Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DeniL

    tag

    Sziasztok fiúk lányok idősek fiatalok,

    segítséget avagy ötletelésben szeretném kikérni a véleményeteket. IT gyakornokként dolgozom immáron egy jó ideje. Nagy multing felső vezetői társadalma kitalálta, hogy nagy újításnak vetik alá az újdonsült munkaerő oktatását. Már létezik egy oktatóterem mintagyártósorral. Tehát költöttek nem kevés pénz (300+ ezer) egy android alapú okosszemüvegre, amin szerintem hulladékül megy az IC4.0 és mellesleg fut rajta egy szoftver amihez nekem kellett biztosítanom a linuxos szervert...így kerültem a képbe.
    Az eredeti terv, hogy az egyed éppen MIND KÉT KEZÉVEL dolgozhat, betanulhat, miközben a feje elé belógó kijelzőn látja az adott munkafolyamatokat, mint egy kis diavetítés és hangvezérelve lépteti a diákat....és ha kínod van, akkor akár tudod rögzíteni kamerával és továbbítani azt.

    Na most először is, senki sem kérdezte meg, hogy ez egyáltalán hasznos-e vagy működőképes-e....legyen, mert ez jó, meg milyen nagyszerű, újdonság okosszemüveg a gyártásban bla bla....
    Ha már megvették, ám legyen, hulladék szoftver írattak rá, még hulladékabb és méregdrága támogatással...

    Természetes lement a nagy bemutatás, mindenki ámult és bámult a szerintem hasztalan ötleten, de ha van pénz, költsétek, engem nem zavar, én nekem odáig kellett ezzel foglalkozni, hogy a kis LAMP-t felhúztam, beállítgattam kérésre és asztala viszta.

    Tovább mentek az ötleteléssel. Az adott minta gyártósoron egy terméket csavaroznak össze 6 csavarral. Berakod a szerkezetbe az alját, majd a tetejét, rázárod a fedlapot, van benne 6 csavarlyuk, behelyezed a csavarokat és a fejed előtt belógó csavarbehajtóval szépen becsavarozod a megfelelő sorrendben.
    De milyen jó lenne, ha kapna visszajelzést a páciens, hogy biztos a megfelelő sorrendben csavarozza be azt (mint hogy a személyautó kerekeit is átlósan nem sorba húzzuk meg...).
    És mennyire nagyszerű lenne, ha azt az okosszemüvegre írná ki a kijelzőre, hogy "gratulation, vagy kezd újra h**lyegyerek".

    Persze nem hallgattak rám, mikor megkérdőjeleztem a használatát, mert szerintem úgy néznek ki benne az emberek, mint a csillagharcosok a Dragon Ballból, de amíg az ott menő volt, itt nem az.

    No sebaj, megkaptam mint zöldfülű, hogy foglalkozhatom a dologgal. Mondtam, hogy a szemüveget fejeltsük el, zárt rendszer, nem tudom módosítani és a külső cég sem fog ezzel foglalkozni, és ötletem sincs hogyan tudnék kommunikálni a szemüveggel...

    Ehelyett találtam ki, hogy akkor előszedünk egy nfc olvasót, amit a csavarbehajtóra helyezünk, 6 db nfc tag-et helyeztem a 6 lyuk mellé, így amikor a csavarbehajtóval csavarozni kezdesz, szépen arduinoval megcsináltam egy LCD kijelzőre, hogy "jó a sorrend fiam" vagy "nem jó a sorrend fiacskám"........

    Persze szép szép, de akkor már mérjük már le, hogy a leendő kolléga mennyi idő alatt csinálja meg a csavarozást, megoldottam, hogy az első próbálkozástól a helyes sorrendig számolja az eltelt időt....rendben.
    De már megint ott tartanak, hogy akkor szép szép, de belelóg a szeme elé a kijelző, de közben nézzen egy másik kijelzőt is amire kiíratom a helyes sorrendet és az eltelt időt, de közben figyeljen a kezére is....szegény pára megbolondul már attól hová nézzen....

    Na itt jön a további gondolatom, amiben a segítségetekre lenne szükségem, ötletelni kellene, a megvalósítás az enyém lesz, de szeretném tudni, vagy egyáltalán megerősíteni bennetek, általatok a hitem, hogy áldozzak bele időt, energiát és kérjek a rá pénzt, vagy hagyjam az egészet......és aztán ki tudja, talán még a szakdogámnak is elmenne a dolog.

    Tehát mivel az okosszemüveg célja a következő volt gyárvezetőink szemszögéből:
    - mindkét kezét tudja használni, ne holmi betanulási tervet lapozgatva és olvasgatva foglalja le magát és kezét
    - interaktív legyen az oktatás és egyben látványos és élvezhető is (bár én nem értem ebben hol az élvezet, de hagyjuk is...)
    - kicsit okosítsuk a dolgokat, tehát "köridőt mérünk, és még később ehhez hasonló igények felmerülése végett, okosítsuk ott a dolgokat IT cuccokkal.....lehet lassan beköszöntene ide is az IOT (internet of things), csak lehet rossz végén fogták meg....

    Kitaláltam, hogy.....a diavetítést ami rohadtul zavaró ha az ember szeme elé belóg valami, ráadás szerintem a látást is rongálja, helyettesítsük egy kijelzővel. Legyen az alapja egy raspberry, előtte a saját nem régiben megjelent 7 colos érintő kijelzője. Ez szépen felszerelhető a gyártósorra, pont szemben a pácienssel.

    Arduino végzi NFC olvasóval és "köridő mérést" ezt már megcsináltam, ezen nem igen kívánok változtatni, mert működik, és mert ettől butább rendszerrel nem hiszem meg lehetne oldani. Össze kellene kötnöm az arduinot a raspberryvel. Megoldani a diavetést a raspberry-n (bár hogy min az lehet lényegtelen, legyen az egy pdf, képek, html)
    Majd amikor az adott diához érek akár beindíthatná az arduinot és a mérés elkezdődhetne és kiíratnám mi a helyzet....

    És ami a legfontosabb, hangvezérlés...bluetooth headset, bluetooth modul a raspberrybe és valahogy hangvezérléssel kellene léptetnek "next step, previous step" stb...

    Na most nagyon sok minden nem világos. Rettentő nagy fába vágtam a fejem, mert a tudásom jelenleg is tágul, mint az univerzum, de sajnos tapasztalat híjján, mindenben csak ujjonc vagyok....Jó 3 hete az arduinót sem sokat láttam még, aztán most már hála az égnek és némi segítséggel megvalósítottam a kezdeti állapotot.

    Persze több kérdés felmerül ügye:
    - legfontosabb, van-e értelme ezzel foglalkozni? Az elképzelésem megvalósítható-e?
    - nincs igazán fogalmam hogyan kell összekapcsolni egy arduinot és egy raspberry-t mert még sosem kellett átadnom raspberrynek adatot arduinóról. Gondolom valahogy GPIO portokon keresztül, de lehet volt aki usb-n csinálta....utána kell néznem. Nem igazán világos...és gondolom a szépen megírt kódomat barmolhatom tovább, mert most gyönyörűen írkál kifelé egy lcd-re pár sort, de mire megoldom, hogy az egy raspberry-n jelenlen meg.....no sebaj, úgy jó az élet, ha zajlik...Tehát ha valaki jártasabb a témában hogyan tudnám a kis println-jeimet egy raspberryre küldeni, sokat segítene ha ellátna ötlettel...
    - hangvezérlés..kemény dió, de mivel már láttam bár R2D2-t a neten, amit raspberry hajtott és gyönyörűen viselkedett némi egyszerű hangparancsra, gondolom megoldható az is, amit én szeretnék, csak a kérdés hogyan? Foglalkozott már valaki hangvezérléssel raspberry alatt?
    - Ugye az ötletem az lenne, hogy mennyivel elengánsabb egy kis fülbe dugható headset, mint egy bumszli kijelző a szem elé lógatva, kényelmesebb lenne közlekedni vele ( nem mellesleg az az okossezmüveg olyan kis teleppel van ellátva, hogy 20 perc alatt lemerül...) tehát jó -e a bluetooth? Meg lehetne-e oldani, hogy egy raspberry csak egy eszközzel csatlakozzon és azt automatikusan? (Nem lenne kellemes mindig connectálni minden egyes headsetet a saját kis raspberryhez...jó lenne egyszer pároztatni és onnantól "működj". Mindenképp vezetéknélküli mikrofon kell, ezért gondoltam erre.

    Egyenlőre csak fejben tervezési fázis van, aztán összedobok a megvalósítási lehetőségekről egy prezentációt, ha rábólintanak, akkor kapok pénzt rendelgetni cuccokat....
    Nem mellesleg azt szeretném megmutatni, hogy amíg a szemüveget megvették 270 ezerért, eljött egy emberke aki csak állítgatta 2 napig újabb 250 ezerért, felfedeztünk egy csomó bugot és problémát a használata során és ezt továbbítottuk a cég felé, aki kiszámláztak egy igen kerek újabb 300 ezernyi összeget és a végén kiderül beleölünk egy milliót és egy darab szemüvegről beszélünk. Az oktatóhelység befogadóképessége meg vagy 12-16 fő....
    Gondolom lenne pénz rá kifizetni, de szerintem amin agyalok praktikusabb és rettentő kevés lenne a költségvetése (nagyvonalatban egy arduino ha mindent a hivatalos gyártótól szerzünk be (ebay, ali kizárva) 4ezer, raspberry 15 ezer, tépegység vagy usb hub 5-8 ezer, kijelző 30 ezer, bluetooth modul vagy 3 ezer, headset a franc se tudja legyen 5 ezer körül...) szóval nem valami nagy érték...

    Viszont itt azért rettentő sok a buktató. Én legalább is, szakdugás nélkül belevágni egy ilyen projektbe, nem csoda hogy szerettek volna valami professzionálisat, viszont nem értem miért nem találtak ettől jobbat, és miért nem vesznek fel erre egy embert, aki ért is hozzá, vagy aki a továbbiakban ötletel, ha már a gyárunk mozgolódik ilyen irányba.....

    De marad az utóbbi, beadom a gondolataimat, aztán lesz ami lesz, legfeljebb megírom a szakdogám ha sikerül belőle valami.
    Elvégre próbálom úgy felfogni, hogy csak nyerhetek vele, mert:
    - tanulok ezáltal
    - sok olyan kütyüt ki tudok próbálni, amire itthon nem lett volna keret, ott viszont adnak rá
    - ha sikerül összeraknom, jó szakdoga alap(nak) gondolom
    - talán látnak bennem fantáziát és akár fizetnének is érte...

    De ez attól messze van. Szóval emberek, bárkinek van némi hozzáfűzni valója, ötlete, szívesen fogadom. Nem a megvalósítást szeretném, nem leprogramoztatni akarom valakivel, csak érdekel ki mivel foglalkozott eddig akár arduino-raspberry kapcsolatában, vagy a hangvezérlést illetőleg...
    Köszönöm!

Új hozzászólás Aktív témák