- Gaming notebook topik
- OLED monitor topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Vezetékes FEJhallgatók
- NVIDIA® driverek topikja
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- A partnerektől függ, hogy lesz-e Arc csúcs-VGA az aktuális generációban
- OLED TV topic
- Azonnali notebookos kérdések órája
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Új év, új OS telepítések.
Azonos feltételek mellett itt van 3 OS tárhely és ram fogyasztása. Azonos feltételek alatt azt értem, hogy legyen Firefox, Libreoffice és Steam telepítve.
Win 10 2021 LTSC
44GB telepítve, 3.3GB ram fogyasztás indítás után.Mint Cinnamon 21.1 (ez nem friss telepítés, 20-ként telepítettem de érdemben sosem használtam, csak backup volt szóval kvázi új)
19GB telepítve, 990MB ram használat indítás után.EndeavourOS KDE
8.3GB telepítve, 1.1GB ram használat indítás után.Ez utóbbira cseréltem le a Manjaro-t. Az okát nem tudom, de mindkét Manjaro telepítésem meghízott 40GB fölé, így amúgy is érett már a teljes gyalu. Most ez a kodek kiiktatás dolog megadta a végső lökést.
Az Endeavour piszok gyors. Alapból kapsz ZEN kernelt ha kérsz, de egyébként terminál centrikus, vagyis pl. fel sem voltak telepítve a va-api használatához kellő csomagok alapból. Eddig szimpi, meglátjuk.
-
Gyuri27
félisten
válasz
fatpingvin #87285 üzenetére
Windózón megy. Linuxon nem próbáltam.
Meg kérdés, hogy a sima asztali debianhoz képest ez mennyire herélt, mókolt. -
BoB
veterán
válasz
#63718632 #87280 üzenetére
Ez az infó nem tudom honnan jön, de teljesen fals.
A gnome "rendes" csomagokkal van feltelepítve, az egyedüli ami snapként van az a firefox és a snap "bolt" (snap-store), minimális telepítés esetén. (rendes telepítésnél lehet van még más is, nem néztem)
A firefox törölhető, helyette a rendes tárolóból is elérhető.
Minden snap csomag törölhető, majd ha az megvan törölhető a snapd is. Ezzel snap mentesítve van a rendszer.
Az hogy van gnome-3-xxxx nevű snap csomag teelpítve, az csak függősége a firefox és snap store csomagoknak (meg van még egy-két függőség). Ezeket csak és kizárólag snap csomagok használják, ha használsz snap-ból telepített appokat akkor nem kellenek!
Tehát összefoglalva snap mentesítés:
- snap csomagok törlése egymás után ahogy engedi
- snapd törlése a rendszerből (apt remove snapd) -
#63718632
törölt tag
Az alap Ubuntu "szneptelenítése" az szerintem öntökönlövés. Mivel a GUI az Ubuntu Gnome is snap csomagokkal van szállítva. Kérdéses számomra, hogy egy ilyen művelet után hogyan működik a rendszer. A többiekben nem tudom mennyire van bedrótozva. Az elterjedt programokon kívűl.
Engem csak abban zavar az Ubuntu ezen tevékenysége, hogy viszonylag sokan azért választják, mert a fősodor azt mondja. Ez a legjobb, ha Windows-ról vált valaki. Aztán szembesülnek a lassan induló FF-al és egyebek. Utána hosszú magyarázó posztok jönnek arról, hogy mi is az a Snap és miért savazzák annyian. Meg miért lenne jobb anélkül. Vagy mi ennek az új csomagolásnak a pro-ja és kontrája.
Szóval nálam ezek, amolyan költői kérdések. Nem használok Ubuntut rendszeresen, csak néha ránézek. Én el vagyok bármivel, tényleg.
Tegnap amolyan hirtelen öröm öntött el, hogy lehet jött egy csapat egy új projektel. Ahol Ubuntu alapokra, hagyományos csomagkezeléssel adnak egy pure Gnome felületet. Aztán látva, hogy pl.: FF is snap ökoszisztémában települ, a Chromium is és bármi más. Amit már a Canonical snap-ben terít. Jobban belegondolva egy teljesen új csomag készlet kellene, saját repokkal, karban tartókkal, stb. ... .
Ilyet meg kapunk a Linux Mint-től, Debian-tól, Gnome-al a PoPOS-től.
Lehet fel sem tűnt volna ez az új kis disztró senkinek, ha nem rabolok rá, mint tyúk a takonyra. -
Gyuri27
félisten
Openmediavault topikba is feltettem a kérdést, dehát na ....
Otthoni használatban, szekrényben talált holmikból építenék nast, teszt és tanulás céljából (file elérés, ftp stb-stb). A lomok amik rendelkezésre állnak X4 640, q9400, 4-6 giga ram + hdd-k.
OMV-t raknék fel. Egyelőre digi által adott zte883v adná a netet.
Szóval ezzel kivitelezhető-e (+ ddns, vpn)? -
Ueda
senior tag
-
válasz
CPT.Pirk #87267 üzenetére
Mindeközben még az ilyesmire nagyon érzékeny Debian sem szedte ki a mesa-ból ezeket.
Ennek fényében tényleg nehezen érthető ez a codek kivétel a Manjaró-nál!
Elég durva, mert tényleg ma már minden film ezekkel a kódolásokkal jön valóban, szerencsére csak nemitthon nézek notin sorozatokat!
Lehet, hogy eljön nálam az Arch-ra váltás pillanata.
Hát sajna a kedvencünk nem éled már fel soha!
Időnként ránézek, de semmi remény... (Chakra, ha valaki nem tudná)
(#87269) K0zm0
De szerintem azt válaszd, amelyik tetszik és amelyikbe hajlandó vagy időt és energiát fektetni!
Azt olvastad, hogy a zasszony is használja az eszközt?
Így azért szerintem Te sem mernél kockáztatni!
-
K0zm0
aktív tag
@CPT.Pirk
Előre is bocs, de ha szóba hozzátok a Manjarot, mindig ez az oldal jut eszembe: [link]
(Mondjuk most 56 napja nem b***tak el semmit rajta!)
Én még kezdőnek vallom magam, bár már jó néhány distro-t kiprobáltam, de én maradtam a Mint-nél Cinnamon felülettel. Egyszerűen azért mert ez áll kézre. De szerintem azt válaszd, amelyik tetszik és amelyikbe hajlandó vagy időt és energiát fektetni!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #87266 üzenetére
Én most a Manjaro utódját keresem... Mivel német cég akik terméket is adnak el, így most ők is kivágták a mesa-ból a teljes x264/x265 kodek készletet, nehogy a jövőben valaki beperelje őket a licenc használata miatt... Miután már a jó ég tudja hány éve részei ezek a kodekek a mesa-nak és sosem érdekelt senkit... Mindeközben még az ilyesmire nagyon érzékeny Debian sem szedte ki a mesa-ból ezeket.
More Linux Distros Break H264 GPU Acceleration
Röviden összefoglalva, hogyha nincs legalább 5000-es sorozatú AMD kártyád (Navi), akkor AMD-n szinte semmilyen hardveres gyorsítást nem kapsz azokban a disztrókban, amik meglépték ezt a váltást. Márpedig például csaknem minden letöltött film x264 vagy x265 kódolású...
Lehet, hogy eljön nálam az Arch-ra váltás pillanata.
-
válasz
CPT.Pirk #87264 üzenetére
Nem csak h. nem volt gyors a netinstall, jellemzően előjött pl. a driver hiánya probléma a net elérésénél. Ugyan be lehetett neki kézzel adni drivert...
Oppa, milyen igazad van! Pont így szívtam a kezdetekkor én is, gyakorlatilag a hálókártyát nem ismerte fel, épp Win7-ről áttérőben szembesültem ezzel, mire összejött...szerintem egy ilyentől egy normális ember sírva visszaszaladt volna Win-re, de én akkor már tudtam, hogy úgyis működni fog.
Asszem a Mint Maya akkor már meg is volt, miután már a Debian is működni kezdett, szép nyugodtan formattáltam is a Windowst a HDD-ről.
Engem a régi csomagok sosem zavartak, mivel a gépeimet sem, a Cinnamon-Nemo párost is azért frissítgetem a legújabbra Debianon, mert azok kezelését már nagyon megszoktam Mint-en. Különben meg miért kéne rohadt frissnek lennie, anno a desktop sem volt AAA játékra kihegyezett gép, most meg a HP 8570p meg a Dell M4700 sem mai csirke.
Viszont tesótól nemsoká kapok valami desktopot, nem tudom milyen VGA meg CPU van benne, de majd jövök Linuxos game kérdésekkel biztosan. Túl vacak gép csak nem lesz, igaz neki gyenge volt és öt Ryzen 9-es procijú gépre cserélte. Van is még 3 db 3900X eladó neki...., rájött, hogy nem kell 6 gépet összekötni mégse!
tedd el a linket: https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/
Köcce!
Sajna mindent elrakok, ami hasznos, csak éppen sose lelem, mikor kéne!
Már lecuppantak amúgy....
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #87262 üzenetére
Nem csak h. nem volt gyors a netinstall, jellemzően előjött pl. a driver hiánya probléma a net elérésénél. Ugyan be lehetett neki kézzel adni drivert, de kb. annyira volt jó megoldás, mint anno az XP-n a sata driverek betallózása... Szóval egy idő után már biztosra mész Debiannal és csak a non-free telepítőt fogod, ami működik offline.
Aztán végiggondolod, hogy a csomagok régiek, ha van benne bug akkor az sokára kerül javításra meg hasonlók és nézel inkább másik disztrót.
ubeygon2: tedd el a linket: https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/
-
csixy
addikt
válasz
sh4d0w #87261 üzenetére
Én az eddigi félelmeimet féltetéve kb két hete tettem fel a Debian 11.5 cinnamon non free verzióját. Egyszerű, tetszik. Kiherélgettem. Tegnap ment fel a 11.6-os ugyanilyen, már rutinosan pucoltam ki belőle a játékokat, thai nyelvi támogatást, szülői felügyeletet, xtermet.- Még most jön a rahedli firefox és thunderbird idegenyelvi szemét i10-8n kipucolás és jó lesz.
Ja, az efi/EFI/boot mappába elfelelejtette beletenni a bootx64.efi fájlt és emiatt bootolhatatlan volt, de kézihajtányos barkácsolós módszerrel átmásoltam bele az efi/EFI/Debian/grubx64.efi fájlt és átneveztem bootx64.efi -vé és azóta jó minden.
-
válasz
sh4d0w #87261 üzenetére
Sima netinst ISO-ról szinte bármelyik DE választható.
Anno nekem elég lassú volt a netinstall, bár lehet akkoriban még nem figyeltem, hogy megfelelő tükörszervert válasszak. Meg valahogy ez a választható nem jött be, plusz van a lista tetején egy alap Debian Gnome valami, amit nem értek, mert utána jön minden DE, a Gnome is...bár lehet ez csak a normál iso-nál van. Mate-t ritkán nézem, viszont a Cinnamon ikonok is elég szörnyűek, igaz az egész DE is nagyon alap és régi, kicsit átszabom majd Mint Cinnamonosra, anno elég nyűgös volt a friss Cinnamon felrakása Jessie-re, talán experimental-ból csináltam, de épp az tetszett benne, hogy tudom variálni és a végén pont olyan lesz, mint a Mint Cinnamon (közben lehet gyakorolni a helyreállítást is konzolból). Sokkal érdekesebb Debiant kutyulgatni, mint hopperkedni mindenféle új variánsokkal, főleg mivel 9 év elteltével is ugyanazt használom, már nem keresek új disztrót!
debian-live-11.6.0-amd64-cinnamon.iso
Látom már 11.6.0-nál tartunk, le is cserélem a fenn lévő választható DE-s verziót pihenésképpen.
-
válasz
sh4d0w #87259 üzenetére
Ja bocs, nem úgy új, hanem nekem új!
7-et, de főleg 8-at használtam anno, utána szünet volt. Most az új(ez sem új-1,92TB PM883) SSD-re Mint mellé felraktam egy olyan verziót, amiben választani lehet DE-t és nagyon más, mint a pár héttel ezelőtt próbált külön Cinnamon DE-vel szerelt változat.
-
Remélem nálatok is bejön majd a Mint tartóssági szempontból...egyébként direkt csak a fenti példát említettem, mert a sok év során rengeteg embert kényszerítettem Linux Mint Cinnamon használatára.
Sokat eszik suspendben? No látod ez nekem sötét terület, mivel 99%-ban hálózatról használjuk a notikat. A HP Elitebookom 4 éve napi 12-16 órát lóg áramon és az akksija simán jól érzi magát...
ubyegon@Mint-20-3c-8570p:~$ inxi -Bxxx
Battery:
ID-1: BAT0 charge: 35.9 Wh (97.8%) condition: 36.7/36.7 Wh (100.0%)
volts: 12.4 min: 10.8 model: Hewlett-Packard Primary type: Li-ion
serial: 33254 2013/03/12 status: N/Aubyegon@Mint-20-3c-8570p:~$ upower -i `upower -e | grep 'BAT'`
native-path: BAT0
vendor: Hewlett-Packard
model: Primary
serial: 33254 2013/03/12
power supply: yes
updated: 2022. dec. 31., szombat, 09:14:10 CET (25 seconds ago)
has history: yes
has statistics: yes
battery
present: yes
rechargeable: yes
state: fully-charged
warning-level: none
energy: 35,856 Wh
energy-empty: 0 Wh
energy-full: 36,6984 Wh
energy-full-design: 36,6984 Wh
energy-rate: 0 W
voltage: 12,365 V
charge-cycles: N/A
percentage: 97%
capacity: 100%
technology: lithium-ion
icon-name: 'battery-full-charged-symbolic'ubyegon@Mint-20-3c-8570p:~$ upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
native-path: BAT0
vendor: Hewlett-Packard
model: Primary
serial: 33254 2013/03/12
power supply: yes
updated: 2022. dec. 31., szombat, 09:18:10 CET (106 seconds ago)
has history: yes
has statistics: yes
battery
present: yes
rechargeable: yes
state: fully-charged
warning-level: none
energy: 35,856 Wh
energy-empty: 0 Wh
energy-full: 36,6984 Wh
energy-full-design: 36,6984 Wh
energy-rate: 0 W
voltage: 12,365 V
charge-cycles: N/A
percentage: 97%
capacity: 100%
technology: lithium-ion
icon-name: 'battery-full-charged-symbolic'Azért raktam be pár terminal parancsot, hogy ezekkel nézegethesd az akksikat.
-
Melyikkel lesz kevesebb nyűgöm? Ugye szempont az is, hogy a feleségem is használja, ő meg az első hibánál pánik gombot fog nyomni.
Baráti család női és férfi tagja is általam beszerzett notebookon használ Linux Mint Cinnamont sok éve, az ember gépére még én raktam új Mint-et márciusban, amikor kinn voltam náluk a 18.03. volt még fenn, szóval nem mai telepítés. Kb a legelején volt pár kérdés, betűméret, etc. szintű, de egyébként kérdés nélkül használják mindketten évek óta. Alap média, böngészés.
Manjaro-t soha nem mernék külföldön élő barátok gépére tenni, saját 9 éves tapasztalataim legalábbis ezt dobták eddig. Egyébként bejön nekem a Manjaro, de minden gépemen trükközött eddig valamit.
Meg ugye rolling...
májkimiki
Neked is különös érzéked van előásni valami rettenet próbálkozós disztrót!
Amúgy dekoratív nagyon.
-
#63718632
törölt tag
válasz
sh4d0w #87251 üzenetére
Nos én meg csak látva a DW-n, azt láttam hogy a csomagkezelés APT. Aztán gyors letöltöttem, nem olvastam a weboldalon semmit. Majd liveban láttam, hogy nincs snap telepítve (egy kumma alapkonfig se).
Ezért volt korai az örömöm és a kijelentésem is.
Szóval snap terén nincs előrébb ez a disztri sem. Ha Firefox kell és apt-vel telepíted, akkor is az Ubuntus snap tűzrókát fogja feltenni. Csak függőségként a snap környezetet is beállítja. Utána tényleg csak a Gnome marad vanília.
Sorry, elhamarkodott kijelentést tettem a nyitó poszttal. -
sh4d0w
félisten
válasz
#63718632 #87250 üzenetére
Én sem láttam, csak ránéztem a weboldalra
Újabban nagyon "menő", hogy védik a system file-okat a módosításoktól - aminek semmi értelme. Normál userként egyébként sem férsz hozzájuk, a malware-ek meg úgysem pancsolják szét maguk alatt a rendszert - többnyire (ha nem wiperről beszélünk).
Az apx meg nem véd a malware-ektől, hiába konténerbe telepít, ha a userhome be van csatolva a konténerbe. -
#63718632
törölt tag
válasz
sh4d0w #87249 üzenetére
Amit én láttam az csak egyszeri live tapasztalat. A kíváncsiság vitt rá a próbára. VBoxban használhatatlan, bebootol de aztán iszonyatosan laggol a rendszer. A telepítő meg nem enged egyéni partícionálást, csak teljes lemez befoglalást. Így élesben feltelepítve nem tudtam tesztelni, mert a jelenlegi vasamon nem akarom az egész lemezt odaadni neki.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Lassan 2 éve használom, ráadásul a testing ágon mert nem tudok várni
, de még össze nem omlott soha. Ráadásul 2 gépen is használom párhuzamosan.
Olyan viszont volt párszor, hogy rövidebb-hosszabb ideig nem tudtam frissíteni, mert lejárt az egyik-másik ssl tanúsítványuk. A rossz nyelvek szerint ez nem jelent jót...
Viszont most gondolkodok a váltáson, talán tiszta Arch-ra. Mivel a Manjaro az egy német cég terméke, így ők is beálltak abba a sorba, ami kivette a mesa-ból az X264 és X265 kodekeketet, így nekem AMD hardver mellett ezeknek megszűnt a hardveres gyorsítása. Agyrém, főleg mert annyi éven át ez senkit nem zavart, de most ez van...
*fájlrendszer ellenőrzés szerint minden rendben van.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mindkettő egyformán könnyen kezelhető. De a Manjaro rolling volta miatt gyakrabban frissül (amit neked is követned kell) és ugyanakkor néha igényel felhasználói beavatkozást, amihez nem árt tudni angolul.
A Mintnél minden lassabban történik és régebbi csomagokkal, de cserébe ott nem lesz ilyen amit írtam. Viszont Mint-ből akkor már inkább a Cinnamon felületet javaslom, szerintem könnyebben kezelhető, barátságosabb dolog mint az xfce.
-
natë
nagyúr
Sajnos kezdőként még mindig distrohoppolok. Most a Mint és a Manjaro között vacillálok, mindkettőnél inkább xfce a szimpatikusabb. Melyiken próbáljam megvetni a lábam? Melyikkel lesz kevesebb nyűgöm? Ugye szempont az is, hogy a feleségem is használja, ő meg az első hibánál pánik gombot fog nyomni.
-
BoB
veterán
válasz
#63718632 #87239 üzenetére
"tisztán hagyományos csomag alapokon"
Aham, látom:
Package Manager (
apx
)apx
is the Vanilla OS package manager that is easy to use with support for installing packages from multiple sources inside containers without altering the root filesystem.Ez aztán a hagyomány! Nem volt jó a snap vagy flatpak, inkább találjunk ki valami új alternatívát
-
#63718632
törölt tag
Hy All :-)
A fahéjas menta és a vaníliás linux kernel után szabadon, bekopogtatott a vaníliás os. Az aktuális Ubuntu point release-ből kiindulva egy új projekt bontogatja szárnyait. Vanilla Ubuntu = VanillaOS néven.
Nyílván sokan rázták a lábukat a snap őrültség miatt.
Itt van egy pure Gnome felület, Ubuntu alapokon. Kihajintva belőle a snap dolgokat, tisztán hagyományos csomag alapokon.
[link] [link] -
natë
nagyúr
Hát az új xcfe Manjaro nekem nagyon tetszik. Miért jobb a Plasma?
-
csixy
addikt
Nos én is megcsináltam a magam ventoy mindenesét újra. GPT-re csináltam és nem értettem , hogy hová dugta a saját Legacy bootját, de itt a magyarázata (nem értem de működik, valahol a tilosban jár de jó !) :
"About First 1MB Space
As for GPT format, there is a protect MBR in the 1st sector (LBA0), and then from LBA1 ~ LBA33 is the GPT partition head and partition table. LBA34 ~ LBA2047 is used to store legacy bios bootloader of Ventoy (same with MBR format)."
A telepített debian cinnamon 11.6-nak csináltam egy saját különálló efi partíciót. Ennek a Legacy bootját beleírtam a ventoy/ventoy/ventoy_grub.cfg fájlba, ez boot közben F6-tal (nálam FnF6-tal) indítható. A többi egy képben
BUÉK !!!!
Az alsó képből az első sor lemaradt, bocs.
menuentry "My Custom Menu" --class=custom {
echo 'This is custom menu ... '
sleep 1
} -
gregory91
senior tag
-
Köszönöm, erről még nem is hallottam.
Valamikor még Windows 98/ME vagy XP alatt játszottam vele utoljára aztán most újra fel lett fedezve. Egy gyöngyszem még mindig. Anno a faluban kiadást követően elég gyorsan meg lett nekem a Heroes 3, aztán általánosban a felsőbb évesek úgy néztek rám, mint a Messiásra.
"Hallod ennek van Heroes 3-ja!" Aztán volt kb. 100 floppy lemezünk, arra darabonként betömörítettük ARJ-be a játékot és úgy vittük át egymásnak. Kerültünk biciklivel vagy 4-5-ször legalább, mire a teljes játékot át tudtuk vinni egyik gépről a másikra.
-
Sonja
nagyúr
Mondjuk használhatsz open-source engine-t is a Heroes 3 alatt, ha akarsz.
-
válasz
CPT.Pirk #87226 üzenetére
"Steam alatt a Proton-nak vannak különböző verziói amit be tudsz állítani 1-1 játékhoz külön is a kompatibilitási tabon. - már ha ilyen baja van."
Nos igen, ezért is szeretem a Steamet, viszont ez a játék nem jött ki Steamre (illetve kijött, csak nem az általam kedvelt verzió), így kénytelen voltam GoG-ról megvenni, ott pedig csak Windowsos telepítő van. Ehhez kellett a Lutris. -
válasz
CPT.Pirk #87224 üzenetére
Köszönöm! Igazából a GoG-os Heroes 3-nak Windows alapú telepítője van, így máshogy nem tudtam felvarázsolni, csak Lutrissal.
Steamről is megvan a Heroes 3 HD de az hiába nagyon szép... játszhatatlan. Nem tudom van-e itt "old school" gamer, aki Linuxról hirózozik, de az az Ubisoftos kreálmány nem lett valami nagy durranás. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
A Lutris az saját wine környezetet (prefix) hoz létre, bár tudja használni a rendszer saját wine-jét is. De alapból a lutris-7... van neki beállítva, gondolom emiatt lett egy második .wine könyvtárad.
Az eredeti wine alatti telepítéstől úgy tudsz biztosan megszabadulni, ha nyitsz egy winetricks-et, és ott a select default wine prefix alatt a Delete all... -t futtatod. Az mindent töröl a home könyvtárad alatti wine mappából. Beleértve még a mono csomagot is, amit legközelebb újra fel fog rakni, ha a rendszerben lévő wine-val szeretnél valamit elindítani.
*mondjuk ugyanez történik, ha egyszerűen csak törlöd a .wine mappa tartalmát a home könyvtáradból.Egyébként, én wine-ból már évek óta a staging verziót használom. Az jellemzően 100..200 patchel előrébb jár a normál wine-nál. A lutris-os wine is előrébb tart a sima wine-nál.
csixy: gamerek egyesüljetek!
gregory91: a mivel?
-
-
Sziasztok,
Feltelepítettem egy játékot Wine segítségével, tévedésből kettő különböző helyre. Az első telepítés a home könyvtáramban van, a második telepítés egy másik SSD-n, amire eleve a játékokat gyűjtöm. Mindkét esetben kreált a Wine egy .wine mappát és abban vannak benne a fájlok. A lényeg, hogy az első telepítéstől szeretnék megszabadulni, ami a rendszer meghajtómon van.
Csak simán töröljem le a .wine mappát a home könyvtárból, az elég lehet? Csupán attól tartok, hogy valami maradvány fájlt vagy akármi ott marad.
Szerk.: beírtam terminálba, hogy "wine uninstaller", amivel meg is jelenik a játék DE CSAK EGY telepítést mutat. Valószínűleg ez van a játékos meghajtómon. Az első telepítést minden bizonnyal elbaxarintottam. -
válasz
Alveus #87216 üzenetére
Ha jól értem a TV-ben lévő LCD kijelző NATÍV felbontása 1366x768,
Ez azt jlenti hogy egymillió pixelt képes megjeleníteni. Ha Te megfeszülsz, bármit is akarsz, akkor sem fog tudni 1 pixellel sem többet. Mégha 4K-t is küldenél rá se tud többet.
Erre miért akarsz ráküldeni 1920*1080 felbontást, azaz kérmillió pixelt...?
Feleslegesen dolgztatod a pc videokártyát és feleslegesen a tévét mert annak meg le kell konvertálni ezt a felbontást.
Mintha egy 3MB méretű mp3 fájlt csak azért konvertálsz vissza 60MB méretű wav-ba hogy sokkal több adarmennyiséggel letöltsd a neten, majd visszakonvertálod 3MB méretre mert az mp3 lejátszód csak ezt tudja megmészteni.
Ha valamit elértettem akkor bocsi de ha így van akkor ennek semi de semmi értelme. -
Alveus
tag
Sziasztok.
Van egy olyan kérdésem, aminek a megoldása elég régóta piszkálja az agyamat.
Van egy régebbi Samsung LED TV/Monitorom, aminek az alap felbontása 1366x768 ezt fellehet húzni 1920x1080-ra. Csak, hogy ilyenkor a tájolás nem lesz jó, levágja a széleket. Ubuntu alatt, nem probléma, mert a beállításoknál ott van, hogy igazitás TV-hez, és minden a helyére kerül. Más distronál, (legalábbis amiket néztem) ez a lehetőség nincs. Esetleg ha valaki tudja, hogy lehetne összehozni ezt más distróval, megköszönném ha megosztanáÉn úgy gondolom az xrandr-al kellene alkotni valamit, de eddig, bármit is írtam, a tájolás nem lesz jó.
A tippeket köszi
-
Rimuru
veterán
válasz
gery2123 #87211 üzenetére
cron vagy system-timer megoldja az idozitest szoval csak az ellenorzes + parancs kuldes kell, abban pl tudnak Shell script topikban segiteni.
-
gery2123
őstag
Sziasztok!
szeretnek egy bash scriptet a rpi-re ami 5 percenként ellenőrzi a szervert Ping alapján és ha nem elérhető akkor küld egy Wake on LAN parancsot .
ebben tudtok segíteni! -
sh4d0w
félisten
válasz
fatpingvin #87207 üzenetére
Tudva, hogy Debian stable 2 evenkent jelenik meg, az 5-os legalabb 10 eves
-
Oldman46
friss újonc
válasz
fatpingvin #87207 üzenetére
Kerestem, hogy melyik régebbi verzióban lehet benne az a csomag ami jó lehet a progihoz. Csak elég fárasztó lehúzni 4-5 dvd-t verziónként.
-
Oldman46
friss újonc
válasz
fatpingvin #87205 üzenetére
Otthon akartam vele szórakozni router mögött nem kilógatva netre, de mivel nem müksz így valószínű kihagyom. Az a baj, hogy deb5-öt telepítettem tesztképp, de ott meg mást hiányol szóval veszett fejsze. Aki anno a progit írta meg már messze jár, tőle nem tudok segítséget kérni. Marad, hogy valami mást keresek. Azért köszönöm.
-
Oldman46
friss újonc
válasz
fatpingvin #87200 üzenetére
Elvileg debian7 alatt láttam még menni, próbáltam futtani a 10 alatt is, de hiányolja a az általam említett fájt. Egy egyedi írású fórum motor lenne a program, de ha nem sikerül felélesztenem akkor valami új után nézek.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Azonnali készpénzes Microsoft XBOX Series S és Series X felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- Bomba ár! Dell Latitude E7450 - i5-5GEN I 8GB I 256SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 14400F 32/64GB RAM RTX 5060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Csere-Beszámítás! AMD Számítógép PC Játékra! R5 5500 / RX 5700XT / 32GB DDR4 / 256SSD+1TB HDD
- Bomba ár! Dell Latitude E5450 - i5-5GEN I 8GB I 500GB I 14"FHD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest