- SSD kibeszélő
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Forrmell.enn
- OLED TV topic
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha egész partíciót vagy lemezt szeretnél alkalmi jelleggel eltenni egy tömörített fájlba, akkor a clonezilla mini disztró mindent tud és fut egy pendriveról. Azt nem tudom, hogy tud-e jelszavazni, de eleve csak a clonezilla tudja olvasni az elkészült állományt.
Ha csak egy-két mappát, akkor arra két mód van így gyorsban:
-csinálsz saját tar.gz állományt készítő szkriptet bash-ben, azt lehet crontabbal időzíteni, relatíve egyszerű, biztosan lehet jelszavazni
-csinálsz rsync-es automata mentést ami nagyon pöpec biztonsági mentések készítésére, de nem tömöríti a mentett állományokat és szerintem nem is jelszavaz. De adhatsz neki olyan cél mappát, ahová csak x felhasználónak van írási vagy olvasási joga. -
jackal79
aktív tag
-
Sziasztok!
Szeretnek egy winyot backup-kent hasznalni, de szukseg lenne tomoritesre.
Ezt hogy erdemes megoldani?
Sima zip/7z, tar.gz, stb. file/okba mentsem az anyagot, vagy letezik erre valami automatizmus?
Pl. tomoritett file rendszer? Vagy valami tomoritesre is kepes backup progi?Elony lenne, ha tudnam jelszoval vedeni barmelyik esetben.
Kossz!
-
válasz
jackal79 #62194 üzenetére
Szia!
Ha terminal nélkül akarsz másolni bármit a Nemo-ban, amit a képeden látható módon nem enged, azt úgy oldhatod meg könnyen, hogy bármely Nemo ablakban egy üres helyre nyomsz jobb gombot és a képemen látható ablakban a kulcs ikonos sorra nyomva a megjelenő kis ablakba beírod a jelszót és megnyílik egy új Nemo, itt is megoszthatod az ablakokat F3-mal.
Az így megnyíló fájlkezelő figyelmeztet is, hogy emelt szintű jogosultsággal használod:
Most már másolhatsz bármit.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
eastsider #62191 üzenetére
Nagyobb gebaszra szokott utalni ez az üzenet. Azzal kezdeném, hogy pl. egy gparted live lemezrő vagy egyéb Linuxról bebootolnék pendriveot használva, onnan meg egy gparted / kparted partíció ellenőrzést csinálnék a lemezen, minden partícióra.
Aztán csekkolnám a hdd smart adatait, hogy nem-e megy közben tönkre, vannak ere is grafikus smart kiolvasó progik.Bármiféle grub újrarakást csak akkor próbálnék meg, ha nincsenek hibák a partícióknál, vagy a lemezen.
-
eastsider
nagyúr
Sziasztok
grub rescue fogadott
attempt to read or write outside hd0 mit tudok kezdeni?
Rebootoltam és ez fogadott, ez egy Debian alapú NAS -
válasz
herdsman12 #62183 üzenetére
Ne nézz semmit, arról a meghajtóról fut a rendszer, nem fog írástesztet csinálni. Az olvasást megcsinálja, én is átraktam a desktopba az SSD-t, úgy teszteltem. Ill. először live-Linux-szal.
-
totron
addikt
válasz
King Unique #62186 üzenetére
Ez only BIOS, UEFI a környéken sincs. Mountoltam az iso-t, a tartalmát másoltam fel értelemszerűen. Bosszant, nem tudom hol a hiba. Ugyanezekk a hardverekkel megy Windows boot, csak éppen még linux alól megírva eddig még soha. Nem tudom hol és mi marad ki.
-
King Unique
titán
válasz
totron #62181 üzenetére
Felcsatolod a fájlkezelőben az ISO-t, a tartalmát rámásolod a FAT32 / NTFS fájlrendszerű pendrive-ra, meg. max. legacy BIOS (CSM) bootoláshoz aktívvá teszed (boot flag) a rajta lévő partíciót. Ennyi, felesleges túlbonyolítani és a WoeUSB és társai sem létszükséglet hozzá, ami egyébként amúgy sem egy nagy szám. Ha UEFI-s telepítéshez kell, akkor ott viszont akár még ezzel is szórakozni kell a 7-esnél, ellenben az újabbaknál már nyilván nem.
-
totron
addikt
Win7 pendrive telepítőt próbálnék összehozni.
ms-sys -7 /dev/sdb
Megírja a bootszektort, fájlrendszer NTFS, telepítő fájljait rámásolom, bootflag bepipálva és semmi, nem indul. Hol a hiba, mi hiányzik? unetbootin nem mutatja a pendrive-ot, 404 verziós, ami meg igen, az meg nem írja ki az ISO-t, csak egy pillanat alatt végigfut a folyamatjelző csík (mtools hiánya lehet?)
nem sok semmi sikerlémény van ezzel most
XP-vel sem megy (ms-sys -m)
-
válasz
herdsman12 #62178 üzenetére
Ahogyan cigam kolléga említi, de ha megnézed a berakott képet, a közepén kiabál a bepipálatlan kis kocka!
Szerintem a Lemezek (disks) teljesen jól mér, többek szerint nem ér semmit, viszont 2 napon belül 3 különböző SSD-t mértem vele és mindegyiknél jól hozza az elvárható és ismert eredményeket! (kivéve a már visszacserélt Kingston UV500-as)
-
cigam
titán
válasz
herdsman12 #62178 üzenetére
Mert a felugró ablakban(ahol miták számosságát, és a teszt fájl méretét lehet beállítani) be kell pipálni, hogy írás teszt is legyen.
-
válasz
herdsman12 #62176 üzenetére
-
cigam
titán
válasz
Shyciii #62174 üzenetére
Használd az arch wiki-t
A discard opció folyamatosan TRIMmel, de pl. felesleges, ha be van állítva az fstrim.service. Ugyanakkor nem egy SSD esetén a trimmelés nem hogy növelte a sebességet, hanem csökkentette. A beépítette szemét gyűjtés (garbage collection) gyakran hatékonyabban végezi a dolgát. Éppen ezért bizonyos terjesztések úgy döntöttek, hogy nem használják. [link]
Ez is olyan hitvita mint a swap (külön partíción, vagy fájlban, mekkora legyen,...)
A pri a prioritást adja meg. Ha több swap partíciód van, ezzel állíthatod be melyiket részesítse előnyben.[link]
Az arc-chroot egy script ami minden lépést elvégez, hogy átlépj az új rendszerre, de ezt is elvégezheted kézzel, egyesével. Ennek egyik utolsó lépése a chroot /location/of/new/root /bin/bash
[link] -
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62172 üzenetére
Felmerült bennem, hogy amit automataán legenál fstab-ot, az mennyi helyes?
Ugye nekem ebben a mindennapos notebookban SSD van.
A telepítő alapból rw,realtime -ot ad meg. Eddig én ezt mindig módosítottam defaults,discard,noatime -ra a leírások alapján úgy vettem ki, hogy SSD-nél ez a jó (kivéve a defaults-ot, mert az jogosultságokat tartalmaz)
Swap-re meg automatán defaults,pri=-2
Ezt én defaults,noatime -ra állítottam eddig. Viszont érdekes, hogy az fstab leírásában nem is látok pri= opciót, így azt se tudom mi ez, és hogy mennyire jó-e ez így.
Amúgy ennek a hálókártyáját azonnal felismerte, és van net, szal az a régi notesz nem túlságosan tetszik neki ezekszerint.
Aztán a telepítésnél az arch-chroot utasítást ki kell adni /mnt -re, de van ahol léttam, hogy a -bin-bash-re is kiadták. Melyiket érdemes? -
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62172 üzenetére
100%, hogy nem UEFI-s. Egyrészt régi is, másrészt Windows se települ rajta UEFI-ként.
Az újnál viszont reggel megnéztem, ott automatikusan csak Swap és Root partíciót hoz létre alapból a Manjaro. A Windows viszont kapásból UEFI-sként települ
Elrendezem a reggeli megszokott dolgokat a melóhelyen, aztán ha kicsit csendes a helyzet, akkor a rendes notimon nekikezdek az Arch-nak. Kíváncsi vagyok, hogy annak a hálókártyájához mit szól. Bár még van mobilnetem, Asszem -
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62171 üzenetére
Lehet ezek szerint a Linux is kezeli a FAT32-es boot partíciót. Bár szerintem akkor is felesleges. FAT32 az UEFI-nek kell, de az egész más fájlokat is tesz rá, .EFI végződéssel. Nekem ez az utánozzuk BIOS bootkor is az EFI partíciót nagyon gagyi hatást kelt. Működni működik ezek szerint, csak minek.
Abban biztos vagy, hogy nem UEFI-s lapos? Mert néha BIOS-os, karakteres felületes kinézetűek az UEFI-k, főleg régebbi notikon, és ebből valaki azt hiheti, hogy BIOS-os.
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62166 üzenetére
No a teszt notira elkezdtem feltenni a Manjaro Gnome-ot, és hagytam, hogy a telepítő maga csinálja meg a partíciókat. Létrehozott ő is egy 300MB-os EFI partíciót Fat32-vel, pedig ez nem UEFI-s. BIOS-a nem képes rá.
Ez most felmegy, aztán a rendes notebookomon elkezdem felrakni kézzel az Archot, és ha gond van, akkor a most felhúzott teszt notival meg tudom nézni rá a megoldást.Kijelentkezéskor megjelenik a kis fogaskerék. De csak ezeket lehet kiválasztani:
- Gnome
- Gnome Classic
- Gnome + Remmina Kiosk (ezt a Remminát használom RDP-s kapcsolatokra)De ez a része igazából mindegy is. Most már Arch felé nézek csak
-
Shyciii
veterán
-
BoB
veterán
Megjelent a bemutató videó is: Introducing GNOME 3.30: “Almería”
-
-
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62162 üzenetére
Pedig ez lesz a megoldás, hogy up-ba tenni a kártyát. lsmod mit mutat, milyen ath-s modulok futnak? Kéne tudnia kezelnie azt az Atheros kártyát.
A bootra rosszul emlékezhetsz, mert FAT32 partíció pont az UEFI bootnak kell, de ha azt a géped nem támogatja, akkor FAT32 partíció sem kell. Ennek hiányában a /boot mehet a rendszerpartícióra vagy külön (nem FAT32-es, hanem ext4 vagy ext2) bootpartícióra.
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62161 üzenetére
Semmit nem mutatnak, mert ha az ip link-et megnézem, akkor az ethernet kártya down-ban van. ip link set enp2s0 up -ra nem ír hibát, de down-ban marad.
Viszont most megakadt a telepítésem a grub-install -nál, mert kiírja hogy cannot find EFI directory.
És így be is ugrott, hogy anno mikor először akartam Manjaro-t telepíteni, akkor létre kellett hoznom egy max 500MB-os FAT32-es partíciót, amit be kellett jelölnöm boot-ként, mert ez a szar noti nem ismeri az uefi-t, és csak így volt hajlandó telepíteni. Viszont nekem már nincs kedvem előlről kezdeni az egészet, mert gondolom amiket eddig csináltam azt az fdisk újrapartíciónálással elvágom.
Majd a rendes notimon kezdem el az elején. Annak a BIOS-a már ismeri az UEFI-t, ott nem kell erre külön partíció. -
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62160 üzenetére
Ezek közül mindkettőt kéne vigye a kernelnek, így csak az autentikáció lehet problémás.
Kérdezd meg a céges rendszergazdát a kapcsolódási adatokért, ha a DHCP öngmagában nem elég vezetéken. Az ip a és ip route parancsok kimenete mit mutat?
Ahogy nézem, az enterprise WPA2-ről tényleg nem sokat ír, meg én sem értek hozzá, azt passzolom. Vezetéken viszont kéne hogy tudj kapcsolódni.
-
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #62159 üzenetére
Wifi: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
Ethernet: Qualcomm Atheros QCA8171 Gigabit Ethernet (rev 10)Igen azt olvastam, hogy Enterprise WPA2 is megy, csak sémát kell módosítanom megfelelően és megy, de egyelőre hagytam, mert ott nem tom, hogy a sámában ha nem kell cert, akkor mit írjak be. nocert-re nem volt jó.
Az érdekes inkább az, hogy a hálókábel amin ip-t kellett kapnia, arra nem regált. Sőt. DOWN értéken maradt a kártya. Most közben az alapcsomag felment pacstrap /mnt base base-devel -el, úgyhog most amíg haza nem érek, addig nem kell net. Otthon meg a sima WPA2-vel csak menni fog. Remélem. -
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #62158 üzenetére
Mindkettő megoldható, enterspájz WPA2 is. De az tényleg szívás, ha a vezetékes net se megy rajta, mert akkor másik gépen kell letölteni a csomagokat és átvinni. Esetleg beledugni a telepítés idejére egy támogatott USB-s Wi-Fi sticket.
lspci mit mond, milyen Ethernet/Wi-Fi kártyáról van szó?
Már csak azért is kéne, hogy menjen, mert a Manjaro is Arch fork, amit a Manjaro tud kezelni, azt az Arch is.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62146 üzenetére
ubyegon2, Frawly
Csak otthon tudom újra megnézni, mert közben elkezdtem Archot telepíteni a teszt notebookra. Igaz már az elején a hálózat beüzemeléssel buktam a dolgot, mert bár hálókábellel rögtön kéne mennie a hálózatnak egy-két weboldal szerint, de sajnos nem kap ip-t, pedig dhcp-s hálózat. Wifi szintúgy nem megy, mert wpa2 enterprise-os, és ahogy néztem elsőre nem egyszerű arra felcsatlakozni, úgyhogy a 8GB-os mobilnetemet megosztottam, és így már jó 😀 csak nem tudom folyamatosan csinálni, mert közben melóznom is kell.
-
Frawly
veterán
-
jackal79
aktív tag
Sziasztok!
Linux Mint 18.3-ban a terminálból megtudom nézni a BIOS verzióját?
Köszi!
üdv
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- LG 48C2 - 48" OLED EVO - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - A9 Gen5 CPU
- Országosan a legjobb BANKMENTES részletfizetési konstrukció! Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Prémium
- DOKKOLÓ BAZÁR! Lenovo, HP, DELL és egyéb más dokkolók (TELJES SZETTEK)
- Azonnali készpénzes Sony Playstation 4 Slim / PS4 Pro felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest