Hirdetés

2019. június 20., csütörtök

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2019-05-30 23:46:26

PROHARDVER!

Milyen merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

(#63301) Lex Icon válasza tvamos (#63300) üzenetére

Lex Icon
(tag)

Mit gondoltok?

... hogy valamit elnéztél, mert WD-ből is kapsz 6TB-os Red vagy Purple vinyót 60eFt-ból.

Lex

(#63302) Orgi válasza tvamos (#63300) üzenetére

Orgi
(őstag)

Ha nem a WD-t választod, akkor viszont a másik oldalról ez lenne a jobb a Barracuda ellenében erre a célra:
Ironwolf

(#63303) tvamos válasza Lex Icon (#63301) üzenetére

tvamos
(PH! nagyúr)

Csak ebben a boltban talaltam, de ez nem szimpi.

Most megneztem jobban, ebben megbizok. es allig van a keret felett.

Nem lesz akkor Seagate Barracuda. Pedig az elso HDD-m egy 40 Megas Seagate volt.

Koszonom a hozzaszolasokat!
Orgi, neked is koszonom!

[ Szerkesztve ]

Minden, amit leirtam, csak a szubjektiv velemenyem, a valosaggal valo barmi nemu egyezes csak a veletlen muve!

(#63304) PadaVaJ válasza tvamos (#63303) üzenetére

PadaVaJ
(lelkes újonc)

Egy apróságról megfeledkeztél, hogy nem magyarországi boltból vennéd...
Forintból arra következtettünk.

[ Szerkesztve ]

A parti végén a gyalog és a király is ugyanabba a dobozba kerül.

(#63305) tvamos válasza PadaVaJ (#63304) üzenetére

tvamos
(PH! nagyúr)

Ez igaz. Bocs!

Minden, amit leirtam, csak a szubjektiv velemenyem, a valosaggal valo barmi nemu egyezes csak a veletlen muve!

(#63306) Dzsekó válasza tknof1871 (#63298) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Beírtam

"Milyen merevlemezt vegyek?" Topikgazda

(#63307) Proci85

Proci85
(senior tag)

Sziasztok

A jelenlegi tapasztalatok alapján a WD RE/GOLD-nak van alternatívája ebben a minőségben?
Nagyon régóta használok RE vinyókat, még RE1-es is van, 10 éve megy! RE2-3 is akad pár darab. RE4-ből pedig van kb 50 db. 5+ éve szépen mennek.
Kellene most 8-10TB-s vinyóból 4db backup szerverbe, amit hetente 4TB-vel írnék. Anno számoltam, hogy a RED az kiesik, mert nem bír annyi írást a gari időn belül (a spec. szerint).
Nekem évente kb 210TB-t kellene ráírni és 5 évet elvárok tőle.

Van egy kis bizonytalanság bennem, amiatt, hogy RAID5-ben lesz, tehát elvileg az adat 4 felé oszlik, abból egyik paritás bit, tehát számoljunk /3-mal, tehát egy kevésbé tökös vinyót is választhatnék, úgysem írok egyet majd anyira?
A Hitachi HE8, HE10-zel szemezek illetve a Seagate IronWolf-fal.
WD GOLD 550TB/év.
HE 8/10 ?? TB/év?
Seagate IronWolf 180TB/év.
Seagate Enterprise 10TB ?? TB/év

Annyi nehezítés, hogy ezek nem hűtött szerverteremben lennének, hanem egy HP MIcroServer Gen10-ben egy sima irodában valahol a polcon.

[ Szerkesztve ]

(#63308) Lauda válasza Proci85 (#63307) üzenetére

Lauda
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Szia!

a WD RE/GOLD-nak van alternatívája ebben a minőségben?

Igen: Western Digital ULTRASTAR SATA SERIES

A wd goldok kifutnak és ezek lesznek csak.

[ Szerkesztve ]

(#63309) ANOka

ANOka
(senior tag)

Egyenlőre csak ötletelek.

Számítógépbe beépítve backup adatok tárolására az alábbi 2 közül ti melyiket választanátok?
- Toshiba N300 NAS HDD 8TB (HDWN180UZSVA)
- Toshiba X300 HDD 8TB (HDWF180UZSVA)

Mindkettő szerepel az összefoglaló ajánlott listáján. Tudom, hogy az egyikre +1 év (gyártói) garancia van. Viszont - szerintem - teljes mértékben ugyanazon a gyártósoron ugyanazokból az alkatrészekből készül, csak legfeljebb a szalag a végén kap mást firmware-t/matricát.

Egyik kedvenc boltomban per pill. forintra pontosan ugyanaz az áruk!

(#63310) tknof1871 válasza ANOka (#63309) üzenetére

tknof1871
(őstag)

Üdv!

Számítógépbe beépítve backup adatok tárolására

Csak a másolás idejére legyen a számítógépben. Nem akarok szakértőnek látszani. Nekem is leírták, ha biztonsági másolatok kerülnek a HDD-re, ha ez a feladata, akkor másolás után nem maradhat a számítógépben. Mostanában engem is ez foglalkoztat, backup.

[ Szerkesztve ]

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#63311) Lacitusz

Lacitusz
(újonc)

Uj gepbe keresnek meg mindig merevlemezt. Az os egy masik ssd rol futna.
Felhasznalas: jatekok futtatasa, hd film nezes, file megosztas.
Lehetnek idoszakok amikor 0-24 ben menne, de nem mindig.

Szempontok: megbizhatosag - zaj - hő - ár - sebesség... Ebben a sorrendben.

Folyamatosan toprengek 2,5-os 5400 rpm darabokon.
Szerintetek sokkal lassabbak mint a 3,5-es 7200-asok? Mennyivel vajon? Megeri a tobbi elony ezt a hatranyt? Van egyaltalan nagy elonye?

Milyen modelleket javasolnatok az 1T - 2T kategoriaban?
Koszi:)

(#63312) ANOka válasza tknof1871 (#63310) üzenetére

ANOka
(senior tag)

2 gépem van.
Egyik gépről a másikra megy a backup.

(#63313) petymek válasza ANOka (#63309) üzenetére

petymek
(tag)

Amennyiben egy árban vannak, miért nem veszed a hivatalosan is jobbat?

(#63314) jim bcs válasza Lacitusz (#63311) üzenetére

jim bcs
(MODERÁTOR)

Először azt döntsd el, hogy mi a célterület, utána megvan a megoldás is. Játékok alá 7200rpm a javasolt, minden másra elég az 5400rpm. Viszont van különbség szemre is, emiatt én mindenre 7200rpm-eseket használok, adatra is és mindegyik 2,5"-es, nem is emlékszem mikor volt utoljára 3,5"-es hdd-m.

2,5"-nál 7200rpm esetén 1TB a határ ami elérhető áron van, van 2TB de mind enterprise és azoknak nem akarod tudni az árát. Ha minden igaz készül a 2TB-os WD Scorpio Black csak nem tudni mikor érkezik.

1TB Seagate BarraCuda Pro ST1000LM049
1TB WD Scorpio Black WD10JPLX

Pl. az 1TB WD Scorpio Black halk, hűvős ha ez volt a fő kérdés. Nálam adatok vannak rajta.

[ Szerkesztve ]

Beárazás: https://logout.hu/bejegyzes/jim_bcs/bearazos_topikok_listaja.html

(#63315) Lacitusz válasza jim bcs (#63314) üzenetére

Lacitusz
(újonc)

Koszonom.
Azt elarulod, hogy, neked mi a szempontod amiert noti vincsiket hasznalsz? Mert tenyleg dragabbak a desktopoknal.

Amit irtal Barracuda ST1000LM049, az mennyire kerreg/rezeg? Mondjuk egy 5400-hoz kepest?

(#63316) jim bcs válasza Lacitusz (#63315) üzenetére

jim bcs
(MODERÁTOR)

Hűvösebbek mint a nagyok, relative egy deka hangjuk sincs és nem utolsó sorban a méret miatt (nem a TB-ra gondolok), utálom a nagy böhöm 3,5"-eseket. Akkor hallod őket jobb esetben ha a füledet ráteszed és ezt a 2,5"-es 7200-esekre mondom, van egyébként Scorpio Blue is a háznál, azon az asszony adatai vannak, szintén nincs hangja.

[ Szerkesztve ]

(#63317) tknof1871 válasza jim bcs (#63316) üzenetére

tknof1871
(őstag)

Mi az oka, hogy a 2,5"-eseknek nincs hangja?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#63318) M107

M107
(PH! addikt)

:R

Aki otthon van a merevlemezekben, manapság melyik gyártó a tuti,
Tudom összefoglaló és a WD.
Ja és a Sea szar.

Ennél bővebben ha lehetséges.

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! ( (PH! addikt) YEAH vissza az őstag címet :) )

(#63319) swatti válasza M107 (#63318) üzenetére

swatti
(kvázi-tag)

Ez egy nagyon jó kérdés és nehéz is. Minőség vagy ár/érték a lényeg?

IT - 100% védelem nincs --- A legnagyobb biztonsági rés mindig az ember. x)

(#63320) KBalázs34

KBalázs34
(lelkes újonc)

Sziasztok!

Gondolkodom Toshiba P300 3 TB-os és WD Purple 2 TB között! Elöbbi 7200 utobbi 5400-as szerintetek melyik lenne a jobb választás? Igazábol csak adat tárolás lesz rajta illetve adatokat felmásolom rá és utána megy a szekrénybe és csak néha lenne adat másolva! Mind 1 hogy gyors vagy lassú fordulatú! Van már egy 2 TB-os WD Purplem a gépemben megy torrentre meg adatnak van, meg vagyok elégedve vele!

Köszönöm a válaszokat!

(#63321) tibaimp válasza KBalázs34 (#63320) üzenetére

tibaimp
(őstag)

Minimálisan drágább csak a Toshiba, de cserébe +1TB! Kell az a plusz tár vagy nem, mivel ritkán fogod használni, feltehetően sokáig fogja bírni bármelyiket veszed.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#63322) KBalázs34 válasza tibaimp (#63321) üzenetére

KBalázs34
(lelkes újonc)

Köszi a választ! Lehet még is veszek egy Toshibát bár még nem volt jókat halottam róla a régi szériák nem volt annyira jók, eddig Samsungot meg WD-t használtam nem volt velük gondom!

(#63323) petymek válasza King Unique (#63297) üzenetére

petymek
(tag)

Végül WD Red lett.
2 kérdésem lenne még. GPT vagy MBR? GPT-vel működik XP (32 bit) és a fentebb említett egyéb eszközök, ha Operációs rendszer egyébként nem fut a lemezről?
A parkolás jelenlegi helyzetének ellenörzése, állítása USB-s külső nem elvégezhető?

[ Szerkesztve ]

(#63324) tibaimp válasza petymek (#63323) üzenetére

tibaimp
(őstag)

Próbáltam, nálam a 3TB-s GPT winyót, a 32bit-es XP ~780MB-osnak látta csak, és figyelmeztettet is win (meglepő), hogy nem látja megfelelően. Most vagy én bénáztam el valamit, vagy ennyit tud.
Ha jól tudom a 32-bites rendszer alapból azért ~2,4TB-is látnia kellene, de lehet rosszul tudom.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#63325) King Unique válasza petymek (#63323) üzenetére

King Unique
(PH! félisten)

Ha 32 bites XP-vel akarod használni, akkor a GPT nyilván szóba sem jöhet, mivel eleve nem kezeli. Max. a 64 bites XP tudja, de az is csak adatlemezként, bootolni viszont már nem tud róla. Vagyis marad az MBR partíciós séma, ami adatlemezeknél 2 TB-ig, valamint windowsos rendszermeghajtóknál BIOS/MBR, más néven legacy (CSM) telepítésnél használható.

Ha a parkolásnál a WD gyári segédprogramjára (wdidle3) célzol, akkor az csak SATA-s csatlakozásnál használható, USB-snél nem. Az utóbbinál max. külső programmal lehet korlátozni, tiltani a fejparkolást. Tud ilyet pl. a HDS is a lemezek leállásának akadályozásával, valamint a program regisztrált változatában az APM átállításával. Vagy másik megoldás előtte átállítani SATA-n, majd utána tenni a külső házba és használni tovább USB-n. Már ha erről van szó egyáltalán, mert a leírtakból nem teljesen egyértelmű. De egyébként a 2,5"-os Red esetében is 600 000 db parkolás a névleges gyári limit, ami azért nem kevés. Vagyis hacsak nem növekszik az értéke rövid üzemidő alatt irreálisan magas mértékben, akkor nem feltétlen szükséges piszkálni.

[ Szerkesztve ]

(#63326) petymek válasza King Unique (#63325) üzenetére

petymek
(tag)

:R Köszönöm.
Akkor MBR lesz. Nem írtam, de ez 1TB méretű lemez, és 3 felé osztom, így a 2GB korlát, itt önmagában nem számít. Ezek elsődlegesek lesznek akkor.
Ez UGreen, USB 3.1, USB C házban fog lakni sokáig.
Az a baj buhera nélkül nem megy a Sata csatlakoztatás, és nem szeretnék bontani most.

A WD Rednél az összefoglalóban van egy másik program is, a a WD Red SMART load/Unload utility 3.5" Drive az sem működik külső házon keresztül? Ha jól gugliztam ez nem csak 3,5 lemezekkel működik.
Az általad említett program -vagy akármi más- azt meg tudja mondani, hogy jelenleg egyáltalán mennyi gyárilag most a parkolás ideje?

[ Szerkesztve ]

(#63327) jim bcs válasza petymek (#63326) üzenetére

jim bcs
(MODERÁTOR)

"Akkor MBR lesz."
Nagy hiba, lásd összefoglaló.

"1TB méretű lemez, és 3 felé osztom."
Brutális nagy hiba.

= Neked felesleges a hdd, tárolj a felhőben vagy bármiben.

(#63328) King Unique válasza petymek (#63326) üzenetére

King Unique
(PH! félisten)

Ha 32 btites XP-vel akarod használni, akkor igen, mindenképpen MBR kell. A 2 GB helyett gondolom 2 TB-os (pontosan 2 TiB = 2,2 TB) korlátot akartál írni, az van az MBR-nél. De mivel csak 1 TB-os a HDD, ezért nyilván nem téma ez. Aztán egy adatlemeznél normál esetben elég 1 db partíció, de ha okkal és célirányosan 3-at akarsz létrehozni rajta, akkor akár azt is lehet. MBR-lemezeknél max. 4 db elsődleges partíció lehet, vagy 3 db elsődleges és 1 kiterjesztetten belül több logikai partíció.

A 3,5"-os WD Red sorozathoz valóban elérhető egy spéci gyártói tool a fejparkolás átállításához, de azt passzolom, hogy működik-e 2,5"-os Red lemezzel és pláne USB-n. ITT a leírás alján amúgy SATA-s csatlakozást javasolnak és annál a működés eleve reálisabb is, mint az USB-nél. A parkolások aktuális számát pl. a HDS programmal meg tudod nézni a SMART-ban a Load/Unload Cycle Count attribútumnál. De nem valószínű, hogy olyan sok lenne, pláne ha vadonatúj a merevlemez. Korlátozni, tiltani főleg akkor érdemes, ha pl. naponta több 100 / 1000 db parkolás jön össze, azaz rövid üzemidő alatt több 10 000-es / 100 000-es érték. Ellenkező esetben viszont szvsz felesleges piszkálni, mint már említve volt.

[ Szerkesztve ]

(#63329) Ł-IceRocK-Ł

Ł-IceRocK-Ł
(PH! addikt)

Üdv Urak!
A jelenleg is üzemelő Hitachi hdd-m kezd öregedni. A random olvasás/írás már nem az igazi, aktív letöltés mellett egy sima mp4-es filmet olvasni róla is sokszor nem igazán megy neki. Minden tiszteletem a hitachi-é, ha jól emlékszem egy Deskstar van benne, és amit én erre letöltöttem az évek alatt...
Szóval kellene nekem egy megbízható vinyó aktív letöltésre. Maradnék a Hitachi-nál (maradjak?)
2 Tb- tól nem kell nagyobb. Elolvastam (sokadjára) is az összefoglalót, de valami nem fér a fejembe.

Mi a különbség amit érteni kell a kategória alatt?

3,5", NAS és ADAT üzemre, 7200rpm:

2TB HGST Ultrastar 7K2 HUS722T2TALA604 128MB, 5év gari

illetve:

3,5", ALAP üzemre, 7200rpm:

2TB HGST Ultrastar 7K6000 128MB, 5év gari

A rendszerem SSD-n van, a két vinyó közöt kb 10 ropi a különbség.

Segítsetek ha lehet :)

"lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

(#63330) petymek válasza King Unique (#63328) üzenetére

petymek
(tag)

Köszönöm a részletes írásod ismét. Egyetlen kérdés még. Ahogy keresgéltem a parkolást addig javasolják állítani még a lemez üres.
Szokott ez adatvesztéssel járni a gyakorlatban, ha csak később lesz állítva?

(#63331) Dzsekó válasza Ł-IceRocK-Ł (#63329) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Minőségre kb. egyformák. 7K2 szerverbe szánt változat, natív 512 byte szektormérettel. 7K6000 pedig Advanced Format-os. Azt vedd, ahol megadják az 5 év garit. Ahogy nézem, inkább a 7K6000-nél.
Viszont szerintem elég lenne egy 5400RPM-es vinyó letöltésre. WD Purple csendes, és elég gyors is, szerintem elegendő. Igaz, csak 3 év rá a gari, de jóval olcsóbb.

petymek: Mindegy mikor állítod, nem jár adatvesztéssel.

[ Szerkesztve ]

(#63332) King Unique válasza petymek (#63330) üzenetére

King Unique
(PH! félisten)

Mármint ha a wdidle3-ra célzol, akkor azzal a fejparkolás átállítása nem destruktív folyamat, azaz nem jár a meghajtón lévő adatok törlésével, legalábbis normál esetben nem. Viszont mivel itt a firmware-t piszkáljuk, ami eleve kényes művelet, ezért biztos ami biztos alapon nem árthat előtte felkészülni minden eshetőségre.

Az amúgy nem derült ki, hogy jelenleg mennyi ennél a merevlemeznél a parkolások száma és milyen ütemben növekszik. De gondolom elég minimális lehet és ebből adódóan átállítani sem feltétlen szükséges, mint már említve volt. Viszont ha mindenképpen az átállítás a cél, az más dolog.

[ Szerkesztve ]

(#63333) tvamos válasza tvamos (#63303) üzenetére

tvamos
(PH! nagyúr)

Vegul (nagy hirtelen, a boltban) ug ydontottem, hogy 8GB-s drive-ot veszek. Ennel a kapacitasnal a Purple es a Red ugyan annyiba kerult, ugyhogy a Red lett. WD80EFZX
Remelem, jol valasztottam.

(#63334) cocka

cocka
(PH! addikt)

A parkolgatást nem tervezitek az összefoglalóba tenni? :D

(#63335) Dzsekó

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Benne van régóta.

tvamos: Jó választás.

[ Szerkesztve ]

(#63336) cocka válasza Dzsekó (#63335) üzenetére

cocka
(PH! addikt)

Igen, csak én úgy értettem, hogy tételesen a hddk mellé írva, hogy parkol-e vagy sem.

(#63337) 7s26c

7s26c
(őstag)

Üdv Uraim!
Vásároltam egy Wd elements 2.5-es külső winchestert. Rendben működik de nagyon rövid a mellékelt kábel. Hosszabbítóról illetve usb-elosztóról pedig nem indul el...ötlete valakinek?
Köszi előre is.

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#63338) M107 válasza swatti (#63319) üzenetére

M107
(PH! addikt)

:R

3 évig ne legyen vele probléma szeresse a ki be kapcsolgatásokat a napi több 10 et is.

Gyors legyen, bírja a strapát....

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! ( (PH! addikt) YEAH vissza az őstag címet :) )

(#63339) Dzsekó válasza 7s26c (#63337) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

USB 3-as portba kösd be, mert az elegendő áramot ad a HDD-nek. Ha csak USB 2 van, akkor Y kábel kell, hogy 2db USB portról szedje az áramot.

(#63340) Dzsekó válasza cocka (#63336) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Szinte mindegyik 5400 / 5900 RPM-es vinyó parkol, kivéve a felügyeleti rendszerekbe szánt HDD-k. 7200 RPM-esek általában nem parkolnak.

[ Szerkesztve ]

(#63341) enginev3.0

enginev3.0
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Laptop hdd-knek van valami hátrányuk a sima 3.5" hddkhez képest? Főleg élettartamra gondolok

24 órás működésre

[ Szerkesztve ]

És anyagilag úgy megvagyunk viselve, hogy még lábazatot se tuttunk csináni, mer nincs mibül ll Logitech <3 ll Oneplus 7 Pro Blue

(#63342) Dzsekó válasza enginev3.0 (#63341) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Ilyen hátrányuk nincs, mennek ők is 7/24-ben. Valamivel lassabbak, cserébe halkabbak és hűvösebbek.

(#63343) jim bcs válasza Dzsekó (#63342) üzenetére

jim bcs
(MODERÁTOR)

"Valamivel lassabbak"
Az 5400-esek lehet, ám ők se lassúak, viszont a 7200-esek hasítanak mint állat, nem vettem észre hogy a 2,5"-es 7200-es nálam hátrányban lenne, inkább előnyét élvezem mint hátrányát a 3,5"-eshez képest. Nyilván ez is szubjektív, de nálam nagyon beváltak az évek alatt, el nem tudnám képzelni, hogy 3,5"-est vegyek.

(#63344) cocka válasza jim bcs (#63343) üzenetére

cocka
(PH! addikt)

Ha már itt tartunk:

Az ST1000LM049-ről van valakinek tapasztalata?

(#63345) enginev3.0 válasza Dzsekó (#63342) üzenetére

enginev3.0
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Film tárolásra meg streamelesre elég lenne az 5400 nem? Plexrol

És anyagilag úgy megvagyunk viselve, hogy még lábazatot se tuttunk csináni, mer nincs mibül ll Logitech <3 ll Oneplus 7 Pro Blue

(#63346) jim bcs válasza cocka (#63344) üzenetére

jim bcs
(MODERÁTOR)

(#63344) cocka
Pro, 5 év garis, ajánlott, veheted ha ez volt a kérdés.

(#63345) enginev3.0
Elég.

(#63347) enginev3.0 válasza jim bcs (#63346) üzenetére

enginev3.0
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Barracuda jó ? Hardverapron abból van a legtöbb
Bár nem szívesen veszek használtat

(#63348) jim bcs válasza enginev3.0 (#63347) üzenetére

jim bcs
(MODERÁTOR)

A sima nem az kerülendő messzire, a PRO az igen és ajánlott is.

(#63349) Lex Icon válasza enginev3.0 (#63347) üzenetére

Lex Icon
(tag)

Barracuda jó ? Hardverapron abból van a legtöbb

Nem véletlenül. ;)

Lex

(#63350) tibaimp

tibaimp
(őstag)

Az mitől lehet szerintetek, hogy havernál a zsír új Ironwolf NAS 8TB winyó a rendszer boot idejét megnöveli! Vagyis, ha be van kötve a HDD, akkor 2 perc a boot idő, amúgy meg 15sec, és hallani, hogy a rendszer "basztatja" (kattog, vagy hasonló) a winyót!
Konfig: 4790K, win7, zsír új CM 750M táp

(#63351) tibaimp válasza tibaimp (#63350) üzenetére

tibaimp
(őstag)

Ja azt elfelejtettem, hogy a HDD 100/100, felületi teszt szerint is minden zöld, nincs bed sector.

(#63352) Dzsekó válasza tibaimp (#63351) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Kellene egy smart kép, így nehéz bármit is mondani. Lehet fejpozicionálási hiba vagy nem kap rendesen tápot. Ettől lehet 100%-os egyelőre.

(#63353) cocka

cocka
(PH! addikt)

Na ez kemény.

WD10SPZX kb. 0 perces vadiúj.

start/stop: 1

load/unload cycle: 7

Vagy lehet, hogy csak a firmware emelgeti "izomból" a számlálót és köze nincs a valósághoz? :D

(#63354) ANOka válasza cocka (#63353) üzenetére

ANOka
(senior tag)

Sztem a gyárban egyszer elindították, kipróbálták.

(#63355) cocka válasza ANOka (#63354) üzenetére

cocka
(PH! addikt)

Ja nem úgy értem. Nyilván én indítottam el, csak a parkolgatós számláló mértéke furcsa. Hogy ahhoz képest, hogy még csak egyszer lett elindítva és leállítva, már 7-nél tart. :D

(#63356) Dzsekó válasza cocka (#63355) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Semmi furcsa nincs benne, tétlen állapotban a villára rakja a HDD a fejet. Szerintem 8 mp-re van állítva, érdemes wdidle3-al megnézni és állítani rajta vagy kikapcsolni.

(#63357) cocka válasza Dzsekó (#63356) üzenetére

cocka
(PH! addikt)

Mondjuk az érdekes, hogy itt parkolgatás kapcsán mindig csak a WD-t emlegetitek, holott a Seagate is rendesen benne van a témában.

ST1000DX002-m már itt tart:

start/stop: 100
load/unload: 739

Ja még egy kérdés: A total LBA written/read tulajdonságoknak van valami jelentősége SSHD esetén? Ezekben a flash mennyit bír? Merthogy a 8 giga NAND méreténél fogva nyilván milliószor van irkálva meg olvasva. Ha tönkremegy ez a rész, akkor a firmware képes kvázi lekezelni a problémát úgy, hogy az amúgy NAND-ra írt adatot áttereli a lemezre, ha jó még?

Azért feltételezem előbb megy tönkre benne a flash, mint maga a lemez.

A (1) Raw Read Error Rate értéke mindig megegyezik a (195) Hardware ECC Recovered értékével. Ha ez nem egyezik, akkor valami nem OK.

Ezt írtad korábban. És mi van akkor, ha más Seagate lemez is ugyanúgy emelgeti a Raw Read Error Rate értékét, de nincs Hardware ECC Recovered attribútum. Ez esetben is van hardveres korrekció csak nem látható?

Egyébként általánosságban is kérdezem, hogy minden olyan érték, ami egyik HDD-nél látható, másik HDD-nél nem az gyártóspecifikus? Kicsit fura nekem hogy lehet SMART alapján objektíven összehasonlítani akár különböző gyártók lemezeit, ha szabadon kezelik a tulajdonságlapot, egyikén ilyen paraméter van, másikén amolyan.

(#63358) Lex Icon válasza cocka (#63357) üzenetére

Lex Icon
(tag)

Kissé túlparázod ezt a HDD és SMART dolgot, mint akinek gyereke született és 10 percenként megnézi, hogy lélegzik-e.
Használd a HDS-t és bízd rá a feladatot. Fogod látni, ha gond van (teljesítmény és kondíció százaléka és a SMART értékeknél is)! Másrészt a vásárlás topikban némileg már OFF.

Lex

(#63359) tibaimp válasza Dzsekó (#63352) üzenetére

tibaimp
(őstag)

Köszi, de ha minden igaz megy vissza garba, remélem nem lesz gond és nem jön vissza "Teszt OK" -val!

(#63360) Dzsekó válasza tibaimp (#63359) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Dobd le élével párszor egy szőnyegre, és nem lesz "Teszt OK". :)

(#63361) Dzsekó válasza cocka (#63357) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Korábban írtam, hogy kb. minden 5400 / 5900RPM-es vinyó parkol. Seagateknél annyival rosszabb a helyzet, hogy nem igazán lehet véglegesen kikapcsolni.

Újabb Seagate HDD-knél már nincs ott a Hardware ECC Recovered attribútum, de ettől még van, csak nem látható.
Vannak gyártóspecifikus attribútumok, ahogy írtad. Nem kell ennyire bújni a smartot, HD Sentinel kiírja, ha valami gond van. Ezért lett létrehozva ez a program.

[ Szerkesztve ]

(#63362) Pgraph

Pgraph
(fanatikus tag)

Sziasztok!

Leendő Synology DS218j NAS-omba keresnék RAID1 tömbhöz 2 db HDD-t.
- WD RED - WD20EFRX
- WD PURPLE - WD20PURZ
- SEAGATE IRONWOLF - ST2000VN004

Elvileg mindegyik alkalmas erre, lényegi különbségeket nem véltem felfedezni közöttük. 7/24-es működésben lennének. Garancia irreleváns.
1. Melyik melegszik legkevésbé?
2. A parkolási bohóckodás a lilánál nincs, igaz?
3. Hangra különösebben nem vagyok ráfeszülve, de melyik lehet a leghalkabb közülük?
4. Van-e valami olyan különbség a tárolási technológiájukban (pl. PMR, stb.), ami eltérést okozhat a várható élettartamukban?
5. Fenti NAS preferálja-e valamelyiküket erősebben?
6. Melyik lehet a legmegbízhatóbb közülük?

Köszi!

[ Szerkesztve ]

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#63363) Orgi válasza Pgraph (#63362) üzenetére

Orgi
(őstag)

Az 5. ponthoz : a 4 TB-os Ironwolftól felfelé van Synology NAS-nál Seagate IHM támogatás.

(#63364) tibaimp válasza Dzsekó (#63360) üzenetére

tibaimp
(őstag)

Ezt meg sem hallottam :B :R

(#63365) petymek válasza King Unique (#63332) üzenetére

petymek
(tag)

Figyelve az eszközt, nem túl sok használat után, jelenleg 76-on áll a parkolások száma.
Start/Stop Count jelenleg 87.

[ Szerkesztve ]

(#63366) Dzsekó válasza petymek (#63365) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Akkor nem parkol, nem kell állítani semmit.

(#63367) Dzsekó válasza Pgraph (#63362) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

E három mellé még bejön a Seagate Skyhawk is, ami a Purple-nek megfelelő, tehát az sem parkol.
Ez a négy HDD 2 TB-os méretben egy kutya hangra, melegedésre és technológiára illetve megbízhatóságban is kb. egyformán jók.
Én azt mondom, ha nem szeretnél vacakolni a parkolás állítással, akkor Purple vagy Skyhawk, egyébként vedd a legolcsóbbat (általában a Purple szokott lenni), és ahol megadják a 3 év garit rá.

[ Szerkesztve ]

(#63368) Pgraph válasza Dzsekó (#63367) üzenetére

Pgraph
(fanatikus tag)

Köszönöm!
Megnézem még komolyabban ezt a Skyhawk-ot is. Amit még néztem hogy a surveillance-k 300.000 load/unload ciklusra dedikáltak, a NAS-ra hangoltak (Red, Ironwolf) meg 600.000-re.
Nem tudom, ezt mechanikailag jobb tartósságot hordoz-e?
Cserébe ezek parkolnak. A Red-et még meg lehet pimpelni a wdidle3-al, ha minden igaz, bár a mostani 1 TB-os Red-jeimet se bántottam és közel négy évesen huszonezer parkolást szedtek csak össze (bár ez inkább a szerencsés gyári beállításnak köszönhető).
A Seagate-eknek jobb az adatátviteli sebessége, mint a WD-knek, bár itt meg úgyis a NAS-hoz vezető gigabites ethernet sebessége a mérvadó.
Négyesélyes...
Amúgy kritikus munkaadatokat tárolok a NAS-on, de a RAID1 tükrözéssel, meg egy külső egységre történő időszakos mentéssel szerintem nagyjából hozom az adatbiztonságot. Úgy gondolom, nem lennék bentebb egy dupla ennyibe kerülő HGST Ultrastarral se...

Orgi, köszi Neked is a választ.

[ Szerkesztve ]

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#63369) Dzsekó válasza Pgraph (#63368) üzenetére

Dzsekó
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Raid1-be szerintem Green is elegendő lenne, ritka, amikor 2 HDD egyszerre hal meg.
Én már a parkolás mentes HDD-ket szoktam preferálni, ráadásul Purple a legolcsóbb, és ugyanúgy 3 év garival adják, tehát mechanikailag sem rosszak.
Sebességet ne nézd, mert nem a vinyó a szűk keresztmetszet, mint ahogy írtad is.

(#63370) Pgraph válasza Dzsekó (#63369) üzenetére

Pgraph
(fanatikus tag)

Köszi, kezdek hajlani a purple felé. :)

(#63371) Lex Icon válasza Dzsekó (#63369) üzenetére

Lex Icon
(tag)

"Raid1-be szerintem Green is elegendő lenne, ritka, amikor 2 HDD egyszerre hal meg."
Az viszont gyakoribb, ha az új HDD berakásakor a NAS/szerver elkezdi tükrözni az adatokat a régiről és a TB nagyságrendű adat másolása közben a terheléstől a régi is megadja magát.
Ezért számít valamennyire Raid1 esetén is a HDD minősége.

Lex

(#63372) Lipton

Lipton
(őstag)

Sziasztok!

NAS-ban cserére érett 5db HDD:

Samu HD154UI - 60.185óra
Samu HD154UI - 60.851óra
WD30EFRX - 32.070óra (megjelent az első függőben lévő szektor)
WD30EFRX - 53.484óra
WD10EADS - 71.380óra

Minimum ennyi időre jó lenne megint venni.

WD30EFRX (29.900.- Ft) vagy Toshiba P300 3TB (21.600.- Ft)?

A WD-ben eddig nagyon bíztam, de pont a kevés órás RED kezdett el most rosszalkodni.
A frissebb RED-nek érzésre megkopott a hírneve, vagy csak pont nem jó cikkeket olvastam mostanában.
A Toshiba-ról jókat olvasni, és árban sokkal jobb, de nagyon nem ismerem.

Melyik ajánlanátok? Esetleg már alternatíva?

(#63373) i are robot

i are robot
(senior tag)

Sziasztok!

Ilyesmi külső HDD házba keresek 2db 8TB-os HDD-t fotók tárolására, de néha dolgoznom is kell majd a külső meghajtóról (Lightroom, Photoshop), tehát munka meghajtó is lenne egyben nem csak archiválás. Alapvetően ritkán menne, tehát nem NAS jellegű 24/7 terhelést kapna. USB 3-as kábellel menne a gépre, itt a sávszél lesz a szűk keresztmetszet? Eredetileg 7200-asokban gondolkodtam, de lehet hogy felesleges? Alapvetően a megbízhatóság a fontos, de nem baj, ha nem aranyban mérik az árát, mivel 2db kellene, plusz a ház. Sajnos nem vagyok képben hogy mostanában mik mennek, visszaolvasgattam, de nem lettem sokkal okosabb, Seagate Skyhawk, Seagate Barracuda Pro, WD Red Purple, WD Red Pro, miben érdemes gondolkodnom, és mi az optimális? Feleslegesen nem szeretnék olyat venni, amit ki sem tudok használni (pl. 5400 vs 7200).

Esetleg a külső házra van ellenjavaslat?

Előre is köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#63374) i are robot válasza i are robot (#63373) üzenetére

i are robot
(senior tag)

Azt elfelejtettem mondani, hogy értelemszerűen RAID1-ben menne.

Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.