-
PROHARDVER!
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Írtam egy konkrét FET-et, amit pár 100Ft-ért be is lehet szerezni.
IRF4905. Én ezen keresztül hajtom egyenáramról a termisztoros pákámat. Ahogy írtad, csak annyi jelentősége van, hogy kikapcsolt állapotban nincs kint feszültség a táplált eszközön, N csatornással meg a visszágat "bontaná".
Ha már hőmérséklet-szabályozás:
A pákám termisztorán eső feszt erősítem, majd komparálom, s a komparátor nyitja a tranyót, ami leteszi a FET gatejét földre. -
And
veterán
válasz
forceberg #6391 üzenetére
"Én P csatornásat javasolok, mert szerintem jobb a + ágat kapcsolgatni, mint a földet."
Miért is? Ennek az esetek túlnyomó többségében semmi jelentősége nincs, egy törpefeszültségű DC-fűtésszabályozásnál sem hiszem, hogy számítana. Ráadásul egy N-csatornás típusból (azonos határértékek mellett) könnyebben talál alacsonyabb csatornaellenállásút, mint P-csatornásból. Hogy miért PWM-mel? Mert gondolom, az a legjobb hatásfokú, nem igényel lineáris üzemet a félvezetőtől, és egy tipikus hőmérséklet-szabályozás különben is elég lassú, pl. nagy a holtideje.
#6396: "FET-tel is kivitelezhető nagyon frappánsan annál is inkább mert a FET-ek egyik legfontosabb paramétere, hogy nem igényelnek áramot vezérlésükhöz, tehát bemeneti ellenállásuk szinte végtelen nagy."
Igen, de ez csak DC-, vagy nagyon alacsony frekvenciás vezérlésnél igaz, mivel be/kikapcsolásnál a gate-kapacitásra töltést kell felvinni, ill. azt ki kell sütni. Ez pedig (különösen teljesítmény-mosfetek gyors kapcsolgatásánál) jelentős meghajtóáramot igényelhet. Az 555-ös időzítő 200mA-es terhelhetőségű, ami ilyenkor jól jöhet.
"A MOSFET-ek vezérlése hasonló a tranzisztorokéhoz, kivezetéseinek elnevezése a J-FET-ekéhez. Elzáródási feszültségük 1-3 V nagyságrendű, jellemző meredekségük 1 A nyugalmi áram esetén 1-10 S. Tehát egy átlagos MOSFET-et gatejét 1 A nyugalmi áram eléréséhez körülbelül 4 V-ra kell kapcsolni a source-hoz képest."
Ez meg kicsit úgy hangzik, mintha csak kiürítéses mosfetek léteznének, pedig manapság jóval elterjedtebbek a növekményes módúak, amelyek vezérlés nélkül (Ugs=0) nem vezetnek. A mai modern (pl. egyes logic-level típusok) növekményes módú mosfetek 4V-os vezérlőfeszültségnél akár 20A feletti draináram vezetésére is képesek. A vezérlőfeszültség növelése viszont a bekapcsolt csatorna ellenállására is jótékony hatással van. -
válasz
Bendegúz_50 #6396 üzenetére
Egyet nem értek, ha PWM-ben akarja használni, akkor az nem azt jelenti, hogy időnként teljesen ki van nyitva, időnként meg teljesen le van zárva???
Meg egy lényeges dolgot nem írt le, hogy hány V-ról megy az a fűtőszál? Én a PWM miatt egyenfeszre gondoltam, úgy 12-48V-ra.
Ha 230V-ról, akkor az általad említett szilárdtest relé jó megoldás lehet. De egy 230V/25A-es szilárdtest relé van vagy 6-8 jó öreg magyar ezres. Ha jól emlékszem az árakra.
-
spirit007
senior tag
-
Bendegúz_50
tag
válasz
Batman2 #6388 üzenetére
Szia!
Pár szakmai gondolat a kérdésedhez:
Először is jó ötlet a FET-es megvalósítás, de miért nem szilárdtest-relével csinálod?
Nah mindegy Te tudod...
FET-tel is kivitelezhető nagyon frappánsan annál is inkább mert a FET-ek egyik legfontosabb paramétere, hogy nem igényelnek áramot vezérlésükhöz, tehát bemeneti ellenállásuk szinte végtelen nagy. A másik fontos jellemző, hogy karakterisztikájuk sokkal lineárisabb a bipoláris tranzisztorénál mert ugye ezzel az eszközzel lehet leginkább összehasonlítani működésüket.
Bizonyára tudod, hogy a FET-eknek is van komplementer párja, az NPN bipoláris tranzisztoroknak az N csatornás FET-ek, a PNP tranzisztoroknak a P csatornás FET-ek felelnek meg . A FET-eknek két típusa terjedt el, az egyik az ún. J-FET, avagy junction FET, a másik a MOSFET.
A junction FET-ek legfontosabb jellemzője az N csatornás eszköz esetén a gate potenciáljának negatívnak kell lennie a source potenciálhoz képest.
Beállítani a munkapontját akár kapcsoló jellegű felhasználás esetében is sokkal nehezebb mint egy adott tranyót (teljesítmény tranzisztort). Mivel a J-FET-ek csak negatív gate-source feszültséggel vezérelhetőek, és a legnagyobb áramot Ugs=0 V-nál biztosítják, ezt az áramot az adatlapok külön megadják. Tipikus értéke 1-10 mA. Elzáródási feszültség jele: Up ami az a feszültségérték, amikor a FET már teljesen lezár. Tipikus értéke -1-6 volt.A MOSFET-eket eredetileg kimondottan kapcsolóüzemű tápok alkatrészeként gyártódtak.
Így szerintem ez áll közelebb az elképzelt megoldásodhoz. Működés közben a félvezetőn csak lezárt állapotban esik feszültség, ekkor azonban nem folyik rajta áram, amikor pedig áram folyik rajta, nem esik rajta feszültség, tehát sem be, sem kikapcsolt állapotban nem esik rajta teljesítmény. Az átkapcsolás időtartama alatt azonban jelentő teljesítmény eshet. Ezt a mindenkori hálózati feszültségből (csúcsértékkel számolva)és a terhelésből lehet kiszámolni.
A MOSFET-ek vezérlése hasonló a tranzisztorokéhoz, kivezetéseinek elnevezése a J-FET-ekéhez. Elzáródási feszültségük 1-3 V nagyságrendű, jellemző meredekségük 1 A nyugalmi áram esetén 1-10 S. Tehát egy átlagos MOSFET-et gatejét 1 A nyugalmi áram eléréséhez körülbelül 4 V-ra kell kapcsolni a source-hoz képest.Fenti adatok birtokában már könnyebben ki tudod választani az eszközt ami beleillik a képbe. A válogatáshoz az alábbi link ad segítséget!
http://www.hestore.hu/kat_77.html
-
spirit007
senior tag
Sziasztok !
A fiam kapott karácsonyra különböző forrásból két RC kisautót . Örömbódottá minden mennyiségben (legalább apa is játszik a gyerekkel) ...csakhogy mindkét járgány 40 MHZ frekin működik . Tehát egyszerre nem lehet a két autóval operálni , mert a távirányítók mindkét autót egyszerre vezérlik .
A kérdés az , hogy lehetne-e valahogy mod-olni az egyiket pl. 39 MHZ-re -
Jancsi
aktív tag
Ha AVR-ezni akarsz és van egy "dugdosós paneled" akkor még devboard sem kell. A legegyszerűbb programozó az az ISP lényegében 5db vezeték a microcontroller és a számítógép párhuzamos portja között.
A programozás úgy zajlik hogy megírod a programod, lefordítod és a bináris feltöltőd mikrokontollerbe egy programmal. Ha Windows alatt akarsz programozni akkor ajánlom a WinAVR-t, ingyenes és elég jó, egymagában megcsinálja a fordítást és a feltöltést is.
Kezdésnek ajánlom az ATMEGA16-ot, az már elég erős, de még elérhető DIP-40-es tokban. -
KrAt
veterán
Picit off, de:
Itt a kék és a kék/piros a központi zár ajtóban lévő motorjának a vezetékei?
-
válasz
Batman2 #6388 üzenetére
Én P csatornásat javasolok, mert szerintem jobb a + ágat kapcsolgatni, mint a földet. Ha a földet kapcsolgatod, akkor kikapcsolt állapotban is kint van a fűtőszálon a táp.
IRF4905 szerintem jó is lehet. Source 12V-on, s a Gate-jét teszed le földre pl. egy kis tranzisztor nyitogatásával.
Amúgy miben használatos a fűtőszál? És miért pont PWM-mel? -
becuszabi
aktív tag
Esetleg MSC Budapest Kft.
-
Batman2
őstag
Hi
FET-et Illetve teljesítmény MOSFET-et hogyan kell használni ??
A feladata az lenne, hogy egy 15-20 áramfelvételű fűtőszálat akarok vezérelni 12V-on, PWM szabályozással, 555-ös IC-vel felépített időzítő áramkörrel és ehez kellene egy alkalmas félvezető kapcsoló eszköz !
Elsőre egy BD-s tranyóra gondoltam (talán BD249) mivel asszem az bír vagy 25 ampert és a 12V mellett talán még túl sem haladnám (nagyon)a teljestímény maximumát, csakhogy ahoz tetemes hűtőbordára is szükség lenne, még ha teljes kitöltéssel is hajtanám, mert csak sok energia vész el rajta és e miatt túl sok hőt kellene elvezetni.
A nagy melegedés a és viszonylag nagy feszültség esés miatt is gondoltam inkább egy teljesítmény MOSFET-re, mivel azok csatorna ellenállása nyitott állapotban tized, század ohmok, még ilyen teljesítménynél is csak pár wattnyi hőt kellene elvezetnem, ami töredéke a tranzisztor esetében keletkezettnek.
Azt tudom, hogy 3V alatt nem nagyon működnek, de a 12V az feltételezem, már megfelelő és ha jól sejtem, akkor ez is egy előnye a FETeknek, hogy nem kell nagy áramertő a vezérlésükhöz, mivel feszültséggel vezéreltek.
Szóval hogyam alkalmazzak egy teljesítmény MOSFETete és egyáltalán milyen típust lenne érdemes ???
Kell esetleg elé meghajtó áramkör, vagy elég az 555-ös IC jele, pláne, mivel N csatirnásra gondoltam, tehát a PWM jel negatív periódusa lenne az aktív bekapcsolt állapot a FET esetében !Javaslatok ??
(előre is köszi !)Üdv.:
-
k.t.a.
senior tag
Tudtok segíteni, hogy hol tudok beszerezni kis méretű színes, grafikus kijelzőt? 6,4-8,4"-ig érdekelne a dolog 640x480 vagy 800x600-as felbontással. Nem a csupasz panel érdekelne, hanem vezérlő elektronikával egybe építve, illetve inverter is ha szükséges. Még érintő panel is jól jönne hozzá a megfelelő méretben. Már párfelé nézelődtem, nem lesz olcsó azt látom, úgy 50k-ból szeretném megúszni. Csak az a probléma hogy nem igen találok magyar forgalmazót (kiskert). Előre is köszönöm a segítséget.
-
tsu
tag
Helló!
[link]Ezt az oldalt ismered? Elég jól leírja az alapoktól az AVR-ek programozását, példaprogramokkal, a webshopja is korrekt, usb-s programozót tőle rendeltem.
A legegyszerűbb devboardhoz elég egy AVR (a legkisebb néhány száz forint), valami fix táp (5V) egy párhuzamos portos programozó (5 vezeték), meg pl egy LED, hogy villogjon.
[link] Itt minden le van írva az alapoktól, a Bascom is elég egyszerűen emészthető, van free verziója is (méretkorláttal). -
ReJim
őstag
arduino-t ismeri valaki? használt már ilyet valaki?
gyakorlatilag nekem arra volna szükségem, hogy egyszerűen programozni tudjak egy mikrovezérlőt, és kommunikáljak vele. nem szükséges az usb, jó az rs232. (van rs232-usb átalakítóm)
vagy inkább csináljak magam egy devboard-ot? az ilyen rákötöm a "gépre és programozom" mikrovezérlők, hogy épülnek fel? van egy bootloader, ami betölt és úgy tudja magát felülírni? vagy 1 a programozásért felelős, és egy pedig a tényleges uC?
-
nyunyu
félisten
Oke, trivialisnak tunt, hogy sorba kotom, maskepp nem lenne ertelme.
Lomexben ramsozott RSY-12-es relenek 960ohmos a tekercse, igy 9V-n ~10mA folyik at rajta.
Hmm, ez az 1N4148 elegnek tunik, mivel 200mA terhelhetoseget irnak, vagyis nem kell ele ellenallas.Csak mar annyira regen barkacsoltam ilyen kisebb kutyuket, hogy fogalmam sincs, milyen alkatreszekbol rakjam ossze
-
And
veterán
Jó az elgondolás, mármint a relé elé bekötött dióda, de nem a relével párhuzamosan kell kötnöd (valamiért az volt a gyanúm, hogy így gondoltad), hanem sorosan. Nincs szükség áramkorlátozásra, hiszen az áramot maga a terhelés korlátozza. Annyi a követelmény, hogy a dióda viselje el a terhelés (vagyis a relé) áramát. Márpedig az a jelfogó nem lehet túl nagy áramú, ha a soros port árama közvetlenül (?) meg tudja hajtani, tehát szinte bármilyen Si-dióda megfelel, akár egy kutya közönséges 1N4148-as is.
-
nyunyu
félisten
válasz
CPT.Pirk #6380 üzenetére
Namegegyszer:
Adott egy rele, amit a soros port adat labaval vezerelnek, ezen alaphelyzetben -9V merheto, ha adat jon akkor ugral +9V-re.Nekem az kene, hogy csak a +9V-s allapotban kapcsoljon a rele, -9V-re nem.
Gondoltam a rele ele rakok egy diodat, ami csak az egyik iranyban vezet, masik iranyban zar, csak az a kerdes, hogy ha szimplan 9V-t rakotok a diodara, az tuleli-e, vagy sem.
Ha nem, akkor nyilvan kell ele valami aramkorlatozo ellenallas, csak fogalmam sincs mekkora.Tegnap melohelyen rajzoltam egy cetlit a kapcsolasi rajzzal, de elfelejtettem beszkennelni
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Szerinted mit lehetne ezzel kezdeni? Mert tippem szerint már maga a felvétel ilyen, nem a gép műveli ezt. Most hangkártya meg egy Audigy1-es, olcsó pénzért nem kapok jobb játékra is használható kártyát.
Szóval mennyire lenne barbár dolog ellátni azt az alább linkelt kapcsolást valami kis hangszínszabályzási lehetőséggel?
nyunyu: nem teljesen világos amit írsz...
-
nyunyu
félisten
Ma nemileg haladtam a melohelyi "ne printelj, sipolj" miniprojektemmel, csak elojott par bug, amire eloszor nem gondoltam.
Miutan a nyomtatorol loptam +24V tapot, igy mar sipol a rohadek, csak az a baj, hogy allandoan, amint aram ala kerul a szamitogep.Lenyeg: adott egy rele, amit a soros port 3-as laba kapcsolgat(na), de mivel a soros port ket allapotu, egyiken +9V jelszintet, masikon -9V-t mertem, igy a rele allandoan zar.
Ezt kellene valahogyan megoldani, hogy csak akkor zarjon, ha a soros porton 0-as bit jon (+9V), nem 1.Ha jol emlekszem nemletezo elektronikai tanulmanyaimra, akkor erre valo a dioda, ami csak egyik iranyba engedi at az aramot, csak az lenne a kerdesem, hogy direktbe meg lehet-e kinalni 9V-vel vagy kell ele egy ellenallas?
Ha kell, akkor kb. mekkora? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Igaz, rosszul fogalmaztam. Szóval az AC3Filternek van egy grafikus equalizere, bár nyilván csak "tájékoztató jellegű" a pontossága, meg nagyon ugrál, azért jól látszik, hogy nélküle lejtős, bekapcsolva pedig kvázi egyenes a spektrum. Most ez a 2 kép egy átlagos avi filmből van, de többinél is hasonló a helyzet, lehet az mkv, dvd...
Az is érdekes, hogy átl. 16kHz-ig mutat a mérő, akármennyire jól szól egy film, nem igen szokta túllépni. Ez már gondolom a mindenféle tömörítés meg számítógépes feldolgozás eredménye.
-
biker
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #6375 üzenetére
DVD-nél nekem is van pici, de csak 2-3db emelés a széleken.
itt az a kérdés, hogy mi okozza a vágást a magasnál? a hsz gyenge itt már, és azért kell az emelés, vagy a füled nem bírja, vagy mi, mert eleve a DVD-n gyárilag is van kiemelés.
normál esetben nem nagyon kell trükközni.mi a mérhető jel fogalma nálad? mert mérhető nálam a kimeneten a 10mV AC jel teljes kivezérlésnél, rövidrezárt bemenettel, de nem hallható
(hangfal kimeneten)
szóval inkább nem hallható, de mérhető jel létezik, mint nem mérhető jel. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
A hangforrás annyira nem rossz, ált. pc hangkártya.
Viszont annyira nem jó, egyszerűen jobban tetszik a hang, miután beállítom az equát pl. winampban. (szoftveres megoldás tudom, de a rendes pio grafikus equám (+-10db-s) az a cd lejátszó és a rádió számára van fenttartva, több bemenete meg nincs. 2 erősítőmhöz meg két rendes, lehetőleg egyforma equa kellene...)Néztem most pl. filmnél az AC3filter grafikus equa-ját, ha nincs bekapcsolva, akkor olyan 13-15kHz fölött már nem volt mérhető jelszintje a film hangjának (pedig komoly HD film), bekapcsolva az equát meg még 18khz körül és volt mérhető jel, ez abban nyilvánult meg, hogy kikapcsolva nem tünt fel, hogy nem hallatszanak a léptek, csatok hangjai, bekapcsolva meg szépen hallatszott a bakák felszerelésének csörgése menetelés közben...
Szóval ilyen esetben akármilyen jó egy erősítő, szerintem nem menne sokra vele az ember equa, vagy legalább hangszín szabályzó nélkül. -
biker
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #6373 üzenetére
hifibe még a hangszín szabályzó se nagyon fér bele, max 4,5db értékig, afelett már kívül esik a szabványon, sok kapcsolás 12-16db-es
az ekvalízer főleg nem.két apróság:
- ha olyan rossz a forrás, vagy a közvetítő elem, hogy kell, akkor cserélni kell a rossz elemet
- ha meg nem rossz, akkor minek teszel bele olyan hangokat, amik nincsenek ott? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Olvasgattam Ágoston Lajos, Audiofil erősíték építése c. könyvét, és találtam benne egy számomra jónak tűnő hibrid kapcsolást, AB osztályú erősítő csöves feszültségerősítő fokozattal és tranyós teljesítményerősítővel, mi a véleményetek? ECC83-as cső kell 1 darab, az olyan 2k pénz. [link] [link]
Nincsenek minőséginek nevezhető hangfalaim, de szívesen foglalkoznék ezzel a hibrid dologgal.
Amúgy mi a véleményetek az equalizer használatáról? Hifisták könyvébe még távolról sem figyel be, sejtem h. szétcseszik a frekvenciatolással a hangot, mégis, valahogy jó ha ott vannak, mert pl. magas tartományt gyakorta ki kell emelni. Természetesen a V beállításban használok mindenféle equa-t, igazodva a fül fordított V karakterisztikájához.
A fenti kapcsolás ha beválik, lehet h. összedobnék belőle egy házimozi erősítőt legalább 6 panellal. Még így is olcsóbban jönnék ki, mintha vennék egy olyan most divatos batár nagy IC-s házimozit, volt olyanom is, nagyon nem volt jó hangja, most két rendes tranzisztoros erősítő csinál 4.0-ás hangrendszert.
-
Vasinger!
nagyúr
De én nem ott vettem egybe, sőt! Én a suliban kaptam meg az alkatrészeket.
Egyébként én lettem másodszorra kész, de az elsőnek nem működött, mert az IC-t fordítva rakta bele. Gondoljátok milyen könnyű lesz majd azt a 16 lábat kiforrasztani xDEgyébként biker te is váci vagy?
-
Vasinger!
nagyúr
Sziasztok!
Nagy örömmel írok, ide, mert rátaláltam erre a topikra. Gondolom belinkelem az elektromos dobókockámat, amit én csináltam 3 óra alatt, de még nincs kész teljesen, de már működik. Pár esztétikai hibát kell még javítanom.
Képek: Felülről, NYÁK hátulja, Működés közben
-
And
veterán
Szerintem nem. Ezek az aljzatok olyanok, hogy a két-két érintkező zárt, amíg a papa csatlakozó nincs bennük. Így oldják meg, hogy pl. kihúzott csatlakozónál a jel a belső hangszórókra menjen. Az adatlapjáról is ez derül ki, már amennyire látszik a rossz minőségű rajzon: [link].
-
Új hozzászólás Aktív témák
- Clair Obscur: Expedition 33 teszt
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Nyaralás topik
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- OFF TOPIC 44 - Te mondd, hogy offtopic, a te hangod mélyebb!
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- EA Sports WRC '23
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! Asus ROG B450-F R5 5600X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB CM MasterBox NR600 650W
- Prémium PC házak akár 20-40% kedvezménnyel eladók garanciával, számlával!
- Épített KomPhone R5 4500 16GB RAM 240GB SSD RX 6500 XT 4GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! iPhone 11/iPhone 11 Pro/iPhone 11 Pro Max
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy S24/Samsung Galaxy S24+/Samsung Galaxy S24 Ultra
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest