- Gaming notebook topik
- Megfizethető, Pulse szériás Sapphire alaplap DDR5-ös Ryzenek alá
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bluetooth hangszórók
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Telekom TV SmartBox: szolgáltatói set-top box alacsony korlátokkal
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Melyik tápegységet vegyem?
- Milyen processzort vegyek?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dhampir
félisten
Igen, frissen telepített, Ubuntu 24.04 LTS. Ami eszembe jutott, hétköznap apránként feltelepítgettem, de pár dolog kimaradt még.
Így már sikerült, egy zseni vagy!
Fut már a cica.
Synaptic-al installáltam, de a parancssor is megfelelt volna természetesen.
Nagyon szépen köszönöm!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Kicsit pongyola a cikk, itt van angolul alaposabban leírva: https://thenextweb.com/news/how-pixars-toy-story-2-was-deleted-twice-once-by-technology-and-again-for-its-own-good
Két problémát látok:
-nem volt jogosultság kezelés, se jelszavazott gépekkel, se hálózati mappa hozzáférés korlátozás szintjén
-volt egy biztonsági mentés a szerverről, szalagos meghajtóra. A szalagos backup drive mikor elérte a 4GB-os méretet (ami azt hiszem a ráírt összes adatot takarja), akkor a régi adat ment az örök bitmezőkre mikor valami új íródott rá és erről nem tudott ott senki, mert a logfájl is erre az eszközre akart íródni, de valami okból 0B méretű volt.Vagyis 1 backup nem backup, a jogosultság kezelés meg fontos dolog, ezeket a helyi IT-nek kellett volna megoldania.
-
urandom0
senior tag
Őszintén szólva én nem is használtam még az opi-t, mióta a Leap fent van. Packmant hozzáadtam, onnan feltelepítettem az ffmpeg-et, gstreamer-pluginokat, libavcodec-et és a vlc-codecs-et, és ennyi. De ahogy nézem, az opi codecs is majdnem ugyanezeket telepíti: https://github.com/openSUSE/opi/blob/master/opi/plugins/packman.py
Leap-en ugye ritkán van distro upgrade, itt inkább csak update van, update-nél pedig csak néhány csomag frissül, így nem igazán alakul ki ütközés. TW-n pedig sok csomag frissül egyszerre, így persze, hogy van ütközés, de erre a hivatalos ajánlás az, hogy dup előtt kapcsoljuk ki a 3rd repókat: Extra repositories handling
Upgrade utána vissza lehet kapcsolni őket, és --allow-vendor-change-el ráfrissíteni.A Yast-ot szerintem otthoni és céges felhasználásra is szánták, de céges környezetben az ember azért a legtöbb olyan dologra, amit Yast-ból lehet állítani, tudja a parancssoros megoldást is. Ha sok géped van, akkor meg úgyis valamilyen tömeges megoldást használsz, Ansible, Terraform, Chef... én még Windows-os gépekhez is Ansible-t használok.
De az otthoni felhasználók közül azok, akik idegenkednek a termináltól, meg tudnak csinálni a Yast-ban olyanokat, mint pl. szolgáltatások tiltása, szoftvermenedzsment, Grub paramétereinek átírása, tűzfalazás, Samba beállítás...Én a Yast-ból csak a szoftmenedzsment részt használom néha, meg egyetlen egyszer használtam arra, hogy a Grub timeoutját átírjam. Én is úgy emlékszem amúgy, hogy lehet Yast nélkül is telepíteni, bár sose próbáltam.
Egyébként pont ma jött ki a Leap 15.6
-
-
daninet
veterán
kubuntut használtam pár hónapig aztán most egy jó fél éve tumbleweed a daily driver. Rendszer szinten semmi baj vele amugy, ez az első dolog ami úgy konkrétan nem működik. Szóval ha van rá megoldás nem fogok distro hoppolni. Pár napot kibírok mire kapok választ vhol.
Szoftverekkel van bajom nem is kevés, de az már más téma. -
sh4d0w
félisten
A sudo nem user, hanem parancs: "superuser do". Keves kiveteltol eltekintve egyetlen parancsot futtatsz vele es limitalni lehet, mit lehet vele csinalni. Ezzel szemben ha root accountra valtasz, vagy azzal lepsz be a rendszerbe, nincs semmi, ami korlatozzon, tehat adott esetben vegervenyesen is tonkrevaghatod a rendszert. Persze, ezt lehet sudo-val is, de sokkal nehezebb, plusz a sudo hasznalatakor user autentikacio tortenik, ami megint csak lehetoseget ad arra, hogy ellenorizd: tenyleg azt akarod-e csinalni, amit.
-
urandom0
senior tag
A root a mindenható, neki alanyi jogon járó, elidegeníthetetlen jogosultsága van mindenhez.
Ha viszont sudo-val szerzel jogokat, akkor csak az történik, hogy van egy átlag user, aki (ideiglenesen) root jogosultságokat kap.Akkor ez még mindig nem teszi a dolgot biztonságosabbá, hiszen, ha megtudják a sudo user jelszavát, akkor ugyanúgy lehet randalírozni a rendszeren.
Többfelhasználós rendszerben gondolkodj. Ha egy rendszerhez van hozzáférése a rootnak, Józsikának, Petikének, Ancsikának, és azt szeretnéd, hogy Petike is root legyen, akkor vagy megadod neki a root account jelszavát (ezzel gyakorlatilag kiadod a kezedből az egész rendszert, nesze itt van csinálj vele amit akarsz), vagy beírod az /etc/sudoers-be, és onnantól fogva a saját jelszavával, a saját fiókja alatt tevékenykedhez root jogokkal. Tehát így nem kell kiadni a root jelszót.
Másrészt, a sudoers-ben meg lehet adni, hogy ne mindenhez legyen valakinek sudo joga, csak mondjuk egy-egy programhoz.
Pl. ha ezt írod be:user ALL=(root) /bin/mount,/bin/umount
Akkor usernak csak a mount és umount parancsokhoz lesz root joga.
Illetve ha nem mindig vagy root, hanem csak akkor, amikor kell, akkor kisebb eséllyel csinálsz hülyeséget. És ez nem csak rád vonatkozik, hanem a programokra is. Gondolj bele, ha rootként jelentkeznél be a rendszeredbe GUI-n keresztül, akkor az X-en keresztül a böngészőn át minden egyes program rootként futna. Ha valamelyik programba van akár csak egy véletlen hiba, korlátozás nélkül boríthatja meg a rendszered.
Sok disztrón eleve le is van tiltva a root account, hogy senki ne is akarjon rootként dolgozni. SSH-n és gyárilag tiltva van a root.
Valamint az sem mindegy, hogy a logokban is másként jelenik meg, ha rootként csinálsz valamit, vagy ha sudozott felhasználóként.
-
urandom0
senior tag
Igen, Suse-nak főleg céges ügyfelei vannak, olyan kis "garázscégek", mint a BMW, a Lenovo, a SONY...
Otthoni felhasználók körében tényleg nem túl jelentős, Distrowatchon is csak a 9-10. helyen áll. -
urandom0
senior tag
Igen, ezt rebesgették, aztán a SUSE kiadott egy közleményt: Clear Course is Set for openSUSE Leap
A lényeg:
There are no plans to drop the classical (non-immutable) option for Leap; both non-immutable or immutable installation variants are available for Leap 15 and are planned for Leap 16. This is set to remain the preferred way for people to deploy Leap.
Leap will continue to follow the openSUSE factory development model.
Azaz lesz immutable és mutable verzió is a Leap-ből, és a mutable verzió lesz a preferált telepítési mód, tehát marad minden, ahogy van, csak lesz immutable verzió is.
-
urandom0
senior tag
Pont ott írja a Debian wikiben, hogyan lehet beállítani, azt nem próbáltad?
https://wiki.debian.org/ZRam#sysvinit -
Oké.
Leállítottam egyik céges W10 gépet, majd megdugnak érte, remélem nem veszik észre.
Simán bootolt az usb ssd-ről a ubuntu, a hiba ugyanaz.
Xubuntu telepítő boot, hiba ugyanaz. A telepítőbe már rossz az Onboard.
A két szoftver pontosan ugyanúgy száll el.
Akkor a céges gépbe is ratyi a ram?
De csütörtökön más melóhelyen leszek, ott is kipróbálhatom, meg a fiam laptopjába is. Ha mind az 5 pc ramhibás én feldarabom, bepanírozom és megeszem a nemlétező kalapomat. -
urandom0
senior tag
Azért írtam Slackware-t, MX-et és Antixot, mert azok systemd mentesek, és egy ilyen régi gépnél szerintem számít, hogy a systemd ne egye az erőforrásokat.
Egyébként Slackware-hez van függőségeket kezelő csomagkezelő, a slapt-get, és ott az sbo, ami forrásból fordít SlackBuilds alapján.
-
5leteseN
senior tag
Bár nem azt használom, de raktam fel gyengébb vassal rendelkező ismeretségnek az MX-Linux-ot. Az átlagos, W-ról átirányított "felhasználóim" nagy elégedettséggel használják kb 1000-es (CPU-)Passmark-pont értéktől és felette. Ez az érték elég gyengusz, kb a 15 évvel-ezelőtti-asztali-PC/10-éves-laptop átlagérték, olyan "Cerka-szint".
-
PCProfessor
aktív tag
Ez számodra érdekes lehet. Archon működik.
-
K0zm0
aktív tag
"ha tényleg lenne egy apokalipszis, akkor pár ilyen gép a hozzájuk tartozó szoftverekkel nagyon sokat érnének"
Ez megfordult már az én fejemben is. Egyébként van egy hasonló "összeesküvéselméletesidőutazós" féle sztori 2000/2001-ből, konkrétan a John Titor-os.
A fickót azért küldték vissza egy alternatív jövőből, hogy egy régi IBM 5100-t vigyen vissza, hogy debuggolni tudják a legacy softwareket az atomháború után (ABL/BASIC).
Akár igaz, akár hoax, sci-fi novellának marha jó történet volt! -
CPT.Pirk
Jómunkásember
A Phoronix test suite-nak nézz utána. Terminálos, de nagyon advanced cucc. Na annak meg Windows alatt nincs párja.
(mármint Windowsra is ki van adva, de érted)
Amúgy a lenti linkeden a Tomb Raider nekem is megvan, csináltam vele cross-platform teszteket, nálam konkrétan jobb eredményeket produkált már 2-3 évvel ezelőtt is, mint Windows alatt.
*az intel burn test wine-val amúgy tök jól fut, ha procit akarsz izzasztani. 99%-ban hozza is ugyanazt a pontszámot mint Win alatt. -
-
-
R@haggyon meg. Ez nem engedi roottal se, ilyenkor mi van...??
root@TibiXubuntu:/snap/opera/current/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera# rm ./libffmpeg.so
rm: './libffmpeg.so' nem törölhető: Írásvédett fájlrendszer
root@TibiXubuntu:/snap/opera/current/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera# -
Szrkesztettem olvass feljebb, most elmerülök e terminál gyönyöreibe, miért nincs ilyen root fiók guival, a ropsseb egye meg, ez nekem terminálba félóra gépészkedés meg gugli lesz, másol parancs meg elérési út, bakker 2024 van.
Nem, a nyüves *********** nem akarok jelzőket, ffmpeg.so fájlt kell kicserélnem mert a az Operáék 1 hét késéssel, a a chromium-coecs karbantartói meg 2 hét késéssel reagálnak, az opera meg ma reggel frissült és enélkül nincs mp4 lejátszásom weben,. Gyakorlatilag a fél internet videóktól így el vagyok vágva. -
Nem tudom, 6 éves telepítés. Nem emlékszek.
Annyit biztosan tudok hogy megkérdezte, a felhasználói és a root fióknak ugyanez legyen a jelszava, én meg rábólintottam.
Szerk, vááá, eddig eljutottam, prompt jelzi hogy root vagyok.
De bakker én mire eljutok a /snap/opera/current/usr/ könyvtárba meg törlök, meg az asztalról átmásolok egy fájlt... Még azt se tudom, egyáltalán roottal sikerül-e tényleg szabad kezet kapnom, mindjárt gépészkedek tovább. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mióta a gaming tényező lett Linuxon, azóta gyorsabban terjed, mint előtte bármikor. 2020 körül még 2% alatt volt a statcounteren, most meg már 4%-ot is átlépte. Ha a ChromeOS-t is ide vesszük, akkor az 6%.
Ez még mindig kevésnek tűnik, de egy OSX-nek sincs több mint 15-20%-a.
daninet: azért vicces volt, mikor akkora TV-n próbálta használni, hogy nem vette észre az értesítést a sarokban.
-
daninet
veterán
LTT időnként előveszi, van a csapatukban egy-két hardcore linuxos ember illetve sysadmin hátterű mérnök. Viszont ők egy teljesen profit orientált business és csak annyit foglalkoznak a témával amennyit a piac felvesz. Pedig ők nagyban hozzájárulhatnának a népszerűsítéshez. Utoljára 2 éve volt erről téma náluk amikor egy hétre megpróbáltak átállni és szerintem egyébként egy szépen dokumentált példa lett a közösségnek hogy egy naív kezdő milyen gyorsan tudja a rendszert tönkretenni
-
Rimuru
veterán
Az megvan hogy az openbox az ugyan ugy stacking wm mint ami pl gnome, kde, windows, stb alatt van? Lxde/lxqt pl default openboxot hasznal.
Lenyegeben ugyan ugy kell hasznalni, egy tiling azert elegge kulonbozik tole. De ez izles kerdse, ahogy a berussal beszelt gaps is.berusbacsi: arra ott van a border.
-
urandom0
senior tag
Az Openbox sima floating wm, nem tiling.
A tilinget olyan helyen tudom elképzelni, ahol az ember csak terminált vagy szinte csak terminált használ. Mert ott tök jó, hogy leütsz egy bill kombót, és nyílik egy új terminálod úgy, hogy nem takarja ki a többit, és ha már nem kell, egy újabb bill kombóval bezárod.
De átlagos felhasználáshoz, ahol az ember böngészik, szöveget szerkeszt, fotókat szerkeszt, stb., én nem találom annyira praktikusnak. -
Én nem állítottam benne semmit
Az előbb kicsit ironikáztam amúgy... Elég durva, ha nem alap egy desktop disztróban az fstrim service!
Épp ezért említettem tegnap elrettentő példaként a Manjaro és Fedora különös feledékenységét. Ha megnézed a 2015-ben frissült blogomat, már ott szerepel Friss infóként az fstrim service ellenőrzésére szolgákó két parancs! 2015! Nem egy új dolog ez.
-
-
urandom0
senior tag
Én mostanában sokat gondolkodok rajta, hogy visszamenjek rá
Olykor mindenkit megkörnyékez a sátán...
Nekem kb. 2019 áprilisa óta nincs itthon Windows-om. Egyetlen egy program van, amihez néhanapján jó lenne a Windows, a VIGI security manager, hogy vissza tudjam játszani a kameráim felvételét, de elvagyok enélkül is. Szerintem a Wine talán nemsokára el fog jutni odáig, hogy használhatóan működni fog alatta a program.
-
Egy esetben tudnám teljesen dobni a Wint, ha nem játszanék többet számítógépen. Ez az egyetlen olyan tevékenység, ami még mindig jobb Winen. Minden más, ami egy hétköznapi felhasználónak kell, az már van Linuxban is.
Sőt... akár BSD-n is. De az még a hardvertámogatás miatt felejtősebb. -
daninet
veterán
sajnos elég gyakran érzem ezt a dolgot egyébként. A linuxra átállás egyik legnagyobb része a szoftvereid cseréje. Multkor egy ismerős kérdezte milyen nehéz átállni linuxra, mondta, neki, hogy cseréld le a szoftvereket még windowson és próbáld ki.
Greenshot és FreeCommander helyett napig nem érzem kielégítőnek a ksnip-et és krusader-t.
A windows only szoftvereim úgy vannak megoldva, hogy van egy unraid szerverem amin van gpu passthrough meg sok ram és ott futtatok egy windowst amire remotolok rdp-vel amikor kell. Szóval nem vagyok akkora arc, hogy teljesen dobjam a rendszert -
-
urandom0
senior tag
Múltkor linkelt itt valaki valami flatpakos csodát, nagyon csecse GUI-val. Azt nem próbáltad? Mindjárt visszakeresem...
szerk: megvan, ez volt az: https://flathub.org/apps/io.github.hakandundar34coding.system-monitoring-center
-
urandom0
senior tag
Használd az RPM Sphere repót: https://rpmsphere.github.io/
Tudod telepíteni közvetlenül a Githubról, és utána mehet is fel a psensor:
dnf in https://github.com/rpmsphere/noarch/raw/master/r/rpmsphere-release-38-1.noarch.rpm
dnf in psensorA megbízhatóságáról nem tudok nyilatkozni, én sosem használtam semmire. Azt látom, hogy közzéteszik a bináris csomagokat, a forráscsomagokat, és a csomagok elkészítéséhez használt SPEC fájlt, de ez még nem garancia semmire sem.
Vagy telepítheted az xsensors-t is, ez gyárilag bent van a repóban, bár ez nem tud ilyen szép grafikonokat rajzolni:
dnf in xsensors
-
Na faca, most volt pár hónapja!
Amúgy ilyenek miatt is szeretem a terminalt, ha szükség van rá, tök egyszerű például ez a hőfokok kijelzésére vagy ha netes adatmozgást akarsz monitorozni, ott a
nload
, mondjuk azt fel kell rakni külön, de mutatja az aktuális le/feltöltést és a napi összeses is. Jobb/bal nyillal lehet váltani az eszközök között. Szögegyszerű praktikus dolgok. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
A HDMI már most is zárt, de nem visszamenőleg. A zártság nem érint, csak ha a HDMI 2.1-et szeretnéd kihasználni.
Egyenlőre nem tudjuk mi lesz ennek a hdmi-forum dolognak a kifutása, én arra tippelek, hogy az AMD is felteszik majd a későbbi kártyáikra a protokoll fordító IC-t, ahogy az Intel is intézi ezt a nonszensz hülyeséget. De ez csak tipp.
-
daninet
veterán
Minden része open source amivel érintkezel:
A csomag formátum, a daemon, a weboldal maga illetve a snapstore szoftver is.
Egyedül az ubuntu szerverei ahonnan leszeded a snap csomagot futtatnak zárt forráskódú szoftvert.
Innetől felvetül a kérdés, hogy PH-n a RIOS motor sem opensource, akkor miért loginolunk ide?
Szerintem a fő különbség az, hogy snap centrálisan irányított Canonical által. Flathubnak támogatói vannak többen is, talán a legnagyobb a gnome (?). -
cigam
titán
Miért, a Guglis telefon megbízhatóbb, mint a kínai?
Lárifári.
Na pont erről a hozzáállásról írt. Leírta, hogy nem biztonságásos, erre mi a reakció: Lárifári.
Sajna a videó már nem elérhető, vagy hirtelen nem találtam rá, de itt összefoglalják egy idevágó előadás anyagát.N+1 ilyen cikk, blog létezik (magyarul is), nem biztos hogy bármi pluszt hozzáadna, ha logout-on jelenne meg. pl. az NKI honlapján rengeteg cikk, sőt podcast is elérhető a témában, ami a mezei felhasználóknak szól.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Vagyok mint TG, de eddig sem tettem és ezután sem fogok ilyen dolgokba mereven belefolyni, hogy miről szabad meg miről nem szabad társalogni...
Meg hát nem is olvasom el az összes hozzászólást minden nap, de nem is az én dolgom, a PH! csapatával semmilyen téren nem állok kapcsolatban / alkalmazásban...
Két dolog van aminek nem szoktam teret engedni:
-ha átmegy a beszélgetés személyeskedésbe vagy Windows gyalázásba
-ha van jobb topic az adott témára, mint legutóbb a Pöcsteringre a haladó Linuxos topic, ami bár érdekes téma, de itt a kezdőben inkább csak elijeszti az embereket. -
daninet
veterán
elég sokan spekulálnak valamiféle állami akcióra. Az account ami commitolta a backdoor-t évek óta építi a bizalmát githubon, és hogy ténylegesen célba érjen akár 2025-ig várni kellett volna míg bekerül a debian alapba. Egy jó kis 10 éves projekt szakadt meg szerencsére. Szóval messze túlmutat a dolog azon, hogy valaki unatkozik otthon és hamis crypto pénztárcákat gyárt.
#94992 CPT.Pirk aww ne hagyj már lógva, én is látni szerettem volna
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Google Pixel topik
- Motorola Edge 50 Neo - az egyensúly gyengesége
- ASZTALI GÉP / ALKATRÉSZ beárazás
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Gaming notebook topik
- Megfizethető, Pulse szériás Sapphire alaplap DDR5-ös Ryzenek alá
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Autós topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- További aktív témák...
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- BESZÁMÍTÁS! ASUS H87I-PLUS H87 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
- LG 65" C1 OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox Ready!
- HYNIX 2GB DDR3 RAM eladó
- LG 65QNED87T / 65" - 164 cm QNED / 4K UHD / 120Hz & 3ms / HDR 10 Pro / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- Honor 200 Smart 256GB Kártyafüggetlen, 1Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest