- Bemutatkozott a Transcend SSD-inek zászlóshajója
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Félreértések az FSR 4 és a PlayStation 5 Pro körül
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Megcélozta az NVIDIA-t a 2 nm-es node-jával a Samsung
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Milyen videókártyát?
- Hobby elektronika
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Steam Deck
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Philips LCD és LED TV-k
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
#63718632
törölt tag
Tök mindegy melyik virtualizációs megoldást választod. Bármelyik meg felel arra, hogy disztrókat próbálgassál.
Üzleti, éles felhasználás szempontjából már más a helyzet. De mint láthatod, aki üzemeltetési területről jön az üzemszerű gyakorlati példákat fog mondani.
Én ezt a disztró próbálgatást kimaxoltam VirtualBox-al, de például sh4d0w kolléga nem véletlen mondja a tapasztalatait. -
#63718632
törölt tag
Persze, bármilyen mélységig. Amíg ki nem fagy a host-od.
Ha virtualizálsz legyen rengeteg erőforrásod. Aranyszabály.
Közvetlen a hostra sok virtuális gép az oké. De Virtual guest-re még egy virtual guest-et, hááát. Ez megint az a felvetés, amit nem rég írtam.
Elvileg egy főtengely csapágyat is ki lehet cserélni 2ezres fordulatnál. Elvileg. -
sh4d0w
félisten
Debiant érdemes ismerni, nemigen lehet megborítani és szerintem kezdőknek is jó - az egyetlen kizáró ok tényleg a játék.
Ha az fontos, akkor inkább Mint - vagy játszol Heroes III-atEgyébként mindenkinek ajánlom figyelmébe a nala csomagkezelőt. Egy wrapper az apt körül, több szálon képes csomagokat tölteni.
-
#63718632
törölt tag
Csak egy jó tanács! Az ilyen szintű disztróhopperkedés nem fog vezetni semmi jóra! Mindenbe belekóstolsz kicsit, nagyjából látod a közös dolgokat. Előbb utóbb össze fogsz kavarodni. Ott fogsz összefüggéseket és hasonlóságokat keresni, ahol nincs.
Olyan úgy sem lesz, hogy minden alap disztró parancssoros csomag kezelőjét és a hozá való default grafikus frontend-et is ki tudod pattintani csikzsebből. Ennek túl sok értelme nem is nagyon van.
Előbb utóbb rohadt nagy katyvasz lesz benned. Csak jó tanácsként mondom. A "céges" hátterű disztrók megmaradnak az " életvitel szerűen" üzemeltetőknek. Ha Te nem ilyen ember vagy, majd hogy nem felesleges a legmélyebb bugyrokba belemenni. Ha ilyen vagy, azt majd a munka környezeted hozza és az összes többi, gyakorlatilag felesleges lesz számodra.
Pl.: Ha RedHat irányban lesz munkád, akkor az Ubuntu nagyon nem lesz releváns számodra. Az otthoni privát gépedre is minimum Fedora-t fogsz feldobni. Ugyan ez igaz a süsü-nél is.
Sőt Debian-nál se sok értelmét látom az ilyen csapongásoknak, hogy már a SID-et ütöd.
Végül is ha jó sokszor megszívatod magad, abból lehet tanulni, csak az itteni közösség nem szedi ilyen dózisban az öntökönszúrás piruláját.
-
urandom0
senior tag
Nagyon jó disztró, én is most készülök feldobni erre a gépre. Bár az OpenSuse sem az a kifejezetten otthonra készült rendszer, mint a Fedora sem, hanem inkább a vállalati felhasználást célozták vele, de ettől függetlenül teljesen jól el lehet lenni vele otthon is.
A zypper nagyon jó, szép kis táblázatokat tud rajzolgatni a terminálba
Egyébként elég gyors, könnyen használható, tud kezelni delta RPM-et és patcheket is. A parancsai, kapcsolói hasonlítanak az apt-hez.A Yast2 jó cucc, de én nagyon ritkán használtam. A funkciói nagy részét megtalálod az asztali környezetben is, a másik részét meg nem használod ki, ha csak nem üzemeltetsz otthon LDAP szervert meg NT tartományt.
Az egyébként nem rossz, hogy ki vannak vezetve a felületre olyasmik, amiket más disztróknál jellemzően terminálból szokás kezelni (sysconfig szerkesztés, kernel beállítások, stb.), de ezek inkább a kezdőknek, és a termináliszonyban szenvedőknek jóEgyébként inkább KDE-re van kihegyezve az egész rendszer (YAST2-ből is már csak Qt-s verzió van, a Gnome-os változatot elkaszálták pár éve), és sem használtam még sosem Gnome-mal, de biztos nem lehet olyan rossz azzal sem.
Nekem a OpenSuse 15-tel voltak problémáim, de azokat a 15.1-ben javították őket. Egyébként nekem SUSE volt az első disztróm, még ilyen jó vaskos, nyomtatott könyvem is volt hozzá, mert ők a teljes kézikönyvet ki szokták adni magyarul is. Itt van egy elég régi változat belőle.
Igazából csak azt kell eldönteni, hogy Leap vagy Tumbleweed, és hogy melyik asztali környezettel...
-
-
-
urandom0
senior tag
Az autoremove törli az elárvult csomagokat, tehát amikre már nem hivatkozik semelyik telepített csomag sem. A purge törli vele együtt azokat a config fájlokat is, amik a csomagban vannak (tehát például a ~/home/.config alatt lévőket nem, mert azok nem a csomaggal jöttek létre, hanem az adott program hozta létre őket, specifikusan neked). Újabban már működik az apt autopurge is, ugyanazt mint az apt autoremove --purge.
A clean törli az összes letöltött csomagot az apt gyorsítótárából (/var/cache/apt/archives/). Az autoclean ezzel szemben csak a régi, elavult csomagokat törli, amikre szinte biztosan nem lesz szükséged többé (hiszen van belőlük újabb verzió, azokat fogod telepíteni, ha egyszer telepíted a programot).
-
urandom0
senior tag
Hát ja, az ilyet nem kell erőltetni, legfeljebb csak ha ismeri az ember az adott oldalt. Ráadásul a lehető legbonyolultabb megoldást hozza fel, jó hogy kernelt nem akar már fordíttatni az emberrel.
De legalább tuti biztosra megy, az /etc/modprobe.d/blacklist.conf-ban is blacklist-re teszi a nouveaut, meg a Grub configjában is
Sőt, még el is távolítja utána. Na ezek után biztos, hogy nem fog betöltődni! 😀
Az a runlevel 3-as bootolás amúgy felesleges, csak simán be kell bootolni a graphical targetre, és kilőni a display manager servicét, az le fogja állítani az X-et is. Az a lényeg, hogy az ne fusson, mikor az nvidia-féle drivert telepíti az ember. Amúgy ez a telepítő néha elhasal, és akkor lehet nyomozgatni, hogy mi a baja (pont így jártam a múlt héten az Elementary OS-sel).
Szóval eléggé túl van bonyolítva ez a leírás, és még custom kernelt is akar telepíttetni, szerintem ez nem túl jó ötlet. Amit linkeltem lejjebb, a hivatalos Fedora doksis megoldás sokkal egyszerűbb és biztonságosabb. -
urandom0
senior tag
Mert nagyon össze van rakva. A különböző szolgáltatásai, az nmcli/nmtui, a dracut, a NetworkManager, a chronyd, a SELinux, a KDump, a Rear, Avahi, maga a dnf is jó egyébként, a lassúságát leszámítva... igazából ezeknek egy nagy része a Red Hatnál alakult ki, és onnan szivárgott át a többi disztróba. És szerintem érezni a Red Hat alapú disztrókon, hogy úgy egységes az egész.
Nem akarok rosszat mondani a többi disztróra sem, mert nem igazán lehet, de pl. nmtui-val szerveren nagyon gyorsan fel lehet egy alap hálózatot konfigurálni, a bonyolultabb dolgokra meg ott a NetworkManager. Ami ugyan már van ott van minden disztróban, de volt idő, amikor pl. Debianban a net-tools volt az általános használt konfiguráló eszköz, míg Fedorában ott volt az nmcli, ami sokkal kényelmesebb és egységesebb volt.
Én a Systemd-et is szeretem, a journalt amióta ismerem, azóta szinte nem is jártam a /var/log mappában.
szerk: meg azt is szerettem, hogy NetworkManager mellé nem kell külön DHCP client, mert alapból tudja. Nem kell gondolkodni, honnan legyen VPN, mert strongswannal megy az is. Nem kell gondolkodni, hogyan legyen pptp/l2tp, mert az is támogatva van. És mindezt egy közös felületről lehet konfigurálni.Itt van néhány Fedora 37-es/Gnome 43-as kép.
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]A másik disztró, ami a kedvencem volt, a Suse. De szerintem erősen érződik azon is, meg a Fedorán is, hogy nem az átlag asztali felhasználó a célközönségük.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Van ott is, de alapból nincs jelszava, így be sem tudsz jelentkezni távolról root-ként, ennek biztonsági megfontolásai vannak. Az úgymond helyes megoldás az, hogy csak user-ek jelentkezhetnek be távolról, akiknél szépen meg lehet adni, hogy kinek mihez legyen hozzáférése.
hunaqua: ezt a részét passzolom, se oscam-ot, se WinSCP-t nem használtam eddig még. Az előbbiről még csak nem is hallottam eddig.
-
Horvi
őstag
Én a saját eszköz híve vagyok, diginél az adott router is bridge módban van és a pppoe kapcsolatot a saját(mikrotik) routerem építi fel. Azt meg úgy konfigolod ahogy akarod. TP-Link dolgati nem ismerem igazán, de ha jól emlékszem openwrt-vel azt is egész jóra meg lehet csinálni.
-
Igen ha én pl. céges felhasználó vagy cia ügynök lennék én is máshogyan élnék a kibertérben.
De ezeknek nyoma nincsés ha a lazaságom (mások szerint felelőtlen nemtörődömség) miatt bukom a rendszert vagy az data vinyómat, semmi gond mert triplán van 1-2 hetes mentésem. Még a telefonomról is. Zsarolóvírus is jöhet akár, a filmek fényképek 3 helyre mentve, ami meg igazán fontos az felhőbe és aes128-as konténerbe van.
Hát ennyi szerintem amit átlaguser elkövethet. -
Őszintén, mint magánember, ez valaha is számítani fog, veszteséged lesz ebből?
Én nem vagyok mérvadó ebben mert pl. nekem Droidon zárképernyőm sincs, Winen, Linuxaimon autologin van.
Halandó mit tud bukni egy esetleg 5-10 percig memóriában tartott admin passworddal...?
valaki feltelepít egy programot míg nem vagy a gépmél, vagy lefuttat egy grub update-t?
Bankolni nem tud mert az nem ez a jelszó, mailokat nem tud megnézni stb. -
BoB
veterán
Bármilyen linuxban be tudod állítani ahol van sudo.
Alapból ez az érték 5 perc (Debiannál nem azért mert így állították be, hanem mert nem módosítottak az alapértéken).
A konfigurációs fájlja a sudo-nak az
/etc/sudoers
fájl, illetve a az/etc/sudoers.d/
mappában található fájlok. Ebben a mappában szabadon létre leeht hozni fájlt, a tartalmát ugyanúgy figyelembe veszi.Ide kell ezt a sort szerepeltetni (vagy ha már szerepel a számot átírni):
timestamp_timeout=10
A példában ez 10 percet jelent, vagyis percekben lehet megadni. Nulla esetén mindig jelszót kér.
A sudoers fájlt a visudo paranccsal érdemes szerkeszteni.
-
sh4d0w
félisten
No mindjart visszakeresem az emailt, kozkivanatra.
natë: kezdoknek az Ubuntu/Mint/Manjaro teljesen jo, amig ki nem novi es megtanulja hasznalni a rendszert. Azutan - igenytol fuggoen - johet komolyabb is, pl. Debian. A Debian - ahogy elhangzott, altalaban regebbi csomagokat tartalmaz, upgrade-elni csak testing branchra teressel lehet - de akkor oda a stabilitas es a sebesseg. Persze a regi csomagok azt is okozhatjak, hogy ujabb hardverek tamogatasa problemas lehet.
Hardcore arcoknak Slackware, Gentoo, bitagyuaknak LFS.Anyway, a Slackware a kedvencem, gyorsabb es stabilabb, mint a Debian (ami onmagaban nagy szo), de mindent kezzel kell csinalni. Nincs automatikus GUI config generalas, a usernek kell csinalni; nincs fuggoseg kezeles, a usernek kell csinalni; sok esetben nincs binary csomag, a usernek kell csinalni.
-
sh4d0w
félisten
Nyitsz egy terminalt, amiben hasznalod a sudo-t - pl. apt-hoz. Nyitsz egy masikat egy oraval kesobb, ott is hasznalod es emlekszik a jelszavadra. 1 oraval kesobb egy total mas sessionben... Reportoltam, mint security issue, Lefebvre meg bezarta, hogy nem bug, hanem feature. Ekkor intettem bucsut a Mintnek.
CPT.Pirk: fogalmam sincs, de az evek soran tobbszor is ki akartam probalni, mindig elojott ez a hiba.
growler: nalam az meg experimental feature es akkor kerul stable-be, ha a disztribuciok nagy tobbsege alapkent implementalja, addig nem. Pont eleg alkalommal szivtam mar a filesystemek koruli dolgokkal, hogy ne menjek ilyenbe bele (volt adatvesztesem is).
-
Szerintem a Kdiskmarktnak nem számít az fs. Az csak a sebességgel foglalkozik, lehet fs nélkül is mérne....
Igen, ezeket a sebességeket a ház előlapi USB 3.0 kimenetén mértem.
Aham, akkor azok teljesen fals értékek és a terminal kimenet is totál betegnek írja!
kb ilyen, ha jó a pen:
[156675.913038] usb 4-3: new SuperSpeed USB device number 2 using xhci_hcd
[156675.934198] usb 4-3: New USB device found, idVendor=0781, idProduct=5580, bcdDevice= 0.10
[156675.934211] usb 4-3: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[156675.934216] usb 4-3: Product: Extreme
[156675.934219] usb 4-3: Manufacturer: SanDisk
[156675.934222] usb 4-3: SerialNumber: AA011201141422330811
[156675.950422] usb-storage 4-3:1.0: USB Mass Storage device detected
[156675.951000] scsi host6: usb-storage 4-3:1.0
[156675.951119] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[156675.953362] usbcore: registered new interface driver uas
[156676.953573] scsi 6:0:0:0: Direct-Access SanDisk Extreme 0001 PQ: 0 ANSI: 6
[156676.954194] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
[156676.954414] sd 6:0:0:0: [sdb] 62533296 512-byte logical blocks: (32.0 GB/29.8 GiB)
[156676.954696] sd 6:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[156676.954700] sd 6:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 53 00 00 08
[156676.955009] sd 6:0:0:0: [sdb] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[156676.957852] sdb: sdb1 sdb2
[156676.958961] sd 6:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable diskés ilyen, ami írásvédetté vált:
[164236.911387] usb 4-3: USB disconnect, device number 4
[164759.154695] usb 4-3: new SuperSpeed USB device number 5 using xhci_hcd
[164759.175618] usb 4-3: New USB device found, idVendor=0781, idProduct=5591, bcdDevice= 1.00
[164759.175631] usb 4-3: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[164759.175635] usb 4-3: Product: Ultra USB 3.0
[164759.175639] usb 4-3: Manufacturer: SanDisk
[164759.175642] usb 4-3: SerialNumber: 4C530001100722117104
[164759.176441] usb-storage 4-3:1.0: USB Mass Storage device detected
[164759.176800] scsi host6: usb-storage 4-3:1.0
[164760.207647] scsi 6:0:0:0: Direct-Access SanDisk Ultra USB 3.0 1.00 PQ: 0 ANSI: 6
[164760.208536] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
[164760.208937] sd 6:0:0:0: [sdb] 121307136 512-byte logical blocks: (62.1 GB/57.8 GiB)
[164760.209795] sd 6:0:0:0: [sdb] Write Protect is on
[164760.209808] sd 6:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 43 00 80 00
[164760.210180] sd 6:0:0:0: [sdb] Write cache: disabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[164760.218624] sdb: sdb1
[164760.219801] sd 6:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable diskEz sem mutat semmi hibát, csak ennyi a gond:
[164760.209795] sd 6:0:0:0: [sdb] Write Protect is on
-
Nem, én nem gondolok erre, maga az általad linkelt kimenet gondol erre, de igen határozottan!
[ 4.976070] xhci_hcd 0000:05:00.0: AMD-Vi: Event logged [IO_PAGE_FAULT domain=0x0010 address=0xcbc11000 flags=0x0000]
[ 4.976082] xhci_hcd 0000:05:00.0: WARNING: Host System Error
[ 5.008090] xhci_hcd 0000:05:00.0: Host halt failed, -110
[ 41.183115] xhci_hcd 0000:05:00.0: xHCI host not responding to stop endpoint command.
[ 41.183121] xhci_hcd 0000:05:00.0: USBSTS: 0x0000000c HSE EINT
[ 41.215130] xhci_hcd 0000:05:00.0: Host halt failed, -110
[ 41.215132] xhci_hcd 0000:05:00.0: xHCI host controller not responding, assume dead
[ 41.215139] xhci_hcd 0000:05:00.0: HC died; cleaning up
[ 41.215155] usb 3-1: USB disconnect, device number 2
[ 41.215287] usb 4-3: USB disconnect, device number 2
[ 41.215516] sd 6:0:0:0: [sdc] tag#0 FAILED Result: hostbyte=DID_TIME_OUT driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=36s
[ 41.215520] sd 6:0:0:0: [sdc] tag#0 CDB: Read(10) 28 00 00 00 09 00 00 00 08 00
[ 41.215522] blk_update_request: I/O error, dev sdc, sector 2304 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 1 prio class 0
[ 41.215576] blk_update_request: I/O error, dev sdc, sector 2304 op 0x0:(READ) flags 0x0 phys_seg 1 prio class 0
[ 41.215583] Buffer I/O error on dev sdc1, logical block 32, async page readDe a Kdiskmart kép is jelzi, hogy valami nagyon nem OK....kb ilyen egy normális USB 3-as pen kimenete:
kb 7-8 éves Sansisk Extreme 32GB az alany
Ha valahová be tudod dugni direktbe a pent, teszteld le ott is...ha szerinted a PCI csatoló kártya a bűnös, de amúgy előlapi kimenetben is próbáltad már, nem? Kicsit lehet kezdek belekeveredni a sok témába így reggel....
Egy normál kimenetben a
sudo lsusb -v
kimenet hasznos lehet! -
A pendrive mi másra való, ha nem arra, hogy a gépbe dugdossam? Ezt most nem értem.
Ööö...elképzelhető, hogy a jelenleg szóban forgó penre írtam a nedugdosd mondatom! De tényleg rosszul fogalmaztam, sorry!
Azért éppen érthetted volna....
(közben szerkesztettem előbbi hsz-t, nézz rá még 1x)
-
Az a pendrive már repüljpáva kategória valóban!
A képen látható olvasás nem rossz amúgy, kb egy PCIe 4.0 NVMe SSD sebességét hozza, ami ugye fura, mert a legnagyobb elméleti USB 3.2 sebesség az 1250 mbps...
A kimenetben ezek a
controller not responding
,I/O error
és társai jelzések us azt mondják, hogy normál működő rendszerbe ne dugdosd a pen-t, mert a beolvasási és egyéb műveleti kísérletek lelassíthatják a rendszert és akkor nekiugrasz, mint röfi az ólajtónak és elállítgatsz valid konfigokat is ügyesen.A swap kérdés....hát ugye először megnézzük, hogy default mennyi swapot csinált a rendszer és utána kezdünk variálni.
Alap userkedésre bőven elég az a swapfile, ami a rendszerrel jön. help
Igaz persze, hogy a Linux Mint Cinnamon igen stabil rendszer, de persze megsínyli az is, ha megpróbáljuk megöldösni mindenféle kevéssé átgondolt bíbelődéssel!
Minap itt is láttam egy kérdésed, de oda már nem nagyon irkálok....szóval semmi fontos nem derül ki a kérdésből, ennek ellenére a szakik rá se kérdeznek és beraknak egy évtizedes WIndows 7-es linket. No mindegy, szerintem ezt az overprovisioning kérdést elég furán kezelik a szaktopikjában is! De minimum meg kellett volna kérdezniük az SSD pontos tipusát, mert abból kiindulva lehet adekvát választ adni a kérdésedre! Ilyenkor képedek el erősen, ha arra gondolok, hogy az ottani szakik eltanácsoltak, hogy én oda ne is írjak, mert nem vagyok hozzáértő.
Szóval pihenésképpen olvasgasd ezeket a hsz-eket az OP-ről, hogy képbe kerülj, mit is kéne kérdezned az SSD-d szabad helyéről.
De ahogy nézem, ebben a topikban is toltam rendesen az okosságokat az OP-ről...nyilván a régebbi bejegyzések...hát azok még elég kezdő korszakomban keletkeztek, de az újakból azért tudsz kinyerni hasznos infókat.
Esetleg ezt még megpróbálhatod a pennel, de sok esélyt ne adj neki:
How I fixed xHCI host controller not responding, assume dead
-
bios felismeri, Linux nem.
ugyanez van pl. Winen ha nincs usb3 driver pl. W7. a bios atadja a bootot, elindul a telepitő majd osszeomlik amikor mar nem bios szinten hanem os szitnten eltunik alola a sajat adathordozoja.
vagy nem lép tovább hanem kéri a drvert
indítsd el a kartyarol a Linux telepitot és írd le mit csinál. -
sh4d0w
félisten
A virtualizacio valamennyit hozzaad a vm-ben futo OS biztonsagahoz, de onmagaban nem szignifikansat - a komolyabb addicionalis vedelemhez a vedelmi retegeket pont ugyanugy fel kell huzni, mint a host OS eseten. Pelda: a sajat blogom a sajat laptopomon futott, egy Debianban futo Debianban. A lenyege az volt, hogy a host OS-en futott egy reverse proxy, hogy megszurje a blog fele aramlo forgalmat. A reverse proxy nelkul ertelme nem lett volna a virtualizalasnak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha a swapinnes értéke alacsony, akkor azt fogod látni, hogy a swap file / partíció szinte mindig üres, alig lesz benne valami. free -h paranccsal figyeld.
És hát 32GB ram mellett nincs értelme a default, azt hiszem 60% swapinnesnek, mert azért van a ram, hogy használjuk.
Most épp a 16GB ramos 2. gépem megy pár órája, az összes ram fogyasztása 3GB, a swap teljesen üres.
-
Annyi bizony.
Én nem vagyok laptop párti hanem mini PC bolond vagyok és egy ilyen gép+22col monitor ennyit eszik, 16,1 wattot.
Összehasonlítottam ugyanazon a gépen Kubuntut Manjarot és Windows10-et.
Törkedtem a lehető legnagyobb hasonlóságra a teszt idején és 100% bizonyossággal kijelentem hogy teljesen egyformán fogyasztanak.
Mindhárom OS a boot után mikor lenyugodott, 5-5,5W körül húzta a gépet.
Nem az alap os számít, az semmi, pontosan ahogy Kapitány leírta.
Hanem a felhasználói programokHa érdekel a téma, a blogomba 2 ilyen mini pc-s leírás is van.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ennek így nem sok jelentősége van. Csak maga a GUI alig csinál valamit, azt is a GPU-n keresztül. Az asztali környezetnek inkább csak a használt ram mennyiségére van kihatása.
Ha ki akarsz próbálni valami light de még kényelmesen használható cuccot, akkor pl. Lubuntu 22.04 LTS-t nézd meg.
-
#63718632
törölt tag
Emiatt nem kell újra húzni a rendszert. Elég, ha a forrás listákba felveszed a non-free és contrib tárolókat.
Elég ha megnyitod szerkesztésre asources.list
fájlt.sudo nano /etc/apt/sources.list
Itt minden sorban amain
után szóközzel beírod anon-free
éscontrib
kifejezéseket.
Majdsudo apt update
Nagy valószínűséggel be is húzza a szükséges firmware-ket. Ha nem restart és a Synapticban célirányosan rákeresni és telepíteni.Kilépés a nano-ból szerkesztés után:
-CTRL+o
-Enter
-CTRL+x
-
Warton
őstag
Pont ilyen bővítőkártyám van nekem is két gépben és minden probléma nélkül működnek Manjaro alatt. Annyi, hogy nekem az x16-ban vga van, úgyhogy egy kisebb pci-e-be van dugva (x2 vagy x4??). Úgyhogy szerintem driver probléma nem lehet, még egy régebbi kernellel is simán ment.
-
Annyit hozzáfűznék, hogy a Celeron D már tudja az sse3-at is, azon elvben bármilyen hivatalos böngésző is el tud indulni
, persze kérdés milyen sebességgel. Az antiX jó irány volt (mondjuk abból is talán nem a legújabb hanem a Debian 10 alapú 19.x-es jobb választás lenne), ráadásul az 512 mega elég karcsú (túrnék még hozzá 512-őt, persze pénzt erre már nem érdemes áldozni), főleg a legfrissebb Chromenak (vagy az alapú) vagy Rókának, azt biztos nem tennék rá, azok megeszik reggelire, de pl egy 91.13-as esr FF-ben még kikapcsolható a webrender és bekapcsolható az xrender (ha opengl 2.0 kari van alatta (Ati 9500+, Geforce6+) akkor a kompozitálás is, viszont ha ilyen Viás Sises egzotikum akkor az esélytelen Linux alatt normális sebességgel), Seamonkey-ból menni fog a legfrissebb hivatalos, ahogy Palemoonból is (ezek benne vannak az antix repóban), amik egész kevés erőforrással is beérik, első körben ezekkel próbálkoznék, persze ublock legacy (vagy Palemoon alá eMatrix is mehet) kötelező, ill. ha opengl 2.0 kari van alatta akkor a kompozitálást is érdemes bekapcsolni...
-
Warton
őstag
Nekem van egy Celeron 723-al szerelt netbookom. Megy rajta a SuperMario3, Doom, Wolf3d, Heroes2 meg a szilveszteri házibuliban arról ment a zene amit egy blutoothos hangszóróra küldött. Ja meg most is arról irkálok. Nem a legsimább felhasználói élmény az biztos, ha már a Firefoxot el kell indítani.
-
Warton
őstag
Kevés a CPU, kevés a RAM stb. Talán ha felraksz rá valamilyen OP rendszert akkor ZSNES segítségével lehet még belőle csinálni egy jó kis SNES emulátor konzolt, meg megy rajta a Doom. Minden másra kuka sajnos.
A "kevésbé éhes" linux pedig egy legenda szerintem. Tök mindegy mit raksz fel kb. ugyannyit eszik mindegyik az egyes disztribúciók közti teljesítménybeli különbség elhanyagolható.
-
Amin egy XP vánszorog, a maga 100-150MB ram igényével, azon egy mai OS ennél sokal lassabb lesz.
És ha még megnyitsz 2-3weboldalt, ami maga 1Gb ramot kérne, ezt visszaswappolni egy 25 éves hdd-re, és ezt még megfejelni egy 1 magos procival? ezt szerintem el kéne engedni.
Esetleg kisebb jpg képekkel használható lesz digiális képkeretnek, másra nem. -
Lehet, de az is lehet hogy logikátlan helyen van.
Félelmetes milyen eldugott, érthetetlen módok vannak erre bios függően.
Találkoztam olyannal pl. floppí, ennek volt al-almenüje, ott usb fdd boot be, mert disable volt, viszalépve usb fdd mellett megjelent az usb hdd, majd mégeyet visszalépve már választható volt ez is.
Ha végignyálaztál minden lehetséges menüt és almenüt és nem találsz semmi erre utalót akkor sajnos nem megy usb-ről.
Ha így van akkor megkockáztatom látatlanba hogy annyira őskövület hogy bár a Linux felnászik rá de a felhasználói élmény =nulla lesz.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Lenovo Thinkpad P16 G2 - i9-13980HX, 64GB, 1TB SSD, 16" WQUXGA (3840 2400), RTX 4090 (ELKELT)
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! MSI B365M i5 8600 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB CM MASTERBOX Q300L Zalman 600W
- Beszámítás! Apple Mac Mini 2024 M4 16GB 256GB SSD számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- Xiaomi Redmi Note 12s 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest