Hirdetés
-
PROHARDVER!
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Batman2
őstag
A multimétereknek elég vékony a vezetékükben a réz mag, így 10A felett már párvmásodperc alatt is melegednek!
De az is kérdés, mit ad le a táp, mert nekem úgy rémlik, hogy a tápok az 5V-os ág terhelését figyelik, az alapján stabilizálják a kimenő feszültségüket.
Ha Te csak a 12V-os ágat használod, akkor kérdés milyen feszt ad a táp a kimeneten, egyáltalán szabályoz e vagy sem.Mondjuk nekem korábbi tapasztalataim alapján, ha nem terheltem meg az ATX táp 5V-os ágát, akkor a 12V-os ágon csak alig 11V körül produkált, tehát feszültségben kevesebbet adott, nem többet.
Üdv.
-
Reno7
senior tag
Üdv
Átalakítottam egy régi PC tápot egy sima egyenáramú táppá, ami annyit tesz hogy összeforrasztottam a külön 12 voltos ágakat és külön a negatív vezetékeket, mindezt azért hogy elektrolízishez használatos tápot kapjak, ami működik is, a táp és a kábelek sem melegednek. Azonban, amikor megszeretném mérni az áramerősséget, akkor a multiméterem(Maxwell 25201) túlterhelést jelez, a kábelei pedig 2mp alatt olyan forróak lettek hogy kellemetlen volt fogni, mindez azért érdekes mert a táp elvileg 18A-t tud leadni a 12 voltos ágakon, a multiméterem pedig 20A-ig képes mérni. Na most vajon a táp ad le erősebb áramot a kelleténél, vagy a multiméterem túl gagyi? Mindez azért lenne fontos mert egy hosszabbítót akarok csinálni a masinához, hogy mégse 15 centire legyen egy láda víztől, a 18A-hez elég kellene legyen a 2,5mm-es, de ha netán 20A fölött ad le a táp, akkor ez már vékony lenne igaz?
Kicsit hosszú lett bocs
-
Moleman
addikt
válasz
Kernel #58543 üzenetére
Á, értem, ismét egyszerűbb a megoldás, mint ahogy én megközelítettem.
Csak az a baj, hogy ugye kész eszközt veszek, és még csak át sem látom, hogyan működik, nemhogy módosítsam.
Na jó, most hogy alaposabban nézegettem, sikerült beazonosítani a fogyasztót és a FET-et.
De egy próbát megér, annyira nem drága dolog, hogy ne érje meg kísérletezni vele. Ha nagyon muszáj, forrasztani is tudok, ha egy micro usb kábelt össze tudtam forrasztani nagy pillanatpákával, akkor ez is menni fog.(#58544) Batman2
A 10 ampereshez, amit vettem, oda van írva, hogy fix 10A, de 10 mp-ig 20-at is kibír. A melegedés meg majd kiderül, meg hogy milyen házba tudom beépíteni (pl van itthon tenyérnyi falon kívüli fedeles elosztódoboz, ha nem melegszik nagyon, akár abba is beépíthető). -
Batman2
őstag
válasz
Moleman #58522 üzenetére
A PWM modulátorban található kapcsoló elem, pl. FET impulzusban sokkal nagyobb árammal elbír, mint folyamatos üzemmódban így nem igen zavarja, ha hidegen indul az izzó, közvetlen a félvezetőről.
Persze, hogy egy ilyen Ebay-en kapható kis kapcsolásba milyen, mekkora terhelhetőségű kapcsolóelemet tesznek, hogy a megadott érték (amper) az impulzusban, vagy folyamatos terhelésnél értendő, az jó kérdés !Én készítettem is ilyen kapcsolást, nyilván nem ilyen összegért, amiben olyan kapcsoló elemet használtam, ami folyamatos terhelésnél is 10 amper felett bírt, impulzusban pedig majdnem tízszeresét bírta !
A biztonság kedvéért azért kettő kapcsoló elemet alkalmaztam, de arról 3db 60W-os izzót tudtam hajtani zokszó nélkül.
A kapcsolóelem melegedése némileg függ a kitöltési tényezőtől is, hogy mennyit van bekapcsolt állapotban, de közel teljes fényen sem volt vészes a melegedése, persze ezen kis áramkörben találhatónál jóval nagyobb bordát tettem a sajátomra.Üdv.
-
Kernel
nagyúr
válasz
Moleman #58540 üzenetére
A topikban már szerepelt képen tudnám mutatni:
Berajzoltam pirossal egy kapcsolót. Ha például a FET beállít 50 % kitöltést, de én a kapcsolóval átkötöm, akkor nyilván maximumra kapcsol.
Ehhez dióda sem kell, viszont közös a pozitív, csak a negatív ágon lehet beavatkozni.
-
Batman2
őstag
válasz
dave0825 #58514 üzenetére
Ahogy Kernel kolléga is mondja, az izzónak semmi baja nem lesz tőle !
Gondolj arra, mi van a hálózatról üzemeltetett 230-as izzókkal ??
Azok sem villognak és nem mennek hamarabb tönkre, pedig másodpercenként 50-szer van nullátmenet, vagyis nem kap áramot egy pillanatra, továbbá minden periódusban ellentétes irányban folyik az áram, mégsem "rázza szét", teszi tönkre az izzószál anyagát.
A PWM modulátorok ráadásul jóval magasabb frekvencián szoktak rendszerint üzemelni, mint 50Hz, tehát még kevesebb esélye van az izzónak követni a ki-be kapcsolgatást, nem mintha az 50Hz-et is tudná követni.A közlekedési jelzőlámpa sárga fényének villogsa viszont olyan alacsony frekvencia, amit ugyebár egy izzó is jól tudott követni (manapság már valszeg abban is LED van), az biztosan nem tett túl jót neki.
Üdv.
-
mezis
félisten
válasz
Kernel #58479 üzenetére
Beforrasztottam egy 10Ω-os ellenállást, kicseréltem a púpos, 0μF-osnak mért (felirat szerint 1,5μF) elkót 2,2μF/450V-osra és működik.
(Az eredeti ellenállás fekete zsugorcsőben volt. Napfényben, nagyítóval nézve is ugyanolyan feketének látszik az első gyűrű is, mint a második, harmadik.)
-
Moleman
addikt
-
darvinya
titán
Köszönöm válaszokat.
-
Kernel
nagyúr
válasz
darvinya #58535 üzenetére
Dióda nem kell és nem is jó úgy, mert megemeli viszonyítási pontot, annyival többet adna le a kimeneten.
Kapcsolni sem kell, mert a használat nélkül a nyugalmi áram elhanyagolható, nem is melegszik egyáltalán. Ez csak ennyi:
A 12 V-ra feltöltött kondi átkapcsolása a 9 V kimenetre nem okoz kárt elvileg.
(#58536) tvamos
XL4015 vagy XL4005 szokott ezeken lenni, van hozzá PDF.
(#58534) Moleman
Az a gond, hogy a PWM-modulok egyik kimenete gyakran közös pozitív a bemenettel és a negatív ágon kapcsol / szabályoz. Jobban belegondolva, ebből még lehet is probléma (ha ilyen a modul), mert a lámpa negatív ága testre megy, azt nem tudod bontani.
-
Moleman
addikt
Még egy ötletem támadt, így, hogy 2 PWM vezérlőm van.
Szeretnék halványan világító indexeket előre, mint szélességjelző, az autóban ezt is könnyen megoldottam, duplaszálas 21/5W izzóval és hozzá való foglalattal, viszont a motor kicsi, száron lógó indexeibe valószínűleg nem egyszerű más foglalatot farigcsálni.
Megoldható lenne az, hogy 2 párhuzamos ágon kap áramot ugyanaz a 21 wattos izzó? Az egyik ágról fixen kapná a halvány fényt a PWM szabályzón keresztül, a másik ágon pedig a gyári index jel jönne egy relén át, ami minden villanást átengedne. A minden ág végére kerülne az izzó elé egy dióda, hogy ne zavarhassanak be egymásnak visszafelé.
Vagy ebben az esetben villanási ciklusban túl nagy lenne az áram? Ez mondjuk megkerülhető, ha egy plusz relé a PWM oldali áramot kikapcsolgatná villanáskor, csak ismét túl bonyolult lenne már.Köszi!
-
Kernel
nagyúr
válasz
tvamos #58532 üzenetére
Van benne mindkettő, amellett előnye az LM2596-hoz képes az is, hogy FET kapcsol benne, nem bipoláris tranzisztor.
Emiatt kevésbé melegszik, jobb a hatásfok és szinte nem is igényel többletfeszültséget a stabilizáláshoz. A másiknál 1-2 V kell pluszban a bemeneten, ennek pár tized is elég.
-
Kernel
nagyúr
válasz
dave0825 #58524 üzenetére
12 V-ot nem bírja, de azt az áramgenerátor azonnal leszabályozza. Amikor a LED rajta van, lehúzza a feszültséget kb. 3 V-ra.
Noha a rövidzáras teszt valószínűleg mérvadó, ellenőrizném még LED-del is, mennyire áll be, de kettőt kötnék párhuzamosan, nehogy kinyírja a 470 mA.
Utána az áramgenerátoron megkeresném azt a söntöt, ami az áramot figyeli, annak segítségével szabályoz az áramkör. Ha annak értékét növelem, nő rajta a feszültségesés, kisebb szinten fog korlátozni. Közben arra is fény derülne, hogy szabályoz-e rendesen, vagy hibás maga az áramkör.
Tehát általában 1 db ellenállás cseréjével szabályozható a generált áram, azzal belőném kisebbre.
Vagy kiiktatni az egész áramgenerátort és rendelni helyette egy 300 mA-os modult, amit korábban linkeltem.
(#58523) darvinya
Ezért is említettem az üresjárási feszültséget, azon belül is a pufferelt érték a lényeg. Ami a stab. IC bemenetén jelentkezni fog, azt kell megmérni.
13,8 V a névleges terhelésre vonatkozik.
-
dave0825
őstag
válasz
Kernel #58516 üzenetére
Tehát mit érdemes csinálnom az egésszel akkor? Ha a 12V-ot bírja is a led, a 470mA sok neki, ellenállás pedig nagyon melegszik. Vegyek nagyon teljesítményűt, ami bírja a hőt, vagy mit? Nem lehet, hogy azért halt meg a led benne, mert 470mA sok volt neki, és eddig bírta? Kínai meg nem foglalkozott vele, hogy nézőt bírja majd... Nem nagy összeg, 2000 ft kb., de mondom ha 1-200-ból megoldható, akkor inkább megcsinálom.
-
darvinya
titán
Sziasztok
Nemrég említettem trafó adatait nem jól tudtam.
Tehát ráírva 13.8V 1A, mérve 18.92V.
S mint írtátok ennyi kell 12V-os StabIC-hez. -
Moleman
addikt
válasz
tordaitibi #58520 üzenetére
Köszönöm szépen, pont most jöttem rá én is, hogy az csak 3A, már licitáltam is egy 5-ösre.
Sajnos a felfuttatás is az ő dolga lesz, mert gyújtásra egyből a DRL fog bekapcsolni (egy külön időzítővel és relével meg tudnám oldani, hogy előbb felkapcsolódjon, de az túlbonyolítaná).Szerk.: időközben találtam egy 10 amperest is, alig drágábban, ez remélhetőleg elbír a felmelegítéssel.
-
válasz
Moleman #58515 üzenetére
Kedves kolléga, egy kb. 0,5 másodperc tehetetlenségű feszített vastag izzószál modulálva 20kHz frekvenciával, azaz másodpercenként 20000szer. Megeszem a kalapom ha ezt valaki szemmel látja, vagy zavarja. Az izzó élettartamára véleményem szerint csak pozitív hatással lehet.
Ennyi az egész, a potival beállítod a neked megfelelő fényerőt.
Mivel neked a pozitív ágban kell a szabályozás, a fetet P csatornásra kell cserélni, a felső ágba tenni, a terhelést az alsóba. Ha csak izzó lesz, a szabadonfutó dióda is elhagyható.Ha kéred, átrajzolom szívesen.
Szerk, látom keresgéltél kész panelt, a 3A az neked kevés lesz. Min.5A kell, inkább több.
Az izzószál hidegellenállása miatt, az indulási áramlökés a többszöröse,
Elég a 3A szabályzó is, ha először teljes fénnyel, a gyári módon kezdesz, és utána iktatod be a dimmert, de ez így macerás. -
Moleman
addikt
válasz
Kernel #58516 üzenetére
Köszi, ebben az esetben nagyon szimpatikus megoldás, főleg, hogy gyakorlatilag szabadon beállíthatom a kívánt fényintenzitást DRL módban. Ez a PWM vezérlés hogy működik, csak a meglévő tápfeszültséget engedi/nem engedi, vagy van valami teljesítményküszöbe? Elbír akár 5 amperral, ha úgy adódik?
A kivitelezéshez majd szerintem kerítek egy villanyászmérnököt.
-
Kernel
nagyúr
válasz
dave0825 #58511 üzenetére
Ampermérő vagy multifunkciós, ez már mindegy, viszont a terheletlen feszültségnek csak másodlagos jelentősége van.
Jelzi a lehetséges korlátot, de attól még előfordulhat, hogy már 11 V-on sem bírja leadni a 470 mA áramot.
Vagy a működés érzékeltetése kedvéért tételezzük fel, hogy ez az áramgenerátor 0-11 V kimeneti feszültség mellett képes stabilan tartani a kimeneti áramot, amihez megkövetel 13 V betápot.
A labortápon beállított 3 A csak a bemenő korlát. Vagyis a tápegység 3 A-nél menne át áramgenerátoros (CC) módba. Ilyenkor a kettő közül értelemszerűen a kisebb korlát (470 mA) fog érvényesülni.
Az izzó PWM szabályzása nem jelent semmi problémát, sőt bevett dolog. A triac fázishasító is rokonságban van ezzel, az is szélességet szabályoz, csak nem négyszögjelet.
Az izzó pedig átlagol, ez nem számít hidegen történő kapcsolgatásnak, hiszen nem hideg. Izzásban van.
Step-down konverterről volt szó, az is majdnem ugyanaz, de izzóhoz valójában felesleges a dióda stb. Sőt, nagyobb veszteség jön létre rajta, mintha egyszerűen PWM négyszögjel megy az izzóra, kapcsoló FET-tel.
-
Moleman
addikt
válasz
Batman2 #58512 üzenetére
Én is arra gondoltam, mint dave0825 kolléga, olyan lenne, mintha folyton kapcsolgatná az izzót, az élettartam valószínűleg rövidülne, de ami még rosszabb, látszana is a fényerő ingadozása. Én mondjuk ledek esetében sem szeretem a PWM-et, a legtöbb esetben látható, zavarja a szemem.
Időközben néztem jobb minőségű ledes H7 égőket is, lassan emészthető árkategóriába kerülnek, hogy megérje kipróbálni, annál mondjuk játszhat a PWM, DRL üzemmódban, úgyse én nézem.
De amennyi pénzt eddig kidobtam feleslegesen ledekre, valószínű ez is zsákutca lenne (autóban első helyzetjelző, hátsó helyzetjelző/féklámpa, rendszámvilágítás, tolatólámpa, belső világítás - ezeknél bevált a led, minden másra eddig alkalmatlan volt).
-
Batman2
őstag
válasz
Kernel #58502 üzenetére
Szevasz
Igen, ezek valóban előtétek, egy relésor kapcsolja őket, amit valamilyen mikrokontroller vezérel binárisan gombnyomásra, tehát nagyobb fordulathoz van mikor nagyobb kondit kapcsol, máskor kettőt kapcsol párhuzamosan.
Kínai gyártmány a masina, így pláne kérdőjeles az alkatrészek élettartama, kínai minőségben.Köszi a megerősítést, akkor mindenképpen veszek egy garnitúra kondit, kicserélem, aztán ha rendben van, akkor kicserélem a többi problémásban is.
Üdv.
-
dave0825
őstag
válasz
Kernel #58508 üzenetére
Így mértem:
Bocs, ampermérőt írtam, de digitális multiméterre gondoltam, csak egyenárammérésre kapcsolva. Kép jól mutatja, mit mértem. Fogyasztó egyik mérésnél sem volt rákötve, azt külön mértem meg, áramgenerátor nélkül, csak egy labortáp, a led, és a digitális multiméter volt a körben. Így 3.2V-on 220mA felvétele volt a led-nek, bemeneti áram akár lehetett 3A-en is, akkor is ugyanannyit vett föl a led.
Tudom, hogy áramot sorbakötve lehet mérni fogyasztóval, de Te írtad, hogy nem kell fogyasztó az áramgenerátor méréséhez, ezért ugyanoda volt kötve, mint a fesz.mérésnél, csak átdugtam a banándugót a másik csatiba, hogy tudjak fesz-t mérni, ne 20A-es dugaljban legyen. -
Kernel
nagyúr
válasz
dave0825 #58505 üzenetére
De ez így ellentmondás:
0.47A van a kimeneten... 13V-os feszültséggel a bemeneten olyan 12V körül volt a kimeneten.
Ha a kimenetre rákötöd az ampermérőt, az rövidre zárja. Nem lehet az ampermérőn 12V. Ha meg nincs rajta az ampermérő, akkor nem folyhat 470 mA.
Itt persze csak a 10-20 A-os méréshatár jöhet szóba, mert ha 200 mA állásban rákötöd, akkor kiolvad a műszerben lévő biztosíték.
Ha leveszed az ampermérőt, akkor felszökik a kimeneti feszültség, ez természetes, de ezzel nem kell foglalkozni. Épp a már leírtakból következik: ha végtelen ellenállással terheled, azon csak végtelen feszültséggel lehetne áramot generálni (vagy nem, de ez most mellékes). Ezért elkezdi emelni, de 12 V-nál nem tud feljebb menni, ott a vége.
Ettől függetlenül ráköthetnéd a 3 V nyitófeszültségű LED-et, ami lehúzná kb. 3 V-ra, ahogy kell.
Egy gond van, hogy 470 mA áramot küldene rá, ami egy 300 mA terhelhetőségű LED-nek sok. Vagy két ilyen LED-et kell párhuzamosan kötni, az már 600 mA-t is elbír.
-
dave0825
őstag
válasz
Kernel #58490 üzenetére
Terhelést nem kötöttem rá semmit, azt írtad, hogy lehet az árammérővel rövidre zárni (digitális multiméter 2 végét a 2 kimenetre kötöttem, mintha feszültséget mérnék, alapból tudom, hogy sorba kell kötni, de írtad, hogy itt nem kell fogyasztó, így nincs mivel sorba kötni). Az értékek pedig ennyik voltak, ez biztos. 0.47A alapból terhelés nélkül csak multit rákötve, ha rákötöttem a led-et a kimenetre, vissza kellett vennem a bemeneti feszt 3V környékére, mert 12V sok a led-nek, viszont így 0mA áramfelvétel, és 0V fesz volt a kimeneten (gondolom 12V-on működik csak az áramgenerátorom). Így áramgenerátor nélkül próbáltam a led áramfelvételét, táp 3.2V-ra állítva, áramerősség 300mA-3000mA-re állítva is 220mA volt az áramfelvétele a led-nek.
-
Kernel
nagyúr
-
darvinya
titán
Sziasztok
Van egy trafó, amin egyenirányítás után 13.8V-os.
Ez 12V stabIC-hez elég, max. 1.5A -ig? -
Kernel
nagyúr
Kerámia csőkondenzátor, mára kiment a divatból. Rádiókban, műszerekben is használatos volt.
Leglényegesebb tulajdonság ebben a kategóriában ugyanaz, hogy nem tekercselt, vagyis az induktív "mellékhatások" nem játszanak.
(#58498) Batman2
Ha valóban előtét (és nem a segédfázis-kondenzátorról van szó), az is meghibásodhat idővel, a rajta folyó áramtól.
-
pjen
félisten
Azzal nincs gond,valahová mindenképpen kell valami központi egység amit programozol.Vagy minden ablakhoz külön akarsz vezérlést?Annak is csak kell hely,mindegyikhez,táp,stb.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Nvidia RTX 3080TI Founder Edition
- Eladó jóárísított vízhűtők, Lian Li, Artic, Enermax, Alphenpön! LCD-s is több féle!
- Apple Watch Series 8 45mm Silver Alu bontatlan szíjjal + kiegészítők
- Eladó Gamer szék párna csomag!
- Lenovo ThinkCentre M710s SFF / i5-7500 / DDR4 / USB 3.1 / NVMe M.2 / WIFI / több db / számla
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A12/Samsung Galaxy A22/Samsung Galaxy A32/Samsung Galaxy A52
- Bomba ár! HP ProBook 430 G3 - i5-6GEN I 8GB I 256SSD I HDMI I 13,3" HD I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U727 - i3-7GEN I 16GB I 256SSD I 12,5" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! I5 9400/ RTX 2060 / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- Samsung Galaxy A52s 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest