Hirdetés
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Hobby elektronika
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra - nagy képernyő mindenre
- Kivizsgálja az Arc meghajtó magasabb többletterhelésének az okát az Intel
- Azonnali alaplapos kérdések órája
Új hozzászólás Aktív témák
-
DasBoot
aktív tag
Szép napot, Mindenkinek! Keresek vásárlás céljából egy 3-fázisú, maximum 100W-os (talpas) villanymotort. Tanuláshoz kellene, ezért minél olcsóbbra vágyom. Valaki mondaná: "ott a kereső". Köszönöm válaszokat. Üdv.: Yoe
-
Szirty
őstag
válasz
KB.Pifu #4797 üzenetére
Üdv!
Nehéz téma ez, amiért szinte senki nem rajong.
Miért nehéz? Sok oka van. Némelyik már elhangzott vagy történt rá utalás.Az egyik hogy ez olyan terület, ahol egymásnak ellentmondó dolgoknak egyszerre kell megfelelni. Emiatt az ellentmondás miatt van az, hogy minden munkabiztonsági intézkedés magát a munkát is akadályozza kisebb vagy nagyobb mértékben. Persze a helyzet ott élesedik ki a legjobban, ahol ez az akadályoztatás nagy mértékű. Tipikusan ilyen eset amikor a munkavégzés bizonyos műveletei fokozottan balesetveszélyesek, de azok nélkül a munka nem végezhető el.
Ez azért kellemetlen, mert ilyen esetekben a munkavédelem és munkabiztonság által rögzített alaptételekre kell kiskapukat építeni.
Mindez nagyon elbonyolítja és nehezen értelmezhetővé teszi a szabványokat is, ami már messze túl van azon a szinten hogy egyértelműnek és világosnak lehetne nevezni. Ez egyfajta "bibliai" jelleget ad az egésznek, ami arra tendál, hogy mindenki úgy értelmezi ahogy akarja.A másik ok, hogy egyre inkább úgy érzem, hogy a munkabiztonság már nem a balesetmegelőzésről és a kockázat csökkentéséről szól, hanem elsősorban a pénzről és a felelősség áthárításáról.
Most leírhatna néhány általánosságban érvényes irányelvet én vagy bárki más is, de szabványra való pontos hivatkozás nélkül égbekiáltott szó és mindig bele lehet kötni hogy az úgy milyen esetben miért nem jó. Sajnos ilyen eset szinte kivétel nélkül van ezen a területen.
-
Dezsi82
tag
válasz
KB.Pifu #4797 üzenetére
Üdv!
De valóban olyan nagy gond az ,hogy szabadidőmben ilyennel is szeretnék foglalkozni?
Egyáltalán nem gond, sőt. És nem is azért írtam, hogy ezt éreztessem, elnézést hogy félreérthető voltam. Inkább egy tapasztalatomat akartam megosztani. Jómagam viszonylag sokszor találkozom olyannal, hogy ciklusidő csökkentés miatt olyan dolgokat kérnek, ami nem szabályos. Lásd ez utóbbi eset, ahol a feladat kiírója saját cégének munkabiztonsági utasításának ellentétmondó kiírást adott.
És igazad van, a legjobb, ha az ember odatolja az előírást, hogy ezt nem lehet. Én sajnos nem tudok ilyen szabálygyűjteményt, ezért írtam ezt a szerintem egyik legfontosabb szabályt.
Ugyanakkor szerintem ez a téma nem teljesen off-topic, mert a gépek biztonsága beletartozik a programozás körébe, még ha érintőlegesen is. -
KB.Pifu
tag
válasz
Dezsi82 #4796 üzenetére
szia!
Ezen túl vagyunk, valóban ez a legfontosabb mégsem mondják el túl gyakran, főiskolán se! Szomorú de igaz,itt kell bepótolni.
De valóban olyan nagy gond az ,hogy szabadidőmben ilyennel is szeretnék foglalkozni? Végzettségem szerint mérnök vagyok (sajnos 0 km-es) egy kisebb cégnél akár elvárás is ez a fajta tudás, magyar cégeket ismerve pedig inkább számítok rá, hogy ezt is tudni kell, ha más nem azért, hogy a helyszíni beüzemeléskor a kedves vevőnek meg lehessen magyarázni miért kell a reset gomb a biztonsági relére. (meg amúgy is, tájékozottabb akarok lenni)
Úgy látom ez a téma nem idevaló, részemről jegelem. a kapott linket meg köszönöm az illetékesnek
-
Dezsi82
tag
válasz
KB.Pifu #4795 üzenetére
Üdv!
Szerintem az egyik legfontosabb szabály, amit PLC programozóként tudni kell, az az, hogy egy jól megtervezett rendszerben a PLCnek szinte semmi köze sincs a munkavédelemhez. Persze kiír hibaüzenetet, meg bele lehet rakni még plusz biztonságként figyeléseket. De a munkavédelmi körben biztonsági eszközök kell, hogy szerepeljenek (léteznek persze biztonsági PLCk is).
Ha idővel a biztonsági kört is te tervezed, akkor már azt is ismerni kell (milyen kategória, stb) , de amíg kezded a programozást, addig elég ha ezt tudod. -
KB.Pifu
tag
válasz
byte-by #4794 üzenetére
üdv!
köszi a kimerítő választ, a rajzjelek régen kellettek, ma már minden szépen a helyén van, én az autocad oldalán találtam meg szépen sorba rendezve, angol névvel stb.(de egyetemi körökből is kikerült már hozzám mind)
Valóban cnc-k körül karbantartok, már sajnos nem vagyok frissdiplomás se, sokáig kellett várni arra a melóra ami valódi tapasztalatot ad.A rajzjelek csak egy példa volt, hogy neten sincs minden fent.
Az eredeti kérdés a biztonságtechnikai előírásokra és ajánlásokra vonatkozott, mert a lelki szemeim előtt látom, hogy nem túl sok idő múlva már programozni fogok és tisztességgel fel akarok készülni rá, hogy minél önállóbb* munkát tudjak végezni. Ezért is vagyok itt és lesem mások kérdéseit PLC-s témában.
*vagy ha megkérdezik miért akkor tudjak válaszolni, mert nagyon utálom az olyat, "hogy mert csak" vagy a "jóvanazúgy"
-
byte-by
tag
válasz
KB.Pifu #4793 üzenetére
halo!
pedig az interneten fent van ami kellhet.
de próbáld meg ezt :http://web.t-online.hu/gentile/MRx.pdf
van benne jónéhány rajz az épületes dolgoktól az automatikáig. megnevezve a rajzokra vonatkozó szabványt: MSZ IEC 617-1 – 617-13
a végén természetesen szabvány gyűjtemény és irodalom jegyzék.
de az utolsó oldalt mindenképp figyelemre méltó ahol egy csinos kollegína szorgalmas tanulásával mutatnak példátde tényleg. próbálj meg kézbe venni elektromos könyveket valamilyen módon.
tervezz egyszerübb szekrényt mutasd meg olyannak aki ilyesmivel foglalkozik, vagy dolgozik rajzokkal , hogy tiszta , érthető -e.arra , hogy mi milyet használunk és miért , nem lehet egyértelműen válaszloni.
amit használunk azt azért használjuk mert azt szoktuk és abban a stílusban.
a harmadik szekrény után ez már nem kérdés, hiszen ugyanazokat a jeleket használod.valahol azt olvastam, hogy frissen végzett mérnökként gépeken dolgozol.(valami cnc rémlik)
abban is van elektromos könyv, meg minden gépben.
vagy az iskolában valamilyen információ forrás nem volt az írott tudomány lelőhelyéről?
az elektromos könyvekben egyébként általában fel vannnak tüntetve azok a szabványok amik alapján készültek, mind a létesítésre mind a biztonságra vonatkozólag.byte
-
KB.Pifu
tag
üdv!
Köszönöm a válaszokat, a gúgli meg nem mindig a barátom, a villamos rajzjelek szabványát is órák hosszat keresgéltem év végül spanyolul leltem meg. De a szabvány elvileg nincs is közzétéve. Valamint ez egy pontosan olyan téma amiben a szubjektív tanácsokat vártam, magad mondod mennyi és milyen sok van, én mondjuk olyan válaszra lettem volna kíváncsi,
"én ezeket használom, mert ..." stb.egyéb esetben meg gúglizok, ha nem tenném minden nap látnál tőlem valami hülye kérdést
-
Shirchy
tag
Sziasztok!
Az Unitronics V280-as PLC-t szeretném jobban megismerni. Tudnátok esetleg segíteni ebben? (könyv,leírás,e-mail-ezés útján)
-
KB.Pifu
tag
üdv!
Kérdések: Mi ez a Siemens Rik?
Második: feljött újra a biztonságtechnikai téma, ismerem jól a véleményeteket, már kérdeztem, de készülve arra hogy a jövőben ezzel (programozás közben biztos előjön) akarok foglalkozni kicsit jobban meg szeretnék ismerkedni az írott témával, gondolom vannak szabványok ajánlások stb, szívesen vennék néhány netről elérhető olvasnivalót.
üdv
Pifu -
DasBoot
aktív tag
Üdvözlet, Sage83!
Könyveket a következőket tudom ajánlani: - Dr. Ajtonyi István: PLC és SCADA-HMI rendszerek, elsősorban az első kötet - Dr. Ajtonyi István, Dr. Gyuricza István: Programozható irányítóberendezések, hálózatok és rendszerek. Elektronikusan: - Dr.Tverdota: Számítógépes irányítórendszerek I. ; Bablena András: PLC programozás kezdőknek I. - A GRAFCET-módszer ; és II. Feladatmegoldások . A teljesség igénye nélkül rengeteg letölthető anyag van: pl. szirty oldala, vagy a gyártók brossúráiból is sok mindent megtudhat.
Üdvözlettel: Meszes József -
Sage83
aktív tag
Helló!
Valaki tudna ajánlani egy kezdő plc-s könyvet?
Válaszokat előre is köszönöm!
-
Mazsika
őstag
Siemens RIK-en nem talalkozhattam valakivel?
-
Szirty
őstag
válasz
Mazsika #4776 üzenetére
Helló Mazsika!
"Jo lenne valami egyértelmű szabvány ezekre a dolgokra, csak nem találok sehol."
Azért nem találtál, mert egész egyszerűen legalább 20 éve ilyen nem létezik!
A szabvány messze-messze nem egyértelmű. Sokrétű, szerteágazó, ezer feltételtől függ melyik kitétele hogyan értelmezendő és alkalmazandó.Már-már olyan, mint a biblia: úgy értelmezed ahogy akarod. Egyre inkább bármit bele lehet magyarázni utólag Csak azt nem hogy jól lett megvalósítva valami).
-
Mazsika
őstag
Jo lenne valami egyértelmű szabvány ezekre a dolgokra, csak nem találok sehol.
Egyebkent, szerintem a hmi-ről való nyugtázás se 'szabályos'!? -
byte-by
tag
halo Szitry !
nem szabály van olyan , hogy "nyugtázni kell".
azt , hogy " kell " úgy értettem, hogy a biztonsági relé oldás esetén abban a helyzetben marad amíg nem nyugtázzák.
persze vannak alacsonyabb kategóriák,illetve egyéb beállítások, ( programozások, ha alkalmas) de azért írtam valamivel erőrébb, hogy a veszélyességi szint is meghatározza a történések kimenetelét.nálunk nincsenek auto reset biztonsági relék, mindent nyugtázni kell pl. hmi-ről.
sőt be is kellett építenünk egy gépünkbe egy ASI-reset nyomógombot, mert valami nem oké a programban. programozható biztonsági megoldásról van szó ASI rendszerben. de nem mi csináltuk nem férünk hozzá, várjuk a megváltást. -
Szirty
őstag
válasz
byte-by #4772 üzenetére
Helló byte-by!
"a kétkörös biztonsági relét nyugtázni kell."
Ilyen szabály, ami ezt így előírja szerintem nincs, Sok biztonsági relének van "automata" nyugtázás módja is.
Persze adott (konkrétan meghatározott) körülmények megléte esetén vagy magasabb biztonsági kategóriánál nyilván elő lehet írni. -
Dezsi82
tag
válasz
byte-by #4772 üzenetére
Üdv
Közben sikerült átnyálaznom a cég belső munkabiztonsági szabályzatát, ami egyértelműsítette a helyzetet. Mégpedig nyugtázni kell.
Persze a fényfüggöny mindenképp biztonsági relére megy, ami nyugtázva lesz, de a nyugtázást éppenséggel csinálhatná PLC, vagy láttam már olyan bekötést, ami automata nyugtázást tesz lehetővé.
Jelenlegi terv szerint a fényfüggöny jele megy egy biztonsági relére, egy vészstop gombbal együtt, ha nem ad jelet a relé, akkor a fékes munkahengerről elvesszük a vezérlést, és fékkel rögzítjük. Nyugta után meg megy minden tovább.
Köszönöm a segítséget. -
byte-by
tag
válasz
Dezsi82 #4771 üzenetére
halo
így más a helyzet.
ez biztonsági kérdés amit elvileg és gyakorlatilag biztonsági relének kell lekezelnie nem a plc-nek , ami jelet kaphat a relétől.
ez egyben válasz a fénykapu megsértése utáni történésekre mivel a kétkörös biztonsági relét nyugtázni kell.
elvileg gépészetben 4-es kategóriájú biztonsági eszközöket kellene használni, de ettől sokan eltérnek.biztonsági esemény esetén több dolog történhet, ez függ attól, hogy pl. a kimenetek letíltódna vagy sem.
át kell gondolni.byte
-
Dezsi82
tag
válasz
Achilles83 #4770 üzenetére
Üdv
Köszi a plussz infót.
Valójában a kérdésem nem a fénykapu megsértésekor történő reakcióra vonatkozik, hanem arra, amikor kilép az emberke a fényfüggönyből, történhet-e a fényfüggöny terében mozgás nyugtázás nélkül, ha a fényfüggöny folyamatosan látja a veszélyes teret. Mivel nálunk az ajtó nyitása is veszélyes (ív mentén felfele nyílik, és állcsúcson verés könnyen előfordulhat), így a terület megsértésekor az a helyes, ha sehova sem megy.
A történtekre válaszolva, amennyire tudom, közönséges CPU, közönséges bemenetein nem lehet olyan szerepben, hogy munkabiztonságért felelős legyen. Tehát nálatok az lenne a helyes, ha a szelep lenne olyan, ami vezérlés hiányában kinyitja az ajtókat, illetve a munkahenger véghelyzeteiben reteszelt, hogy ne nyíljon ki, ha zárt helyzetben bemennek a függönybe, vagy esetleg némítani a fényfüggönyt, ha zárva az ajtó.
Persze ha a CPU biztonsági CPU, biztonsági bemenettel, akkor más a helyzet -
Achilles83
csendes tag
válasz
Dezsi82 #4769 üzenetére
Nálunk úgy működik, hogy amikor el kezd csukódni az ajtó és közben belenyúlsz a fénykapuba akkor teljesen visszanyitódik végállásig és úgy is marad ameddig újra nem kezdeményezel zárást.Természetesen ha a fényfüggöny átláthatósága végig meg van szakítva akkor el se indul a csukás.Nemrég volt egy olyan baleset nálunk, hogy az ajtó egyik fele teljesen becsukódott a másik meg megszorult félúton, na most a PLC program úgy volt megírva, hogy akármelyik ajtó fele bezáródik akkor ő úgy látja, hogy mind a két fele be van zárva és a fényfüggöny így már nem is működött, tehát ha az egyik fele bezáródott akkor már hiába nyúlkáltál a fénykapuba már nem nyílt vissza, és természetesen az illető el kezdte feszegetni a másik fél ajtót,(a fénykapuban) amikor egyszer csak megindult és levágta a hüvelykujj felső új percét.Az illetőt kirúgták mert nem zárta le az ajtót, nekünk meg át kellett írni az egész gyárban a PLC-t, hogy akkor is visszanyitódjon ha csak az egyik zár be.Csak azért írtam le, hogy azért vannak ilyen buktatók, erre is érdemes odafigyelni.
Összességében neked van igazad, ha egyszer belenyúltak akkor nyitódjon is vissza teljesen.
-
byte-by
tag
válasz
Dezsi82 #4767 üzenetére
halo!
ha valóban "veszélyes tér ", akkor persze , akárhogy nem lehet elhagyni.
de ha csak egy ajtó akkor nem olyan kritikus.azért kell tudni , hogy ez pl. robot tér, gyártó gép tere, vagy egyéb veszélyes munkaterület.
a 2006 / 42 / EC ( EK -nak is ismerik ) egy irányelv gyűjtemény szabványokhoz. ezen belűl is a B2 típusú szabványok a biztonsági berendezésekre vonatkozó leírások. a B1 típusúak inkább a körülményekre , környezetre koncentrálnak.
ha ez céges buli akkor kell lennie munkavédelmi megbízottnak és neki tudnia kell, de el lehet veszni a szabvány tengerben.Ha , mint írtam valóban veszélyes terület, akkor valóban nyugtázni kell, de méghozzá úgy, hogy belülről ne lehessen.hiszen a fénykaput befelé is átlépheted meg kifelé is.
ezért jók az FSU-k, amik területet fednek le, vagyis folyamatos a benttartozkodás amíg a hatótávjában vagy.de mindenképp a biztonsági berendezés által védett terület veszélyességi szintje határozza meg a teendőket. ha csak tényleg annyi, hogy egy ajtó ami ne csukodjon az illetőre, akkor mindegy , de akkor is az a jó ha az ajtó "visszavonul", majd folytatja. pl. ipari lift ajtó.
byte
-
Dezsi82
tag
Sziasztok!
A következőben kérném segítségeteket:
Nem teljesen programozás, de érinti. Egy olyan feladatkiírást kaptam, aminél az lenne a feladat, hogy egy pneumatikus működtetésű ajtó nyitása, zárása álljon meg, ha belépnek a fényfüggönybe, és amikor kilépnek, automatikusan induljon újra a mozgás. Jelenlegi tudásom szerint ez nem szabályos, hiszen a veszélyes tér elhagyását nyomógombbal (vagy valamilyen más, direkt módon) szükséges nyugtázni.
Próbáltam rákeresni, hogy melyik szabály, szabvány írja ezt elő (ha egyáltalán így van még), de nem jártam sikerrel. Ha valaki tudna linket, idézetet adni, szívesen venném
Köszönöm. -
Szirty
őstag
Helló!
Használj másik skálázó blokkot. Vagy írj egyet.
Vagy itt van egy: FC109FUNCTION FC 109 : VOID
TITLE =
//Skálázás
//Az #InMin-#InMax tartományt #OutMin-#OutMax tartományra skálázza
//
//Out=((In-InMin)*((OutMax-OutMin)/(InMax-InMin)))+OutMin
//InRng=InMax-InMin
//OutRng=OutMax-OutMin
//R=OutRng/InRng
//Out=((In-InMin)*R)+OutMin
AUTHOR : Szirty
VERSION : 0.1
VAR_INPUT
In : INT ; //Skálázandó érték
InMin : INT ; //Bemenő tartomány minimuma
InMax : INT ; //Bemenő tartomány maximuma
OutMin : REAL ; //Kimenő tartomány minimuma
OutMax : REAL ; //Kimenő tartomány mximuma
END_VAR
VAR_OUTPUT
Out : REAL ; //Skálázott érték
END_VAR
VAR_TEMP
InRng : REAL ; //Bementi tartomány
R : REAL ; //Szorzó részeredmény
END_VAR
BEGIN
NETWORK
TITLE =
//
//
//
//InRng=InMax-InMin
L #InMin;
ITD ;
DTR ;
L #InMax;
ITD ;
DTR ;
-R ;
T #InRng;
//OutRng=OutMax-OutMin
L #OutMin;
L #OutMax;
-R ;
//R=OutRng/InRng
L #InRng;
/R ;
T #R;
L #In;
L #InMin;
-I ;
ITD ;
DTR ;
L #R;
*R ;
L #OutMin;
+R ;
T #Out;
END_FUNCTION -
rsf
senior tag
Halihó,
Siemens 317CPU TIA Portal V13 Murr distributed IO 0-10V analóg bemenet.
A probléma: 10V-nál 32768 -ot látok az analog PIW területen amitől a beépített scale utasítás meghasal mivel az +-27648 között fogad csak el értékeket.
Mit tudok tenni ilyen esetben?
Köszi. -
trynex
újonc
Sziasztok!
PLC mágust keresek használt ipari gépek feltámasztására, Tatabányán. Természetesen anyagi juttatásért cserében.
Feltámasztandó pl. TRUMATIC 180 stancológép.
Érdeklődni itt: telkesgep@t-onilne.hu
-
hali.papa
csendes tag
Sziasztok!
Siemens S5 115U CPU-t keresek S.O.S., ha valakinek van eladó bármilyen altípus szóba jöhet.
Kérem akinek akad eladó az írjon privit kb. fél óránként nézem. Köszi előre is!
Üdv, hali.papa -
byte-by
tag
halo !
a tia portal-nál is van online edit.
rendszeresen használok tia-t.online monitorozok, majd ledobok egy merkert , rátöltöm és visszaáll online monitor módba, az új kiegészítéssel.a megállapítás a más plc online szerkesztési tulajdonságairól sem teljesen ilyen egyszerű ahogy írtad.
az omronnál run-ból , monitor módba kell kapcsolni, amíg ezt nem teszed az "online edit" nem aktív, ráadásul a memóriákat csak monitor módban tudod le vagy feltölteni, vagy editálni.
az AB-nél (500 -as serial) egy külön futó networköt hoz létre a módosítandó alatt , és legalább kétszer rákérdez "biztos, hogy ezt akarod?"
mondjuk ez azért jó , mert látod az eredetit és a változtatott közti különbséget.a mitsubishi-nél (FX3G) külön vany reading és writing online mód.értelem szerűen csak író monitor módban lehet editálni a programot. érdekesség, hogy a D terület módosítható reading monitor módban is.(pl. d300-ba 0-át akarsz írni. ez is 16 bites így a teljes szó nulla lesz. ( hacsak nincs lefagyva a rosszult megírt program, mint nálunk,néhány osztrák fostalicskánál.)
pont a tia portal működi úgy , (legalább is nálunk) hogy online monitorozok, ledobok egy zárókontaktust és azonnal offline-ra vált. feltöltöm majd a változtatásokkal együtt újra online monitorra vált.
az undo tényleg nem megy bizonyos körülmények között, de pl. ez engem nem zavar. MINDÍG van elmentett futó programom.
az, hogy online vagy nem jelenti azt, hogy monitorozol. vagyis kapcsolódhatsz a plc-re , megnyithatsz akár 20 fc-t is, de ha valamelyik komponense a plc-nek online módban van, akkor nincs undo. pl. fc 10 online módban van, de épp fc23-at vizsgálgatok ami nincs online módban, akkor ne mlesz undo.
van "go online" és van "go offline".
nyomj go offline-t , akkor minden kacsolódó blokkot levesz a hálózatról és akkor lehet, hogy lesz undo. olyan, mintha nem kapcsolódnál.persze ha már nyomtál valamikor Save projekt-et , akkor biztos nem lesz.az ugyan valóban némileg zavaró, ha változtatsz majd azonnal kitörlöd, és online mész , akkor különbséget jelez. valójában nem is különbséget jelez, hanem arra utal, hogy belenyúltak a programba, és újra rá kell tölteni.
akkor minden bezöldül.ezektől eltekintve a tia DB kezelése szerintem jó, sima TAG alapú , a típusokat akkor változtatod amikor akarod, az OB-k létrehozása , értelmezése is egyszerű.
összekötöttem két 1500-as plc-t és két KTP1000-es hmi-t a HW configban PN /ETN csatlakozással, fizikailag pedig egy moxa switch-en keresztül, automatikusan kiosztotta a címeket , átírtam az eszközökben , rátöltöttem és működik.ez is jó.
byte
-
rsf
senior tag
-
Szirty
őstag
Helló rsf!
"A Siemensnél nincs Online edit mint pl az omronnál vagy az AB-nél."
Nem tudok róla hogy ne lenne, hiszen használom ezt a módot.
Bár ritkán. Csak olyankor, amikor az offline blokk nem azonos az online blokkal és nem akarom összehasonlítani vagy ide-oda töltögetni csak meg akarom nézni miért nem megy valami, akkor online nyitom meg.
Semmi gond nincs ezzel. Az undo meg éppen úgy működik ahogy az előző üzenetben leírtam. Igaz Step7-re vonatkozik, de megjegyzem, hogy az is SIEMENS :-)
TIA portállal nem próbáltam. Szerintem ha belenyúlsz akkor megváltozik a blokk time stamp-ja és onnantól kezdve különbözőnek tekinti.Ha lesz időm megnézem TIA-ban ezt hátha tudok neked segíteni (egyelőre ritkán TIA-zok).
De lehet hogy addig magadtól is rájössz... -
rsf
senior tag
Bocsi megint, de a TIA Portálról van szó ismét.
A Siemensnél nincs Online edit mint pl az omronnál vagy az AB-nél.
Tehát ha nincs megnyitva egy blokk sem és nyomok egy Online gombot akkor bal oldalon ha egyezik az online és az offline progi minden szépen bezöldül.Ebben az esetben, ha rákattintok pl. egy FC-re akkor az megnyílik, és ha nyomok egy monitort akkor tudom monitorozni, de ha nem nyomok monitort csak szerkezteni akarom akkor szerkesztés közben nincs undo. De miért?????
Ha kitörlök valamit akkor vissza sem tudok menni, de ha tudom mi volt ott és azt visszarakom ezután rá kell töltenem a progit hogy tudjam ismét monitorozni. Ez agyrém!!
Tehát egyszerűbben:
1.Kitörlök egy -||- M100.0-át az egyik network elejéről az FC1-ben.
2.Rájövök, hogy mégis kell az oda.
3.Nincs undo ezért újból lerakom.
4.Mentek majd nyomok egy Downloadot.
4.Kb 2 perc után tudom megnézni, hogy hogyan működik az FC1-em online.Más PLC-nél ha online-ba vagyok és lerakok egy kontaktot offline-ba megy a PLC, de ha nyomok egy Undot akkor eltünik a lerakott kontaktom és a program visszamegy Online-ba mivel elözöleg ott volt!!!
Hova fejlődik ez a Siemens??!!!
-
Szirty
őstag
Üdv!
"online-ban miért nem működik az undo??"
Most már megkérdezem: TIA portálra vonatkozik a kérdés?
Egyébként régi step7-ben nem lehet undozni ha a blokkot elmented. Amíg el nem mented, addig lehet.
Hha online blokk listából nyitott blokkot szerkesztesz, akkor a blokk PLC-be letöltése után nincs undo, mivel az a blokk elmentésével egyenértékű (de előtte van).Ha offline blokkot szerkesztesz, vagy offline blokkot online monitorozol és úgy kezdeményezed a szerkesztést, akkor letöltés után is van undo, mert az nem minősül a blokk mentésének (offline blokk mentése file-ba történik, nem a PLC-be). Ha azonban elmented, akkor ott sincs undo lehetőség.
(Merész dolog online blokkot szerkeszteni)Más:
Akartam írni a múltkor a P terület BLKMOV-olása kapcsán, hogy nem tudom mire kell ez neked és milyen P-ket akarsz másolni, de szerintem ha eltűnik egy P byte a másolt területről, akkor szerintem a BLKMOV hibát fog visszaadni és nem másol semmit (tehát ekkor azt sem ami megmaradt). -
rsf
senior tag
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- WoW avagy World of Warcraft -=MMORPG=-
- Villanyszerelés
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Asztalos klub
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen okostelefont vegyek?
- E-roller topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- További aktív témák...
- AKCIÓ ÚJ Bontatlan Macbook Pro 16 M4 Pro 14CPU/20GPU 24GB/512GB SSD Magyar billent Azonnal átvehető.
- Lenovo ThinkPad P15 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-10850H 64/512 QUADRO T1000 4GB
- Lenovo ThinkPad P15 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-10850H 32/512 QUADRO T1000 4GB
- EJJ! Dell Latitude 7330 -65% "Kis Gamer" Üzleti Profi Ultrabook 13,3" i5-1245U 16/256 FHD IRIS Xe
- Wilbur Smith könyvek (15 db) egyben
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i9 13900K 24 mag 32 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 GAMER PC termékbeszámítással
- Bezámítás! Lenovo Thinkpad T14 Gen 3 üzleti notebook - i5 1245U 16GB RAM 512GB SSD Intel Iris XeW11
- BESZÁMÍTÁS! HP USB C G5 Essential (5TW10AA) dokkoló hibátlan működéssel garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest