ott van a lemezen,.
Ha fontos, ha újratelepítés nem játszik, segítünk itt visszahozni, de soksok információ kell.
Nem tudom hol laksz, én Pest megye Pécel, ha nem vagy messze, elugrok vagy elhozod a gépedet és megpróbálom neked visszahozni a Wint. -
cigam
titán
-
5leteseN
senior tag
Inkább szellemiségében kötődik ide a kérdésem(mert a "NeeemmonhatooomkimelyikOooprendszerre" kell
), hogy az OpenOffice, vagy Libre Office (vagy melyik) tekinthető a nyilt forrású szoftverek alkotó csapat pillanatnyi üdvöskéjének?
Kicsit le-kimaradtam ebből az irányból, de kis porszemként az eredeti szellemiséget támogatnám a javasolt program használatával!Köszönve a választ továbbra is (előre)!
+
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #98702 üzenetére
Hú, igazad van, bocsi, összekevertem a hibernálást a hybrid sleeppel
-
mobilizmo
addikt
válasz
tordaitibi #98659 üzenetére
Akkor van 2 teljesen külön lemez amin 2 teljesen külön OS, saját EFI partícióval? - Igen
uefibe belépve sem látszik a wines lemez rendszerindító? nincs olyan hogy Microsoft Windows bootloader? Ha van, előre sorolva indítható? - Nincs, ha kiválasztom a lemezt amin van, akkor nem bootolható üzenetet kapok
Az EFI partíciókat hogy tudom megnézni? Manjaro-ban valami lemezkezelő? -
lck
senior tag
válasz
IstvánLászló #98692 üzenetére
Ha már Arch telepítés grafikusan, egyszerűen akkor: [CalamArch] Szép tiszta Arch, lila ikonok és egyeb exibicionista buhera nélkül.
-
válasz
urandom0 #98700 üzenetére
Nálam Fast startup kikapcsolva és tudok hibernálni, van híberfile.sys és működik is.
A Fast startup függvénye a hibernálás, anélkül nem megy, de hibernálni lehet a gyorsindítás kikapcsolásával.
Az egy dolog hogyha favágó módszerrel letiltod a hibernálást akkor persze hogy kikapcsok a gyorsindítás de ha ezt guiról kapcsolod ki (Vezérlőpult\Minden vezérlőpultelem\Energiagazdálkodási lehetőségek\Rendszerbeállítások/Főkapcsoló funkciójának megadása/A jelenleg el nem érhető beállítások módosítása) akkor a hibernálás megmarad. -
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad Yoga 260 - i5-G6 I 8GB I 256SSD I 12,5" Touch I W10 I Cam I Gari!
- Apple iPhone 14 Pro 128GB, Kártyafüggetlen,
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450 R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB SilentiumPC Signum SG1V TT 500W
- PlayStation Plus Premium 24 hónapos előfizetés , egyenesen a Sony-tól!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest