- OLED TV topic
- Milyen notebookot vegyek?
- Fujifilm X
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Akciókamerák
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Ollós klaviatúrával és az eddigi legkisebb Basilisk egérrel jelentkezett a Razer
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen alaplapot vegyek?
-
PROHARDVER!
Sziasztok kedves otthon barkácsolók!
A közelmúltban felmerült ötletek, reakciók alapján úgy éreztem, itt az ideje egy topik összefoglaló készítésének. Ugyanakkor a nyitó hozzászólás erre tökéletesen megfelel, így ezek után következzenek a topiknyitó fórumtársunk szavai:
Új hozzászólás Aktív témák
-
tatabike
őstag
válasz
imibogyo #46798 üzenetére
Engem nem zavar, sőt, szeretem az ilyen projekteket...
15 évesen egy marógépet tervezgettem, amivel gránit lapokba lehet betűket és ábrákat "mélyvésni", és egy Commodore 64-essel akartam vezérelni. Egy ismerősömnek volt ilyen marógépe, de ott csak a marás történt géppel, a marófej mozgatását egy másoló-mechanika végezte. A kezelő kézzel mozgatta a tüskét a sablon betűkben/ábrákban, a marófej meg 1:1-ben lekövette a tű mozgását. Hasonló módon csinálták régen a felirat gravírozást is, csak ott áttételes volt a másolás, általában a sablonok 3-4x akkorák voltak, mint a kész felirat.
Na ilyesmit akartam volna megcsinálni léptetőmotorokkal, amiket a C64-es user portjáról vezéreltem volna egy gépi kódú progival. -
tatabike
őstag
Komoly ez a CNC-gép házilag téma.
Atomreaktort nem épít valaki esetleg? -
szacsee
nagyúr
Köszi a válaszokat!
Először ahogy elnézem az igényeimet és a zsebemet egymásnak kell, hogy eresszem. -
Andrew_31
Modder
válasz
szacsee #46791 üzenetére
Én is léptótőmotorral kezdtem. De hamar átváltottam szervóra. Itt nincs lépésvesztés mert forgójeladós és oda vissza csatolás van a hajtás és a vezérlő között.Léptető meg megkapja ,hogy lépj 20 impulzust és ha valami miatt lépésvesztés van azt a vezérlő nem tudja. 750W-os hajtásaim vannak.Tolja neki rendesen.
Trapézmenetes orsó nem gyengébb a golyósnál csak nem olyan pontos.
De szerintem egy jobb trapézorsóval is le lehet menni 0.1 mm pontosság környékére.
Nekem van referencia kapcsolom ez egyben a végállás kapcsoló is.Ez akkor jó amikor mondjuk áramszünet van mert felveszem a gépi nullát és mehet minden tovább.Van a gépnek egy gépi nullája és van a munkadarabnak is.Amúgy az erősebb léptetőmotorok ára már vetekszik a szervó árával. -
imibogyo
veterán
válasz
szacsee #46791 üzenetére
a ref pontot illetve a mozgás koordináció mértékét mi szabályozza
Te. Vagyis helyesebben a vezérlő. De tudod paraméterezni.Iminél nem láttam útmérőt beépítve.
Nem is kell. Ott van a DRO a Mach 3-ban. Nullázni is tudod Mach 3-ból.vagy előre le van programozva, hogy pl 1 forgás x.xx mm utat jelent?
Igen. Így is mondhatjuk. Meg mondod tengelyenként a gépnek, hogy "menj 10 mm-t", majd ő megtesz valamennyit. Megadod neki, hogy mennyit ment a valóságban a kért 10-re, mondjuk ez legyen 5 és akkor átkonfigolja az adott tengelyt a valós megtett úthoz. Így ha legközelebb azt mondod neki, hogy "menj 10-et", akkor az már 10 is lesz. Vagy nem.....Mekkora hellyel érdemes számolni egy kisebb CNC gépnél? Pl x 200, y 400, z 400 méretű mozgásnál
Egyrészt szerintem a Z-d legyen a legkisebb, ritkán fogsz 40 centi vastag anyaggal dolgozni, viszont ha a szélességből buksz az nem túl jó. Tehát egy 400x400x200-as gépre (x, y, z) számolhatsz úgy 600x500x500-as helyet (kell a hely a léptetőknek, kábeleknek, pc-nek, vezérlőnek stb.), meg persze még valamennyit, hogy hozzá is férj, esetleg körbe is tudd járni.kb 1,5x3,5m-es helység
Oda egy kisebb gép bőven elfér. Ha tudsz játszhatsz azzal is, hogy az Y-t jó hosszúra építed, így több mindent tudsz majd a jövőben marni. Nekem most készül párhuzamosan egy mikro gép is, hogy Pesten se maradjak gép nélkül. És itt aztán nincs még akkora hely sem, mint nálad. Ide egy durván 40x40 centis alapterületű gép fog jönni, lehet nem is marógép formájában, hanem pirográf, vagy 3d nyomtató képében, mert azok sokkal csendesebbek.Imi azok a motorok elbírnak pl fém megmunkálással is? Nem gyenge trapéz orsóhoz, vagy itt nem a méret a lényeg?
Minden csak áttétel kérdése. Ha nem akarsz "gyártani" a gépen akkor alacsonyabb előtolással szerintem az alumínium simán tartható ezekkel a motorokkal is. Persze jobb az erősebb motor, de ugye mint minden ez is pénz kérdés. Ha belefér vedd a legerősebbet, de számolj vele, hogy minél nagyobb léptetőt használsz annál "lassabb/lomhább" lesz, viszont sokkal erősebb. Ezek 1,9Nm-es 0,9 fokos motorok (a normál léptetők 1,8 fokosak) amik nekem vannak, de simán vehetsz 3,4Nm-eset is. Minden a pénztárcádtól függ. Itt például 2 Nm-esekkel marnak alut. -
szacsee
nagyúr
válasz
Andrew_31 #46790 üzenetére
Köszi mindkettőtöknek. Kicsit off, de a ref pontot illetve a mozgás koordináció mértékét mi szabályozza?
Iminél nem láttam útmérőt beépítve... esetleg mkdb nullpont felvétele mindegyik mkdb-nál, vagy előre leprogramozott helyen valamilyen jeladóval és azt veszi ref pontnak. Más méretű orsó 1 forgás alatt pl többet, vagy kevesebbet mozdítja el a mkdb-ot pl x irányba, így vagy útmérő, vagy előre le van programozva, hogy pl 1 forgás x.xx mm utat jelent?
Mekkora hellyel érdemes számolni egy kisebb CNC gépnél? Pl x 200, y 400, z 400 méretű mozgásnál
Sajnos nálam fedett helyből nincs sok, van egy kb 1,5x3,5m-es helység, amit műhelynek alakítok ki, az meg szerintem kevés lenne még a CNC-nek is, illetve mellette a garázs, ha egybenyitnám egye részét, akkor talán elég lenne.Imi azok a motorok elbírnak pl fém megmunkálással is? Nem gyenge trapéz orsóhoz, vagy itt nem a méret a lényeg?
-
imibogyo
veterán
válasz
blasko92 #46787 üzenetére
Kettőt dob ki, a kereső, de ezek közül egyikre sincs szükségem.
Mint már mondtam a gépnek nem ilyen részével van bajom. Sőt mivel még mozgásban nem volt, ezért nem is tudom, hogy van-e vele bajom. Pusztán csak elővigyázatosságból szeretném majd még erősebbre gyártani, akkor is ha csak MDF-et marok vele.
-
imibogyo
veterán
válasz
blasko92 #46785 üzenetére
Hát én most csak egy egyengetőt láttam 120k-ért, az meg nem aktuális.
De azért köszi. Amúgy nem is asztal a fő problémám (az durván 100 Kg bútorlap és nagyon masszív és úgy oldottam meg, hogy homokkal is fel lehessen tölteni ha szükségesnek érzem), hanem maga a gépváz elemeit gondoltam kicserélni alumíniumra. De nincs akivel meg tudnám csináltatni, mert olyan ember kellene, aki az alapanyagot is be tudja szerezni, mert nekem nincs jó forrásom. De ez majd a jövő zenéje. Jelenleg a gyűjtési fázisban vagyok a következő etapra.
-
imibogyo
veterán
válasz
szacsee #46783 üzenetére
Nekem is vidéken van a gép, sajnos emiatt van, hogy 3-4 hetente férek csak hozzá. Szóval most nekem is pihenő van, meg a gépnek is. Legalább tudok egy kicsit gyúrni anyagilag.
Van pár topikja a témának érdemes lehet őket látogatni. Bár én egyiket sem szoktam. Mert a fentebb is említett hiányosságok miatt úgyis csak leszólnák a gépemet. Meg a szakmai topikban tényleg profik vannak akik fejből írnak NC kódot, meg több milliós gépeken dolgoznak, így feleslegesnek érzem.
Bár most lehet teszek egy próbát, csak hogy igazak-e a pre-koncepcióim.
CAD+CAM-nek Aspire-t használok (ez hozza létre a Mach 3 NC kódot TXT formában), majd ezt a TXT fájlt importálom be Mach 3-ba és készen is vagyok. Hogy pontosan melyik NC kód variáns ez, azt nem tudom. De elég egyszerű munkafolyamat, sok idő és pepecs munka, de nem túl sok nehézség. Eddig..... Mivel még a gép meg sem mozdult, majd ezt azután tudom csak ténylegesen kijelenteni, miután túl vagyok pár munkadarabon.
-
szacsee
nagyúr
válasz
imibogyo #46782 üzenetére
Kösz, jónak tűnik, bár most a hellyel vagyok gondban, hogy nem tudom hova tenném...
Orsóval kapcs igazad van, azt lehet fejleszteni később is.
Ph-n nincs valami topikja, ahonnan el tudok indulni hogy mit merre?
Vezérlése milyen programnyelven ketyeg? NCT? Siemens.... stb.. ?
Kösz az infót sokat segített! -
imibogyo
veterán
válasz
szacsee #46781 üzenetére
Nagyjából (írok mindent, mert úgy egyszerűbb):
- MDF lapok + marásuk - 25.000
- Bútorlapok (valamikor) - 25.000
- Motorvezérlő, 4-tengelyes - 29.000
- 3 darab motor (4. majd valamikor) - 3 x 12.000
- 3 darab kuplung - 7.500
- Árnyékolt 4-eres kábelek - úgy 5.000
- Lineáris tengelyek - 52.000
- Lineáris csapágyak - 41.000
- Tengelyvégek - 7.000
- Trapézmenetes orsó - 6.000 (100 + 80 + 60 cm)
- Trapézmenetes anyák (6 db) - 9.000
- Csavarok + alátétek - úgy 6.000
- Plusz nekem kellett egy tartalék gép + monitor - 15.000Szóval összességében úgy 265.000 Ft körül járok ebben a pillanatban.
De ez még messze nem a vége. Még vennem kell:
- Marómotort - 35.000 - 75.000 (még nem döntöttem, hogy VFD-s legyen-e)
- Marószárakat - 10.000
- Alumínium asztalt és egyéb alkatrészeket, a jelenlegi bútorlap helyett - úgy 30.000 (ha sikerül nekem marnom, akkor 20.000)
- Motortartókat - 10.000
- Energialáncok (hogy a kábelezés se haljon le gyorsan) - 20.000Tehát még egy 100-150.000 Ft biztosan rámegy, mire használható állapotba kerül a gép. Hát nem olcsó, ez tény. De remélem hasznos lesz majd. A következő gépre (mert, hogy az a terv, hogy ez csak átmeneti) biztosan alátámasztott lin. tengelyek mennek majd, de az most majdnem plusz 60.000 Ft kiadást jelentett volna. És annyira nem érzem, hogy a sima tengelyek gyengék lennének, főleg így, hogy 2 helyett 4-et használtam fel. A hídra is 3-at terveztem, de végül nem éreztem szükségét.
Orsókat milyeneket kell belerakni, mert CNC gépen golyós orsót használnak, ha jól tudom a precizitás végett, de marha drága tud lenni....
Persze a golyósorsó a legjobb, de az megint egy plusz 70.000 Ft kiadást jelentett volna. Szerintem el kell dönteni mire kell a gép. Ha csak otthoni hobbi gép, mint az enyém is, arra elég a trapézmenetes orsó, két anyával pedig frankó "anti-backlash" anyát lehet összehozni, ami "alig" rosszabb, mint a golyósorsó. ha pedig bejön a buli és hoz is pénzt, akkor majd lehet fejleszteni. Mondjuk én még nagyon agyalok következő gépnek egy fogasléces, vagy szíjas megoldáson is, mert jó tervezés mellett azok is nagyon jók. Nagy gépnél pedig rengeteg előnnyel járnak a különböző orsókkal szemben (wobbling ugye az orsóknál ekkora hosszon már nagyon nagy gondokat okoz, vagy pedig 30-50 mm átmérőjűeket kell használni, ami meg horror ár). -
szacsee
nagyúr
válasz
imibogyo #46755 üzenetére
Grat, jól haladsz!
Elektronika+cullang kb mennyibe fáj? (motor, vezérlő orsó stb... vázat kivéve, pc van)
Orsókat milyeneket kell belerakni, mert CNC gépen golyós orsót használnak, ha jól tudom a precizitás végett, de marha drága tud lenni....
CNC suliba kezdtem el járni vén fejjel és érdekel is a téma, de marha drága egy gép. Igazából egy kisebbet én is összeraknék, ha nem lenne horror összeg és fémet is meg lehetne vele munkálni... mondjuk kisebb súlyú mkdb-nál az előtolás és forgácsolósebesség kérdése, ha stabil a váz és bírja az orsó és a motor. -
-
flymi
addikt
válasz
#90933760 #46775 üzenetére
Csak azért kérdezem, mert vettem Alpenföhn gumirögzítőket, amik evidens, hogy 120-asba profin jók. De 80-ason véletlenül sem bírom áttolni, áthúzni meg végképp nem, mert eleve át sem ér, rövideket vettem. Max fogóval próbálkozhatnék, ami befér oldalról, de félek megszakadna a műanyag...
Nálam egyébként elől egy helyen a befőttes gumi volt a nyerő. csak hamar elöregedett és elemeire hullott a gumi.
-
flymi
addikt
Ide is felteszem azért a kérdést, hátha...
80mm-es venti rögzítésére milyen más alternatívák vannak a csavaros rögzítésen kívül? Befőttesgumi vagy? -
#90933760
törölt tag
[link]
lvl99 -
imibogyo
veterán
válasz
Andrew_31 #46759 üzenetére
Igen alumíniumból tervezem majd. Találtam 90x90 mm-es rajzos profilt emberi áron (kb. 700 Ft/m). Ugye az elektronikát viszem erről a gépről, tehát a következő gép majd "csak" a vázba fog kerülni, a többi adott lesz.
Gondolkodtam acél vázon is, de nekem sem a tudásom, sem a felszerelésem nincs meg a hegesztéshez. Szakit pedig a már említett okok miatt nem szívesen bíznék meg. Gondolkodtam azon is, hogy veled kimaratok pár alkatrészt, de mondtad, hogy MDF-et nem szívesen marsz a por miatt. Alut szoktál marni, vagy az is "tabu"?
Nekem is bőven lesz egy év (sőt igazából, ahogy most állok több is). Sajnos nagyon ritkán jutok haza a műhelybe. Általában 3-4 hetente van rá 1-2 napom, hogy valamit csináljak.
(#46760) mrterminator:
-
-
nézzbe
aktív tag
válasz
kalozhun100 #46757 üzenetére
Ahogy egy régi tanárom mondta : "Erős, masszív, primitív " funkcionalitás a lényeg nem szépség
-
imibogyo
veterán
Na egy kicsit végre én is haladtam a marógéppel. Még rengeteg minden hátravan, de sajnos most jó 4 hétig megint nem jutok le a műhelybe. Mindegy. Jó munkához idő kell.
Fúrógéppel meghajtva a tengelyeket nagyjából minden rendben van. Méregettem a kitéréseket és a torzulásokat, azok is jónak tűnnek. Minden szépen párhuzamos/merőleges/vízben van, ahogy lennie kell. De az Y tengely nehezebben megy, mint a többi. Ez cipeli a legnagyobb súlyt, lehet ez a fő oka, remélem nem lesz vele gond. Majd a következő "végleges" verzió már komolyabb példány lesz.
Meglepően merev lett a váz, pedig csak 25-ös MDF-ből és bútorlapból készült. Tudom, hogy a lin. tengelyek nem a legjobbak, de mivel ezek már a birtokomban voltak, így ezeket építettem be, a következő gépben már alátámasztott rudak lesznek. A torzulás kivédése miatt az Y irányba 4 darabot építettem be a 2 tengely helyett (valószínűleg ez is hozzájárul a nehezebb mozgáshoz (nagyobb a súrlódás), remélem csak ennyi a baj, félek, hogy nem). Mindegy csak addig bírja ki, míg kimarom vele a következő gép vázát. Ez a gép ugyanis most, csak ahhoz készül, hogy ezzel könnyebben el tudjam készíteni majd a "végleges" marógép vázát.
Sajnos sok idő és még sokkal több pénz elment eddig a külsős emberkékre, akik legtöbbször nem végeztek minőségi munkát, vagy ha igen, akkor horror áron. Így arra jutottam, hogy menet közben megváltoztatom az eredeti tervet és nem a "végleges" gépet építem meg külső bedolgozókkal, hanem inkább csak egy v1.0-ás gépet rakok össze, és inkább majd magam készítem el a következő gép alkatrészeit. Csak az MDF alkatrészekre most is elment 25k-m. Elsőre "csak" 12 furat nem stimmelt a 60-ból. Újra készítettem az ürgével, szemre tolómérővel minden jó is volt, erre mikor hazavittem és elkezdtem összerakni a vázat ott bukott ki, hogy az összes nagy lyuk megint szar lett, mert ugyan ahol mértem ott 20mm-esek voltak, viszont kúpos volt a marás. Oszlopos fúrón át kellett nyomjam az összeset (ennyit a tized-milliméteres precizitásról). Már visszavinni sem volt energiám. So-so használható a váz így is, csak épp lehet emiatt nem lesz majd "tökéletes" a marási kép. Lehet az Y-tengely szorulásának oka is itt keresendő. Nem tudom. De már nem is idegesítem magam rajta. Működjön és akkor majd jöhet a profibb gép.
A gép többi része úgy 200k körül mozog eddig, a saját munkaóráimat pedig nem számolom, de még így is meg fogja érni, mert egy ekkora gép bő 600-800k körül mozog, ha készen veszi az ember.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG B450 R7 5700X 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB DeepCool CC560 Seasonic 650W
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- DELL PowerEdge R740 rack szerver - 2xGold 6130 (16c/32t, 2.1/3.7GHz), 64GB RAM, 10Gbit HBA330, áfás
- ASUS 18W USB ADAPTER
- Game Pass Ultimate előfizetés azonnal, élettartam garanciával, problémamentesen! Immáron 8 éve!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest