-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
urandom0
senior tag
Gyorsabb lesz: [link]
És kevesebb RAM-ot is használ, lényegében ennyi.
Itt egy videó, ha csak a diákat pörgeted végig, nagyjából látszik, hogy miben más, mint a DNF4: https://www.youtube.com/watch?v=aI5ufxzClFs. Annyi hiba van benne, hogy Fedora 39-ben még ugye nem lett alapértelmezett a DNF5, majd csak a 41-ben lesz az. -
urandom0
senior tag
Te min használod a Suse-t, kávéfőzőn?
Nem verseny, csak ténymegállapítás, hogy a DNF egyszerűen lassú. Csak keress rá arra, hogy "dnf slow", tele van a net olyanokkal, hogy "Why is dnf so horribly slow?", "DNF insanely slow!", "New to Fedora, how to speed up DNF?", "dnf is so slow", "Why is dnf so excruciatingly slow?"...
Mondom, engem nem zavar, elindítom a frissítést, fut a háttérben, végez, amikor végez... a Zyppert én gyorsabbnak érzem (talán a metaadatok beolvasásánál kicsit lassabb a DNF-nél). -
-
-
daninet
veterán
FOSS-nál mindig kérdés ez a ki ellenőrzi a tartalmat. Brutális mennyiségű a depencency, mindenki kicsit abban bízik, hogy más átnézte. Azok a könnyelmű kijelentések, hogy "hát nézd meg mi van a forráskódban mielőtt felrakod" eléggé fafejűek. Ha tegyük fel értem és tudom is használni azt az 5 eltérő programnyelvet ami az összes kód és dependency kódjának megértéséhez kell, pontosan mennyi időt szánjak rá mielőtt felrakom? Fél évet napi 8 órában?
Én máshol látom a FOSS előnyét. Abban ami a fentebb linkelt KDE témánál is történt, hogy jelentve lett a hiba és valaki azonnal ránézett majd egy órán belül már le is szedték.
Ezért fonotos az értékelési rendszer ami klasszikus csomagoknál nincs meg, flathubnál pedig megvan. Ha sokak által használt konténereket raksz fel kicsi a rizikó, hogy kártékony kód lesz benne. Snapnél is volt egy crypto csalás, 1 napon belül kibukott.
Összességében sokkal biztonságosabbnak tartom mint windows/mac esetében, hogy felraksz valamit, aztán történik a számítógépeden valami. 100x több bizalmam van a flathubban mint az android playstoreban például ahol automatikusan azon gondolkodok az adott app mit akar ellopni tőlem. Ez persze nem jelenti azt, hogy a flathub 100%ban tiszta, csak kibuknak a dolgok gyorsan. -
daninet
veterán
A linux egy különösen megosztó téma, mert vannak az öregmotorosok / szakmabeliek akik szerint a linux működik egyféleképpen, és egy elég nagy adag friss vér áramlott a rendszerbe akik windows/mac vonalról érkeztek, okos telefonon nőttek fel, ők pedig máshogyan akarják a rendszert használni.
Te is valamilyen szinten ezt a megosztottságot erősíted, mert a fentebbi flatpack posztod egy elég markáns vélemény, nem éppen megértő középút.
Sok olyan dolgot görget magával a linux ami hosszú távon nem fenntartható, az egyik ilyen, hogy a fejlesztőknek 10 féle csomagot kell elkészíteniük mindenféle rendszerhez, hatalmas a megosztottság.
A flatpack a tökéletes megoldás erre a problémára? Valószínű nem. De egy aktív fejlesztés, folyamatosan javítgatják. Ha most még néha döcögős pár év mulva már lehet nem lesz az.urandom0: tudom, hogy erre mindenki ugrik ezért írtam
-
urandom0
senior tag
Ez a pontozós dolog egyébként tényleg eléggé káros. Ha nem értesz egyet a fő áramlattal, a sárga föld alá pontoznak. Én kivezetném ezt a pontozósdi úgy, ahogy van, van legalább azt megcsinálnám, hogy ne lehessen downvote-ot adni, vagy legalább ne tűntesse el a rendszer a minuszosra értékelt hozzászólásokat.
-
Most még a flatpaktől vannak megőrülve Redditen, hogy mindenki flatpaket telepítsen mindenre, mert milyen faxa a flatpak meg a Flathub is milyen megbízható, mert sandox, meg isten f..... Persze. Amikor írod neki, hogy szerinted meg nem, akkor mindenki lepontoz. Ezt is ki érti? Egyszerűen ha más a véleményed, akkor az oldal ellehetetlenít, mert a lepontozott véleményeket meg sem jeleníti az oldal, vagy max utoljára. Az egész egy soviniszta f0s.
-
urandom0
senior tag
Pedig nem rossz ez a Reddit, lehet ott találni érdekes dolgokat, mint pl. ez:
Hacked! - Installed a global theme - it erased all my drivers!
A csávó feltelepített egy globális témát a KDE beállítási ablakából, aztán arra lett figyelmes, hogy mindkét meghajtójáról eltűntek a személyes fájlai (minden, ami nem a root tulajdonában volt).
Szerintem ez borzasztó nagy hiba, és nem szabadna ilyesminek megtörténnie... -
sh4d0w
félisten
Oké, zavart érzek az erőben.
Először is, ha az ro mount olyan jó ötlet lenne, gyakrabban alkalmaznák. Valójában nem jó ötlet, csak bizonyos speciális esetekben. Boot közben is történik írás (swapba, logokba, de akár máshova is), elhasalhat rajta az indulás.
Másodszor, ha olyan jó ötlet lenne, amit kitaláltál, soha többé nem lenne szükség sysadminokra és cybersecurity-sekre.
Harmadszor, nincs olyan rendszer, amit ne kellene karbantartani. Az UA vagy működik, vagy nem, de ha igen, akkor is előbb-utóbb takarítani kell utána; ha hardverhiba van, még oda is kell menned kicserélni, rebootolni, környezetet is karbantartani.Szóval gondozásmentes rendszer nincs.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az RO fájlrendszeren működik, de pl. ott használják ezt a megoldást ahol bármikor előfordulhat, hogy kihúzzák a tápot. Pl. valamilyen kis ARM-es kütyü ami SD kártyáról tölt be és egyszer megcsinálták, aztán úgy megy egész életében.
De az RO fájlrendszert is lehet írhatóvá tenni menet közben pl. egy frissítés miatt.
-
Rimuru
veterán
Nem ezt jelenti az immutable distro, talan inkabb ugy kepzeld el mint egy image based system (de ez is sarkitas pl guix/nix eseten). Egy live iso az immutable, akarmit csinalsz vele reboot utan ugyan arra az allapotra tersz vissza mint ami az elotte levo boot-nal is volt, addig amig nem csereled ki az iso-t addig nem valtozik meg. Az emlitett auto frissitesnel ez nem igaz, ott a mindig valtozik az alap rendszer (pl kapsz egy frissebb kernelt).
Immutable rendszereknel ugy szoktak modositani az alap rendszeren (amin alapbol ugye nem tudsz mert az image az fix) hogy boot folyamat kozben aktivalja a modisitasokat es persze a /home az egy mutable mount point igy amik ott tortennek (pl flatpak install) azok kivul esnek az immutable reszen. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nick videóját javaslom a témában: https://www.youtube.com/watch?v=9hiPFEUoUyI
-
peterattila
aktív tag
Akkor eljutunk oda, ahová a MS eljutott a 11-el. Dobd ki az egyébként tökéletesen működő gépedet, mert nem tetszik a 11-nek. Egyébként egy ssd-re felraktam a 11-et ugyenezen a gépen, és minő meglepetés teljesen jól muzsikál. Persze nem támogatott, mert "elavult". Hát köszönöm szépen. Meg persze a környezet is, már ha valakit is érdekel.
-
-
sh4d0w
félisten
Szerintem nem vagy teljesen tisztaban a tortentekkel.
Diohejban:
- az egyik noi alkalmazottat folyamatosan megalaztak, majd meg zaklattak is, amit Linux elintezett egy rohogessel
- prototipus hutot kaptak egy startuptol, amit nem azzal a videokartyaval teszteltek, amire tervezve lett, emiatt lehuztak a termeket, majd a prototipust nem kuldtek vissza, hanem elarvereztettek
- a tesztjeik folyamatosan orult nagy hibakat tartalmaztak es meg a jozan eszuket sem hasznaltak, amikor keptelen eredmenyeket kaptak.Ez nem hazugsag, hanem vallalhatatlan.
-
Rimuru
veterán
Nem ez volt az eredeti kerdesed? Azt hittem azt akarod hogy az ESP es a /boot legyen egy particio (tehat itt van bootloader, initramfs, stb), de akkor te arra gondoltal hogy a /boot marad a /-on.
Utobbi esetben az a kerdes hogy egyebkent kepes vagy-e bootolni az adott fs-rol (pl bootloader tamogatja-e). Arch wiki pl azt mondja hogy a grub tamogatja de en nem hasznalok btrfs-t, igy a konkret kerdesben nem tudok segiteni. -
Nagyonklassz leveztést olvastam-néztem nemrég.
Minden törhető csak perpill. nem érdemes mert egy sok karakteres passwordhoz az abc összes karaktere+számok vagy brutális méretű szótár szükséges.
Csak a számítási kapacitás ami lassú jelenleg ehhez.
Üde harmatos fiatalkorombanszó nélkül törögettem olyan wifiket amiknek kb. tisztába voltam a felhasználói adtaival. Pár melóhelyem pár szomszéd stb.
10-ből ötöt simán feltörtem, illeve ez így nem halyes, megfejtettem.
Pl. a melóhalyem akkoriban (csak a példa kedvéért) az ABCD kft volt, ezt be a karakterek közé+az összes numerikus szám. Elsőre semmi, mehetett be a pont, szóköz, alsó kötőjel kötőjel.
És lám, a wifijelszó abcdkft-1985-02-25 volt. Valószínű valakinek a szülinapja, ha ezt is tudtam volna 2 perc alatt megvan a jelszó.
Ehhez ugye kell több szoftver, akkor BackTrack, ma Kali linuxba minden megvan. Kiszemelt routert célbavenni, monitoring indul, és ha megvolt egy handshake akkor már indulhatott is a fejtegetés.
Vannak erre specializálódott cégek is. Elküldöd a nyers adatokat amibe tuti benne a password csak persze titkosítva. És ha megfelelő pc-vel visszafejtették (gondolom videokártya alapú karakteres vagy szótártámadást használnak ők is csak brutális számítási kapacitással) akkor értesítenek, akkor kell fizetned és ezután küldik a megfejtett passwordot.
Az ilyen jellegű azaz titkosított, de elkapott-elcsípett jelszavak feltörése csupán számítási kapacitás kérdése.
A sokat emlegetett, még gyerekcipőben járó kvantumszámítógép ha holnap megvalósulna, a világ összes jelszavának kb. 50-70%-a másodpercek alatt törhető lenne. Hiába lenne 30 karakteres phassphrase.
Nem tettem offba, szerintem érdekes és picikét talán idevaló téma. -
urandom0
senior tag
Ott írja, hogy miért:
However, if a lot of data floods one of these directories it can consume all of your storage space. If this happens and these directories are stored within / then your system could become unstable and crash. For this reason, moving these directories into their own partitions is a good idea.
Az USBGuardot inkább nyilvános környezetben tudom elképzelni, otthoni gépre én nem telepíteném fel.
Szvsz ha ilyen szolgáltatásokra bízod a jelszavaid, mint a Bitwarden, akkor teljesen mindegy, mit hogyan állítasz a gépeden. Jelszavakat csak és kizárólag offline szabad tárolni, erős titkosítással.
-
urandom0
senior tag
Én csak ilyen Serverfault-os és hasonló hozzászólásokban olvastam róla, ezért nem is akartam javasolni, mert azért van olyan valid eset, amikor valaminek a /tmp-ből kell futnia.
A Red Hat-nak egyébként vannak ilyen jó kis doksijai, nyilván angolul, mint pl. a "Red Hat Enterprise Linux 9 Security hardening", "Red Hat Enterprise Linux 9 Securing networks" és hasonlók, le lehet tölteni őket pdf és epub formátumban is. Én ezeket szoktam olvasgatni, nem csak RHEL specifikus dolgok vannak bennük, hanem sok általános jellegű okosság is, ami minden disztrón alkalmazható. -
urandom0
senior tag
Úgy, hogy zabálja az erőforrásokat. Itt konkrétan az volt, hogy a szerver felé indított kérések átlagos, 1-2mp-es válaszideje megnőtt 15-20mp-re. A helyi rendszergazda (ismerősöm) belenézett a logokba, és nagyon szépen lehetett látni, ahogy a cryptominer crontabja folyamatosan pörgött, mert próbálta frissíteni magát egy pastebin-es URL-ről. Ha ilyesmit lát az ember, az már szinte biztosan valamilyen behatolásra utal, és onnantól fogva azonosítani kell a gyenge pontot, felmérni a kockázatot, és jelentést írni róla.
Hogy melyik vírusírtó ismeri fel, azt nem tudom. Talán a ClamAV is, de céges környezetben valami komolyabb antivirust szokás használni (pl. ESET). A htop és hasonlók vagy kimutatják, vagy nem, a fejlettebb processzek képesek hideolni magukat.
-
sh4d0w
félisten
Eleve nem is ertem, minek raktad ra? Amikor nyomsz egy frissitest, oda kerulnek az atmeneti allomanyok, amelyeknek a futtatasara szukseg lehet a frissites soran. Boot soran is elkepzelhetonek tartom, hogy kerulnek oda dolgok, amelyeknek futniuk kellene.
Egy rovid tortenet egy nagy multirol, amelyik kitalalta, hogy a /tmp-rol leveszi az everyone write jogot, mert akkor az milyen secure. Middleware admin bemegy reggel, inditana a unixon futo middleware Windows-on futo klienset, de belogolas utan a kliens egy szo nelkul bezarja magat. Masodik, harmadik adminnak is. Irany a sysadminhoz, rakkasztotta a trace-t es kiderult, hogy vmi idiota tenyleg vegrehajtotta a valtoztatast, levette a /tmp-rol az everyone write jogot. Ennekokan a kliens, amikor atmeneti allomanyokat irt volna a /tmp-be, elszallt, mint a gyozelmi lobogo.
-
Bocsánat, hazudtam, de közben meg is oldottam...
Úgy néz ki, hogy a /tmp-re nem kellett volna rátennem a noexec-et, azért nem akar(hatot)t bebootolni, legalábbis a jorunalctlben találtam utalást piros szöveggel arra is.
Már a gépről írok... azért szólhatna a Linugz, hogy hülyegyerek ne csináld ezt, vagy azt, mert nem tudsz majd belépni!
Szerk.: megoldás volt a következő. [link] Rootnak jelszót kellett adnom, majd beléptem fstab-ba és levettem a noexecet a partícióról, utána már belépett. -
Rimuru
veterán
Ha a / es /boot ugyan az a particio akkor olyan titkositast/bootloader kell hasznalni ami fel tudja oldani ezt. Pl grub luks1-et kezel normalisan* (ma mar a default luks2 szokott lenni). Amugy ilyen esetben szoktak olyan trukkoket csinalni hogy pl initramfs-be is beleraknak egy feloldo kulcsot es akkor csak 1x kell unlockolni kezzel, stb.
* Bovebben #archwiki: https://wiki.archlinux.org/title/GRUB#LUKS2
-
sh4d0w
félisten
Lehet ertelme, de megint erdemes kulonvalasztani a szerver es a kliens oldalt es meg a szervereknel is a virtualizalt es fizikai szervereket. Fizikai szerver eseten (ha nincs remote konzolod) kimondottan ellenjavallt a / titkositasa, mert ha be kell irni a titkositast feloldo jelszot, akkor addig nem bootol. Remote konzol, vagy virtualis szerver eseten ez kevesbe problemas. Adatparticiokat mindenkeppen (beleeertve a /home-ot is) titkositani kell, csakugy, mint a /swap-ot is (ha van).
Kliens oldalon is lehet ertelme - ceges gepnel mindenkepp, de ha otthon vannak olyan dolgaid, amelyeket nem a nagykozonsegnek szansz, akkor ott is.
-
#78522999
törölt tag
Nálam például laptopon/desktopon/házi szerveren úgy van, hogy:
/boot - (ezen belül csak könyvtár az EFI és GRUB) 512MB/FAT32
/ - Luks Encrypted (azon belül EXT4)Szóval a /boot nincs titkosítva, de a grub indulás után már kéri a "/" feloldókulcsát és mountolja a /dev/mapper/root alá, mint egy EXT4 partíció és kikapcsolásig a "/" alatt elérhető.
Például nálam ilyen a /etc/default/grub ennek megfelelő sora:
GRUB_CMDLINE_LINUX="cryptdevice=UUID=2c598784-bcc9-4588-b415-9b32cc258169:root:allow-discards"
-
sh4d0w
félisten
Pillanat, nemi zavart erzek az eroben. Titkositas ugyben a /-t, kerdezed, vagy a /root-ot? (Csak mert a ketto nem ugyanaz.)
Egyebkent a titkositasnak van ertelme (nem veletlenul talaltak ki), de azt erdemes tudni, hogy amig hasznalatban van a rendszer, addig a feloldokulcs memoriaban van, ergo kinyerheto. Nem konnyen, de vegrehajthato.
-
-
#63718632
törölt tag
Kell is. Amennyiben nem telepítő a particionál, hanem Te manuálisan.
A/boot/efi
az evidens, a szokásos módon 500MB és fat32.
Kell!/boot
partició is mindenképp, ami 1GB és ext4.
A gyökér lehet bármi. A/boot
azért kell így, mert default a gyökér btrfs szisztéma szerint települ és a telepítő keresni fogja a külön csatolású/boot
-ot. Ezt mindazért, mert ha megbomlik a btrfs és abban van a/boot
is. Nem fog tudni a kernel sem elindulni, még recovery módban sem. Ellenben az openSuse szisztémájával, ahol van előre beállított readonly btrfs snapshot. Ott benne van a /boot is a btrfs fában. Viszont így tud indulni recovery-ben, ahonnan rendbe lehet elvilrg rakni a btrfs-t. A Fedora-ban ez nem így van. -
#63718632
törölt tag
Aztán még az is lehet, nem tudom mikori telepítés van nálad. Elvileg már lennie kell
non-free-firmware
reponak. Ha nincs add hozzá asource.list
-hez. Utána update természetesen.
A secure boot mode is befolyásolhat az uefi beállításokban. Nálamstandard mode
van.
Nálad lehet más is, ez már hardver függő. -
#63718632
törölt tag
Nekem egy MSI notim van. Lehet ez firmware függő dolog is.
Van itt nekem virtuális Debian-om is, ott ugye nem varriálok a scboottal, pedig lehetne, mert a VBox tudná.
Szóval a kikapcsolt secboot melletti telepítés is hozza ashim
csomagokat. Ez persze pure Debian és nem Q4OS.
Lehet csak firmware update kelle, vagy bios frissítés.
Minden esetre kérd le a kulcsokat.sudo mokutil --list-enrolled
-
#63718632
törölt tag
Egy kicsit kapcsold ki, míg utána nézel. [link]
Nálam Q4OS van és kikapcsolt secboottal telepítettem, de most bekapcsoltam és bebootolt.
Neked kell egy-két csomag és a generálni a kulcsokat. Szerintem.mityo@mityo-modern15b12m:~$ sudo mokutil --sb-state
SecureBoot enabled
mityo@mityo-modern15b12m:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Debian
Description: Debian GNU/Linux 12 (bookworm)
Release: 12
Codename: bookworm
-
#63718632
törölt tag
Ha szeretsz "bíbelődni" nézd meg ezt a két csomagot.
dphys-swapfile
ésswapspace
Lett egy swap nélküli Debian-om.
Egy 4GB memóriás rendszerre, ha felteszed adphys-swapfile
csomagot. Az automatikusan csinál egy 2GB-os swapfile-t a/var
-ba.
A másik csomag magáért beszél. CLI mindkettő. -
#63718632
törölt tag
A netinstall vagy a klasszikus telepítő default csinál 1GB swap partíciót, ha teljesen rábízod a partícionálást.
Kézi partícionáláskor tovább mehetsz, de figyelmeztet, mint írtad.
A DE specifikus live ISO-kon lévő Calamares telepítő, ha rábízod a partícionálást, akkor a memória méretével egyenlő swap partíciót csinál. -
#63718632
törölt tag
-
urandom0
senior tag
Nagyvállalati szintű supportot ad a termék mellé.
Ezt jól tudod.
De egyébként a Red Hat-tól lehet igényelni ingyenes RHEL licencet, egyedi felhasználásra (fejlesztésre), 16 főig.Tudtommal egyik Linux sem ingyenes, bizonyos mennyiségű telepített gép után már fizetni kell.
Ezt viszont nem, a legtöbb disztribúció teljesen ingyenes, telepített gépszámtól függetlenül.
-
#02705152
törölt tag
Jó kis flamewar lesz ebből!
A RH mindig egy fura szerzet volt, érdemeik elismerése mellett egy csomó f@szság nekik köszönhető, kezdve Mr. Pöcstering áldásos tevékenységével.
Hogy jobban jártak az IBM-mel mint a Microsofttal, ezen is vitatkoznék. Az MS-nél a nagy pénz nem a Winben van, hanem az Azurban, amihez kapcsolódóan a Linux laborjuk komoly munkát végez, és ebből szépen forgatnak vissza a közösbe, ahogy kell (a kernelhez 2009 óta küldenek kódokat). Meg aztán lóvéval is tömnek egy rakás ópenszósz projektet (pl. OpenSSH, OpenSSF). A legszebb meg amikor Linuxos sérülékenységeket ők fedeznek fel és javítanak (pl. Nimbuspwn, amit közösen javítottak a Claytonnal)...
Mondjuk az IBM-et sem akarom bántani, a JFS-sel nagy szolgálatot tettek nekem a Btrfs megjelenéséig...Amúgy nekem nincs bajom velük, a hőskorban szívesen használtam, jól összerakott cucc volt, aztán a 9 után jött a Fedora, ami már közelről sem azt képviselte, mint a klasszikus RH kiadások, szépen elfelejtettük egymást...
Az RH-ért sem kell fizetni elvileg (ugye forráskód szintjén elérhető, bár ugye itt kezdtek el trükközni), a támogatásért fizetsz...
-
-
sh4d0w
félisten
Nagyon rosszul gondolod.
Noha valóban a Red Hat fizet egy csomó Linux-fejlesztőt, többek között az ő kifejezett kívánságuk volt a systemd, ami lépés a corporate Linux felé (noha a systemd-hez kapcsolódó szellemi jogokat a fejlesztő megtartotta magának).
Az IBM felvásárlás sem okés, előbb-utóbb a cég bele fog köpni a Red Hat levesébe és a produktum a mostaninál sokkal rosszabb lesz. Mára az IBM is olyan lett, mint a Symantec: nem képesek fejleszteni, csak felvásárolnak, majd elcseszik azt.
-
urandom0
senior tag
Most ezzel darázsfészekbe nyúltál...
A Linuxosok között eleve sokan vannak, akik corporate ellenesek, és nem is hajlandók mást használni, mint közösségi fejlesztésű disztrót. Nekik minden rossz, amit nem a közösség felügyel, hanem egy fejlesztőcég.
Aztán vannak, akik Poettering munkássága miatt ítélik el a Red Hatot. PulseAudio, systemd, stb., az ezekkel kapcsolatos szélsőséges véleményeket, vitákat mindenki ismeri.
Aztán vannak, azt hozzák fel a Red Hattal szemben, hogy pénzért árulja azt a terméket, amit nyílt forráskódú, ingyenes komponensekből rak össze. Mások azért utálják, mert felvásárolta őket az IBM, megint mások azért, mert elkaszálta a CentOS-t, aztán megint mások azért, mert a Red Hat újabban az olyan disztrókat is akadályozza, mint az Alma, a Rocky, azzal, hogy nem csorgat vissza kódokat a git.centos.org-ra, mint régen... -
Nem tudom mi lehet az oka, talán a jövőállóságra törekedhettek a mérnökök?
Biztosan, mert amúgy 8-10 év, mire kijön egy új PS verziójú eszköz? Szerintem ezzel is próbálják felhúzni a fogyasztást, mert egyébként nagyon nem vennék az emberek a PCIe 4.0-t, hiszen a PCIe 3.0 felső plafonja bőven ott van, mint a 4.0. Mi a fenéhez ne lenne elég egy 3.0?
De sata vs nvme, nem látok egyelőre különbséget, vagy nem veszem észre.
Én sem, desktopon Samsug 980 1TB és 870 EVO 1TB futásakor tök ugyanaz volt minden. Itt normál esetben nincs meg az a különbség, amit HDD SSD-re cserélése után érezhettél!
Ja és mire kijön a PS6, addigra itt a PCIe 5.0 NVMe SSD.
-
Komoly szaki lehet, max elcsúszott 10-15 évet!
Van helye nyilván a HDD-nek is és lesz is még jó ideig, de egyre inkább az van, hogy a rövidtávú jelentős terhelésű üzemben is azt mérték, hogy az SSD-k tartósabbak. Nyilván hosszú távú mérések nincsenek...de ezt valami komoly tárolással foglalkozó cég adta ki pár éve.
A sebesség kérdése meg ugye egyértelmű, mondjuk itt is jelentős homályban tartják a gyártók a usereket, mert a szekvenciális írás értékekkel adják el az eszközt, holott az egy átlagos használatot tekintve jelentéktelen mértékű. Az is mekkora parasztvakítás már, hogy a PS5 úgy van megcsinálva, hogy csak PCIe 4.0 csatolójú SSD-t fogad el, amikor egy jobb PCIe 3.0 bővel elég lenne sebességben.
No de access time értékben már 10 éve is 100x-osa volt egy lassú Sata SSD-nek is, mint a legjobb consumer HDD-nek! És ez a lényeg.
-
sh4d0w
félisten
"Tech cégeknél kevésbé érzem biztonságos helyen az adataimat, mint egy lóf*szjózska webshopnál. "
Rosszul teszed. A lof*szjoska webshop nem fog ugyelni a PCI compliance-re, nem fogja vedeni az adataidat, mig a tech ceg - foleg, ha EU-s, akkor ra van kenyszeritve.
A Zorin eseten, ha egy ir ceg gyujti be az adatokat, akkor az rakenyszerul a GDPR alkalmazasara, mig ket ukran nincs.
-
5leteseN
senior tag
Szép(és jó is)!
cigam-nak: (Pontosan mi baja lesz az SSD-knek 60 fok felett?)
...hogy 60 fok felett már közel van a 75 fok, amire már figyelmeztet a gyári ismertető és napi(rossz) tapasztalat.
Ha most 60 közeli, akkor nyáron, amikor lazán lehet napközban 35 fok bent a mostani szoba-20-ak helyett, akkor elérheti a már veszélyes 70+-os zónát a dobozban.
Én kíváncsiságból megnézném, hogy most, egy erősebb, szokásos terhelésnél mennyi fok az SDD/CPU hőfok.
Ha most 55-60 közeli, nem feledkeznék meg erről.Gondolom ezt pillanatnyi-rengeteg szabadidőmben, (lehet, hogy agyon-/szét-/túl-)gondolva a dolgot
...
Békae(-galamb, fehér diszperzittel kenve, hogy tuti legyen...)
-
5leteseN
senior tag
Én láttam olyat, hogy az egész alaplap(mITX) felett volt egy nagy átmérőjű, lassú-fordulatúra csendesített venti(eredetileg gyorsabb volt, és eredeti fordulattal-4200rpm- is sok évre tervezett). Akkor ment kb 1200-on, folyamatosan ötödik éve, semmit nem hallottunk! Szerintem nyáron a szép(és ezért kicsit zártabb) ház az SSD-knek nem lesz jó. A CPU-nak nem árt, az SSD-knél a 60(+)fok durván csökkenti az élettartamot, megbízhatóságot.
Egy már nem használt CPU-hűtő-venti.
... és a tapasztalatok szerint nem ördögtől való a "csinál-magad" megoldás: valós tapasztalatok alapján (jó-)néhány plusz szellőző-furat is megelőz sok problémát!Én tennék bele egy ilyet. Nyárig van idő átgondolni!
-
5leteseN
senior tag
Szép darab!
Jól dolgozik?A kérdésem pedig egyébként azért volt, mert pár évvel korábban egy 30-50€>-s sávból megvett média-box-ot épített át (Linux-al) home-server célra egy barátom, és ott a venti nélküli gyári elvet kukázva a pluszként berakott csendes kis légkavaróval megbízhatóan adtunk a dobozkának +25% MHz-et.
Jól ment. Most nem vagyunk egymás közelében, nem tudok rákérdezni sajnos.Itt viszont ez a lehetőség akkor nem aktuális, mert más(komolyabb) a dobozka, nem is biztos, hogy kell neki az a +25%.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T480s - i7-8GEN I 16GB I 256GB I 14" WQHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- PlayStation Plus Premium 24 hónapos előfizetés , egyenesen a Sony-tól!
- Csere-Beszámítás! Asus Számítógép PC Játékra! R5 1600X / GTX 1080 8GB / 32GB DDR4 / 256SSD + 2TB HDD
- 127 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080 (ELKELT)
- 35" ASUS ROG Swift PG35VQ curved GAMER monitor
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest