- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Milyen processzort vegyek?
- Vezetékes FEJhallgatók
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Haladó fotósok digitális fényképei
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- Apple MacBook
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
-
PROHARDVER!
A Linux Mint bemutatása
Új hozzászólás Aktív témák
-
KFeri22
tag
Sziasztok!
Tavaly kezdtem az ismerkedést egy P4-es gépen a linux-al, a Mint 17 XFCE verzióját használtam. A napokban "örököltem" meg a gyerekeim régi gamer gépét, amire a 17.3 Cinnamont telepítettem Win 10 mellé. Minden rendben van, de most szereztem tudomást a remaster változat létezéséről, amire szeretnék váltani.
A kérdésem az lenne, hogy teljesen újra kell-e telepíteni, vagy van valami olyan megoldás, hogy frissítés és csak a változásokat telepíti? -
válasz
dredjudge84 #4689 üzenetére
NFS-re lesz szükséged, pl kliens szinten ebből, server részén pedig pl ebből lehet kiindulni.
-
válasz
dredjudge84 #4689 üzenetére
Szia!
A helyedben megpróbálnám ezt a kérdést a Haladó topikban feltenni, jobb az esély a válaszra, mert itt nem egyszerű auto csatolásról van szó.
-
dredjudge84
őstag
Sziasztok!
Még nagyon új vagyok linuxban. Azt szeretném kérdezni, hogyan lehet csatolni egy hálózati helyet úgy, hogy restart után automatikusan felcsatolódjon? Egy openwrt routerre kötött külső vinyóról van szó.
-
válasz
afi0903 #4687 üzenetére
Én speciel az Audacious-t is használom zenehallgatásra, abban pl. van Rand(om) beállítás, ha az alap lejátszóban (ami nem is tudom hirtelen mi, meg kiadásfüggő is) nem találnád.
-
afi0903
aktív tag
Sziasztok!
Tudtok olyan programot/ kiegészítőt amivel, ha megadok egy mappát, akkor a benne lévő számokat véletlenszerű sorrendben játssza le?
-
válasz
King Unique #4685 üzenetére
Persze, vannak idegesítő dolgok benne, főleg mobil eszközökön! Eleinte ezért is hívták ezeket a felhasználóbarát Linuxokat desktop disztróknak!
Azért remélem egyre inkább foglalkoznak a laptotyosokkal is. Én is kaptam öcsémtől egy levetett Toshiba lapit, áttettem bele az SSD-t és a 6 rajta lévő Linux jó része simán fut rajta, csak nem bírtam mindet kipróbálni, mert tiszta idióta billentyűzete van.
Most elvagyok az asztalival WD Black-el és hibamentes Mint Cinmanóval! +még a Chakra is megkedvelte a gépemet, ami kb. 6. próbálkozásra nem kis szó! Nem halt ki a nagy frissítéskor. -
King Unique
titán
válasz
ubyegon2 #4684 üzenetére
Azért néha van miért piszkálni...a bejelentkezési képernyőtől számított lassú asztal behozatal se a legjobb, nálam a 17.3 a laptop fényerő beállításokat sem akarja megjegyezni, ellenben a 17.3 MATE igen. Szóval lehet a Cinnamon a legtetszetősebb és legjobb, sokak kedvence (enyém is), de vannak benne idegesítő bugok az tény.
-
válasz
King Unique #4683 üzenetére
Hát pont nincs bajom vele!
Épp arra utaltam, hogy szegény Cinmanót piszkáltad!
Nekem speciel a kedvencem, még Jessie-re is azt tettem LMDE2 tárolóból, ahogy megjelent, no azt kellett volna kipróbálnod, miket trükközött ott.
Amúgy fórumtársunk első kérdése nem említette, hogy live-ot próbált, nekem az tünt fel, hogy mialatt keresgéltem valami használhatót neki, már ki is nyírta a Winx-et. Egyszerre kérdez és lő esete.
(#4682) gabikiraly2 Örülök, ha segítettek, rengeteg segítséget fognak még a leírások nyújtani, ha nem gond a nyelv, mert sajna legtöbb english, de szerencsére a Mint Ubuntu alapú, így az Ubis leírások is alkalmazhatók nagyrészt itt is, azokból meg tényleg rengeteg van.
A https://linuxmint.hu/ is nagyon jó, a leírások és a fórumuk is, egyszer én is próbáltam oda írni, de az más eset. Olvasni és kérdezni tényleg érdemes odamenni!
Magyar Ubuntu oldal is rengeteg jó leírást tartalmaz, de ott a fórumot inkább nem minősíteném. (tisztelet a kivételnek, de a szakmai tudást rendkívül ügyesen keverik a türhő bunkósággal)Amúgy meg örömmel üdvözlünk a Linuxosok táborában!
BUÉK mindenkinek!
-
King Unique
titán
válasz
ubyegon2 #4681 üzenetére
Mi a bajod vele / ezzel?
Ha már Mint, akkor a Cinnamon a tuti, nem? Nekem MATE nem fekszik, Xfce se annyira, a KDE még ok.
Amúgy live-ot azért nem ajánlotta senki, mert a telepítésen már túl volt. Ha meg kész az elhatározás, hogy felrakja, akkor legjobb rendesen feltelepíteni. Esetleg először egy pendrive-ra, az is jó kezdésnek. -
válasz
gabikiraly2 #4679 üzenetére
Kicsit furcsállom, hogy nem ajánlották a live-ból kipróbálást a fórumtársak, de a kezdeti nehézségek után majd csak belerázódsz. Rengeteg leírás van dual-bootra is, lehet, hogy ezt olvastad. Itt is van hasonló,englishül, meg ez a két link a hsz-ban.
ez se rossz:
BEGINNER’S GUIDE FOR LINUX – Start Learning Linux in Minutes
Linux parancsok, kezdőknekKing Unique Már megint ez a Cinmanó!
-
King Unique
titán
válasz
gabikiraly2 #4679 üzenetére
OK.
Jó a Mint, Windows után könnyen szokható rendszer.De pl. a Mint Cinnamon kiadásban vannak apró, de zavaró bugok, igaz nem mindenkinél jönnek elő.
-
gabikiraly2
aktív tag
válasz
King Unique #4678 üzenetére
Azt azonnal ki is vettem. Remélem már így menni fog rendesen. Szeretném megismerni ezt a rendszert és a van élet a win nélkül is életérzést.
-
King Unique
titán
válasz
gabikiraly2 #4677 üzenetére
Mármint nem volt WBM helyreállítás, hanem egyszer csak magától helyreállt minden és bekerült a Grub listájába a Windows? Az jó és érdekes...
Lehet aztán a fast startup kavart be, fene tudja...? Mindenesetre dual-boot megoldásnál azt alapból ajánlott kikapcsolni. Tehát, miután belépsz a Windowsba, első dolgod legyen onnan kivenni a pipát és rámenteni!
-
gabikiraly2
aktív tag
válasz
King Unique #4676 üzenetére
Ok, köszi sikerült is kiírni vele. Azt nem tudom, hogy mit csináltam, de most bejön a Grub és ki tudom választani a wint és be is bootol.
-
King Unique
titán
válasz
gabikiraly2 #4675 üzenetére
-
gabikiraly2
aktív tag
válasz
King Unique #4674 üzenetére
Ezt a winusb-t nem találtam meg sehol sem.
-
King Unique
titán
válasz
gabikiraly2 #4672 üzenetére
Linux alól Windows telepítő kiírására winusb-t ajánlották, keress rá.
A fentebb linkelt fixmbr leírás BIOS-MBR esetében tuti működik, de UEFI-GPT párosnál már kicsit hosszadalmasabb lehet a dolog. Arra is vannak leírások.(#4673) lev258 v: igen, nyilván jó / jobb az a megoldás is.
Ilyenkor sdb-re rakja a Grub-ot és akkor nem kavar bele az sda partíción lévő WBM-be gondolom. Bár én laptop miatt inkább befogok ilyen célra egy USB 3.0 külső HDD/ SSD-t, arra megy a Grub, aztán kész. Teljesen jól működik ez a megoldás is.
-
lev258
veterán
válasz
King Unique #4671 üzenetére
Én amúgy pont azt javasoltam volna, hogy használja ki a két lemezt és legyen egymástól független a két rendszer, indításban is. Az lenne a legbiztosabb és akkor BIOS-ból indíthatná egyiket, másikat, valamint nem sérül a Windows boot se.
-
gabikiraly2
aktív tag
válasz
King Unique #4671 üzenetére
Köszi szépen. Már kicsit okosabb lettem. Most kreálok egy wines indítólemezt. Penre. Remélem sikerül így is Linux alól. Aztán olvasok még hozzá, mielőtt újra neki ugrok. Remélem sikerül visszhozni a régi wint.
-
King Unique
titán
válasz
gabikiraly2 #4670 üzenetére
Nem kell azt feltétlen újrarakni, elég lehet ha bebootolod a telepítőjét és nyomsz neki egy rendszerbetöltő javítást [link]. De van egyéb más leírás is a neten, külön GPT-re is. Persze, ha be volt kapcsolva a fast startup, akkor nem tudom müxik-e, de egy próbát megér. Ha sikerül, akkor viszont a Linux nem fog indulni.
Amúgy ez a külön meghajtós telepítés eleve tartogat buktatókat... ha van az SSD-n szabad hely, érdemes lenne akár oda is feltolni. Csak ismerkedni 10 GB is elég neki. Illetve, ha ott sda-ra kerül a Grub, akkor el kell tudni indítania a Windowst is. Persze az előbb említett gyors rendszerindítást dual-boot esetén előtte alapból érdemes kikapcsolni [link].
-
lev258
veterán
válasz
gabikiraly2 #4668 üzenetére
Az hiba volt.
Most megölted a Windows-ét, emellett lehet, hogy jelenleg le is van hibernálva (Windows 8 óta az alapértelmezett kikapcsolás valójában egy félhibernálásos állapot). Van Windows 10 CD, helyre kellene állítani?
A 10-essel nagyon kell vigyázni, elég sok problémát generál. -
lev258
veterán
válasz
gabikiraly2 #4666 üzenetére
Na, ez lehet rossz lépés volt. Pontosan hogyan csináltad, mit választottál a telepítésnél, illetve hova került a rendszerbetöltő? BIOS-ban sem tudsz Win-t indítani?
-
lev258
veterán
válasz
gabikiraly2 #4664 üzenetére
EFI módban használod a gépet?
-
gabikiraly2
aktív tag
Sziasztok,
A következő a problémám. Ismerkedés céljából szeretnék Mint-et telepíteni win 10 mellé. A gépemben van egy ssd, gondoltam ezen maradna a Windows. Van egy merevlemez két partícióval. Erre szeretném telepíteni a Mint-et. De nem nagyon találtam leírást, hogy hogyan is kellene csinálni. Teljesen kezdő vagyok ezen a téren. Előre is köszönöm a segítséget. Buék. -
nemurea
aktív tag
válasz
King Unique #4661 üzenetére
Kiterjesztettre is mehet a linux, nálam általában mindegyik oda szorul
mivel nincs vele problémája. Ellenben ha jól emlékszem (nem biztos), akkor az úgy van, hogy az egyik elsődleges partíciót kell kiterjesztettre venned (gondolom, az utolsót), és azon belül tudsz létrehozni logikai partícikat, tehát maga a kiterjesztett is beleszámít a négybe. De mondom, emlékezetből írom ezt, nem 100%.
-
King Unique
titán
Ha belegondolunk, akkor dual-boot esetén egy friss Windows telepítés alapból elcseszi a Grub-ot, ahogyan fordítva a WBM-et is lecseréli a Linux. Mivel ez a build upgrade is egy ehhez hasonló nagyobb volumenű dolog, így nem meglepő. Én is csináltam ilyen nagyobb frissítést, de ott az EasyBCD-nek hála nem volt ilyen problémám. És mivel én meg a Grub-ot nem komálom, nekem az előbbi megoldás szimpibb.
Külső SSD-n Grub van, ott szaporítva is van több Linux, de majd testre kell szabnom, mert a default listája elég keszekusza 3-4 db OS esetében. Na meg lehet inkább GPT-re kellett volna csinálnom, mert az MBR csak 4 db elsődleges partíciót engedélyez...akartam létrehozni kiterjesztettet is, hátha arra is telepíthető a rendszer, de azt már nem engedte a GParted. -
Bohus
aktív tag
válasz
King Unique #4658 üzenetére
Igen, ez egy nagyobb upgrade volt. Valójában nem bántotta a grub-ot, de megváltozott a partíciós tábla ami meggátolta a grub megszokott indítását. Live Mint-et bootolva helyreállítottam a rendet.
A windowsra szükségem van, tucatnyi mérnöki szoftver van, amit nem lehet működésre bírni linuxon. Egyébként viszont egyre kevésbé komálom, főleg az ilyen akciók után. A frissítést követően kaptam pár új izgalmas (?) funkciót, valamint volt olyan szoftver, amit egyszerűen csak eltávolított (Speccy - AIDA64 helyett). Nem szeretem ha nem én vagyok az úr a saját gépemen...
Használtam régebben EasyBCD-t, jó volt. A grub-ot viszont jobban kedvelem. -
King Unique
titán
Sima frissítés ilyet nem okoz, vsz nagyobb build upgrade lehetett (10240 ---> 10586). Annál előfordulhat, hogy a Grubot felülírja stb. De nem sikerült az összefoglalóban leírt módszerrel helyreállítani?
Amúgy nálam pont ezért van Windows Boot Manager és EasyBCD-vel hozzáadva a Mint, mert így nem okoz semmilyen problémát. -
Bohus
aktív tag
A Windows hiányolta a helyreállító partíciót. Az meghajtón nem volt szabad terület (1 ntfs + 2 ext4 partíció) ezért a frissítés a windows rendszerpartíció méretét lecsökkentette, majd a felszabadult helyre készített egy 450MB-os helyreállító partíciót. Az mbr-be fészkelt indító a grub további betöltéséhez az sda2-re mutatott, az viszont a frissítést követően immáron sda3 lett és ez okozta a galibát.
Aki egy lemezen párhuzamosan működtet Linuxot és Windows-t (8.1 v. 10) és nincs windowsos helyreállító partíciója, az számolhat ilyen kellemetlenséggel. -
lev258
veterán
válasz
utas666 #4654 üzenetére
Ez mondjuk csak az én véleményem, de nekem még nem kellett olyat csinálnom, ami miatt ebben a formában kellett találkoznom hangeszközökkel. Emellett én épp fordítva látom. Ha az ember utána akar menni a dolgoknak, akkor itt nem csak fantázianeveket kap, mint Windows-on, hanem pontos hardverinformációkat. Persze ehhez kicsit el kell mélyülni benne. A linkeden pedig azt is írják, hogy bármikor használhatsz alias-t, persze ezt neked kell beállítani.
Egyébként vannak DVB-T-hez használható szoftverek, nem csak a VLC. A TVTime pedig analóg adásokhoz van. -
utas666
tag
Ezen nem akranak majd változtatni? http://superuser.com/questions/53957/what-do-alsa-devices-like-hw0-0-mean-how-do-i-figure-out-which-to-use
Értem én hogy 3 betűs könyvtárak, meg minden, de a minap megnéztem, hogy mi a helyzet videódigitalizálással (Pinnacle PCTV Pro, Mint 17.2) és az alap rendszer nettel felhúzva tök jól felismert mindent, kezdtem is örülni, de az istennek nem tudtam rendes, nem futkorászó képet kihozni a felvételhez. Volt egy progi (tvtime) amivel szépen lehetett nézni (tehát tényleg csak szoftveres probléma lehet), de ott digizés sajna 0. Aztán ott volt az alap VLC, ahol viszont minden beállítás ilyen kódolt formában ment hogy source -1,0,1... meg ilyenek és kb az egész állapot teret le kellett volna tapogatni, mert semmiről nem derült ki hogy most mit is jelent. Az ilyenek helyett lehetne valami dictionary, szöveges-beszédes név ami utal a gyártóra, funkcióra és nem csak integer sorszámozás mindenhez. Mondjuk pont a VLC elég fapados ennél a résznél, de mást meg nem nagyon ismerek (majd esetleg most mondhat valaki alternatívát).
Én most egy konkrét példát írtam le, de máskor is volt már hogy a dev01 típusu jelölések elkedvetlenítettek, mert beszédes nevek nélkül fogalmam se volt, hogy épp merre járok és mit is kéne csinálnom. Távol álljon tőlem, hogy fújoljak, inkább csak kíváncsiságból említettem ezt meg, hogy vajon másnak is előfordultak-e már ilyesmi gondolatai linuxozás közben.
-
válasz
Vidual001 #4651 üzenetére
Fejben azért csak alap dolgok vannak meg, igazából azt kell tudni, mit hol kell keresni, pl itt a topikban is már elég sok minden összegyűlt, de Askubuntu-n, Mintes fórumon, ill Arch wiki-n is elég sok minden dokumentálva van, guglival is ha keresel, leggyakrabban ezeket az odalakat dobja ki.
Amúgy Radeon-hoz még ezeket érdemes beállítani, ha nem akarsz tearinget, ill. ha nem a 17.3 van fent, akkor Vivides drivereket érdemes még feldobni (#4602-ben találod a parancssort). -
lev258
veterán
válasz
Mtbsrác #4650 üzenetére
Az ALSA lényegében egy gyűjtőnév, driverek elég széles köre tartozik ide, melyek jórészt a gyártók hivatalos Linuxos driverei. Nálad egyértelműen nem a driverrel van gond, hanem az említett játékok hangkezelésével. Én körülnéznék Linuxos Steam fórumokon, könnyen lehet, hogy egy megfelelő Steam-es indító parancssorral orvosolható, vagy a játékok beállításaiban kellene keresni a megoldást.
-
Vidual001
tag
Köszönöm a segítséget!
Hajnali 1-ig szórakoztam vele, de végül Xfce x64 ment fel rá, Broadcom-os wi-fi és gyári bluetooth is hasít rajta.
Az a parancssor amit írtál... Régebben már használtam, de azóta elfelejtődött, szóval köszönöm, hogy írtad, megspóroltál nekem még 2-3 napnyi rinyát!Egyébként ti ezt már fejből tudjátok, vagy van olyan oldal, ahol le vannak írva a scriptek?
-
Mtbsrác
senior tag
Olyan problámával jönnék, hogy adott ugye a STEAM nevü program.
- Nos a gond az hogy akármelyik játékkal játszok amiben lehet mikrofonnal beszélni most spec (CS.S, v. CS.GO, ill L4D2), ott mindegyikben búg a hang amit ők hallanak. De ha simán a steam chatablakba vagy más progiban pl skype esetleg teamspeak, beszélgetek ott okés. Csak játékon belül
Hangkártya ami van a gépbe:
HDA Intel ALC883, egy Asus P5k lapon. Esetleg van kimondott hangkártya driver, nemcsak az alsa? -
válasz
Vidual001 #4643 üzenetére
Mármint a Broadcom wifi drivert szeretnéd telepíteni? Mert ahhoz nem kell Wine legegyszerűbb ha kiadod terminálból a sudo apt-get install firmware-b43-installer parancsot (persze kábeles net kell hozzá), utána újraindítás után lesz wifid, egyébként kijött a 17.3 Xfce beta is szép csendben karácsony másnapján, amiben már a 3.19-es kernel és Vivides driverek vannak (mondjuk 17.2 alá is feltehetőek), amiben sokat gyorsultak a régi Radeonok is, egy nyamvadt egymagos gépen is egy 9600-ossal olyan folyamatos a böngészés/görgetés, hogy öröm nézni, az online videókat is simán viszi 480p-ben (smtube-al 720p-ben is).
Richter36: Ha csak kevés alkalmazást használsz, akkor lehet nem jön ki a dolog, soklapos böngészésnél tutira jóval hamarabb belassul egy 64 bites Cinamó egy 32 bites Xfce-hez képest, nem csak az alaprendszer eszik harmada-fele annyi memóriát, de a progik is kevésbé ram és helyigényesek 32biten.
Stabilitással nekem eddig nem volt gondom egyáltalán, mondjuk én Xfce-et használok, annál meg kevés kiforrottabb DE van. -
Vidual001
tag
Remek, köszi.
Következő a helyzet, hazaértem, és első dolgom volt, hogy Xfce 64 bites rendszert raktam a laptopra. Lspci
szerint:
02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)
06:01:0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter (rev 10)Broadcomosból van x64-es.
Kérdés, terminálból parancssorokkal telepítsem inkább, vagy letöltök egy WinXP x64-es verziót és wine-al telepítsem?
Ha terminálból telepítsem inkább, tudnátok írni parancssort is?Előre is köszi!
-
Bohus
aktív tag
Frissült a Mint mellett lakozó Win10-em, aminek eredményeképp indításnál Grub rescue prompt fogad. Nem sima frissítés volt, hanem amolyan újraindulós "nagyon" frissítés, aminek valami fontos okból kifolyólag meg kellett piszkálnia a merevlemez érzékeny pontjait. Köszönöm Microsoft!
-
válasz
Vidual001 #4638 üzenetére
1,5 gb ram-ra nem szerencsés 64 bites rendszert tenni, 2Gb-ra is csak max Xfce esetében van értelme, komolyabb DE-ek (KDE, Cinnamon, Unity) esetében inkább 3-4 Gb-tól használható, legalább egy normális 2 magos procival és vgaval.
Egymagos gép Xfce, Mate fölött elég lomha, gyengébb vga-val pedig a Mate helyett Xfce a szerencsésebb választás (összegezve tehát arra gépre jelen állapotában max 32 bites Xfce esetleg Mate javasolt, memória (2x1 vagy 2x2 gb-ra), ill proci ápgréddel (ha lehetséges Turion X2-re) amennyiben olcsón kivitelezhető (20 ezernél biztos jóval olcsóbban) még azért kitolható a gépcsere, de ha ilyesmi árban keresgélsz, kb ilyesmiket találsz (2 mag, 2gb), amitől óvakodni kell az a Via S3 és Sis-es vgak (Intel, Amd/Ati nyílt, Nv zárt támogatása viszont jó), amikhez nincs normális driver, de ált. a régebbi hardvereknek jó a támogatása, wifi lehet még érdekes, chipsetjének érdemes utána nézni, hogy támogatott-e. -
Vidual001
tag
Köszi a válaszokat!
Este elmentem aludni, azért nem írtam eddig. Talált egy Wi-Fi vevő sticket, és így már minden rendben, van net is.A Sudo Apt-os wine letöltéssel egyébként azért voltak gondok, mert elfelejtettem neki leírni azt a sort, ami a 64 bites verziónál engedélyezi a letöltést. Emiatt nem csinált semmit a gépe.
Egyébként egy ilyen gépen (Acer Aspire 3100) mennyire kellene gyorsan mennie a 64 bites rendszernek?
Mert jelenleg azt az infót kaptam, hogy nagyon lassú a gép. (Másfél giga 667MHz-s ram van benne, minden más gyári, AMD procis). A 32 bites 17.1 prímán futott rajta. Nem volt egy hyper gép, de a Mozilla pillanatok alatt bejött, nem kellett rá 2 percet várni.
Elsőnek a KDE 64 bites verziója volt fent, de az méglassabb volt (gondolom a kidolgozottabb felület miatt).20.000 Ft körül nézegettem újabb lap-topot aprón. Van valami tipp, hogy milyet kellene venni? Linux menne rá mindenképp.
-
spammer
veterán
válasz
Vidual001 #4634 üzenetére
3103-as Acer volt a régi gépem, de az csak 32 bites volt, meg azon csak régen volt linux és akkor is bőven voltak vele gondok a szar integrált radeonja miatt, szóval passzolom a kérdést.
Viszont az lspci megmondja, hogy pontosan milyen Realtek wifi az, akkor talán valaki tud okosabbat mondani.
-
Vidual001
tag
válasz
spammer #4632 üzenetére
Köszi a segítő szándékot, de a probléma már megoldva, valószínűleg elgépelés történt.
Az egyik parancssor enterje után nem történt semmi, csak nyitott egy új sort.Jelenleg egy Acer Aspire 3100 lap-topra keresek Wi-Fi drivert x64-es Linux Mintre, perpill a hajamat tépem, mert Realtek márkájú a hardware (valószínűleg) és ebből nem találok 64 bites verziót.
Ha van időd, és kedved, segítenél?Linkelem miket próbáltam már:
[link]
[link]
[link] (ebből gondolom, hogy nincs Realtekes x64-es verzió)Nővérem lap-topját próbálom rendbetenni skype-on keresztül, ezért a sok együgyű kérdés.
-
Vidual001
tag
Sziasztok!
Gyors kérdés, hogyan telepítsek Wine-t egy Mint 17.2-es 64 bites linuxra?
Sudo apt valamiért nem jó, ahogyan a szoftverkezelőben sem engedi letölteni.Tippek? Valamit kikellene kapcsolnom, vagy engedélyeznem kellene?
Teljesen friss rendszer, innen töltöttem le a Mate DVD (Main Edition) 64 bites verziót. -
Dhampir
félisten
válasz
Dhampir #4623 üzenetére
Végigpróbáltam Ubuntu és Ubuntu Gnome alatt is, de ezt az Intel Broadwell + Nvidia hardverkonfigurációt "nem szerette" egyik sem, pedig nyáron az ugyanilyen párosítású Haswelles gép ehhez képest még "out of the boxer" működött.
No, de mindegy is, háromnapos Nvidia driveres szenvedés után elvitték a gépet.
-
devil-k
nagyúr
Végül is csak a Cinnamon ment fel, eddig meg vagyok vele elégedve. Ma összekötöm az erősítővel, vetítővel és meglátjuk, hogy ott mi a helyzet.
Vannak olyan programok amik különösképp ajánlott feltenni (HTPC-hez)? Pl. vírusirtó, ugyanis van NOD32 licenszem és nem akarom, hogy kárba menjen... stb.
-
válasz
Mtbsrác #4626 üzenetére
Az erősen driver és vga függő mihez melyik csomagot kell feltenni, a mesa-vdpau-drivers-lts-vivid nyílt Amd és Nvidia karikhoz való (Ati Radeon 9500+, ill GF 8+ szériáktól), amivel nincs is más tenni való, csak a preferált videólejátszót átállítani vdpau-ra. Jóval kevésbé hatékony Vaapi-s drivert használ az Intel (libva-intel-vaapi-driver, libvdpau-va-gl1, i965-va-driver), amit önmagában még nem elég csak feltenni vdpau-s gyorsításhoz, hanem az /etc/profile-ban is még be kell állítani (hozzá kell adni az export VDPAU_DRIVER=va_gl sort) csak ezután lesz használható a vdpau gyorsítás a lejátszókban.
Zárt driverek esetében nem kell egyéb csomagokat feltenni, Nvidia vdpau-s, míg Amd vaapi drivert (itt is be kell állítani a profile-t) használ (mely utóbbi jóval gyengébb a nyílt változatnál, amely összes közül a legjobb vdpau-s gyorsítást nyújtja). -
Mtbsrác
senior tag
Mostmár csak azt szeretném elérni ha megnyitom pl a filekezelőt akkor NE középre adja be hanem baloldalra mint ahogy volt a 17.2-be. Az ott indította el ahol bezártam és nem középen.
Szerk: félig megoldódott mostmár majdnem teljesen kiteszi de mégse. rendszer/beállítások/megjelenítés/ablakok, ezenbelül kiválaszottam hogy ne középre legyen. De még ígyse ott nyitja ahol én szeretném. Idegesít kicsit mert úgy szoktam meg
-
Mtbsrác
senior tag
Igen igen ez volt a baj. Mesa-t tettem fel mindig ez pakolt összevissza mindent. De ezt tettem fel helyette és mindenki örül:
libvdpau1 vdpau-va-driver
Ez 1-2file-t pár kbye-t letöltött és ennyi elég is volt hogy működjön. Viszont azt parancsot akkor a promp- ba adjam ki? Mostmár csak a kiváncsiság hajt. -
válasz
Mtbsrác #4621 üzenetére
Ha nem a vivides vdpau drivert (mesa-vdpau-drivers-lts-vivid) tetted fel, akkor mivel már a tiszta telepítésű 17.3-ban az van akkor jó eséllyel lekapta X-et, Mesát és a Trusty-sat tette fel, próbáld meg a #4602-ben írt parancsot kiadni...
Szerk; Nem frissítettem rá az oldalra, aztán látom közben már meglett... -
Mtbsrác
senior tag
Egy erdekes dolodgra lettem figyelmes. Feltettem a legujabb 17.3-as mint-et majd elkezdtem felrakni ra a VDPAU drivert majd ujrainditas utan mindig ezt adja be. biztos ez csinalja mivel volt hogz direkt ezzel kezdtem a telepitgetest es egybol ki is bukott. Sajnos kell a fullhd vidik megnezesehez,
Ha ezt ismet bedobna hogy tudom megcsinalni hogy jolegyen? Akar fenntvolt az Nvidia driver akar nem mindig ez jott elo a vdpau install utan.
-
Igen 4.0/4.1-es kernelről én is olvastam/hallottam ezt, hogy Intel vga-kal bugos, 4.2/4.3-ban nem tudom javították-e, (előbb utóbb biztos fogják) addig is lehet használni 3.16-ossal vagy 3.19-essel (Mint egyelőre itt tart).
devil-k: Azon a gépen kb bármelyik DE elmegy, ízlés dolga, hogy melyikkel használod, de ha már fent van az XFCE, a fentebbi leírt módszerrel biztos tearing mentes lesz.
-
Nekem az sna eddig mindig működött (meglehetősen koros (pl 865G, 915G, 945G stb) chipseteken is), uxa az már nagyon régi fejlesztés korlátozott képességekkel, persze kompatibilitás végett jól jöhet (ill. nem kötelező megadni ezt a sort és akkor default-on marad), de alapvetően (ha nincs probléma) sna-t és ha majd kiforr a glamour-t lesz érdemes használni.
devil-k: Unity Compizt használ alapból, szóval ott nincs tearingelés alapból sem, bár a Compiz aktiválható XFCE és Mate alatt is, de az ugye + erőforrásba kerül (főleg teljes pompájában Unity alatt) és kell alá egy normálisabb vga (xfce+compiz alá elég egy sm 2.0 képes (kivéve GF FX) 128mb-os kártya is).
-
whbear
senior tag
válasz
King Unique #4604 üzenetére
Nekem úgy sikerült megoldanom hasonló problémát, hogy betettem az autostartba ezt :
xbacklight -set 0
Gondolom a Grub kernel paraméterek rendben vannak. -
Dhampir
félisten
Sziasztok!
Feltenném valakinek a Linux Mint 17.3 Cinnamon kiadását egy Dell Inspiron 5749-re.
A felhasználó Windows XP-t használt korábban, de nyitott az új dolgokra, ugyanakkor semmilyen extra szoftverfuttatási igénye nincsen (szövegszerkesztés, Internetböngészés, filmnézés).
A notebookot már leteszteltem Mint alatt, majdnem minden klappol, egyedül csak a wifi gyorsgomb nem működik, a wifit csak kézzel lehet ki- és bekapcsolni a Mint-tálcán.
Messzire kerül a gép, emiatt nem tudok a felhasználó mellett lenni lenni, ha valamilyen komolyabb problémát kellene megoldani rajta. Szerintetek elengedhetem így a gépet, vajon a Linux Mint 17.3 viszonylag hosszú távon ki fogja szolgálni?
-
petipetya
nagyúr
Elnézést a dupláért.
-
petipetya
nagyúr
Segítsetek. A BitTorrent-Sync nevű appot (linux i386) telepíteném a gépre, ám ez a hibaüzenet fogad:
petipetya@petipetya-V5-131 ~/Letöltések/BitTorrent-Sync_i386 $ ./btsync
Can't lock pid file. It seems BitTorrent Sync is already running with pid 13505Mi a baja?
-
lev258
veterán
válasz
King Unique #4604 üzenetére
Meg kellene nézni először, hogy működik-e a parancs, tényleg változik-e a fényerő tőle. Aztán megnézni, nem írtál-e el valamit az rc.local fájlban. Ha minden rendben látszólag, akkor nem kizárt, hogy az új Cinnamon valamit felülbírál.
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #4595 üzenetére
Ötlete valakinek a fenti problémára
Netán könyveljem el (ezt is) Mint Cinnamon bugnak, amivel nem lehet sok mindent kezdeni?
Na meg, várhatok a 18-as verzióra, annál talán meg lesz csinálva normálisan... -
válasz
devil-k #4600 üzenetére
Ha szakadozás alatt tearingelést értesz és 17.2-es Xfce-et használsz, ahogy fentebb írod, akkor egyrészt kapcsold be az ablakkezelő hangolásnál a kompozitálásnál a Synchronize drawing to the vertical blank opciót, másrészt hozz létre egy 20-intel.conf nevű beállítófájlt is az /etc/X11/xorg.conf.d könyvtárban (ez utóbbi könyvtárat is létre kell hozni Mint esetében) amibe az alábbi sorokat másold be;
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "TearFree" "true"
EndSectionHarmadrészt a 17.2-ben még Utopic-os kernel és Trustys nyílt vga driver van amely öszvér megoldás, eléggé bugos tud lenni Intel karik esetében (is), 3 megoldás közül választhatsz, vagy felteszed a Trustys kernelt, vagy az Utpoic-os driverveket, vagy a legfrissebb stabil Vivides összeállítást (ez utóbbit javaslom leginkább);
sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-lts-vivid xserver-xorg-core-lts-vivid xserver-xorg-lts-vivid xserver-xorg-video-all-lts-vivid xserver-xorg-input-all-lts-vivid libwayland-egl1-mesa-lts-vivid libgl1-mesa-glx-lts-vivid libgl1-mesa-glx-lts-vivid:i386 libglapi-mesa-lts-vivid:i386 mesa-vdpau-drivers-lts-vivid libglew-dev
(Ill. régebben egyéb csomagok is kellhettek, most nem tudom tesztelni, de ha 42-43 mesa-s, xorg-os csomagon kívűl mást is le akarna szedni, akkor ezzel biztos nem kerül le semmi fontos)
Szerk; Kontrasztosság szvsz inkább beállítás kérdése, bár drivernek is lehet köze hozzá, de vki fentebb írta, hogy gondjai voltak a fényerő állítással...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját! -> [link]
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Telefon felvásárlás!! iPhone 13 Mini/iPhone 13/iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max
- Csere-Beszámítás! Olcsó Számítógép PC Játékra! R5 1500X / RX 570 8GB / 16GB DDR4 / 250SSD + 2TB HDD
- Nexus 6P 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Apple iPhone 7 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával l
- Xiaomi Redmi 12 Pro 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest