- Megérkezett a Phanteks új mikrotornya, akár kábeleket rejtő alaplapokhoz is
- Jövőre veti be az FSR 4-et a Sony a PlayStation 5 Pro konzolon
- Angol futball: 30 szezon statisztikáiból gyűjt érdekességeket a Microsoft AI
- Kifarolhat az üvegszubsztrátumok piacáról az Intel
- Magas AI-költségek, csökkenő létszám: dolgozók ezreit rúgja ki a Microsoft
- Milyen videókártyát?
- SSD kibeszélő
- Házimozi haladó szinten
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Androidos fejegységek
- Mikrokontrollerek Arduino környezetben (programozás, építés, tippek)
- CPU léghűtés kibeszélő
- Azonnali notebookos kérdések órája
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- hcl: MS Office365 Linuxon
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- droidic: YouTube videók és playlistek letöltése GUI-alkalmazással
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
K0zm0
aktív tag
-
#63718632
törölt tag
Az UHU Linux soha nem volt semminek a forkja. Egyedi kódbázisa volt, a csomagkezelője sokáig az UHU-dpkg volt, majd APT. Jelenleg még él, UHU-UBK formában már systemd-vel. Nagyon kevés kitartó ember van már csak mögötte.
[link]
Ha valami, akkor ez tényleg egy Magyar Linux volt.
-
5leteseN
senior tag
Debiános volt az UHU-Linux, de nem az eredeti Debian apt-t használta. Gondolom ezért is kapta a -get utótagot, arra emlékszem is, hogy az első próbálkozásaimkor belefutottam az UHU-s emlékeztetőbe, hogy a Debián csomagok simán nem használhatók az utasítás hasonlósága ellenére! Ezért maradt meg bennem az apt-get update, apt-get upgrade páros, és a célszerűen következő remove-ok utána.
-
5leteseN
senior tag
Sok Linux-nál az "apt-get update" utasításra letölti tárolóhelyekről a frissíthető csomagok listáját, és aminél lehetséges a frissítés, azt listázza is. Az "apt-get upgrade" utasítással pedig frissíti is mindet, amit lehetséges. Ezek természetesen root terminálos parancsok voltak.
Bár emlékeim szerint nem nevesített Debian volt, amivel használtam, de Debian alapú(ak).
-
K0zm0
aktív tag
az én időmben nem volt tananyag
Én sem vagyok mai csirke, de nálunk tananyag volt, igaz nem mentünk bele mélységekig. Konkrétan Mac-en VirtualBoxban telepítettünk Ubit, azon meg fel kellett konfigolunk egy Samba szervert. Mondjuk az is igaz, hogy mindebből nem sok maradt meg! -
sh4d0w
félisten
Pedig nagyon rossz vegen fogod meg a dolgot.
A flegmasag akkor jon elo, amikor vkinek segiteni akarnak, de arra sem veszi a faradtsagot, hogy rendesen elolvassa, amit ajanlottak neki. Kivancsi lennek, hogy az olvtarson kivul ki volt az, aki ugy erezte, hogy az altalam linkelt konyv linuxos programozokepzesre valo.
Egeszen konkretan leirtam, hogy kik forgathatjak a legnagyobb haszonnal, de kit es mi gatol abban, hogy csak a vonatkozo reszt olvassa el?
Nem mellesleg bizonyos fogalmakkal is hadilabon all az olvtars.Egyebkent meg a Linux desktop reszesedese pont ugy jo, ahogy van, legalabb nem Windows-ositjak el (bar torekvesek vannak ra).
-
Crvsh3R
senior tag
E: Unable to locate package firmware-aetheros
Deatheros
-ra átírva meg ezt írja:firmware-atheros is already the newest version (20230210-5).
dmesg-et megnézve viszont hiányolja:[ 3.833096] ath10k_pci 0000:02:00.0: firmware: failed to load ath10k/pre-cal-pci-0000:02:00.0.bin (-2)
[ 3.833104] firmware_class: See https://wiki.debian.org/Firmware for information about missing firmware
[ 3.833115] ath10k_pci 0000:02:00.0: firmware: failed to load ath10k/pre-cal-pci-0000:02:00.0.bin (-2)
[ 3.833127] ath10k_pci 0000:02:00.0: firmware: failed to load ath10k/cal-pci-0000:02:00.0.bin (-2)
[ 3.833136] ath10k_pci 0000:02:00.0: firmware: failed to load ath10k/cal-pci-0000:02:00.0.bin (-2)
-
Crvsh3R
senior tag
Dell OptiPlex 3070 Micro - Qualcomm Atheros QCA9377 WLAN. Pendrive-ról próbáltam vele megetetni a .deb fájl-t, de nem jött össze. Próbáltam innen a linux-firmware-20231211.tar.gz fájlból a megfelelő mappát kicsomagolni a pendrive-ra, de azt sem olvasta be, továbbra is kérte a firmware-t. Ha továbblépek, akkor érdekes módon megy a LAN és a WLAN is, azért idegesít a dolog. Más fórumokon azt írják, hogy működik így is, de nem teljes sebességgel.
-
Warton
őstag
-
#63718632
törölt tag
Fog az menni, én is VBox-ban nyomtam végig az első 4 Arch telepítésemet. Két monitor, az egyiken a host rendszer a másikon a telepítendő Arch. Így lett egy kis VBox laborgyakorlat is. Az első 4-5 komponens, részfeladat a döcögős. Amíg a GUI nélküli, konzolos rendszer el nem indul rendesen. Onnan már könnyű a DE és a loginmananger, utána meg még könnyebb a többi cucc grafikus felületről. Az Arch Wiki tényleg király, részletes és át kell olvasni minden hivatkozást.
Sok sikert hozzá. -
-
csixy
addikt
Akkor mindenképp van értelme a swap partíciónak, ha komplett rendszert tolsz a RAM-ba, mert akkor értelmetlen a swap file. 3,7 giga RAMba toltam 2,6 giga rerndszert és felkapcsoltam neki egy swap partíciót. Egész szépen elmuzsikálgattak ketten, az igényeken túlmenő módon egyre több részt pakolt a át a swapra és paradox módon egyre több szabad hely lett a RAM-ban.
-
Eszerint a Debian nem csinál automatikusan swapfile-t? Amúgy ezek a jóindulatú figyelmeztetések...
Igaz engem a Mint sokkol állandóan, hogy ha nem EFI-ben telepítek, akkor magamra vessek.
16giga nem kevés, de ha 2/3-át már használja a rendszer, akkor tuti keresi a swap-ot. Épphogy csak belenyúl, de megnyugszik tőle, ez tény.
Menéztem Debiant és nem készített automatikus swapfile-t, de nyekereg az inxi -p miatta!
Drives:
Local Storage: total: 1.75 TiB used: 9.07 GiB (0.5%)
ID-1: /dev/sda vendor: Samsung model: MZ7LH1T9HMLT-00003 size: 1.75 TiB
Partition:
ID-1: / size: 29.36 GiB used: 9.07 GiB (30.9%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
Swap:
Alert: No swap data was found. -
Ehhez kapcsolódó kérdésem.
Felhőtárhely, pl. nekem Megasync.
Beszedek egy zsarolót ami letitkosítja az összes fájlomat. Köztük a Mega szinkron könyvtárakat is, ami ugye így azonnal titkosítva lesz a Mega szerveren is vagyis veszett fejsze.
És akkor hogyan tovább, pont a biztonság miatti felhőmásolat is megsemmisült.
2 terás külső hdd-n vannak a mentéseim ami jelenleg is a szekrényben pihen, tehát be vagyok biztosítva de elvi síkon érdekelne, ez valóban így működik? -
-
-
Hm kicsit túlzol ma
Akkor légyszi figyelmeztesd az összes Linux alatti keményvonalas gamert hogy kukázza a rendszerét mivel a Vulkan és társai nem mások Linuxon mint egy játékra kihegyezett Wine. Esetleg be lehetne zárni nagyon gyorsan a Stem Deck projektet is, az egész erre épül gyakorlatilag. mivel a játékok Windowsra jönnek ki elsősorban, dacára a Valve erőfeszítéseinek, 2-3%-ért nem fognak azonnal A osztályú játékokat rögtön kiadni natívan.
Az user nagyon gyorsan vagy ne játsszon Linux alatt,
vagy ne is linuxozzon,
vagy ... ki sem merem mondani, hagyja meg a linuxokat terminálszinten, ssh, szerver és társai, gui nuku és menjen Winre ha bármi mást akar.
Biztosan jót tenne a jelenleg 2-3%-on álló felhasználói tábornak, még ezek is elfogynának.
Hagyjuk meg a választás jogát mindenkinek, mit akar és azt hogyan, milyen rendszer alatt valósítja meg. Ha neki jó, békén kell hagyni.
Én se fikázom sose a Debiant, Manjarot vagy Mintet használókat, továbbmegyek, még a Windowst használókat se,
meg hogy merészel Xfce mikor KDE a király, mert neki így jó. Nekem meg így az öreg Ubuntuval.És nagy ívbe le...tojom a snap, flatpak, portable kifejezéseket, működjön a szoftver, ahogy én akarom úgy.
hogy ezt én snap, flatpak, Ubuntu, PlayonLinux, Wine vagy bármi mással valósítom meg, esetleg termináldiszlexiám van és guizok, az miért fáj másoknak? Mer' linux...?
Maradok tisztelettel
egy majom. -
#02705152
törölt tag
A biztonságos Linux eleve csak mese habbal, az meg már az eperdzsem a habon, hogy legalább wine-on keresztül Windowsos kártevőkkel is ki lehet csinálni...
Félreértés ne essék, tud biztonságos lenni a Linux, csak amikor Linuxmegmondóember Istvánka feltolja az Archot a Youtube vidió alapján, oszt örömködik bele a világba, hogy micsoda expert, az még nem az a helyzet... -
Petya XT
senior tag
Most emberedre akadtál, engem a hideg veríték lever a Gnome-tól, egyszerűen nem tudom megszokni, sem kézre nem áll.
Cinnamon, KDE(bár az is sok néha), de szerencsére a Mintben nagyon jó alkalmazások vannak, többek között a fenti.
Viszont Manjaro-n azt vettem észre, hogy semmilyen lemezművelethez nem kért emelt jogosultságot, sem csatolási ponthoz, sem formázáshoz, sem semmihez. Azt nem tudtam hova tenni. -
Akkor viszont én nem tudtam értelmezni az adatokat.
Ne aggódj, elsőre mindenki pislog a kimenetén!
Anno az SSD-k miatt rákényszerültem, hogy keressek helpet hozzá. Azóta csak ezt használom, sajna külső NVMe SSD házak esetén nem nagyon olvassa ki a smart értékeket vagy csak én nyúltam bele egy amúgy jó külső házzal.
Neked innen a ... -ra kell kattannod, ott van a Smart opciós fül.
(#91567) Petya XT
A gnome-disks-el jobban jársz, nem kell vele küszködni.
Az is tökéletesen használható, max ott az egyik oszlop zavaró laikusoknak, a Tipus jelölésű, azt érdemes figyelmen kívül hagyni, mert az nem az adott helyzet leírása csak egy értéktipust jelölne... hiba várható, magas kor....ezt írja egy null perces meghajtónál is.
-
Használd nyugodtan a smartctl-t, ha ezt futtatod terminalban, teljesen korrekt eredményeket mutat, felesleges mást keresned, mind csak annyit tesz, hogy kiolvassa a meghajtó smart értékeit:
sudo smartctl -x /dev/sda
sda nyilván változhatGsmartcontrol nekem egy csomó fals riasztást hoz ki, nem tudom hány milliós (!) értékeket ír ki bizonyos SMART adatokhoz, így abban nem bízok.
Nincs fals riasztás, szöveges rész néha megtévesztő. de számokat kell nézni, a milliós értékek...LBA/block/-ban vannak megadva, kicsit konvertálni kell rajta értelemszerűen, de akár használhatod ezt a konverter helpet is:
How to: Convert SMART attribute 241/Total_LBAs_Written to TBW MB/GB/TB/PB
de
block to gb
/tb kereséssel találsz egyszerű convertert isez a sor mutatja az írás értéket:
241 Total_LBAs_Written -O--CK 099 099 000 - 4635996710
Ezen az eszközön az írás 2210.62 GiB (2373.63 GB)
HDS-t Linuxnál el kell felejteni, az adatbázisa eléggé le van maradva mondjuk újabb SSD-knél...
-
-
Nem vészes, mivel csak a .local-ra korlátozódik, más felvett csomagtárolók Gpg kulcsait nem törli a parancs, kipróbáltam és ezek maradtak:
(#91485) tordaitibi
Ne csodálkozz akkor a jelenségen, mivel a böngésződbe vannak tárolva a weboldal és egyéb belépési jelszavaid, 1x valahogy autentikálni kell hogy nem más hanem te vagy a gép előtt.
Nekem totál szűz felrakott Chrome-mal csinálta, semmilyen tárolt akármi nincs, mivel FF-ot használok. Szerintem itt nincs démon, mert nem systemd service...de azért valami igazad is van, valamit itt is le lehet tiltani, de szerintem magát a seahorse frontend-et ez nem befolyásolja!
-
-
A linkelt megoldás kitörli ugyan a kulcsfájlokat, de minimum reboot után újra fel fog jönni a Chrome-nál jelszókérő ablak. Ezt a seahorse csináljam ez egy GnuPG frontend, le kell szedni a csomagot és megszűnik a bosszantó gond. (egyébként ha töröljük a kulcsfájlokat, és a jelszóbekérő ablakban 3x a
Mégse
gombra kattintunk, simán indul a Chrome)szóval viszlát seahorse!
-
Nem tiszta mit nem értesz...tippeltem, hogy Gnome felületen ügyködtél, azért írtam, amit...ilyenkor ha bármilyen KDE/QT appot felrak, megy vele a KDE negyede és sok mindent fennhagy, mivel sok minden nem kifejezetten az éppen telepített program függősége. De ezt azért nyilván már tudod te is...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Intel i9 14900KF 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! MSI SUPRIM X RTX 4080 16GB videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Samsung Galaxy S23 , 8/128GB, Kártyafüggetlen
- Samsung Galaxy A32 4G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Apple Macbook Pro 16" 2019 i9 9980HK 64GB DDR4 1TB SSD Radeon Pro 5500M garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged