- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Apple MacBook
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- ROG Strix G16:Tökéletes harmónia
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- OLED TV topic
- Házimozi belépő szinten
- Fujifilm X
- Milyen TV-t vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
Aktív témák
-
Nemgéza
csendes tag
válasz
GerusBp22 #481 üzenetére
CSő!
Ez a búgás engem is érint.
Pontosítsd már, hogy a gyantát és a sziloplasztot is használtad?
Nem értem igazából, hogy miért kell mind a kettő. (Műgyanta a tekercsre, a sziloplaszt a takaró lemezek alá?)
Vagy csak biztos ami biztos alapon adtad neki?
Sziloplasztom van, ha elég az is, akkor nem járnék gyanta után...
A műgyantát hol vetted és milyen kiszerelésben/árban volt? -
Florens
tag
Hali!
Úgy néz ki sikerül szereznem a 3600-as Geniusomhoz még hangfalakat (3600-asét), tehát így 10db hangfallal variálhatok (bár lehet hogy csak hatot kötök rá), ezekből valahova kettőt szeretnék csatornánként kötni.
Utánanéztem a végfokainak, és ott az áll hogy nem gond a 4ohm sem, viszont ez attól függ hogy van megtervezve az erősítő (tápja nem valai izmos ahogy néztem).
Szóval hogy lenne jobb kötni a hangfalakat? Párhuzamosan (elvileg 4 ohm), vagy sorosan (elvileg 16 ohm)?
Előre is köszi! -
nethy
csendes tag
Túl vagyok a mélyláda kábelcseréjén is... Már terveztem a mélysugárzó cseréjét és gondoltam, hogyha kábelcsere miatt kiszedem, akkor vetek egy pillantást a hátuljára. A következők álltak rajta: 100W, 8 Ohm. Megnéztem a hivatalos specifikációt és ott 4 Ohmos impedanciát ír, amiből arra következtetek, hogy az erősítő 4 Ohmot is elbír. Lehet, hogy elődjéhez képest ezért ilyen ''halk'' a mélyláda. Amúgy amit a hangszórók hátuljára írnak teljesítményt az a névleges vagy a zenei?
-
nethy
csendes tag
Nah... a center, a frontok és a mélyláda készen van. Előbbieknél volt kábel csere, hangcsillapító anyagokkal való borítás. A mélyládánál csak a hangszóró mögötti részt tömtem ki textillel. Érezhetően jobbak lettek a hangszórók... kicsit csillapodtak a harsogó ciripelők.
Valaki tud nekem esetleg tippet adni arra, hogy milyen módszerrel tudom kicserélni a mélysugárzó hangszórókábeljét? Mert ki kéne... valami 0.35 max 0.5ös kábel van benne. A 4-es tömör réz jobb lenne bele
fero02, köszönöm mégegyszer a gyurmás tippet...
[Szerkesztve] -
zeorsdfd
senior tag
Sziasztok!
Régen többen feltettetek tuningolós képeket a kepfeltoltes.hu-ra, de azok ma már nem működnek. Hogyan juthatnék hozzá ilyen képekhez? -
Zé_Mester
őstag
igen van
szépem szédszedtem , megkíváltam egy kis vattával. tettem belőle a 2 panel közé is.
aztán összeraktam, bekötöttem, bekapcsoltam, meghallgatttam .
észrevehető volt a javulás de még nem volt az igazi.
aztán ültem és egyszer jött az ihlet
az az ötletem támadt hogy megfogom és az egészet berakom a nagyszekrény aljába.
meg is tettem, szépen kivágtam a szekrény hátulját, hogy a kábeleket ki tudjam a hátulján vezetni.
és lásss csodát. ez is olyat szól mostmár hogy öröm hallgatni.
hogy ez eddig miért nem jutott eszembe, na mindegy.
szóval mostmár egész korrekt a hangzása, igaz még javulni fog egy kicsit,mert a kábeleket kicserélem. -
frankie!
őstag
válasz
Zé_Mester #688 üzenetére
Kül tömítések, apró pöcsölések- kis javulás. Ehhez tényleg olvasd végig.
De leht mást ajánlanék. Bitumenlapot próbálj meg beszerezni, meg olyan levegő befúvót, amivel meg lehet olvasztani. Ezzel kéne elszigetelni a belvilágát. A hangszóró mögötti teret ki kell tölteni vmivel - ettől halkapp lesz kicsit, de tisztább. Term. gyapjút próbálj meg beszerezni, ezt még én se próbáltam, de áll ennek van a legjobb csillapítása mély frekvencián. Meg a belső kábelezését CAT7 kábelből kéne megpróbálni. -
Zé_Mester
őstag
sziasztok.
lenne egy kérdésem hozzátok, sztem tudtok majd nekem választ is adni (remélem)
namost. nekem is van egy Genius 5.1 HT 3600-as.
megvan már egy ideje, de sajna a méllyel nem vagyok megelégedve.
olyan az egésznek a hangja mintha egy nagy doboz kopogna
egyszerűen nem lehet érezni benne azt az igazi mélyet. szomszédnak van egy dvd-s házimozi rendszere (vlm LG 30k ért), de az olyat szól mélybe, hogy a fejem leesik.
ennél is lehetne valamit kezdeni hogy szépen szóljon ????
lécci segítsetek mert nagyon bosszant és szeretném végre igazán élvezni a hangzását
előre is köszi -
etilin
aktív tag
Ha hangváltót akarsz tervezni akkor használd ezt.
http://www.pvconsultants.com/audio/crossover/pcd.htm
Kellenek hozzá a hangszóró frekvenciagörbéje hangnyomás és ellenállás beépítve.
[link]
Ha megnézel egy hangszóró adatlapot láthatod, hogy hangnyomás de különösen az ellenállása nagyben változik a frekvenciával így egyrészt sántít ha azt mondod hogy a hangszóróm 90dB-es. De az mégjobban hogy ha azt mondod 8 omhos. Szabvány csak a 6,4Omh-os minimumnál nagyobb minimummal rendelkező hangszórókat tekinti 8 omhosnak.
Wickey: A hanghullám hullám így energiája frekvenciafüggő. Kisebb frekvenciájú hangoknak nagyobb az energiája így hasonló hangnyomás eléréséhez nagyobb teljesítményt adnak le.
Hangfalat mindig lineárisra tervezzünk (kivéve a tanyadiszkóba)!!!! -
nethy
csendes tag
Másolni nem másoltam a hozzászólásomat sehonnan, semelyik részét, egyszerűen átgondoltam a dolgot hangosan a hozzászólásomban, és fogalmam sem volt mikor nekikeztem, hogy a végén milyen konklúzió lesz belőle.
Wickey, tehát a csillapítás számításánál egy 8 Ohmos hangszórót 8Ohmos ellenállásnak kezeljem vagy valami más értéknek?
És köszönöm az hozzászólásodat az ellenállások teljesítményének kapcsán. Igazából ezzel, eddig hadilábon áltam, hogy miért is ilyen kicsik az ellenállások terhelhetősége, a hangládához képest. De most minden világos lett... ezen a téren -
Wickey
csendes tag
Így hogy átolvastam gondoltam értekezek egy picit arról, hogy miért is elegendő egy 5W-os ellenállás a magashangszórók elé egy ~100W-os hangdoboznál.
A helyzet az, hogy mondjuk az én hangdobozom átviteli karakterisztikája viszonylag egyenes vonal 35-20.000Hz között. Ez azt jelenti hogy 1W teljesítményű változó frekvenciájú sinusz jellel gerjesztve a kimeneti hangnyomást egy lineáris karakterisztikájú mikrofon lineárisnak fogja mérni, és felrajzol egy vízszintes vonalat mondjuk 84dB-nél a frekvenciától függetlenül.
Ha viszont mérés közben bennt vagy a süketszobában (mert beengedtek, mert csöndben tudsz maradni, és mert nem szórakozol azzal, hogy füttyögéssel, tapsolással stbstb. elrontod a mérést, amitől a kinnt dekkoló többiek rövidesen idegbetegek lesznek, középtávon dzsihád, hosszútávon még az épületből is kizavarnak), akkor te ezt úgy fogod hallani, hogy nagyon halk mély, erősödő közép, majd nagyon nagyon hangos magas. Az emberi fül ugyanis nem lineárisan érzékeny. Ezt egy dB(A) görbén lehet szemléltetni (az emberi fül érzékenysége a frekvencia függvényében)
Ezért minden, emberi fogyasztásra szánt anyagot ezzel a dB(A) görbével súlyoznak. Értsd: hogy szép egyenletesnek halld, megbikázzák a mélyeket, lecsavarnak a közepekből, és tolnak egy nagyon picit a magasakon.
Magyarán, ami tökéletesen jól látszik kimeneti jelszint mérőkön, vagy leadott teljesítmény mérőkön is (a régi videoton erősítőkön volt ilyen pl, meg a régi magnódeckeken voltak ilyen szép kis mókás LED-sorok), hogy amikor jön a dumci dumci, akkor a dumci dumci ütemére szépen megugrik a teljesítmény (akár közel százszorosára), vagy a jelszint (mondjuk 15-18dB-el). Mélyhangtartományban a kimenő teljesítmény azonos szubjektív hangerő mellett közel 100szorosa is lehet a magastartományban levőnek. Szóval, amíg a mélyhangszóró izzad, és füstöl a 40-50W sinuszos teljesítmény alatt, addig a magashangszóró vasár és ünnepnapokon kap 2-3W-nál több teljesítményt. Nekem idestova 5 éve tökéletesen elég az 5W-os ellenálláshálózat a magashangszóróm előtt (4x50W sinuszos teljesítményű házimozi erőlködővel (1,5A biztosíték 230V-on), még az az igazi békebeli fajta, nem ez a manapság divatos integrált sz@r). -
Wickey
csendes tag
Ez voltaképpen így van, de:
Az természetesen igaz, hogy a hangszóró impedanciája frekvenciafüggő.
Viszont az elsugárzott teljesítmény a sugárzási ellenállás rezisztív részén képződik, az induktív részek kiesnek. Reflex esetében a csatolt sugárzási ellenállás rezisztanciáján eső teljesítményt lehet hangnyomássá átszámolni. Vagy ilyesmi. Elég rég volt, hogy ebből írtam a diplomám.
Szóval én úgy gondolom, hogy elég a rezisztív részekkel méretezni.
Én egy 91dB /Wm érzékenységű 8 Ohm-os dóm hangsugárzót butítottam a saját készítésű hangfalaimban a 84dB/Wm-es 8 Ohm-os mélyhangsugárzóhoz. Nekem, mint látszik, 7dB-t kellett csillapítanom, és meg nem mondom most pontosan (egyrészt nem fogom szétszedni a hangdobozt, másrészt a hangdoboz Magyarországon, én meg per pill az USA-ban), de úgy rémlik, hogy egy 10Ohmos, és egy 3,3Ohmos 5W-os ellenállatot hekkeltem a magashangszóró elé.
Az eredmény minden képzeletet felülmúlt, süketszobában lemérve a hangdobozt 35Hz-től fölfelé +-2dB-en belül volt az átvitel, ráadásul eltűnt az az undorító tanyasi diszkósdoboz hangja, kidomborodott a középtartomány, és elcsitultak a harsogó magasok.
Szóval csak hajrá.
Az utóirattal is egyetértek, igenkomolyan lineáris átvitelhez digitális dsp-k kellenek sokadrendű szűrőkkel és késleltetőkkel, a hallgatási helyiségtől, a hallgatási pozíciótól, és a hangdobozok helyétől függő beállításokra, amihez egy igenjó lineáris stúdiómikrofon is kell satöbbi. Ezzel viszont elérné az ember azt, hogy ha odábblép egy lépést, máris olyan hitetetlen mértékben lenne fos a hangzás hogy csak na.
Maradjunk csak a rezisztív elemeknél, ha hangnyomást akarunk csökkenteni. Két, 30forintos ellenállás sokszor jobb, kompromisszumossabb megoldást jelent, mint az aktív frekvenciaváltók, és külön-külön erősített hangszórók. Árban biztosan.
[Szerkesztve] -
nethy
csendes tag
Vegyünk egy példát... Van egy 8 Ohmos hangsugárzó... 6dB-t szeretnék csökkenteni rajta... Párhuzamosan 8Ohmos ellenállás, sorosan 4 Ohmos. Így az eredő 8 Ohm lesz. Azt tudjuk, hogy egy 8 Ohmos hangsugárzó nem minden frekvencián 8 Ohm. Rezonancia frekvencián nagyon nagy és felfelé a frekiben szinté nő. Nézzük mi lesz ha csökken vagy nő az impedancia:
Csökken:
Kisebb csökkenésnél a párhuzamos 8 Ohm miatt jelentősebb lesz a csökkenés, majd kis impedanciánál minimális a csökkenés. A soros 4 Ohm miatt, tehát az eredő kisebb csökkenésnél 7-8 Ohm körül fog alakulni. Nagyobb csökkenés esetén 4 Ohm körül alakulna, de ilyen ha jól tudom nem jellemző a hangsugárzókra (itt 2-3 Ohmra való csökkenésre gondolok egy 8 Ohmos hangsugárzónál).
Nő:
A párhuzamos 8 Ohm még mindig ott van... Kis emelkedésnél kb. 4 Ohmra csökkene le, nagyobb értéknél pedig 8hoz közeledne (50Ohmos impedanciánál se érné el a 7Ohmot). Ehhez hozzávéve a soros 4 Ohmot durván 8 és 12 Ohm között alakulna az eredő impedancia.
Igazából belegondolva, nekem úgy tűnik, hogy az ellenállások kicsit kordában tartanák az impedanicát.
Meglehet, hogy rossz úton közelítem a dologot... Csak mostanában ismerkedem az audióvilággal. A fenti dolgot az elektronikai tudományomra alapoztam. Amúgy ha valaki mondana konkrét értékeket, amik előfordulnak egy sugárzó impedancia-karakterisztikáján, akkor pontosabb számításokat lehetne végezni... Itt szélsőségek felé próbáltam elmászni, ami lehet, hogy sikerült is
Bocsánat, ha kicsit hosszú lett. Szívesen várom a hozzászólásokat, szeretném elsajátítani a hangsugárzó csillapítását ellenállásokkal
Ui.: Nem figyeltem, hogy mikor milyen esetben mekkora áram folyik a hangsugárzón, de azt nem lenne egyszerű megoldani, hogy minden frekin azonosan csillapítsunk... Most csak az eredő Ohmot figyeltem. -
nethy
csendes tag
Nekem egy P380asom volt, aminek a mélyládája hasonló felépítésű volt. Igaz, én nem tudtam fal mellé helyezni, csak az asztalom alá. Viszont ha a hangsugáró felém volt fordítva, akkor nekem nem tetszett a hangzása.
A lényeg a lényeg, ha nem tetszik a mélyláda hangzása, akkor fordíts rajta egyett és próbáld ki úgy... bár szerintem, ahogy írtad úgy jó. -
Djuree
félisten
#666-ra valaki?
-
nethy
csendes tag
Azt hiszem nem sokára beszerzem a gyúrmát
Az ellenállásoknál mire figyeljek oda?
Én arra gondoltam, hogy WinISD-ben kiszámítom az ellenállás értékét úgy 3dB-es csillapításra, aztán az értékeket a boltban kaphatóakhoz igazítom. Teljesítmény szempontjából 10W-os szerintem elegendő lesz bőven... -
fero02
nagyúr
Igen, tapasztalat is. Persze vannak ennél jobb anyagok is erre a célra, de a gyurma a legolcsóbb megoldás ehhez és sztem király.
Csinálsz ilyen kis vékonyka csíkokat, azt lazán rányomkodod 1-2 helyen a hangszóró kosarára h ne essen le, berakod a helyére és csavart neki. A gyurma za meg gyönyörűen kilapul kitöltve a hézagokat.Kell ettől több?
Viszont azzal az ellenállásal csak óvatosan! -
Djuree
félisten
hello.
látom ti vágjátok a hang témát.
nekem fingom sincs hozzá...
van egy 2.1-es creative cuccom.
a mélyládát úgy raktam le a földre, hogy a hangszóró része a fal felé van, kb. 2-3 cm-re attól,
a reflexnyílás szabadon néz a szoba felé...(a hangszóró része az oldalán van, a reflexnyílás az eljén, remélem értitek hogy van).
namost, az probléma-e hogy a hangszóró része a fal felé néz?
rosszabb-e így a hangzás?
ez az:
[link]
[Szerkesztve] -
fero02
nagyúr
válasz
frankie! #663 üzenetére
Az Ozaki soha nem volt (legjobb tudomásom szerint) jelen a Hi-Fi dolgokban, hanem célirányosan a Pc hangtecnika a szakterületük.
[link]
És a B5: [link]. Mondjuk ezzel kapcsolatban is hallottam már furcsaságokról, de azok simán kiküszöbölhetőek. Nekem nagyon bejön a desing-ja (jobban, mint a geniusé) és hát...hallani kell.
[Szerkesztve] -
frankie!
őstag
Mert mi ez az Ozaki? Még nem hallottam hifis berkekben... Nekem egy hi-fi polchangszóróm van, új ára 600 ojró fölött van. Amikor a genius erősítőjére kötöttem, már akkor más világ volt. Letisztult minden. Most egy NAD 3020-ról hajtom.
Sztem meg pont azért jó, mert viszonylag kiszámítható a mai gagyi szarok között. -
fero02
nagyúr
válasz
frankie! #658 üzenetére
Hát azért én erre nem mernék megesküdni.
Meg ez a genius téma...zsákbamacska az egész és nekem ez az egy nem tetszik benne. Szép küllem, belsőre sem olyan ratyi, de sok szerencse kell hozzá.
Amugy a minap ajánlottak egy rendszer 15e-ért, de vannak apróbb bibik vele. Pl a srác muterja letakarította az egyik satellitet a falról (LOL), állítólag a center egyik hsz-e sérült...
Majd ha ad képeket feldobom -
nethy
csendes tag
Én most fejeztem be a technikusi évemet... Tegnap adták át a bizonyítványomat
Szóval, ahogy beszerzem a kellékeket, már csinálom is a tuningot.
Kicsivel feljebb írtam, hogy nem tudom pontosan mit rakjak a hangsugárzók kosara és a láda közé, de találtam itthon egy marék gumigyűrűt mindenféle méretben. Szerintem barkácsboltban is fogok találni, ha nem lenne elég egy adott méretből.
Aztán átnyálaztam egy kicsit a klinger-féle könyvecskét. Lehet, hogy arra fogom adni a fejem, hogy a mélyláda méreteiből kiszámítom milyen mélysugárzót lehetne venni bele
Bár elég jól szól és szerintem nem lehet sokkal többet kihozni egy ekkora ládikóból.
Viszont van egy kérdésem, ami ma reggel fogalmazódott meg bennem. A szatelitek és a center esetében a csipogó mögött található a reflex nyílás. Nekem ezek a hangszórók kb. 1cm-re vannak a faltól. Lehetséges az, hogy azért hangosabbak a ciripelők, mert túl közel vannak a falhoz, és az kvázi olyan, mintha zárt lenne a doboz? -
frankie!
őstag
-
nethy
csendes tag
válasz
frankie! #650 üzenetére
Ha valaki el tudja készíteni a tekercset, annak nincs nehéz dolga... megvásárolni meg nem érdemes az ára miatt. Hallottam olyan alul és fölül áteresztő szűrőről, ami csak kondiból és ellenállásbóll áll, bár nem tudom, hogy mennyire jó.
Milyen frekvenciára tervezed a váltást?
[Szerkesztve] -
nethy
csendes tag
Nekem is a középpel és a magassal van gondom. A mélyláda az korrekten meg van csinálva... legalábbis amennyire elvárható. Megkérdezhetem, hogy milyen és mekora keresztmetszetű kábelre cserélted a gyárit?
Én SAL-osat szeretnék beszerezni. Anno a KL-1T és a KLS-1,5T között vaciláltam, mert kb azonos árban vannak. Szerintem a KLS-t fogom választani a nagyobb keresztmetszet miatt.
[Szerkesztve] -
Tobika1
senior tag
Üdv mindenkinek! Ma megtuningoltam az 5000-esemet mint régen a 3600-asomat Tegnap hallgattam 1 kicsit a régi 3600-asomat tesómnál és jobban tetszett a magas meg a közép ezért ma kicseréltem az összes hangfalból a kábeleket vastagabbra( hihetetlen, hogy milyen vékony kábel volt gyárilag benne) És hallhatóan jobban szól most már nagyon tetszik ajánlom mindenkinek.
-
nethy
csendes tag
A keresztezési frekvenciát átállítottam 100 hz-re... Most jobbnak tűnik. Egy-két hét és neki kezdek majd a frontok és a center felhúzásának... A mélynek ''szép'' hangja van... legalábbis azokhoz a hangszórókhoz képest amiket hallottam idáig. Szóval egy ideig nem bántom... talán nyár végéig
-
nethy
csendes tag
Végre! Meg vannak a ládikók.
Ezen már elég kellemes hallgatózni, ám egy kis csalódottság van bennem.
Egyrészt a SoundBlaster Live!-os hangkártyáról elég halk, de ez nem nagyon probléma... Az már inkább, hogy a mély hangok nem elég intenzívek. Pedig barátnőmnél ugyan ilyen szett elég jól produkált ilyen téren, ráadásul neki intergrált hangkarija van. Van egy-két elképzelésem, hogy mi lehet az oka:
-nem tudtam olyan közel helyezni a falhoz, sőt... egyáltalán nem is tudom fal mellé tenni.
-lehet, hogy a hangkártya nem túl jó... vagy a beállításaival vannak gondok...
Leírom, hogy a karim, hogyan van beállítva:
hangerő: fullon, az advanced-ben a bass és a treble 50-50%-on
Bass Redirection bekapcsolva és 82Hz-re állítva a kereszt freki.
A hátsó hangfalakat nem kötötem be, mert nem tudom hova rakni őket, tehát csak a center és a frontok vannak. Fullra van tekerve a basszus és így tűrhető a dolog.
Én még arra gyanakodom, hogy az mp3akat MP3GAIN-nel egy hangerőre hoztam... lehet, hogy a progi tönkre tette a zene fájlokat ilyen téren? -
frankie!
őstag
Én a nyomókamra belsjébe a textilt nem ajánlanám. Sokat 'elnyel' a hullámokból, nem tudnak az állóhullámok kialakulni, emik a mélyhangokat 'adják'. Ez inkább a mélynyomó elejébe lenne ideális, a mélysugárzó mögé.
A nyomótérbe sztem semmilyen anyag nem kéne, a legiseálisabb egy vastag bitumenlap lenne - ezt ráolvasztva. -
nethy
csendes tag
Ha már a kábeleken túl vagyunk, akkor még egy sor kérdésem lenne, ezúttal a szigetelés témájában
Szóval van a hangelnyelő szivacs, illetve a hangcsillapító textil. Hallottam már a közetgyapotról is, csakhát azt elég nagy kiszerelésben lehet kapni csak (OBI-ban néztem). A kérdésem, hogy a szivacs és a textil között nagy a különbség? Esetleg milyen anyag van amit érdemes használni ilyen célra?
És még egy utolsó kérdés: Hol lehet ezeket jó áron beszerezni? A Bajcsy-Zs boltot ismerem. Van annál olcsóbb? -
nethy
csendes tag
Úgy néz ki, hogy mindent a helyére tettem magamban. A felújítás elképzelése megfogant, úgy hogy most már csak arra várok, hogy azt a Genius sw-hf 5.1 5000-es hangfalért végre elmehessek a boltba amint telóznak, hogy megérkezett
Őszintén szólva akár gyári kábelekkel is szívesen hallgatnám a Creative P380-asom helyett. -
nethy
csendes tag
Akkor a szateliteknek lesz a KL típusú kábelből, hisz egyszer élünk
A tömör rézről halottam, hogy szépen szól, de ha jól tudom elég merev. De a mélyládába a szubnak lehet, hogy ez jobb lenne. Ilyen tömör 2,5 rézkábelt lehet kapni elektronikai boltokba?
[Szerkesztve] -
frankie!
őstag
Én a mélyládához 4-es kábelből tettem be egy darabot, egyszerűen beleszúrtam abba a két tüskébe. De mivel utána sokat voltszátszedve, egy idő után a kábel súlya meg a mozgatás kitépte a NYÁK-ból a tüskéket. Ekkor oda kellett forrasztanom pár rézdarabot.
Majd elfelejtettem: a cuccot 2,5-ös tömör villanydróttal is kipróbáltam, és ''igen szépen'' szólt vele. Egy másik erősítővel azóta is ezzel mennek a frontok egy másik szobában.
Úgy vélem ez a kábel a mélynyomóhoz még megfelelőbb lenne. -
-
frankie!
őstag
Leírnám én is a véleményemet és a tapasztalataimat.
Az nem igaz, hogy a vastagság lényegtelen. Egy vezető ellenállássa egyenesen arányos a hosszal, és fordítottan arányos a keresztmetszettel. [link] Nyilván a minél kisebb ellenállás a kedvező, hogy kisebb legyen a zaj. Ld. extrém esetben kontakthibás kapcsoló régi erősítőkben. De egy kábelnek nem csak az ellenállása, hanem a kapcitása és az induktivitása is fontos. A fonás, csavarás ezeket is lecsökkenti, ezért is ilyen pl. egy CAT5 kábel szerkezete, ezért alkalmas nagy sebességű adatátvitelre és hangkábelnek is ezért felel meg (elvileg).
Kül. kábeleket mértek ilyen szempontból és összevetették az adatokat: [link]
Ez a sokeres SAL sodrott kábel szerintem nagyon alkalmas ehhez a cucchoz. Elég nagy a kapacitása, de pont ezért lehet jó. Erős sajáthangja van, torzít, de kellemes melegséget, lágyságot visz a hangba, elfedi a hibákat egy kicsit. Nálam a 2,5-ös KL vált be annak idején, próbáltam 1,5-öst is, kb. a kettő közt akkora volt a különbség, mint a gyári és az 1,5-es között. Audigy2 Value-ről lett meghajtva. 4-est Neotechet is kipróbáltam, a KS-1011B-t, nem hozott számottevő javulást. [link] Azóta ezt használom a Magnat dobozokhoz, akkor még jóval olcsóbb volt. Kipróbáltam a hármasfonatot CAT5E-ből, igen tiszta hangja volt, de kicsit tolakodó is volt, lehet hülyén hangzik, de túl sok információt akart átvinni.Hi-fis körökben se szokták ajánlani a sokkal jobb kábelt, mert nincs értelme. A fonat még mindig megvan. ha kell valakinek, kölcsön tudom adni. Viszont a CAT5E-ből vett szál összekötőnek nagyon bevált ennél a rendszernél is, sőt a mostani cuccomon is jól teljesít. Óriásit javított a hangszerek hangján, az erősítőt is átkábeleztem vele.
CAT5-ről még:[L] http://www.tnt-audio.com/clinica/triple_t_e.html[/L] -
nethy
csendes tag
Ha tényleg jobban szól akkor igen
De nem tudom, hogy egy Genius-on többet dobna, mint a másik kábel...
Igazából 1500Ft-nál többet nem költenék első lépésben kábelekre, de a lehet minnél kevesebbet. Úgy 8m lenne. 2-2 méter a frontoknak és a centernek. A rear-eket nem fogom most használni, mert a szoba berendezése nem teszi lehetővé. A maradék kébel pedig a belső kábelezésre menne. Persze a mélyládához külön 2,5-eset fogok majd venni.
Szeirntem vacilálok rajta egy kicsit, úgy is kb. 1 hét múlva esnék neki a ládáknak. -
nethy
csendes tag
A CAT5-ös kábeleket azt hiszem hanyagolni fogom... Én biztos nem tudnám egyből jól megsodorni és esztétikailag sem túl étvágygerjesztő. Szóval inkább valami transzparens mellett döntenék...
A KL és a KLS kábelek közötti különbség felderítése közelebb volt, mint gondoltam.Egyszerűen a nevükre kellett volna kattintani.
KL-1T:
127 db 0,1 mm-es szálból áll
És kapott két logó-t: egy HIGH QUALITY-t és egy OFC-t
KLS-1T:
57 db 0,15 mm-es szálból áll
Itt nincs logó
Szóval a KL-1T érdemesebb megvásárolni kicsivel több, mint kétszer annyiért?
[Szerkesztve] -
nethy
csendes tag
Ellenkezőleg... köszönöm a hozzászólásodat!
A kábel bekötésének irányához megemlíteném azt, hogy az általad említett avx.hu fórumon olvastam, hogy egy manus úgy szokta bekötni, hogy a kábelen lévő feliratot ''elejét'' az erősítőbe, a ''végét'' a hangládikóba dugta... Próbálom vizuálisan is segíteni a dolgot...
...................xy kábel 2 x 2,5 nmm..........................
[erősítő]>--------------------------------------------<[hangszóró]
Remélem segít valamit
Ne tudom, hogy működik-e, de nem rég olvastam és gondoltam megosztom a fórumos kollégákkal.
Erről a CAT5ről olvastam egy-két dolgot. Ha jól sejtem magam kell, hogy megsodorjam vagy nem tudom pontosan. Ezért inkább utána is nézek
[Szerkesztve] -
fero02
nagyúr
Hi!
Zavarni ugyan nem zavartál, csak nem értem, h miért nekem irtad le mindezeket. Eddig sem én tettem fel a kérdéseket. Én mindössze megpróbáltam helyesen megválaszolni a feltett kérdéseket a legjobb tudásom szerint.
De akkor vegyük újra elő a dolgokat, hiszen erre való a fórum!
Én annyira nem hiszek ebben. Nagyon sok cumót csináltam már magamnak is és másoknak is. Ezek full maszek dolgok. De ugynakkor rengeteg házi-mozi rendszert is összekötözgettem már, volt akinek toldó kábeleket kellett csinálnom, volt akinek kompletten újravezetékeltem az egész mindenséget, volt akinek mikrofonkábelt készítettem, stb...de soha nem találkoztam ilyennel. Akkor itt van ez a Te házi-mozi vezetékcserélésed is. 2 hetes a system. Még a hangszórók be sem járatódtak rendesen, az ilyet még egyenlőre csak mérni szokták és jegyzik, h hol és mennyivel és milyen értékek változnak a bejáratás ideje alatt. Ha ezek megvoltak, csak utána lehet bármiféle konklúziókat levonni. Addig felesleges. Amit nem írtál, h milyen rendszered van? Mert ha vmilyen műanyagdobozos, akkor viszont sztem kár az egészről beszélni is (ezt nem sértésnek vagy fikázásnak szántam!)
Az alaptételeddel annyiban értek eggyet, h minél rövidebb legyen és a hossza kb-re megegyezzen. Viszont azzal, h minél vastagabb legyen az sztem nemhogy fölösleges sok esetben, hanem butaság is.
Az pedig, h a CAT5-ös LAN kábeleket fonják vagy sodorják v nem tudom én, h mit csinálnak vele, azt inkább nevetségesnek tartom. Ez is kezd túlzásba menni. Ilyet még az audiofilok körében is ritkán látni.
Remélem sikerült mindenre válaszolni, amire akartam reagálni.
Üdv! -
Pár megjegyzés, ha szabad:
Felötlött egy kérdés a fejemben, még pedig a következő... Hallottam nem mindegy, hogy milyen irányban kötjük be a hangszórókábelt... Gondolom ez a sodrás irányától függ.
Nem a sodrás iránya számít, hanem az, hogy merrefele halad benne az áram. Valami szakmai fórumon végletekig kibelezték a témát, a lényege az, hogy ahogy az egyenáram halad, a drót anyagszerkezete, vagyis az elektronok áramlása alkalmazkodik hozzá, és ez többek között befolyásolhatja a hangszínt is. A kábeleken azért van feltüntetve bekötési irány, hogy ha leveszed a kábelt, tudd, hogy melyik végét hova kösd vissza.
Ez a kábeles dolog: csak a polarításra kell ügyelni mindig, a többi az sztem ilyen audiofil vakítás, amikor már nem tudnak mit kitalálni és inkább rákenik a kábelra
Nos az audiofillek valóban kissé túlságosan is belemerülnek a dologba, de az tény, hogy nagyon is sokat számít a kábel. Kiváncsiságképpen tegnap cserélgettem a kábeleket a kb. 2 hetes házimozi hangfalrendszeremnél, és bizony lehet hallani a különbséget, hogy ''bejáratott'', vagy friss kábel van a hangfal és az erősítő között. Rendben, hogy a különbség nem egetrengető, de tényleg kihalható még az én botfüleimmel is.
Tud valaki mondani egy képletet kábelméretezésre?
Az alaptétel: minél rövidebb és minél vastagabb. A kábelek és a hangsugárzók között csak olyan hosszú kábel legyen, amennyi tényleg kell, ám arra sem árt ügyelni, hogy az átellenben lévő hangfalak (tehát például a bal és a jobb Front) kábelei azonos hosszúságuak legyenek. A vastagság terén persze mindig ott az a tétel, hogy bele lehessen rendesen dugni a foglalatba.
Kácsában ajánlottak egy 300 valahány forintosat. Nem tudom, hogy megéri-e?
Itt a kérdés az, hogy mennyit akarsz rászánni, tény, hogy egy jó kábel dobhat egy kicsit a hangminőségen, de csodákat azért nem kell várni tőle. Ha olcsón akarsz (állítólag) csúcsminőséget, akkor látogass el az AVX.hu fórumba, és keres rá a Cat5 topicra. A DiY (Do it Yourself) audiofillek azzal szórakoznak, hogy Cat5 kábeleket vagdosnak szét, és megfelelően összecsavarva ezeket használják hangkábelnek. A vájtfülüek szerint ez a megoldás üt mindent az 1000Ft/m kábelár alatt elérhető szinten.
Remélem nem zavartam. -
nethy
csendes tag
-
fero02
nagyúr
Azért mondtam, h elég csak a subnak a 1.5-es kábel, mert annak már a forrfüle is nagyobb, mint a kis 10 cm-es hsz-eknek.
Mellesleg én nem szoktam átfűzni a vezetéket a lyukakon. Befuttatom cuccossal, a vezetéket is, ráteszem a kábelt kis stuffot felviszek a pákával és gyönyörűen befolyik a kábel és a csatlakozó közé. Leszakítani se nagyon lehet, ha jön, akkor meg hozza magával inkább az egész forrlécet.
MOD:
A vezetékekre: a KL-es az csak sima piros-fekete szigetelésű kábel, a KLS meg átlátszó műanyag szigetelésű transzparent hangfalkábel. Én az utóbbiakat használom előszerettel.
[link]
[Szerkesztve] -
nethy
csendes tag
Köszönöm a választ!
Akkor nem fogok 300Ft-os kábelt venni, hanem SAL lesz. Olvastam itt a fórumban, hogy valaki 1,5-es kábelre cserélt, és nem volt egyszerű menete a csatlakozóba illesztése... kicsit vastag volt a kábel
Amúgy tudsz valamit arról, hogy mi a különbség a KL-1T és a KLS-1T kábelek között? -
fero02
nagyúr
Tudom, nem is azért mondtam.
Sztem ennél a minőségnél nem kell még foglalkozni a kábel átmérőjével. Tedd fel nyugodtan az 1-es, de ha Neked jobban tetszik a 1.5-ös, akkor azt. Mondjuk én inkább a szubba tenném a 1.5-est, a többibe meg az 1-est.
Minőség tekintetében nekem nagyon bejön a kábel, csak ilyet használok. Jó a szigetelése, kellően merev, de ugyanakkor hajlik is rendesen, jó vele dolgozni, stb... -
nethy
csendes tag
Kábelekkel kapcsolatban lenne még kérdésem...
Tud valaki mondani egy képletet kábelméretezésre?
Három méretű kábelben gondolkodom... 0,75; 1; 1,5-esekben. Azért is lenne jó a képlet, mert egyrészt a szubládának is tudnék számolni egy keresztmetszetet és ha valamikor másik hangszóró kerül a kezembe, akkor ott is képbe lennék.
Mennyire jók a transzparens SAL vezetékek? Kácsában ajánlottak egy 300 valahány forintosat. Nem tudom, hogy megéri-e? -
-
nethy
csendes tag
Felötlött egy kérdés a fejemben, még pedig a következő... Hallottam nem mindegy, hogy milyen irányban kötjük be a hangszórókábelt... Gondolom ez a sodrás irányától függ.
Tehát ha nincs a kábelre ráírva, hogy merre kössem, akkor van valamilyen szabály?
Vagy ez egy parasztvakítás?
[Szerkesztve] -
nethy
csendes tag
Persze... az a lényeg, hogy legalább egy bemenetről ''szépen'' szóljon. És ezt a feladatot el is látja.
Ha arra gondolsz, hogy a hangkártya és az erősítő milyen csatlakozókkal van összekötve, akkor megmondomEgyik végén három darab jack, az erősítőben pedig egy DIN csatlakozó van. Sokak állítják itt a fórumon, hogy az RCA-s bemenetekről szebben szólnak a ládikák.
Szóval... Van két 5.1-es bemenet: 1 DIN és 6db RCA. Ezen kívül van még 3 db sztereo bemenet, amik szintén RCA-sok. -
fero02
nagyúr
Ennyi pénzért nem szabad ettől többet elvárni. Ha ugy lenne megoldva, h egyidőben mind2 működhessen, az sokkal bonyolultabb kapcsolás kellene, az meg ugye drágítja az egészet.
Sztem a mérnökök amikor tervezték ugy gondolkoztak, h ha PC-hez van csatlakoztatva azkkor az ''x'' csatlakozáson menjen, de ha pl asztali dvd lejátszóval használja, akkor menjen az ''y'' csatlakozóról.
Nem tudom (mert nem láttam még ilyen subot hátulról), hogy a pc milyen csatlakozón adja a jelet, de ha nem tévedek RCA az tuti van.De a másik az mi? Jack? -
-
nethy
csendes tag
válasz
frankie! #609 üzenetére
Hát valami igen konkrét okosságot nem találtam. Viszont megkerestem az IC-k adatlapjait. A sub ic-jét át futottam és van benne valami kapcsolás. Talán érdemes összehasonlítani azzal, ami az nyákon található. Én így nem sok mindent tudok hozzáfűzni... belinkelem az adatlapok helyét... nézzétek meg és ha valakinek van ötlete, azt szerintem mindannyian nagy figyelemmel várjuk.
Satelit:[link]
Center:[link]
Sub:[link]
Igazából én a harmonikus torzítások miatt néztem bele az egyikbe, hogy meddig célszerű a hangerőt tekerni... hát... nem voltam elragadtattva... Létezik olyan IC, aminek tűrhető minősége van?
Ja... És én úgy tudom, hogy THD=0,03-nál vehető észre a torzítás... tehát olyan 0,01 az már jó értéknek számít?
[Szerkesztve]
[Szerkesztve] -
Jocc32
csendes tag
Sziasztok!
Nekem olyan gondom lenne a Geniusszal kapcsolatban, hogy 2 db 5.1-es független bemenetre lenne szükségem :-/
Nem kapható kész cucc ennek a problémának az áthidalására?
Tud valaki valamit?
Üdv.! -
nethy
csendes tag
válasz
frankie! #606 üzenetére
Ahogy tudom a jobb fajta kondik nem két forintosak... lehet, hogy ez a néhány kondi cseréje költségekben meghaladná a szigetelést és kábelezést. Szóval csak úgy nem vágnék bele... talán ha lenne fölös zsetonom
Majd a körülbóklászom a netet ilyen jellegű téma tekintetében, aztán hátha okosabb leszek.
[Szerkesztve] -
nethy
csendes tag
Ha jól értem, akkor a szatelitek erősítője elé kapcsolt kondi helyett kéne egy kisebb kapacitásút bevarázsolni?
Ezt a mélyládában nincsenek állóhullámok és ezért nem fontos a hangszigetelése, ezt a somogyi féle hangfal építésben olvastam. Én ezzel nem is vitatkozom, hogy a hullámok tekintetében ez így van. De... A hangszigetelés térfogatnövelő hatású, tehát szerintem célszerű szigetelni, legalábbis ártani nem árt. -
fero02
nagyúr
válasz
frankie! #601 üzenetére
A kellő mennyiségű csillapítóanyag rendkívül jó hatással van a hangsugárzó hangjára, ugyanis a csillapítóanyag szálszerkezete ún. térfogatnövekedést idéz elő. Ez persze fizikailag nem igaz, de mégis úgy hat. A másik 2 végletről nem kívánok szólni.
Viszont reflex ládáknál (gondolok itt a szubra) nem szokás csillapító anyagot alkalmazni (vagy csak nagyon minimálisat az oldalfalakra ragasztani), mert nem jönnek létre az állóhullámok.
Belső kábelezés cseréjével egyetértek, az sokat dobhat a rendszer végső hangján, de azért ezt a tápkábelcserét már túlzásnak tartom (sz@rból nem lehet várat építeni). Ezt ''csak'' audiofil körökben szokás csinálni... -
frankie!
őstag
Na ilyesmire gondoltam.
[link]
Kicsit elvehetsz talán a doboztérfogatból, talán nem sínylik meg a mélyek, Genius erősítővel ilyenek úgyse jönnek!Kipróbáltam egy Videoton 6363-al, ebben van egy biz. gyári mélyemelés, hát, nagyon komoly mélyei voltak. Sztem úgy 70-80 Hz környékére lement. Meg aztán ezt a csillapítóanyaggal lehet valamelyest kompenzálni, hangolni, de erről bővebben tudnak gyakorló hangfalépítők írni.
Tuning alatt főleg a táptuningot szokták érteni, pufferkondikat cserélnek pl. vagy hozzátesznek. Ezzel az általad említett okok meg időhiány miatt még nem foglalkoztam.
Pl. a közkedvelt NAD 3020 esetén: [link]
De a belső kábelezés cseréje itt is sokat érhet, ezt elvégeztem. Új színek jelentek meg.Tápkábel csere (főleg magasabb szinten).
Aktív témák
Hirdetés
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Társasjáték topic
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Honor 200 Pro - mobilportré
- Filmvilág
- Apple MacBook
- Yettel topik
- Teljes verziós játékok letöltése ingyen
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- ROG Strix G16:Tökéletes harmónia
- További aktív témák...
- Samsung 860 EVO 2.5 500GB SATA3 MZ-76E500 100/90
- Samsung Galaxy Buds 3 Pro fülhallgató
- WHITE GAMER PC! i7-14900K / RTX 4080 Super / 32GB 6000MHz / 1TB 980 Pro / Z790 / 1250W! BeszámítOK!
- WD Western Digital Elements 2.5 1TB (WDBUZG0010BBK) 100/100
- Vízhűtéses 4K RGB ÚJ Gamer pc Intel Core I7-14700KF 28x5.3GHz RTX 5070TI 16GB GDDR7 32Gb DDR5 RGB 2T
- LG 45GR95QE - 45" Ívelt OLED / 2K WQHD / 240Hz 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- Csere-Beszámítás! Custom vizes számítógép játékra! I7 12700KF / RTX 3090 / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- Bomba ár! Lenovo X1 Yoga 1st - i7-6G I 8GB I 256SSD I 14" WQHD Sérült I W10 I CAM I Garancia!
- FÉL ÁR ALATT! Lian Li UNI FAN SL120 RGB 1db-os és 3db-os ventilátor szett garanciával
- Honor 90 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest