Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #95092224

    törölt tag

    Szerintem a fa helyett lássátok inkább az erdőt. A számítógép definíciójába inkább én se mennék bele, de van egy sokkal egyszerűbben megfogható különbség a számítógép, és a periféria eszköz között: maga az alkalmazás.

    Egy számítógép tipikusan absztrakt felületen dolgozik. Afféle ideális körülmények között. Nincsen rajta idő-kritikus nyomás. Egy periféria vezérlő pedig idő-kritikus alkalmazásokra van optimalizálva.

    Írok egy példát. Pld adva van egy információ stream, másodpercenként csak 1 millió bittel. Nem egy nagy sebesség. Ennek a többszörösét is fel lehet dolgozni számítógéppel. Viszont ha azt vesszük, hogy minden információ elem éppen csak abban az egy uSec időablakban áll rendelkezésre, máris problémái lesznek a számítógépnek (pld a PC-nek). Ugyanis egy mai oprendszerrel (pld WinXPsp3) nem lehet 16 mSec időablakon belülre pozicionálni. Ha ki kell nyisszantani fixen egy bitet a streamből, akkor kell egy perifériát kötni a számítógéphez, ami ugyan sokkal gyengébb teljesítményű, viszont azt a csekélyke teljesítményt koncentráltan a feladatra tudja fordítani. Pld kinyisszantani egy bitet az adott uSec időablakból, amivel egy PC felsülne, arra még egy aprócska pic10-es is képes. Azután valamilyen információ bufferbe rakni a dolgokat, ahonnét kötegelve lehet továbbítani a számítógép felé, amikor majd a számítógép éppen kegyeskedik odafigyelni, és kötegelve átvenni egyszerre mindent, ami időközben felgyülemlett.

    Bármilyen számítógép perifériát is veszünk alapul, azok mindegyikének önmagának is van egy processzora, és kvázi perifériái (sima TTL / CMOS jelvezetékei, ha más nem). Ergo azok önmaguk is számítógépek. De az alkalmazás típusa miatt mégis perifériáknak hívjuk őket.

    Egy PLC-vel is ez a helyzet. Időkritikus alkalmazásra termett, nem absztrakt munkavégzésre. Egy PC-hez képest a PLC csupán periféria.

    Amúgy a miniPC-ket "ipari" célokra én úgy értettem, hogy pld egy nagyobb kivetítő monitort nem feltétlenül kell időkritikus üzemben működtetni. Tök8, hogy egy kép az adott uSec időablakban jelenik-e meg, vagy akár több mSec idővel később. Egy absztrakt eszköznek maximum az emberi reflexek sebességéhez kell alkalmazkodnia, de arra meg bármelyik képes. Időkritikusabb alkalmazásokra én sem használnék miniPC-t, ugyanis alkalmatlan rá. Oda vagy PLC vagy pic.

    Némelyik PLC-nek PIC12C magja van, mint időközben megtudtam: összteljesítményét tekintve iszonyúan gyengusz egy típus.

Új hozzászólás Aktív témák