- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Forrmell.enn
- OLED TV topic
- 3D nyomtatás
- Canon EOS DSLR topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Hogy kicsit ON is legyek, lenne egy kis problémám...
Szóval balkezes volnék, alaphelyzetben tehát fel vannak cserélve a patkánygombok (jobb a fő kattintás, bal gomb a másodlagos). Eddig oké. De ha valami távoli eléréssel próbálkozok (Teamviewer és társai), ahol szintén bal kezesre van konfigurálva az élet, akkor felcserélődnek a szerepek. Tehát ha megnyomom a távoli eléréssel bíró gépen a fő gombot (ami szintén a jobb oldali), akkor az másodlagos kattintásnak van tekintve és vica versa.
A jelek szerint a legtöbb ilyen távoli elérést nyújtó program "csak" átviszi a kattntásokat, és a Kubuntu meg szépen "megfordítja" a beérkező kattintást, mert hát a bal kezesre van állítva az egérke.
Ilyen problémám Windows alatt soha sem volt, ott valószínűleg valami más trükk van, tehát nem megcseréli a gombokat, hanem átkonfigurálja talán? Whatever.
Szóval a kérdésem az, hogy van-e valakinek valami ötlete ilyen problémára? Esetleg van olyan segédprogram, ami az OS "értesítése" nélkül felcseréli az egér két gombjának feladatát?
-
válasz
safranyek #61748 üzenetére
A Valve-t nem lehet hibáztatni.
Megadták a lehetőséget, hogy a játékfejlesztők Linuxra és MacOS-re is kihozzák játékaikat. A realitás viszont az lett, hogy a játékfejlesztők döntő többsége nem foglalkozott az alternatív platformokkal - arra hivatkozva, hogy akár csak a Steam-et nézve is a Linux a közösség 0,5%-át hozza, még a MacOS is 2.66%-on áll hozzá képest - a maradék nem egész 97% meg Windowson van. Lássuk be, 0,5% olyan kevés, hogy ésszerűen nézve senki sem fog ennyi ember miatt multi-platform felé nyitni.
Ha a közvetlen út nem járható, de a Valve el akarja hozni a játékokat Linuxra (és SteamOS-re), akkor ez a megoldás marad.
Nézd a másik oldalról tehát: ha te szeretnéd a játékosokat kiszakítani a Windows-os környezetből, és az első nekifutás (vagyis a játékfejlesztők csinálják meg a Linux kiadásokat) nem megy, akkor kézenfekvő ez a megoldás, mert megadja a lehetőséget arra, hogy a játékokat futtasd Linuxon. Ha pedig már a Linux látható és valóban mérhető mértékű lesz, akkor jöhet újra a próbálkozás, hogy natívan Linuxra való fejlesztésre bírják rá a játékfejlesztőket...
-
safranyek
tag
válasz
lev258 #61742 üzenetére
Ennek a hírnek örülök is meg nem is. Örülök mert nekem is sok windowsos játékom van, sok még be sincs aktiválva. Viszont nem vagyok benne biztos hogy ez jó lesz a natív linuxos játékok fejlesztésének. Lehet hogy azt mondják a fejlesztők, hogy minek készítsünk játékokat linuxra, ha ezt a valve megoldja helyettünk.
-
IstvánLászló
őstag
válasz
lev258 #61742 üzenetére
lev258 Szép napot neked és mindenkinek.
A Prohardveren már volt említve igen, én is örülök hogy most már hivatalosan is a Valve-n a Steam új fejlesztése elérhető, igaz még béta is de fontos hogy most már működik.
A tapasztalataim a játékaimmal,hogy mind jól futnak és Steamen és ennek a kapcsán, hátha ez itt mindenkinek segítség - igen.
A Feral is dolgozik és portolta Linuxra az egyik kedvencemet és Vulkan-t használnak : Warhammer 40000 3-at , ez a játék csak Steamen érhető is el - ezt mindenki tudja, aki ismeri ezt a valós idejű stratégiai játékot.
A játék új ++ verziójú és 2017. április 27.-én jelent is meg Ms-re és máma már, nálunk a fiamnak a gépén, Vga - ami vulkán driver suppor: Antergos Arch Lunux rendszeren élesben: Lutris-al next next finis az installálása és jó teljesítménnyel fut, minden hókuszpókusz nélkül .
A lényeg nekem is Antergos Arch Lunux az éles rendszerem és az összes játékaim Steamen mind jól futnak, csak Vga-t kéne is cserélnem, csak az ára tart is vissza a váltástól, hogy vulkán driver support legyen a gépem, ha én is játszani szeretnék a Warhammer 40000 3-al és más komolyabbakkal is.A Linux 1 év alatt rengeteget fejlődött és grat a fejlesztőknek, hogy mára már - Linuxon is jól lehet játszani.
Másik témám a tanulás a Linux kapcsán - mint örök kezdőként, ha valakit komolyan érdekel a Linux - tanácsolnám is saját tapasztalataimnak az alapján - mondanám is az alábbiakat.
Az igazság az hogy kellett is akarat és kellő alázat és kitartás is az új os -nek - megismerésére, rengeteget is kellet olvasnom és jegyzetelnem is tanulhassam is hogy - Linux-on - most itt tarthatok is veletek, 5 év után is nagy nagy őrömmel.
Köszönetemet - szeretném kifejezni itt mindenkinek - ezúton is mert - illik is megköszönnöm és itt kaptam - igazi segítséget is tőletek és sok sok biztatást, hogy megtalálhassam a Linux-on is az örömömet.
Remélem nem is voltak off a mondataim.
Tisztelettel, István László
-
Sonja
nagyúr
Én is most reggel próbáltam ki (átváltottam beta Steam-re). Ami alapból nem támogatott, az egyelőre nem biztos, hogy elindul vagy jól működik (logikus nyílván). Viszont legalább csak egy kattintás, és már települ/indul is a win-es játék.
Tetszik!
-
-
lev258
veterán
Jelen esetben talán megengedett a duplázás.
A Prohardveren már volt említve, de most már hivatalos.
A Valve egy Wine-on alapuló megoldással elkezdi elérhetővé tenni a Windows-os játékokat Linuxon. Többek között a már egy ideje népszerű DirectX to Vulkan leképezőt is alkalmazzák.
[link] -
trapi007
tag
Sziasztok!
Win10, megosztott mappa, jelszó kikapcsolva.
Debian 9, nem nyitja meg a WIN10 megosztott mappáját. felhasználói nevet és jelszót akar. De nincs.
Ezen a gépen a Kodi is kéri a felhasználót és a jelszót.
A többi Win7-es gép megosztott mappáját sem tudja megnyitni.androidos telefon, tablet, MIbox, Kodi-val nem kér jelszót és működik.
A többi Win7-es gépen a mappához nem kér felhasználói nevet és jelszót, működikVan valami megoldás, hogy a Debian se kérje.
-
Frawly
veterán
válasz
Alcsi69 #61714 üzenetére
Szerintem az a baj, hogy UEFI bootra van állítva a gép, és UEFI boottal indul a Kubuntu, míg a te pendrive-od MBR+legacy boothoz lett kiírni, ami a másik gépen még nem volt gond, de ezen a gépen az.Vagy fordítva, Legacy Bootra van állítva a BIOS és Kubuntu is így lett telepítve, de te UEFI-re készült telepítővel próbálkozol. Akárhogy is, meg kéne győződni, hogy a Boot Mode: Legacy + UEFI-n legyen, hogy a gép mindkét módszert megpróbálja.A bootmenüben látszott a pendrive?Szerk.: á, most veszem észre, hogy már megoldódott.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
darkhorse #61736 üzenetére
Az opciós rész jó? Szerintem valahogy így kellene kinzénie:
mount -t cifs -o user=quest //192.168.0.100/share /mnt/smb
Gondolom a /mnt/smb létezik.
A másik lehetőség, hogy a user=quest helyére a Linuxod felhasználónevét írod, de akkor a megosztó gépen kell neki a jogokat beállítanod.
-
darkhorse
tag
Üdv!
Adott egy raspberry pi egy samba megosztással ami windows 10 alatt el is érhető, rendben működik, viszont linux alól valamiért nem megy. Így próbálom csatolni: sudo mount -t cifs -o user=,password= //192.168.0.100/share /mnt/smb de elszáll ezzel a hibával: mount error(13): Permission denied.
A raspberry-n így néz ki az smb.conf-ban a megosztás:
[share]
comment = raspberry pi
path = /media/pi/wdred
browseable = yes
writeable = yes
create mask = 0777
directory mask = 0777
public = yes
guest ok = yesMi lehet a gond?
-
IstvánLászló
őstag
Megjelent a VLC 3.0.3 -as verziója, hátha más is használja.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Csavargoo8 #61732 üzenetére
SMPlayer használata VLC helyett? Pár gépen Ubuntu és Mint 18.3 alatt is problémás volt a vlc...
-
-
cigam
titán
Tegyük hozzá, hogy felhasználóként, és nem root-ként kell bejelentkezni, és a ~ (home) mappában kiadva az ls -la parancsot. Persze lehet csak nekem nem volt egyértelmű.
Amúgy meg tényleg gáz, hogy figyelmeztetés nélkül eltekeri a jogosultságokat úgy hogyaz megakadájozza a rendszer indulását. Ilyet nem lenne szabad!
-
Üdv mindenkinek!
Szóval ez amolyan önsegítő dolog, beírom, hátha más is találkozik vele, vagy esetleg később belefut.
Szóval Kubuntun mentek folyamatosan a frissítések, és szükség volt egy újraindításra. Gondoltam nosza, ebből nem lehet baj. Aha. Móricka-eset. A Kubuntu logo után fekete képernyő és egérkurzor, más semmi. A többi tty-be be lehet lépni, mindent lehet állítani, szóval nem fagyott meg a rendszer, csak megállt, mint tini srác a nudista strandon. Innen jött a próbálkozás a csomagok ellenőrzésével, aztán a lightdm / sddm váltással, purge-install párosok. Erre a problémára írták a videókártya drivereket is, de főleg nvidia esetén, itt viszont AMD volna, de azért ez is megvolt. Nézegettem a logokat, de sehol sem volt semmi látványosan kiugró probléma, szóval nem értettem hol a gubanc (ez annyira nem meglepő, de hát mégis).
Egyszer csak belefutottam egy olyan fórumbejegyzésbe, ahol kritikus fájloknál felhasználó jog helyett root jogot kapnak, és innentől se előre se hátra.
Szerk.: cigam javaslatára: szóval igen, ha nem automatikusan logol be a linux, akkor a lentiek a felhasználóként való belépésre (belogolásra) vonatkoznak. Ha rootként lépsz be mindig, akkor sose lesz ilyen gondod.
Szóval a megoldás:
Belogolás (vagy automata belogolás esetén egyből) betölt a fekete képernyő, egérkurzor, de itt ugye semmit sem lehet csinálni. Tehát
ALT + F2
(ezzel ugye a tty2-őbe lépünk át, akinek új: az ALT + F1-F6 gombokkal lehet ezek között váltani), itt kéri a felhasználónevet és a jelszót, amit adjunk meg.Most pedig
ls -lA
(I = l betű (mint lászló) és nem 1-es vagy nagy i betű), felsorol egy csomó fájlnevet, előtte a jogosultságokat, valami ilyesmi:-rw------- 1 [felhasználónév] [felhasználónév] [fájlnév] dátum
A lényeg az, hogy ha valahol a felhasználónév helyett
root root
látható. Mert az annyira nem jó. Potenciálisan a.Xauthority
a.ICEauthority
és a.gvfs
fájlok fognak ez esetben problémaforrásként feltűnni. Esetemben csak a .gvfs, de az elég volt erre.Itt jön a következő lépés:
chown [felhasználónév]:[felhasználónév] [fájlnév]
Esetemben:
chown cifu:cifu .gvfs
Ez után pedig mehet a
sudo reboot
.Ahogy az egyik hozzászóló megjegyezte, azért a T. fejlesztők lehetnének olyan kedvesek, hogy ilyenkor feljöjjön egy ablak vagy legalább logba megjegyezné, hogy
Hiba! XY fájlhoz nincs hozzáférés, nem tudunk továbblépni, tessék valamit csinálni!
Mert ilyen fogódzkodó nélkül eléggé vakrepülés a hibafeltárás...
-
válasz
Alcsi69 #61719 üzenetére
Ha Win10-et akarsz telepíteni, nem annak a topikjában kéne érdeklődnöd?
Én így laikusként úgy látom itt a Linux telepítése a fő profil.Elég sok gépet adnak el Linux-szal, gondolom van már kialakult metodika az eltávolítására a WinX topikban, nagyon nem kezdő Linuxos ez a téma.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Alcsi69 #61717 üzenetére
Próbálj meg egy másik pendriveot, ha van. Régebben találkozta olyannal, ami nem működött ha engedélyezve volt az alaplapban a legacy device support az usb-nél. Manapság elég valószínűtlen, de nem lehetetlen ilyen inkompatibilitás.
Ha a Kubuntu alatt bedugod a telepítőt, akkor megjelenik mint eszköz? Jobb alsó sarokban, ahol win alatt is.
-
Alcsi69
senior tag
válasz
CPT.Pirk #61715 üzenetére
Igen, boot választóban is kiválasztottam, akkor a boot prioritást is átállítottam hogy ez a pendrive legyen, és egyszerűen nem akarja az igazságot.
Végső esetben lehet megpróbálom kiírni egy DVD-re és onnan telepíteni, hátha az tetszik neki.(#61716) usergefi
Mint írtam az előbb is, ezeket megtettem, és a pendrive-val sem lehet probléma, hiszen 2 napja használtam egy másik gép újratelepítéséhez. -
usergefi
kezdő
válasz
Alcsi69 #61714 üzenetére
Szerintem ehhez semmi köze a Kubuntunak, ha a BIOS-ban be van állítva boot device-ként a pendrive és sorban előrébb van a HDD-nél, valamint a pendrive is bootolható, akkor még mielőtt eljutna a bootolási sorrend a merevlemezedig és a grub elindítaná a Kubuntut, azelőtt megjelenne a Win10 install.
Tehát meg kéne győződni róla, hogy:
- az USB előrébb van a boot menüben, mint a HDD
- az USB tényleg bootolható (esetleg másik gépben kipróbálni) -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Alcsi69 #61714 üzenetére
Hát, a Linuxhoz biztosan semmi köze. Esetleg próbáld meg mással kiírni azt a telepítőt, pl. rufus. Külön boot választó gombot nyomkodtad és ott sem tudtál bebootolni a telepítőről? F12 szokott lenni.
Amúgy ez a win10 egy csoda... Nálam újabba van, hogy leakad a karikák pörgésénél boot alatt és újra kell indítani kézzel, mostanában meg azt játssza, hogy a képnézegetője olyan 2 másodperc alatt tölt be egy képet, addig az egér is megáll a képernyőn.
-
Alcsi69
senior tag
Sziasztok!
Vettem egy laptopot, amire Kubuntu van telepítve. Na én e helyett szeretnék telepíteni windows 10-et, viszont egyszerűen sehogy se tudok bootolni pendrive-ról. Átállítottam a boot priority-t, a boot menu-ben kiválasztottam hogy a pendriveról bootoljon, de mintha mi sem történt volna, simán megy tovább a kubuntu-val. A pendrive-ot kb 2 nappal ezelőtt használtam egy másik gép újratelepítésére, szóval azzal nem lehet probléma szerintem.
Valaki tud erre valami megoldást? -
-
-
Önmagában a cron talán nem, de az alábbi két kulcsszó külön ki is van emelve az Összefoglaló elején, mint nem kezdő témák: (ahogy látom, már nincs ott az Összefoglaló elején)
- két Linux verzió van használatban szervereken (az újabbik systemd-s)
- kötelezően futtatandó scriptek vannakA problémafelvetésben persze szerepel a
cron
szó, meg ide többen is jönnek.Értem.
-
válasz
vargalex #61706 üzenetére
-x? Hó, ezt nem ismertem.
Az a baj, hogy a crontabot sem lehet módosítgatni, a scriptbe meg nem nyúlunk bele, mivel nem a miénk. De mindegy, ha senki nem találkozott hasonlóval, akkor kérek szépen jóváhagyást, azt' nekiállunk próbálgatni, és reméljük, hogy sikerül valamit -
-
válasz
ubyegon2 #61703 üzenetére
Nem hittem, hogy a cron olyan nagyon haladó lenne.
Ugyanakkor a hozzáértőbbje mind a kettőben ott van, csak ide többen jönnek.@Vargalex : Ja, csak nem írhatunk át mindent ész nélkül, így mielőtt engedélyt kérek tesztelni, muszáj valami infót gyűjteni, hogy merre induljak. (Idióta egy bagázs ez, tesztrendszer nincs, élesen meg nem lehet csak úgy módosítani, hiába te felelsz érte.)
De a kérdés inkább arra vonatkozott, hogy szívot-e már valaki ilyet, de ha nem, akkor nem (örüljetek neki, ha nem
)
@Dave :
-
lefut-e a srcipt itt vagy-ott, init-es disztrókon lefut systemd-sen nem,ha nem miért nem, miért nincs systemd-timer, milyen környezet adódik át a cron-nak......
Mint ahogy az már elhangzott, van erre egy Haladó topik, mert ez szerintem elég egyértelműen nem kezdő témakör. Mi a fene olyan bonyolult ebben?
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Csere-Beszámítás! Olcsó RTX Gamer Laptop játékra! I5 11400H / RTX 3050Ti / 16GB DDR4 / 512GB SSD
- IKEA Format lámpák eladóak (Egyben kedvezménnyel vihető!)
- Kingston ValueRAM 4GB DDR3 1333MHz KVR1333D3N9
- SZÜNETMENTES TÁPOK
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i7 12700K 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700 XT 12GB Rampage SHIVA Enermax 750W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest