Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    válasz Hoffer #84255 üzenetére

    Elöljáróban elnézést kérek a hozzászólásom hosszáért ...

    Megjött a TP-Link AX50. Ahogy írtam nem nálam lesz majd így csak gyorsan beállítottam meg nézegettem milyen. Alapból egy áprilisi v1.00 -ás firmware volt rajta - egy júliusi verzióra frissítettem (új funkciót nem kapott).

    Alapvetően ilyen környezetben:

    - Digi FTTH (gigabit) --> Digi ONT (Bridge módban) --> Cat5E a falban, fali aljzatok --> Synology router (ez NAT -ol) --> Cat5E a falban, fali aljzatok --> Gigabit -es switch --> TP-Link AX50 (kábelen, kipróbáltam úgy, hogy NAT -ol illetve AP módban is). Azért ilyen "nyakatekert", mert az Digi ONT, a Synology router és a TP-Link AX50 külön helyiségben van ...
    - társasházas környezet: "4 pálcás" (max) térerővel 8 db idegen WiFi hálózat, "3 pálcás" térerővel szintén 8 db idegen WiFi hálózat - gyengébb térerősek (1-2 pálcásak) egy raklappal ...

    A TP-Link egy helyiségben a próbaeszközökkel - amik:

    - Samsung S10 mobilteló - AX -es WiFi, max. 1,2 Gbit/s üzemmóddal,
    - PC -m alaplapja (MSI MEG X570 ACE) - AX -es WiFi, max. 2,4 Gbit/s üzemmóddal.

    Mind a két eszköz alapból 1,2 Gbit/s üzemmóddal kapcsolódik amennyiben a 'Csatorna szélesség' -et 'Auto' -n hagyom. Amennyiben ezt a TP-Link -en '160 Mhz' -re állítom, akkor a PC 2,4 Gbit/s üzemmóddal kapcsolódik (mobilteló marad 1,2 Gbit/s -en) ... Egyébként utóbbi esetben a PC mért net sebessége kicsit gyorsabb - a mobilteló kicsit lassabb lesz, de nem releváns mértékben. Annak nem néztem utána, hogy amennyiben a router -en 'Auto' módban hagyom ezt, akkor a PC -n be lehet-e kapcsolni a 160 MHz erőltetését (ilyenformán a 2,4 Gbit/s üzemmódot).

    Mind a két eszközön maximum 520 (letöltés)/275 (feltöltés) Mbit/s mérve Speedtest.net -el (mobilon alkalmazásból). PC vezetéken ugyanitt 900/325 Mbit/s ... Ping: 4, Jitter 1 ms. AC -s router -el valamiért most csak a harmadát tudom csak mérni. Valószínűleg azért, mert az előbb írtak miatt nagy a kavalkád az éterben - napközben az AC -s WiFi -vel is megvan az 500 Mbit/s feletti eredmény (most meg jó, ha 140 Mbit/s ...). 5 Ghz -en persze a lakás egyéb részein esik a sebesség, de nem vészes.

    Ami érdekes, hogy amennyiben a TP-Link AX50:

    - router módban bekapcsolt NAT -al (külön alhálózaton, ugyanúgy a fentebbi lánc végén) hozta a fentebbi sebességet,
    - addig AP módba kapcsolva az kb. feleződött.

    Persze az is lehet, hogy időközben romlott még a helyzet (WiFi környezet), mert az előbbi opciót 20 óra magasságáig ment - a második meg azóta. Egyébként stabil - nincs gond. Ugyanakkor az AC -s WiFi -nél jóval gyorsabb így is ...

    Ami érdekes, hogy működés közben a router teteje langyos - nem vészes. Ugyanakkor alatta az asztalt rendesen melegíti. Érdemes jól szellőző helyre rakni ... A végleges helye családi házas (egy szintes) környezetben lesz, ahová a gyakorlati tapasztalatok alapján idegen WiFi nem nagyon ér el. Gigabit -es net lesz ott is - alapvetően AP módban használva a nappaliban, de természetesen ez idővel változhat.

    Összefoglalva: Amennyiben a fejlettebb funkciók (pl. WPA 3.0, Mesh, USB háttértáron és TimeMachine -on kívüli egyéb használata) nem kellenek, akkor a Black Friday -os árán (32K HUF körül) megérheti, ha valaki gyors WiFi -t szeretne ...

Új hozzászólás Aktív témák