Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mormota

    senior tag

    válasz Kalandor #5 üzenetére

    én nem az étel nevére gondoltam, hanem elkészítésének precíz módozatára (recept)

    és a 4 másik topikból kb 2 db normális, és használható recept tűnt ki:

    Rakott kenyér

    öntet:
    Egy felkavart 2 dl-es tejfölbe beleütünk egy tojást sárgájástul, fehérjéstül. valamint egy kevés szerecsendiot reszelünk rá majd elkeverjük.(nagyobb adag több öntet ugyebár)
    szendvics:
    Lényegében vajaskenyér, fedve szeletelt sajtal.(az magyarban trapista, de persze izlés szerint!)

    Egy kivajazott tepsibe ala tetöcserép elhelyezzük a szendvicseket, közben gyenge fedésig locsoljuk az öntettel. A maradék öntetet nyugodtanöntsük még rá ugy félfedésig.
    süssük ki az egészet a sütöben, mig az öntet megpirul.



    Lengyel hering olajban :

    50 dkg sózott heringfilé, 1 hagyma, szemes bors, olaj
    A sózot heringfilét beáztatjuk vízben (általában nagyon sós, mint az a nevéből is várható). A filéket szárazra töröljük (ezt nem tudom minek) szükség esetén feldaraboljuk (elegáns méretűre).
    A hagymát apró kockára vágjuk.
    Befőttes üvegben egymásra rétegezzük a hagymát és a heringet, közben szemes borssal fűszerezzük. Az egészet leöntjük olajjal, vagy olivával. (Megnyomkodjuk, eg fakanál segítségével a levegő buborékokat megpróbáljuk eltávolítani )
    Hűtőben összeérleljük.

    (Kenyér, piritós, főtt krumpli is illik hozzá.)

    Illusztrálok, tehát vagyok

  • _Yvorl_

    tag

    válasz Nyina #694 üzenetére

    Bocs a kései válaszért.

    Ha csak babos lenne akkor nem irnám, pont, hogy padlizsános zakuszka mien finom. Többféle izben is lehet késziteni, van babos, padlizsános, gombás, zöldséges, ki mit szeret.

    Macerásnak nem olyan macerás. Akkor van vele gond, ha télire elrakni csinálod és sokat.

    Receptje annyi, hogy sok olaj aztán rá sok hagyma aztán kért egység sima paprikát és két egység gogosárit (piros, de nem a kaliforniai) (leturmiszolva) vizzel és izlés szerinti paradicsomlével felöntve főzni kezdünk. Közbe egy egység padlizsánt tüzön egészbe megpiritjuk aztán meghámozzuk lemossuk és leturmiszoljuk. Ha a paprika már kezd megfőni akkor ezt a padlizsánt is hozzáadjuk. izlés szerint fűszerezzük az egészet.

    NAgyon finom kenyérrel és friss paprika paradicsommal.

    You can't teach new tricks to an old GOD!

  • Van egy tuti reggeli receptem:
    Kenyér megpirítva, bekenve mustárral, lágy tükörtojás rá, lehatőleg rácsorgatva is egy kicsit, és az egészre hagymakarikákat kell tenni.2 szelet és tutira laktatós volt:D.Igaz egy fogmosást és egy fél csomag orbitot érdemes bevenni utána mielőtt emberek közé megyünk, viszont tényleg jók így együtt :DDD

  • válasz ladybug #741 üzenetére

    Na ez az, nekem is ez a recept volt meg, a tejre emlékeztem :DDD .Amúgy én kenyérsütőben szoktam azon is van dagasztó program, csak beleöntöm a cuccot, összedolgozza, megkeleszti, és szól ha kész van, nem kell vele legalább dagonyázni, meg gyúrni wazze :DDD
    nyávogi: Nincs baj a porélesztővel csak nem biztos hogy abból is a Dr Oetker a legjobb, sőt, most megnemmondom milyet vettem, amit agyondícsértek, valami barna tasakos, a neve nem ugrik be, na szóval én otthon kenyeret sütök ezért az élesztő, 1tasak bele, meg a többi cucc, és frankón megkel a tészta mindíg, a pizzába is 1 tasakkal szoktam tenni, nem sajnálom én belőle :DDD

    [Szerkesztve]

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz ipavlidu! #1034 üzenetére

    pl. onnan, hogy te sütöd ;) 10k körül/alatt is találsz már normálisabb kenyérsütőgépet, receptet meg találsz vagy valamelyik szaktopikban a neten (pl. indexen egész topikja van a házikenyérnek), vagy itt is, asszem ide is beírtam az enyémet.

  • ladybug

    őstag

    válasz ngabor2 #1083 üzenetére

    Például:
    Sajtos keksz kukoricalisztből (gluténmentes)

    Hozzávalók:
    25 dkg reszelt sajt (lehet többféle is)
    30 dkg kukoricaliszt
    2 db tojás
    csipetnyi só
    szükség szerint tej
    zsír (a tepsi kikenéséhez)
    köménymag (a megszóráshoz)
    reszelt sajt (a megszóráshoz)

    A hozzávalókból - szükség szerinti mennyiségű tejjel - kemény tésztát gyúrunk. Vékonyra kinyújtjuk és derelyevágóval, illetve késsel négyszögeket vagy kiszúróformával más alakzatokat vágunk belőle. Kizsírozott tepsibe tesszük, s megszórhatjuk köménymaggal, sajttal is. Halványsárgára sütjük.

    Burgonyás pogácsa
    Hozzávalók négy személyre:
    1/2 kg burgonya, (újburgonyából nem jó), 2 dkg élesztő, 2 evőkanál tej, 1 mokkáskanál cukor, 2 kávéskanál só, 40 dkg gluténmentes kenyérpor, 2 egész tojás, 2 evőkanál tejföl, 10 dkg vaj, 10 dkg reszelhető sajt, kb. 2-3 evőkanál rizsliszt

    Elkészítése:
    A burgonyát héjában puhára főzzük. Megtisztítjuk, majd átnyomjuk burgonyanyomón. Az élesztőt langyos cukros tejben felfuttatjuk. A burgonyát összedolgozzuk az élesztővel, vajjal, kenyérporral, sóval tejföllel és a tojások sárgájával.

    Langyos helyen kb. fél órán át kelesztjük. Rizsliszttel megszórt deszkán kb. 2 cm vastagságúra nyújtjuk, késsel kockásra csíkozzuk, pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A karikákat megsodorjuk, hogy magasabbak legyenek, megkenjük tojásfehérjével, megszórjuk reszelt sajttal. Előmelegített sütőben 150 fokon addig sütjük, míg a teteje szép piros lesz.

    Itt bőven van recept.

    Ti férfiak soha semmit nem tudtok megtalálni. A teafű a gyógyszeres fiókban van egy kakaós dobozban, amire rá van írva, hogy só.

  • ipavlidu!

    tag

    Sziasztok! :)

    Újból jelentkezem, ezennel nem kérdéssel, hanem meg szeretnék osztani veletek egy receptet:

    Cézársaláta

    Nagyon finom. Elkészíteni is nagyon egyszerű, még én is meg tudtam csinálni (ez nagy szó, még csak rántottát és ilyet tudok). Én speciel magában ettem, úgy is nagyon finom. A hűtést annyira nem szereti, tekintve hogy vannak benne kenyérdarabok.

    Szerintem teljesen jó olivaolaj és olivabogyó nélkül is, nálunk éppen nem volt itthon, de nagyon finom lett.

    És végezetül két kép:

    Cézársaláta kép 1
    Cézársaláta kép 2

    Jó étvágyat! :))

    [ Szerkesztve ]

  • Timocicu

    aktív tag

    válasz ngabor2 #1368 üzenetére

    Wáóóóó!

    Ez nagyon jól hangzik! Már nyelek is nagyokat! Sajnos a férjem nem nagyon,sőt egyáltalán nem szereti a gombát, de azért ezt a receptet lehet kipróbálom. ;)

    Azért, ha anyósa tejfölös gombapörit készít nokedlivel, arra nem mer nemet mondani. Bezzeg, ha én teszek valami ételbe egy keveset, azt kipiszkálja a tányér szélére!

    Egy jó töltött dagadó is finomabb, ha a töltelékébe van egy kevés gomba! Én teszek a húsos töltelékbe igaz sokan beízesített kenyérrel akarják felturbózni szegény dagadót.

    „Kell, hogy valahol hiányozzak, hogy álmatlan éjt okozzak, hogy valaki, ha nincs is messze, felriadjon minden neszre, hogy én legyek az élete értelme.”

  • PazsitZ

    addikt

    válasz Yodafon #1390 üzenetére

    Amit sokszor csináltam magamnak egyetemistaként: ngabor receptje alapján
    hozzávalók esetemben:
    Csirkecomb/mell
    hagyma, fokhagyma
    krumpli
    mustár
    sör
    én így csináltam:
    Kisebb sütőtál, csirkecombot/mellet megtűzdeled fokhagymával bekened mustárral, be a sütőtálba. Hagymát karikákra vágod rádobálod. krumplit karikákravágod, mellédobálod. kis sört aláöntesz be a sütőbe.
    Sört elkortyolgatod.
    Ha a hús kész kiveszed a hagymakarikákkal együtt. A megmaradó lében még sütsz egy kicsit a krumplin.

    Amúgy egy gombapaprikás is olcsón kijön.
    Sajtos, tejfölös tészta szintén olcsó.
    Saját "találmányom": [link]
    Az itteni rakott kenyér se rossz
    De szerintem egy pizzát elkészíteni se túl drága arról olvashatsz itt is meg van egy logout cikk is róla.

    - http://pazsitz.hu -

  • hanee

    senior tag

    válasz ngabor2 #1498 üzenetére

    Szia!

    Ez a kenyér esetében speciel lehetetlen, mert egy speciális lisztből készül, aminek nagyon magas a protein tartalma, a szénhidrát tartalma pedig igen alacsony. Ezt kizárólag az ő Zrt.-jük forgalmazza Magyarországon (ha jól tudom Angliából jön), tehát a piacon még hasonló termék sincs jelenleg (szorgalmazom ha megjelenik!).
    Egy szelet szénhidráttartalma körülbelül ugyanannyi, mint egy szelet puffasztott búzáé, viszont nehezebb. Abból pedig még vacsorára is megehetsz két szeletet ha fogyózol, ergó ebből is.

    Lehet hinni vagy nem hinni, a tények ott vannak a csomagoláson, el kell olvasni.
    Én azt mondom, lehet úgy is fogyni hogy szenvedsz, meg lehet úgy is, hogy soványra eszed magadat egy picivel drágább termékekkel (15-20%-ról beszélünk), amikből mellesleg sokkal kevesebbet eszel meg. A kenyér pl. igaz, hogy 500 Ft egy csomag, de naponta 2 szelet kenyeret eszel, és 10 szeletet tartalmaz: tehát 5 napig elég (ráadásul ha hűtőbe teszed, akkor az 5. nap is pont olyan friss mint amikor megvetted). Én szívesen áldozok egy kicsivel többet azért, hogy ne kelljen úgy fogynom, hogy közben szenvedek és állandóan számolgatni, hogy hány kilómétert fussak azért, hogy ehessek egy finom kalácsot reggelire.. Ráadásul egészséges is, és hiányoznak belőle azok a káros összetevők, amik minden más hasonlót termékben ott vannak. Pl. tudod mit okoz a natrium-glutamát ami a legtöbb Knorr / Maggi és hasonló gyors ételben és ételízesítőben megtalálható a piacon? Támadja a vesét, májat, hasnyálmirigyet és az érrendszert. És miért teszik bele? Mert olcsó és függőséget okoz, ezért később is megveszed a terméket, sőt egyre többet kívánsz belőle..

    Tény, hogy vannak termékek (pl. tej, ásványvíz), amiknél szinte értelmetlen a dolog, hiszen a sima 1,5%-os tej is ugyanaz. Na bumm, ez tényleg marketing.. Mindemellett vannak ezeknél sokkal drágább termékek is a piacon, akár tejből is. Ha jól tudom az UD1-es Mizo tej olyan 250 Ft körül van, de létezik 350 Ft-os tehéntej is, amit BIO néven futtatnak, de azért kiváncsi vagyok mit evett az a boci (kóstoltam és ugyanolyan íze van).

    A felvágottak is drágábbak ez tény, de ha elolvasod az összetevőket, hiányoznak belőle pl. olyan összetevők, mint cukor, nátrium-glutamát, disznóbőrke és egyéb hasonlóan rendkívül egészséges vackok. Az ízük pedig adott esetben sokkal jobb, mint olcsó társaiké (pl. a virslinek sokkal jobb íze van, mint a hasonló árkategóriáju csomagolt virsliknek). A minőség pénzbe kerül. Ráadásul még mindig teljesen középárasak az ilyen termékek, vannak SOKKAL drágább felvágottak a piacon.

    Norbi egyetlen könyvében sem írja egyébként azt (ha valaki beleolvas meglátja), hogy kizárólag az ő termékeit fogyassza bárki is. Ez csak alternatíva, ami nem is rossz, ha körbenézel a piacon. Az UD1-es tészta valóban olyan tápértékkel rendelkezik, hogy egész nyugodtan megeheted (kis mennyiségben!) vacsorára is. Én pl. az egy doboz tésztát, ami 200 gramm 3 étkezésre szoktam elosztani és mivel ezek a termékek nagyon laktatóak is, bőségesen elég, ha ezt eszem ebédre, utána nem vagyok éhes 5 órán át legalább, pedig fele annyit eszek belőle mint a rendes tésztából. Létezik UD1-es liszt is, nem is egy fajta (kenyérhez, palacsintához, süteményhez), amikből csinálhatsz a fogyókúrád ideje alatt is palacsintát, kakaós csigát, vagy bármi mást amit megkívánsz (recept rengeteg van a neten). És büntetlenül megeheted tízóraira, mert ugyanúgy fogyni fogsz. Szerintem ez megér +15-20%-os árkülönbséget :) (bár a liszt valóban nagyon drága). Én nem szeretek vezekelni! :D

    Műzli szeletből pl. a Norbis az egyetlen, ami glükoz szirup és más ragacsos vackok helyett fruktózzal készül. Nincs másik, az összes BIO müzli is glükozzal készül (rendszeresen járok bio boltban és mindent el szoktam olvasni), bár némelyik *ellenőrzött ökológiai gazdaságból származik. De ugyanúgy hízlal és emeli a vércukorszintet.
    Egyébként a röhej az, hogy egyszer pl. vettem a bio boltban egy puffasztott köles kockát, ami az összetevők szerint cukor mentes csokoládéval volt kenve. Ennek ellenére tiszta szirup volt az egész csoki a tetején. Na ez az igazi gáz, mert bio boltba olyanok is járnak, akik nem ehetnek cukrot és a mentes élelmiszereket keresik.. és gyanútlanul megveszik (mindezt 300 Ft-ért, míg Norbi csokival bekent puffasztott búzája 150 Ft-ba kerül és arról lehet tudni hogy valóban édesítőszerrel készül, mert pontosan fel van tüntetve rajta minden).

    Azok a termékek jelentősen drágábbak "társaikénál", amik a "csodalisztből" készülnek. A többi pedig középáras, ha összehasonlítod.

    Azon is érdemes továbbá elgondolkozni szerintem, hogy a MACOSZ (Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége) szerint - amelyben vannak szakemberek ugye - az Update termékek cukorbetegek számára is ajánlottak és fogyaszthatók (egyébként az élelmiszerek összeállításában, illetve a könyvek írásában is közreműködik dietetikus szakember és orvos).

    Természetesen nem rábeszélni akarlak ezekre vagy ilyesmi, hiszen mindenkinek szíve joga eldönteni hogy mivel és hogyan fogy, de kérlek, ne azért dönts ellene, mert neked nem tetszik a marketing, vagy nem szimpatikus Norbi/Réka! Kérlek, legalább próbáld ki, vagy olvasd el az összetevőket és hasonlítsd össze más termékekkel!
    Abszolút a jóindulat vezérel engem, szóval nem támadó jellegű a hozzászólásom, de három éve eszerint élek és azóta nem volt szükségem arra, hogy "ismét lefogyjak 20-30 kg-t", mert tartom a súlyomat és nem éhezek. Szóval az én tapasztalatom 150%-ig jó, pedig amikor én kezdtem még nem voltak Norbi termékek sem ilyen széles választékban, vadászni kellett a túrórudi vagy a puding után is, mert csak néha volt a boltokban.. a módszer úgy is működött természetesen, viszont ezek nagyon megkönnyítik azok dolgát, akik változtatni akarnak, mert pl. nem kell lemondani a grizes tésztáról vagy egy jó sütiről néha és mégis fogy vele az ember ;)
    Természetesen szó sincs arról hogy két pofára zabálni lehet ezeket, de nagyon jól tud esni az embernek uzsonnára, vagy ebéd után egy túrórudi, főleg annak aki édesszájú, mint én. Szóval én bíztatnálak, hogy legalább próbáld ki! :K

    hanee

  • hanee

    senior tag

    válasz pc-user #1568 üzenetére

    Szia!

    Azért, mert jópofa dolog, van egy csomó fajta kenyér és ha valóban jól sikerül, sokkal finomabb mint a bolti.. ráadásul tudod, hogy mi van benne (pl. nem teszel bele szinezéket meg tartósítószereket). No meg valami jó teljes kiőrlésű kenyeres receptet keresek, ami nem féltégla, de egyelőre sikertlene a projekt :)

    hanee

  • hanee

    senior tag

    válasz pc-user #1571 üzenetére

    Szia!

    De igen.. sőt van kenyérsütő gépem is.. de még nem sikerült jó teljes kiőrlésű kenyeret sütnöm sem géppel, sem anélkül. Vannak, akik szerint ez lehetetlen, de én rendületlenül keresem az "IGAZ" receptet :DD

  • ngabor2

    nagyúr

    magvas kenyeret/cipót/zsemlét szeretnék csinálni kenyérsütőgépben. első kérdésem mibdjárt az, hogy pl. a lenmagot egészben érdemes beletenni, ahogy kapni lehet, hagy ajánlott egy kicsit megtörni? ha egészben eszi meg az ember, felszívódik belőle az olaj? azt tudom, hogy sokkal előtte nem szabad megdarálni, mivel kifejezetten gyorsan oxidáló (száradó) olaj van benne, de az egész mag héját meg lehet emészteni? imho nem sokat ér, ha csak átesik az emberen...

    miket érdemes beletenni? én a következőkre gondoltam:
    - napraforgómag, tökmag, lenmag, zabpehely, esetleg zabkorpa
    - ha megy bele egy kis rozsliszt, akkor némi köménymag, mert azt szeretem
    - lisztnek graham lisz, a finomlisztet inkább kihagynám
    - meg a "szokásos" víz-só-kevés cukor-élesztő alap.

    gondolom a net tele van magvas kenyér receptekkel, de kipróbált, bevált dolgoknak jobban örülnék.

  • ngabor2

    nagyúr

    némi kihagyás után ismét nekiesek a házi kenyér projektnek. tegnap vettem egy normális kenyérsütőt, a hausmeister nevezetű csoda nagyon nem vált be. ez ajelenlegi moulinex márkájú, elég erős a motorja a kemény tészta átdagasztásához (lehet, hogy kevés víz ment bele... ha megsül, kiderül).

    magvas graham kenyér lesz, néhány tanulsággal:
    - a szezámmag és a lenmag egészben nem sokat ér, ha nem lehet megemészteni, akkor csak átesik az emberen. tehát elő a hagymaaprítót (ami szintén moulinex, és bevált), és adjunk neki. de akkor már menjen mellé a tökmag és a napraforgómag is (ez utóbbi természetesen hántolva, a tökmag meg eleve héj nélküli). no így nem sok értelme van, ugyanis az aprómagvak összeaprításához addig kellett volna a pengéket pörgetni, hogy a nagymagvakból csak püré lett volna. úgyhogy legközelebb előbb az aprót magában megjáratom, és utána megy jelképes ideig a nagy.

    kerül bele zabpehely is, azt nem is fogom darálni, hisz legjobb tudomásom szerint az eleve hőkezelt, feltárt, tehát emészthető.

    eddig minden receptben benne volt a fehérliszt, és mivel nem akartam én se elrontani, ebbe is beletettem. pedig jó volna elhagyni. de lehet, hogy ez csak az én saját hülyeségem... majd meglátom egyszer, mire képes e nélkül.

  • csyo

    senior tag

    KERESEK nekem lenne gey kérdésem:

    "citromos szelet" a neve a sütinek, amit szeretnék csinálni, de a neten nem lelem a receptet.

    Olyasmi, mint a püspök kenyér. (őzgerincben szokták sütni ezt is)

    "csészetészta", vagy kevert tészta az alapja
    Annyit tudok, hogy egy csésze ez, egy csésze az kell bele... De nem ártana tudni az arányokat.

    Valakinek van jól működő csészetészta recept a tarsolyában?
    elsősorban citromos szeletet vadászom, de ha van diós,mákos, stb, szivesen megcsinálom azt is:-P

    Legyen szép a napod!

  • Digitalpimp

    senior tag

    válasz bugizozi #2659 üzenetére

    Húsleves, bableves, a pörkölt alapú ételek, ezek mind finomabbak másnap-harmadnap.
    Valami jó kenyér receptje van valakinek? Mikor legközelebb szabin leszek ki akarom próbálni az itthoni sütést. Olyat adjatok aminek a tésztájával nem kell napokig "szórakozni" és gázsütőben is megsül. Köszi.

    "...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

  • #54715584

    törölt tag

    válasz jociolaszi #2779 üzenetére

    Pontos választ nem tudok neked adni, mert én mindent légkeverésen sütök, kelt tésztát is (általában piskóta, zsemle).
    Viszont annyit érdemes tudnod, hogy a sima és a légkeveréses mód között van kb. 20-30 fok és 5-10 perc különbség. Tehát ha egy receptben van 200 fok sütési idő 25 percre, akkor az kb. 180 fok és 20 perc légkeveréses módban.
    Van aki nem ajánlja a légkeverést, merthogy jobban kiszáradhat a tészta, de nálam ezzel még nem volt probléma, illetve kenyér / zsemle sütésnél nálam van bent egy kis tálka vízzel és sütés előtt is lespriccelem.
    De mindenképpen érdemes próbasütéseket csinálni és 5 percenként ránézni a sütőre, így simán ki lehet tapasztalni a működést.
    De majd jönnek az okosabbak és mondanak jobbat. :D

  • Digitalpimp

    senior tag

    válasz #54715584 #2794 üzenetére

    Pont akartam kérdezni, hogy a 30 perc nem sok e, de a képek alapján úgy látom, hogy nem. Jók lettek, ezekben az a pláne, hogy nem olyan klónosak, mint a bolti, egyediek.

    Krizmo_2802: Úgy látom, te már igen mesterfokon nyomod, le a kalappal! :C Én még csak egy pár kenyérsütésen vagyok túl, de tetszik a dolog és idővel szeretnék majd több mindent is sütni. A receptet köszi!

    [ Szerkesztve ]

    "...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

  • devil-k

    nagyúr

    válasz freaghill #2919 üzenetére

    A recept a következő:

    - 315 g kenyérliszt
    - 35 g királybúza liszt
    - 270 g víz
    - 70 g kovász
    - 7 g só

    77% a hidratáltság.
    Én nagyon szeretem a kovászos dolgokat. :K

    - mozi bolondéria -

  • krizmo_

    Topikgazda

    Nemrég elkérték az egyik rozskenyér receptem, ha már leírtam, gondoltam veletek is megosztom, én "fejlesztettem" ki, és mindig nagy sikert arat, nagyon szokták szeretni még azok is, akik korábban nem szerették a rozskenyeret:

    375g BL80-as kenyérliszt
    375g Rozsliszt (teljes kiőrlésű rozsliszt, világos rozsliszt, sötét rozsliszt. Keverni is lehet őket, és ha csak egyféle van az is jó, nem muszáj keverni)
    30g élesztő
    1 evőkanál barna cukor
    2 evőkanál sikér
    1 doboz karamalz sör (classic nem ízesített változat)
    120 ml víz
    1 marék dió durvára törve
    1 kiskanál őrölt kömény, bors
    3 teáskanál só

    Langyos vízben fel kell futtatni az élesztőt, majd a sörrel együtt bele kell önteni a dagasztó, vagy kenyérgépbe, ezt követően hozzá lehet adagolni a száraz alapanyagokat. Megkelesztjük (ez kb. 40. perc). A sütőt előmelegítjük 250 fokra.
    A megkelt tésztát ismét átgyúrjuk, megformázzuk, bevágjuk, majd egy zsírpapírral kibélelt tepsire tesszük és egy konyharuhával letakarjuk. (Én sütőkövet szoktam használni, de a tepsi is jó lehet, csak hőálló legyen magas hőfokon is.) A rozsliszttel nehéz dolgozni, mert ragad ezért formázás közben lisztet kell használni.
    Miután megkelt (ez olyan-30-40 perc) mehet a sütőbe, 250 fokon 10 percig sütjük, aztán visszavisszük a hőmérsékletet 200 fokra és még 30-40 percig sütjük. Legyen szép barna színe de ne égjen meg.
    Ha megsült rácson hűlni hagyjuk, ha kihűlt lehet szeletelni, de másnaposan a legjobb.

    Ezért fontos sikért használni a rozsliszt esetében:
    Ez sikér nélkül készült:
    [kép]

    Ez pedig már sikérrel, ahogy a fentiek is:
    [kép]

    Ilyen a belseje:
    [kép]
    Alapjába véve viszonylag tömör a szerkezete, ahogy a rozskenyereknek általában.

    Ez a kenyér nagyon sokáig eláll, és sok más kenyérhez hasonlóan nem frissen a legfinomabb, hanem inkább pár naposan.

  • krizmo_

    Topikgazda

    válasz kmarci25 #2968 üzenetére

    Üdv,

    Én is most próbáltam ki egy minimális élesztős öregtésztás receptet. És nagyon jó lett így a kenyér. :K Szellős, kívül ropog belül puha, nagyon tetszik, és nagyon finom.

    A recept egyébként Limara egyik könyvéből van:
    [kép]

  • kmarci25

    veterán

    válasz krizmo_ #2970 üzenetére

    Ez a könyv most épp anyukámnál szolgál. :) Szép lett a kenyér, gratulálok! :)
    Ha érdekel a téma, és megy az angol, akkor ezt a könyvet javaslom: Ken Forkish: Flour, water, salt, yeast
    Maga a könyv is nagyon szép és érdekes. Az első felében alapozás, a második felében receptek, élesztős, aztán élesztő+kovász, a végén pedig kovászos. Nagyon jó alapot ad. Ha van rá kereslet, szívesen kiszedek belőle egy receptet próbasütéshez. :)

    [ Szerkesztve ]

    "There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Šolaire #3049 üzenetére

    Sziasztok!
    Én géppel kísérletezek Karácsony óta. Van egy recept, ami háromszor keleszt, és inkább kalács jellegű lesz tőle a kenyér, olyasmi, mint a bolti teljesőrlésű. A recept is ahhoz a liszthez való elvileg, de vajat, meg minden hülyeséget beletesznek. Én visszafogtam az összetevők számát, és teljesen minimalista stílusban tolom, 270g fehér liszt, 270g teljesőrlésű, 350-400g víz, só, élesztő. Ennyi az egész. Azt vettem észre, hogyha kevés a víz (300g), akkor morzsolódós lesz, ha sok a víz (450g), akkor meg megrogyik a közepe. Próbálkozom csak teljesőrlésű liszttel is, de azok olyan 2/3 vagy fele akkorák lesznek csak, nem nőnek meg rendesen, és túl tömörek. Csak fehérrel is próbáltam már, az is jó lett. Most próbálom eltalálni a megfelelő lisztkeveréket, aminél a lehető legtöbb teljesőrlésű van benne, de még rendesen megnő. Ti milyen receptet használtok?

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz solena #3053 üzenetére

    Még nem próbáltam sütőpapírral, de az az érzésem, hogy akkor meg ahhoz ragadna hozzá. Egyébként sütőpapírból is a jobb fajta szilikonnal kezelt, hogy ne tapadjon hozzá semmi. Maga a szilikon forma nem rossz, főleg ha kevés a helyed. Nem kell kizsírozni, mert egyáltalán nem tapad hozzá a tészta, és össze is tudod hajtani ellenben a fém formákkal. Viszont kifejezetten kenyérhez valót még nem sikerült szereznem. Van valami kelesztő jellegű kis formám, amiben hagyom, hogy megkeljen, aztán van hogy dagasztás nélkül megsütöm ugyanabban a formában, ha nagyon nincs időm.

    Én piskótát lefedve szoktam sütni ilyen közepes, alacsony hőfokon. Igy még sosem volt gond vele. Szoktam répatortát is régebben ugyanígy, meg igazából a répatorta recept használható bármi másra is, pl van, hogy répa és liszt helyett almát, mákot és lisztet használok. Jók ezek az olajos receptek, majd előkeresem, hogy pontosan miből mennyit szoktam, hátha valakit érdekel. :-)

    Pizzánál régebben főtt krumplit szoktam hozzá keverni, attól omlósabb lesz. Ha olajat vagy zsiradékot teszel hozzá, attól meg ropogósabb. A fűszer is akkor érződik igazán, ha van benne egy kis zsiradék pl nálam néha sajt. A tetejére ha teszek sajtot, akkor arra is szoktam fűszert szórni, azon jobban érezni. A pizzát nehéz elrontani, talán egyedül annak van veszélye, ha túl vizes a szósz és a feltét, és emiatt elázik a tészta.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz solena #3072 üzenetére

    Sajt függő, a trappistába nekem egész jól ki szokott oldódni az oregánó, kakukkfű, ilyesmi. A répatortának egyáltalán nincs répa íze amúgy, érdemes legalább egyszer kipróbálni, ha még nem tetted.

    Répatorta / olajos sütemény recept:

    50 dkg liszt
    25-50 dkg répa - attól függ mennyire szottyosra akarjuk
    3 tojás
    1.25 dL | 10 dkg olaj
    1 csomag sütőpor

    1. lereszelem a répát
    2. elkeverem a sütőport a liszttel
    3. felverem a tojást az olajjal pár perc elég neki
    4. összeforgatom a tojásos masszát először a répával, majd a liszttel
    5. formába öntöm, majd sütöm 1-1.5 órát először 15 percig magas hőmérsékleten, hogy megemelkedjen, majd visszavéve közepes hőmérsékletre

    opcionális
    lehet beletenni fűszereket, mint fahéj, vanília, kicsi bors, stb.
    lehet beletenni magokat, aszalt gyümölcsöt, csoki pasztillát, reszelt csokit
    lehet használni teljesőrlésű vagy graham lisztet, de kell bele egy 10-15 dkg fehér liszt legalább, hogy összefogja
    a liszt egy részét ki lehet váltani mákkal, dióval, mandulával, kakaóval, de akár banán liszttel is, kinek mi a szimpatikus
    ha nem elég édes, akkor lehet beletenni plusz 10 dkg cukrot, eritritet vagy egyéb édesítőszert
    lehet beletenni sót is ízfokozónak, vagy akkor ha direkt sósra akarjuk
    a répa kiváltható almával, egyéb kemény jellegű zöldséggel, gyümölccsel
    a gyümölcs vagy zöldség levét esetleg le lehet önteni, ha szárazabbra akarjuk hagyni
    az olaj helyett használhatunk olvasztott vajat is
    az olajat akár teljesen el is lehet hagyni, de akkor kenyér szerű állaga lesz, sokkal keményebb lesz a kérge, és nem lesz laza, szóval az inkább kelt tésztáknál jó

    változatok
    lehet akár sajtos, aszalt paradicsomos tócsit is csinálni, ha krumplival, sóval, sajttal, aszalt paradicsommal és olajbogyóval sütjük
    de lehet almás mákos tortát is csinálni, ha almával, 15 dkg mákkal, 10 dkg eritrittel, reszelt citromhéjjal, fahéjjal, pici borssal sütjük és vaníliás krémet töltünk a rétegek közé
    meg persze van a klasszikus répatorta, aminél érdemes 10 dkg diót, 10 dkg cukrot, vaníliát, esetleg egy pici csiliport hozzáadni

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • #76500480

    törölt tag

    Kalácstésztára ami kovásszal készül, van valakinek egy jó receptje? Kovászoskenyér gyönyörű nagy buborékkokal (alulkelt :DD ). Kalácstészta (briós, fonott kalács, piték)tömör, száraz pizzatésztaszerü lett. Kerül a fél kg liszthez 50g vaj, 1-2 sárgája +dagasztógéppel van megdolgozva, szemben a kenyérrel ami hajtogatással alakul. Gépidagasztás lehet a hiba? Hideg vagy a zsiradék? Fehérje már direkt hiányzik belőle, mert tömör tésztát eredményez.

    [ Szerkesztve ]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz #76500480 #3137 üzenetére

    Szerintem túl kevés vizet raktál bele. Most kísérletezek kenyérsütős géppel, és az egyik receptnél szinte tökéletes kalácsot sütött. A gond csak az, hogy kenyeret akartam, de kevés lett a só. :D Még egy kis cukor meg kakaó belemegy, és tényleg kalácsot kaptam volna. :D 540g BL55 liszt, 350-400mL víz, élesztő, kis só, amit tettem bele (plusz 10dkg vajat még érdemes beletenni a tejes íze miatt). Azért magát az állagot a módszer is nagyban befolyásolja. Azt hiszem a gép 3x keleszt és 2x dagaszt közöttük, a harmadik kelesztés után pedig kisüti, de sosem figyeltem meg igazán. Megpróbálom vele holnap a kakaós kalácsot, aztán majd küldök képet (feltéve ha sikerül :D).Nem tudom a kovász mennyiben viselkedik máshogy, mint az élesztő. Én úgy vagyok vele, hogy a szárított élesztőben hiszek, mert az mindig ugyanúgy működik.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • kmarci25

    veterán

    válasz krizmo_ #3153 üzenetére

    Köszi! :R
    Általában semennyit, max 10 percet. Ha kiveszed egy idő után nagyjából ki lehet tapasztalni, hogy eléggé megkelt-e. A formakenyér, amiről a blogon írok, még a hűtő után 4 órát volt szobahőn, mert úgy láttam, hogy nem kelt meg (lehet, hogy túl is ment egy kicsit... :B ).
    Hűtő után jobban fog emelkedni, könnyebb bemetszeni, és mozgatni a tésztát (tálba beemelni pl.), cserébe picit savanykásabb lesz a kenyér. Hidegben az ecetsav baktériumok dolgoznak inkább, melegben meg a tejsav baktériumok, így a melegben/szobahőn kelesztés lágyabb ízű kenyeret eredményez.
    (Élesztővel is meg lehet csinálni a hűtős kelesztést, majd írok hozzá receptet. ;))

    [ Szerkesztve ]

    "There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

  • justgiveup

    tag

    Látom nagyon beindult a kenyértéma, szuper receptek vannak. Én is folyamatosan próbálom ki őket és több kevesebb sikerrel el is készülnek.
    Felvetnék egy másik témát, ha nem gond. Ki milyen edényeket/eszközöket használ? Akár konkrét termékek, bevállt márkák, bevált boltok, stb. érdekelnének.

    [ Szerkesztve ]

  • kmarci25

    veterán

    válasz krizmo_ #3217 üzenetére

    Zabkásás kovászos
    (A recept részben lopva fullproofbaking egy posztjából)
    Mi csak gyerekkenyérnek hívjuk, mert nagyon puha (a héja is), nagyon jó ízű kenyér, ideális szendvicsnek.

    300 g fehér kenyérlisztet, 200 g vizet, és 90 g aktív kovászt (50% hidratáltságú) összekeverünk jó alaposan, és félretesszük pihenni.
    Készítünk egy kochstücköt: 10 g teljes kiőrlésű lisztet 20 g forrásban lévő vízzel leforrázunk, összekeverjük, félretesszük hűlni.
    Elkészítjük a zabkását: 40 g zabpelyhet (az apróbb szemű jobb), 15 g vajon picit megpirítunk, majd 75 g vizet és 75 g tejet összekeverünk, picit megmelegítünk, ráöntjük a pirított zabpehelyre, és addig főzzük, míg be nem sűrűsödik egy kicsit (pár perc). Félretesszük kihűlni.
    A tésztához adunk 8 g sót, és 15-20 g mézet (ahogy jön, nehéz pontosan kimérni :DDD ), összekeverjük, majd a kihűlt kochstücköt és a szintén kihűlt zabkását is hozzákeverjük, és a tésztát kidagasztjuk. Egy eléggé lágy, kissé ragadós, szétfolyós tésztát kapunk. Áttesszük egy tiszta tálba és 4 órát kelesztjük szobahőmérsékleten. 45 percenként, összesen 3-szor meghajtogatjuk.
    Megformázzuk, és olajozott sütőformába tesszük, és még 3 óráig kelesztjük szobahőn (vagy 7-8 órát 8-10 fokos hűtőben).
    Sütéskor két módszer van vagy lekenem tojással a tetejét és beteszem sülni 230 fokra, majd 15-20 perc múlva lejjebb veszem 200-210 fokra és sütöm még 20-25 percig (ilyenkor általában a vége felé le kell takarnom a tetejét alufóliával, hogy ne égjen meg). Ebben az esetben nem kell gőzösíteni.
    A másik módszer a "normál": gőzös sütőben (vagy lefedve) 15-20 perc 230 fokon, gőz nélkül (vagy fedő nélkül) még 20-25 perc.
    Ha az ember bátor és ügyes és forrón ki tudja venni a kenyeret a formából, akkor az utolsó 5-10 percre így vissza lehet tenni, de ha nem az sem baj. Ha kész, kivesszük a formából és rácson kihűtjük.
    Egy fotó a tojással lekentről, és még egy az a nélküliről. (A második színes sötétebb, abban vannak "extrák", amik ezt eredményezték. ;) )

    "There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

  • mephi666

    nagyúr

    ja közben eszembe jutott egy recept, amit általában szilveszterre szoktam elővenni: sajttekercset évek óta készítek és ez a módszer vált be legjobban... (volt, hogy trappista tömbből olvasztgattam, de az bonyolultabb volt sokkal és a végeredmény se lett ilyen szép) ...idén túl sok lett a tekercs, viszont utálok kaját kidobni, így elkezdtem melegszendvicsbe felhasználni: 2 szelet kenyér közé néhány szelet ilyen sajttekercs és mehetett a préselős sütőbe :K bitangjó volt és pár percig tartott az elkészítés

    "Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

  • #76500480

    törölt tag

    70ft-os könyvből elkészítve, de van belőle másik recept is ahogy kókuszkockából legalább 3 féle(kevert tészta, mézes stb). Elvileg ez az igazi kókusztekercs, nem muszáj gőz felett felverni a fehérjét, az a "hamis". Cukor nincs benne csak hamar elfogy, koronavírusos időszakra be kell tárazni belőle.

    Következő projekt kovász után a gyümölcsvíz Vajda József recept szerint. Kenyér, bagel, croissant előtésztája abból készül. Valaki próbálkozott vele?

    [ Szerkesztve ]

  • jansky1

    senior tag

    Tudnátok mondani kovász nélküli kenyér receptet? Valami egyszerű, de nagyszerű kellene :DDD

  • krizmo_

    Topikgazda

    válasz jansky1 #3495 üzenetére

    Fehér kenyér recept:
    500 g BL80-as liszt
    3 dl víz
    20 g élesztő
    1 evőkanál cukor
    2 teáskanál só
    2 evőkanál olaj

    Az élesztőt felfuttatod a cukros vízben, majd összedagasztod az àtszitàlt liszttel, olajjal és sóval.
    Hagyod kelni kb. 1 órát, majd àtgyúrod. Ha a duplájára kelt formázod, bevàgod és hagyod letakarva kelni, kb. fél órát, kb a duplájára kell nőnie. Ha kevesebb ideig kel szétreped, ha tovább lapos lesz.
    250 fokra előmelegített sütőben 10 percig sütőd, majd visszaveszed 220-ra és további 35 percig sütöd vagy tovább, ha sötétebbre szeretnéd. Egy kis tál vizet is tegyél a sütőbe, hogy párásíton, de az utolsó 10 percben vedd ki.

  • kmarci25

    veterán

    válasz krizmo_ #3502 üzenetére

    Nem feltételnül kell öregtészta. Ken Forkish éjszakai kelesztéses receptjében ez így szerepel, két ~750 g-os kenyérhez.
    1000 g liszt
    780 g víz (32-35 fokos)
    22 g só
    0,8 g szárított élesztő (frissből 3szoros adag, azaz 2,5 g)

    Összekeveri a lisztet és a vízet, hagyja fél óráig pihenni. Hozzáadja a sót és az élesztőt, és kidagasztja. Hajtogat, 2-3 hajtás a kelesztés első 1,5 órájában, aztán hagyja szobahőmérsékleten kelni 12-14 órát, amíg 2,5-3-szorosára nem nő a tészta. Kettéválasztja, formázza, szakajtóba teszi. Hőmérséklettől függően kb. 1-1 és egy negyed órát keleszti még, aztán vaslábosban süti 250 fokon, 20-30 percig fedővel, és fedő nélkül még 15-20 percet.

    Így alig érezni az élesztő ízét a kenyéren, érdemes kipróbálni.

    "There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

  • sutszi

    veterán

    válasz kmarci25 #3504 üzenetére

    , aztán hagyja szobahőmérsékleten kelni 12-14 órát

    Itt ment félre a infó. Az tök jó amit leírtál, de a kérdező egy egyszerű (következtethetően gyors...) élesztős kenyér receptet kért. Valószínűsítem, hogy Soul Gem is hasonló elvárásokkal megy neki a témának. Így nem hiszem, hogy a 12-14 órás kelesztés releváns lenne számukra. :))Ez már a ló másik oldala...

    [ Szerkesztve ]

    Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

  • Essejó

    veterán

    A kép és a recept a Fészbúkról mentve!

    Parmezános, aszalt paradicsomos keksz, szuper 🍺 vagy 🍷⛸
    Kovászmentő recept... azaz, mit csináljunk a felesleges kovásszal?!
    Ez a recept Sarah Owens Sourdough könyve nyomán készült, kis módosítással:
    Hozzávalók:
    100 g kovász
    150 g hideg vaj
    1 teáskanál só
    1 teáskanál pirospaprika
    50 g kukoricaliszt
    150 g kenyérliszt
    50 g aszalt paradicsom
    120 g parmezán
    30 g cukor
    1 evőkanál rozmaring
    Az eredeti receptben a paradicsomot, a parmezánt, a cukrot és a rozmaringot egy késes aprítóval péppé zúzza, én ezt kihagytam, csak egy késsel dolgoztam. Minden összegyúrunk, majd egy hosszú szalámit formázunk belőle és folpackba csomagoljuk. Legalább 1 órára hűtőbe tesszük. Előmelegítjük a sütőt 190 fokra. A keksz szalámit felszeleteljük vékonyan (kicsit megnőnek sütés közben!) és sütőpapírral bélelt lemezre tesszük, 15 perc alatt készre sütjük! Fémdobozban egy hétig is eláll. (Ha megmarad!)

    Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

  • jansky1

    senior tag

    válasz krizmo_ #3497 üzenetére

    Ez a recept nagyon bejött! Köszönöm ezúton is.
    Kérhetnék alternatívát arra,
    1. ha magvakkal szeretném dúsítani,
    2. esetleg fele lenne csak BL80 másik pedig rozs vagy teljes kiőrlésű liszt, mi az eljárás?

    Valakinek van tippje esetleg arra, hogy miért ég meg majdnem a kenyér sütés közben? Hőlégkeveréses üzemmódban megy a sütő. A kezdeti 10 perc helyett már csak 5 percig sütöm 250 fokon, aztán 220 fok 35 perc, de az eredmény ugyanaz. Alacsonyabb hőfokon kéne sütni, hosszabb ideig?

  • inf3rno

    nagyúr

    Én közben kipróbáltam a Nagyi Titka BL80-at. Nem tökéletes azzal sem géppel, de már közelebb van a kenyérhez, mint a kalácshoz, amit BL55-el kapok. Azt mondom, hogy egész jó lett. Most agyalok, hogy átprogramozom a gépet, és valami egyedi receptet adok meg neki, hátha azzal jobban sikerül.

    Buliban hasznos! =]

  • krizmo_

    Topikgazda

    válasz krizmo_ #3552 üzenetére

    Kérték páran a fórumon a kenyérhez tartozó receptet, gondoltam leírom ide.

    Hozzávalók:
    500 g Garat KBL 100 vagy AGUGIARO többgabonás liszt vagy bármilyen sima BL80-as liszt, ezekkel már mind próbáltam, és mindegyik hasonlóan jó.
    300 ml víz
    200g 100%-os hidratáltságú (all in one) kovász
    9 g só

    Elkészítés:
    A lisztet vízzel összedagasztattam, ezt 30 perc autolízis követte, majd hozzáadtam a kovászt és a legvégén a sót.
    A tésztát egy tálba tettem, amit kb. 1 evőkanál olajjal kikentem, 30 perc elteltével lamináltam és rászórtam egy marék összeaprított olajos asztalt paradicsomot, és ugyanennyi lenmagot, aztán 30 percenként volt 2 szirom hajtogatás, és a végén coil.
    Megformáztam, konyharuhával kibélelt, kilisztezett szakajtóba tettem(amihez kukoricalisztet használtam) és kb. 2 órán át kelesztetem, (a sütőt előmelegítettem 30 fokra és ott kelesztettem, és a hajtogatások között is végig ott volt). Ami az alja jelenleg az lesz a majd teteje. Miután megkelt sütőpapírra borítom, bevágom és egyből mehet a 250 fokra előmelegített sütőbe (én sütőkövön szoktam sütni, de a tepsi is alkalmas rá.)
    10 percig sütöttem 250 fokon, majd levittem 230 fokra, és további 35 percig sütöttem. Egy kis tál vizet is tettem be mellé.

    Ebből a mennyiségből egy 830 grammos kenyér sült ki.

  • FerNandor

    őstag

    Sziasztok.
    Úgy rémlik, hogy miután beindult itt a nagy kenyérgyártás a topicban, volt egy - képekkel is ellátott - élesztős egyszerű kenyér recept, ami a bolti sima fehér kenyérhez volt hasonló, de nem találom.
    Tud erről valaki valamit? ;]

    "A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

  • sutszi

    veterán

    válasz Essejó #3579 üzenetére

    Egy kovász készítés 1 hétig tart. Onnantól használható. Kvázi felnőtt. Bár láttam hosszabb készítési periódust is...Az már kicsit sznob. A lényeg, hogy ha megfelelően van kondicionálva akkor 1 hét. Nincs "de" meg "ha". 0-ról indítva a hét végére olyan izmos volta a kovászom, hogy leteszed a hajad. Volt olyan, hogy majdnem kicsomagolta magát a behajtogatott kelesztésre félretett tészta. Így elég nehezen értelmezhető 'szaporításból kivett gyengécske kovász'. Az mi a f.?

    Némi ellentmondás a 5 fokon kelesztés 24 órán át majd panaszkodás a 17-18 fokra. Nem világos, hogy meleged van vagy fázol?

    Őseink ugyan korszaktól függően nem ismerték mindig a gramm fogalmát, de máshogy viszonyítottak. Meg utólag könnyű bedobni egy ilyet. Viszont nem láttad azt a sok tíz vagy száz próbálkozást mire megfigyelték, hogy adott arány megváltoztatása hogyan hat a végeredményre... Mai szemmel nézve tudományterületek is így működnek. Szóval gramm ugyan nem volt, de a siker sem volt gyakori úgy mint most amikor elég kiforrott sok dolog.

    Idézlek:
    a kovászhoz annyi lisztet raktam amit felvett
    Hát ember legyen a talpán aki ebből kihámozza az autolízist vagy a mennyiséget. Ez leírásnak nemhogy pontatlan, de még f. is.
    Szóval ha volt autolízis, akkor írd ki érthetően elsőre is. Viszont ha ezen átlendülünk akkor továbbra sem lehet értelmezni az "amit felvett" mennyiséget. Bár tudom, hogy régen nem volt gramm, de így 2020-ban, azért akad. A pontos receptúrák meg azért vannak, hogy próbáljuk közelíteni a sikeres eredmény maximumot. Tehát jó esetben minél kevesebb esetben sikerüljön úgy a kenyér mint neked, és inkább úgy mint ahogy itt a topikban néhány embernek...

    Szerintem ha valamit nem jól csinálsz( finoman fogalmaztam) akkor a kritikát alázattal kellene fogadni és nem arcoskodni... Meg elfogadni olyan észrevételeket amiknek az alapja jóval több mint a "Tessék belenyugodni, hogy utána olvastam."

    Szerintem...

    Én is neveznék el rólad kovászt, de nem túl potens az essejó b.meg. ;] :P

    [ Szerkesztve ]

    Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

  • supercow

    őstag

    Sziasztok,
    van egy Gorenje BM1200BK kenyérsütőm, amiben élesztős kenyereket sütünk a járványhelyzet miatt. Sajnos úgy látom hogy nem jutok sem friss, sem szárított élesztőhöz a sok pánikvásárló miatt. A lényeg, hogy kovászos kenyeret szeretnék sütni a gépben, illetve kovászt indítani hogy mire elfogy az élesztő, legyen mivel sütni a kenyeret.
    Ehhez kérek segítséget, mert kovász téren teljesen kezdő vagyok. Nincs itthon teljes kiőrlésű rozslisztem meg egyéb úri huncutságok amik a neten vannak, csak Gyermelyi BL55 finomlisztem.
    Rutinos kovásztulajdonosoktól kérek szépen linket vagy videót ahol mutatják lépésről lépésre mit kell csinálnom :) Illetve kenyérsütőgépes kovászos receptje van valakinek, azt is megköszönném! :R

    In nomine Pasta, et Fusilli, et Spaghetti Sancti. Ramen.

  • krizmo_

    Topikgazda

    válasz supercow #3619 üzenetére

    Üdv,

    A napokban javasoltam Szabi pék oldalát, most tanít kovászolni.
    Illetve létrejött a KovászLabor Alapozó csoport, ahol sok leckére és segítségre van lehetőség.

    "Illetve kenyérsütőgépes kovászos receptje van valakinek, azt is megköszönném! "
    El kell keserítselek, mert ilyen recept nincs, ugyanis kovászos kenyeret nem lehet kenyérsütőgépben készíteni. :( Remélem van sütőtök is.

    Talán Bl55-ös liszttel is lehet kovászt készíteni, de nem biztos, hogy összejön. Nagyobb az esély a sikerre, ha van valamilyen teljes kiőrlésű liszted.

  • supercow

    őstag

    Mivel még mindig nem tudok élesztőt szerezni, gondoltam indítok "előtésztát" minimális instant élesztővel, azt táplálgatom és szaporítom inkább.

    Első kísérletem tegnapelőtt estéről egy cikk alapján: 200g liszt, 150ml víz és késhegynyi élesztőből indult, de nem nőtt eleget másnapra. Az este ezzel indított gépi kenyér nem kelt meg eléggé, ezért leállítottam a programot. Kiszedtem, letakartam és ma délelőtt tudtam belőle sütni egy ehető kenyeret a sütőben. Félsiker, per pillanat a cél a minimális élesztő felhasználásával sütni gépi kenyeret.

    Tegnap este indítottam egy másik előtésztát, de ebbe betettem egy teáskanál cukrot is (amennyi a gépi receptben van ehhez a kenyérhez). Ezt ma már többször megkavartam, ebből lett mostanra egy szép buborékos tésztaszerű ragacsom, ezt tervezem tovább hízlalni :DDD a magam laikus módján, esetleg osztani és tovább etetni ahogy kovászt szokták.

    Asszony nehezen veszi ezeket a kísérleteimet mondván túl sokáig van elő szobahőmérsékleten, hiába mondom hogy a kovász még ennél is többet pihen a pulton.

    Persze most mindenki hirtelen pék lett, sehol nincs liszt és élesztő :(( Én csak nem akarok boltba járni.

    Köszönöm mindenkinek az eddigieket!

    Szerk: megtaláltam a cikket, itt a "Példa" alapján csináltam.
    https://sobors.hu/technologia/hazi-kenyersutes-eloteszta/

    [ Szerkesztve ]

    In nomine Pasta, et Fusilli, et Spaghetti Sancti. Ramen.

  • Ciccuka

    veterán

    Házi olasz pizza készítése:
    Pizzatészta recept
    Pizzatészta készítése, formázása
    Pizzaszósz recept
    Olasz pizza házilag: a tökéletes pizza 7 titka

    Nagyi titka kenyérlisztet és Nagyi titka pizzalisztet is lehet keverni a tésztájába (mi Aldi Aranykalász liszttel próbáltuk és szósznak Pesto is tökéletes)

    [ Szerkesztve ]

    Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

  • kano

    nagyúr

    válasz FerNandor #3687 üzenetére

    Úúú... ez nagyon jól néz ki! :C :R Gratulálok!
    Én most készítem el az első anyakovászom.
    Milyen kovászos kenyér receptet ajánlanátok egy kezdőnek?
    Köszönöm!

    „Háborúban elszántság, vereségben dac, győzelemben nagylelkűség, békében jóindulat.” Winston Churchill "Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!" "The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge." Stephen Hawking

  • krizmo_

    Topikgazda

    válasz kmarci25 #3689 üzenetére

    A babka tényleg nagyon jó, már mi is kipróbáltuk. :K

    A tormás kenyér készül már? :)

    #3688 kano
    A TK helyett sima BL80 is lehet, vagy bármilyen, amilyet szeretnél: Recept

    [ Szerkesztve ]

  • krizmo_

    Topikgazda

    válasz krizmo_ #3690 üzenetére

    #3688 kano
    Lejárt a szerkesztés, az összes liszt is lehet akár BL80-as liszt, azzal is teljesen jó, sütöttem már úgy is. :) Egyébként, ez a legegyszerűbb és leggyorsabban elkészíthető kovászos kenyér recept...

  • FerNandor

    őstag

    válasz kmarci25 #3689 üzenetére

    & (#3688) kano köszönöm :)
    Jó sokat szenvedtem az első adaggal. 800g BL55 + bl200 100g-hoz raktam a Szabi recept alapján 600g vizet és a sóval plusz 50-et, brutál ragadós és kb kezelhetetlen volt, csak a tálban tudtam vele dolgozni. A végeredmény azért elég jó lett. Bár a dagasztás után legszívesebben bedobtam volna az erdőbe.. ;] a konyha is romokban volt.

    Aztán tudtam venni a hétvégén Első Pesti Malom BL80-at, és ahhoz érdekes módon - az tisztán 900g volt - kevesebb vizet raktam, összesen 580g vizet és így is elég ragadós volt, de kezelhetőbb. Érdekes, hogy elvileg jobb liszttel dolgoztam és mégis kevesebb vizet raktam hozzá és sokkal jobb azért nem lett.

    Amúgy ti mit ajánlanátok munkafelületnek?
    Egy fenyő gyúrodeszkánk van, de szálkásodik, nagyon utálom már. Ha mást nem, arra gondoltam, hogy veszek bútorosnál egy méretre csináltatott munkalapot és az lesz. 10.000Ft alatt biztos megvan.
    Kell vennem troksert, meg szakajtót, riszlisztem már van. Csak nem tudom hol, metroban Pécsen nem volt.

    A kovászos kenyérnek egyébként természetes, hogy picit masszívabb a bélzete? Enyhén gumis vagy nem is tudom. Pörköltszafthoz mondjuk annyira nem illik egyelőre, mint a fehér kenyér ;]

    Most edzem még az anyakovászomat, és megpróbálok még olvasgatni.

    Ja, meg azt nem tudom, hogy miért "folyik" szét a tészta hűtőből kivétel után. Szerintem tök szépen megformáztam, feszes volt, beraktam fejjel lefelé egy konyharuhával kibélelt tálba, hűtő 12-13 órára és, amikor kivettem mondjuk picit rá volt ragadva a ruha, de a szép forma utána szétfolyt. Ez mitől van? Videókon olyan szépen úgy marad, szépen be tudják vágni és megy a sütőbe.

    Ja meg gondolom éppen ezért talán annyira nem is emelkedett meg. 20cm volt az átmérő és kb 9-10cm magas, ami a képen látható.

    Fogok csinálni majd babkát, anya szokott valami kelt tésztából fonott kakaós kalácsféleséget csinálni, az is brutál jó :K

    [ Szerkesztve ]

    "A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

Új hozzászólás Aktív témák