Hirdetés

2019. február 17., vasárnap

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

(#7501) Tomika86 válasza Szirty (#7500) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Igen ezek megvannak.
OB35-be raktam ami a 100ms, és Cycle T#100MS.

Itt találtam egy videót ahol visszacsatolást készít a szimulációhoz: 7:40-nél azok a blokkok nekem nincsenek meg

(#7502) Szirty válasza Tomika86 (#7501) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Szia!

Ezek szerintem a modular PID control csomagban vannak, ami fizetős kiegészítő.

Nem kell neked feltétlenül.

(#7503) Tomika86 válasza Szirty (#7502) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

És ezt a szimuláció miatt rakta be ő?

(#7504) ratkaics válasza Szirty (#7497) üzenetére

ratkaics
(fanatikus tag)

Köszi! Megnézem.

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7505) F1DO

F1DO
(senior tag)

Sziasztok,

Aki most vágna bele (IT-s fejjel) ebbe az egész PLC témába azzal a konkrét céllal, hogy PLC programozónak álljon valamelyik ipari cégnél hol merre érdemes hozzáfognia, tanulnia?
A cégeknél ahogy néztem (illetve amiknél jó lenne elhelyezkedni) leginkább Siemens Simatic rendszerek vannak.

Előképzettségként villamos ipar melyik ágát kellene ismerni, illetve milyen gyakorló starter kit-et érdemes beszerezni ilyen cél tekintetében?

"Ha minden ésszerû lenne a földön, akkor nem is történne semmi érdekes..."

(#7506) Tomika86 válasza Szirty (#7502) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Szia!

Lehet hülye kérdésem lesz az FB58 blokkal kapcsolatban, de:
Kimeneteknél:
- LMN: %-ban
- Impulzus kimenet, a megadott periodus idővel, és a kitöltési tényező változik ahogy az LMN is %-osan
- PV kimenet: %ban a bemeneti PV jel???
Bemeneteknél:
-SP: egy hőmérséklet szabályozónál az alapjel (ezt adom meg mondjuk az operátor panelen, hőfokként)???
-PV_IN: PT100-as rákötve egy analóg bemenetre, és annak az értéke átalakítva REAL típusra???
-PV_PER: PT100-as rákötve egy analóg bemenetre, és direktben feldolgozza hőmérsékletként???

Teljesen mindegy hogy hőmérsékletről, vagy fordulatszámról, vagy levegőnyomás szabályozásról van szó?
Tehát ha SP-ben 125,0 Celsiust adok meg, akkor ha a PT100-as a PV-PER bemeneten van akkor addig szabályozza az impulzus kimenettel a fűtőtestet, amíg el nem éri a PT100-as a 125,0 Celsius fokot?
Tehát az SP és a PV teljesen mindegy milyen mértékegység?

Jól gondolom?

Köszi!

(#7507) Szirty válasza F1DO (#7505) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

"Tehát az SP és a PV teljesen mindegy milyen mértékegység?"

Tulajdonképpen mindegy, de nagyon fontos hogy egyforma dimenziónak kell lenniük.
Célszerű azonban normalizálni az értékeket pl. %-ra mert beavatkozó értékként az eredeti mértékegység nem mindig értelmezhető.
Ez bármilyen mérés (nyomás, hőmérséklet, vagy bármi) esetén a méréstartomány százaléka lesz. Így már egyformán kezelhető és a PID beavatkozó értéke is % lesz.

Ha a PID-nek közvetlenül egy analóg bemenet értékét adod meg (akár a PIW periféria címet) akkor a PV_PER és PVPER_ON segít a normalizálásban.
Ha folyamatos szabályzót használnál, akkor a kimeneten a beavatkozó jelet közvetlen analóg kimenet számára az LMN_PER kimeneten kapnád megfelelő paraméterezéssel.

(#7508) Tomika86 válasza Szirty (#7507) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

A periféria bemenetet hogyan alakítja át %osra? Mi alapján veszi a maximumot? Vagy mit jelent a 100%?

Ha teszem fel a PV_IN bemenetre hőmérsékletre alakított értéket adok, akkor az SPre is hőmérséklet értéket írok, ez így működne nem? A pulzus generátor kimenettel pedig a PLC 1 digitális kimenetét kapcsolgatnám, amin a szilárdtest relé van es az kapcsolgatja a fűtőszálat.

Ez ebben a formában működne?

(#7509) Szirty válasza Tomika86 (#7508) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Szia!

Alapvetően ez a szabályzó hőmérséklet szabályzásra való, így célszerűen C és F fokkal dolgozik ha hőmérő bemenetet használsz.De ez is állítható hogy melyik legyen.
A periféria konverzióra akkor van szükség ha a mérést távadó valósítja meg és nem hőmérő bemenet.

Nem tudok most mélyebben belefolyni, de erről maga a Step7 is telepít doksit a gépre, amit alap esetben a start menüben megtalálsz.
A PDF neve: S7tmpcob.pdf

a "Process Value Options (PVPER_ON)", "Process Value Format Conversion CRP_IN (PER_MODE)" valamint "Process Value Normalization PV_NORM (PF_FAC, PV_OFFS)" c. részeknél nézz szét.

(#7510) Tomika86 válasza Szirty (#7509) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Köszönöm!

(#7511) F1DO válasza F1DO (#7505) üzenetére

F1DO
(senior tag)

:F :F :F :F

(#7512) crucified válasza F1DO (#7511) üzenetére

crucified
(kvázi-tag)

Szia, lásd pl. #7452 és #7453.

(#7513) spkkill válasza F1DO (#7511) üzenetére

spkkill
(kvázi-tag)

Szia!

Ha érvényesülni szeretnél a munkaerőpiacon ,akkor mindenképp ajánlott az ipari elektronikák és technológiák ismerete. PLC-sként sokszor be kell bizonyítanod ,hogy a hiba nem nálad van,mindenre rá tudják fogni,hogy PLC probléma.Ebből kiindulva alapvető szinten nem árt ha van egy kis rálátásod a pneumatikus és hidraulikus rendszerekre is. Gyakorlásra manapság egy S7-1500 starter kit a legaktuálisabb. A tudásod fogja érdekelni a leendő munkaadód,nem pedig a papírjaid.

Megbízhatóságom: http://prohardver.hu/tema/kivel_erdemes_uzletelni_topic_3/keres.php?stext=spkkill&submit=

(#7514) F1DO

F1DO
(senior tag)

Köszönöm a válaszokat!

(#7515) KLR

KLR
(újonc)

Sziasztok.

WinCC flex projekt migrálási problémával küzdök.

Egy régebbi gép projektjét szeretném migrálni WinCC flex 2008 SP5-re vagy TIA V13-ba. Az eredeti projekt WinCC flex 2007-ben készült, OP77A a kijelző. Mivel nagy a generációs és verzióbéli különbség, az SQL Server miatt a projekt direkt nem migrálható. Először migrálni kell 2008 SP2 / SP3 az eredetit, majd azt be lehet olvasni az 2008 - SP5-be.
Virtuális gépre telepítettem XP-t meg meg WinCC flex 2008 SP2, projekt beolvasva minden gond nélkül. Nincs hibajelzés, működik a szimuláció is. Az új példányt átmásoltam és megpróbáltam megnyitni Win10 x64 alatt WinCC flex 2008-ban, de beolvasás közben ezt a hibát kapom:

"Error : Final conversion steps failed. Save has been disabled by WinCC flexible. Please contact technical support. System.InvalidOperationException: The culture name 'sr-SP-Latn' is invalid. It cannot be mapped!
at Siemens.Simatic.Hmi.Utah.Common.Services.CultureMappingService.MapCultureName(String cultureToMap)
at Siemens.Simatic.Hmi.Utah.Text.BaseText.Siemens.Simatic.Hmi.Utah.Text.ITextRepair.Repair(ICultureMappingService mappingService)
at Siemens.Simatic.Hmi.Utah.Common.Services.CultureMappingService.MapCultureTables(IContext context, Type type)
at Siemens.Simatic.Hmi.Utah.Text.RepairTexts.Repair(IContext context, Boolean wasConverted, IList conversionInfo, IList openInfo)
at Siemens.Simatic.Hmi.Utah.Database.DatabaseItem.HandleProjectOpened_RepairServices(Object sender, HmiObjectEventArgs args)"

A belvasás után nem láthatóak a képernyők, majdnem az ősszes opció a menükben szürke és nem lehet menteni se. Az eredeti projektben három nyelv van: angol/német/szerb.

Szeretnék segítsséget kérni. Van-e valakinek megoldása?

(#7516) mcwizard válasza mcwizard (#7495) üzenetére

mcwizard
(lelkes újonc)

Sziasztok!

A Step7 professional combo v15 license megoldotta a problémát. License upgrade óta ismét fut a 2 szoftver egymás mellett.

Üdv,

(#7517) Tomika86

Tomika86
(fanatikus tag)

Sziasztok!

Egyenlőre csak elméleti síkon kérdeznék.
Van egy vákuumszivattyú ami danfoss frekvenciaváltóval ellátott, plc analóg kimenet állítja a fordulatszámát.
4-20mA-es mérőóra van egy 1m3-es tartályon.
Hogyan lehet kivitelezni a vákuum megfelelő értéken tartását?

Egy egyszerű PID szabályozó megfelelő lenne?

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#7518) n0rbert0 válasza Tomika86 (#7517) üzenetére

n0rbert0
(senior tag)

Szia.
A PID egy zárt hurkú szabályzó azaz kell neki visszacsatolás a rendszerből. A te esetetben ez a vákuum um nagysága lenne, magyarul a tarályodra fel kellene szerelni egy vákuummérőt.

(#7519) Tomika86 válasza n0rbert0 (#7518) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Ezt írtam hogy lenne a tartályon egy 4-20mA-es mérő óra

(#7520) n0rbert0 válasza Tomika86 (#7519) üzenetére

n0rbert0
(senior tag)

Bocsi, félre olvastam azt hittem a frekvenciaváltót szabályzod 4-20mA-al. Ez esetben igen a PID megfelelő erre a feladatra.

(#7521) And válasza Tomika86 (#7517) üzenetére

And
(PH! kedvence)

Megfelelő kivitel esetén maga a Danfoss-frekvenciaváltó is képes megoldani ezt a feladatot. Ha rendelkezik belső PI(-D) szabályozóval és szabad analóg bemenetekkel (0-10V / 4-20mA) az alap- és ellenőrző jelekhez, akkor nem szükséges hozzá külső vezérlő vagy szabályozó egység.

(#7522) Tomika86 válasza And (#7521) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Nem tudom még a frekvenciaváltó pontos típusát. Illetve hibaüzeneteket is meg kell jelenítenem a plcvel( Unitronics Jazz HMIvel egybeépített plc)

Esetleg valami példaprogram vagy leírás található valahol hogy mire kell ügyelni a megvalósításnál. Vagy mit nem szabad csinálni😀

(#7523) Tomika86 válasza n0rbert0 (#7518) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Frekiváltónak 0-10v lenne a plctől. 4-20mA meg a nyomástávadó

(#7524) KLR válasza Tomika86 (#7522) üzenetére

KLR
(újonc)

Szia. Az összes Danfoss frekiváltóban van PI/PID szabályzó, meg legalább két analóg bemenet.
Több lehetőséged van:
- 4-20 mA visszacsatolás a frekiváltóra, belső PID és belső megadott érték. Jazz indít/leállít az előfeltételek/periféria alapján.
- 4-20 mA visszacsatolás a frekiváltóra, belső PID, Jazz küldi a megadott értéket és indít/leállít az előfeltételek/periféria alapján.
- 4-20 mA visszacsatolás Jazz-re, az egész aplikáció Jazz-ben, frekiváltó csak végrehajtó szervként vezérelve 0-10 V jellel.

Az első verzió elemegy Jazz nélkül is, ha nem szükséges külső feltételek lekezelése, szelepek vezérlése, stb.
Második esetben Jazz-en keresztül változtathatod a megadott értéket (előfeltételek alapján, távvezérlés, stb)
A harmadik eset lehetőséget ad a megadott érték mellett a PI/PID szabályzó paraméterek változtatására is magán a Jazz-en vagy távolról (pl. GPRS).

(#7525) Tomika86 válasza KLR (#7524) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Köszi. Januarban visszatérek rá.

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket mindenkinek!

(#7526) mcwizard válasza mcwizard (#7344) üzenetére

mcwizard
(lelkes újonc)

Sziasztok!

Az időszinkronizálós problémámra sikerült megtalálni a megfelelő beállítást. Gondoltam leírom, hogy megmaradjon az utókornak. A CP kártyában kell az időszervert beállítani, de a CPU ugyanezen beállítási ablakában be kell pipálni egy checkbox-ot: KÉP
A következő fórumbejegyzés vezetett rá a dologra: LINK
Őszintén szólva én eddig úgy gondoltam, hogy ha ezt a checkbox-ot bepipálom, akkor a CPU a saját idejét állítja be a többi eszköznek és a HELP sem győzött meg ennek ellenkezőjéről...
Na mindegy, mindig tanul valamit az ember. :)

Kellemes ünnepeket mindenkinek!

[ Szerkesztve ]

(#7527) crucified

crucified
(kvázi-tag)

Sziasztok, SimoCom A programmal dolgozott már valaki? Egy POSMO motort szeretnék diagnosztizálni ezen keresztül.

Köszönettel előre is

(#7528) Fortitude444

Fortitude444
(újonc)

Sziasztok!

Most telepíteném wincc flexible 2008-at számítógépemre (win7(virtuális), 64bit), de csak a 32bites telepítője van meg..

Szednem kell le egy 32bites oprendszert, vagy ez a verzió megvan 64bitesben is? esetleg valaki egy megbízható letőltőlinket tudna dobni? :D

(#7529) Tomika86

Tomika86
(fanatikus tag)

Sziasztok!

Kezd összeállni a kép a vákuumszivattyúval kapcsolatban.
Amit tudok:
- 2db 11kw-os vízgyűrűs vákuumszivattyú Danfoss frekvenciavaltóval. Alapjel 4-20mA, tényleges fordulatszám 4-20mA
- 1m3 puffertartály, rajta nyomásmérő 4-20mA

Unitronics V130 plc bővítő modullal.
A feladat hogy a puffertartályban mindig legyen megfelelő értékű vákuum, amit távolabb használnak el.
A Pid szabályozást félretenném, és a következőt gondoltam:

- A nyomásmérő óra analóg jelét "mbar" értékre alakítanám
- A frekvenciaváltókhoz tartozó analóg kimenetet %os értékben használnám a programban, tehát 0%-0Hz 100%-50Hz
- Nyomás határokat képeznék
Ha -900mbar vagy ennel nagyobb y vákuum akkor a szivattyú 0% és Állj parancs
Ha -800-900mbar akkor 20%
Ha -600-800mbar akkor 25%
Ha -400-600mbar akkor 50%
Ha -200-400mbar akkor 75%
Ha 0-200mbar akkor 100%

A második vákuumszivattyú pedig kapcsoljon be ha a vákuum értéke több mint 2percig 0-400mbar között van.

Az értékek nem fixek, csak az érdekelne hogy ez igy működőképes-e a valóságban?

Persze ezen felül még sokminden van a programban.

Köszönöm

(#7530) PHM válasza Tomika86 (#7529) üzenetére

PHM
(PH! addikt)

Ha tartósan alacsony fordulaton járhat, szükség lehet kényszerhűtésre
a szivattyú motornál.
Szvsz működhet a dolog.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7531) Tomika86 válasza PHM (#7530) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Jelen üzemünkben egy másik vákuumszivattyúnk működik. 2db 4kW-os motorral.
Ezt figyelve nem sokat megy, elég hamar megvan a vákuum és leáll a szivattyú.

Az új üzemben ahol a 2db 11kW-os motor lesz, szerintem nem lesz gond vele.
Külső hűtőköre lesz jeges vízzel a vákuum szivattyúnak. A motor frekvenciát pedig nem viszem le annyira hogy ne legyen hűtése. Amiket írtam értékek, nem fixek. (Akár a plc kijelzőjén módosíthatóvá is tehetem ezeket az értékeket)

Az elvre lennék kíváncsi, hogy működik-e így, illetve milyen buktatói vannak?

Természetes nem írtam, de van elég sok biztonsági rész is még. Motorokban termisztor, 2db hőmérő, frekvenciaváltók OK jel. Ezeket mind figyelembe venném még.

Köszönöm!

(#7532) Szirty válasza Tomika86 (#7531) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Szia!

Működhet.
A buktató az hogy lépcsőzetes ingadozás lesz a nyomás értékben. Hogy ez gond vagy nem, azt a technológia dönti el.
A másik buktató hogy nehezebb lesz megírni a programot rá, mert figyelned kell hogy a határérték sávok ne kerüljenek egymással átfedésbe és ne legyen közöttük lefedetlen rés.
A beállítása is körülményes lesz a sok megadható érték miatt.

Ha már úgy is fokozatmentes a beavatkozó jel és a mérés, ésszerűbb lenne talán egy arányos szabályzást csinálni (P).
Ehhez nem kell feltétlen a beépített PID-et használni, egyszerűen kivonod egymásból a beállított (tartani kívánt) nyomást és a mért nyomást, azt megszorzod egy értékkel (amit célszerű állíthatóvá tenni (gain)) az eredményt meg küldheted az analóg kimenetre. Legfeljebb kell még egy korlát hogy ne menjen 0 alá és 100 fölé.

(#7533) Tomika86

Tomika86
(fanatikus tag)

Szia!

A vákuum értéke nem annyira fontos, -0.7bar megvan tökéletes, ha -0.6 vagy -0.8 nem gond.

Utána jarok.
Unitronics érdekes. S7hez szoktam hozzá, de nem okozhat gondot.

Köszönöm

(#7534) Tomika86 válasza Szirty (#7532) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Helló

Ha a P szabályozóval oldanám meg a feladatot, tehát Mért érték-Alapjel és ezt szorzom az erősítéssel.

Ha a kijelzőre kiteszem az alapjelet és a tartálynyomást akkor mit kell tennem ha a vákuum maximumon van és kisebb alapjelet állítok be ? Ekkor negatív lesz a kimenet, ezt hogy szűrőm ki? Figyelem az értékét és 0nál vagy alatta a kimenetre 0át adok ezekben az esetekben?

Köszi

(#7535) moseras válasza Tomika86 (#7534) üzenetére

moseras
(tag)

Üdv!

Figyelem az értékét és 0nál vagy alatta a kimenetre 0át adok ezekben az esetekben?

Szirty ezt írta:

Legfeljebb kell még egy korlát hogy ne menjen 0 alá és 100 fölé.

Imi.

(#7536) Tomika86 válasza moseras (#7535) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Igaz.
Bocsi

(#7537) molntomi

molntomi
(lelkes újonc)

Sziasztok!

Szinte biztos, hogy volt már kérdés amit leírok, de egyszerűen már nincs több ötletem, néztem a siemens fórumát már, más fórumokat, jelenleg is a SIMATIC HMI Device TP 177A, TP 177B, OP 177B (WinCC flexible) Operating Instructions doksiját bújom, keresve a megoldást, de próbát teszek hátha van ötlet a problémámra.

Kérdés:

Adott egy TP177A 6" kijelző, transferelni szeretnék rá, de egyszerűen nem találja a PG az eszközt.
Kapcsolat a PLC-vel:

MPI kábellel kapcsolódnék hozzá, próbáltam már MPI/PROFIBUS/Auto beállítást is a Set PG/PC Interfacen, egyszerűen semmi.

A HMI-n a transfer beállításoknál MPI van beállítva, 1 address, Enable Channel 2. (De itt is végigpróbáltam minden variációt).

Transfer elindítva a HMI-n, de semmi sem történik, elindítva a jelszó felülírása után kilép és panaszkodik, hogy nem találja az eszközt.

Erre a kijelzőre régebben még sikerült transferelnem (kb. 1 éve).
Valami ötlet valakinek? Vagy egy leírás?
Előre is köszönöm.

(#7538) Tomika86 válasza molntomi (#7537) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Szia!

PPI névre hallgat a kábel. Én azzal programozom.
[link]

(#7539) Szirty válasza molntomi (#7537) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Olyan kábel és beállítás kell, amilyen buszra dugtad.

Abból amit leírtál én azt látom, hogy a TP177A profibuszon van, te meg MPI-re kapcsolódsz a PC-vel!

Nem jó! Dugd át a PC interfészedet a profibuszra és úgy próbálkozz! :)

(#7540) molntomi válasza Szirty (#7539) üzenetére

molntomi
(lelkes újonc)

Köszönöm a választ, de mint írtam, ezeket a lehetőségeket és a variációjukat már körbejártam, nem hozott megoldást.

(#7541) Szirty válasza molntomi (#7540) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Nincs esélyed hogy kapcsolatba kerülj a HMI-vel ha az profibuszon van te meg MPI-n próbálkozol (nem csak beállítást tekintve, hanem fizikailag IS).

"Köszönöm a választ, de mint írtam,"

Nem írtál arról hogy mi mivel hogyan van összekötve.
Annyit lehet látni, hogy profibus DP profil van beállítva, ennek ellenére MPI kábelt próbálsz és MPI van a HMI-n beállítva.

(#7542) molntomi válasza Szirty (#7541) üzenetére

molntomi
(lelkes újonc)

Igazad van, elnézést, nem teljes a kifejtés, MPI/DP-n próbálkozok.

PG-n:

Eredeti Siemens kábel.

Emellett és a PLC mellett a Profibus hálózaton van még 3 eszköz.

[ Szerkesztve ]

(#7543) Szirty válasza molntomi (#7542) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Sajnálom, azt hiszem nem tudok segíteni.
Vagy MPI, vagy DP amellett hogy egy interfész tudja ezt is meg azt is, beállítás kérdése hogy vagy csak MPI vagy csak DP. De utána szigorúan csak az egyik. Esetleg én értek félre valamit...
A képet sajnos nem tudom értelmezni (félre ne érts, ez csak annyit tesz hogy nem tudom mit ábrázol).

(#7544) regenyid válasza molntomi (#7542) üzenetére

regenyid
(lelkes újonc)

Szia,

Szirtynek igaza van.
Először is határozd meg a PLC interfészt, hogy MPI vagy DP-t szeretnél használni, majd eszerint állítsd be a HMI kommunikációt is, majd ezt követően a "Set PG/PC interface"-en belül állítsd át a PG adatperét annak megfelelően amit megadtál a PLC és a HMI esetében.. Ha ez megtörtént, monitorozz rá a BUS-ra az "Accassible Device" ikonnal, és ott már látni fogod hogy mit lát a PG-d a Profibus-on vagy épp az MPI-on.

www.rdelectronic.hu

(#7545) molntomi válasza Szirty (#7543) üzenetére

molntomi
(lelkes újonc)

Sziasztok,

Végül sikerült összehozni, pár mondatba és képbe összefoglalva ami engem összezavart.

Kijelzőn a Transfer settings-nél csak MPI-t lehet beállítani, hiába Profibus-on kommunikál, ez az ami összezavart, hogy most még is melyik kommunikációt használja.

(elnézést a képminőségéért)

Hiába is próbálkoztam mindennel, a Set PG/PC interfésznél a Properties-be a kommunikáció elvolt állítva (nem tudom miért). Standard-re állítva már transferelhettem is a Projectet, ezt eddig nem állítottam, itt volt az ideje belenézni.

"A képet sajnos nem tudom értelmezni (félre ne érts, ez csak annyit tesz hogy nem tudom mit ábrázol)."
A kép a Siemens PG hátulján lévő csatlakozási módokat jelöli, itt az MPI/DP egybe van.

Köszönöm a segítségeket!

[ Szerkesztve ]

(#7546) Szirty válasza molntomi (#7545) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Szia!

Örülök hogy sikerült!

"...itt az MPI/DP egybe van."

Azért van egyben, mert az interfész tudja az MPI-t és a profibus DP-t i. De egyszerre csak az egyiket (amelyiket beállítod neki).
Ugyanígy (és ugyanezért) pl. az S7-300 CPU 315-2 DP PLC-n is a bal oldali interfész tud MPI-t és DP-t is. De ha DP-re van beállítva akkor azon MPI kommunikáció nem fog menni és viszont (már eleve eltérő adatsebesség az alapértelmezés a kettőnél).

(#7547) xonqreak

xonqreak
(újonc)

Sziasztok,

Látva a világ exponenciális fejlődését el kell indulnom egy új irányba, úgy döntöttem meg szeretném tanulni szabadidőmben a PLC programozást, azonban szükségem lenne olyan leírásokra, tudásanyagokra amelyekből biztos alapokra lehet szert tenni.

Olvasva a korábbi hozzászólásokat találtam forrást, de érdekelne a véleményetek, és a segítségeteket szeretném kérni.

Mit ajánlotok a teljesen kezdőknek, miként érdemes elindulni a PLC programozás rögös útján?

A forrás: PLC PROGRAMOZÁS AZ IEC 1131-3 SZABVÁNY SZERINT

A segítségetek köszönöm!

Az okos emberek megoldják a problémákat, a zsenik pedig megelőzik őket. (Albert Einstein)

(#7548) tajberOne

tajberOne
(újonc)

Sziasztok!

Lehet, hogy off bocsi, de az előttem szólóval egybevág! Az elmúlt időszakban komolyan megérett bennem, hogy PLC programozással gépipari automatizálással szeretnék foglalkozni!
Találtam is Gödöllőn (SZIE) képzést, ami ezt oktatná, A Festo berkein belül igaz nem occsó!
[link]
[link]

Nekem gépészmérnöki végzettségem van ugyan, de megéri erre a képzésre ekkora önköltséget bevállalni, tudnám a megszerzett tudást hasznosítani, illetve építkezni rá, a leírás szerint igényes lehet a képzés?

Válaszotokat köszi előre is :R :R :R :DD

[ Szerkesztve ]

(#7549) crucified válasza xonqreak (#7547) üzenetére

crucified
(kvázi-tag)

Szia, fentebb egy csomó véleményt találtok ezzel kapcsolatban. Az biztos, hogy villamos ismeretek kellenek hozzá elsődlegesen, meg sok gyakorlás és szerencse.

(#7550) tajberOne válasza crucified (#7549) üzenetére

tajberOne
(újonc)

Igen, néztem visszamenőleg a hozzászólásokat a teljesség igénye nélkül, de erről a képzésről nem találtam semmit! Villamos tudásom van ugyan, de bővíteni kell nyilván az ismereteket!

(#7551) elektrozsiba

elektrozsiba
(újonc)

Sziasztok!

SOS-ben nem lenne valakinek Moeller Easy PLC-hez programozó szoftvere ami még XP-n fut? :)

Meghalt a "szervizes" laptop es persze vitt mindent..., progam viszont kellene.

Előre is köszönöm!

(#7552) H.Bencike

H.Bencike
(fanatikus tag)

Sziasztok!
Két kérdésem lenne amiben örülnék ha tudnátok segíteni!
Ez első, a OB-FC-FB viszonyok egymáshoz. Az világos hogy az OB hívhat FC-t és FB-t is, viszont az FC hívhat FB-t? Vagy fordítva? Programfutás szempontjából melyik előnyösebb? Vagy nincs hatással rá?
A második, amikor lokális változókkal programozok akkor a programban használt számlálók/időzítőknek(C1-T1) lehet lokális változóterületet kijelölni? Ha igen melyiket? Illetve a merkerek lokális vagy globális változónak minősülnek?

Üdvözlettel, Beni

LG G3

(#7553) H.Bencike válasza H.Bencike (#7552) üzenetére

H.Bencike
(fanatikus tag)

Lemaradt hogy S7-300-ról lenne szó, Step7 programmal!

LG G3

(#7554) Szirty válasza H.Bencike (#7552) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

Szia!

Némi infó itt:
Blokk hívás, változók és paraméter átadás
Az S7 PLC programozása

Néhány kérdésedre rövid válasz:

"az FC hívhat FB-t? Vagy fordítva?"

Igen, és fordítva is

"Programfutás szempontjából melyik előnyösebb?"

FB-t akkor érdemes használni ha a blokknak kell saját "nem felejtő" változó terület (ez egy DB blokkban valósul meg).

"A második, amikor lokális változókkal programozok akkor a programban használt számlálók/időzítőknek(C1-T1) lehet lokális változóterületet kijelölni?"

Itt nem tudom pontosan mire gondolsz.
A Timer és Counter utasításnak adhatsz át lokális változóban adatot és hajlandóak is abba adatot belerakni.
De maga a timer és counter mindig globális adatterületen van.
Ugyanakkor nagyon fontos (és sokan elkövetik azt a hibát hogy ezt rosszul értelmezik) a lokális változók (TEMP) minden adatot elfelejtenek ahogy a blokk lefutott.
Ezért ökölszabály, hogy egy blokkon belül ha TEMP változót használsz, akkor MINDIG értéket kell adni mielőtt a tartalmát felhasználod!
Ha tehát mondjuk az FC100-ban a #Value változóba beírsz egy értéket, majd hagyod lefutni a blokkot, akkor legközelebbi ciklusban a #Value változó memóriaszemetet fog tartalmazni.
Illetve meg is maradhat benne az érték, ha a többi blokk nem bántja a saját lokális változó területét (TEMP).
A dolog magyarázata az, hogy az összes blokk ugyanazt a stack memóriaterültet használja a saját TEMP változóinak a tárolására.

"Illetve a merkerek lokális vagy globális változónak minősülnek?"

Természetesen globális. Ha az egyik blokkban mondjuk bekapcsolod az M10.6-os merker bitet, a többi blokkon belül is azt tapasztalod hogy be van kapcsolva.

(#7555) H.Bencike válasza Szirty (#7554) üzenetére

H.Bencike
(fanatikus tag)

Szia!
Köszönöm a válaszokat, már minden világos számomra!
A linkeken megtaláltam mindenre a megoldást, nagyon hasznos volt!

LG G3

(#7556) villamos bá

villamos bá
(újonc)

Sziasztok!

Volna egy érdekes kérdésem. Létezik -e olyan státuszbit vagy flag a PLC-kben, ami abban az esetben tud tájékoztatólag szolgálni a programozónak, ha a flashmemória tartalma megváltozott, újraírták, módosítás történt rajta? Ha számszerűen is informál a módosítások pontos számáról, esetleg még a rácsatlakozott gépről adatot is szolgáltat, az még jobb lenne, de ez már csak a hab lenne a tortán. Ha ez nem megoldható, hogyan tudnék valami hasonló figyelést megvalósítani? Siemens S7 1200 és Keyence KV moduláris plc-k előnyben.
Köszi előre is! További szép estét kívánok!

(#7557) Szirty válasza villamos bá (#7556) üzenetére

Szirty
(Topikgazda)

A kérdésed pontosítást igényel.
A memória tartalma a leggyakrabban PLC ciklusonként is változik (tehát másodpercenként több százszor).
Persze nem a flash, de kikapcsoláskor a RAM-ot szépen beletapossa a flash memóriába.

Mi a kérdés mögött rejlő cél?

(#7558) villamos bá válasza Szirty (#7557) üzenetére

villamos bá
(újonc)

Szia Szirty!
Igen, kicsit félreérthetően fogalmaztam, köszönöm a kiigazítást! :)
A cél az lenne, hogy csekkolhassam, hogy módosította e más az alapprogramot rajtam kívül. Teszem azt egy általam konstatált paraméter megváltozik egy memóriacímen(konstans érték), amit user szinten nem lehet módosítani a gépen (Pl.: HMI-ről) csak a programba belenyúlva. Ezt a tényt szeretném valamiképpen visszajelezni magamnak.

[ Szerkesztve ]

(#7559) Tomika86 válasza Szirty (#7557) üzenetére

Tomika86
(fanatikus tag)

Szia!

A Wincc flexible recipe view témakörrel kapcsolatban kérdeznék.
Milyen esetben NEM történik meg a PLC be áttöltés? (a téma végén ezért van a script, ha 4 akkor sikeres az áttöltés).
Összehoztam egy egyszerű recept kezelést, amiben 4 értéket töltök át a PLC-be, ezzel egyidőben a datarecord nevét is másolom(ez mutatja hogy melyik adatok vannak éppen a PLC-ben). De ugye itt jön ami az írásodban van, hogy a neve módosul, de a TAG-ek értéke mégse kerül a PLC-be. Ez érdekelne, hogy mikor történhet ez meg.

Köszi!

(#7560) spkkill válasza villamos bá (#7558) üzenetére

spkkill
(kvázi-tag)

Szia!
Szerintem a legegyszerűbb ha elmented az aktuális programot a saját gépeden és mikor kíváncsi vagy csinálsz egy komparálást. Ha valamelyik változót vissza is írták eredeti értékre akkor is az időbélyeg megváltozik,ami a TIA-ban amint online csatlakozol ki fog bukni. Ha HMI-n akarod kijelezni akkor csinálj egy képet amin csak kijelzed a számodra fontos értékeket egy outuput io field-ben.

Megbízhatóságom: http://prohardver.hu/tema/kivel_erdemes_uzletelni_topic_3/keres.php?stext=spkkill&submit=

(#7561) dugo_

dugo_
(PH! kedvence)

Sziasztok!

Nem nagyon merül fel a topikban a bérezés, én feldobnám most, hogy legyen valami támpontom.

Friss 51 523 01-es OKJ-s papírral, félkész gépész BSc-vel, angol középpel, német konyhanyelvvel, több, de rövid ideig tartó gyártásos, megmunkálásos, tervezéses munkatapasztalattal Budapesten és környékén milyen bruttó/nettóra érdemes alkudni azoknál a cégeknél, ahol egyáltalán felmerül kezdő PLC programozó munkakör és megelégszenek középfokú végzettséggel?

Van egy elképzelésem, plusz egy részben szubjektív viszonyítási alapom a jelenlegi technikusi béremhez képest, de így pár interjú után érdekelne, hogy én vagy a piac van teljes tévképzetben... :D

(#7562) spkkill válasza dugo_ (#7561) üzenetére

spkkill
(kvázi-tag)

Szia! Sok tényező befolyásolja:mekkora cég,milyen minőségű munkát várnak el,műszakok száma,pótlékok,jutalom,juttatások.... Az én véleményem,hogy bruttó 5-600ezer ft reális,napi 8óra,1 műszak.
Viszont hallottam már budapesti plc-s cégről akik bruttó 300ezerét foglalkoztatnak "PLC programozókat".

Kíváncsi lennék a te elképzelésedre.

[ Szerkesztve ]

(#7563) dugo_ válasza spkkill (#7562) üzenetére

dugo_
(PH! kedvence)

Br. 400 az elképzelés, br. 300 az ajánlat. Előbbi szerintem nem elrugaszkodott és pont annyi előrelépés lenne, amiért már megéri munkahelyet váltani. Utóbbit pedig szimplán már meghaladtam a jelenlegi helyen (11 hónap a mostani munkaviszony, tehát nem is sokéves tapasztalatot fizetnek) és nem is érzem helyénvalónak az elvárt munkáért.

8 órás, 1 műszakos állásokat néztem.

[ Szerkesztve ]

(#7564) byte-by válasza villamos bá (#7558) üzenetére

byte-by
(tag)

halo

sajnos nekem csak omron megoldásom van, de azért leírom, hátha van hasonló lehetőség a siemens-ben, vagy egyéb vezérlő típusban.

mi úgy oldjuk meg, hogy az A090 BCD Array (4 Word) tartalmaz egy date_and_time formulát ami az utolsó
program betöltés dátumát-idejét mutatja.
ezt figyeljük adatgyüjtő hálózaton keresztül és ha megváltozik akkor pontosan tudjuk, hogy valaki belenyúlt.

azt sajnos pont akkor nem tudjuk ki volt, de az azért könnyen kideríthető, mivel akárki nem tud a közelébe kerülni.
mellesleg van programverzió kezelő adatbázisunk, így tudjuk kezelni a változásokat.

[ Szerkesztve ]

(#7565) rsf válasza spkkill (#7562) üzenetére

rsf
(senior tag)

Én meg katáztató cégekről hallottam.
Nem semmi ami megy a hazai Kft-knél. Nem fizetnek jól azt is feketén/szürkén..
Tisztelet a kivételnek. Bár látszik némi javulás.
Pár ember kilépése komoly anyagi veszteséget jelent a cégeknek.
A mai fiatalok meg fel sem fogják. Azt mondják, hogy úgysem érik el a nyugdíj korhatárt.
Erre azt szoktam mondani nekik, hogy akkor imádkozzanak, hogy nehogy elérjék! :)
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7566) spkkill válasza dugo_ (#7563) üzenetére

spkkill
(kvázi-tag)

Nem valami kecsegtető ajánlat a 300. 10éve egy mezei BP.-i villanyszerelőnek jó fizetés volt.
Felénk betanított gépkezelőt nem találni ennyiért.

(#7567) byte-by

byte-by
(tag)

halo!

általában nem foglalkozom pénzzel fórumokon, de muszáj vagyok hozzászólnom.

sajnos Magyarországon jellemző, hogy az emberek (nagy általánosságban, persze kivétellel)
kevésre tartják a munkájukat, alacsony bérszintben gondolkodnak, nem mernek kérni, stb.
a probléma, hogy elmennek egy multihoz, vagy akár egy kkv-hez és utána szidják mert kevés a pénz, alacsony a megbecsülés, ilyesmi.
elfelejtve, hogy az adott munkát ennyiért vállalták. a vásár kettőn áll.
én magam igyekeztem tudatosan kilépni ebből a rossz irányból.
igaz, megtehetem, vannak referenciáim ki is használom.

visszatérve a feldobott példához.
plc programozó munkakörben a br 300 az ló...asz.
de.
ha nincs tapasztalatod, úgy érzed fejlődnöd kell, kezdő vagy, kell a pénz, stb. akkor menj el dolgozni és
ha szereztél tapasztalatot, nem lehet zavarba hozni plc -vel, magabiztosan tudsz programozni
utána kereshetsz más munkahelyet. ma rengeteg cég keres plc-t. (is)
lelkiismereti problémákat ne okozzon ez az eljárás, mert annak a cégnek aki br. 300-at ajánl, annak sincs
lelkiismereti problémája nyilván valóan.

a katás vállalkozással nekem nincs problémám.
voltam én is, a céggel kifizettettem a katát, plusz a munkákat, és még vállalhattam saját munkákat is,
nem panaszkodtam.

végeredményben azt kell mondanom, hogy ha van referenciád, van tapasztalatod, rendelkezel megfelelő tudással (nem kell pengének lenni), akkor nyugodtan el kell kérni a megfelelő összeget.

ha ezt számszerüsítjük, a br. 650 körül egy magyarországi pl. multinál simán. plusz-mínusz akár 50k.
ha nem tudunk megegyezni akkor lesz más. vannak cégek akik folyamatosan keresnek plc-seket, pont azért , mert nem hajlandóak megfizetni, így nem is alakul ki a lojális csapat, vagy akár csak 1-2 fő.
(sajnos Magyarországon még így sem lehet az optimális 2500-3500 eurot elkérni, de törekedni kell rá)

de ilyen cégekkel én nem foglalkozom. jelenleg is megkeresnek folyamatosan cégektől, de mivel nekem
van munkám, és nagyjából meg is vagyok elégedve vele, megköszönöm, de nem érdekel.
persze nem br.300 -ért dolgozom. annyiért még egy elektromos karbantartót sem találni mifelénk.

a végzettséggel kapcsolatban annyi, hogy nem muszáj a főiskola, nekem sincs, középfokkal vagyok plc-s.
persze ha van, az csak jó, nekem nincs problémám a tanulással, az mindig jó.

jelenleg én kerültem olyan helyzetbe, hogy külsős plc-sekkel kell dolgoznom, pontosan tudom a helyzetüket, mert én is ebben a cipőben jártam, de nem problémázok az áron, mert nekünk az kell, hogy jól legyen megcsinálva a munka , amit elvárunk. mi kiléptünk ebből a filléres gondolkodásból, értelmetlen.

(#7568) rsf válasza byte-by (#7567) üzenetére

rsf
(senior tag)

Teljesen egyetértek azzal amit írtál.
Amit elértem azt magamnak köszönhetem.
Meg kellett harcolni a pénzért.
Le kell lépni ha átvernek sőt ha kiderül hogy vmi nem úgy van ahogy mondták akkor egyből lépni kell.
Nem várni a szebb jövőt. Persze a munkát meg kell csinálni rendesen.
Alkalmazottként alkalmazni vkit de csak akkor ha katázik dolgot pedig elitélem.
Az más ha vki katázik aztán több cégnél vállal munkát. Vagy megkeresik.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7569) dugo_ válasza byte-by (#7567) üzenetére

dugo_
(PH! kedvence)

Köszönöm a válaszokat!

>ha nincs tapasztalatod, úgy érzed fejlődnöd kell, kezdő vagy, kell a pénz, stb. akkor menj el dolgozni
Természetesen ez a terv és az első pár évben nem is gondoltam reálisnak lényegesen nagyobb pénzeket.
Egyelőre a jelenlegi béremet szeretném túlszárnyalni, ami ennél kicsit magasabb, mégsem sikerült átlépni az ajánlattal.

(#7570) joci9 válasza dugo_ (#7569) üzenetére

joci9
(kvázi-tag)

Szia!

Ha a munka minősége és a tanulási lehetőség fontosabb számodra mint rövidtávon a pénz, akkor többre jutsz. Szerintem.....
Persze, ha vagy egy szinten, átérezd a munkád felelősségét és jól dolgozol, akkor már lehet kérni és kapni jobb helyeken :-)

ü
J

(#7571) molntomi

molntomi
(lelkes újonc)

Sziasztok!

Nem PLC-s kérdésem lenne, hanem ELAU-s szervo vezérlős, az eszköz: Pacdrive MC-4/11/10/400 13130247.

A kérdés, hogy aki foglalkozott már vele, mi a programozó software, mennyire nehéz beletanulni (PLC-s ismeret, Festo Servos ismeret van), ingyenesen letölthető esetleg vagy demo verzió?

Köszönöm a válaszokat.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.