- GeForce RTX 5050 kártyák az MSI portfóliójából
- Megérkezett a Phanteks új mikrotornya, akár kábeleket rejtő alaplapokhoz is
- Jövőre veti be az FSR 4-et a Sony a PlayStation 5 Pro konzolon
- Angol futball: 30 szezon statisztikáiból gyűjt érdekességeket a Microsoft AI
- Kifarolhat az üvegszubsztrátumok piacáról az Intel
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Apple asztali gépek
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen egeret válasszak?
- Így nézz tévét 2025-ben: új ajánlások, régi szabályok
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- HP notebook topic
- Kezdő fotósok digitális fényképei
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Mustármag
őstag
válasz
Mustármag #80048 üzenetére
Furcsa hogy nagyon nehezen veszi észre a rendszer az a partíciót, a fájlkezelőben nem jelenik meg azonnal, és még nem jöttem rá mitől jelenik meg. Olyan mintha alapból le lenne választva. De ha Gpartedben csatlakoztatni szeretném nem tudom, mert szürke, de nincs ott a leválasztás se. Reboot nem befolyásolja. És ha megjelenik eszközök fül alatt jelenik meg.
-
Hello,
Valaki csinált már Xen/qemu hoston USB átirányítást?
Alapból van a gépemen egy qemu/KVM, amivel persze működik az USB eszköz átirányítása egy virtuális gépnek.
Most összerakok egy Debian 10 Xen hostot egy fizikai gépen, és arra kellene valami megoldás, hogy vagy a hostba dugott USB cucc, vagy a gépembe dugott USB eszköz átadható legyen virtuális gépre.
Virt-manager van, működik is, látja a guest gépeket a Xen hoston, USB redirection vagy USB host device is hozzáadható. Xl usb-attach... is megy, odaadja a virtuálgépnek az USB eszközt, csak a virtuálgépen nem jön fel, hogy van ott valamiÉs a létrehozott USB vezérlő se látszik.
Fullvirt gépek, tehát nem azért nem működik, mert a paravirt nem támogaSSa.
...de ennek mi baja tud lenni? :S -
Pano
addikt
Sziasztok!
Egy thinkpad T14-et használok (mint cinnamon 20.2) és egy olyat olvastam, hogy a lenovo nem ajánlja a tlp használatát linux alatt. Ennek mennyire van valóságalapja, tudja valaki?
Azt is megfigyeltem, hogy a touchpad valamiért érdekes módon működik. A "koppintás a kattintáshoz" használat AC alatt nagyon kemény, meglehetősen erősen kell koppintani a touchpadon hogy bevegye kattintásnak, akku alól meg full jó.
-
válasz
Mustármag #80033 üzenetére
A htop parancsra csak annyit közölt hogy nem található, de telepíthető, és azt is leírta hogy hogyan.
Ilyenek miatt írtam, hogy hamar meg tudja kedvelni kezdő is a terminal használatát! Csomagok telepítése és rendszerfrissítés nagyon egyszerű és vannak tök jó monitorozó programok is, amik ott futnak. Pár példa ilyenekre.
sudo apt update && sudo apt upgrade
Majd próbáld ki ezt a frissítés parancsot is és figyeld, mennyire informatív! Ha van a rendszernek felesleges csomag, ki fogja írni a terminal, hogy ezeket törölheted. A már használt parancsokat a fel bill nyomogatásával tudod előhívni ill a Ctrl+R gombokkal előhívott sorba beírsz pár általad ismert karaktert....
A Gparted jobb klikkes műveleteit is fogod tudni használni, mindössze annyit kell tudnod, hogy felcsatolt meghajtót előbb le kell választani:
Ezt követően jobbgombos menüből már működnek a műveleti gombok! Átméretezés/Mozgatás gomb felhoz egy ablakot, ott működnie kell a csúszkás és a méret beírásos módszernek is. A lényeg, hogy ha a kis ablakon megnyomod a műveleti gombot, akkor még nem fogja végrehajtani, csak látni fogod, hogyan fog kinézni a meghajtó particionálása a művelet után:
A végén a fenn lévő kis pipát kell lenyomni, akkor kerül végrehajtásra a dolog.
Ezeket nyilván tudtad, no és ami miatt nálad nem működik, az az, hogy
csatolva van a / partició
és értelemszerűen a rendszer alól nem tudod kihúzni, ezért eztcsak live alól tudod megcsinálni!
-
Mustármag
őstag
válasz
ubyegon2 #80019 üzenetére
A htop parancsra csak annyit közölt hogy nem található, de telepíthető, és azt is leírta hogy hogyan. Ez marhajó, telepítettem is a paranccsal amit felajánlott és működik is. Nekem ez új a windows csak beint "old meg hülye gyerek" itt meg még segít is, ez nagyon tetszik.
htop
SwaponsMost már látom hogy ott a zram 2x983,3M, szóval végül is sikerült a művelet. Köszönöm a segítséget.
Értem, nagyjából. A Synaptic fent van alapból,de nem mertem piszkálni.
Azt hiszem most jöhet egy kis partíció rendezés a Gperted-el, ha esetleg kerül valami erre a kis gépre az ne a "rendszerpartición" legyen. Hol kezdjem? Mert nekem semmire nem akart reagálni.
-
urandom0
senior tag
Jó, de a -d meg csak a könyvtárat listázza.
Nem... legalábbis nálam nem. Ha nálad igen, akkor vagy máshogy van beállítva valami, vagy nem basht használsz, vagy másik verziót.
De ha ls (vagy más listázó) parancsban szeretném
Mármint hogy érted? ls-en belül ls?
Mondjuk van egy ilyen könyvtárstruktúrád:
.
├── termesz/
│ ├── hangya
│ └── monguz
├── termosz/
│ └── meggy/
│ └── cseresznye/
│ ├── banan/
│ │ ├── citrom
│ │ ├── mandarin
│ │ └── narancs
│ └── szolo/
├── terra/
└── teszt/
└── abcd/
└── alma9 directories, 6 files
Ha az összes te-vel kezdődő mappákbban az első szinten lévő fájlokat szeretnéd listázni, akkor
ls -dal te*/* | grep ^-
vagyfind te* -mindepth 1 -maxdepth 1 -type f
Ha a könyvtárakat is, akkor:ls -d te*/*
vagyfind te* -mindepth 1 -maxdepth 1
Rekurzívitásra pedig ott az ls -R kapcsolója vagy próbálkozz a
du
-val. -
cigam
titán
válasz
urandom0 #80026 üzenetére
Köszi a magyarázatot!
No és akkor hogyan listázom ki az adott könyvtárban található te* fájlokat és mappákat?---
A find parancsnak van olyan paramétere ami a sallagot nem írja ki pl. find / -name trans* parancs bejárja az egész fájlrendszert, de egy csomó könyvtárhoz nincs joga a mezei user-nek, de ezt ne részletezze, csak az user átlal elérhető könyvtárak valós találatait adja vissza? -
Vasti74
senior tag
válasz
Armagedown #80023 üzenetére
Helló!
Sajnos ez lesz vele az állandó probléma, még ha ideiglenesen működésre is tudod bírni: ami még elfut rajta, az már túl régi ahhoz, hogy használd.
A memória pl. elsősorban nem a rendszernek és a programoknak kell, hanem a böngészőnek, és az abban megjelenő tartalmaknak: szóval ha találsz is egy olyan böngészőt, ami elfut a gépen, és megjelenítené rendesen a mai weboldalakat, akkor sem fog teljes pompájában működni, mert ahhoz meg kellene még 1-2GB memória - a programokon kívül, csak a "tartalmaknak", alaphangon.
Nem véletlen, hogy ilyen gépeket már sok-sok éve is csak aprópénzért lehetett eladni, ha egyáltalán el lehetett őket adni: használhatatlan, értéktelen :-(
Számítógépezni manapság (is) csak úgy lehet, hogy az alap egy olyan vas, ami a felhasználó igényeinek megfelel. Ez manapság böngészésre, Youtube videók nézésére stb. egy nem túl régik, 2 magos Pentium-szerű processzor, 4GB memória, és egy tempósabb merevlemez, de inkább SSD a rendszer alá. Ha ez megvan, akkor lehet az operációs rendszer kiválasztásán gondolkodni, hogy akkor most Win10 vagy Linux, és ha Linux, akkor milyen?
De szoftveresen nem lehet orvosolni a hardver erőforrások hiányát: olyan nincs, hogy egy adott akármi X fajta Linux alatt akadozósan működik egy gépen, de az Y disztribúcióval ugyanaz zökkenőmentesen fut egy negyed olyan gyors procin, nyolcad annyi memóriában...
Szóval még mielőtt sok időt fordítanál a dologra, szerintem felejtsd is el, mert értelmetlen... Az a processzor már tizenéve is a gyengébbek közé tartozott, és az 512MB memória már akkor is kevés volt a legtöbbször, 1GB-nál kezdődött a használható PC. Azóta meg sok idő eltelt.
-
urandom0
senior tag
Az
ls
alapesetben fájlokat és könyvtárakat listáz, de elsősorban fájlokat, amíg explicit nem utasítod arra, hogy csak könyvtárakat listázzon. Ezért van, hogyls te*-t
ő úgy értelmezi, hogy "listázd ki az összes te-vel kezdődő könyvtár tartalmát", és nem úgy, hogy "listázd ki az összes olyan könyvtárat, ami te-vel kezdődik".
A shell kifejti a *-ot, azls
program pedig már így kapja meg:ls teszt
-
válasz
Armagedown #80023 üzenetére
Meg ne sertodj de ideznem egyik forumtarsunkat,
erre a gepre csipketeritőt vagy vázát tegyen a tulaj. A tetejereBarmivel is probalkozva, hogy is mondjam, a felhasznaloi elmeny drasztikus csokkenese lesz a vegeredmeny. Akar nullaig. Esetleg valami karakteres, parancssoros bongeszo de ebbe nem tudok tanacsot adni, eddig meg sose "sullyedtem" le hanem gepet csereltem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Armagedown #80023 üzenetére
Uhh, hát nem egyszerű amit szeretnél. A 32 bites Puppy linuxokat nézd meg talán... https://puppylinux.com/
Firefox helyett az egyik forkját, a PaleMoon böngészőt tudod megpróbálni, annak elvileg még van SSE-s verziója, talán egyből elérhető is a puppy-n, nem tudom. [link]
Viszont kérlek add át a tulajnak ezt az üzit:
"engedje el ezt a régiséget, neki is jobb lesz utána" -
Armagedown
őstag
Egy Hp nx9005öt szeretnék valamennyire netezésre újra alkalmassá tenni.
A tulaj nem akar rá semmit sem költeni.
AMD Athlon XP-M 2400+ proci és 512 MB ram van benne, ehhez kellene egy kezdő számára is használható Linux disztó.
Nagyon fontos, hogy legyen gyorsabb, mint a Windows Xp SP3.
Legyen egyszerűen telepíthető a beépített alkalmazásboltjából ezen a régi processzoron is futó böngésző, mivel az nem tud SSE2-t.
Próbáltam már az Antix-ot, de sajnos nem működik vele az egér és a billentyűzet, Vector Linux 6ban a Firefox túl régi, már nem nyilnak meg vele a https-t eröltető oldalak.
A Zorin OS nem fut rajta.
Mi volna jó erre a gépre? -
cigam
titán
ls -al te*
ls: 'te*' nem érhető el: Nincs ilyen fájl vagy könyvtármkdir teszt
touch teszt/abcdls -al te*
összesen 8
drwxr-xr-x 2 pi pi 4096 szept 18 17:47 .
drwxr-xr-x 17 pi pi 4096 szept 18 17:41 ..
-rw-r--r-- 1 pi pi 0 szept 18 17:47 abcdls -ald te*
drwxr-xr-x 2 pi pi 4096 szept 18 17:41 tesztEzt most nem értem. A "te*"-nak nem kellene kilistáznia minden te-vel kezdődő fájlt és könyvtárat? Ehelyett egyből a "teszt" könyvtár tartalmát listázza ki.
-
Apaxp
senior tag
A kezdők szerencséje utolért
A figyelmetlenségemnek köszönhetően sikeresen eltüntettem a panelt. Sok guglizás után sem sikerült rájönnöm a visszaállítás titkára. Újratelepíteni nagyon nem szerettem volna. Szerencsére még nem kapcsoltam ki az első lépések asztalt, aholt lehet választani a panel kinézetét. Rákattintottam a kiválasztottra és visszaállt a panel.
Ezután tovább keresgéltem hogy ha ki van kapcsolva a kezdő lépések mindig induljanak, akkor hogyan lehet életre kelteni
ctrl+alt+t terminál megnyit
mintwelcome parancsot beír és máris indítható a panel
Mára van egy kis sikerélményem -
válasz
Mustármag #80014 üzenetére
Érdekes, most vagyok gépközelben, csak tippem van, mi változott, de most nem tudtam kielemezni, csak megnéztem a notin, mi a fene van. Már nem particióként jeleníti meg a rendszer, de a következő parancsokkal nézzük meg, mi a helyzet:
htop
a mennyiséget(nálam kicsit érdekes lett, mert eddig 8GB swap file volt, szóval a htop azt mutatja, nem a 4x1,5GB zram-ot)
swapon -s
a zram darabszámát mutatjaubyegon@Mint-C-20:~$ swapon -s
Filename Type Size Used Priority
/swapfile file 1942928 0 -2
/dev/zram0 partition 1516136 0 5
/dev/zram1 partition 1516136 0 5
/dev/zram2 partition 1516136 0 5
/dev/zram3 partition 1516136 0 5ez még jobb: (itt minden swap-ot felsorol legalább)
swapon --show
ubyegon@Mint-C-20:~$ swapon --show
NAME TYPE SIZE USED PRIO
/swapfile file 1,9G 0B -2
/dev/zram0 partition 1,5G 0B 5
/dev/zram1 partition 1,5G 0B 5
/dev/zram2 partition 1,5G 0B 5
/dev/zram3 partition 1,5G 0B 5Ha el akarod távolítani a zram-ot, csak kiadod az alábbi parancsot és volt nincs(reboot után):
sudo apt remove zram-config
ubyegon@Mint-C-20:~$ swapon --show
NAME TYPE SIZE USED PRIO
/swapfile file 1,9G 0B -2
ubyegon@Mint-C-20:~$ swapon -s
Filename Type Size Used Priority
/swapfile file 1942928 0 -2Mi baj a Szoftverközpont-al? Azt hittem az a legegyszerűbb és biztosságosabb út a telepítésre, legalábbis nekem ez jött le a "miért érdemes linuxot használni" szövegekből.
Semmi, de átmeneti megoldásnak jó, később majd úgyis inkább terminal parancsokkal fogsz operálni.
Vagy köztes megoldásnak rakd fel a Synaptic csomagkezelőt, ez egy GUI-s megoldás, a Szoftverközpont azért veszélyes, mert csilivili és meglátja ott a user a Flatpak megoldásokat és akkor annyi is neki.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Októberben lesz 25 éves a KDE! Jó adag patchel készülnek rá az 5.23-as kiadásban. [link]
-
válasz
MostaPista #80013 üzenetére
Natur Ubuntut vagy xfce-et hasznalsz?
-
I02S3F
addikt
Köszönöm! De! Bocsi a félre vezetésért MostaPista!
-
Mustármag
őstag
válasz
ubyegon2 #79995 üzenetére
Ilyenkor mi van?
Nincs plusz sor, de ha le lefuttatom(javítsatok ha nem megfelelő a kifejezés) a "sudo apt install zram-config" parancsot, akkor azt írja hogy már kész....(reboot után vagyunk)
Mi baj a Szoftverközpont-al? Azt hittem az a legegyszerűbb és biztosságosabb út a telepítésre, legalábbis nekem ez jött le a "miért érdemes linuxot használni" szövegekből. -
#63718632
törölt tag
válasz
MostaPista #80010 üzenetére
Mi a baj vele?
-
#63718632
törölt tag
válasz
MostaPista #80006 üzenetére
Van valami speciális oka, hogy a 18-ast akarod használni?
A 20.04 LTS frissebb rendszer és nem Unity, hanem Gnome3 kicsit Ubuntusítva. -
#63718632
törölt tag
válasz
MostaPista #80006 üzenetére
Valami olyasmi rémlik, hogy nincs beállítva screensaver téma, de 10 percenként elsötétül, vagy felfüggeszt, vagy valami.
Az még Unity volt, ha jól rémlik. De tuti nem hardveres gond, de még a bios/uefi-hez sincs köze. -
#63718632
törölt tag
válasz
MostaPista #80003 üzenetére
Mondom, hogy van ott valami 10 perces képernyővédő setup.
18.04-et nem fogok ezért telepíteni, de nagyon rémlik valami eldugott beállítás. -
MostaPista
tag
válasz
tordaitibi #79996 üzenetére
Leteszteltem, masodpercre pontosan tiz percenkent lesz sotet a kepernyo.
Furcsa, korabban win volt rajta, akkor nem csinalta.
-
I02S3F
addikt
válasz
MostaPista #80001 üzenetére
Ezek szerint valószínűleg a tpm nincs telepítve. Ez egy csomag, melykiegészítő energiagazdálkodási beállításokat eszközöl.
Bios-ban a power vagy hasonló nevű szekció alatt esetleg nincs olyan beállítás/opció, hogy képernyő kikapcsolása?
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Donald Trump azt mondja, hogy megtalálta a TikTok vevőjét
- Revolut
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- Ubiquiti hálózati eszközök
- MasterDeeJay: Noname 1TB-os SATA SSD teszt
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- LEGO klub
- Fotók, videók mobillal
- Apple asztali gépek
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7500F 32/64GB DDR5 RTX 5060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Csere-Beszámítás! Olcsó Számítógép PC Akár játékra! Intel X5650 / GTX 1650 / 24GB / 240SSD+ 500HDD
- Beszámítás! Sony PlayStation 5 825GB SSD digital konzol garanciával, hibátlan működéssel
- SAMSUNG DDR4 REG ECC 32GB 2666MHz RDIMM szerver RAM modulok, nettó 15740Ft+ÁFA, 1 év gar., több db
- Bitcoin miner Bitmain Antminer S9 S9I 13.5 - 14 Th 1250W eladó
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest