Hirdetés
- Lassan állítjuk a fát, és a hardverek is be vannak csomagolva
- Klasszikus kínai festmények ihlették a Colorful legfrissebb memóriáinak külsejét
- Ultrakompakt Key E SSD-vel jelentkezett a Silicon Power
- Mesterséges intelligenciára kihegyezett mini PC jött az ASUS műhelyéből
- ASUS blog: ExpertBook P5 notebook, a munkagép
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Vezetékes FEJhallgatók
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Kihátrál az x86S architektúra mögül az Intel
- Milyen videókártyát?
- Milyen monitort vegyek?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Vezetékes FÜLhallgatók
- Lassan állítjuk a fát, és a hardverek is be vannak csomagolva
- Calibre, az elektronikus könyvtár
-
PROHARDVER!
Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
csakb
őstag
válasz Flashback #847 üzenetére
A legegyszerűbb megoldás egy 1.25"-T2, vagy 2"-T2 adapter (a távcső fókuszírozójátol függ), valamint egy T2-Canon adapter. Vásárlás előtt azért nem árt megbizonyosodni, hogy ezekkel az adapterekkel és a gyári fókuszírozóval a kamera eléri a fókuszsíkot. Ez kb. a Hold fotózására elegendő, vagy valami gyenge próbálkozáshoz halványabb objektumokra. Ha fényerős a távcső (mondjuk f/8-nál jobb), akkor a kép szélei nem lesznek élesek a parabolikus tükör kómahibája miatt. A jó leképezéshez kell egy kómakorrektor.
A Holdnál halványabb objektumokhoz sok-sok hosszú expozíciós képet kell készíteni. Ráadásul minél hosszabb a fókusz, annál jobban meglátszik a képeken a legkisebb vezetési hiba is, így előbb-utóbb szükség lesz legalább kéttengelyes motoros mozgatásra, egy vezetőtávcsőre és egy szálkeresztes okulárra (ez az olcsóbb megoldás), vagy GOTO upgrade-re, autoguiderre, vezetőtávcsőre és egy vezetőkamerára (elegánsabb, de drága megoldás). A nagyon pontos pólusraállás alapkövetelmény a hosszú expóknál, és nem könnyű megtanulni. De nem is lehetetlen.
-
Flashback
addikt
Azt hiszem ilyen van faternak EQ5 mechanikával.
Tehát kérdés, hogy a gyári EOS500-al (nincs kiszedve a gyári IR filter) lehetne-e fotózni a távcső segítségével?profi gőzállomás eladó - Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)
-
csakb
őstag
Uh, egy kicsit nehéz kibogozni a mondataid. :]
Igen, kb. ez a vezetés, vagy követés, illetve a tracking az angol terminológiában. Az egyik tengely párhuzamos a Föld forgástengelyével, és egy motorral pont a Földével azonos szögsebességgel forgatjuk, így nem mászik ki a beállított objektum a látómezőből. Egy darabig.
Ugyanis a pólusraállás pontatlansága (nem halálpontosan párhuzamos a vezetett tengelyünk a Földével), valamint a légköri refrakció miatt hosszú idő alatt (mondjuk 30-60 perc) mégis elkezdenek kivándorolni a dolgok a LM-ből. Valamint a meghajtás mechanikai pontatlanságai miatt kis amplitúdóval ide-oda is lötyöghetnek az objektumok (periodikus hiba). Ezeknek a kompenzálására van a guiding. Ezt sajnos szintén vezetésnék szokás nevezni a magyar terminológiában, de ez egy aktív, rendszeres beavatkozás a vezetésbe (trackingbe), és adott esetben a motorral folyamatosan hajtott tengelyre (rektaszcenzió) merőleges, másik tengelyt (deklináció) is érinti a korrekció.
-
Flashback
addikt
A fateromnak van egy rohadt nagy távcsöve, nemtudom milyen. Akkora mint egy bojler. A márkája Skywatcher. Van neki hozzá EQ5 vagy EQ3, gondoltam össze lehetne hozni a EOS 500-al. Csak hogy? Mit kellene vennem?
[ Szerkesztve ]
profi gőzállomás eladó - Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)
-
csakb
őstag
válasz killerjohn #842 üzenetére
"Ehhez szükséges (alap!) távcsövet hol érdemes beszerezni?"
Kiindulásnak:
Ez egy nagyon korai zsengém:
http://dl.dropbox.com/u/4847854/M24_20070619_212300UT_20x30s_ISO400_400D_P135.jpg
Nincs esztétikai értéke, borzasztóan rossz a színegyensúly, meg minden. Nem ez a lényeg, hanem ez egy tesztfotó volt egy sima, óragépes EQ-5-re (újonnan kb. 100 kHUF) rakott Pentacon 2.8/135-ös telével és Canon 400D-vel. 20 db 30 mp-es, ISO400-as kép átlaga. Szeged belvárosából készült, iszonyat mértékű fényszennyezés közepette. Szabad szemmel csak a legfényesebb csillagok látszottak.
Egy könnyebb teleobjektív, vagy valami rövidebb fix + DSLR 30-60-90 mp-es vezetéséhez bőven elég egy motoros EQ-3 (~70 kHUF), sőt, talán egy EQ-2 (~37 kHUF újonnan) is.
Az, hogy ebből mit hozol ki, az csak elszántságon, az égbolt ismeretén, és a jó észlelőhelyen múlik.
A korábban linkelt asztrofotósok persze sokkal-sokkal komolyabb cuccokkal dolgoznak, de évek alatt építették fel a műszerparkjukat, és tényleg megszállottak. Kell egy jó, GOTO-s (az autoguide miatt) mechanika, egy minőségi tükrös, vagy apokromatikus lencsés távcső + kóma-, vagy képsík-korrektor, autoguider, vezetőtávcső, egy olcsóbb kamera a guide-hoz, és egy átalakított DSLR, amiből kiszedték a gyári IR-blokkoló szűrőt. Ez önmagában 6-800 kHUF alsó hangon, de akár több milláig el lehet menni távcsőtől és mechanikától függően (a SW cuccok a megfizethető minőség legalját jelentik csak). Nyilván nem ilyen szinten kell kezdeni, hacsak nem vagyunk unatkozó milliárdosok.
Sokkal olcsóbb setupból is ki lehet hozni szép eredményeket, ha ismerjük a lehetőségeinket és a határainkat.
-
csakb
őstag
"550D-vel + 55-250-es optikával csináltam állványról. 640*480-as crop, azaz kb ~2840 mm-es gyújtótáv."
A cropolással nem nő az optika fókusztávolsága.
A hosszabb fókusz fizikailag nagyobb képet eredményez. Vagyis ugyanazon a szenzoron több pixelt fog elfoglalni. Croppolhatod akárhogy a fotókat, attól még nem lesz nagyobb az objektum képe. A 250 mm az 250 mm, sem több, sem kevesebb.
-
Petzval
senior tag
válasz killerjohn #842 üzenetére
A föld forgásának megfelelő folyamatos követése a vezetés az equatoriális mechanikával az vezeti a távcsövet így hosszabb expozíciónál is azonos helyen látszik a keresőben Nem véletlen hogy a távcső objektív nagysága legakább 135mm legyen mert a fényerő itt sem árt de a felbontás legalább annyira fontos hisz hiába van nagyítás ha csak egy folt látszik.
[ Szerkesztve ]
-
Cancer
senior tag
válasz killerjohn #842 üzenetére
Mélyég fotózáshoz EQ (Equatoriális) mechanika a legjobb vagy GOTO. A sima állvánnyal szinte lehetetlen lekövetni a mozgást.
EZT a videót 550D-vel + 55-250-es optikával csináltam állványról. 640*480-as crop, azaz kb ~2840 mm-es gyújtótáv.
Ez pedig a Jupiter. Csak akkor még elég tapasztalatlanul álltam a témához. A beállítások ugyanazok.
Jófajta SkyWatcher-t lehet venni 60-100-től is. (Persze kérdés, mennyire jófajta). Ahogy néztem a linken, hogy a mélyéghez általában EQ6-os mechanikát használnak, ami ha jól tudom, önmagában 450-500e Ft.
Én is be akarok ruházni egy kezdőszettbe, de én 100e-nél húztam meg a határt. Mondjuk inkább Hold és bolygófotózás lenne.
Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...
-
killerjohn
addikt
WOW nagyon köszönöm a linkeket! Gondolom le van bennük írva, hogy mi az a "vezetés"
Ehhez szükséges (alap!) távcsövet hol érdemes beszerezni? pl hold, vagy egyszerűbb fotók fényképezéséhez? állványom van, ilyen: [link] Fotós cuccok az aláírásomban.
Remélem, hogy nem SkyWatcher cuccok, mert látom, hogy az fél milla körül van és gondolom a határ a "csillagos ég" (mármint árban)
[ Szerkesztve ]
-
Petzval
senior tag
válasz killerjohn #839 üzenetére
A holdnál ha tiszta az idő az expo180-500-adig is elmegy.1400mm-nél a középre beállított Hold mászik hamar ki a képmezőből. Nyilván az Andromédát nem lehet vezetés nélkül.
[ Szerkesztve ]
-
csakb
őstag
válasz killerjohn #839 üzenetére
"DSRL-el ilyet nem lehet csinálni, ugye?"
Persze hogy lehet DSLR-rel. Ezt pl. Pentax K200D-vel és egy 80/600-as távcsővel készítettem (csak hogy legyen még egy holdfotó :]):
http://dl.dropbox.com/u/4847854/IMGP5314s.jpg
Itt is találsz rengeteg, DSLR-rel készült asztrofotót:
http://makszutov.hu/galeria/index.php
http://melyeg.mcse.hu/weblinks/magyar_eszlelok.html
Holdfotózáshoz nem kell vezetés, legalábbis ha nem nagyon hosszú a távcső fókusza. Csak egy jó képalkotású távcső, egy nem remegős állvány és egy adapter, amivel primer fókuszba rakhatod a vázat.
Komolyabb asztrofotókhoz komolyabb felszerelés és rengeteg tapasztalat kell. Egy rövidebb, áttekintő leírás az egyik legjobb hazai asztrofotóstól:
http://tavcso.hu/egyeb/manual/Digitalis_Melyegfotozas_evkonyv_cikk_Eder.pdf
Itt pedig egy hosszabb útmutató érhető el:
[ Szerkesztve ]
-
killerjohn
addikt
OMG micsoda képek!!!
DSRL-el ilyet nem lehet csinálni, ugye? Vagy ha lehet, akkor hogyan? Esetleg tudtok adni vmi linket, leírást? Jujj de állat! Felmerült bennem a kérdés, hogy ha hosszú expo idő kell, akkor hogy nem lesz a kép homályos?- hiszen percek alatt szemmel láthatóan mozog az égbolt. -
JONAS77
aktív tag
Már a héten megjön, de a kisebbik testvére: 250/1200EQ6! Kell hagynom egy CANON Eos-ra is. Majd bemutatom itt is nektek részletesen, no meg persze a fotókat, amik már csillaghalmazokról, galaxisokról, ködökről stb-ről is szólnak! Már alig várom, hogy ez a február is elmúljon, felénk már hetek óta felhős az ég.
Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 15 Pro MAX 256GB
-
JONAS77
aktív tag
Mint emlitettem, ezt egy iPhone 4-vel készitettem, még csak nem is egy fényképezőgéppel. Itt nem lehet exponálást állitani!
Majd ha beruházok egy SkyWatcher 300/1500 + egy Canon EOS-ra, akkor lehet mondani, hogy túl lett exponálva!!!
Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 15 Pro MAX 256GB
-
JONAS77
aktív tag
Csatlakozom én is egy képpel, amit egy nemrégiben vásárolt CELESTRON Astromaster 114/1000 EQ-vel készitettme a holdról. Tudom nem a legjobb, de kezdő vagyok még e téren, a fényképet egy iPhone 4 társaságával készitettem, a kezem is mozgott, de próbáltam a kép élességére koncentrálni, ime:
Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 15 Pro MAX 256GB
-
csakb
őstag
válasz vendingo #829 üzenetére
Az 1,7-szeres konverter egész pontosan 1,7-szerest nagyít.
Az optikai leképezés minőségén nem dob, sőt, valószínűleg ront egy kicsit. Az FZ45 600 mm ekv. leghosszabb gyújtótávolságát (ami már amúgy is brutál) 1020 mm ekv.-re nyújtja. Szerintem nem sok értelme van, és 56 kHUF-ot egyáltalán nem ér meg.
Egy kompaktnál a képminőséget alapvetően a szenzor limitálja, és az nem fog változni egy telekonvertertől.
[ Szerkesztve ]
-
cOxeR
Ármester
Ha már asztrofotózás, egy kis érdekesség, ha valaki nem látta volna még:
The Known Universe by AMNH
[link] -
csakb
őstag
válasz vendingo #825 üzenetére
"Reménykedtem, hogy lehet kapni valami brutálnagy távcsőszerűséget, amit fel lehet csavarni a gépre "
Van egy 1,7-szeres telekonverter a Panákhoz (DMW-LT55E), olyan 50000 Ft-ért (+ adaptergyűrű). Szerintem nem ér ennyit.
Esetleg olyasmivel próbálkozhatsz még, ha kijutsz igazán sötét ég alá, hogy állványról, nagy látószöggel készítesz egy csomó képet valami szép, tejutas vidékről, és a DeepSkyStackerrel összeadod őket.
-
vendingo
veterán
Köszöntem a választ
Akkor ez marad a nagyok hobbija.
Ilyen szinten nem szeretnék belemélyülni, inkább nézegetem a ti képeiteket.
Szerintem kb. a holdat tudnám korlátozottan lövöldözni, nekem az pont elegendő.
Majd ha lesz állványom, vagy ha barkácsolok egyet, akkor majd megpróbálom.
Reménykedtem, hogy lehet kapni valami brutálnagy távcsőszerűséget, amit fel lehet csavarni a gépreCsak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!
-
csakb
őstag
Persze, a hűtött CCD túlzás volt.
"Biztos ennél többet is ki lehet hozni "
Lehet, de nem sokkal többet. Ha egy bolti, vagy házi barkács kameratartó állvánnyal stabilan tudod tartani a kis szappantartót az okulár előtt, akkor valamivel jobb eredmények is elérhetőek, de csodákat nem kell várni. Az FZ45 ahhoz viszont szerintem már túl nagy és nehéz, hogy egy olcsóbb, 30-60000 Ft-os távcsőre így fel lehessen "hiénázni". Ráadásul az objektívje is elég nagy átmérőjű, valószínűleg jelentős lenne a fényveszteség és a vignettálás.
-
pbalu
aktív tag
Azért a hűtött CCD túlzás, és olcsóbb (max 90e Ft) tubus+állvány kombóval is lehet már szépeket fotózni. Persze a kompakt vs DSLR az kb. annyi mint a trabi és a merci. Nem összehasonlítható.
De sok kitartással lehet eredményeket elérni, pl:[ez] még a legelső nagyjából 50ezres távcsövemmel készült és kompakt Canon géppel.
Biztos ennél többet is ki lehet hozni''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''
-
csakb
őstag
válasz vendingo #821 üzenetére
Szia!
Sajnos egy kompakt nagyon-nagyon korlátozottan alkalmas asztrofotózásra. Szürkületben tudsz vele asztrotájképeket készíteni, vagy fényesebb bolygók és a Hold együttállásait fotózni, csak állványra lesz szükséged, de kábé ennyi.
Asztrofotózáshoz egy komolyabb (hangsúlyozottan!), de belépő szintű felszerelés olyan 2-300000 Ft-nál van, és innen a határ a csillagos ég. Ja és ebben még nincs benne a DSLR váz, és annak az esetleges átalakítása, vagy pláne egy komolyabb, hűtött CCD.
Persze pár dolgot apránként, okosban is meg lehet építeni, vagy használtan beszerezni, de tapasztalat kell hozzá, hogy ne kidobott pénz legyen.[ Szerkesztve ]
-
vendingo
veterán
Van egy pana FZ45 kompakt gépem.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen eszközök kellenének nekem az asztrofotózáshoz?
A hozzá való kellékeket hol, és milyen árban lehet beszerezni?
(ez csak egy elméleti kérdés, csak érdeklődök felfele)Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!
-
t72killer
titán
Eléggé leült a topic, frissítésképpen itt küldöm a tegnap este termését:
Androméda köd 4/300-as teleobjektívvel, nikon D7000-rel simán fotóállványról:
(D7000+AFS 4/300@f4, 86*1sec@ISO12800+50*1sec@ISO6400, képfeldolgozás: Deep sky stacker, photoshop)30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
johnjohn
addikt
Ha valakit érdekel, eladóvá vált egy 130/900 SkyWatcher newton + EQ-2 állvány, teljesen hibátlan, szép állapotban 40 000.-ért.! 2 alap. + 1 Pössl okulárral, 2 X Barlow lencsável, holdszűrővel.
-
pbalu
aktív tag
válasz betaprhdrvr #816 üzenetére
"Persze valójában még a távcsövet sem tudom használni"
Akkor itt elég sok buktató lehet
Sztem próbálkozz elsőnek vizuális észleléssel, és ha már tudod mi merre a távcsövön, jöhet rá a kamera. A fókusz ilyenkor máshol lesz, mint mikor okuláron át nézel bele.''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''
-
betaprhdrvr
csendes tag
Sziasztok!
Teljesen legeleslegelőször próbálkozom asztrofotókkal. Persze valójában még a távcsövet sem tudom használni, de azért egy próba kattintást muszáj volt csinálnom.
Canon 350D-t tettem M42-es adapterrel egy skywatcher kihuzatára de ami lefotóztam az a szép kis távcsövem belseje, nyílása volt. Tekergettem én a fókuszt, de csak a távcsövet kaptam a képeken.Tudja valaki mit csináltam rosszul?
Egyébként akinek ilyesmije van meg tudna nyugtatni, hogy egy 200/1000-es teleszkóppal fogok normális méretű képet kapni pl. a Marsról? Mert egyenlőre egy részletek nélküli vöröses kis csomónak látom az okulárban, pedig 2x barlow-al +10mm okulárral is próbáltam. :-(
Persze látszik, hogy nem egy csillag, de az már nem hogy egy bolygó! :-) -
-
eddie1978
senior tag
Séta közben, kézből (egy korlát segítségével).
hold
Igazából csak a hangulata miatt. -
#27070592
törölt tag
Up a topiknak!
Holnap, azaz 17-én 22:45 körül komoly meteorhullást jósolnak a szakértők. Állványra rakott géppel a fényesebb meteorok akár meg is örökíthetők.
Minden próbálkozónak kellemes fagyoskodást és meteorokban gazdag képeket! Én kint leszek.
-
BITBOYS
addikt
Egy érdekes kép: Szerző: levin12 Idézet hozzá: "Ezen a déli pólus részletei látszanak! A Moretus - Newton és a főleg a Cabeus kráter, amely mostanság nagyon is érdekes a holdészlelők számára, hiszen a október 9*-én ide fog becsapódni az LCROSS és a hordozórakéta is a holdi víz detektálása miatt."
-
pbalu
aktív tag
válasz #27070592 #801 üzenetére
Itt most nem azt akartam kihozni hogy melyik jobb a másiknál, csak érdekességképpen raktam fel. Sajna nem lett az igazi, sztem pontatlan volt a pólusra állás, meg az ég sem ideális. Az az M31 tényleg komoly.
Biker: Igen, több expó, össz. 14, egyenként másfél percesek.''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''
-
biker
nagyúr
amit furcsállok a képben, hogy elég sok csillagnál látszik 2-3-4 sorozatnak tűnő "szellemkép" nagyjából azonos irányban
Netán több expo egymásra fésülésével készült a kép?Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |
-
Noddy
senior tag
válasz #27070592 #801 üzenetére
Ha már amatőr fotó
"Guisard 1994 óta dolgozik Chilében, jelenleg a VLT óriásteleszkópok optikai rendszereit felügyelő mérnökcsapat főnöke, aki szabadidejének - praktikusan éjszakáinak - nagy részét asztrofotós hobbijának szenteli. Így készült el a Tejútrendszer középpontjának környezetét 340 millió pixelen bemutató kép is, ami a Nyilas csillagképtől a Skorpióig ábrázolja galaxisunkat."
Katt.Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.
-
#27070592
törölt tag
Távcsővel könnyű... Én is erre mozdulok mostanában, csak a tubust kell kicsit átalakítani, mert nincs még végtelen fókuszom a gyári kihuzattal. Úgy meg elég nehézkes...Meg egy ventillátoros tükörhűtés is jó lenne.
Elég bíztató a kép, szerintem némi utómunkával lehetne még finomítani rajta. Nemrég láttam egy fotót 280-as f/10-es sc-vel, az az amatőr eszközök határait feszegette. Régebben az m31-et csak obszervatóriumok tudták csillagokra bontani.katt Ez durva.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest