- Milyen billentyűzetet vegyek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Léghűtés topik
- Milyen processzort vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Gaming notebook topik
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Ismét 128 és 256 GB-os memóriaszetteket villantott a G.Skill
- BIOS frissítés
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
szucstom #73399 üzenetére
No, kipróbálom már azt a Linux Mint Cinnamont a kedvedért
Na neked ezért nem fog működni! Nem használni akarod, hanem ott bujkál benned a kisördöng, hogy úgyis találsz valamit, ami nem működik.
Ez csak addig lesz míg a Manjaro wifi részét helyrehozzák, akkor visszatérek arra
Úgy látom kénytelen leszel mégis megbarátkozni a Mint-tel!
Nekem eddig két durva hiba miatt volt gondom Manjaroval, kb 2 éve nem nagyon javítják ezeket. Rolling tényleg zseniális, mert minden nyamvadtszart állandóan frissítenek, de a qrvaóriási bugokkal ezalatt nincs idejük foglalkozni.
Mondjuk az eleje már jól kezdődött, beakadt az egér és a billentyűzet is
Szerintem most szedd is le a Mint-et.
(#73393) hódmaci
Ezt a latte-dock csomagot felejts el! Vannak docker-ek még, ez KDE-re készült, ha Cinnamonra rakod fel, felrakja magával a fél KDE-t, egy nyamvadt KDE-s dock miatt kár teleszemetelni egy jól működő rendszert, másik megoldás az, hogy KDE-s disztrót raksz fel.
(#73390) bhonti
Az OK, hogy parancssorból telepítesz/frissítesz, de a megfelelő tükröt akkor is célszerű beállítani, mert a műveletnek tök mindegy, hogy közvetlen CLI-ból kapott parancs alapján fut le vagy egy GUI-n keresztül kapja a parancsot.
(#73394) moleculez
A latte-dockos szöveg neked is szól ám.
KDE-re való, semmi másra nem célszerű felrakni. Cinnamon klasszikus jellege miatt meg értelmetlen is. Docker-es megoldások a Gnome és hasonló stílusú DE-re valók. szerintem
-
válasz
st3v3np3t3r #73396 üzenetére
Elég lett volna ezt a javallatot követned, mert ugyan az itteni 5000+ hsz-emből 1000 azzal kapcsolatos, hogy ha csak használni akarod a rendszert, akkor Mint, ha tanulni is akarsz, akkor Debian. Konkrétan leírtam, mit csinálj, de az előbbi alapvetéstől eltérően Te a harmadik utat választottad, egzotikus/special disztrót raktál fel, bár ezek is Debian alapúak, szóval majdnem biztos, hogy a Debianra javasoltak ezeken is működtek volna!
Nem mondom, hogy mindenkinek látóasszonynak kellene lennie, de ha konkrét javallatokat/megoldásokat írnak, azt azért észre kéne venni mindenkinek.
2 napja szóba került az is, hogy van a tárolóban 440-es driver is, ami az előző hsz-ből láthatóan jó a Te VGA-dhoz is.
Gyakorlatilag tényleg itt vannak az információk az orrunk előtt, csak látni kéne őket! Kell vajh ehhez látóasszonyi képesség? Nem! Akkor kéne csak, ha nem lenne az infó az orrunk előtt.
Persze abban neked van igazad, hogy ha makacsul elkerülöd a javasolt működő megoldásokat, akkor még többet tudsz tanulni.
(most látom, akinek a 440-essel kapcsolatos hsz-t írtam, szintén el sem olvasta, amit írtam, lassan bebizonyosodik, hogy minden szart csak magamnak írkálok.....)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73396 üzenetére
Akartam mondani, hogy valami a Debiannál modernebb disztróval előbbre lennél.
-
st3v3np3t3r
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #73395 üzenetére
Ez mind oké, de a program nem fogadja opencl platformnak a gpu-t, csak az Nvidia oldaláról leszedett meghajtóval, de akkor nincs GUI...
Linux Mintre váltottam,telepítéd után újraindítottam, utána jelezte is, hogy van illesztő a GPU-hoz, most telepítettem vele a nvidia 340.108-ubuntu drivert...
És meglepő, Nvidia driverrel van GUI
Na... ezzel kellett volna kezdenem
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73392 üzenetére
Ne haradgudj, de ez így nagyon kusza.
Szóval, by default, telepítés után megy a ParrotOS, és van kép mesa-val. Ekkor elvileg csak fel kellene telepítened azt a
mesa-opencl-icd
csomagot és egyből mehetne is az opencl-t igénylő programod.Feltételezem, hogy amit írtál az az nVidia driverre vonatkozik. Amire szükséged sem lenne, ha működik minden a mesa-val.
-
moleculez
veterán
válasz
hódmaci #73393 üzenetére
For Ubuntu users and derivatives:
"sudo apt install latte-dock"
A többit alatta írja. Ha az a baj, hogy angolul, van, abban majd más segít, annyi időm most sajna nincs. De a lényeg, hogy felrakod a fenti paranccsal a latte dock appot, és ahhoz adod hozzá a témákat, meg a kiosztást.
Jó cucc, majd kipróbálom én is, gyerekeknek megjönnek az iPadok, hackelem tovább a Linuxot. -
hódmaci
senior tag
Sziasztok!
Szeretnék kicsit a témákkal megismerkedni
Tudnátok segíteni hogyan lehet telepíteni különböző témákat?
Nem csak a beállításokból elérhető témák érdekelnének.
Hanem ha külső témát akarok telepíteni pl innen annak mi a menete?Linux Mint 19.3 Cinnamon
-
st3v3np3t3r
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #73391 üzenetére
az xserver-en...
Azt írja, hogy nem kompatibilis vele... ha leszedem az xserver-xorg-video-*-val akkor felmegy, de csak -e kapcsolóval, mert a DKMS buildnál is elhasal a telepítő, DKMS build nélkül felmegy, de akkor nincs GUI... ami mondjuk nem baj.
De ha az xservert leszedem, az viszi magával az opencl csomagokat is -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73380 üzenetére
Egyszerűen csak feltenni az opencl-es csomagot a mesa-hoz nem próbáltad? Nem tudom min bukik el nálad az nVidia driver telepítése, de szerintem nincs is rá szükséged.
-
szucstom
őstag
válasz
Cirbolya_sen #73388 üzenetére
na ez most egy jó kérdés, de közben rájöttem a hiba okára. Valamiért (lehet én voltam, ki tudja
) 2019-es évet nézett a szerencsétlen. Beállítottam a helyes évet és voilá, minden szép minden jó. Egyébiránt melóban nem kötöm rá a saját gépet hálózatra, mert egyből riasztana a központban, hogy balhé van srácok
-
-
-
válasz
st3v3np3t3r #73382 üzenetére
A baj ott kezdődik,ha az oktatás mellé sz*pa*ást is társít
Majdnem azt írtam ide is, hogy ez csak szemantikai kérdés, de ja, amit én oktatásnak fogok fel esetedben, azt Te magad copatásnak éled meg!
Én anno kifejezetten csíptem ezt a Debianban.
Volt olyan eset is, amikor az apt és apt-get nem tudta legyűrni az akadályt, viszont az aptitude megoldotta meg olyan is, mikor a gdebi-vel 10+ lépésből lehetett felrakni valamit, mindig kiírta melyik függőséget látná szívesen, akkor azt leszedni, próba, gdebi kiírta megint, hogy egy harmadik csomag hiányzik és ez így ment sok lépésen keresztül.(#73383) Cirbolya_sen
Na ez az egyik olyan kérdés a Linuxnál, amire még nem láttam működő választ ill nem is lehet megválaszolni. Sokszor alapból nem akarja használni a dedikáltat, ott külön rábeszélő módszerek kellenek. Pár napig volt nálam nVidia-s notebook, annál alapból az IGP ment, úgy kellett valami switchero nevű alkalmazással megböködni a nVidiát, hogy dolgozzon.
-
Cirbolya_sen
aktív tag
Ha egy laptopban van Intel VGA és egy ATI VGA, és ha az Intel az elsődleges, a Linuxban hogyan működnek együtt, vagy ami az elsődleges az csinál mindent?
-
válasz
vadkörte #73378 üzenetére
Na szép is lenne, ha még a madzagos wifivel is nyűgje lenne!
A rendszerbeállításokat ki lehet exportálni? Ha meglesz a notebook-om nem akarok megint napokig a belakással nyiglődni.
Én a helyedben csinálnék egy másolatot a /home-ban lévő konfig fájlokról, aztán ha megvan az új telepítés, akkor live alól menteném az eredetit és felülírnám a /home-ot. Persze csak miután a szokott programokat telepíteném. De akár Timeshifttel is menthetsz a /home-ból szükséges fájlokat vagy az egész home-ot.
(#73379) szucstom
Legalábbis remélem jól értelmeztem a sorokat
Jól értelmezed, amit linkeltem tegnap, iwlwifis problémát, az is abból származik, hogy működő fw helyett variáltak egy bughalmaz bétát, de legalább pörög a csomag meg rolling, istenőrizz, hogy valami régi működő valami legyen, hogy is nézne az ki egy friss ropogós rolling Linuxban!
(#73380) st3v3np3t3r
Sajnos ördögi körbe kerültem.
Ez csak a Debian szokásos függőségi fája, amit meg kell másznod, többnyire itt nem hibákról van szó, ez ilyen. Nem véletlen mondom mindig, a Debian tanít!
-
st3v3np3t3r
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #73365 üzenetére
Sajnos ördögi körbe kerültem.
Sikerült telepítenem az nvidia.com-ról leszedett drivert,de nagyon sok csomagot le kellett szednem hozzá, pl. a plasma-desktopot, debianos grafikus illesztőket és az opencl-es csomagokat,mert mindig valami hibába futott. A program mostmár felismeri a dedikált gpu-t mint OpenCL eszköz,viszont opencl csomag hiányában nem működik a program, szegmens hibát ír ki. Mára ennyire futotta, holnap még kísérletezek vele. -
szucstom
őstag
válasz
ubyegon2 #73377 üzenetére
na ja, szeretek vele foglalkozni, ha épp nem vagyok hullafáradt a sok júzer sok hülyeségétől...
Mondjuk ahogy most utána olvasgattam, meg a terminal-os telepítő sorai alapján a wifi driver buildje lett szétbaszva.Ez nálam mondjuk Manjaro 19 alatt is fennállt, de sokkal ritkábban.Legalábbis remélem jól értelmeztem a sorokat
-
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #73377 üzenetére
"Reméljük nem is lesz, de ugye az a pár óra, mióta használod....de mondtad is anno, hogy nem szeretsz unatkozni!"
Hmmm. Igaz nálam madzag van nem wifi, mondjuk problémám sincs vele. Rendületlenül teszi a dolgát.Úgy működik, ahogy elvárom. Az update-ek jönnek ahogy kell, simán felkúszak, nincs felesleges többszöri újraindítás, csak azért, hogy 1 nyomorult frissítés felmenjen. Szól ha van uptade, elindítom, szól ha végzett.
Halk kérdés. A rendszerbeállításokat ki lehet exportálni? Ha meglesz a notebook-om nem akarok megint napokig a belakással nyiglődni.
-
válasz
#63718632 #73376 üzenetére
Ilyen PPA-sat még nem próbáltam, mindig megvárom a beta-t, viszont az már maradni is szokott, csak frissítem, mikor kijön a stable. Azért nem kis meló az Ubuntu vázra úgy ráhúzni a Mint dolgait, hogy ilyen unalmas tudjon lenni.
(#73375) szucstom
Tök mindegy, hogy kérdezted vagy nem, én attól válaszolok, ha akarok! Megszokhattad volna már.
Egyébiránt a wifi-s hibán túl nincs vele problémám
Reméljük nem is lesz, de ugye az a pár óra, mióta használod....de mondtad is anno, hogy nem szeretsz unatkozni!
-
-
válasz
szucstom #73373 üzenetére
Te kérdezted!
Amúgy már épp kezdtem örülni, hogy nem kérdezgetsz mindig Manjaros témában, meg voltam győződve, hogy felraktál egy Mint Cinnamont. Annál utóbbi negyedévben max azt kérdezgetik, mikor jön már ki a Mint 20. Unalmas, nem?
Lehet, hogy ezt a 2 perces Manjarot valamellik nap felrakom a meglévőre, mert az szegény folyamatosan kampeca lett eddig. Szóval az unalmas Mint mellé már raktam egy csodálatos Ubuntu 20.04-et újra, pont jól jön mellé egy kalandos Manjaro.
-
válasz
bhonti #73367 üzenetére
Igazán nincs mit!
Nem szoktad a Szoftverforrásoknál néha lecsekkolni a leggyorsabb tükröket? Telepítés után fontos, mert USA tükör van alapból és ha valami gikszer van frissítéseknél, akkor is érdemes itt futtatni egy keresést. (akár wifin is érdemes, ez nem Manjaro, itt mindig van wifi)
Most, hogy említetted, le is csekkoltam, van egy új hu repo is:
Mondjuk ennyi különbségért nem váltok bevált stabil repót.
-
válasz
szucstom #73368 üzenetére
Manjaro KDE esetén észrevett valaki esetlegesen olyat, hogy nem "kapcsol be" a wifi?
Á dehogy, esetleg ennél a telepítésnél ez a novellányi hsz pár apróságot említ.
főbb kereső kifejezések:
iwlwifi defecto
iwlwifi conflictEz most az a super Manjaró, ami 2 perc alatt feltelepült? Na igen, az megvan, hogy hamar munka sose jó!?
Nemtom észrevettétek-e új Manjaro verzió van
Neeeem! Szerencsére.....
Igazság szerint nem nagy gond, 1-2 reboot megoldja
Mennyi?
-
szucstom
őstag
Manjaro KDE esetén észrevett valaki esetlegesen olyat, hogy nem "kapcsol be" a wifi? csak akkor lép fel netre, ha kábelre csatlakozom. Igazság szerint nem nagy gond, 1-2 reboot megoldja, ami max 20 sec, de azért elég fura.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73361 üzenetére
Amúgy, a mesa-nak van külön opencl modulja. Neked nem csak arra van szükséged, ha egyébként jól működik a nouveau driverrel a kártya? Ez a csomag neve amit fel kell tenned:
mesa-opencl-icd
-
Cirbolya_sen
aktív tag
válasz
st3v3np3t3r #73357 üzenetére
Ennek alapján, nem sok közös pont van a tieddel
$inxi -Gxxx
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Lenovo
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
Device-2: NVIDIA GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT
620M/625M/630M/720M]
vendor: Lenovo driver: nouveau v: kernel bus ID: 01:00.0
chip ID: 10de:1140
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: modesetting
alternate: fbdev,vesa compositor: marco v: 1.24.0
resolution: 1366x768~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 19.3.3
compat-v: 3.0 direct render: YesSystem:
Host: parrot Kernel: 5.4.0-4parrot1-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 9.2.1 Desktop: MATE 1.24.0 info: mate-panel wm: marco 1.24.0
dm: LightDM 1.26.0 Distro: Parrot GNU/Linux 4.8 base: Debian parrot -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73361 üzenetére
Jó lenne, ha a konkrét hibaüzeneteket is látnánk.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73357 üzenetére
Szóval megy a nouveau driver. Azt mondják a step3-ban, hogy így kellene felraknod az nVidia drivert: https://docs.parrotlinux.org/info/gpu-drivers/
Kicsit manuális...szucstom: hehe
-
Cirbolya_sen
aktív tag
válasz
st3v3np3t3r #73357 üzenetére
A Parrottal nekem is jó tapasztalataim vannak, az volt az első amit telepítettem win10 mellé a hálózatos diagok miatt, ha már össze volt szedve, a lustaság fél egészség
A notiban is Nvidia van, meg is nézem ha elé jutok. -
szucstom
őstag
Szép jó estét mindenkinek
visszatértem egy kisebb kihagyás után (volt linux, csak meló miatt folyton winfost kellett használni
)
Nemtom észrevettétek-e új Manjaro verzió van. 20.04-es Lysia kódnévvel. Végre nem kellbaszakodniszórakozni az elején a driverekkel, az mx250-es gpu-t egyből felismerte és nem ugrált telepítéskor a kijelzőkhm... max 2 perc volt az install (ennyire gyors install-t még nem láttam sztem)
úgy látom lesz mit visszaolvasnom tanulmányozni
-
st3v3np3t3r
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #73355 üzenetére
most végzett...
$inxi -Gxxx
Graphics:
Device-1: NVIDIA GT215GLM [Quadro FX 1800M] vendor: Hewlett-Packard
driver: nouveau v: kernel bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:0cbc
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 compositor: kwin_x11 driver: modesetting
unloaded: fbdev,vesa resolution: 1600x900~60Hz s-dpi: 96
OpenGL: renderer: NVA3 v: 3.3 Mesa 19.3.3 direct render: Yes
$inxi -Fxxx
-Fontosabbak:
System:
Host: parrot Kernel: 5.5.0-1parrot1-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0
Desktop: KDE Plasma 5.17.5 tk: Qt 5.12.5 wm: kwin_x11 dm: LightDM 1.26.0
Distro: Parrot GNU/Linux 4.9 base: Debian parrot
CPU:
Topology: Quad Core model: Intel Core i7 Q 720 bits: 64 type: MT MCP arch: Nehalem
rev: 5 L2 cache: 6144 KiB
flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 25539
Speed: 943 MHz min/max: 933/1600 MHz boost: enabled Core speeds (MHz): 1: 953
2: 963 3: 1003 4: 1348 5: 1022 6: 956 7: 999 8: 1024 -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73354 üzenetére
Inxi kimenetet is csatolj. Így csak találgatni tudunk. inxi -Fxxx
-
st3v3np3t3r
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #73352 üzenetére
Levideóztam ParrotOS alatt a megjelenítési hibát. Annyiból jobb ez a rendszer, hogy ez legalább felismeri az Nvidia kártyát és használja a maximális 1600*900-as felbontást.
Mégegyszer jelezném,mielőtt azt írná valaki, hogy VGA hiba, mert nem az, Windows 10 alatt jól működik
-
válasz
st3v3np3t3r #73351 üzenetére
Azért a Kali eléggé sötétló kategória itt mindenkinek, nem is érdemes feltenni, mivel a spéci csomagjait Debian alatt is lehet telepíteni.
(#73352) CPT.Pirk
Az Ubuntu sources.list-et ne is említsd. A beta verzióban is szívatott a 20.04 és a friss stabil is, második napja volt fenn, már elakadt az update-upgrade, persze a sources.list miatt, ki is kapcsoltam a fenébe. Következő nap gondoltam, ránézek, van kedvem rendberakni, erre hiba nélkül lefutatta a frissítést. Belenéztem a sources.list.be és az fogadott, amit említesz, katasztrófa.
Ezt a default Ubit sose fogom megkedvelni így.
Különben Mint-nek ennyi a sources list és lehet kezelni GUI-ból is:
deb http://mirrors.nic.cz/linuxmint-packages tricia main upstream import backport
deb http://mirror.niif.hu/ubuntu bionic main restricted universe multiverse
deb http://mirror.niif.hu/ubuntu bionic-updates main restricted universe multiverse
deb http://mirror.niif.hu/ubuntu bionic-backports main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ bionic-security main restricted universe multiverse
deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ bionic partner -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73351 üzenetére
Ebből így nehéz következtetéseket levonni. Nem rég szembesültem vele, hogy Ubuntu és társai disztrókon a sources.list az ma már úgy néz ki, hogy bele van hányva 20+ sor, vegyesen kikommentelt sorokkal.
Gondolom így volt egyszerűbb leprogramozni, hogy GUI-ról is lehessen szerkeszteni a fájlt, ne csak kézzel mint régen. Egyrészt kényelmes ez így, másrészt meg katasztrófális a végeredménye. -
válasz
vadkörte #73345 üzenetére
"A lényeg az volt, hogy a zárt driver-t el kellett távolítani, a végén szerette volna újraindítani, na ezt nem szabad"
Na ja, ha csak nem látóasszony az illető, mert akkor szükségtelen a VGA driver.
Ha emlékeim nem csalnak a terminal parancs alapból az elérhető legújabbat telepíti.
Debian=UbuMint vonalon is, csak ugye itt a legfrissebb az azt jelenti, hogy a legfrissebb használható!
Pusszancs a rollingereseknek! látóasszonyoktól
*****************************************************************
Látom már nem aktuális st3v3np3t3r kollégánál, de azért csak leírom. Ha megnézed a kisujjad és nincs benne Debian, akkor ezt a szópárt érdemes biflázni: Debian - nonfree
Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree
.........................Ebben vannak azok a többnyire hiányzó huncut driverek! Figyeld a piros betűket a képen!
Ha már nem a megfelelő non-free iso-t töltöttük le, nem kell megöngyilkolódni, elég csak kiegészíteni a sources.list fájlt:
egészítsd ki a
sources.list
-et:minta
deb http://ftp.de.debian.org/debian stable main contrib non-free
-
st3v3np3t3r
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #73347 üzenetére
Egy házon belüli izolált környezetű kísérleti projekt keretében a legfrissebb Kali Linuxot tettem fel,a kísérlethez jó lenne a dedikált GPU. A kísérletről blogot kezdtem el írni,de még nincs publikus státuszban.
De mivel ez nem vált be, átállok ParrotOS-re. Most csinálom a pendrive-ot hozzá.
-
cigam
titán
válasz
akos.bartl #73334 üzenetére
Akkor a /etc/dhcpcd.conf fájlban egyszerűen töröld ki a vonatkozó sort:
static routers=192.168.1.1 -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #73346 üzenetére
Hy!
A Debian melyik kiadása van fent? Melyik leírás alapján mentél és hol ment zátonyra?Egy inxi -Gxxx kimenet is jó lenne, hogy lássuk a mostani állapotokat. Az inxi-t valszeg telepítened kell hozzá előbb.
-
st3v3np3t3r
nagyúr
Üdv. Techniaki kérdédem lenne. Van egy HP 8540w Quadro FX1800M dedikált GPU-val. Debianon nem tudom működésre bírni,azaz nem tudom telepíteni az Nvidia drivert. ParrotOS alatt megy úgy ahogy, de néha olyat produkál mint ha VRAM hibás lenne, de nem az, mert Win10 alatt hiba nélkül megy.
Sok oldalt olvastam ezzel kapcsolatban, egyik leírás se működik. Telepítem a csomagokat,de nem akar működödni.
-
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #73344 üzenetére
Ha emlékeim nem csalnak a terminal parancs alapból az elérhető legújabbat telepíti. Akkor a .82 volt a legutolsó. De ez Arch (Manjaro) nem Mint (Debian) tudod jól, itt minden kicsit más...
A lényeg az volt, hogy a zárt driver-t el kellett távolítani, a végén szerette volna újraindítani, na ezt nem szabad, csak rá kellett telepíteni az újat és ez után restart. -
válasz
vadkörte #73343 üzenetére
Ja, láttam, hogy van még két újabb is az 59-esnél, de először azt célszerű kipróbálni kérdezőnek, ami fenn van saját tárolóban is. Most már viszont többet tudunk jóvoltadból.
Valóban, ilyenkor el szokták távolítani a régi zártat, ezt nem is írtam, kösz a kiegészítést.
-
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #73342 üzenetére
"Hivatalos oldal szerint a 440-es driver jó a kártyádhoz. Akár innen is letöltheted."
Biztosan jó, azzal fut nálam is (GTX 750TI) 440.82, hogy egészen pontos legyek. És nem szórakoztam a grafikus telepítéssel, bár nekem csak a régi zártat kellett eltávolítanom és telepítenem az újat, terminal-lal volt vagy 10 perc. -
válasz
Storms #73341 üzenetére
Nem, gyakorlatilag el sem olvastad, a mit írtam, mert akkor az inxi -Fxx terminal kimenetet beraktad volna és abból lehetne látni mindent a rendszeredről, azt is, hogy milyen VGA drivert használ, abból ki lehetne találni, mit kell eltávolítani és feltenni.
Tényleg nem bántásból, de az miért jó, ha a kérdésedre kapsz választ, hogy mit kéne csinálnod, milyen alapvető információkat kéne megosztanod a segítőkkel, de szarsz rá, csak hajtogatod, hogy mitnemlehetezenérteni meg hogy leírtál mindent.
Nincs terminal a Mint-en vagy mi ilyenkor az ok, ami miatt eszed ágában sincs berakni egy qrva parancs kimenetet? Ahogy látom, a Látóasszony topikba se írtál semmit......
Pedig nem úszod meg a terminal használatát, mert célszerű lenne onnan felrakni a tárolóban is fenn lévő drivert:
sudo apt install nvidia-driver-440
elméletileg ezt használja most a rendszered, persze a verzió biztosan más:
xserver-xorg-video-nvidia-440
Ugyanezt a telepítést Synaptic használatával is megcsinálhatod. Gyanítom, hogy a xorg driver is frissül majd, kipróbálni nem tudom VGA híján, de a -s kapcsolóval ezt írja....
ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo apt install nvidia-driver-440 -s
[sudo] ubyegon jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
libnvidia-cfg1-440 libnvidia-common-440 libnvidia-compute-440
libnvidia-decode-440 libnvidia-encode-440 libnvidia-fbc1-440
libnvidia-gl-440 libnvidia-ifr1-440 nvidia-compute-utils-440 nvidia-dkms-440
nvidia-kernel-common-440 nvidia-kernel-source-440 nvidia-utils-440
xserver-xorg-video-nvidia-440
Ajánlott csomagok:
nvidia-settings nvidia-prime libnvidia-compute-440:i386
libnvidia-decode-440:i386 libnvidia-encode-440:i386 libnvidia-ifr1-440:i386
libnvidia-fbc1-440:i386 libnvidia-gl-440:i386Hivatalos oldal szerint a 440-es driver jó a kártyádhoz. Akár innen is letöltheted.
-
Storms
őstag
válasz
ubyegon2 #73330 üzenetére
Már leírtam a problémát feljebb. A screenshot-on azért van a legrégebbi (2004-es) hsz. a háttérben, mert szimplán rákattintottam a Linux kezdőknek topikra és a legrégebbi hsz.-ek jönnek be olyankor nem a legújabbak, és ott mentem rá az új hozzászólásra.
Nos mindegy ha nincs rá megoldás akkor megvárom míg kijön az új Mint a jövő hónapba (ha minden igaz) és akkor megy fel az.
----------------
Lindoz-t próbálta már valaki? Ajánlott rendszer? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
moleculez #73339 üzenetére
Ezen használtam, de már nincs nálam a gép: [link]
Az OSD nem mindig működött elsőre, néha kapcsolgatni kellett a már nem emlékszem minek hívta valamilyen segítség opciót aminek a része volt. De ettől függetlenül pöpec volt és az amúgy nem túl izmos gépen is normálisan futott. -
moleculez
veterán
Valamelyik Linux disztró, vagy akár DE fel van készítve tabletes módra? Majdnem lőttem ebayen egy W10 tabot kb egy csoki áráért,( tényleg nem tudom minek, semmi szükségem rá, csak ilyen sokadlagos gépnek.
)
-
cigam
titán
válasz
akos.bartl #73332 üzenetére
Az eth0 statikus vagy dinamikus IP-vel rendelkezik?
-
akos.bartl
friss újonc
Sziasztok,
szeretnék egy kis segítséget kérni.
Adott egy kis házi szerver.
A routing tábla így néz ki:$ route -n
Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
0.0.0.0 192.168.1.1 0.0.0.0 UG 202 0 0 eth0
0.0.0.0 192.168.0.1 0.0.0.0 UG 303 0 0 wlan0
192.168.0.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 303 0 0 wlan0
192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 202 0 0 eth0
A netet a wlan0-n keresztül kapom. Az eth0 egy lokális hálózat.
Csak akkor tudok internetet használni, ha kitörlöm az első sort.A gondom az, hogy amikor újraindul a szerver, akkor újra ki kell törölnöm.
Hogy tudom ezt beállítani, hogy ne kelljen állandóan törölgetni?
A rendszer egy raspberry-n futó raspbian oprendszer. -
leviske
veterán
válasz
Storms #73324 üzenetére
Ha belegondolsz, akkor nem sikerült volna a váltás, ha még mindig a használatban lévő zárt illesztőprogramok listájában lenne az nVidia saját drivere.
Itt van egy kolléga hasonló problémával és a nouveau driver eltávolítását javasolták neki terminálból, de nem tudom ez a megoldás a mai verzióknál is így néz-e ki.
-
válasz
Storms #73327 üzenetére
Mit nem lehet ezen érteni? Eddig
Semmit. Xorg-ot Ubuntun szoktak váltani Waylandra, lehet ezért nem értettem, mit szeretnél kérdezni. Az nyilvánvaló volt, hogy nVidia VGA-d van, de szerinted azt a 4 kérdést unaloműzésként tettem fel? Akkor csak játszatok barchobát a többiekkel.
A screeenshotod épp 2004-es bejegyzéssel a háttérben készült, így fene sem tudja, mit raktál fel. Legutóbb talán 37 különböző aktív Linux Mint-et számoltam össze, bocs, hogy pontosításra sarkalltalak.
-
Storms
őstag
válasz
ubyegon2 #73325 üzenetére
Mit nem lehet ezen érteni? Eddig zárt nvidia illesztőprogram volt beállítva, majd rámentem a Xorg (nyílt driverre) a fent csatolt képen ( ami most üres!). Az a gond ,hogy ott nincs semmi! Eddig ott lehetett állítani, hogy melyik drivert szeretném, de mióta rámentem a Xorg.-ra azóta eltűnt minden onnan... Linux Mint 19.3 és nvidia gtx 750 ti. (nyilván nem fogok felrakni egy több éves Mint-et mikor van újabb
).
-
válasz
Storms #73324 üzenetére
Szeva!
Bocs, de ez kb olyanra sikerült, mintha azt kérdezném, hogyan tudom kiporszívózni a rántott húst tegnap a szomszédban?
Mit szeretnél pontosan elkövetni? Mi történt? Mi a hibajelenség? Milyen hardverkörnyezet és milyen oprendszer?
csak példaként,
Linux Mint
ilyenkor qrva kevés,Linux Mint 19.3 Cinnamon
-ként már hordoz információt a leírás.A 4. kérdésre könnyen válaszolhatsz egy
inxi -Fxxx
terminal kimenettel, ami szövegkijelöléssel Programkód gombbal kezelten másolhatsz be ide.Vagy ez vagy a Látóasszony topik!
(csak kíváncsiságból kérdem, ugye nem kezded el 2004-től olvasni a topikot?)
-
Tarokk79
aktív tag
válasz
ubyegon2 #73318 üzenetére
Nem tudom mennyire vagyok jártas Linuxban.
Docker imageket szoktam szerkeszteni pl. Oracle instant clinetet installálni, meg egyéb csomagokat, hogy a többiek tudják használni. Általában Centos alól buherálok Debian alapú imageket (pl. python). Sima parancsokkal nincs bajom, sőt jobban kézre esnek, mint a dos-os megfelelőjük. Chown, chmod, grep, du, df parancsokkal barátságban vagyok. Szerintem a package kezelőkkel is yum, apt, opkg. A resolf.conf és hasonló beállításokat szoktam állítgatni. Vi-t nem szeretem, nano-t igen. OMV-t, OpenWRT-t, Raspbian-t, Coreeleet Windows alól puttyal szoktam állítgatni. Shell scripttel barátkozom, crontabot használom. Amúgy meg stackoverflow a barátom.
A mountolást nem értem, nem értem miért azt kell oda írni, hogy jól csatolja fel a könyvtárat.
Ez milyen szint? -
cigam
titán
Valami nem smukkok, most meg az ext4 partíciót nem hajlandó menteni:
Run partclone: partclone.ext4 -z 10485760 -N -L /var/log/partclone.log -c -s /dev/sda5 --output - | pigz -c --fast -b 1024 -p 16 --rsyncable | split -a 2 -b 4096MB - /home/partimag/W10-HDS-TC-VS-debian2020-05-24-15-img/sda5.ext4-ptcl-img.gz. 2> /tmp/split_error.mKlGfy
Partclone v0.2.88 http://partclone.org
Starting to clone device (/dev/sda5) to image (-)
Reading Super Block
we need memory: 614276 bytes
image head 4160, bitmap 606016, crc 4100 bytes
Calculating bitmap... Please wait... extfsclone.c: bitmap error at 30 group.
Failed to use partclone program to save or restore an image!
Pedig live médiával lecsekkoltam mindenik fájlrendszert, de hibát nem talált. Bekapcsoltattam a mentés előtti fájlrendszer javítást, de nem segített Mi lehet még? -
Cirbolya_sen
aktív tag
A Win10-re a 80GB csak akkor elég, ha szinte semmit nem teszel rá és nem tartod meg a frissítéseket a visszaállításhoz /melós lesz ebbe a keretben tartani a win10-et/ az 1 éves win könyvtáram ami azért takarítva is van az user és program könyvtárak nélkül 30GB, míg a mini pc linux partícióján alig van 10GB a 120GB-os SSD-n, pedig fut rajta néhány szolgáltatás.
-
válasz
Tarokk79 #73317 üzenetére
40-40 GB debiannak és Mintnek és van egy közös /data könyvtár az adatoknak
Így is tökéletes lenne, de ha minden letöltés egy külön particióra megy, akkor nagyon sok egy disztrónak a 40GB, az előbbi képen látod, mennyit foglal az sda1-en a fő rendszer, 17GB-ot a 30-ból. 30-30 GB az már bőven kimaxolja szerintem, persze Te tudod mennyi és mekkora csomagokat akarsz telepíteni majd a rendszerekre, de átlag felhasználó 20GB alatt elvan tárhellyel, az tuti.
De most már áruld el, kb mennyire vagy jártas a Linuxban? Apt csomagkezelővel elboldogulsz, ha csomagtárolókat kell felrakni, programokat telepíteni terminalban?
Egyébként jó az ötlet, hogy felrakod mindkettőt és majd meglátod, melyik marad a végére. Bár ehhez meg bőven elegendő a 20-20GB felosztás is, max ami marad, ahhoz hozzárakod a felszabadult helyet. Én csináltam erre az SSD-re egy 30-as meg sok 17-es particiót, nem belakott rendszer kb 10GB, de már nem nagyon disztróhopperkedem, csak 3 disztróm van összvissz.
(#73316) Cirbolya_se
Nincs semmilyen csörte, kolléga nem akarja érteni, nem érti. Pedig egyszerű, attól, hogy valaki használja 4 éve a Linux Mint-et, max bekapcsolni tudja és használni a programokat. Ez egy élő példa közvetlen környezetemből, erre írtam, hogy használni valamit mennyire borítékolja a hozzáértést. Semennyire. A kolléga könnyen rázza ki a kisujjából, hogy melyik iso-t kell felrakni, de nem mindenki 20 éve használja a Debiant
-
Cirbolya_sen
aktív tag
bocs hogy bele vauvau, de a kérdező írta amott korábban: "Debiant csak karakteresen használtam eddig"
és mehet tovább a csörte, tök feleslegesen
-
válasz
kovaax #73313 üzenetére
Ha a thread-ből nem jött le, mire utal a kérdésem, akkor nem érdekes. Azért biztosan el tudod képzelni, amint valaki bemegy egy munkahelyre és leül a gépe elé és használja a megszokott programokat. Aztán képzeld el, amint a user hazamegy és telepít egy Debiant, de első boot után se wifi se megjelenítő driver, se semmi......
Nem a kérdezőről van szó, róla ugyanis nem tudunk ilyen mélységig semmit, az alapkérdése persze utal arra, mennyire járatos az apt rendszerű disztrók terén.
-
cigam
titán
Ha már szóba került az insync, most féláron bezsebelhető.
-
válasz
Tarokk79 #73308 üzenetére
Igazán nincs mit!
Nem hallottál még a Mint-ről!
Ne szórakozz már.
Az kb olyan super konyhakész Ubuntu alapú disztró, amit olyan embereknek raktam fel eddig a gépeikre, akik még a Windowshoz is nokedlik voltak, Linuxról meg életükben nem is hallottak. Évek óta használják vígan.
Én is azt használom napi rendszerességgel 6 éve és soha nem volt vele gondom, Debiannal sem, de az tanított, persze épp amiatt raktam fel a Mint mellé.
Ha jól sejtem, akkor lehet olyat, hogy a home az nem is az SSD, hanem a NAS-on egy könyvtár
Ezt felejtsd el gyorsan, gyakorlatilag az SSD lényege veszne el így, egyéb zűrökről nem is beszélve. Hagyd akkor 100GB-ra a Linuxot és mikor ráérsz, a letöltéseket átküldöd NAS-ra. Ha van net, a NAS néha akkor is szokott trükközni, gondolom nem csak az enyémre jellemző ez.
Mi az a Centos?
-
Tarokk79
aktív tag
válasz
ubyegon2 #73307 üzenetére
Köszönöm válaszokat nagyon hasznosak.
Igazatok van, ki kell próbálnom, hogy melyik válik be nekem. A Centos-t ismerem, de Debiant csak karakteresen használtam eddig, a Mintről meg nem is hallottam
.
Centos 8 alatt Docker van vagy podman?
Ha jól sejtem, akkor lehet olyat, hogy a home az nem is az SSD, hanem a NAS-on egy könyvtár, csak ha nem otthon vagyok, vagy nincs net, akkor nem tudom mi lenne
.
-
válasz
Tarokk79 #73300 üzenetére
Linuxnak, ha nem töltesz nagyon a /home-ba, akkor 30GB bőven elég, nekem a fő disztróm azért 30GB, mert néha nem figyelek és a Gnomecast meg a többi galád letölt rá, de láthatod mennyi hely foglalt belakva: (sda1, 4, 10-en van rendszer)
Választás meg egyszerű, ha csak felrakni és használni akarod, akkor Mint Cinnamon, ha tanulgatni is akarod az apt rendszert, akkor Debian. Annyit érdemes tudni, hogy a Mint a Cinnamonnal és a saját csomagjaival sokkal jobban néz ki és használhatóbb, mint ha a Debian Cinnamont választod.
Persze totál ugyanezt el tudod érni Debiannal is, ahogy imént említettem, tanulgatva a rendszert.Szerintem nézd meg a weboldalt, melyik iso-t töltenéd le, ha ki tudod választani a megfelelőt, akkor mehet a Debian. Ha nem, akkor Mint. Most a súgott nonfree repot ne vedd figyelembe.
(#73306) kovaax
User jogokkal Redhat használat? Az mire elég?
(#73305) Cirbolya_sen
Tökéletes a meglátás, rengetegen beleesnek ebbe a hibába, hogy letöltenek egy normál iso-t és pislognak, hogy miért nincs wifi! Csak példaként említettem, mivel nemrég az iwlwifivel megszívtam én is, pedig tudtam amúgy, hogy alap a nonfree iso.....
-
kovaax
őstag
válasz
Cirbolya_sen #73305 üzenetére
Egyrészt mostmár tudja, hogy honnan kell letölteni a megfelelő iso-t, másrészt ha a munkahelyén Redhatot használ, akkor nem lesz gondja a Debiannal sem.
-
Cirbolya_sen
aktív tag
válasz
kovaax #73304 üzenetére
"Ha"
Magamból indultam ki, amikor ugyan ebben a dilemmában voltam. Feltelepítettem Debiant, Mintet /Ubuntust és Debianost is/ meg néhány féle Ubuntut is. A mini pc-n pl, Ubuntu Studio van amin fut a Kodi, mert az Inteles VGA-at már a telepítésnél ez kezelte a legjobban, lusta voltam keresgélni az elején, minél előbb használni akartam
-
kovaax
őstag
válasz
Cirbolya_sen #73302 üzenetére
Ha a megfelelő iso-t tölti le az ember, a Debiannal sincs gond.
Szerk.: És bármelyik linuxra fel lehet rakni bármelyik asztali felületet, akár utólag is, egyszerre többet is.
-
kovaax
őstag
válasz
Tarokk79 #73300 üzenetére
A Debian-t én speciel XFCE-vel használom, de ha csak az enter-t nyomkodod, Gnome 3.30-at kapsz, de van még KDE, LXDE és MATE is. Plusz minden más.
Ha melóban RHEL, akkor praktikus lehet Centos otthon, a workstation Gnome-mal jön, nekem is az van a Debian mellett a nagyobbik gépemen, mondjuk 8, míg bent RHEL 7.8-nál tartunk csak.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Tudományos Pandémia Klub
- One mobilszolgáltatások
- Egyre jobban hisz az AI-képes szemüvegekben a Meta
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Kerékpárosok, bringások ide!
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Léghűtés topik
- Milyen processzort vegyek?
- Bittorrent topik
- További aktív témák...
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R 5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB Rampage SHIVA Corsair 650W
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép PC Játékra! I3 10100F / RTX 2060 12GB / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- DDR5 8/ 16/ 32GB 4800-5600MHz SODIMM laptop RAM, több db- számla, garancia
- LG 45GR95QE - 45" Ívelt OLED / 2K WQHD / 240Hz 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest