Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
#95904256
törölt tag
Hali!
A RUN állapotban a soros portot lefoglalhatja a PLC-ben futó program ( pl. egy vonalkódolvasó jeleire várakozik ). Csak STOP állapotban garantált, hogy él a host protokoll.
A beállításokat MicroWin alól a File / Download / Communications / Set PG/PC Interface panelen lehet elérni. De ugyanez a panel elérhető a Windows Start / Beállítások / Vezérlőpult / Setting the PG/PC Interface ikonnal is.
-
Csikáno
csendes tag
válasz
#95904256 #990 üzenetére
Hali!
A cpu 222-nél, ami ugye megfelelően működik, teljesen mindegy, hogy RUN vagy
STOP állásban van-e a kapcsoló. Mégpedig azért, mert anélkül is fel kellene ismernie
a PLC-t, valamint ha átakarom tölteni a progit a plc-re úgy is megkérdezi, hogy
állítsa-e a plc-t stop állásba. Csak stop állásban lehet fel ill. letölteni.
Egyébként a MicroWinben hól kell beállítani azt az értéket? -
#95092224
törölt tag
Szerintem a fa helyett lássátok inkább az erdőt. A számítógép definíciójába inkább én se mennék bele, de van egy sokkal egyszerűbben megfogható különbség a számítógép, és a periféria eszköz között: maga az alkalmazás.
Egy számítógép tipikusan absztrakt felületen dolgozik. Afféle ideális körülmények között. Nincsen rajta idő-kritikus nyomás. Egy periféria vezérlő pedig idő-kritikus alkalmazásokra van optimalizálva.
Írok egy példát. Pld adva van egy információ stream, másodpercenként csak 1 millió bittel. Nem egy nagy sebesség. Ennek a többszörösét is fel lehet dolgozni számítógéppel. Viszont ha azt vesszük, hogy minden információ elem éppen csak abban az egy uSec időablakban áll rendelkezésre, máris problémái lesznek a számítógépnek (pld a PC-nek). Ugyanis egy mai oprendszerrel (pld WinXPsp3) nem lehet 16 mSec időablakon belülre pozicionálni. Ha ki kell nyisszantani fixen egy bitet a streamből, akkor kell egy perifériát kötni a számítógéphez, ami ugyan sokkal gyengébb teljesítményű, viszont azt a csekélyke teljesítményt koncentráltan a feladatra tudja fordítani. Pld kinyisszantani egy bitet az adott uSec időablakból, amivel egy PC felsülne, arra még egy aprócska pic10-es is képes. Azután valamilyen információ bufferbe rakni a dolgokat, ahonnét kötegelve lehet továbbítani a számítógép felé, amikor majd a számítógép éppen kegyeskedik odafigyelni, és kötegelve átvenni egyszerre mindent, ami időközben felgyülemlett.
Bármilyen számítógép perifériát is veszünk alapul, azok mindegyikének önmagának is van egy processzora, és kvázi perifériái (sima TTL / CMOS jelvezetékei, ha más nem). Ergo azok önmaguk is számítógépek. De az alkalmazás típusa miatt mégis perifériáknak hívjuk őket.
Egy PLC-vel is ez a helyzet. Időkritikus alkalmazásra termett, nem absztrakt munkavégzésre. Egy PC-hez képest a PLC csupán periféria.
Amúgy a miniPC-ket "ipari" célokra én úgy értettem, hogy pld egy nagyobb kivetítő monitort nem feltétlenül kell időkritikus üzemben működtetni. Tök8, hogy egy kép az adott uSec időablakban jelenik-e meg, vagy akár több mSec idővel később. Egy absztrakt eszköznek maximum az emberi reflexek sebességéhez kell alkalmazkodnia, de arra meg bármelyik képes. Időkritikusabb alkalmazásokra én sem használnék miniPC-t, ugyanis alkalmatlan rá. Oda vagy PLC vagy pic.
Némelyik PLC-nek PIC12C magja van, mint időközben megtudtam: összteljesítményét tekintve iszonyúan gyengusz egy típus.
-
Dezsi82
tag
Legfeljebb mikrovezérlő van egy PLC-ben
Igazad van, mert egyik ismerősöm szétszedett egy PLC-t, és egy PIC-et talált benne. (Gyártmányt nem tudok). Valóban durva hiba, ha egy autóra azt mondjuk, hogy az egy V8-s motor, de úgy gondolom ez a legjellemzőbb része. Ahogy a PLCnek a mikrokontroller az esze. Legalábbis így gondolom.
Másrészről nevezhetünk egy speciális igényeknek megfelelően módosított PC-t PC-nek?
Ha igen, akkor PC vezérli a robotokat. És a PC nem számítógép? -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"Ha jól tudom a PLC inkább microcontroller."
Nem. Legfeljebb mikrovezérlő van egy PLC-ben.
Ham Wiki szerint a mikrovezérlő:
A mikrovezérlő egy olyan integrált áramkör, amely a processzorhoz hasonlóan egymás utáni utasításvégrehajtásra lett tervezve, azonban az integrált áramköri lapka magába foglalja a programmemóriát, az adatmemóriát és az intelligens perifériák közül sokfélét (RS232, SPI, I2C, CAN, LIN, A/D, D/A, PWM, USB, Ethernet). A mikrovezérlő tulajdonképp egy kis teljesítményű, olcsó egycsipes számítógép.A Wikipédia szerint:
A mikrokontroller egyetlen lapkára integrált, általában vezérlési feladatokra optimalizált számítógép.Ez lenne a PLC?
-
Szirty
őstag
válasz
#95092224 #993 üzenetére
Hali topsli!
"A pic is szemantikailag egy teljes értékű számítógép, noha csak egyetlen áramköri tok az egész, mégsem gondolok rá számítógépként. Te hogy vagy vele?"
Úgy vagyok vele hogy nem kívánok a "számítógép" fogalmának definíciójáról vitát nyitni.
Legyen elég annyi, amennyinek a téma kapcsán már egyértelműen ki kellett volna derülnie: a számítógép nem feltétlenül egy x86 PC monitorral és billentyűzettel...
Egyébként kérdezd Dezsi82-t mi az a számítógép. Ő írta hogy minden robotot számítógép vezérel... -
Dezsi82
tag
Hali!
Ha jól tudom a PLC inkább microcontroller. Az igazat megvallva nem tudom pontosan az miből áll, de egy robotvezérlő szekrényben van winchester, op rendszer, általában CD meghajtó, stb. Ha esetleg van KUKA robototok, nézd meg bootolás közben. Kb 5 perc, mire beindul szegény.És szépen mutatja a windows boot képernyőt. A japánok általában megcsinálják, hogy saját op rendszert írnak, ezért aztán gyorsabban is indulnak. Nézd meg az egyik robototok vezérlő szekrényét, a szervók fel lesznek fűzve egy kommunikációs hálózatra. A hálózat egyik végén lesz egy nagyobb doboz, az a számítógép.
Azért nem PC-t írtam, mert az nekem a személyi számítógép. És a robotokban általában nem közönséges PC van. Bár a KUKA ez alól is kivétel, ott sima PC van. A vezérlőben ha jól emlékszem Win95, a kijelzőben attól függ mikori kiadás, Win95-WinXP. Na meg is kell, hogy mondjam, az a fajta robotvezérlővel van a legtöbb gond.De nekünk ez csak jó
Nem beszélve a számtalan egyéb megoldásról is ami még esetleg lehetséges.
Egyetértek.
tt nem arról van szó, hogy tudja-e vagy sem.
Azt írtad úgy tudod nem támogatja. Akkor úgy mondom, hogy támogatja, ha így jobban tetszik -
Szirty
őstag
Hi Dezsi82!
"Ezeket mind tudja a delphi. "
Pedig meg is jegyeztem, itt nem arról van szó, hogy tudja-e vagy sem. Eltekintenék a szóban forgó megjegyzés idézésétől, egy hozzászólással arrébb van.
"Ki kell, hogy ábrándítsalak, minden robotot számítógép vezérel."
Ugye tudod hogy a PLC is számítógép!?
Vagy PC-re gondoltál? Nálunk is üzemel robot. Nem láttam PC-t vagy windows-t a környéken."De szerintem semelyik esetben sem tehető meg az, hogy ne nézzük meg mindkét lehetséges megoldást"
Egyetértek. Nem beszélve a számtalan egyéb megoldásról is ami még esetleg lehetséges.
-
Dezsi82
tag
Ha nem akarod érteni nem fogod.
Nekem a bool utasítások az és, vagy, xor, stb. Ezeket mind tudja a delphi. Gondoltam, ha leírom, hogy van ilyen változótípus, akkor egyértelmű, hogy a hozzá tartozó utasításokat is kezeli.
Biztos van ilyen is
Ki kell, hogy ábrándítsalak, minden robotot számítógép vezérel.
van sokkal jobb megoldás mint a PC.
Nyilván vannak feladatok, amit PCvel, van amit PLCvel egyszerűbb megoldani. De szerintem semelyik esetben sem tehető meg az, hogy ne nézzük meg mindkét lehetséges megoldást, illetve kijelenteni, hogy a PLC mindig gyorsabb, és hogy a PC mindig olcsóbb. -
Szirty
őstag
Hi Dezsi82!
"Nagyon jól lehet vele logikai műveleteket végezni. A bool változótípus épp ilyen."
Ha nem akarod érteni nem fogod.
"Őszintén, nem tudom mire gondolsz, mit jelent a real time oprendszer. De a PLC-k is egymás után hajtják végre az utasításokat."
Egymás után, de az sem mindegy mennyi idő telik el két ciklus között és mennyire garantálható az, hogy tényleg annyi fog eltelni. Alap windóznál erre semmi garancia nincsen.
A valós idejő rendszerben garantált, hogy egy művelet egy előre meghatározott időn belül végrehajtásra kerül. Eindows-ban erre nincsen garancia.
Még a siemensnek is van annyi esze, hogy a szoftveres PLC-jük (WinAC) alá tegyenek egy Real Time szoftvert (RTX), ami a fentit legalább valamennyire biztosítja.
Más gyártók ilyen megoldásainál meg lehet hogy fel sem merül a windows..."...robotvezérlőkben megfelel a PC, és a windows, akkor azért olyan vacak mégsem lehet"
Biztos van ilyen is. A robotok szervóinak vezérlése különösen érzékeny az időre.
Végig igyekeztem szem előtt tartani és annak megfelelően válaszolni, de úgy érzem meg is kell fogalmaznom, hogy én nem kétlem mit lehet megoldani PC-vel, delphivel. Láttam már én is sokmindent.
Itt arról van szó, hogy a szóbanforgó feladatokra vagy azok egy részére van sokkal jobb megoldás mint a PC. -
Dezsi82
tag
Hali Szirty!
Tévednék?--> Tévedsz
Nagyon jól lehet vele logikai műveleteket végezni.
A bool változótípus épp ilyen.
Ami kicsit macerásabb, az egy bájt, word, vagy double word adott bitjének az állapotát lekérdezni, vagy beállítani, de az is viszonylag könnyű.
Az viszont igaz, hogy egy hosszabb logikai hálót nehezebb átláthatóra megcsinálni. Megoldható, de kicsit nehezebb. De egy nagyobb hálót Siemens-szel sem tudsz monitorozni, mert csak a képernyőn látható első néhány utasítást monitorozza.
És akkor jobb szétszedni.
De az nagyon igaz, hogy működés közbeni debugolás nehézkesebb, sőt lehetetlen, ha nem készülsz fel rá..
van RAM elég.
Ez egy sajnálatos programozói hozzáállás, de tényleg gyakran találkozom vele én is. De PLC programnál is.
a windows nem éppen real time oprendszer
Őszintén, nem tudom mire gondolsz, mit jelent a real time oprendszer. De a PLC-k is egymás után hajtják végre az utasításokat. Továbbá, ha kijelzőkön, robotvezérlőkben megfelel a PC, és a windows, akkor azért olyan vacak mégsem lehet -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"És pont arra akartam rámutatni, hogy egy saját fejlesztésű PC vezérlésnél a megjelenítés és a vezérlés szorosan egymás mellett megy."
Aminek semmi köze ahhoz, amit abban a postban írtam amire reagáltál
"Logikai? Miért a Delphi milyen, ha nem logikai?"
Amennyire én tudom nem nagyon támogatja a boolean műveleteket... Tévednék?
Egy automatizálási feladat pedig 80-90%-ban ilyenekből áll.
Nem nagyon támogatja a boolean változókat sem, de itt már nem a delphi, hanem inkább az oprendszer és az architektúra az ok.
Persze lehet booleant csinálni. Igaz hogy 32 biten tárolja az 1 bitet, de kit érdekel? van RAM elég.
Ha nincs, veszünk, a logikai feltételsorokat meg leprogramozzuk kilométeres If Then Else szerkezetekkel, amiket nagyon könnyű a programban egy pillantással átlátni és működés közben debugolni monitorozni....A Delphi programokat futtató platform, a windows nem éppen real time oprendszer. Az kit zavar?
"Értettem én mindent, "
Vagy mégsem?... :-(
-
Szirty
őstag
Hali Csikáno!
Én csak annyit tudok hirtelen írni a problémádra, hogy az tény, hogy bizonyos 200-as CPU típusok csak bizonyos microwin verzióva vagy afölöttivel hajlandóak együttműködni.
Továbbá a PPI interfész verziója sem mindegy (van olyan PPI interfész amelyikkel bizonyos CPU-kat nem lehet programozni).
A te nem gyári PPI interfészed nem tudom milyen...Ilyen tippjeim vannak.
Szét kell nézni siemens technical fórumon... -
Csikáno
csendes tag
Üdv mindenkinek!
Egy kis segítséget kérnék! S7-200 cpu 222-es PLC-t tudok programozni, a kábel és software (MicroWin V4/SP4)jó! A gondom a cpu 224-es PLC-vel van. Nem tudom kommunikációra bírni a PLC-t! Mi lehet a hiba, hogy az egyiket kezeli a másikat pedig nem? Van valakinek ötlete, hogy mit nézzek meg?
Köszi! -
-
Dezsi82
tag
Hali!
A PCről jutott eszembe egy probléma, amin túlléptem, de nem tetszik a megoldásom.
Szóval a gond a következő:
Van egy S7 PLC Profibuson kommunikál egy jó pár eszközzel. A PLCre feltöltöttem az összes OB-t, amit hiba esetén meghív a PLC. Így ha valamelyik profibus-os eszköz hibában van, és nem kommunikál, akkor világít ugyan a BF, meg az SF, de nem áll le a PLC.
Viszont van egy PC egy CPxxxx kártyával, de nem Siemens fejlesztő környezetben írt szoftverrel, amit nem mi írtunk. Na, ha ezzel van valami gond, pl lekapcsolom, akkor leáll a PLC ciklusidő túllépés miatt, mert nem tudja írni a területet. És igazából nem tudom miért. Van valakinek ötlete? -
Dezsi82
tag
Hali!
Értettem én mindent, szerintem én nem voltam világosÉn kimondottan a fejlesztésre gondoltam, nem a működésre.
És pont arra akartam rámutatni, hogy egy saját fejlesztésű PC vezérlésnél a megjelenítés és a vezérlés szorosan egymás mellett megy.
Logikai? Miért a Delphi milyen, ha nem logikai? -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"A SW dologban viszont akosf-fel. A Delphi, pl mint objektumorientált programnyelv nem lassabb, mint a WinCC."
Azt senki nem is állította és csodálkozni sem lehet ha egy 40Mhz-en ketyegő WinCC flex panelt haonlítunk össze egy kétmagos dualcore procival szerelt PC-n futó delphi programmal.
A programfejlesztés sebessége meg egy másik kérdés."Legalábbis egy menüben beállítani hogy milyen színű, nem gyorsabb , mint beírni, hogy xxx.color:=clRed;"
Alapvetően a vezérlőprogramról volt szó, nem a megjelenítésről.
Én azt jegyeztem meg, hogy logikai vezérlésre hatékonyabb egy logikai vezérlésre kifejlesztett célprogram, mint egy általános célú magas szintű nyelv, amilyen a Delphi is. Még példával is próbáltam illusztrálni, nem értem miért értetted félre. -
Dezsi82
tag
Hali
Ezeket a hibákat ismeri, nem tudom melyik jön be rövidzárra, talán a félkövér
OB82_MDL_DEFECT BOOL Module is defective
OB82_INT_FAULT BOOL Internal fault
OB82_EXT_FAULT BOOL External fault
OB82_PNT_INFO BOOL Channel fault
OB82_EXT_VOLTAGE BOOL External voltage failed
OB82_FLD_CONNCTR BOOL Front panel connector not plugged in
OB82_NO_CONFIG BOOL Module is not configured
OB82_CONFIG_ERR BOOL Incorrect parameters on module
OB82_SUB_MDL_ERR BOOL Submodule is missing or has an error
OB82_COMM_FAULT BOOL Communication problem
OB82_MDL_STOP BOOL Operating mode (0: RUN, 1: STOP)
OB82_WTCH_DOG_FLT BOOL Watchdog timer responded
OB82_INT_PS_FLT BOOL Internal power supply failed
OB82_PRIM_BATT_FLT BOOL Battery exhausted
OB82_BCKUP_BATT_FLT BOOL Entire backup failed
OB82_RESERVED_2 BOOL Maintenance request
OB82_RACK_FLT BOOL Expansion rack failure
OB82_PROC_FLT BOOL Processor failure
OB82_EPROM_FLT BOOL EPROM fault
OB82_RAM_FLT BOOL RAM fault
OB82_ADU_FLT BOOL ADC/DAC error
OB82_FUSE_FLT BOOL Fuse tripped
OB82_HW_INTR_FLT BOOL Hardware interrupt lost -
Dezsi82
tag
válasz
#95092224 #975 üzenetére
Hali!
A diagnostic interrupt azt jelenti, hogy ha diagnosztizálható esemény van, akkor meghívja az OB82-t. Annak a paramétereiben, pedig le tudod kérdezni, hogy mi történt.
Az, hogy ez megtörténik-e, ha rövidzárlat van, azt nem tudom. Sosem próbáltam
Amennyire jól emlékszem a Siemens-es modulok rövidzár védettek, de hogy ez, meddig, és hogyan. azt nem tudom. -
#95092224
törölt tag
A kérdés ipari PLC-k Digit Output moduljaira vonatkozik. Az adatlapokban nem találtam arra vonatkozó infót, hogy mi várható, ha a szaki bután kötöget drótokat, és kimeneti meghajtást beköt fogyasztó nélkül (rövidre zárja a kimeneti meghajtást a 24V-os külső tápegységgel).
Konkrét példának mondjuk a "Siemens SM 322; DO 8 x 24 VDC/0.5 A with diagnostics interrupt" - ezt írta róla egy adatlap. Ezen a diagnostic interrupton akadt meg a szemem. Mit jelent ez a gyakorlatban? Ha zárlatban rákötöttem a tápfeszt (nem hogy 0.5A-t, de 100x annyit is lazán be tudna az tolni), képes felismerni, automatán lekapcsolni, és mindezt még üzemszerű körülményként állandó ismétléssel is túlélni?
Vannak más Digit Output modulok is, ahol nem olvastam ilyen apróbetűs jegyzetet. Azokkal általánosságban mi a szitu? Túlélhetnek egy félrekötést, vagy tönkremennek tőle?
-
Csikáno
csendes tag
válasz
#95904256 #969 üzenetére
Helló akosf!
A cpu 224-nél is éppen úgy állítottam be a típust mint a cpu 222-nél, ahogy leírtad!
Ezért nem értem, hogy miért nem találja meg a PLC-t. Lehetséges, hogy a prog.kábel
az egyik szériát felismeri a másikat meg nem?
USB : nem csinált semmit.
COM4 : végigszámol 126-ig és hibát ír ki.
COM3 : végigszámol és egymás alá kiírja 126-szor. UNKOWN és a szám -
Dezsi82
tag
Hali!
A HW eszközökben én is Szirtyvel értek egyet. Legalábbis annak idején én úgy tanultam, hogy CPU-k gyártásánál a gyártás utáni ellenőrzésénél a hibás transzformátorok százalékában osztályozzák őket. Normál PC, ipari PC, PLC, gyógyszeripar, hadipar, űrhajózás. Bár nem tudom ,ez így van-e még.
A SW dologban viszont akosf-fel. A Delphi, pl mint objektumorientált programnyelv nem lassabb, mint a WinCC. Legalábbis egy menüben beállítani hogy milyen színű, nem gyorsabb , mint beírni, hogy xxx.color:=clRed; Ráadásul, ha Delphiben írod, egyszerre haladsz a vezérléssel, és a megjelenítéssel. Míg ha megjelenítő szoftvert használsz, akkor le kell programoznod a PLC oldalt is. -
Szirty
őstag
válasz
#95904256 #963 üzenetére
Hali akosf!
"A gép biztonsága meg nem azon múlik, hogy PLC vagy PC vezérli, hanem az alkalmazott biztonságtechnikai eszközökön és módszereken."
A gép biztonsága kb. a gép részét képező elemek megibásodási gyakoriságának összegén múlik.
"Én meg úgy látom, hogy mindkettő egyformán megbízható. Mindkettő ugyanazon gyártók ugyanazon alkatrészeiből épül fel, ugyanolyan mérnökök tervezik, ugyanolyan garanciákkal."
Ez nagyon érdekes, mert én meg úgy gondolom, hogy a PC és a PLC megbízhatóságban nincsenek közel egymáshoz. PLC teljesen más alkatrészekből épül fel! Vagy te az m3-as csavarokra meg a kondenzátorokra és a NYÁK lapra, gondolsz?
Akkor gondolj arra, hogy ehetsz isteni finom túrós palacsintát is, meg ehetetlenül elbaszottat is. Ez akkor is megeshet, ha teljesen ugyanazokból az alkotóelemekből áll mindkettő!!
Az hogy ugyanolyan mérnökök terveznék a PLC-t és a PC-t, az meg elég durva túlzás. Köszönő viszonyban sincsenek egymással imho.
Ugyanlyan garanciák sem állnak szerintem, mert egy átlagos PC sokkal lazább körülmények között kell hogy teljesítse a megadott műszaki paramétereket (ha egyáltalán megadnak rájuk bármilyen műszaki paramétert a GHz-eken meg MIPS-eken kívűl és azon kívül hogy hány FPS-el megy rajta a Counter strike)."Ha nincs meg, be kell szerezni. Nem minden cégnél törekednek arra, hogy forráskód nélkül dolgozzanak..."
Meg kell szerezni.. Ha nincs meg eleve, akkor ez így nem nagyon szokott működni ám a gyakorlatban!
"Viszont azt igen, hogy Delphivel sokkal kényelmesebb és gyorsabb a programfejlesztés mint akármelyik PLC fejlesztő környezetben."
Az üzeneteid mögött elfogultságot érzek. A fenti mondat erre eléggé rávilágít.
Én úgy gondolom, hogy egy bizonyos célra gondosan kifejlesztett eszköznél és programnyelvnél nem hatékonyabb egy általános célra kitalált eszköz vagy programnyelv.
Márpedig a PLC és annak programnyelve specializált és igencsak hatékony.
De aki szerint az általános célú Delphi, C java stb megfelelőbb automatizálási feladatok ellátására, az írjon napestig sok ezer logikai feltételsorokat delphiben... És ássa fel a kertet ásólapáttal, amivel se ásni, se lapátolni nem lehet normálisan (de kicsit azért mindkettőt lehet).A PC-nek is van helye az ipari automatizálásban, nem vitás, mi is használunk jópárat. Igaz nem vezérlésre, hanem megjelenítésre, adatkezelésre. Van közöttük ipari kivitel is (ami mellesleg nem kimondottan olcsóbb mint egy PLC)
Bátran és túlzás nélkül leírhatom, hogy ezek mindegyikével volt már probléma. Akár az oprendszer miatt, akár HW miatt.
PLC-kkel is volt már gond, nem tagadom. De PLC-k között sok darabbal még soha. (évekről van szó).
Összességében az én gyakorlati tapasztalataim nem támasztják alá az elhangzott megbízhatósági összehasonlításban említetteket. -
Szirty
őstag
válasz
#95092224 #961 üzenetére
Helló topsli!
"Bocsi, hogy így belekotyogok a dolgokba, de miért is kell mindenre PLC-t használni? "
Azt ki írta, vagy mondta, hogy mindenre azt kell használni.
Szó sincs róla. Mindenre azt kell használni (lehetőleg) amire való. Mert úgy hatékony."mi baj van az ipari miniPC-kkel? "
Semmi, ha arra használják őket, amire azok valók.
-
Csikáno
csendes tag
Üdv mindenkinek!
Egy probléma megoldásában kérném a segítségeteket! Van egy Siemens S7-200.
cpu 222-as PLC-m. Szereztem egy programozó kábelt,(USB/PPI) ami nem gyári Siemens de kompatibilis a 200-as sorozattal. A cpu 222-as plc-t gond nélkűl felismeri és tudom is
programozni. Most kaptam próbára egy S7-200.cpu 224-es PLC-t. Ezt viszont nem ismeri fel nem tudok a plc-vel komunikálni. A kommunikációs beállításoknál USB,COM3 és COM4.prtokat választhatom. A cpu 222-nél a COM 4. simán megy. A cpu 224-nél egyik sem! Tudna valaki segítséget adni nekem, nagyon megköszönném. -
#95904256
törölt tag
(#966) Dezsi82: "Azért úgy gondolom, hogy a PLC-nek a meghibásodási mutatói nagyságrendekkel jobbak, mint egy PC-nek."
Én meg úgy látom, hogy mindkettő egyformán megbízható. Mindkettő ugyanazon gyártók ugyanazon alkatrészeiből épül fel, ugyanolyan mérnökök tervezik, ugyanolyan garanciákkal. Ráadásul a PC alkatrészek még nagyobb darabszámban is készülnek.
(#966) Dezsi82: "Amennyiben megvan a forráskód, nem?"
Ha nincs meg, be kell szerezni. Nem minden cégnél törekednek arra, hogy forráskód nélkül dolgozzanak...
(#966) Dezsi82: "És mi a helyzet a keresztreferenciával? Delphiben csak keresni tudsz, vagy nem?"
Nincs olyan keresztreferencia Delphi alatt amire célzol. De érdekes módon még egyszer sem éreztem hogy problémát jelentene. Viszont azt igen, hogy Delphivel sokkal kényelmesebb és gyorsabb a programfejlesztés mint akármelyik PLC fejlesztő környezetben.
(#966) Dezsi82: "Ez igaz, de ha megvan egy régi programod, visszaolvasod bele az újat, és sokkal jobb a helyzet, mintha nullláról kezded az egészet."
Azért ennek is megvan a maga veszélye. Ha a PLC-ben lévő kód egy-két networkkel/runggal/steppel itt-ott hosszabb vagy rövidebb akkor rossz kommentek kerülnek rossz helyre. A félrevezető információktól lehet csak igazán agybajt kapni...
(#966) Dezsi82: "Más különben milyen rendszert használtok PC-s vezérlénél? Milyenek az IO-k? Csak mert én is szívesen használom a PC-s vezérlést, és hátha Ti jobbat használtok."
PC-s megoldásoknál főképp Advantech ipari PC-ket használunk Delphi alól. Az I/O-k általában NI vagy Advantech, néha Addidata gyártmányúak. Ha egyszer megírja az ember a megfelelő objektumokat, akkor utána meg különösen kényelemesen kezelhető.
szerk.: Megjegyzem nem feltétlenül ezek a legmegfelelőbb eszközök mindneki számára. Mindenesetre nálunk bevált.
-
Dezsi82
tag
válasz
#95904256 #965 üzenetére
Ugyanaz mint amikor a PLC döglik be
Azért úgy gondolom, hogy a PLC-nek a meghibásodási mutatói nagyságrendekkel jobbak, mint egy PC-nek. Jómagam pl elvétve találkoztam lefagyott PLCvel, míg PCvel jóval többször.
Egy kollégám pl előző munkahelyén olyannal találkozott, hogy egy lefagyott NIDAQ kártya miatt egy műszak CD író tönkrement.
A Delphi / C++ / VB program ugyanúgy módosítható mint az LD / FBD / ST / IL .
Amennyiben megvan a forráskód, nem?És mi a helyzet a keresztreferenciával? Delphiben csak keresni tudsz, vagy nem? Vagy pl IO ponttól visszakeresni egy ismeretlen programban. PLCvel majdnem sima ügy, PC-s programnál, ha nem kommentezett a program, nagyon eltarthat.
Sok PLC pl. nem tárolja el a kommenteket
Ez igaz, de ha megvan egy régi programod, visszaolvasod bele az újat, és sokkal jobb a helyzet, mintha nullláról kezded az egészet.Más különben milyen rendszert használtok PC-s vezérlénél? Milyenek az IO-k? Csak mert én is szívesen használom a PC-s vezérlést, és hátha Ti jobbat használtok.
-
#95904256
törölt tag
(#964) Dezsi82: "És mi van akkor, ha a PC lefagy?"
Ugyanaz mint amikor a PLC döglik be.
A Delphi / C++ / VB program ugyanúgy módosítható mint az LD / FBD / ST / IL ...
Az exe fájlt is visszafejthető, csak rengeteg munkával jár. Megjegyzem, nem minden PLC-ből tudod visszaállítani a forrást. Sok PLC pl. nem tárolja el a kommenteket vagy éppen az exe fájlhoz hasonló lefordított kóddal dolgozik. ( Pl. ilyen a Beck / Festo PLC ami ráadásul x86 kompatiblis processzort tartalmaz. )
-
Dezsi82
tag
válasz
#95904256 #963 üzenetére
És mi van akkor, ha a PC lefagy? Mondjuk kiad egy kimenetet, kimegy egy munkahenger, egy nyomáskapcsoló jelére pedig visszahúzza azt. De ha lefagy a PC, akkor nem fogja visszahúzni a munkahengert, és összetöri a munkadarabot.
De igaz, hogy az ember biztonságát nem a vezérlő logika kell, hogy biztosítsa, úgyhogy módosítok. Ha a gép tudna magában kárt tenni.
Nagy cégek meg szerintem azért is írják elő a PLC-t, mert azt könnyen tudják módosítani, a fent lévőt visszaolvasni. Egy PC-s alkalmazásnál, amennyire én tudom, visszafejteni nem lehet az exe-t. -
#95904256
törölt tag
Mi egyaránt gyártunk PLC és PC vezérlésű szerelő/tesztelő gépeket. Mind egyedi gép, egyedi funkcióval, felépítménnyel, vezérlőprogrammal. A PC vezérlés olcsóbb, viszont sok nagy cégnél adott típusú PLC-kre vannak ráállva ( olyan van náluk raktáron, azt ismerik a helyi mérnökök, központi előírás, stb. ), így nem lehet mindenütt használni. Megbízhatóságuk egyforma. A gép biztonsága meg nem azon múlik, hogy PLC vagy PC vezérli, hanem az alkalmazott biztonságtechnikai eszközökön és módszereken. Ha menet közben elromlik a gép vagy (szándékosan) rossz program kerül a vezérlőre, akkor sem okozhat sérülést.
-
Dezsi82
tag
válasz
#95092224 #961 üzenetére
Hali!
Szerintem civil célnál az ár a döntő szempont. MiniPC árakban nem vagyok jártas , de pl ha nem kell kijelző (mint mondjuk egy öntöző rendszernél) akkor jóval olcsóbb mondjuk vaterán egy használt PLC. Másrészről meg talán aki mondjuk PLC programozásban jártas, szívesebben használ PLC-t mint hogy PCre fejlesszen egy vezérlő szoftvert, és azt is meg kelljen tanulnia. Illetve aki PLCkkel foglalkozik (márpedig iparban ez a döntő) az lehet tud "kamionról leesett" PLCt
De én például használtam már iparban PC-t vezérlésre, és az is stabil, ha nem raknak rá hülyeségeket, és arra használják, amire kell. Az ellenkező ellen meg tudok védekezni. Bár az is igaz, hogy nem csinál semmi veszélyeset. Ha tudna emberben kárt tenni, biztos nem bíztam volna PCre. -
#95092224
törölt tag
Bocsi, hogy így belekotyogok a dolgokba, de miért is kell mindenre PLC-t használni? Ipari termelésre, az okés, de egyéb civil célokra mi baj van az ipari miniPC-kkel? Laptopot én se raknék ki termelési területre, de egy miniPC-t be lehet szerelni a szekrénybe, és elvan, mint a befőtt. Van rajta azonnal ethernet, meg ami SW támogatást csak akarsz. És egyáltalán Windows.
-
Szirty
őstag
Üdv Dezsi82!
"De ha megnézed az újakat, pont olyan mint egy átlagos laptop"
Hát igen. Nos Field PG-t nem használtam még. csak Power PG-t évekig, meg előtte PG740-et, meg azelőtt PG720-at.
CD és floppy meghajtókkal voltak bajaim bennük. Nem bírják a portMeg egyszer elszállt a Power PG-ben a standby 5V-os táp. Szerencsére sikerült megjavítani, bár eléggé maga alá rondított ott belül. Más gond nem volt.
"Az aksit leszámítva tökéletesen működik. Pedig nagyon sok helyen jártam már vele, mostoha, ipari körülmények között."
Én Dell-t használok másfél éve. Azon is van egy db RS232 hálaégnek! Szerencsére aksi jó, négy (4!) órát bír, ami már-már hihetetlen.
"Márpedig áramszünetek voltak, vannak, lesznek..."
Igaz. De nem vetted figyelembe amit az és előtt írtam: "Gond akkor van, ha az elem kimerül és áramszünet van." Az elem kimerülését meg lehet előzni cserével, és akkor jöhet az áramszünet
-
Dezsi82
tag
Hali Szirty!
Persze, kicsit strapabíróbbak, mint a gagyi kategória, ezért írtam, hogy "normális"
De ha megnézed az újakat, pont olyan mint egy átlagos laptop, leszámítva a Siemens logót.
A Hp nc sorozatának pl van soros portja.
Nekem pl HP nx sorozatú van. Most már két éves. Az aksit leszámítva tökéletesen működik. Pedig nagyon sok helyen jártam már vele, mostoha, ipari körülmények között. Az aksi sajna már csak 10 percet bír. És valóban, én is hiányolom a soros portot. Persze vannak átalakítók, de tapasztalatom szerint se pont olyan, mint a beépített."Gond akkor van, ha az elem kimerül és áramszünet van. Induláskor az EPROM-ban tárol verzió visszatöltődik és aszerint működik tovább."
Márpedig áramszünetek voltak, vannak, lesznek... -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"Amúgy saját véleményem szerint nem éri meg kimondottan Siemens PG-t venni. Az újak, legalábbis amennyire én tudom semmivel sem jobbak, mint egy normális laptop."
Strapabíróbbak mint egy laptop, amit managereknek, igazgatóknak gyártanak irodába, meg fimet nézni egyetemistáknak. Magnézium váz ide vagy oda
Persze vannak ipari körülményekre gyártott laptopok is. Pont a PG árábanEgyébként tényleg nem éri meg, mert a laptopok "amortizációja" hihetetlenül gyors. Eltelik két év és már semmit nem érnek.
Nekem a soros port hiányával szokott gondom lenni, PG-ben legalább van (kettő is). Az ilyen laptop vagy régi, vagy ritka mint a fehér holló.
Az USB-s RS232 adapterekkel meg gigantikus a szívás -
Szirty
őstag
Üdv plajos!
"Az a gond, hogy nálunk van jópár EPROM/EEPROM-os PLC, jó lenne ezeket is írni/olvasni."
EPROM-al rendelkező S5-ben is módosítható a program.
Egyszerűen fel kell rá tölteni a módosítottat.
A program EPROM-os gépben is RAM-ból fut, ahol le lehet cserélni. Gond akkor van, ha az elem kimerül és áramszünet van. Induláskor az EPROM-ban tárol verzió visszatöltődik és aszerint működik tovább. -
-
Dezsi82
tag
Bocsi, az előbbi link stornó. Az csak archív
-
Dezsi82
tag
Hali!
A használtakkal kapcsolatban én nem tudok semmit, de itt vannak az újak:
http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&lang=en&siteid=cseus&aktprim=0&extranet=standard&viewreg=WW&objid=10805335&treeLang=en
Step 5 meg nem azon van, amire feltelepíted? -
plajos
aktív tag
Sziasztok!
Tönkrement a jó kis PG 720-as céges programozóm. Szerintetek lehet ilyet még kapni?
Esetleg megéri használtat venni?
Esetleg van újabb típus amin még van STEP-5? -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"Mi csináltunk két alkalmazást. Egyszer Siemens PLCvel+kijelzővel, egyszer meg csak PCvel. Az időráfordítás a második esetben volt kisebb."
Úgy gondolom, hogy ez nagyban függ a feladattól is és attól is ki mennyire ismeri az adott rendszert amire fejleszt.
"A különálló távvezérelt PC re mi is gondoltunk, de ha többen csatlakoznak a géphez, jó kis kavalkád lenne az egérmozgásban
"
...és miből gondolod, hogy abban az esetben ha mindenki egymástól függetlenül, de szintén egy időben csatlakozva állítgatna ezt azt, akkor abból nem lenne kavalkád? :>
-
Dezsi82
tag
Hal Szirty!
Mi csináltunk két alkalmazást. Egyszer Siemens PLCvel+kijelzővel, egyszer meg csak PCvel. Az időráfordítás a második esetben volt kisebb. Bár az is igaz, hogy ott egyszerre írtam a megjelenítő és a vezérlő programot is.
Különben érdekes, hogy válaszoltak a Helmholz-től, és azt mondták, hogy az ő rendszerük sajna csak Step7-tel együtt működik.
És tényleg fent van a honlapon, hogy kell egy külön gép, mint szerver, ha bárhonnan el akarod érni.
Viszont az OPC szerver ingyenes
A különálló távvezérelt PC re mi is gondoltunk, de ha többen csatlakoznak a géphez, jó kis kavalkád lenne az egérmozgásban -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"Azért WinCC-ben is meg kell írni a programot. Ahogy nézegettem a HTML + java megoldás sem sokkal lassabb, mint a WinCC. Mondjuk másfélszerese."
Én óvatos becsléssel olyan ötven-százszoros időkülönbséget tippelnék inkább!
"A VIPA-s megoldásban pedig adnak egy WinCC-hez hasonló szoftvert. De csak hasonló, közel sem tud annyit, de nem is kell."
Akkor az a te megoldásod.
Mindenesetre jól át kell gondolni, mert utólag már drága lesz visszakozni...Egyébként olyan megoldást is el tudok képzelni, hogy a helyszinen egy "szerveren" futna a HMI felület (akármi lehet) és VNC-vel vagy távoli asztal kapcsolattal lehetne elérni.
VNC-hez nem kell feltétlen VNC kliens, van javaVNC megoldás is (akkor csak böngésző kell a kliensre).
Ezzel megoldódna (úgy-ahogy) a felhasználói jogok korlátozása is. és csak egy runtime példány kell (a szerverre).Nálunk megy ilyen megoldás is . használható, a semminél jobb...
-
Dezsi82
tag
Hali Szirty!
Azért WinCC-ben is meg kell írni a programot. Ahogy nézegettem a HTML + java megoldás sem sokkal lassabb, mint a WinCC. Mondjuk másfélszerese. A VIPA-s megoldásban pedig adnak egy WinCC-hez hasonló szoftvert. De csak hasonló, közel sem tud annyit, de nem is kell.
Dezsi -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"Persze, igazad van, hogy WinnCCvel tudok kommunikálni, de a runtime licensz 200 000 +áfa körül van, és kb 4 távoli PC lesz."
Nehéz elképzelni hogy egy egyedi cél-HMI kifejlesztése ennél olcsóbban jönne ki. (Hacsak nem teljesen ingyen csinálod). Még akkor is, ha csak a minimális funkcionalitást valósítod meg.
-
Dezsi82
tag
Hali!
Persze, igazad van, hogy WinnCCvel tudok kommunikálni, de a runtime licensz 200 000 +áfa körül van, és kb 4 távoli PC lesz. De Delphivel sokat dolgoztam lehet, hogy akkor az OPC-s megoldás lesz.
Bár akkor meg azzal annyi van, hogy akkor kell hozzá az én programom, míg ha az ő ingyenes szoftverüket használom, akkor elvileg akármelyik PCről elérhető a telep az egész világon egy közönséges böngészővel. Na mondjuk ez hátrányt is jelenthet. -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"ár HTMLt, meg Java-t még csak nagyon keveset programoztam, de legalább ebbe is belejövök."
Elérhető rajta keresztül a PLC a fejlesztőkörnyezeten keresztül (Step7), mert van hozzá Step7 driver.
Ebből pedig az következik, hogy a siemens HMI szoftverek (WinCC Flexible, ProTool) is tudnak kommunikálni rajta keresztül mint ha a távoli gépet közvetlenül a PLC-re dugtad volna. Ha így valósítod meg a távoli elérést, akkor nincs szükség se HTML, se Java programozozásra.Illetve adnak hozzá OPC szervert (vagy venni lehet, már nem emlékszem). Azt is használhatod, akkor OPC-n keresztül érhető el a PLC. Akár excel táblázatból is. De azt már szinte bármilyen SCADA vagy HMI sw tudja kezelni. Ehhez sem kell HTML vagy java.
-
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"n találtam egy olyan cuccot, ami "csak" 1000 euró, tudja azt, ami nekem kell, mert ethernet-MPI gatewayként tud működni, és van rajta web szerver is, ingyenes HMI programmal."
Ez melyik lenne? NetLink?
Helmholz-nak vannak ilyen cuccai.
NetLink Pro-t mi használunk (távfelügyeletre is).
Itt 20-30 PLC-t lehet "távfelügyelni" is, ezért ethernetre vannak fűzve és van egy gateway, ami biztosítja az autentikációt, tehát nem minden PLC-nél van független távfelügyeleti megoldás.Amennyit tudok a helmholz cuccairol aszerint jók, viszont azok sem olcsók.
-
Dezsi82
tag
Sziasztok!
Van valakinek esetleg Siemens távfelügyeletben tapasztalata?
Olyat kellene csinálnom, hogy van egy erőművünk, abban egy Siemens PLC. Meg kellene oldanom, hogy egyrészt én itthonról tudjam módosítani a PLC programot. Másrészt létre kell tudnom hozni egy olyan felületet, amin a kezelő meg otthonról tud paramétert állítani, parancsot kiadni. Azt tudom, hogy a Siemensnek nagyon jó gyári megoldása van erre, de az nagyon drága (mondjuk sokat is tud). Én találtam egy olyan cuccot, ami "csak" 1000 euró, tudja azt, ami nekem kell, mert ethernet-MPI gatewayként tud működni, és van rajta web szerver is, ingyenes HMI programmal. A kérdés az, van-e valakinek valami hasonlóban tapasztalata, ami esetleg olcsóbb is.
Előre is köszi -
Didzsé
csendes tag
Az a pontosság megfelelne egyébként mert itt 2-3 °C eltérés annyira nem mérvadó nekem de időközben megtárgyaltuk és úgy döntöttem, hogy jobban megéri a bővítő modult megvenni.
Köszönöm szépen a segítséget és a gyors válaszokat.
Ha lesz olyan kérdés amire Én is tudok már tapasztalatból írni akkor viszonzom a segítséget -
And
veterán
Mi annak a chipnek a típusa, ha nem titok? Mert 1/16 °C felbontású adatbuszos példányokat dögivel kapni, de olyannal, amelyiknek a specifikáció szerint az abszolút pontossága is max. 0,1 °C lenne, még nem találkoztam. Főleg nem ilyen széles hőmérsékleti tartományban. Amelyeket láttam, azok szobahőmérséklet közelében úgy-ahogy pontosak (például +/- 0,5 °C), de 80..100 °C környékén és felette ill. fagyponton már nem ritka a +/- 2..3 °C hiba sem.
-
Dezsi82
tag
A hőmérsékletet hőmérő IC-vel végezzük, aminek a pontossága legalább 0.1 °C. A hőmérő chip és a csatoló között digitális kommunikáció van. Így itt sincs jelvesztés. Elvileg az 0,1 °C pontosság tartható. Már használtunk ezt a chipet hasonló célra. Ott remekül bevált. Szobahőmérséklet és füstgáz hőmérsékletet mértünk vele.
Az árát már privát üzenetben megírtam. -
Didzsé
csendes tag
Egy vegyes tüzelésű kazán előremenő víz hőmérsékletét és egy hőtárólóban a vízhőmérsékletet kellene mérni...
Az a gond, hogy a boltban kapható ellenállások tűrése elég nagy a 0.1 es pontossághoz képest és egy pt100-nak kb 40Ohm a változása 120°C változás esetén ha jól gondolom.
A ti kapcsolásotoknak mennyi lenne az ezekből adódó esetleges hibája?:SEnnek a két kis cuccnak mennyi lenne a körülbelüli ára egyébként? Csak saccra
-
Dezsi82
tag
Hali!
A legyártást úgy gondoltam, hogy kell egy csatoló, amit NYÁKra csinálunk, és azt mi csak tervezzük, a gyártást nem mi csináljuk. Ugyanez a helyzet a dobozzal.
Mivel egyedi gyártás lesz, konkrét képet nem tudok adni. Viszont van egy kép a PLCnkről, ami már sorozatgyártásban van, hasonló lenne a tied is, csak kijelző és gombok nélkül, és kisebb. Viszont az is sínre pattintható lenne, csavaros sorkapoccsal.
2010-01/247907_hpc10szorolap.jpg
Szóval a következőképpen nézne ki a dolog:
-készítünk egy hőmérőt, fémkupakkal, ezt be tudod rakni a térbe, amit mérni szeretnél. Valahogy úgy, ahogy a Pt100-akat szokás.
-ebből kijön egy kábel, amit el kellene vezetni a villamos szekrényig, ezt a kábelt be kell kötni a csatoló bemenetére. A csatoló a lehető legközelebb legyen a PLChez. A csatolónak azt hiszem +24V táp kell.
-a csatoló kimenetét pedig bekötni a PLCbe.
Ez kétszer. A hőmérőnk nem tudom egyész pontosan mennyire pontos. de legalább 0.1 °C fok.
Mellesleg mi a mérendő közeg? Milyen távolságra van a a mérés helye és a PLC?
Dezsi -
Didzsé
csendes tag
2 db hőmérséklet érzékelésére lenne szűkségem és az ezekkel arányos 0-10V fesz előállítására. 0-120 °C elég is lenne.
0°C -> 0V
120°C -> 10V kellene a kimenetre
A legyártást hogyan gondoltad? Hogyan nézne ki a végeredmény? Érdekelni érdekelne a dolog az ártól és a kinézettől függően. -
And
veterán
Arra azért ne számíts, hogy ennél sokkal olcsóbban megúszod, ha kész modult veszel. A Pt100-as 'kimenete' ugye alapban ellenállás, ebből csak egy távadó (legyen az kijelzős vagy szimpla fejbe építhető 'pogácsa') vagy átalakító, leválasztó tud másmilyen típusú jelet előállítani. Ha olcsóbb megoldás kell, és van ilyesmiben tapasztalatod, építhetsz is valami egyszerű analóg távadót: [link], nem csak kizárólag Pt100-assal.
-
Szirty
őstag
Üdv.
Rossz volt a link.
A Pt100 -> 0-10V konverter linkje újra: 2814870 MCR-SL-PT100-U-DC-24 -
Szirty
őstag
Hali Didzsé!
"Tudja valaki, hogy hogyan lehet egy Siemens Logo 12/24 RC típusú PLC-hez PT100-ast kötni? Analóg bemenete az van (0-10V) csak, hogyan lehetne arra csatlakoztatni"
Egy jel konverter kell, amit vagy megépítesz magad, vagy vásárolsz.
Pl. egy ilyet: 2814870 MCR-SL-PT100-U-DC-24Persze sok gyártó csinál ilyet, ez csak egy példa.
-
Didzsé
csendes tag
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek. Tudja valaki, hogy hogyan lehet egy Siemens Logo 12/24 RC típusú PLC-hez PT100-ast kötni? Analóg bemenete az van (0-10V) csak, hogyan lehetne arra csatlakoztatni, mert nem akarok hozzá még egy AM2 Pt100 modult is venni:S
Előre is köszönöm,
Dani -
moseras
tag
Üdv.
Modbus-ra ezt ajánlom:
[link]Csak Modbus RTU vagy ASCII-re ezt:
[link]Ebből lehet tanulni, hogy mindezt hogy oldották meg:
[link]lletve írják a PLCk tetszőleges memóriaterületét (többnyire)
Nemtudom OMRON/SIEMENS-nél hogy van, de WAGO/Beckhoff-nál csak erre a célra kijelölt területeket lehet. Mitsubishi FX-nél gyakorlatilag mindent lehet.
Meg tudja valaki nekem mondani, hogy milyen módon teszik ezt meg?
A PLC-k ismernek egy vagy több kommunikációs módszert, amelyek segítségével adatokat lehet lekérdezni/feltölteni. A fenti példában a MODBUS-ra adtam linkeket, szerintem jó ötlet ezzel kezdeni az ismerkedést.
Imi.
-
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"Omron volt az egyik, Siemens lenne a másik."
Melyik sorozat? S7-200: PPI-n vagy profibuszon kommunikál, S7-300-400: MPI, profibusz, ethernet, S7-1200. ethernet...
Ezekre találsz valamit (és nme kellett fizetned érte) az engem is érdekel -
Szirty
őstag
Üdv Dezsi82!
"De akkor ezek szerint nincs ötleted, hogyan lehetne megszerezni ezeket a kommunikációs modulok megírásához szükséges dolgokat."
De melyik PLC-hez kellene neked ilyen?
Itt egy omronhozMáshoz nem nagyon tudok perpill.
-
Dezsi82
tag
Szia Szirty!
Akkor bocsi, ezek szerint minden világos volt.
De akkor ezek szerint nincs ötleted, hogyan lehetne megszerezni ezeket a kommunikációs modulok megírásához szükséges dolgokat. Igazából még az se zavarna, ha pénzért adnák. Vagy lehet jobb lenne az adott plc gyártóval felvenni a kapcsolatot?
Dezsi -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"Egyrészt nem tegnap kezdtem a dolgot, kb 10 éve foglalkozom ipari automatizálással."
Én sem ezt, sem ennek ellenkezőjét nem feltételeztem.
A kérdésedben rendelkezésemre bocsátott információkat voltam kénytelen felhasználni."Másrészről valahogy például az OPC szerver is megoldja a dolgot."
Természetesen megoldja. Éppen azért javasoltam a használatát, mert helyetted a nehezét megcsinálja.
OPC-hez vagy minden egyes PLC típusra van egy driver, amit külön fejlesztettek ki, vagy fixen "beépített" hogy milyen PLC-kkel képes kommunkálni."Szerintem valahogy úgy kell, hogy működjön a dolog, hogy a képernyő az adott kommunikációs csatornán (profibus,MPI, DeviceNet, soros,, stb) egy lekérdezési/vagy írási parancsot küld a PLCnek, és azt végrehajtja, bár erre csak megérzéseim vezetnek."
Így működik. Csak többnyire minden PLC-t eltérő módon kell megszólítani.
Ez akkor okoz problémát, ha nem konkrétan egy típussal akarsz kommunikálni, hanem sokfélével vagy a lehető legtöbb félével. Ha csak eggyel, akkor csak azt az egy kommunikációs modult kell megírnod."Hiszen kétlem, hogy mondjuk egy ProFace képernyő, ami rengeteg PLCvel tud kommunikálni, olyan rengeteg féle lekérdezést. írást tudna végezni."
Pedig ez a helyzet...
"A profibus, vagy egyéb hálózati protokollt valahogy még meg tudjuk szerezni, mert hát ezek nyílt szabványok."
Sajnos pénzt kérnek ezekért is.
"Valami olyasmi kellene, hogy milyen parancsot küldjünk ezen a protokollon keresztül, hogy válaszként a PLC megmondja a memóriaterület értékét, ill beírja a kívánt értékre."
Szerintem elsőre is értettem a kérdést, de úgy tűnik nem hiszed el a választ
-
Dezsi82
tag
Szia Szirty!
Köszönöm a válaszod, de azért picit vitatkoznék veled.
Egyrészt nem tegnap kezdtem a dolgot, kb 10 éve foglalkozom ipari automatizálással.
Másrészről valahogy például az OPC szerver is megoldja a dolgot.
Szerintem valahogy úgy kell, hogy működjön a dolog, hogy a képernyő az adott kommunikációs csatornán (profibus,MPI, DeviceNet, soros,, stb) egy lekérdezési/vagy írási parancsot küld a PLCnek, és azt végrehajtja, bár erre csak megérzéseim vezetnek.
Hiszen kétlem, hogy mondjuk egy ProFace képernyő, ami rengeteg PLCvel tud kommunikálni, olyan rengeteg féle lekérdezést. írást tudna végezni. Nyilván vannak gyártóspecifikus beállítások, mert gyártókként eltérnek a memóriaterületek összetétele.
A profibus, vagy egyéb hálózati protokollt valahogy még meg tudjuk szerezni, mert hát ezek nyílt szabványok. Valami olyasmi kellene, hogy milyen parancsot küldjünk ezen a protokollon keresztül, hogy válaszként a PLC megmondja a memóriaterület értékét, ill beírja a kívánt értékre.
Köszi.
Dezsi -
Szirty
őstag
Hali Dezsi82!
"A következő kérdésem lenne: Valahogy az ipari megjelenítők meg tudják csinálni azt, hogy lekérdezik, illetve írják a PLCk tetszőleges memóriaterületét (többnyire). Meg tudja valaki nekem mondani, hogy milyen módon teszik ezt meg?"
Kb. olyan a kérdés mint ha elhatároztad volna tegnap hogy mától filmet forgatsz mint rendezés megkérdeznéd, hogy kell jó filmet csinálni.
Nem igazán lehet két mondatban leírni.Egyébként nagy vonalakban a dolog úgy működik, hogy minden PLC tulajdonképpen más-más módon kommunikál (sőt némelyik több módon is képes erre). Mindegyik kommunikációs protokolját pontosan kell ismerned amelyikkel kommunikálni szándékozol.
Sajnos a gyártók többsége nem teszi nyilvánossá ezt a protocolt, meg kell vásárolni. Tehát nagyon nehéz dolgod lesz így.Megoldás lehet az OPC szerver használata, ami szabványos kezelési felületet nyújt a PLC-k felé. Ehhez viszont +1 szoftvert kell vásárolni/használni.
-
Dezsi82
tag
Sziasztok!
A következő kérdésem lenne: Valahogy az ipari megjelenítők meg tudják csinálni azt, hogy lekérdezik, illetve írják a PLCk tetszőleges memóriaterületét (többnyire). Meg tudja valaki nekem mondani, hogy milyen módon teszik ezt meg? Szeretnénk ugyanis egy ilyen megjelenítőt fejleszteni, illetve más alkalmazásokkor is jól jönne, mondjuk amikor PC és PLC közötti kommunikációt szeretnénk könnyen létrehozni.
Előre is köszi! -
Vószem
csendes tag
Üdv!
CPM 1A-40 CDT Omron plc eladó.
Keveset ment. Újszerű állapotban.Akit érdekel írjon. Megegyezünk.
-
Szirty
őstag
válasz
#95092224 #910 üzenetére
Hali topsli!
"Nosza, filozom. Pár fotót felleltem neten szerelési szekrény belsőkről. Dugaszolósra éppen nem sikerült példát találnom, de ez csak eseti véletlen is lehet. Egy átlag szaki kényelmesebbnek tartja a fix modellt? Vagy a dugaszolóst tarthatják igazából kényelmesebbnek? Esetleg a dugaszolós szerelést felesleges körülményeskedésnek tartják?"
Használják mindkettőt. Én a magam részéről jobban szeretem a csatlakozósat. Ilyenek gyakoriak pl. frekvenciaváltókban, biztonsági relékben, panelműszerekben, PLC-kben.
Arra érdemes figyelni, hogy ha több egyforma pin számú van, akkor ne lehessen felcserélni őket (a szaki oda dugja be ahova bemegy)... -
#95092224
törölt tag
Valószínűbb, hogy a fogalmazó készségemmel van a baj. Ezen a terepen kezdő vagyok, nem ismerem a szakszlenget, pedig most jól jönne. Szóval nem tudtam elmagyarázni. Sebaj. Már amúgy is eldöntöttem, megkockáztatom, hogy megyek a magam feje után. A kockázati idő és pénz nem jelentős.
Egy szereléstechnikai tippet viszont had kérjek. Sorkapcsok. Mint kiderült, ez sem olyan egyszerű, mint hittem. Fotó:
Sorkapocsba a vezetéket úgy rögzítik, hogy belecsavarozzák. Különbség viszont, hogy az a sorkapocs már eleve rögzítetten része egy eszköznek (pld a jobboldali apróságok fixen be vannak forrasztva), vagy az eszköznek csak egy aljzat a része (középen a csapsorléc, ami be van forrasztva), és abba dugaszolható sorkapcsokat csatlakoztatnak (bal oldali részlet). A dugaszolós kivitel is létezik nem csak ilyen szélesben, hanem 2 vezetékesben is, de a nagyobb példányokról mellékeltem fotót, mert a jelleg így jobban felismerhető.
Nosza, filozom. Pár fotót felleltem neten szerelési szekrény belsőkről. Dugaszolósra éppen nem sikerült példát találnom, de ez csak eseti véletlen is lehet. Egy átlag szaki kényelmesebbnek tartja a fix modellt? Vagy a dugaszolóst tarthatják igazából kényelmesebbnek? Esetleg a dugaszolós szerelést felesleges körülményeskedésnek tartják?
Mi a szitu ez ügyben?
Köszönöm.
-
Szirty
őstag
válasz
#95092224 #904 üzenetére
Hali topsli!
Nyilván nehéz a felfogásom, de még mindig csak igen érintőlegesen van fogalmam róla hogy konkrétan mi is ez az eszköz és konkrétan mire való és mit tud. A kérdéseidre nem is igazán lehet választ adni, mert nem is igazán kérdések.
Persze beszélhetünk róla, mert miért ne? De ha semmi konkrét dolog nem hangzik el, akkor kevés információ tartalma lesz."Második szempont az volt, hogy semmiféle kevert ismeretet ne követeljen meg a felhasználása. Szét kellett választani, hogy a PLC-t is, és a számítógépet is csak a saját szakija programozza, és egymás munkájához ne kelljen érteniük."
Tehát lényegében nem bánod ha a titkárnők csavarhúzóval szaladgálnak.
A gyártók szoktak törekedni arra, hogy a kütyüik univerzálisak legyenek és bárki tudja használni pilótavizsga nélkül is. Van amikor nem sikerül ezt elérni.
Ha valami univerzális, akkor bonyolult lesz, ha viszont egyszerű, akkor korlátozott. (és itt nem a csapágygolyóra vagy a fakockára gondolok).
A két dolog rendszerint ellentmondásban van egymással így nem nagyon lehet mindkettőnek egyszerre megfelelni.
Ha valaki valamihez nem ért, akkor tanulja meg (vagy ne csinálja). És ez igaz az automata mosógép kezelésére is). -
Szirty
őstag
válasz
#95092224 #904 üzenetére
Szevasz topsli!
"Összefoglalva egy ethernetes jelvezeték konverter lesz. Fő szempont az volt, hogy olcsó legyen (áfás áron 20 rugó alatt marad)."
Ennél konkrétabban kellene. Így csak sejtem mi lehet ez.
"Szóval amin jár az agyam, hogy kifelejtettem-e valamit a listáról, amire még gondolhatnék, és ami sokat segítene majd a jövőben, hogy könnyebb legyen egy elkészített eszköznek piacot bővíteni."
Pl. hogy itt konkrétan mire is gondolsz.
"Ja igen, a célpiacok sorában nyilván nem szerepel majd az a cég, ahol egyben kipengetnek 100milcsit"
Az élet nem ennyire fekete és fehér...
-
#95092224
törölt tag
Szirty:
Elárulom, miért kérdeztem. Van egy project, ami tervezet szintjén elkészült (kész kapcsrajz, kész firmware folyamatábra, de még nincs sorozatgyártásban). Kicsit csücsül, ahogy az lenni szokott ("elküldtük a központba...", bla-bla-bla). Annyi a móka, hogy amíg csücsül, addig még faraghatok rajta elektronikai oldalon.
Összefoglalva egy ethernetes jelvezeték konverter lesz. Fő szempont az volt, hogy olcsó legyen (áfás áron 20 rugó alatt marad). Második szempont az volt, hogy semmiféle kevert ismeretet ne követeljen meg a felhasználása. Szét kellett választani, hogy a PLC-t is, és a számítógépet is csak a saját szakija programozza, és egymás munkájához ne kelljen érteniük.
Szóval amin jár az agyam, hogy kifelejtettem-e valamit a listáról, amire még gondolhatnék, és ami sokat segítene majd a jövőben, hogy könnyebb legyen egy elkészített eszköznek piacot bővíteni.
Régi PLC-knél azt alapértelmezettnek vettem, hogy ha "ködösítetten" van csak ledokumentálva valami (vagy egyáltalán nincs), akkor kell a saját szakija a PLC-nek, aki elektronikailag ismeri. Ha az az ember is elveszett már, akkor az egész munkagép egyébként is kuka, mert épp csak egyszer meghibásodik, és úgysem fogja megjavítani senki.
Amikre eddig gondoltam:
-Érzékelni tud feszültség impulzust 5V..30V tartományban alacsony áram terheléssel (ebben a tartományban van meg a worst case méretezés).
-Vannak fogyasztás mérő órák, azoknál tipikusan opencollector impulzusok vannak, azokat tudni fogom megszámlálni.
-Felhasználható lesz akár épületgépészetben 24V-os mágneskapcsolók behúzására is, ha valakinek arra fog kelleni.Ha akad valami tipped, mire lenne még jó gondolni, hálás köszönetem minden tapasztalt tanácsodért.
Ja igen, a célpiacok sorában nyilván nem szerepel majd az a cég, ahol egyben kipengetnek 100milcsit, és a legújabb PLC-ket fogják kompletten teleszórni modbus/ethernet konverterekkel, plussz a kész szoftver rendszert is egészben megveszik hozzá. Az a cég nem tud célpont lenni. De ugye nem csak ilyen cég van Magyarországon.
-
kazmer71
csendes tag
Kedves Fórumozók,
ha érdekel valakit, akkor itt van egy konkrét PLC-s munkalehetőség:
http://www.szabaduszo.com/spr.php?prazon=J63X -
Szirty
őstag
válasz
#95092224 #900 üzenetére
Helló topsli
"Az általánosat úgy értem, hogy magyarországi gyakorlatban (úgy egészében statisztikai átlag szintjén) mennyire komoly probléma, hogy valamilyen régi / olcsó / mit-tudom-én-miért-nem-jó típusú plc-t akarnak összekötni számítógéppel, és nem csak nincsen rá kiépített lehetőség, hanem szakember se tud rá javaslatot tenni."
Régi 10-20 évvel ezelőtti (tehát 10-20 éve kifutott) vezérlésekkel bizony előfordul ilyen probléma. A PC-vezérlő közötti kapcsolat főként azért szokott nehéz lenni, mert a hozzá szükséges szoftver már nehezen elérhető és ha meg is van, nem biztos hogy a mai PC-ken egyszerű elindítani 1992-es DOS-os szoftvert hogy még kommunikáljon is RS232-n.
Pláne hogy mai notebookokon már RS232 sincs, Windows alatt indított DOS session USB-s RS232-vel rendszerint szinte teljesen esélytelen, natív DOS-nak nem túl nagy barátja az USB..."Sőt, talán management szintjén is felvetődhet a probléma, hogy elmaradott a termelési logisztika. Az a probléma pld hamarabb kezdi majd el csípni a főnök szemét."
Ez teljesen általános. A menedzsmentet nem érdeklik a műszaki problémák részéletei. A műszaki problémákat meg kell oldani, lehetőleg ingyem és azonnal! "Ti azért vagytok" kb ez a hozzáállás.
Sokszor nehezen értik meg, hogy egy motorvédőt visszakapcsolni nem ugyanaz a probléma (műszakilag) mint pótolni egy PLC elveszett programját, amiről nincs mentés...
Az is nehezen szokott menni, hogy a műszaki problémák gyors és hatáékony megoldásához elengedhetetlen körülmépnyeket biztosítsák. (megfelelő szoftverek, eszzközök és anyagok). Azt szeretik ha megdrótozzuk és hadmenjen!Visszatérve a régi gépek problémájára:
Nem csak az a probléma, hogy 20 éves PLC-hez nincs szoftver vagy éppen kábel. Ha ezek vannak is, az akkor is gyakran gond, hogy a géphez nincs semmi dokumentáció, rajz. Nem lehet tudni hogy melyik PLC ki és bemenet mit csinál, stb. Ilyen körülmények között nehéz és hosszadalmas hibát keresni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Samsung Galaxy Tab S10 Ultra / 256 GB / 12GB RAM / 5G / Ezüst / Független / 2,5 év gyári garancia
- RTX 2060 6GB DDR6/ garancia/ ingyen foxpost
- DELL PowerEdge R620 10xSFF 128GB ECC RAM
- XPS 15 9530 15.6" FHD+ IPS i9-13900H RTX 4070 32GB 1TB NVMe ujjolv IR kam gar
- 27% számla! Ryzen 7700X / RTX 4070 Ti Super / 32GB DDR5 / 1TB NVMe / 800w GOLD! BeszámítOK
- Használt Számítógép!
- CHUWI Surpad Tablet 4G LTE Dual SIM 4/128GB - OUKITEL RT1 4/64GB 4G Dual SIM Android RUGGED Tablet
- Playseat Trophy fekete + Logitech G920 kormány eladó
- 10TB WD GOLD !!! WD102KRYZ (RECERTIFIED) eladó!!! Teljesen új, bontatlan, sok garral!!!!
- Funko Fantasztikus Négyes Láthatatlan Nő
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H510M i3 10105F 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700 8GB Rampage SHIVA Zalman 600W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RX 7600XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! Huawei P20 Lite/Huawei P20/Huawei P30 Lite/Huawei P30/Huawei P30 Pro
- iKing.Hu- Apple Macbook 13 M1 Pro Touchbar - 2020 - Használt, karcmentes, 22 töltés
- Samsung Galaxy A13 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest