-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Sziasztok!
Olyan problémám lenne, hogy a laptopon van egy win7 és egy linux mint 17.1 dual bootban, ami működik is 100%-ban. Olyan gondom van vele, hogy egy pendrive-ra linuxokat dobálok fel és próbálgatom a laptopon. Mióta dual boot van rajta, egyszer sem indul el a pendrive, mert valami parancsot kérne. Nem tudom máshogy leírni. Betölt a pendrive-ról de ott megáll és parancsokat adna ki. Ne ezen kellene túljutni, hogy hogyan tudnám a pendrive-on lévő linuxot (elementary os pl.) elindítan. Vagy bármely más linuxot.
Ötlet?
-
m165le2
csendes tag
Szépen haladok a Korora Cinnamon belakásával, az auto login (ha kalandosan is) sikerült.
Abban kérnék tippet, hogy ha megnyitok bármit, az ablak amiben megnyílik mindig a bal belső sarokhoz igazodik ami engem valamiért zavar.
Nem találok arra beállítást hogy megjegyezze a bezáráskori poziciót, vagy legalább mondjuk a monitor közepéhez igazodjon.
Erre van-e valamilyen megoldás, vagy beállítási lehetőség? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha jól tudom, a cron.daily futtatja ezt naponta és egyenértékű azzal, amit kérdeztél.
Amúgy a mozilla repó nem kell neked, nem fogsz böngészni azon a gépen. A contrib és a nonfree spec programokhoz kell, amik nem férnek bele a Debian csak free tárolójába a licenszelésük miatt. Gyak pl. skype, flashplugin, ilyesmik vannak ott, meg pl. nem ingyenes firmware-ek. Ha megy minden a banánon, akkor nem kellenek, de ettől független nyugodtan berakhatod őket.
Penty: zsír! Esetleg a levélküldéses dolgot oszd meg a kollégával, azt nem tudom hogy megy.
-
Horvi
őstag
válasz
CPT.Pirk #35471 üzenetére
Köszönöm szépen a kimerítő és részletes leírást. Amint hazajutok hétvégén neki is esek megcsinálni. Lenne hozzá pár kérdésem is a dologhoz.
1. Ha jól értem akkor ez az unattended-upgrades ez tulajdonképpen egy ilyen hivatalos auto update/upgrade progi?
2. Ezt a két tárolót amit említettél contrib nonfree miért kell/érdemes engedélyezni/használni? Illetve szükséges-e a Mozillás tároló használata? Mert nekem ez az egész Linuxos mókolás egy fájlszerver/torrentgép-re kell (BananPi) amit csak SSH-val használok tehát a grafikus felület nekem nem szükséges.
3. Ha ezt a megoldást használom akkor ez olyan mintha kiadnám az apt-get update/upgrade parancsot? Egy másik kérdés ehhez, hogy ez a módszer milyen gyakran frissíti a dolgokat? A config fájlban ezt is lehet állítani vagy valami más metódus alapján működik?
4. Az e-mail küldéses dolog az végül is csak másodlagos bár ha a crontabnál úgy van, hogy ha nincs beállítva e-mail szerver akkor nem tud mailt küldeni akkor valószínű ennél is úgy működik a dolog így ennek majd jobban utána kell néznem. Aztán nem kizárt, hogy megint itt a fórumon kötök ki
Még egyszer köszönöm a segítséget. Szerintem még jövök párszor.
Üdv,
Horvi -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #35488 üzenetére
Mikor látszólag minden tönkremegy, akkor gyanús, hogy a géppel van gond sajnos. A memtest86+ -t még megnézném azért.
-
teleahocipöm
senior tag
válasz
lev258 #35486 üzenetére
Koszi a segitseget
megtalaltam, nem gondoltam van ilyesmi, ide csak pendrive es a dvd miatt latogattam.
Ahogy nezem a lemez jo, de sajnos van 73 hibas szektor a parhonapos HDD-en. A bekpcsolt allapotban eletelt orak szama 1 honap 1 nap
Hat eleg gyorsan epul le a lemez
Inditottam egz ontesztet mar 10%-on all jo ideje, latom van egy rakas -6 db- nyugtalanito Hiba varhato a Tipus ful alatt.Az bztos, hogy amennyiben kenytelen leszek uj gepet venni nem HDD lesz benne hanem SSD, ebbe is vennek, de a noti ba szant IDE/PATA SSD-k ritkak es nagyon dragak.
-
rii
nagyúr
-
lev258
veterán
válasz
teleahocipöm #35485 üzenetére
Ubuntuban, Mintben (meg szerintem még egy pár disztróban) van egy Lemezkezelő alkalmazás (grafikus) valamilyen néven és ott lehet nézni S.M.A.R.T. adatokat, meg ellenőrzést is futtatni. Általában könnyen értelmezhető az eredmény. Ha többet akarsz, lehet használni a smartctl-t Terminálból.
-
lev258
veterán
válasz
teleahocipöm #35480 üzenetére
Vannak S.M.A.R.T. adatok meg egyéb programok erre a célra, Terminálos is.
Amúgy csak én érzem, hogy a másik vonalon már régen nem kezdő szinten folyik a társalgás?
Nem mintha zavarna. -
teleahocipöm
senior tag
-
Lathronos
őstag
válasz
teleahocipöm #35477 üzenetére
Sajnos nem tudsz mit csinálni, ilyen gyenge konfigot egyedül csak a kernel felzabál szőröstűl-bőröstűl(amit a feladatkezelőben egyébként nem látsz), és akkor még sehol a DE, meg egyéb nyalánkságok.
Egyéb iránt Antixban van Magyar nyelv. Tudom, mert már telepítettem TeamViewer-en keresztül másnak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #35477 üzenetére
memtest86+ és hdd ellenőrzés volt a gépen?
-
teleahocipöm
senior tag
Most mar nagyon tele a hocipom -bocs most az antiX alol irok es itt nincs magyar nyelvi tamogatas, koszonet erte illetekesnek- 3x fagyott le a Peppermin a notin amint megnyitottam a synapticot, úgy, hogy ki kellett kapcsolnom a gepet. A legutobbi inditasnal mar alapbol 100% on a proci, bar a feladatkezeloben nincs semmi ami1% felett lenne. Ezert toroltem a Lubuntu-t regebben, most a Pepper is eljutott ideaig, ha most ezt is torlom mit rakok fel, csalodott es teljsen tanacstalan vagyok.
-
Penty
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #35473 üzenetére
Az autoclean-t ki lehet venni, ha valakinek nem kell, az nem probléma. Csak azt kérdezem, hogy van-e valami különbség az általad vázolt megoldás és az általam használt megoldás között...
Nekem fél éve ez a megoldás van, de még nem futottam bele ebbe az apt listchanges problémába. Szépen frissítget a háttérben.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az unattanted nem csinál magától autoclean-t. Az nem baj, mert jártam úgy Debiannal, hogy valamiért mindig el akart távolítani vagy 200 csomagot az autoclean, beleértve a xorgtól a DE-n át mindent. Nem jöttünk rá, hogy mi volt a baja.
Valamint nem tudom, hogy az apt-get upgrade -y továbbmegy-e, mikor apt listchange üzenet jön, amiből ki kellene lépni egy Q-val.
Szerk: Tudom. Egyébként válaszoltam a másikra is.
-
Penty
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #35471 üzenetére
Mi a különbség e között, amit leírtál és aközött, hogy pl. az /etc/cron.hourly/ mappában létrehozok egy autoupdate nevű fájlt, majd beleírom, hogy
#!/bin/sh
apt-get update
apt-get upgrade -y >> /home/penty/update.txt
apt-get autoclean
majd mindezek után futtatási jogot adok neki?
Van valami lényegi különbség? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Szóval akkor, háttérben történő automata frissítés Debian Wheezy alatt.
Legyen telepítve az unattended-upgrades csomag.
Nálam így néz ki az /etc/apt/sources.list fájl:
deb http://ftp.hu.debian.org/debian stable main contrib non-free
deb http://ftp.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
#Third Parties Repos
#Debian Mozilla team
deb http://mozilla.debian.net/ wheezy-backports iceweasel-release
deb http://ftp.hu.debian.org/debian wheezy-backports mainSzóval a contrib és a nonfree tárolók is engedélyezve vannak, valamint használom a mozilla repóját és a wheezy backports tárolót is.
Állítsuk be, hogy mit szeretnénk frissíteni magától, ebben a fájlban:
/etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgradesA fájl eleje az érdekes, nagyjából így kell kinéznie:
Unattended-Upgrade::Origins-Pattern {
// Archive or Suite based matching:
// Note that this will silently match a different release after
// migration to the specified archive (e.g. testing becomes the
// new stable).
// "o=Debian,a=stable";
"o=Debian,a=stable-updates";
// "o=Debian,a=proposed-updates";
"origin=Debian Mozilla Team,archive=wheezy-backports,label=Debian Mozilla Team,c=iceweasel-release";
"origin=Debian,archive=stable,label=Debian-Security";
"origin=Debian,archive=oldstable,label=Debian-Security";
};Így a Firefox is fog tudni frissülni, nem csak a sima rendszer csomagok.
Aztán már csak be kell kapcsolni az automata rendszert ezzel a paranccsal:
sudo dpkg-reconfigure -plow unattended-upgradesEgyébként kicsit kevertem, mert ehhez nem kell a crontab, az a flashpluginhoz kell. Ha szeretnéd tudni mi frissült, akkor elvileg ezt a sort kell kikommentezni a fenti fájlban: Unattended-Upgrade::Mail "root";, de ennek a mikéntjét még nem próbáltam.
Maga a crontab szerintem nem jó a frissítések futtatására, mert ott időnként válaszolni kell kérdésekre.A flashplugint viszont nem lehet a fenti módon frissíteni, azt kell a crontabba tenni:
sudo crontab -e, majd pedig:# m h dom mon dow command
28 * * * */usr/sbin/update-flashplugin-nonfree --install > /home/user/flashlog.txt
Ha már volt telepítve flashplugin. Nos ennek a módszernek a hátránya, hogy a frissítő minden óra 28. percében lefut, de azt nem lehet észrevenni a gép működésében.Így röviden ennyi az unattanted Debian témakör.
-
Horvi
őstag
válasz
CPT.Pirk #35468 üzenetére
Köszönöm szépen a segítséget és neked is spammer.
Igen amúgy ez a crontabos téma lenne a mostani "projekt" csak az azzal kapcsolatos kérdést meg a haladó linuxos topokban raktam fel közben. De ha le tudnád írni a menetét a dolognak az nagyon jó lenne. Előre is köszönöm.
Üdv,
Horvi -
spammer
veterán
Csinálhatsz rá aliast, legegyszerűbb a ~/.bashrc vagy a ~/.bash_aliases fájlba rakni (utóbbiba akkor, ha külön akarod tárolni az aliasokat)
Így látod a terminálban is és továbbítja a megadott fájl(ok)ba is:
alias update='sudo apt-get update 2>&1 | tee -a ~/updatelog.txt'
alias upgrade='sudo apt-get upgrade 2>&1 | tee -a ~/upgradelog.txt'utána vagy újra meg kell nyitnod a terminált, vagy kiadod a source ~/.bashrc vagy a source ~/.bash_aliases parancsot (ha abba raktad az aliasokat).
Ezután az update vagy upgrade parancs lefutása után a home könyvtáradban ott lesznek a fenti log fájlok. Adhatsz nekik más alias nevet is, illetve a fájlnév/elérési út is lehet más (lökheted mindkettőt ugyanabba a fájlba is, ha úgy tetszik).
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Igen lehet, ha a parancs végére odateszel egy ilyet: > /home/user/log.txt (user helyére a felhasználónevedet írva)
Ez minden lefutáskor újragenerálja a logfájlt, beletöltve a parancs kimenetét. Ha > helyett >> van, akkor meg nem írja újra, hanem hozzáírja az újabb lefutások kimenetét.
Amúgy egyébként tudod automatizálni a frissítéseket magukat a crontabon keresztül, így azoknak a kimenete is mehet fájlba, nem kell többet kézzel futtatni az apt-getet. Ha ez kell neked, akkor délután leírom miként lehet megcsinálni, nem nehéz.
-
Horvi
őstag
Sziasztok,
Egy olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy Debian(Bananian) disztró alatt, hogy lehet beállítani azt hogy minden alkalommal amikor lefut az apt-get update/upgrade parancs akkor azt logolja? Olyat találtam hogy az apt-get-ről van log fájl a /var/log/apt/ alatt de abban csak az jelenik meg ha ténylegesen felrakott valamit. Van-e lehetőség arra, hogy minden lefutást még akkor is ha nem telepített semmit azt logolja?
Köszi.Üdv,
Horvi -
rii
nagyúr
a base devel sajna ezt mondja:
[root@machine ~]# pacman -S base-devel
:: There are 26 members in group base-devel:
:: Repository core
1) autoconf 2) automake 3) binutils 4) bison 5) fakeroot 6) file
7) findutils 8) flex 9) gawk 10) gcc 11) gettext 12) grep 13) groff
14) gzip 15) libtool 16) m4 17) make 18) pacman 19) patch
20) pkg-config 21) sed 22) sudo 23) texinfo 24) util-linux 25) which
:: Repository multilib
26) lib32-flex
Enter a selection (default=all):
warning: gzip-1.6-1 is up to date -- reinstalling
warning: m4-1.4.17-1 is up to date -- reinstalling
warning: pacman-4.2.1-1 is up to date -- reinstalling
warning: sed-4.2.2-3 is up to date -- reinstalling
resolving dependencies...
looking for conflicting packages...
:: libtool and libltdl are in conflict. Remove libltdl? [y/N]
error: unresolvable package conflicts detected
error: failed to prepare transaction (conflicting dependencies)
:: libtool and libltdl are in conflict
[root@machine ~]# -
Persze az AUR tárolóból települ fel ez látszik a csomagkezelőben is csak az egyszerűség kedvéért írtam, hogy csomagkezelőből telepítsen (ha már írta, hogy kezdőbb), ilyen szempontból az most lényegtelen, hogy nem pontos / pongyola megfogalmazás, de legközelebb akkor jobban figyelek és csomagkezelő segítségével/által -t írok.
-
BoB
veterán
Csomagkezelőből - ilyen nincs. Tárolóból - olyan van.
Ha elolvasod a hozzászólásokat látni fogod hogy elmaradt frissítés miatt nem fordul a csomag - mert az csak AUR-ban van, tárolóban nincs - amit egy pacman wrapper-el telepítene, ami a yaourt.
Te fel tudtad rakni mert neked friss a rendszered és ment a gcc, és egyébként számodra a fordítás transzparens volt, nem látható hogy nem repóból van.
TLDR: nyugi, megy minden rendben.
-
-
-
rii
nagyúr
itt valami 64-32 bitről beszélnek?
(#35450) bob.zxr:
igenis! .-)hát .. az az igazság, hogy nem szoktram frisstgetni ... ő nem szól hogy van valami, én meg nem kérdezem ....
hogy tudnám tiszta lappal előlről kezdeni ezt a folyamatot?
-
-
rii
nagyúr
elb.sztam .-(
bent maradtam root-ként
és a makepkg -si meg mondta h rootként nem hajlandó futni ...
ekkor vissza ki sima user.ként, akkor meg nem permission denied
beállítottam, hogy R-W a package-query dir-re ....ekkor már lefutott a makepkg -si
de az alábbbi hibaüzenettel megállt:
checking for gcc... gcc
checking whether the C compiler works... no
configure: error: in `/home/uroffkoltoff/Downloads/package-query/src/package-query-1.5':
configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details
==> ERROR: A failure occurred in build().
Aborting... -
BoB
veterán
Jáj a Manjaro mindenit.
Kis bonyodalom van itt, de megoldjuk:
sudo pacman-db-upgrade
sudo pacman -R package-query yaourtcurl -O https://aur.archlinux.org/packages/pa/package-query/package-query.tar.gz
tar zxvf package-query.tar.gz
cd package-query
makepkg -sicurl -O https://aur.archlinux.org/packages/ya/yaourt/yaourt.tar.gz
tar zxvf yaourt.tar.gz
cd yaourt
makepkg -siEzután újra csináld hogy: yaourt -S linssid
-
rii
nagyúr
teljesen jogos .-) elbambultam
a végén ezt írta ki:
[OFF]gpg: 3 marginal(s) needed, 1 complete(s) needed, PGP trust model
gpg: depth: 0 valid: 1 signed: 13 trust: 0-, 0q, 0n, 0m, 0f, 1u
gpg: depth: 1 valid: 13 signed: 59 trust: 4-, 0q, 0n, 9m, 0f, 0u
gpg: depth: 2 valid: 59 signed: 4 trust: 59-, 0q, 0n, 0m, 0f, 0u
gpg: next trustdb check due at 2016-01-22
package-query: error while loading shared libraries: libalpm.so.8: cannot open shared object file: No such file or directory
[root@machine Downloads]# [/OFF]ha végzett, hol kell majd látnom az eredményt?
/usr/bin-ben? -
rii
nagyúr
válasz
Rimuru #35436 üzenetére
elnézést, hogy bénázok
sose voltam jó, ha méllyebb vizekre kellett evezni Linux-ban
egylőre kiadtam a pacman parancsot ... de nem tetszett neki
[root@machine Downloads]# pacman -U linssid.tar.gz
loading packages...
error: missing package metadata in linssid.tar.gz
error: 'linssid.tar.gz': invalid or corrupted packagemajd leszedten még egy linssid.tar.gz-t, de az se volt jó
[root@machine Downloads]# pacman -U linssid_2.7.orig.tar.gz
loading packages...
error: missing package metadata in linssid_2.7.orig.tar.gz
error: 'linssid_2.7.orig.tar.gz': invalid or corrupted packageminden bizonnyal azért, mert ez az 5. lépés lénne ...
próbáltam rájönni, mit akar az 1.-es pontban, de elakadtam .-/
1. Acquire the tarball which contains the PKGBUILD and possibly other required files, like systemd-units and patches (but often not the actual code). -
Rimuru
veterán
válasz
agy73p #35437 üzenetére
Lényegében csak a DE más rajtuk. Igazából mindegyik Ubuntu, csak előretelepítve más DE van, más a bootsplash téma, más alap programok vannak és kb ennyi. A nem felület specifikus dolgok ugyan azok az összes alatt, tehát igazából Ubuntut használsz és ha felraksz egy másik DE-t attól az még Ubuntu lesz.
-
agy73p
senior tag
Hadd tegyek fel egy buta kérdést: aki letölt egy Kubuntut, az KDE asztali környezettel telepíti. Ha letölt másik DE-t, akkor az attól még Kubuntu marad vagy lesz L~, X~, stb.... Miben specializáltak ezek a disztrók?
-
rii
nagyúr
sziasztok
tar.gz-s istaller-t hogy kell telepíteni?
-
válasz
H_András #35427 üzenetére
Mondjuk Mintből sem mindegy melyik verziót próbáltad, mert a Cinnamon/KDE valóban elég sokat eszik, a Mate középsúlyú, míg az Xfce, Lxde a lájtosabbak, ez utóbbi tökéletesen ugyanannyi erőforrást eszik mint a Lubuntu, igazából a legtöbb disztrónak van lxde-es változata (ezekből a kezdőbarátibbak pl a Fedora/Korora Lxde spin, Manjaro, OpenSuse stb), de egy tényleg gyenge gépen az icewm-mel még további teljesítményt lehet kicsikarni, szóval ebből a szempontból meg az ajánlott antiX meg Puppy icewmmel a jobb választás, érezhetően gyorsabbak a Lubuntunál.
-
H_András
tag
válasz
Babetta-X #35409 üzenetére
Páran már válaszoltak, majdnem ugyanezt is, nekem konkrét tapasztalatom van ilyen "gyenge" hardveren. abszolút hozzá nem értő vagyok (voltam) amikor is az XP támogatási idejének lejárása után kerestem egy hasonló laptopra (Dell Inspiron 1300 - 1.6-os proci, 1 giga ram) alternatívát. Kipróbáltam mindent amit ajánlottak a tapasztaltabbak, órákig olvasgattam és livecd-ket futtattam a témában; a legjobban a kistetstvér Lubuntu tetszett meg, hihetetlen minimál a rendszerigénye, amit írtál hogy mire kell, tökéletes, erre használom én is. Net, munka, film (persze nem HD). Ezelőtt életemben nem láttam Linuxot, csak amikor próbálgattam őket, nagyon nem is fogok elmélyedni benne, de így a régi vas tökéletesen használható. Pár kattintással települ, szinte semmi hozzáértéssel személyre szabod, és megy, hang kép wifi konfigurálás és minden parancssoros izé nélkül, amitől előre rettegtem meg hülyítettek (aki ért hozzá nyilván nem lehet probléma, de vagyunk páran windózprolik akik nem).
Ez persze nyilván igaz a többi disztribúcióra is, de a Linux Mint nekem jóval többet evett mint írják, így ez maradt, véglegesen. Aki ért hozzá, annak persze ez természetes, hogy ilyen jó egy Linux, én abszolút kezdőként, immár elégedett felhasználóként ezt ajánlom neked. -
agy73p
senior tag
válasz
Rimuru #35410 üzenetére
Az én meglátásom az, csak annyit tennék hozzá, hogy vonjatok párhuzamot a Windows-zal szinte mindenben, mert a felhasználók nem tudják, hogy mi-mitől működik, azt viszont igen, h Windows alatt hogy mennek a dolgok. A legtöbb embernek azért lehet szerintem nehéz a váltás, mert nem tudja, hogy mi-mivel egyenértékű.
Nekem az asztali környezet is nehezen megfogható volt, végül aztán azzal egyszerűsítettem le, autós hasonlattal élve, hogy linuxnál az oprendszer az alváz, a DE pedig a kasztni, ami lehet ilyen-olyan, felszereltségtől, ízléstől függően.Szerk: Ami még eszembe jutott: a fogalmakat vhogy fa vagy gyökér kinézetben próbálnám megjeleníteni, az alapoktól kezdve egymás alá és mellé rendelve, ahogy a rendszer építkezik, melyik-mikor lép be a képbe. Érthető voltam?
-
válasz
Rimuru #35424 üzenetére
Én inkább maradok a kérdéseknél, nem vagyok még közel sem azon a definitív szinten, hogy definiáljak bármit is! (ez mekkora megfogalmazás, akár kötélrevaló politikusnak is mehettem volna)
SSD overprovisioning, hát ez pont rossz 5let volt tőlem
, mert a pontos fogalom az ok, de az optimális használata/beállítása a gurukat is megosztja. Pedig pont ez lenne a lényege.
Ha a gépem nem omlik össze táphiba miatt, akkor ilyen SSD/Linux fogalmakat megpróbálok összeollózni, bár van ennek is topikguruja, berus.berus. -
Rimuru
veterán
válasz
spammer #35421 üzenetére
Mindenről lehetne írni egy egész cikket is.
Igazából most az a kérdés hogy így érthető lenne-e. Csináltam egy táblázatot, ide jöhetnek az ötletek (és a jelenlegi állapot is látható).
-
spammer
veterán
válasz
Rimuru #35410 üzenetére
Ablakkezelőről még lehetne némi magyarázat. Pl. hogy a DE helyett telepíthető önmagában csak egy WM, és akkor saját magunknak kell felrakni a további csomagokat (pl. login/display manager*), és nekünk kell konfigurálni őket, azaz nem kapunk kész, előre konfigurált asztali környezetet (a DE-vel ellentétben). Cserében kevésbé erőforrás-igényes, és jobban összeállítható a rendszer az egyéni ízlés/igény alapján.
*Login/Display manager nélküli esetről is lehetne némi magyarázat (tty login, xinitrc). Csak pár sor, hogy legyen ilyenről is szó.
-
Tim82
félisten
válasz
Babetta-X #35417 üzenetére
Annyit is kell megnézned. Végül is még egyszerűbb bekapcsolás után az F12-t megnyomni: ha utána látod a telefon + memóriakártya kombódat felsorolva a Quick Boot Order-ben, mint választható bootdrive, akkor érdemes vele próbálkoznod.
Egyébként - szerintem - akkor AntiX. 384 MB RAM-os Pentium III-as laptopon (Thinkpad T21-en) is elfogadható sebességgel fut, tapasztalat. Debian alapú, kifejezetten régi gépekre kitalált Linux disztribúció, talán jobb is erre, mint a többi lehetőség.
-
Babetta-X
senior tag
Köszönöm szépen mindenkinek a tanácsokat. Elgondolkozom a pendriveon, de mivel nem a fővárosban lakom, így picit nehezebb, ahogy nálunk Pusztagyámos felsőn sincs olyan sok pc bolt, így itt sem annyira
Ennek ellenére igyekszem, az én butaságom volt, hog otthonról nem hoztam egyet.
Nem ragaszkodom az Ubuntu származékokhoz, más is jó nekem, aminek van a semminél nagyobb támogatottsága, és van esélyem drivereket szerezni mindenhez.
Kipróbálom látja-e a telefont a bios, bár az a baj emlékeim szerint csakannyit tudsz beállítani, hogy bootoljon-e onnan.
-
Tim82
félisten
válasz
Babetta-X #35409 üzenetére
A múltkori válaszom (meg amit frissen írtam ugyanerre a kérdésedre a Thinkpad-topikba) még mindig áll.
Azt nézd meg, hogy a telefonodat rákötve a gépre azt bekapcsoláskor a BIOS is látja-e, ha igen, akkor érdemes vele próbálkozni.
-
Apollyon
Korrektor
válasz
Rimuru #35410 üzenetére
Mondjuk a DE meg a WM-hez kellene még valamennyi magyarázat, mert a WM az én értelmezéseim szerint olyasmi mint egy kiherélt DE, vagy fordítva, a DE olyan mint egy feltuningolt WM.
Tehát arra gondolok, hogy a DE-vel beépítetten lehet rendszert érintő tulajdonságokat változtatni, míg WM-ben nem stb.
-
Rimuru
veterán
Ilyesmi nem lenne érthető? Csak elnagyoltan a lényeget leírva.
(Linux) Kernel - Rendszermag. A rendszer alapja, ez felel a hardverek kezeléséért és az erőforrások beosztásáért. Linux esetén driverek nagy része is itt található. Kernel, Linux
X Window System, Xorg, X11, - Grafikus felületet alappillére, egy protokoll ami biztosítja a rendszer és a felhasználók közötti kapcsolatot . Minden program ami nem shellben (lásd később) fut ahhoz kell egy X szerver is. [link]
Desktop enviroment (DE) - Asztali környezet (grafikus környezet). Egy komplett szoftvercsomag ami tartalmaz sok eszközt, mint pl.: fájlkezelő, szövegszerkesztő, ablakkezelő, stb. Ezen programokat akár szabadon lecserélhetjük egy-egy asztali környezeten belül is. [link]
Window manager (WM) - Ablakkezelő. Ő felel az ablakok megjelenéséért, elhelyezkedéséért, ablakkeretkeret, címsor kirajzolásáért [link]
-
Babetta-X
senior tag
Sziasztok!
Aktuálissá vált a régebben feltett kérdésem így újra előhozom. Adott egy IBM T42-es laptop 768MB Ram-mal, ati videókártyával, és 1,7-es processzorral, és 30GB-s winyóval. Jelenleg windows xp van rajta, de amúgy sem szeretem az xp-t, ráadásul a három hetes telepítés is lefagy időnként baromságok miatt, és ugye a támogatás is megszűnt rá. Szeretném lecserélni valami egyszerűbb, gyorsabb linuxra. Leginkább netezésre használom a gépet, meg egy-két videó megnézésére, szóval extra dolgokat nem csinálok rajta, csak hálózatról használom, az akkumulátora kuka. Fontos lenne, hogyha lehet olyan linux legyen amin egyszerű a wifi-t, vga-t és az usb-t elővarázsolni, ezeket időnként azért szoktam használni
A másik kérdésem, hogy sajnos nincs írható cd-m és ahol jelenleg vagyok jó egy-két órás távra nem is igazán fogok találni, kérdésem az, hogyha van egy nem sokszor használt Nokia telefonom amit a gép pendriveként lát, és ebbe beleteszek egy 16GB-s memóriakártyát, fel fogom tudni erről telepíteni a linuxot? Eddig csak dvd-ről telepítettem Ubuntut, és Xubuntut, szóval a tapasztalatom a nullához közelít.
Válaszotokat és segítségeteket előre is nagyon köszönöm.
-
Vladi
nagyúr
válasz
szaszayanou #35406 üzenetére
Antix debian alapú, szerintem jobb lenne.
Ramot én tennék még bele, olyan 300 forintért szerzel is. -
szaszayanou
aktív tag
Sziasztok!
Azokhoz szól a kérdésem, akik próbálták a puppy linuxot és az antix-et is. Régi gépre melyik az élhetőbb rendszer? Most puppy-t tettem egy 2.4 Ghz-es celeronos gépre (northwood mag). 256 Mb ram van mellette és teljesen használható a sebessége. Az antix jobb lenne?
-
wopi
aktív tag
Boldog nyuszit!
NAS-ra mi a legpraktikusabb fájlrendszer? Egy 1 TB-os HDD-ről van szó, ami jelenleg ext4 szerint megy. Megfelelő választás ez?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB DDR5 RTX 5060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- DELL Precision 7540 - Intel Core i9-9980HK, RTX 3000 (nagyon erős GPU-val)
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB DDR5 RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- Beszámítás! Apple Mac Mini 2024 M4 16GB 256GB SSD számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy S24/Samsung Galaxy S24+/Samsung Galaxy S24 Ultra
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest