- SSD kibeszélő
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- OLED TV topic
- Lenovo Legion és IdeaPad Y széria
- Milyen videókártyát?
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
-
PROHARDVER!
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
azbest
félisten
válasz
wassermann #44926 üzenetére
lehetett némi rádhatásom
[link]
Csak valami hw/sw bug miatt a lassú usb eszköz (smartcard reader) és a gyors usb módú tuner kombó mindig lefagyáshoz vezetett idővel. Talán évekkel később optimalizálták ki, de nem biztos. Így végül a pi1es lett a kártyaolvasó kezelő és egy pi2es kezelte a tunereket. 2 hónapja kapcsoltam le, mert nem nagyon tévéztem és már hivatalos streamje is van a mindigtv extrának, ami jobb minőségű, mint az antennás adás (h265 540p antennás vs 720p h264 online)
A legújabb PI nálam egy zero 2w, nem annyira hiszek a desktop módiban a szolid ram és hw gyorsítós grafikus driverek hiánya miatt. Anno írtam is talán, még az árfelverés előtt, hogy p4 helyett egy 4th gen minipc lett hasonló áron (40eft), amikor kellett egy kis méretű masina.
-
cog777
őstag
Tovabbra sem mukodik, csak azert mukodott korabban mert az sd kartyat benne felejtettem
Nem vagyok benne biztos hogy nem bugos az USB boot. Eddig mukodott usb quirk-el de most restart utan nem talalja az ssd-t, de ha kihuzom es visszadugom akkor mar felismeri es elindul a rendszer ssd-rol. Most probalgatom a firmware-ket.
-
_q
addikt
válasz
cog777 #40361 üzenetére
Folyamatosan maxon terhelve 260mA-t tud fogyasztni az ESP (főleg a wifi sokat dob rajta), tehát ezt se lehet kizárni teljesen. Nem tudom a Pi mennyi áramot tud leadni USB3.0-ról, de eltudom képzelni hogy hiába van 2db USB3.0, a fogyasztás nem külön-külön értendő, hanem vagy egy adott áram ami 2 portra oszlik. Ha egyik porton van 2.5" HDD vagy SSD, akkor már a másik portra kevés jut (akár <260mA, de konkrét értéket nem tudok csak brainstormingolok). Viszont USB2.0 a kommunikáció jellege miatt másik buszon lehet, külön áramértékkel. Csak tippelek, de ha esetleg nem sikerül a kábellel megoldani, akkor ez is lehet esetleg még egy tipp.
Az biztos, hogy az USB boot nem bugos, 2.5" HDD-t kitud szolgálni a Pi4 és bootol is róla hibamentesen. Remélem sikerül -
cog777
őstag
válasz
Archttila #40077 üzenetére
Ha esetleg valaki nem akarja vegigolvasni (v nem tud annyira angolul)
Jerry311 altal linkelt bug riportban az OOM killer bug-ra az USB3-on levo HDD/SSD eseten az ideiglenes fix: arm_64bit=1 a config.txt-ba.Magyarazat:
32 bites kernel eseten a nagy sebessegu IO mulveletek a memoria egy specialis helyet (low memory) toredezette teszik es triggereli az OOM killert.Mellekhatas:
- eltori a VLC h264 dekodolasatNekem megfelel, nem fogok VLC-zni az Anydesk-el kapcsolodo RPi4-en.
-
azbest
félisten
válasz
V.Stryker #38867 üzenetére
elolvastad azt amit kiír?
boot order 4 - > usb mass storage az elsődleges most. Az lehet bug a kiírásban, hogy ilyenkor is card not detectedet ír, nem pedig valami usb specifikusat, amikor nem usb-ről hanem sd kártyáról próbálsz indulni. Manuál [link]Ha egyébként működik, akkor nem érdekes. Ha zavar, akkor állítsd vissza sd kártyáról bootolásra.
-
azbest
félisten
válasz
V.Stryker #38847 üzenetére
a raspi hivatalos issue-ja alpaján valsz a via usb 3 vezérlő firmware bugzik arm platformon [link] így hozzá passzolták a bug megoldását.
Nem emlékszem ebben a topicban volt-e, de múltkor beszélgettem valakivel arról, hogy többféle firmware is elérhető ezekhez az usb3-sata chipsetekhez. Azt hiszem ez vagy az egyik linkjükön lévő írás elmondja hogy melyik jobb. [link]
Azért érdemes lehet backupolni ha lehet a gyárit az átalakítóról.Sőt, volt már tavaly októberben valami vli firmware beta, nem tudom azóta lett e hivatalosan a pi4-hez kiadva [link]
A hivatalos repoban 12 napja is frissült a vl805, és ha jól értem a hivatalos rpi-eeprom tool kezeli ezt is már. -
duffbeer
őstag
Sziasztok, mindenkik, ezer éve nem jártam itt sajnos...
Lenne egy gyors offtopic kérdésem. Adott egy Pi4 szerver. UTPvel, dietpi, torrentre, Openvpn, pihole (bár azt nem erőltetem). Lóg rajta egy 480-as ssd usb3-on. Nemrég építettem új hálózatot költözés miatt. Próbáltam speedtest-cli-t, és valamiért nem mutat valós értékeket. gigabites net van fel, le, torrenten látszik, hozza, de speedtesten, dl max 500Mbit, ul max 4(!) Mbit. Nem dőlök a kardomba, ha valami bug, mert nem releváns, jól teszi a dolgát amúgy, puszta kíváncsiság. Találkozott már valai ilyennel?
-
azbest
félisten
Raspberry pi 4 kapcsán gyakori kérdésekre válaszolnak a mérnökök [link]
0:41 Pi 4B early, was to be 2020
1:40 Two Micro HDMI ports
3:51 USB and Ethernet moved
5:02 USB-C on Raspberry Pi 4B6:04 Missing resistor on the board/USB-C power issue
6:32 USB OTG
7:45 Raspberry Pi 4B official USB-C power supply
9:54 Raspberry Pi 4B official case
(+ bonus case ASMR courtesy of Gordon?)
14:14 Raspberry Pi official keyboard
15:13 Why does it say "2018" on the Raspberry Pi 4B?
20:23 Easter Egg
21:03 Three different RAM options, and why 4GB on everything?
24:01 Different colours, Union Jack design? Welsh for Made in Wales?
24:39 8GB
25:54 What people will do with Pi 4B
28:58 GPIO Pins, made better on Pi 4B
31:44 Boot over USB/Ethernet
33:56 Software doesn't have bugs
37:39 Heat
39:54 Update to the USB controller, and where to get it
41:27 International availability
43:14 Easter Egg 2
43:40 Buster
48:36 Third party resources/availability at launch of Pi 4B
48:59 Month since launch and amount shipped
50:38 Team of 300+ involved in Raspberry Pi 4B -
azbest
félisten
Minden pi-vel lehet usb háttértárat használni. Kezdettől fogva.
Legelőször még az volt, hogy a boot partició maradt az sd kártyán és a kernel paraméterben meg lehetett adni, hogy hol a másik partició. Ilyenkor a rendszer frissítésekor azért ír a kártyára is.
De jóideje már van olyan lehetőség is, hogy az sd kártya csak bootcode.bin -t tartalmazza. Azzal usb és hálózati boot mód is elérhető bármelyik pi-vel. Ezzel sosem ír a kártyára. Még az újabb pi-k esetén is van, hogy ez jobb, mint a soc-ba égetett kód, mert azóta derültek ki bugok és ez már tartalmazza a javításokat. Plusz nem kell átbillenteni a bootmód bitet sem hozzá. A linken írnak még pár másik hacket, ami a bootcode.bin-es megoldásnál lehetséges (uart, timeout).
-
azbest
félisten
válasz
Flowtation #27766 üzenetére
omg... azt írják, hogy 05e3:0718 Genesys Logic, Inc. IDE/SATA Adapter van rajta.
Ez a GL830 chip, amit szidnak mert állítólag bugos és hajlamos bad sectorokat okozni meg lassú.
Van egy satás addon board is ilyennel kínából [link]. Nem dícsérik a kommentekben.Ugyanilyen chip van sok hasonló boardon, ahol satát akarnak tenni arra nem képes SoC mellé.
Tehettek volna rá JMS567 chipsetet, ami tud UASP-ot (usb attached scsi [link]) és 20-30 MB/s helyett 40 körül is tud (usb 2 -vel) és megbízható támogatás van rá már régóta. Kíváncsiságból nemrég rendeltem egy ilyen chipsetes keretet [link].
Lehet kapni szintén olcsó és hasonló képességű JMS578 chipsetest is, csak a régebbi kernelek azt még nem ismerik és ezért csak sima mass storageként használják uasp helyett.Egyébként usb3 eszközöknél sem hátrány [link]
-
azbest
félisten
Ahogy nézem usb attached scsi mód miatt panaszkodik.
Vagy ezt a módot nem akarta használni a openelec alatt és azért nem hiányolta, vagy bugos az osmc.Egyáltalán friss osmc rendszert használsz? Valakinek 2015-ben volt ilyen problémája, amit egy frissítés megoldott [link], bugreport [link]
De látom 2016 augusztusban megint voltak panaszok.
Lehet hogy modul paraméterrel vagy blacklisttel ki lehet kapcsolni az uas módot.
Node utána sima mass storageként érzékeli, nem? Hiányos logokból nem derül ki.
Githubra vagy pastebinre vagy valahová tedd fel a teljes logot.Egy tipp: szabálytalanul lett kitépve valamelyik gépből, ntfs fájlrendszert használsz, ami így dirty lett és emiatt nem csatolja fel. Talált?
-
albinolynx
senior tag
válasz
Sándor -P20- #25201 üzenetére
Én abszolút kezdő vagyok, ennek tükrében olvasd.
OMV-t néztem egy darabig, de örülök, hogy nem foglalkoztam vele. Sima raspbian-t futtatok. Rpi3, 2.5A-es táppal. Lite-hoz úgy olvastam, hogy a 2GB kártya megfelel. (A gui-t talán egyszer használtam, csak lusta vagyok váltani egyelőre lite-ra.)
Torrentezés erről megy (transmission). Ezzel kapcsolatban van egy apró bug.
Adattárolóként egy maxtor m3 portable 1TB hdd van rákötve. Aktív használatban van, nem tapasztalok problémát.
Hálózati másolás érezhető, de ettől eltekintve kiszolgál mindent (CAD munka, filmezés, torrent megy egyszerre általában gond nélkül). Most szeretném majd rákötni az usb nyomtatót is. -
azbest
félisten
válasz
Márton #22595 üzenetére
Azzal bajok lesznek.
Pi1B rev1 : itt a polyfuse-ok miatt nem ment, de élelmesek átforraszották.
Pi1B Rev2: itt tudott működni usb visszatáplálásról, mivel direktben volt a táp körre kötve az usb kimenet.Pi zero: simán be van kötve egy körre a táp és usb szerintem.
Pi1 B+, Pi2, Pi3: bevezettek egy okos chipet az usb táp vezérlésére.
Kezdetben az volt a mondás, hogy egyáltalán nem megy az usb visszatáplálás.
Újabban úgy tűnik, hogy ha normál tápról el van indítva, akkor a driverek betöltődése után már usb-ről is visszatápol. De ez fura, mert eredetileg nem ez volt a cél, lehet, hogy bug.Szóval szerintem az újabb pikkel ez nem szerencsés és macerás is. Esetleg a GPIO-ról is lehet őket tápolni.
-
DarkByte
addikt
válasz
azbest #18224 üzenetére
Sikerült egyébként az éjjel részben. Megcsináltam az Adafruit tutorial szerint Jessy Lite-al. Csak Windows 10-el volt egy kis bibi. Tévesen soros portnak ismeri fel, van egy ilyen bug, de leszedve ezt a driver-t és telepítve (az inf fájlra jobb gomb Telepítés) megjavul és megjelenik hálózati eszközként. Beteg hogy egyetlen dróttal lehet így üzemeltetni és használni SSH-n keresztül és még netet is lehet neki így osztani a host gépről. (igaz azt még nem próbáltam, mert fél 2 volt így is mire megcsináltam és le tudtam nyugodni hogy működik
) Bár azt olvastam hogy az RNDIS gadget driver Linux-on elég bug-os, mert mindenki alapvetően a CDC ECM-et preferálja, csak azt Windows-on elég nehéz beüzemelni, főleg a digitális aláírással varázslás miatt.
Meg fogom még nézni hogy a g_cdc driver-el mit kezd, elvileg akkor kompozit eszköznek kellene látszania és úgy soros portként és Ethernet kapcsolatként is elérhető, de szerintem ott megint a driver lesz a baj. Ezeket sose tudja a Windows rendesen magától telepíteni. Szóval lehet nem erőlködöm vele sokat, holnap lesz időm, felforrasztom a tűsort és úgy is van USB UART adapterem, azzal meg van oldva a soros port. Illetve az SPI LCD modulomat is szeretném most már beröffenteni amúgy is
-
yolan
őstag
Egy eléggé összetett terv született meg a fejemben, de nem igazán tudtam úgy kivitelezni ahogy elgondoltam, valószínűleg én hibázok, illetve nincs elég időm beleásni magát a fórumok bugyraiba. Hátha akad itt olyan aki tud segíteni.
Adott egy Raspberry Pi B modell. DHCP-vel kábelen keresztül kap netet, előtte a router pedig wifi-n a upc modemtől. Van net, eddig minden pipa.
A Pi-n jelenleg Kodi v14 fut, HDMI-vel egy Sony tv-re kötve, HDMI-CEC működik.Amit szeretnék de elvéreztem:
Egy IT9135 típusú USB-s DVB-T csoda tunerrel szeretnék élő tv adást, DVR nem feltétel.
Elvileg kernel szinten már támogatva van a tuner. Tvheadend PVR-el próbáltam, de hibát kapok a kliens indítása közben.
WOL paranccsal szeretném ébreszteni a Pi-t, ami bekapcsolja a tv-t a CEC segítségével. A Pi bekapcsolása nem minden esetben kapcsolja be a tv-t, random működik. Kábel csere megvolt, a beállítások is jónak tűnnek. Esetleg telefonos app ami tudja ébreszteni a Pi-t ami a tv-t. Álmaimban még NFC tag is szerepelne a bekapcsolástól kezdve akár az adott tartalom indításáig, de ebben a Windows Phone nem a barátom.
Netflix. Van hozzá direkt VPN elérésem, ahhoz is van add-on a Kodi-hoz. Add-on feltelepül, beállítások után nem tud elindulni mégsem a háttérszolgáltatás.
Tartalmak elérése Windows Phone rendszerű telefonokon.Remélem nem megvalósíthatatlan és tudtok segíteni.
-
DeniL
tag
válasz
Virág et. #15740 üzenetére
Használok itthon Pi2-t is. Bár tudom nem egészsézes hogy 3 db elosztó van egymásba fűzve, de annyira szeretem, mikor felkapcsolom a lámpát és hallom ahogy a vinyó újra felbúg....majd ránézek a transmissionra és mit látnak szemeim? "error, read-only filesystem".
Leakad az usb egy kis áramingásra.
Egyszerűbb lenne csak a Pi-t befogni, nem vetem el az ötletet, viszont az arduinoba azt szeretem, hogy rettentő gyorsan bootol, nincs hiba, rátöltöm a kódot és viszi és vinni fogja még napokkal később is.
Mivel ezt egy olyan rendszernek szánják/nom, hogy egyszer sikeresen összerakom és nem szeretnék minden nap mellette állni, hogy újraindítsam, majd épp fsck-val a sd-t lesi, mert nem megfelelően állt le és hasonlók....így is benne van a bug a rendszerbe....
Ha lenne elég kitartásom, teljesen kihagynám a Pi-t a picsába. Régóta foglalkozom vele, de ilyen célra kezdek rájönni, hogy céleszköz kellene.
Ennek ellenére a leírt felálláshoz tartanám magam, egyenlőre amíg meg nem győztök az ellenkezőjéről teljesen -
DeniL
tag
Sziasztok fiúk lányok idősek fiatalok,
segítséget avagy ötletelésben szeretném kikérni a véleményeteket. IT gyakornokként dolgozom immáron egy jó ideje. Nagy multing felső vezetői társadalma kitalálta, hogy nagy újításnak vetik alá az újdonsült munkaerő oktatását. Már létezik egy oktatóterem mintagyártósorral. Tehát költöttek nem kevés pénz (300+ ezer) egy android alapú okosszemüvegre, amin szerintem hulladékül megy az IC4.0 és mellesleg fut rajta egy szoftver amihez nekem kellett biztosítanom a linuxos szervert...így kerültem a képbe.
Az eredeti terv, hogy az egyed éppen MIND KÉT KEZÉVEL dolgozhat, betanulhat, miközben a feje elé belógó kijelzőn látja az adott munkafolyamatokat, mint egy kis diavetítés és hangvezérelve lépteti a diákat....és ha kínod van, akkor akár tudod rögzíteni kamerával és továbbítani azt.Na most először is, senki sem kérdezte meg, hogy ez egyáltalán hasznos-e vagy működőképes-e....legyen, mert ez jó, meg milyen nagyszerű, újdonság okosszemüveg a gyártásban bla bla....
Ha már megvették, ám legyen, hulladék szoftver írattak rá, még hulladékabb és méregdrága támogatással...Természetes lement a nagy bemutatás, mindenki ámult és bámult a szerintem hasztalan ötleten, de ha van pénz, költsétek, engem nem zavar, én nekem odáig kellett ezzel foglalkozni, hogy a kis LAMP-t felhúztam, beállítgattam kérésre és asztala viszta.
Tovább mentek az ötleteléssel. Az adott minta gyártósoron egy terméket csavaroznak össze 6 csavarral. Berakod a szerkezetbe az alját, majd a tetejét, rázárod a fedlapot, van benne 6 csavarlyuk, behelyezed a csavarokat és a fejed előtt belógó csavarbehajtóval szépen becsavarozod a megfelelő sorrendben.
De milyen jó lenne, ha kapna visszajelzést a páciens, hogy biztos a megfelelő sorrendben csavarozza be azt (mint hogy a személyautó kerekeit is átlósan nem sorba húzzuk meg...).
És mennyire nagyszerű lenne, ha azt az okosszemüvegre írná ki a kijelzőre, hogy "gratulation, vagy kezd újra h**lyegyerek".Persze nem hallgattak rám, mikor megkérdőjeleztem a használatát, mert szerintem úgy néznek ki benne az emberek, mint a csillagharcosok a Dragon Ballból, de amíg az ott menő volt, itt nem az.
No sebaj, megkaptam mint zöldfülű, hogy foglalkozhatom a dologgal. Mondtam, hogy a szemüveget fejeltsük el, zárt rendszer, nem tudom módosítani és a külső cég sem fog ezzel foglalkozni, és ötletem sincs hogyan tudnék kommunikálni a szemüveggel...
Ehelyett találtam ki, hogy akkor előszedünk egy nfc olvasót, amit a csavarbehajtóra helyezünk, 6 db nfc tag-et helyeztem a 6 lyuk mellé, így amikor a csavarbehajtóval csavarozni kezdesz, szépen arduinoval megcsináltam egy LCD kijelzőre, hogy "jó a sorrend fiam" vagy "nem jó a sorrend fiacskám"........
Persze szép szép, de akkor már mérjük már le, hogy a leendő kolléga mennyi idő alatt csinálja meg a csavarozást, megoldottam, hogy az első próbálkozástól a helyes sorrendig számolja az eltelt időt....rendben.
De már megint ott tartanak, hogy akkor szép szép, de belelóg a szeme elé a kijelző, de közben nézzen egy másik kijelzőt is amire kiíratom a helyes sorrendet és az eltelt időt, de közben figyeljen a kezére is....szegény pára megbolondul már attól hová nézzen....Na itt jön a további gondolatom, amiben a segítségetekre lenne szükségem, ötletelni kellene, a megvalósítás az enyém lesz, de szeretném tudni, vagy egyáltalán megerősíteni bennetek, általatok a hitem, hogy áldozzak bele időt, energiát és kérjek a rá pénzt, vagy hagyjam az egészet......és aztán ki tudja, talán még a szakdogámnak is elmenne a dolog.
Tehát mivel az okosszemüveg célja a következő volt gyárvezetőink szemszögéből:
- mindkét kezét tudja használni, ne holmi betanulási tervet lapozgatva és olvasgatva foglalja le magát és kezét
- interaktív legyen az oktatás és egyben látványos és élvezhető is (bár én nem értem ebben hol az élvezet, de hagyjuk is...)
- kicsit okosítsuk a dolgokat, tehát "köridőt mérünk, és még később ehhez hasonló igények felmerülése végett, okosítsuk ott a dolgokat IT cuccokkal.....lehet lassan beköszöntene ide is az IOT (internet of things), csak lehet rossz végén fogták meg....Kitaláltam, hogy.....a diavetítést ami rohadtul zavaró ha az ember szeme elé belóg valami, ráadás szerintem a látást is rongálja, helyettesítsük egy kijelzővel. Legyen az alapja egy raspberry, előtte a saját nem régiben megjelent 7 colos érintő kijelzője. Ez szépen felszerelhető a gyártósorra, pont szemben a pácienssel.
Arduino végzi NFC olvasóval és "köridő mérést" ezt már megcsináltam, ezen nem igen kívánok változtatni, mert működik, és mert ettől butább rendszerrel nem hiszem meg lehetne oldani. Össze kellene kötnöm az arduinot a raspberryvel. Megoldani a diavetést a raspberry-n (bár hogy min az lehet lényegtelen, legyen az egy pdf, képek, html)
Majd amikor az adott diához érek akár beindíthatná az arduinot és a mérés elkezdődhetne és kiíratnám mi a helyzet....És ami a legfontosabb, hangvezérlés...bluetooth headset, bluetooth modul a raspberrybe és valahogy hangvezérléssel kellene léptetnek "next step, previous step" stb...
Na most nagyon sok minden nem világos. Rettentő nagy fába vágtam a fejem, mert a tudásom jelenleg is tágul, mint az univerzum, de sajnos tapasztalat híjján, mindenben csak ujjonc vagyok....Jó 3 hete az arduinót sem sokat láttam még, aztán most már hála az égnek és némi segítséggel megvalósítottam a kezdeti állapotot.
Persze több kérdés felmerül ügye:
- legfontosabb, van-e értelme ezzel foglalkozni? Az elképzelésem megvalósítható-e?
- nincs igazán fogalmam hogyan kell összekapcsolni egy arduinot és egy raspberry-t mert még sosem kellett átadnom raspberrynek adatot arduinóról. Gondolom valahogy GPIO portokon keresztül, de lehet volt aki usb-n csinálta....utána kell néznem. Nem igazán világos...és gondolom a szépen megírt kódomat barmolhatom tovább, mert most gyönyörűen írkál kifelé egy lcd-re pár sort, de mire megoldom, hogy az egy raspberry-n jelenlen meg.....no sebaj, úgy jó az élet, ha zajlik...Tehát ha valaki jártasabb a témában hogyan tudnám a kis println-jeimet egy raspberryre küldeni, sokat segítene ha ellátna ötlettel...
- hangvezérlés..kemény dió, de mivel már láttam bár R2D2-t a neten, amit raspberry hajtott és gyönyörűen viselkedett némi egyszerű hangparancsra, gondolom megoldható az is, amit én szeretnék, csak a kérdés hogyan? Foglalkozott már valaki hangvezérléssel raspberry alatt?
- Ugye az ötletem az lenne, hogy mennyivel elengánsabb egy kis fülbe dugható headset, mint egy bumszli kijelző a szem elé lógatva, kényelmesebb lenne közlekedni vele ( nem mellesleg az az okossezmüveg olyan kis teleppel van ellátva, hogy 20 perc alatt lemerül...) tehát jó -e a bluetooth? Meg lehetne-e oldani, hogy egy raspberry csak egy eszközzel csatlakozzon és azt automatikusan? (Nem lenne kellemes mindig connectálni minden egyes headsetet a saját kis raspberryhez...jó lenne egyszer pároztatni és onnantól "működj". Mindenképp vezetéknélküli mikrofon kell, ezért gondoltam erre.Egyenlőre csak fejben tervezési fázis van, aztán összedobok a megvalósítási lehetőségekről egy prezentációt, ha rábólintanak, akkor kapok pénzt rendelgetni cuccokat....
Nem mellesleg azt szeretném megmutatni, hogy amíg a szemüveget megvették 270 ezerért, eljött egy emberke aki csak állítgatta 2 napig újabb 250 ezerért, felfedeztünk egy csomó bugot és problémát a használata során és ezt továbbítottuk a cég felé, aki kiszámláztak egy igen kerek újabb 300 ezernyi összeget és a végén kiderül beleölünk egy milliót és egy darab szemüvegről beszélünk. Az oktatóhelység befogadóképessége meg vagy 12-16 fő....
Gondolom lenne pénz rá kifizetni, de szerintem amin agyalok praktikusabb és rettentő kevés lenne a költségvetése (nagyvonalatban egy arduino ha mindent a hivatalos gyártótól szerzünk be (ebay, ali kizárva) 4ezer, raspberry 15 ezer, tépegység vagy usb hub 5-8 ezer, kijelző 30 ezer, bluetooth modul vagy 3 ezer, headset a franc se tudja legyen 5 ezer körül...) szóval nem valami nagy érték...Viszont itt azért rettentő sok a buktató. Én legalább is, szakdugás nélkül belevágni egy ilyen projektbe, nem csoda hogy szerettek volna valami professzionálisat, viszont nem értem miért nem találtak ettől jobbat, és miért nem vesznek fel erre egy embert, aki ért is hozzá, vagy aki a továbbiakban ötletel, ha már a gyárunk mozgolódik ilyen irányba.....
De marad az utóbbi, beadom a gondolataimat, aztán lesz ami lesz, legfeljebb megírom a szakdogám ha sikerül belőle valami.
Elvégre próbálom úgy felfogni, hogy csak nyerhetek vele, mert:
- tanulok ezáltal
- sok olyan kütyüt ki tudok próbálni, amire itthon nem lett volna keret, ott viszont adnak rá
- ha sikerül összeraknom, jó szakdoga alap(nak) gondolom
- talán látnak bennem fantáziát és akár fizetnének is érte...De ez attól messze van. Szóval emberek, bárkinek van némi hozzáfűzni valója, ötlete, szívesen fogadom. Nem a megvalósítást szeretném, nem leprogramoztatni akarom valakivel, csak érdekel ki mivel foglalkozott eddig akár arduino-raspberry kapcsolatában, vagy a hangvezérlést illetőleg...
Köszönöm! -
s_e_n_k_i
tag
válasz
Gyula84 #14684 üzenetére
Nemrég kaptam a kollegától:
"Szia!
Tegnap átvettem a Microstack base board-ot. Hazaérve rá is kötöttem GPS-t pi-re. Kisebb sys.txt módosítás után (meg kellett adni a gps forrást), amint kimentem loggia-ba, be is mérte, hogy hol vagyok :-) "Szóval ez is működik, de nem hiszem, hogy tovább folytatódna a dolog:
- Jelenleg azért eléggé lassú. Hasonló procin WinCE alatt sokkal gyorsabb a Primo, szóval optimalizálni kellene, de erre senkinek nincs ideje
- Azért még eléggé bug-os is, néha-néha lefagy.
- A hangrendszert nem is nézte, valószínűleg azt is reszelni kelleneŐ is csak technikai kihívásnak vette a dolgot, sikerül-e elindítani, és használni. Sikerült, szerintem ő se foglalkozik tovább ezzel komolyabban.
Meg értelme se nagyon van. Ennyi pénzből már lehet venni egy Android-os tabletet (vagy éppen 2 DIN-es Android-os autós kütyüt) amit azért többre lehet használni egy autóban, jobban be lehet építeni, és arra nekünk meg van házon belül kiforrott navigációnk.
Ja, és hogy elejét vegyem, természetesen ezt a SW-t senkinek, semmi pénzért nem adjuk oda. Sokkal többre becsüljük a jelenlegi munkahelyünket, hogy ilyennel kockáztassuk.
Ez csak egy érdekesség volt, azért is írtam meg, hogy lássátok, hogy a kedvenc Pi-nk mire lehet alkalmas, semmi többet nem akartam/akartunk a dologtól (kb ugyanaz mint a DVB-C tuner dolog. Megvettem, kipróbáltam, bentről is láttam az otthoni TV adást, aztán kihúztam az USBs tunert a kütyüből, ami azóta is a fiókban van valahol. Működött, tetszett, de igazából használni nem akarom).
-
cigam
titán
válasz
sztanozs #12659 üzenetére
az USB-k közös hub-on lógnak a broadcom egyetlen belső usb-jén. Minden adatforgalom legalább kétszer megjárja ezt a csatornát
Az, hogy mi mere kószál, pont nem érdekel. Egy a fontos: működik.
bugos is (valahol).
Erről is csak hallottam, de pontos magyar leírást nem találtam(igaz nagyon nem is kerestem). Adatvesztést eddig nem tapasztaltam.
Amíg hálózaton át tudok rá írni/olvasni akár 10MB/s-al, nem zavar a dolog. Amúgy a NAS definíciójában hol szerepel a gigabit, vagy az USB3 kitétel?
-
sztanozs
veterán
Az a vicces, hogy az USB-k közös hub-on lógnak a broadcom egyetlen belső usb-jén. Minden adatforgalom legalább kétszer megjárja ezt a csatornát, ami ráadásul bugos is (valahol). Ráadásul a net is csak 100/100-as - ami nem gond, tekintve, hogy az usb2.0 ki sem bína szolgálni gigabitet.
Szóval lehet belőle építeni valami NAS-szerűt, de hogy ez teljes értékű NAS legyen, attól fényévekre van.
BTW, sikerült már valakinek beizzítani a PleXBMC-t távoli szerverre (OpenELEC)? A hétvégén elég sokat szenvedtem vele, de nem sikerült. Weben természetesen elérem a szervert (plex.tv-n keresztül).
-
sztanozs
veterán
válasz
Mr Dini #11236 üzenetére
1) Ami fent van az RPi Download oldalon az teljesen jó. Nekem vagy meglepetés volt, hogy kb 10 mp alatt már használható a rendszer - a régi változat (256MB-os rev 1 RPi B) kb fél percig bootolt.
2) [link]
3) Multiboot: [link]
Amúgy az OpenElec csak boot időben piszkálja az SD-t, meg ha configot változtatsz, minden egyéb memóriából megy. HDD-ről is lehet bootoltatni, viszont azt vedd figyelembe, hogy az összes USB és a háló kártya egy belső USB-n lóg. Ráadásul az smsc chip (USB/Network hub) még mindig bugos, így szvsz az IO problémák előfordulásának esélye nagyobb egy USB-s lemezzel, mint az SD kártyával. -
sztanozs
veterán
Nem ajánlom több okból sem:
- RPi-n az USB-k és a hálózat egy (belső) USB porton ül, megosztozik a sávszélen, viszont VPN szerver üzemeltetésével az egész kimenő hálózati forgalom kétszer is átmegy ezen a porton
- a RPi USB vezérlője bugos, hajlamos nagyob terhelés esetén egy idő után eldobálni a kapcsolatot (pontosabbak konkrétan a vezérlő száll el és csak a reboot segít)
- a RPi torrentre csak korlátozottan alkalmas (kevés konkurens szál), főleg, ha még egy VPN tunel-t is fent szeretnél mellette tartani. -
Penge_4
veterán
válasz
moli.hu #9495 üzenetére
"bugos az usb-hub vezerlochipje"
És a Banana PI-nak is az? Mert az szerepelt az eredeti kérdésemben.
"ez egy mobilchip, aminek a tervezesenel az adatatviteli sebesseg huszadlagos, nyolcvanadlagos volt."
Dzsunka alsókategóriás Androidos telefonnak (ami indítás után 3 percig(!) olvas egy SD kártyát) történik a másolás USB 2.0-n keresztül gyorsabban, mint némely átlagos pendrive-on. Az egyetlen szépséghibája, hogy OTG nincs, csak MTP/PTP
"a nyitott fileok es socketek szama szamit inkabb, amihez keves a ram es a cpu"
A Banana PI 1 giga DDR3 RAM-ja is kevés? A mobilproci meg oké, de ekkora különbség van egy 2 magos, 1GHz-es mobilproci között, meg mondjuk egy 1 magos 700MHz-es AMD Duron között (512 MB DDR1-gyel) (ami anno szintén röhögve vitt mondjuk olyan 120-130 torrentet), meg a DC-s letöltéseknél se volt soha probléma.
A microserverek azért nem játszanak, mert 40-50 alatt nem igazán úsznám meg és fogyasztásban is több lenne. Vagyis ami számít, az a fogyasztás különbözete egy asztali géphez viszonyítva.
Na mármost, a jelenlegi 3GHz-es DualCore-om sokkal többet zabál, mint egy i7 4785T. Teljesítményben meg töredéke. Utóbbival kb. 4-5 évre előre letudom az igényeimet. Csak ebben az esetben nyilván nem csak a procit kéne cserélni, hanem kéne hozzá alaplap (ami szintén energiatakarékosabb lett az utóbbi 5+ évben), ahhoz DDR3 (abból minimum 16 giga, hogy az elkövetkezendő 4-5 évben ne legyen hiány semmiből), ahhoz egy SSD az OS-nek és mindehhez még egy megbízható táp. Ez durván 200e. Azaz a különbözet mondjuk 150e, az energiatöbblet pedig ha 30 wattal is számolok (különbözet, nem teljes fogyasztás!) évente 13e HUF extra kiadást jelentene. (Ha lesz még 1-2 rezsicsökkentés, akkor még kevesebb
) Cserébe pedig lenne egy alapjáraton alacsony fogyasztású, de amúgy teljes értékű gépem.
Azért nem akartam csak erőltetni a desktop upgrade-et, mert fényesebb jövőt tippeltem az okostelefonoknak (pl. Ubuntu Edge), mint amilyen valójában lett. De a mostani állás szerint bőven lesz még vagy 5 év, mire elérjük azt a szintet, hogy az addigra már 64 bites CPU-val, 8+ giga RAM-mal és 256+ giga belső memóriával szerelt okostelefon (remélhetőleg addigra aksik terén is alkotnak valamit) egy dokkolóba helyezve képes funkcionálni asztali gépként billentyűzettel, egérrel és nagy monitorral, nem csak Androidos házimozirendszerként. Azaz igény esetén akár Linuxot, akár Windowst futtatni dual/trial boot vagy éppen virtualizált módban. Addigra talán a Google-féle legótelefon is kiforrja magát.
Meg mert észrevettem, hogy már szinte teljesen feleslegesen megy egy ekkora fogyasztású és aktív hűtésű gép, mikor igazából a torrent, böngészés és filmnézés miatt kell neki állandóan menni, mert ha ezeket képes lennék kiszervezni, akkor kb. hetente ha egyszer kellene bekapcsolnom mondjuk Office-hoz vagy egyéb specifikusabb feladathoz. Amennyiben a torrent mellett az utóbbi kettő feladatot kiszervezném mondjuk egy erősebb okostelefonnak (filmnézéshez nyilván kell HDMI/MHL). Csak itt jön a bökkenő. Az adatok azon a HDD-n lennének, ami a torrentező (24/7 üzemű) eszközömre lenne csatlakoztatva. Tehát jöhetne a kábeldugdosás vagy belsőhálós megosztogatás, ami megintcsak nem túl optimális. Na meg ha dokkolt filmnézés közben bejön egy hívás... Úgyhogy vannak még kiforratlan területek.
-
moli.hu
őstag
válasz
Penge_4 #9493 üzenetére
egyreszt, fokent attol ilyen gyenge a raspi, hogy bugos az usb-hub vezerlochipje, amin atmegy az osszes usb- (tehat a hdd is!) es lan forgalom. masreszt pedig attol, hogy ez egy mobilchip, aminek a tervezesenel az adatatviteli sebesseg huszadlagos, nyolcvanadlagos volt. harmadreszt seeden tartos torrentnel (tehat ahol nem 1 darabot toltesz 100Mbittel, hanem 100 darabot 1Mbittel) a nyitott fileok es socketek szama szamit inkabb, amihez keves a ram es a cpu (konktextus-valtas overheadje miatt?). emiatt komoly torrentre teljesen alkalmatlan.
en a csalodas utan olcson szereztem egy hasznalt, most 6 eves(!) atomos miniitx alaplapot, amin 140 torrentet seedelek es a cpu kihasznaltsaga csupan 25.8%, na ennek a tizedevel tesztelve se birta el a raspi. -
azbest
félisten
válasz
bambano #8709 üzenetére
a rev2-es boardokon gyakorlatilag gyárilag közvetlenül az 5v-ra van drótozva. A rev1-eseknél kellett a polyfuse-t patkolni az usb-t, hogy ne legyen 100mA limit.
A bemeneti polyfuse kikerülésére szokták a gpio 5v lábát betápra használni.
Egyébként azt hiszem más is csinált már olyan átkötést, amire gondoltál, de nálad elvileg nem nagy fogyasztók az olvasók.
A microusb táp bemeneten lévő polyfuse miatt elég nagyot esik a feszültség, ha nem elég erős a táp, akkor 4.6V alá is könnyen leeshez a pi-be eljutó fesz. A tp1 és tp2 tesztpontok közt mérve ez hamar kibukhat.
Induláskor eszi a legtöbbet a pi, lehet hogy ezért működött már indulás után rádugva. Meg persze akár kernel bug is lehet, azt a dmesg logból talán látni.
-
azbest
félisten
válasz
bambano #8592 üzenetére
"mit jelent, hogy megbízhatatlan az usb bug miatt?"
Lényegében azt, hogy az smsc lan951x chip drivere megbízhatatlan. A különféle usb módok közül van, aminél elveszhetnek csomagok. Azt nem tudni, hogy a broadcom SoC usb-je mennyire bugos, lehet az sem teljesen megbízható.
A gyakorlatban ilyeneket tapasztalunk:
- dvb t/c/s tunerek közül sokfélénél rengeteg adatcsomag elveszik, ezért a programok számára úgy tűnik, mintha erős vételi problémák lennének, szakadozik az adás.
- esetlenként a lan kapcsolat megszakad / lassul. Az smsc chip-ben lévő usb-lan is megszenvedi, ha köhög az adatátvitel.
- smartcard olvasó használatakor rövid időn belül a teljes usb alrendszer leáll és a pi elveszít minden usb-n kersztüli kapcsolatot (perifériák, lan, usb-re dugott háttértár). **: ha usb 1.0 módra állítom az usb-t, akkor stabil marad. Viszont ilyenkor a lan és minden usb-re kötött eszköz így járt.
Raaspbian kiadásonként változó, hogy egyiknél a tunerek nem mennek jól, a másiknál csak 1.0 sebességgel használható smartcard. Azt még nem sikerült megtapasztalni, hogy egyszerre legyen jó a tuner, kártya és lan. A legújabbat még nem próbáltam. Többször ígérték, hogy már megjavították, de utána mindig kiderült próbánál, hogy nem.
Emellett már csak apróság, hogy az sd kártyánál is gyakori az adatvesztés, bár ez példány függő is lehet.
-
moli.hu
őstag
válasz
Mutterbever #8585 üzenetére
dehat en arra a reszre (2/2, direkt irtam is) valaszoltam, amiben a lezarast kerdezted.
amit irtal, azokra alkalmatlan a pi. igazabol sima headless szervernek is alkalmatlan, annyira megbizhatatlan az usb-bug miatt - de ezzel sokan fognak vitatkozni, akiknel mas a csillagok allasa. a pi kb ugy aranylik a pc-hez, mint egy roller a gepjarmuhoz. vegulis tudsz mindkettovel haladni. -
Peter789
senior tag
válasz
Dadpool #7769 üzenetére
Sajnos az SMSC chip bugos ahogy van - van akinél érzékenyebb, van akinél stabilabb... Esetleg próbálj meg ráapplikálni valami kis hűtőbordát - nem is feltétlenül hűtés céljából hanem az árnyékolás is segíthet neki...
Szadistább megoldás lehet hogy vannak akik lepattintják az SMSC csippet és pótolják azt a pár passzív alkatrészt amitől a proci egyetlen USB szála azontúl az egyik csatira megy egyenese és arra tesznek másfajta HUB-ot, LAN-t meg ami még kell...
-
Peter789
senior tag
válasz
itanczos #7754 üzenetére
A lag részben akár lehet is igazad, nem próbáltam még ilyesmit... Viszont csak a natúr digitalizálás messze nem olyan erőforrás igényes, a tömörítés az ami lezabálná a procit de az meg ide nem kell. Persze az USB bug is okozhat gondot ha előjön... LEDsorom ugyan még nincsen, de ha rászánom magam - főleg idő kellene az ilyen játékhoz - akkor először biztosan kipróbálom ezt a verziót is a scart-ra kötve (USB-s tunerem van többféle is, valamelyik biztosan beüzemelhető), és ha jónak tűnik csak akkor veszek HDMI átalakítót is hozzá...
-
Mezga Aladár
veterán
Adot egy rev.b pi+usb dac+usb 2.5" hdd. Mekkora táp kellene, hogy minden eszköz működjön?
És az usb bug, az csak usb-lan vonalon van jelen, vagy jelentkezik usb-usb konfignál is?
-
golya87
őstag
válasz
Primary92 #7247 üzenetére
Nekem OE, nfs-ről 1080p-s videonál tuning nélkül, be szokott akadni, tuninggal is 6-7-80%-os a prociterhelés. Emellett szerintem nem sok minden tud menni. A hálózati része a bugos usb hub miatt sem túl combos.
Én mini-itx-ben gondolkodnék a helyedben. Nekem pl már egy N40L is kezd kevés lenni... -
balaaa88
aktív tag
Valakinek volt / van olyan problémája, hogy a Pí x idő után (~ néhány nap) eldobja a LAN / WLAN kapcsolatot és olyan, mintha meghalt volna a hálózat? Esetemben B verzió; USB WIFI, és USB stickről megy a rendszer; eth0 nincs bedugva és kb. 2 nap után meghalt a WIFI kapcsolat, nem tudtam elérni a gépet csak power ki-be-vel. Beraktam egy scriptet cronba, hogy 5 percenként ellenőrzi, hogy van-e ip-je a wlan0-nak, de nem tudom, hogy ez segíteni fog-e. Vagy ez inkább az USB-chip-hez köthető bug lenne?
-
moli.hu
őstag
válasz
wassermann #6905 üzenetére
Arra gondoltam, hogy az SD-kártya nem birná sokáig a torrent sok kicsi fájljának mozgatását.
de ha atrakja a /var/lib/transmission -t mashova, meg van oldva. /etc/default/transmission-daemon , CONFIG_DIR
en az egesz /var-t atraktam hdd-re anno.
mondjuk tapasztalatok szerint eleve nem transmission-t kell hasznalni, mert az tul sokat kommunikal onmagaval a szerver-kliens architektura miatt, es megeszi a nyithato kapcsolatokat, amitol befagy a bugos usb-firmware. -
azbest
félisten
nem [link]
mondjuk az A modellről nem sokat olvastam még, jó lenne látni, hogy tényleg mentes-e a B problémáitól. Ha a broadcom belső usb-je is bugos, akkor nem oldódik meg minden probléma smsc nélkül sem. Ha jól vettem ki, akkor a DWC OTG driver, aminek a paramétereit lehet állítani bootcmd.txt-ben, az a belső usb vezérlőhöz tartozik.
-
wassermann
Topikgazda
Egyet lehet még tenned: kiheréled a Pi-t és csinálsz egy kvázi Model A-t dupla memóriával. Ehhez ki kell forrasztani a bug-os belső USB-hub-ot a Pi-ről és két átkötést be kell forrasztani. A Pi-n ezután csak az alsó USB-kimenet él, de állítólag gyorsabb. Valahol láttam róla tutorialt csak most nem találom.
-
wassermann
Topikgazda
Bocs, utólag visszaolvastam, tényleg leírtad hogy mindhárom bemegy... már rég nem frissítettem a RaspBMC-m, de remélem az is bírja majd. Nálam ez marad az alap, mert már megtanulta a család használni. Az egész cucc a TV-n lóg, az hogy TV-szerver is plusszban csak egy további hasznos többlet.
Akkor szerinted ekkora USB-terhelésnél, ezt az egész "bug-problémát" el is felejthetjük?
-
Peter789
senior tag
Szeretnék készíteni egy olyan wifi hub-ot, ami egyrészt maga is wifi AP amire rá lehet csatlakozni ssh-val, továbbá van rádugva jópár wifi adapter amelyekkel pedig további wifi AP vasakhoz csatlakozik és át lehet ugrani azokra is ssh-val. Ehhez kézenfekvő lett volna egy openwrt-s router, mint pl az olcsó MR3020, illetve az MR3220 v1-ből is van egy felszabadítható itthon és mostanában játszok éppen pár Carambola2 modullal is - viszont ezekkel abba a problémába futottam, hogy bugosan viselkednek rajtuk az RTL8188CU csippes olcsó kínai adapterek. Ha bármi más adapter aktív az 1 működő realtek mellett (akár az integrált Atheros, akár mégegy ugyanilyen realtek vagy egy ralink ), akkor elkezd dadogni és nem képes csatlakozni / AP-ként viselkedni. Viszont maguk az adapterek jók, olcsók és külső antennásak > szeretném ezt a típust használni. Így jött az ötlet hogy rádugjam a meglévő RPi-re, hogy ott mit dob a gép, és láss csodát tökéletesen stabilan tették a dolgukat raspbian alatt. Viszont a rugalmas webes konfigurálhatóság érdekében gondoltam kipróbálom az openwrt-t is az RPi-n, így estem neki a dolognak... Kíváncsi vagyok hogy magához az openwrt-hez vagy az ar71xx platformhoz köthető e a bug (a fenti MR3020/3220 és a C2 mind ebbe a procicsaládba tartozik), ez rövidesen elválik majd ha sikerül egymás mellett több ilyen adaptert élesztenem...
Már rengeteg hasonló vas kapható, bár általában jóval drágábbak is mint az RPi - de pl torrent és fájlszerver célra az RPi elég vérszegény a technikai adottságai miatt, viszont pl a most nemrég megjelent cubeboard3 igazi vadállat: az A20 dualcore procira sehol sem látok órajel infót, de egyéb forrásokból kiindulva az 1GHz is átléphető vele megfelelő hűtéssel, 2GB RAM, belső buszra csatlakozó gigabites LAN és WiFi BT modul, tehát nincsen erőforráspazarló USB-s bohóckodás, továbbá natív SATA port, HDMI, hang, stb stb. RPi-ből tesztelés céljából csináltam régebben egy USB LAN WAN > USB WiFi AP láncot, és még a 20mbit-et se érte el az átvitel és a proci már 100%-on pörgött az USB-s illesztések miatt (és még tűzfal se volt). Ez a natív portokkal várhatóan lazán kezeli a sokszorosát is és bármilyen multimédiás tartalommal is megbirkózhat...
-
azbest
félisten
válasz
Peter789 #6426 üzenetére
Egyébként milyen előnye van az openwrt-nek egy raspin? Hálózat kezelés kapcsán nem tűnik túl biztatónak. Dhcp szervernek már jó lehet. Bár ha az usb drivere nem olyan bugos, mint a linuxos, akkor még tv streamelésre is alkalamas lehet.
Van ahol találkoztam már gyárilag openwrt-vel adott komolyabb boardokkal, router jellegű feladatra (RouterStation vagy rokona, bár ezt nem tudom kapni-e, mikrotikes routerboardokat használtunk több helyen)
-
azbest
félisten
Na a raspbian 2013-09-25 rendszerrel nekem is kijött az a mocskos smsc hiba, hogy eldobja a hálózatot és valószínűleg az összes usb eszközt a pi. Ahogy elkezdem használni a rajta lévő hubra kötött smartcard olvasót, pár másodpercen belül elhal az egész, mint itt [link], [link]. Most megpróbálom átparaméterezni a bootot, hogy lassabb de stabilabb módon menjen a belső smsc hubja.
vm.min_free_kbytes = 8192 növelése
smsc95xx.turbo_mode=NSzánalmas, hogy még mindig nem voltak képesek rendesen megoldani ezt a problémát. Nemrég erősen gondolkodtam, hogy rendelek egy A modellt, amiben nincs hub, de ha azzal is kijön valami hiba, akkor a harmadik pi lesz nálam, ami valamire jó, de igazán semmire sem, mert megbízhatatlan.
ehh, most látom, hogy behoztak egy bugot a gigabites switchre kötéssel kapcsolatban is, lehet részben ez is közrejátszik a problémáimban [link]
-
vzoltan
aktív tag
Amig en is analogon kuldtem ki a hangot, volt alap bugasa a hangszoronak
Majd vettem egy ilyet:Es megszunt.
Egyertelmu h foldhurok miatt volt.
Most mar hdmin tolom ki a hangot, igy nincs szuksegem az izolatorra.
Emellett volt egy masfele alap zaj is, azt pedig ugy oldottam meg hogy ket vegerol adtam aramot a rpi-nek
Usb vegerol usb hubbal 5v2a es micro usb vegerol 5v1aEzen mondjuk azota se valtoztattam
-
Honkydoo
őstag
válasz
wassermann #5182 üzenetére
Jaja, ezért tetszik nekem is.
Amúgy megtetszett egy androidos TV okosító is: [link]
MK808B:
+tetszik hogy androidos (lehet használni vele a T-home moziarénát, meg a HBO-GO-t)
+van benne bluetooth, és moddolt kernellel az xbox controller is megy vele (ideális olcsó játékgép)
+most elég jó áron lehet beszerezni
+egy kész termék, amit csak "használni kell"
-nincs konkrét lista a támogatott hardverekről (hangkártya, tv-tuner)
-nincs konkrét infó, hogy támogatná a HDMI-CEC-tRaspberry pi:
+támogatja a hdmi-cec-t (Open ELEC-el)
+erre is rakhatok Androidot ha akarok (bár ennek még nem jártam utána)
+támogatja a fentebb leírt hardvereket (az usb bug aggasztó, de lehet hogy csak a hangkártyát venném meg, arról meg azt írták, hogy működik)
+köthetek rá bluetooth adaptert is (talán a controllereket is működésre bírhatom)
-drágább jelenleg újonnan
-gyengébb hardverSzerintem várok még a vétellel.
Más:
Szerintetek mi kell ahhoz, hogy egy hdmi-input modult készítsek a raspberry pi-hez?Gondolom meg kell tervezni az áramkört, de az kb mekkora költség?
Vajon ugyanúgy működne, mint a kamera modul? (csak csatlakoztatom azt már megy is?)
Ha mások is szeretnének, akkor hogy lehet megoldani a gyártást-szállítást? -
Honkydoo
őstag
Ezek a főbb gyenge pontjai a rendszernek?
- Lassan indul
- Ha rosszul van leállítva, összeomlik a fájlrendszer
- Thumbnail betöltésnél belassulVan más hibája is? (Az usb bugon kívül.)
-
azbest
félisten
válasz
DarkByte #4303 üzenetére
- a dvb-t hd adásokat képes lejátszani, csak mostanában bugos az xbmc ezen a téren - élő adás megjelenítése, régebbiekkel jól ment, de mostanában komoly javítások is bekerültek, lehet ezt is megoldják. A legfrisebb raspbmc -t még nem próbáltam ki.
- nem próbáltam de esélyes hogy samba csatolással vagy más módon képes lehet, ha tvheadend szerű szerverről van szó, akkor azt valsz viszi
- régebben amikor kompozittal használtam kellett egy kis mókolás a konfigban (talán a cec kikapcsolása)
- a B modell-nek is usb csatolós a beépített vezetékes hálózata, szóval ... -
azbest
félisten
válasz
wassermann #4181 üzenetére
A 3.6.11-es kernellel nagyon jól mennek. Nem is kellett media tree-ről fordítanom új drivert hozzá (it9135-öket tettem bele), csak a firmware fájlt kellett elhelyezni. Raspbmc van rajta, de gondolom a raspbian is átállt már az új kernelre, legalább is azt láttam a master branch-nak a repójukban. Egy dolgot láttam problémát: a hardveres pid filtert nem tudtam letiltani, mert nem veszi figyelembe az /etc/modules -ba tett "dvb-usb-it913x pid=1" sort, ami feloldaná. Ez akkor jelenthet gondot, ha sok különböző adást ugyanarról a tunerről nyomnék, mert lehet nem elég a 32 pid, amit így átenged. Emlékszem ilyen bugra, lehet mégis felteszem a friss drivert majd.
Kell még vennem erősebb 5v-os tápot, mert a 400W codegen csak 5 volton terhelev nem ad eleget. Legalábbis vele is leesett a fesz 4.7 alá időnként, amikor az usb-sata keretes winyót is rákötöttem. Bár az is lehet, hogy a kábel vége nem a legszerencsésebb, mert nem teljesen olyan csatlakozós, mint amilyen kellene hozzá.
Még a tápot kellene hátra kivezetni, meg a composite-hez várok alkatrészt hogy azt is kitegyem. RTC még nagy kísértés i2c-re, meg akkor már esetleg az lcd is lehetne azzal.
Az usb csatlakozásokkal van időnként problémám, hogy nem mindig érintkeznek teljesen jól és úgy nem jön fel a rákötött eszköz. Ilyet egyébként pécénél is tapasztalok, nem a legmegbízhatóbb kapcsolat az usb.
-
Oldmobil
aktív tag
Kicsit vissza az RPi témára:
Haladok a zenelejátszó fejlesztéssel, más is kérdezte, de részben saját kérdésemre is válaszolva:-RaspBMC alatt remekül megy a külső USB-s optikai meghajtó, persze külső táppal. Van automoumt, viszont az XBMC-ben van egy idegesítő bug, ami miatt nem hajlandó lejátszani audio CD-t külső USB meghajtóról. Kipróbáltam viszont mplayerrel, parancssorból szépen megy az audio CD lejátszás, így mégis megoldható lesz a CD vezérlés külső gombokkal. Illetve új ötlet, hogy lesz külön gomb a rippelésnek, így csak be kell tenni az audio CD-t, egy gombnyomás és máris rippelődik a NAS-ra a flac. Majd valahogy azt kellene megoldani, hogy kérdezze le CDDB-ről a lemez adatait és eszerint nevezze el a trackeket
-Működik az XBMC vezérlése a GPIO-ra kötörr gombokkal, igaz nem az XBMC Python plugin felületén, hanem JSOP PRC API-n keresztül HTTP POST üzenetekkel.
-
azbest
félisten
válasz
lord.lakli #3318 üzenetére
Hát lehet, bármit el tudok képzelni bármelyik usb hubról, de mondjuk a visszatápolás sem szabványos
Tippelgetés helyett csak a mérés tudná megadni a választ. Ebayről rendeltem egy nagyon ótvar minőségű multimétert, ami erre tökéletes. A minősége a szerkezeti felépítés vacakságát jelenti, mert első alkalommal letörtem a csatlakozó forrasztását és vissza kellett forrasztanom. DE mivel kevesebb, mint 5 dolcsi volt az elemmel együtt, így elnézem nekiItteni boltokban 2-3 ezertől már lehet kapni normálisat.
(#3317) vzoltan
a continuity error az vagy vétel gyengeségére utal, vagy driver bug. Az it9135 tunerem is bugosan meg arm alatt, most várom hogy bekerüljön egy javítás, ami talán megoldja. -
azbest
félisten
válasz
anglergab #1898 üzenetére
Af9015 és rtl2832u chipsetes már használtam vele, arch linux rendszerrel. Az af9015 alapból támogatott vele, csak a firmware fájlt kell felmásolni rá. Az rtl2832u esetén pedig fordítani kell drivert hozzá. Más chipsetekhez sajnos akkor nem sikerül feltenni a v4l driver frissítést.
A Pi-n tvheadendet futtattam és az streamelte az adást a hálózatra. Egyszerre két tunerrel is próbáltam, úgy is jól ment. Rtl2832u chipsetes tunerből sokféle kapható a boltokban is, ebay-en 20 dolcsi körül vannak. Az it9135 chipsetest lenne jó beüzemelni rajta, mert az is elterjedt és 8 dolcsiért beszerezhető.A streamelés még nem tökéletes, valami bug lehet a tvheadendben, ami a relatíve lassú Pi-n jobban kijön, mint az erősebb pécéken. Más progival nem próbáltam, de dvblast vagy mumudvb progi is elképzelhető, hogy menne rajta.
Ha kiforrottabb lesz az openelec, akkor elképzelhető, hogy az alá menüből telepíthetően is lesz ilyesmi, mert láttam, hogy más rendszereken most is támogat tunereket és tvheadendet.
Ja igen: természetesen aktív usb hub kell a tunerekhez, mert sok energiát fogyasztanak.
A tévé adását pedig úgy néztem vele, hogy egy pc-n futott a tvheadend és az openelec xbmc-je játszótta le a pi-n. Egészen jól ment.
Három problémát láttam vele:
- a zoom nem igazán működik, így nem lehet belenagyítani a letterboxos adásba
- deinterlace nem történik, így gyors mozgáskor fésűs hatást jelentkezik
- hangcsatorna váltáskor megakad az adás, újra ki kell választani. -
Drótszamár
őstag
válasz
anglergab #1853 üzenetére
Szia!
Külön usb-s töltőre dugtam az Y egyik ágát, szerencsém volt, még működik.Azóta próbáltam tápos hubbal is, ebbe csak az eszközöket dugtam be, raspi külön tápról ment, úgy sem volt jó. Bedugult az usb, elment a hálózat.
Külföldi fórumokon is előfordul a hiba, egyelőre megoldást még nem találtak rá.
Az usb-nek van valami zárt bináris drivere? Mert akár abban is lehet bug.
Remélem egyszer javítva lesz, és nem lesz elsunnyogva tápra hivatkozva.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Porszívók - akkus és klasszikus vezetékes
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Nintendo Switch 2
- Goddess of Victory: Nikke
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Légies iPhone halvány színei
- SSD kibeszélő
- Revolut
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Gitáros topic
- További aktív témák...
- Gamer PC - Ryzen 7 5700X / RTX 5060 / A520M / 16GB vagy 32GB RAM / 240GB + 1TB SSD / 650W
- Asztali PC , i7 9700K , RX 5700 XT , 32GB DDR4 , 500GB NVME , 1TB HDD
- Asztali pc
- Egy szálon csúcs: új Intel 1215U, 6 mag / 8 szál, 16 GB / 1 TB
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5600 32GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB Rampage SHIVA Cooler Master 700W
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A20e/Samsung Galaxy A40/Samsung Galaxy A04s/Samsung Galaxy A03s
- BESZÁMÍTÁS!Gigabyte B650M R7 7800X3D 64GB DDR5 1TB SSD RTX 3080Ti 12GB Corsair 4000D Airflow TG 750W
- BESZÁMÍTÁS! Asus TUF B550M R7 5700X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 Ti 8GB Rampage SHIVA FSP 700W
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 9600X 32/64GB RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Dell Precision M4600 - i7-QM I 8GB I 500GB I Nvidia I HDMI I 15,6" FHD I W10 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest