Hirdetés
- Mesterien csapta le az OpenAI reklámparáját egyik konkurense
- Posztapokalipszis és nosztalgia szegezett a képernyő elé
- Elbaltázott tankolás miatt csúszik a NASA Holdutazása
- Francia ügyészek razziáztak az X párizsi irodájában, Muskot is beidézték
- Elégedetlen lenne az NVIDIA AI gyorsítóinak tempójával az OpenAI?
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Új kezdeményezéssel pofoznák ki a Linuxot a játékosoknak
- Vezetékes FEJhallgatók
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Projektor topic
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Milyen TV-t vegyek?
-
PROHARDVER!
OLED Televíziók - témaösszefoglaló
Új hozzászólás Aktív témák
-
janos666
nagyúr
válasz
daneel_hu
#7361
üzenetére
Itt szerintem okoz némi zavart, hogy a fényképészetben és most filmezésben is van egy átfogóbb "szokásos dolog", amit HDR-nek nevezel, és mikor összeveted őket, akkor nem vezeted vissza mindkettőt a közös eredeti kiindulási pontra.
Egyrészt az szerintem pusztán csak technológiai kérdés, hogy több expozíció segítségével tolod ki a dinamikatartományt. Ha van olyan szenzorod, ami egyetlen exponálással is képes "nagy" kontraszt átfogásra (persze ez így egy relatív fogalom), azt is hívhatod HDR-nek.
A másik oldalon pedig akárhonnan jön a HDR kép (egy vagy több exponálás), általában szükséges valamilyen tone mapping, amiben most lényegében csak annyi változott, hogy többszörösére nőtt a megjelenítők szabvány szerint alapul vett tartománya. Eddig pl. ~120 cd/m^2-t feltételezett a szoftver, ha sRGB-be konvertáltál egy HDR képet, és általában nagyjából tényleg ennyire kalibrált monitoron nézegetted és simogattad utána kézzel, most pedig szabványos keretek közt is megteheted, hogy mondjuk Rec 2020 + 2084 formátumba (is) konvertálsz és lesz olyan végfelhasználód, aki meg tudja ezt nézni "helyesen".
Gyakorlatilag ugyan azt csináltad eddig HDR fotózásnál, mint az utóbbi ~10 évben a videojátékok a HDR effektjükkel. Nagy tartományban számoltak és visszatömörítették sRGB-be. A lényegi különbség az volt, hogy mozgóképen volt egy pár másodpercnyi idő, amiben fokozatosan futott át pár mapping paraméter (mikor átmentél sötétből világosba, akkor először beégette a világos részeket és aztán fokozatosan visszahúzta). Pontosabban nyilván ma is csinálja ezt a játék, még az átmeneti részt is, mert ma sem olyan világos egy TV-n a csúcsfény, mint egy vakító nap, szóval ugyan úgy van ilyen dinamikus mapping (már csak azért is, mert ha már kész volt, miért dobták volna el...?).
+ Amit még csinál a legtöbb játék és a PhotoShop (és biztos más hasonló progi is), az a "HDR Bloom", ami "fátylat" gyárt a beégő része köré, hogy ne legyen feltűnő a "vágás". "HDR kijelzőn" (bár ez nem jól definiált fogalom) erre ritkábban van szükség (vagyis szerintem szükség sohasem feltétlenül lenne, úgy értem a tatalomkészítő ritkábban érzi majd szükségét, illetve ritkábban fordul elő a szituáció, ahol ez az effekt "beindul" [ahol elfogy a kijelző --most nagyobb-- skálája]).
De próbád ki, vegyél elő egy RAW file-t, nem is kell feltétlenül több expozíciós (de nem árt, ha alacsony ISO) valami világos jelenettel és konvertáld ilyen "TV-s HDR" formátumba (olyan szoftverrel / beállításokkal, hogy a szoftver félúton is HDR-ben dolgozik), majd nézd meg a HDR TV-den.
A legjobb teszt szerintem az lenne erre a "koncenpciótesztre", ha kihagynánk a PhotoShop-ot és társait, inkább csak rögtön áthúznánk a nyers csatornákat RGB-be egy 3DLUT-alm (absolute mapping).
Csináltam már ilyet tesztképp Rec709-re, és nem igazán tetszett. Most kicsit én is kíváncsi lettem, hogy néz ez ki a HDR TV-ken.
Új hozzászólás Aktív témák
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Gyúrósok ide!
- Új kezdeményezéssel pofoznák ki a Linuxot a játékosoknak
- World of Tanks - MMO
- PlayStation 5
- Gitáros topic
- Gumi és felni topik
- Linux kezdőknek
- További aktív témák...
- Panasonic TX-65MZ700E 165CM 4K 120HZ SMART OLED TV ! AKCIÓ!
- LG 48C5 - 48" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - A9 Gen8 CPU
- SAMSUNG (QE55S90DAE)140CM 4K OLED SMART CSÚCS TV ! AKCIÓ!
- LG 55" G5 OLED evo 4K HDR 165Hz Smart AI Gaming TV
- LG OLED 55C97LA - talp + fali tartó + távirányító - hibátlan
- HIBÁTLAN iPhone 12 64GB White-1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS4487
- HIBÁTLAN iPhone 15 128GB Pink-1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS4510
- Apple iPhone 13 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Azonnali készpénzes nVidia RTX 2000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- BESZÁMÍTÁS! Asus TUF A16 2024 FA607NUG Gamer notebook - R7 7445HS 16GB DDR5 1TB SSD RTX 4050 6GB
Állásajánlatok
Cég: Central PC számítógép és laptop szerviz - Pécs
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Vhiktor

