- Multifunkciós adattároló érkezett a Patriot színeiben
- Egyedi megjelenésű Radeon VGA a Yeston és a GravaStar keze nyomán
- 5:4 képarányú SXGA monitor jön ősszel az EIZO berkeiből
- Úgy tér vissza a Commodore 64, ahogy titkon mindenki várja
- A hírek szerint a jövő év végére érkezhet a sokat pletykált NVIDIA N1X SoC
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- 3D nyomtatás
- Vezetékes FEJhallgatók
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Fujifilm X
- Milyen videókártyát?
- Rendkívül ütőképesnek tűnik az újragondolt Apple tv
- Táp ventilátor csere
- Házimozi belépő szinten
Új hozzászólás Aktív témák
-
Komoly kérdés, hogy Win 7 vagy egy Linux diszró telepítése egyszerűbb!
Soha nem tanultam informatikát, 15 éven keresztül Win- t használtam, egy éve kipróbáltam az első Linux disztrót, kizárólag felhasználóbarát fajtát, mert nem értek hozzá!
Új alaplap került a gépbe, gondoltam felrakom a Win 7- et, megnézem az SSD tulajdonságait. 2 óra elteltével még guberáltam mindenféle illesztőket, de még mindíg nem passzolt minden. Legalább az SSD- t le tudtam tesztelni!Elegem volt, no, mondom kipróbálom ezt a Manjaro iso- t, ha már leszedtem a múltkor.
8 perc alatt települt HDD- re, de azért volt olyan sok idő, mert a GRUB sokat szuttyogott a 3 meghajtón lévő egyéb disztrók beazonosításával.Amíg települt, addig olvasgattam Firefoxon, hogy mit kéne még leszedni a Win- hez, hogy rendesen működjön.
Kár, hogy Win telepítéskor nem lehet közben böngészni ugyanazon gépen, mert idő az bőven lenne rá! -
julius666
addikt
válasz
#65675776 #95 üzenetére
Az, hogy sokfajta desktop linux disztró van, ezért töredezett "platform" (ami valós probléma és valós érv arra, hogy ne merüljön fel sok projektnél célplatformként), az nem látom hol vonná maga után azt, hogy a csomagkezelés nem jó dolog. Sőt, még egy érv amellett, hogy ha nem muszáj, ne magadnak taknyoljál, hanem használd a repóban lévő dolgokat.
A linux közösség szerint viszont minden a legnagyobb rendben van.
Ilyet te hol olvastál? Egy marék hangos szerencsétlen meg ócska troll phoronix fórumon/levlistán/bánattudjahol != "linuxos közösség".A DRM-et folyamatosan gyúrják, X11 leváltására ott a Wayland, meg a Canonical féle Mir. A Wayland nagy eséllyel már idén leválthatja matuzsálem elődjét néhány elterjedtebb disztróban és DE-n.
-
Vladi
nagyúr
válasz
#65675776 #95 üzenetére
Kevered a szezont a fazonnal. Az elérési útnak semmi szerepe a csomagkezelésben. Elindítod a csomagkezelőt, kikeresed ami kell, telepíted és kész.
"miatt kb mindenki kezdi támadni a linuxot"
Mármint akik érdekeltek a linuxos játékban. Az az ézért nem mindenki.
Egy lehetésges problémát írsz le, ami viszont nagyon ritka. -
#65675776
törölt tag
Nem a keresővel van a probléma. Ha az elérési útban eltérés van, akkor nem biztos, hogy települni fog. Márpedig nem inden disztróban ugyan úgy írják a könyvtárak nevét. Disztrók saját repójánál nyilván nem probléma, de ha valamit egy általános helyről rakna fel az ember, akkor már érdekes lehet.
Nem is általánosítottam, csak felvetettem egy lehetséges problémát. Létező probléma, az elbagatellizálásából pedig komolyabb problémák következhetnek. Lásd az OGL, x11 és DRM ismert problémáinak elbagatellizálása, mai miatt kb mindenki kezdi támadni a linuxot. A linux közösség szerint viszont minden a legnagyobb rendben van.
-
Vladi
nagyúr
válasz
#65675776 #92 üzenetére
"Vagy esetleg egy kisbetűt nagyra cserélünk."
Ez pont egy csomagkezelő guijának keresőmezőjében irreleváns.
mod: kipróbáltam, firefox és Firefox ra keresve ugyan az az eredmény."Nézőpont kérdése."
Nem az. Egy bizonyos ritka esetben problémába ütköztél. Ebből azért nem kellene általánosítani. -
#65675776
törölt tag
válasz
julius666 #86 üzenetére
Win-en sem működött a dolog. Az adott csomag az égvilágon semmilyen repóban nem volt jelen, szóval OS-től függetlenül sehol sem lehetett lefordítani az adott verziót ha az embernek nem volt meg régebbről az a libverzió.
Sehogy nem sikerült orvosolni, későbbi programverzióhoz már más libverzió kellett, azt le tudtam fordítani.
Nem csak script szinten létezik Perl, de az már apróság. Egyébként az xmltv-ről van szó. [link]
-
Sir Ny
senior tag
válasz
lionhearted #75 üzenetére
Például a win xp-7 még tartalmazta az a ficsőrt, hogy a mappában a shift jobbklikk-re megnyíló menüben van 'terminál here'. Ubuntuban nautilus alatt ez kvazi megoldhatatlan (nem konfigurálható, nincs rá plugin).
(szerk: azt hiszem ki is dobom ezt a vackot. Hrrr)
-
Vladi
nagyúr
Én nem. Mondom google-nek van repója. Saját karbantartású. Fedora/redhat vonalra, meg debian/ubuntura, de még suséra is.
(#79) daa-raa:
Jó, most elővettél egy ritka szituációt, ami a userek 0.1%-nál fordul elő.
Mondjuk nem tudom milyen disztró az, ahol 25 repót kell túrni. Fedoránál 3 elég, nagyon max 4, de ebből egy már az updates. -
julius666
addikt
válasz
#65675776 #79 üzenetére
Szerintem abban megegyezhetünk, hogy perles vackokat "fordítani" az nem hétköznapi, átlaguser feladat, hanem igenis vastagon az informatikusok asztalára tartozik.
Olyat esetleg meg szabad kérdezni, hogy a problémát hogy sikerült utána "egyszerűen" orvosolni package manager nélkül, akár más rendszeren, teszem azt Windowson?
Az ilyen apró részletekbe meg, hogy milyen disztrón kellett "három repóból" neked a perlt "összelegózni", miféle 20-25 repót néztél végig, vagy hogy pontosan hova is akartál te egy perl scriptet "lefordítani", inkább már ne is menjünk bele. -
julius666
addikt
válasz
#65675776 #42 üzenetére
Ha Te nem látod a problémát abban, hogy még egy programozónak is kínlódás felrakni egy linuxot, akkor nem tudom mit látsz annak.
Jaj ne vicceljetek már, ha nem láttátok még semmilyen eltrerjedt disztró telepítését, akkor minek osztjátok róla az észt? Pontosan ugyan olyanok, mint a win telepítő, bot egyszerű nextnextfinish. Kb. annyi a különbség, hogy itt a telepítés közben létre kell hozni már a felhasználót, nem csak reboot után. Ja meg hogy van live iso, amiről telepítés előtt akár ki is próbálhatod futás közben a rendszert.
Nyilván a faszinak sem ezzel volt gondja, hanem gagyi hardver miatt belefutott valami hibába, ami miatt elhasalt a telepítés. Itthon pl. az egyik gépre W7 felett nem megy fel semmi, pedig nem ősrégi (~2010-es) a hardver. A szép bugyikék metrós win logónál teker, nem megy tovább a telepítő. Istenem, van ilyen, Win alatt is. Ettől nem lesz szar sem ez, sem az a rendszer.
Találkoztam már olyan linux guruval, aki egy W7-et nem tudott felrakni, pedig az aztán tényleg egyszerű. Utána meg nem találta meg benne a felbontás beállítását és egyebek. (És persze mindenre mondta, hogy mennyire egyszerűbb a linuxban parancssorba beírni mindent... Persze akinek 3-4 gombnyomás helyett egyszerűbb 1-200 karaktert bepötyögni, azoktól mit várjon az ember.)
Ó, ezek a jó öreg sablonos közhelyek. Gondolom túlsúlyos is volt, pingvines-kockavicces pólóban, frotírzokni-jézuspapucs kombóval. Te most komolyan az alapján ítélsz meg egy világszerte roppant széleskörben használt informatikai ökoszisztémát, hogy egyszer találkoztál egy tahóval?
Még egyszer: azt senki nem tagadja, hogy a jelenlegi desktop linux disztrók nem ideálisak játékplatformnak. Csak azt nem értem, hogy ebből egyesek miért próbálnak meg mélyebb következtetéseket levonni. Debianon/Archon fejlesztek, köszönöm, működik a rendszer, sőt, amit csinálok azt Winen sokkal kényelmetlenebb lenne. És egyáltalán nem érzem magam semmiféle "elit linuxguru közösség" tagjának, az időm legalább ~80-90%-ában tisztán GUI-t használok én is, mint winen. Konzolba egyedül SSH meg pár fejlesztéssel kapcsolatos scripttel automatizált feladat miatt szoktam keveredni.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
#65675776
törölt tag
Azért a csomagkezelős világ nem tudom miért lenne olyan jajj de szép. Pár éve próbáltam lefordítani egy Perl-ben íródott programot. Szép és jó is lett volna. Már attól is csuklottam, hogy magát a fordítót három repóból kellett összelegózni. A libeket pedig további hatból. Aztán az egészet dobhattam ki, mert az egyik lib-re volt egy strict verziómegkötés, sem régebbi, sem újabb verzióval nem fordult. Az adott verzió pedig egyetlen egy repóban sem volt fent (vagy 20-25-öt néztem végig, kb annyit találtam összesen). Szóval szép és jó lehet, ha a repók rendesen kartartva vannak. De egy apró félreírás, vagy egyedi megoldás, és fejbe van lőve az egész. Mert ugye egyben, egy helyen véletlen sem lehetett fenn a Perl környezet.
-
Viccelsz? Az új .NET Core már openszórsz.
Már a spájzban vannak... -
_Dumber_
őstag
válasz
lionhearted #75 üzenetére
Hát akkor ezt is lenyúlták
Még a végén ingyenes is lesz .. (mintha már csiripelnék is)
-
bambano
titán
válasz
#65675776 #65 üzenetére
én nem mondtam, hogy a linux vga driver kérdés az fáklyásmenet, én azt mondtam, hogy a rendes telepítés nem való az user kezébe *egyik* platformon *se*. tehát az az állítás, hogy a linux rossz, mert a telepítés bonyolult, a windows jó, mert azt hiszitek, hogy a telepítése egyszerűbb, pedig az is bonyolult, téves.
egyszerűen a windowsban otthon érzitek magatokat, a linuxban meg nem.
-
_Dumber_
őstag
válasz
lionhearted #73 üzenetére
De ez nem jön a telepítővel.. Ezt fel kell rakni külön
-
-
#65675776
törölt tag
Azért gondolom Lengyel úr sem annyira értette a telepítést, hogy ubuntu lemez be és egyszercsak bejön az asztal. Gondolom pont azokkal a dolgokkal akadt problémája, amit Te a Win hibájaként is felhoztál. Azért valljuk be, linux alatt a VGA driverekkel akadnak problémák.
A driververziós probléma ugyan úgy jelen lenne linux alatt is, ugyanis egyrészt konkrét GPU-nként eltér, hogy melyik optimalizálások válnak be, másrészt meg játékonként is. Erről nem az OS tehet, mégcsak nem is feltétlenül a driver, hanem leginkább az alkalmazások, a motorok eltérő megvalósításai, és azok eltérő implementálása. Ebből a szempontból egyébként pont a Valve-vel van a legkevesebb probléma, ők eddig soha sem voltak lusták akár minden egyes GPU rev-hez külön renderutat írni.
Az előtelepített Win-ek esetén megint nem a MS a hibás, hanem maguk a gyártók, hogy minden moslékkal teleszórják a Win-t.
Az IE csak egy volt. Nem véletlenül kellett kiadni N verziókat WMP nélkül. A szabad sw tábor meg az EU kabátja alól keménykedik ugyanis. Ők sem különbek semmivel sem.
Szóval kérdés, hogy az OS telepítését mikor tekintjük véglegesnek.
-
-
VaniliásRönk
nagyúr
Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy a Linux tökéletes. Pont.
Szerk.: Hogy valami érdemi is legyen a hozzászólásban, a Frankenstein-hasonlat tökéletesen írja le a Linuxot, a első lépés a Linux problémáinak megoldása felé pedig az lenne, ha a közösség végre elismerné, hogy alapvető gondok vannak a rendszer fejlesztési gyakorlatával. Nem a rendszer használhatósága a probléma, arról kár vitázni, hogy felhasználói szemszögből mennyire jó vagy rossz, ma már hozza a szükséges szintet, ideje lenne a súlyosabb problémák felé fordulni.
-
#Chris
tag
Ne csak az MS supportra gondolj, hanem más cégek támogatására is. A nagy előnye abban van.
"A sorrended meg azért rossz, mert először mindig a csomagkezelőhöz nyúlunk, minek dolgozzunk feleslegesen? Miért kell nekem leszedni egy program telepítőjét?"
Nem sorrendben írtam, esetekre bontottam. A program telepítőjét, akkor kell leszednek és azért, mert vagy nincs repo-ban vagy régi a csomag. -
Az egyszerűséget többféle képpen lehet értelmezni.
Egy példa, ami nem reprezentatív, de tanulságos:
Én kb. 7 éve használok linuxot, és a mai napig nam vagyok igazi szakértő, mert olyan ritkán volt vele gondom, hogy a megoldást már pár kivételtől eltekintve elfelejtettem. Csak használom.
A progik telepítése ma nálam úgy megy, mondjuk egy új rendszer telepítése után, hogy:
sudo pacman -S firefox chrome filezilla opera audicious vlc stb, stb.
Felsorolhatom az összes progi nevét, amit fel akarok tenni, és megy is fel, nem kell weboldalakat keresgélnem, letölteni, installálni egyenként. Nincs a telepítőbe épített félig rejtett másik szükségtelen progi (macskapöcs toolbar, meg hasonlóak). Nincs az, hogy a reklám szponzorált letöltő oldalakon a 8db villogó download gombból talán eltalálom azt, amelyik valóban a nekem kellő progit tölti le, és nem a XY letöltő progit akarja leszedni.
Barátnőm gépét kellett újrahúzni, és amíg összevadásztam, hogy melyik a szükséges progi értelmes változata, addigra kb. megőszültem.
Windows-os koromban ezeket fejből tudtam, nem volt probléma, ezért mondom, hogy szokás kérdése.
Most meg a linuxos parancsokat tudom fejből, már, amire szükségem van, vagy egyszerűsíti az életem. Igen, sok esetben a parancssor egyszerűbb, mint a GUI-n keresni.Maradjunk anniyban, hogy szokás kérdése.
-
Ja igen, next-next, és máris van Ask toolbar, meg McAffeeee anyámkínja. Csak, hogy a népszerűbbeket említsem.
És persze, shareware, freeware, freemium, ad-os, krekkelt..etc.
A már egyébként is összevadászott, vírusos oldalakról letöltött exen. Mert nem magától került oda. Megint torzítasz...
Egyébként, ismerősöm gépét kellett volna felraknom, mert ugye W7 tisztán nem sok drivert talált meg (gondolom W8 gép lett volna). Net se wifin, se kábelen. Másik géppel felmentem netre, HP oldal be, 2342343242342 féle verziót dobott ki. Na már most, van egy ismeretlen hardverem, akkor abból honnan tudom, hogy ez most intel/ath/rt/bc vezérlős? Ennyit a nagy supportról, ha az ember kezdő. Természetesen, miután meglett a megfelelő összeállítás, utána sem volt stabil wifi, mert miért lett volna... nem tudom, hogy mi lett a géppel azóta, gondolom W8-at kapott.
A restore image csak azért problémás, mert tele van gyártói appal, aminek a felét senki, sosem használta. Persze, r=1nek teljesen mindegy ez is. Egyébként, ha már itt tartunk, van előtelepített Ubuntus gép is (elsősorban Dell, dehát tuti nem értenek hozzá), semmivel sem bonyolultabb a "telepítés", mint a W restore.
Több egyszerű júzernek is tettem fel Ubuntut, panasz nélkül. Említetted is, hogy böngészés, zene, videó. Csak mondom, de erre használják az emberek többsége a gépet.
És telepíteni sem nehezebb. Ha veszünk egy full üres gépet. W7-ben nem lehet pl. kikerülni a particionálást, ami egy vesszőparipa a kezdőknél. Ubuntu akár automatikusan is csinálja. Winben mondjuk kb ez az egyetlen választópont (a nyelven/bill/időzónán kívül), míg Ubiban lehet pipálni, hogy töltsön frissítést, 3rd-party appot (ez winre ugye amúgy sem települ). Fertő!
Ez egyébként implikálja azt is, hogy W7 telepítő nem megy next-next-next-finisshel, mert kell 1. partíció létrehozás, 2. productcode, 3 agreement, míg az Ubuntuban defaultban mindennek van értéke, automatikusan, és nem is kell feltétlen lejönni a next gombról egészen a User adatok megadásáig. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem. A next-next-next-finish eredménye az, hogy valamelyik pfiles mappába bekerül, amiből van legalább 2. Mindez az után, hogy kigugliztad és letöltötted a telepítőt.
A sorrended meg azért rossz, mert először mindig a csomagkezelőhöz nyúlunk, minek dolgozzunk feleslegesen? Miért kell nekem leszedni egy program telepítőjét?
szerk:
No meg a nagy Windows support nem is annyira nagy, ha pl. gyárilag Win8-as laptopra szeretnél 7-et rakni, vagy lesz driver rá, vagy nem...Iscariah: a skype mondjuk csak két sor kimásolása a Debian wikiből, szal nem volt nehéz dolgod.
-
-
#Chris
tag
Win telepítés: Next, Next, Next, Finish
Linux telepítés:
1. eset: Van futtatási jog a telepítendő programon rákattintasz. Next, Next, Next, Finish. (Eddig egy ilyennel találkoztam, VMware workstation)
2. eset: Nincs futtatási jog. Itt az egyszeri user meg is akadt. Mo.: Vagy tulajdonságok és futtatást engedélyezed vagy chmod +x terminálban
3. eset: csomagot kell felrakni. Ez a legegyszerűbb katt rá és install.
4. eset: forrásból kell befordítani. Itt szokott elvérezni a legtöbb ember. Lehet olvasni a dokumentációt stb., de akkor is kell valami fordítót telepíteni, ha nincs. Fölösleges leírni, mert változó a folyamat.Na, akkor mindenki döntse el, hogy kinek mi az egyszerű...
-
King Unique
titán
na már a modit is...igaza volt Abunak.
(#44) bambano: jobb olyan téren, h eleve egyből felismer külön driver nélkül sok mindent, beépítetten van benne rengeteg alkalmazás. Viszont, ha vmit nem, akkor lehet keservesen mókolni, notebook gyártó oldalán meg eleve nem talál hozzá semmit. Szoftvereknél, ha már spec, v épp népszerű fizetős nevek merülnek fel, ott más nem segít, csak a virtuális OS, v dualboot, Linux + Windows.
SSD-nél meg terminálban begépelni a parancsokat, beállítani is külön móka, még jó, hogy van rá pontos leírás itt PH-n, mert nem egyszerű.
Egyébként meg nod32, v éppen ESS nem rossz, a 8-cas kifejezetten jól sikerült és itteni AV topikban is ajánlott kategória. -
bambano
titán
válasz
#65675776 #46 üzenetére
az alapprobléma, hogy olyanok állítják, hogy windowst egyszerű telepíteni, akiknek 15 év windows tapasztalatuk van, és mondják mellé, hogy linuxot bonyolult, 0 linuxos tapasztalattal.
és nem akarják észrevenni, hogy ezt a véleményüket jelentősen torzítja a korábbi gyakorlatuk. a valóság ezzel szemben az, hogy egyiket se egyszerű.
"Driverek telepítéséhez meg csak ki kell venni az alaplap dobozából a lemezt." és akkor ugye nincs is késhegyre menő vita abból, hogy melyik nvidia drivert kell letölteni? vagy radeont/intelt?
"Még nem találkoztam ilyennel.": értő olvasás kedvéért idézem a mondatom elejét: "megkapod a notebookod, van rajta egy win restore". elfogadom, ha azt mondod, hogy még nem láttál új notebookot oem w telepítővel.
"Nem véletlenül a szabad szoftver világa perelte állandóan a MS-ot, mert alkalmazásokat is akart az alap OS-be integrálni": nem, a szabad szoftveresek közül a böngészőgyártók voltak, akik pereltek miatta. Aki folyton perelte a másikat, az az ms volt, sco kabátba bújva.
-
#Chris
tag
A win7-et párom felrakta... szóval nem lehet olyan nehéz
Nem kell se drivert se "víruskergetőt" keresnem, mert leszedi magának, ha valamit nem, akkor van az eszközhöz windows SUPPORT! és felrakom onnan egy I agree, next, next, finish installerrel. Windows defender elég sok dolgot kiszed, szerintem nem szükséges vírusírtó. Az OS-t frissíti magától, kb. csak akkor lehet malware-el fertőzni, ha 0day-t kap a user, amivel eleve nem tud mit tenni, vagy ha a hülyeségre igent nyom, az meg hát, akkor így járt.
sudo már rég rossz... terminálba nem fog gépelgetni egy user... a kocka világodon túl is kellene látni... Az emberek 99.9% vagy még több nem informatikus és nem hozzáértő -> kattintgat és jobb esetben elolvassa azt, amit kiír neki a gép és annak megfelelően kattint. -
#65675776
törölt tag
Kb csak sorba kell kattingatni egy halom (<10) OK-t meg Next-et. Mitől is szemetelné össze? Még nem találkoztam ilyennel.
Egyébként most mi is a probléma? Hogy a Win esetén egy majdnem üres OS-t kap az ember? Nem véletlenül a szabad szoftver világa perelte állandóan a MS-ot, mert alkalmazásokat is akart az alap OS-be integrálni (amik a linux-okkal alapból települnek)? Egyébként meg egy friss Win-nel simán lehet netezni, filmezni, zenéthellgatni, szóval alap felhasználásra tökéletesen megfelel. Driverek telepítéséhez meg csak ki kell venni az alaplap dobozából a lemezt. Roppant bonyolult.
-
Apollyon
Korrektor
válasz
#65675776 #42 üzenetére
A legtöbb linux disztró telepítője (ellentétben a windózéval) képekkel meg magyarázó szövegekkel tűzdelt, vagyis guided.
Én már telepítettem sok disztrót, akkor én linux gurunak számítok? Húdekirály
(#40) bambano:
"szerinted a windows fanok a lelkembe gázolnak, ha leszólják a linuxot?"Szerintem szörnyű érzés lehet, remélem túléled
-
bambano
titán
válasz
#65675776 #42 üzenetére
ja, mert a w7-et olyan egyszerű felrakni... és ha felraktad, pontosan mit is kapsz? egy üres oprendszert passziánsszal. hajkurásszál hozzá drivert, víruskergetőt, malware takarítót, öreganyámkínját, menj be egy ph!s topicba, dobd be, hogy a nod32 a legjobb, és nézd meg, mit kapsz érte.
megkapod a notebookod, van rajta egy win restore, elindítod, úgy összeszemeteli, mint atom. tegyél ssd-t a gépbe, majd fogod a fejed, mikor alignolásról meg egyebekről kezdenek beszélni a neten.
arról meg nem az átlag linux tehet, hogy az ubuntu teljesen windows irányba akarja tolni a desktop linuxot, és hibát hibára halmoz. a sudo nevű betegséget azok kapták el, akik windowson se bírják szétválogatni, hogy rendszergazdaként vagy userként csináljanak valamit.
ne legyél már elfogult, egyik oprendszer sem való arra, hogy mezei user pakolássza. pusztán csak arról van szó, hogy az egyszeri winfan elfelejti, hogy ő is belefeccölt 10-15 évet a windowsba az életéből, mielőtt eljutott odáig, hogy fel tudja rakni. ugyanezt a 15 évet nem akarja befektetni a linuxba, ugyanúgy pofára esik a linux telepítésekor, mint 10-15 évvel ezelőtt a windows telepítésekor. Abban is biztos vagyok, hogy egy csomó winfan is guglival telepít, mert hogy másképp. Vagy legalábbis folyamatosan olvas, hogy szinten tartsa az agyát. Akkor miért csoda, hogy a linuxot nem lehet csak úgy felrakni?
Én pl. semmilyen problémát nem látok abban, hogy egy darab konkrét programozónak nem sikerült felraknia a linuxot. Abban már inkább, hogy akkor minek programozó
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#65675776 #42 üzenetére
Azért ennek a programmernek az esetéből ne vonj le következtetéseket, egy Uborka telepítése a totál kezdőknek se szokott megoldhatatlan feladat lenni.
Ha kipróbálsz egy népszerű, "asztali" disztrót, rá fogsz jönni, hogy a telepítője a kinézeten kívül max annyiban tér el egy Windowsétól, hogy a "C" meghajtót itt "/"-nek hívják, de mindegy hova rakod fel, nem fogja megborítani a partíciós sorrendet.
-
#65675776
törölt tag
Ha Te nem látod a problémát abban, hogy még egy programozónak is kínlódás felrakni egy linuxot, akkor nem tudom mit látsz annak. Gondolod akkor az átlag felhasználó számára ez egyszerű lesz? Utána meg megy a csodálkozás, hogy 1% (se) használja a linuxot. Miért használná, ha fel sem tudja telepíteni? Arra jó a linux, hogy a magukat gurunak képzelőknek örömet okozzon. Találkoztam már olyan linux guruval, aki egy W7-et nem tudott felrakni, pedig az aztán tényleg egyszerű. Utána meg nem találta meg benne a felbontás beállítását és egyebek. (És persze mindenre mondta, hogy mennyire egyszerűbb a linuxban parancssorba beírni mindent... Persze akinek 3-4 gombnyomás helyett egyszerűbb 1-200 karaktert bepötyögni, azoktól mit várjon az ember.)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Max annyi, hogy ezt a "Linux éve" dolgot Linuxos embertől még nem hallottam, ezt mindig a másik oldali fanboyok szokták bedobni. (ezzel nem rád gondolva)
A többi inkább személyes preferencia kérdése, én pl. zene hallgatásra jobban szeretem a Linuxot, mert bárminemű hack nélkül is jobban szól a hangkártyám vele, mint Win alatt, ennek oka az eltérő hangkezelő alrendszeri felépítés.
Amúgy meg dualboot, aztán meg van oldva minden probléma... -
#Chris
tag
válasz
King Unique #38 üzenetére
Nyugodtan lehet cáfolni bármelyik állítást..., ha van rá normális érve az illetőnek. Én spec. szerver környezetben a legtöbb feladatra jobban szeretem a linuxot, de bizonyos feladatokra (pl.: címtárszolgáltatás) a windows szervert tartom jobbnak. Desktopra: Windows esetleg OSX, Linux csak abban az esetben, ha kb. csak böngészésre, zene és videólejátszásra kell a gép és windows valamilyen okból nem kerülhet rá.
Nem lehet azt mondani, hogy elfogult vagyok... -
bambano
titán
te is használsz linuxot, el sem tudom képzelni, hogy van-e valaki, aki nem.
a világban üzemelő összes számítástechnikai berendezés 80%-án linux fut.
hogy egy marginális piacnak (desktop pc-s játék) nem felel meg, na bumm.(#36) Iscariah: ja, a windows userek mindig azt várják, hogy mikor kezdi el a linux az ő igényeiket is támogatni. majd akkor fog eljönni *szerintük* a linux desktop éve, ha a linux windows desktopként fog üzemelni. szerintem soha.
-
Apollyon
Korrektor
Ez a hír igazán fergetegesre sikeredett
(#34) #Chris: "Mindig a linux desktop évével jönnek, de akkor fog eljönni, a linux desktop éve, amikor ezek a hiányosságok pótolva lesznek."
Ezek a "hiányosságok" remélhetőleg sosem lesznek pótolva, és egyúttal azt is remélem hogy sosem jön el a linux desktop éve. Aki meg azt hiszi, hogy erre vár a többség, az tájékozatlan és téved.
-
#Chris
tag
válasz
cskamacska #32 üzenetére
Az a baj, hogy a linux fanok mindig hőzöngenek és sértve érzik magukat, hogy a lelkükbe gázoltak, amikor valaki szembesíti őket a valósággal. Minden rendszert arra kell használni, amire való. JELENLEG a linux disztribúciók desktop használat esetén böngészésen kívül, esetleg még fejlesztésre valók. Bár szerintem sokkal jobb fejlesztőkörnyezetek vannak windowsra és osx-be, de egy állítólagos szakember megoldja linuxon is. A linux disztribúciók közül egyiken se fut az MS Office (vállalati környezet kilőve, wine-os gányolást hagyjuk...), Libreoffice, openoffice meg nem üti meg a minimum szintet. Valamint kompatibilitási problémák lesznek.
Játék jóformán nincs rá, de grafikus API se... -> Sok usert innentől nem is érdekel tovább a rendszer.
Tervezőszoftverekből ritka, portolnak linuxra. És az elérhető programok minősége is kérdéses többnyire... Innentől kezdve csak egy szűk réteg használja, aki szereti buherálni a rendszerét és még nem fáradt bele.
Mindig a linux desktop évével jönnek, de akkor fog eljönni, a linux desktop éve, amikor ezek a hiányosságok pótolva lesznek.
Ezzel csak az a baj, hogy a fejlesztők ~1% részesedéssel nem (vagy ritkán) foglalkoznak, a felhasználók meg nem használják a rendszert, amíg jóformán használhatatlan. Ja és rendes support sincs mögötte...
Egyébként szerverként a linux jól üzemel, mert kb. arra való MÉG.
(Mielőtt megint valami linuxfanboy bemondaná, hogy azért írom ezt mert nem értek hozzá...Használtam mindegyik nagyobb disztribúciót, mindegyiket minden nevesebb GUI-val kipróbálva.)ui.: Ha játékfejlesztő lennék és windows-on kívül más platformra is ki szeretném adni a játékomat biztos nem a linux lenne az, vagy OSX vagy konzol.
Üdv,
Egy *nix admin -
mikk2000
őstag
A linux (linfos) egy rakás szar volt mindig is, és feltehetőleg az is marad. Most nem fogok példákat hozni oldalakon keresztül, mert akiknek szólna, úgyse fogják fel.
Az viszont érthetetlen számomra, hogy játékfejlesztő cégek egyáltalán miért foglalkoznak a linfossal, hiszen az elterjedtsége rendkívül alacsony, így a várható bevétel is elhanyagolható lesz. Az a baj hogy túlságosan sokat foglalkoznak ezzel a rendszerrel, pedig említésre sem lenne méltó, azért nyomják csak, mert sokan jól megélnek belőle, mint a politikusok a hazudozásból. Megélhetési oprendszer
-
cskamacska
addikt
Attól függetlenül, hogy a Linux játékfejlesztés mennyire van szarban(mert eléggé abban van, de nem jobban mint előtte), a cikkeid sorozata akár gyűlöletkampányként is felfogható. Ha kap valami játék Linux portot(ami ugye eddig eleve nem volt megszokott, mostanában pedig egyre inkább az), az nem pozitív, hanem nézzétek mennyire rosszabb mint a Windows változat, Valve Linuxot támogató politikáját minden egyes cikkben ekézed, igazából nem tiszta hogy mi is a SteamOS/Box igazi célja(szerintem ha már a MS lemond a egy Windows, egy Windows Store álmáról már megérte nekik az egész) de az már csak bukás lehet, és úgy általában nem tudok tőled felidézni egy Linuxal kapcsolatos cikket az utóbbi időből, aminek akár csak közömbös lett volna a hangvétele.
Itt is annyi történt, hogy egy random indie játékmotor(az alsó merítésből ráadásul) soha ki nem használt Linux támogatása megszűnt, és fejlesztő még jól le is köpködte a rendszert, miközben bolondot csinált magából, és ebből itt hír lett, mintha ez számítana.
Nagy rakás más indie fejlesztő sem gondol Mac/Linux támogatásra, mert örülnek, ha Windowson nyereségesek lesznek(sokszor így sem azok), nem hogy még más rendszerek nyűgjeivel birkózzanak, és a support költségeik is megugorjanak(az sem segít hogy pl a Steam Support semmit nem ér, így sokszor a community managereknek kell Steames hülyeségekkel is foglalkozniuk).
-
modeller
aktív tag
" leírja, hogy nem tud Ubuntut telepíteni."
Legalábbis ezt képzelik bele abba a mondatba azok, akiknek a vallásába gázolt a kijelentésével.
Persze nem ezt mondta. Nekem is volt már gondom ubuntu telepitéssel, de aztán túllendültem rajta, valószinű ő is túllendült rajta, de azért megemlitette, mint plusz adalék, vagy utolsó csepp.Szerintem ezek a válaszreakciók sem segitik a linux terjedését. Tényleg mindenki vagy hülye vagy le van fizetve, ha bármi rosszat mer irni a linuxról.
-
A probléma a kommunikációban van.
Nem az a baj, hogy dobták a linux támogatást, mert - ahogy a cikkben is olvashattuk - vannak reális okai is.
A probléma az, hogy egy vezető fejlesztő egy ilyen hír kapcsán leírja, hogy nem tud Ubuntut telepíteni.
Ez komolytalanná teszi a bejelentését, mert lehet hiba az ubuntu telepítőben, de annak semmi köze a játékfejlesztéshez. Nem csak ubuntu van a világon, bár azt is sikerrel szokás telepíteni úgy általában.Okosabb lett volna, hogy ha ebben a szövegkörnyezetben csak a valós problémákra koncentrál, mint pl. az OpenGL gondjai, driverek minősége, x11, a linux egységének a hiánya, stb.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nyilván az is a probléma része, hogy a Linux userek mindent jobban tudnak, mint a fejlesztők. Akiket ugye az MS, Apple, vagy mittomén ki fizet le, hogy lejárassák a Linuxot. De közben a bástyának tartott Valve is csak szenved.
Ez nem lefizetéses probléma, itt komoly gondok vannak magával a Linuxszal, az egyes moduljaival, amelyek megakadályozzák, hogy például a linuxos körökben etalonnak tartott Civ BE Linux portjának minősége megközelítse a Windows port minőségét. Ez nem olyan rendszer, amire lehet jövőt építeni, és az csak ront ezen, ha aki ezt kimondja az hülye lesz, mert biztosan nem ért hozzá. Nem akarnak ők bajt, csak egy életképest OS-t, mert ami most van az nem az. -
modeller
aktív tag
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Benne van a hírben, hogy azért nincs port mert aránytalan többletköltséggel járt és az nem jött vissza. Második bekezdés.
Utána azt is hozzáfűzte, hogy az is közrejátszott a döntésben, hogy nem tartja jó OS-nek a Linuxot, de ez már csak a személyes véleménye.Ezeket a fejlesztők egyébként figyelemfelhívásnak szánják, hogy valami nincs rendben. Ehelyett most kapja a hate-et Eric Lengyel is, ahogy megkapta ezt Rich Geldreich vagy Matias Goldberg is, amikor azt merték mondani, hogy a Linux nem jó játékfejlesztése.
-
bambano
titán
ez egy jó hír.
-
Nem azzal van baj, hogy nem tud Ubuntut telepíteni, hanem azzal, hogy többek között ezzel indokolta a döntést, hogy nem lesz linuxra következő verzió.
Ha annyit mondott volna, hogy nem éri meg, akkor senki nem kötekedne, mert azt a linuxosok is megértik.(#18) Vladi: Nekem ez egy hisztiből meghozott döntésnek tűnik.
-
Benőke
őstag
válasz
cskamacska #16 üzenetére
Egyiket sem sírom vissza.
-
modeller
aktív tag
Pontosan. És ebbe sokan belefáradnak, főleg amikor tényleg használniuk is kellene a rendszert, főleg desktopon. Valószinű ez történt az úriemberrel is, csak azzal, hogy nyilvánosan leirta, sokaknak a vallásába gázolt bele, az meg mostanában nem szerencsés.
Vicces a linkelt cikk kommentjeit is olvasni, lefizették, hülye, mert egy ubuntut se tud telepiteni stb-stb. Sértett óvodások.
-
-
kac
csendes tag
Mostanában a híreket olvasva, egy kérdés:
Abu, neked mennyit fizet a Microsoft? -
cskamacska
addikt
Ilyesmi játékokról maradunk le e szörnyű döntés miatt
Fat Princess Adventures for PlayStation 4
World of Subways (winner of Best Corporate Game at CeBIT 2009)
City Bus Simulator 2010
Lego Wolf3D
Quest of Persia: Lotfali Khan Zand (winner of "Best Persian Game of the Year" at Game Expo Dubai 2008)
The 31st
Utility Vehicle Simulator 2012
Bridge! The Construction Game
Rolling
Wingball
Ludicrous
Gremlin Invasion
Gremlin Invasion: Survivor
1 Carnaval De Distorções
Tauchfahrt zur Titanic
Bounce!
The Visible Dark
World Hunter
Rabbit
GreySoulProject Reality 2 is ezt használta még CryEngine 3-ra váltás előtt
"However, new announcements from the Dev Team, made sure that PR2 will be in fact using the CryEngine 3, since most of the people involved in the development of the game on the C4 Engine thought it wasn't so good to work with, and they have chosen the CryEngine 3 as their new engine to work on"De nem baj, a mai kötelező rúgás a Linuxos játékokba le van tudva, mindenki mehet dolgára. Remélem hamar kész lesz az a Linuxos Mantle port, meg az új AMD driverek, mert Abutól addig csak ezt lehet várni.
-
LordX
veterán
Pénzügyi okokra hivatkozás A legvalidabb ok valaminek a támogatását elhagyni. Minek támogasson valaki valamit, amiből nem lát végül hasznot? Attól még, hogy valami OS, még nem jelenti azt, hogy szeretetszolgálatot kell játszani a fejlesztőknek.
Attól lett ez ragequit, hogy elkezdte szapulni a rendszert, függetlenül hogy egyetértek-e vele.
-
snorbiii
csendes tag
A belinkelt cikkben elég furcsa indokokat hoznak fel
:
"Eric seems to have run into a lot of Linux issues... Previously on Twitter he complained of not being able to install Ubuntu 14.04 and commenting he said that GPU drivers weren't much of a problem for Linux but "literally everything else is a complete disaster, including sudo apt-get.""
-
julius666
addikt
Komolyra fordítva a szót, teljesen érthető, ha valaki pénzügyi gondokra hivatkozva elhagyja egy platform támogatását, de az ilyen rage búcsúzás nem enged professzionális fejlesztőre következtetni.
+1.
Ha nekem kéne döntenem a linux támogatásáról, valszeg én is dobnám, pedig nem lehet mondani, hogy utálnám a rendszert (linuxon dolgozom meg nagyrészt azon is élek).Ilyen szövegeket viszont, hogy "literally everything else is a complete disaster, including sudo apt-get" az igazi vindózpistik szoktak nyomni, amikor valami gagyi hadrdveren fejest ugranak a buguntunak és nem megy minden úgy elsőre, ahogy elképzelték, úgyhogy szarfosozva rakják is rögtön vissza a warez wint. Ezeket a mondatokat egy lead developer szájából enyhén szólva is szerencsétlen hallani, mert ezek arra utalnak, hogy inkább ilyen személyes ízlés kérdések vezérlik a döntéshozásban, mint az anyagi vagy szakmai érvek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Igen, egy ilyen cikk nem lenne rossz. Mostanában jelentős DRM patchek érkeztek az év vége felé, nem csak a funkciókat, hanem a sebességet is érintve. Erről a témáról a Phoronixon találsz elemzéseket, méréseket.
Úgy emlékszem, a múltkori cikkel kb. azonos időben érkezett a sebességet érezhetően javító drm patch. Kérdeztem is Abu-t ebben a témában, de most nem találtam meg azt a hozzászólásomat, de azt hiszem választ sem kaptam rá.
-
Crytek
nagyúr
Ezért nem gáz ha végleg el is tűnik az sem.
-
leviske
veterán
Szörnyű csapás ez azoknak a független fejlesztőknek, akiknek nem elég az UE3 ingyenes elérhetősége és Linux támogatása.
Komolyra fordítva a szót, teljesen érthető, ha valaki pénzügyi gondokra hivatkozva elhagyja egy platform támogatását, de az ilyen rage búcsúzás nem enged professzionális fejlesztőre következtetni.
(#3) Bici: Az OpenGL állapotán túl én se hallottam sok mindent, az meg konkrétan nem a Linux, hanem a Khronos sara. Más kérdés, hogy külön igény nélkül az AMD-nek se akaródzik a Mantle átültetése a nagy multiplatform mivoltság ellenére.
-
siti
őstag
-
Van valahol olyan leírás, amiben egy ilyen szakember elmondja, hogy konkrétan mi a baj a linux egyes komponenseivel?
Annyi ilyen hír jelent meg már nulla konkrétummal, hogy kiváncsi lettem. -
freeapro
senior tag
EZ valami magyar cucc? (ki ez a Lengyel Erik?)
-
GeryFlash
veterán
Na ebből mekkora vallásháború lesz itt a topikban
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Új Honor 400 pro + 66 wattos töltőfej
- ASUS TUF Gaming A620M-Plus + AMD Ryzen 5 8400F + 16GB 5600MHz Kingston Fury Beast + hűtő
- Eladó Erős Gamer PC - Akár Cyberpunk 2077-re Is Készen! (Ryzen 3 2200G RX 570 8GB 32GB RAM AIO
- MacBook Pro 2019 '16 2,6 Ghz 6mag Intel Core i7 16/512gb - Space Gray Touch Bar
- Xiaomi 13T 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Új monitor állvány - csak össze lett szerelve
- Azonnali készpénzes AMD Radeon RX 5000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- Thinkpad X230 legenda: i7 CPU, IPS kijelző, 12 GB, dupla SSD, magyar villbill, webcam, fingerprint
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest