Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • krizmo_

    Topikgazda

    Nemrég elkérték az egyik rozskenyér receptem, ha már leírtam, gondoltam veletek is megosztom, én "fejlesztettem" ki, és mindig nagy sikert arat, nagyon szokták szeretni még azok is, akik korábban nem szerették a rozskenyeret:

    375g BL80-as kenyérliszt
    375g Rozsliszt (teljes kiőrlésű rozsliszt, világos rozsliszt, sötét rozsliszt. Keverni is lehet őket, és ha csak egyféle van az is jó, nem muszáj keverni)
    30g élesztő
    1 evőkanál barna cukor
    2 evőkanál sikér
    1 doboz karamalz sör (classic nem ízesített változat)
    120 ml víz
    1 marék dió durvára törve
    1 kiskanál őrölt kömény, bors
    3 teáskanál só

    Langyos vízben fel kell futtatni az élesztőt, majd a sörrel együtt bele kell önteni a dagasztó, vagy kenyérgépbe, ezt követően hozzá lehet adagolni a száraz alapanyagokat. Megkelesztjük (ez kb. 40. perc). A sütőt előmelegítjük 250 fokra.
    A megkelt tésztát ismét átgyúrjuk, megformázzuk, bevágjuk, majd egy zsírpapírral kibélelt tepsire tesszük és egy konyharuhával letakarjuk. (Én sütőkövet szoktam használni, de a tepsi is jó lehet, csak hőálló legyen magas hőfokon is.) A rozsliszttel nehéz dolgozni, mert ragad ezért formázás közben lisztet kell használni.
    Miután megkelt (ez olyan-30-40 perc) mehet a sütőbe, 250 fokon 10 percig sütjük, aztán visszavisszük a hőmérsékletet 200 fokra és még 30-40 percig sütjük. Legyen szép barna színe de ne égjen meg.
    Ha megsült rácson hűlni hagyjuk, ha kihűlt lehet szeletelni, de másnaposan a legjobb.

    Ezért fontos sikért használni a rozsliszt esetében:
    Ez sikér nélkül készült:
    [kép]

    Ez pedig már sikérrel, ahogy a fentiek is:
    [kép]

    Ilyen a belseje:
    [kép]
    Alapjába véve viszonylag tömör a szerkezete, ahogy a rozskenyereknek általában.

    Ez a kenyér nagyon sokáig eláll, és sok más kenyérhez hasonlóan nem frissen a legfinomabb, hanem inkább pár naposan.

Új hozzászólás Aktív témák