- Csendben leállította a Deep Link fejlesztését az Intel
- Már Vulkan API-val is működik a Smooth Motion képgenerálás
- Driftelős és lövöldözős hangulatú lett az új Arc meghajtó
- Ollós klaviatúrával és az eddigi legkisebb Basilisk egérrel jelentkezett a Razer
- Viszonylag kompakt léghűtésekkel gyarapította kínálatát az Arctic
- Everest / AIDA64 topik
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Fellép a hamisított paszták ellen az Arctic
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- 80% vs. 100% – Tönkreteszed az aksit, ha mindig feltöltöd? – Tech Percek #6
- HDD vs SSD: Ki nyer 2025-ben? – Tech Percek #4
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Azonnali fotós kérdések órája
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
-
PROHARDVER!
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Speeedfire
félisten
Most vagyok csak igazán nagy dilemmában, hogy mi legyen...
-
mezis
félisten
-
atollox
csendes tag
Adott egy LG dvd-író, mely dobja ki a tálcát. Ha az "Eject"-et megnyomon, megmozdul picit kifelé (pár mm-t) a tálcra, látszik, hogy erőlködik, de nem történik semmi. Ha a "vészkioldóval" kiszedem a tálcát és lemez helyezek bele akkor normálisan megírja. Sőt, lemezzel a hasában néha rendesen kiadja (de nem törvényszerű).
Nem szeretném kidobni, alig volt írva vele, a szervizelés magas költsége miatt pedig nem érné meg javíttatni.
Tudok tenni valamit? Nem vagyok barkácsolós típus, sem elektronikai szakember, de ha egyszerű művelet a javítása, esetleg megpróbálkoznék vele.
Előre is köszi az ötleteket!
-
malwy
senior tag
Imádom a nőket. Megnyalja a mobiltöltőt, hogy működik-e.
-
zka67
őstag
válasz
Speeedfire #17225 üzenetére
A koppanás amiatt van, hogy a kapcsolóval nem a nullátmenetnél kapcsolod rá a 230-at a trafóra, hanem pl. a csúcsánál:
A felső ábra a 230V, a középső a trafó után az egyenirányítón megjelenő feszültség kapcsolóval vagy relével ráadva a tápot, az alsó pedig a zero-cross-os áramkörrel. A zero-cross azt jelenti, hogy hiába adsz nyitó jelet a triaknak, az csak a következő nullátmenetnél fog kinyitni, nem korábban. A MOC3041-nek ha folyamatosan "világít" a ledje, akkor minden egyes nullátmenetnél begyújtja a triakot (1-2V-nál) és a triak pedig "kikapcsol" minden egyes nullátmenet előtt (1-2V-nál). Szerintem emiatt gondolják sokan, hogy "rosszabb lesz a hangja" az erősítőnek, pedig ennél sokkal nagyobb zavarok is vannak a hálózaton. De ez nem igaz, hiszen egyrészt ott a trafó, ami kiszűri ezt az apró jelet, továbbá a pufferkondik is ezért vannak az egyenirányító után. De ha jobban belegondolsz, a GRAETZ-nél is van ~2V "holttér", ami mondjuk 30V-os fesznél jóval nagyobb arány, mint a 230-nál.
Remélem lassan sikerül meggyőznöm, hogy ne csinálj hülyeséget
Stand-by módba kapcsolás:
Elég, ha csak a MUTE-t kapcsolod be az előerősítőbe, vársz néhány száz ms-et és aztán lekapcsolod a triakot. A triak szintén a nullátmenetnél fog csak kikapcsolni, nem fog bezavarni a jelbe, mint amikor kapcsolóval elveszed a csúcson a 230-at.
Ha relét használsz a hangszóróknál, ugyan úgy koppanni fog a hangszóród, ha épp a jel csúcsánál veszed el a feszt a hangszórótól.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Speeedfire #17237 üzenetére
A biztosító problémája:
Pl. ha valami történik, és nem totál tönkremegy a cucc, de mondjuk kimegy fixen 10V DC a kimenetre, az 8 ohmos hangfalon 1.25A áramot jelen, aminél még nem fog tönkremenni a biztosító, de állandó teljesítménnyel fűtöd a hangszórók tekercsét.
Ha valami érzékeli a kimenetre kerülő egyenfeszt, akkor ez nem történhet meg.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Speeedfire #17235 üzenetére
A biztosító jó dolog, de az általános biztosító egy lassú működésű eszköz. Megeshet, hogy előbb megy szét a hangfal, mintsem kiolvadjon a biztosító. Hova raktad egyébként? A tápágakba, vagy a kimenetre?
Láttam már kimenetre beépítve is, de nagyon ritka megoldás, valszeg a fent leírtak miatt.-------------------------------------------
Egy hozzászólás az esti jókedvhez mindenkinek:
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Speeedfire #17230 üzenetére
Nem megy át rajtuk. Csak ott ül a kimeneten ez az áramkör, és figyeli, hogy nem kerül-e egyenfeszültség a kimenetre, ami pl. zárlatos végfoknál megtörténhet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Speeedfire #17225 üzenetére
Sehogy.
Egyébként ha már koppanásgátló, Skori weblapján van egy kiscsit komolyabb, ami egyben hangfal védelem is, szerintem olvasd el a leírását, nem hosszú: [link]
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Batman2 #17223 üzenetére
Nem lenne nagy vagy egyáltalán észlelhető a differencia. És a pulzálást felejtsd el, az 50Hz-et nem fogod vibrálásnak látni, csak fejmozgatással. Goldolj vissza, hogy a vetített (celluloid) filmeknél a vetítési "sebesség" 24 kép/sec (volt), mert azt a szem tehetetlensége már nem érzékeli.
Egyenirányított szűretlen feszültség csúcsa 1.41x-es értéke az effektívnek. Ha nem szűröd ugyanazt kapod, de megtakaríthatod a kondenzátort. -
Batman2
őstag
válasz
Lompos48 #17211 üzenetére
Szevasz
Köszi !
Ilyesmit sejtettem én is, már ami az impulzus üzemet illeti, viszont azt feltételezem, csak magasabb frekvencián igaz (15-20Khz), már csak azért is, mert az impulzus üzemben meg van határozva, hogy mekkora lehet a kitöltési tényező, a max. impulzus nagyság, a bekapcsolt időre nézve !
Skori oldalán olvastam, hogy alacsony frekvencián ( pár hertz, de gondolom, a hálózati 50 hertzre is hasonló vonatkozhik) roszabb a hatásfokuk a LEDeknek impulzus üzemben, mint folyamatosüzemben !
Konkrátan és most hálózatra akarok kötni LEDeket, lámpát készíteni velük és ezért kezdtem el gondolkodni, hogy mi a jobb, puffer kondi nélkül, kicsitt nagyobb árammal hajtva villogtatni, vagy puffer kondival, a névleges árammal hajtani a LEDeket, mikor lesz több fény, ugyanannyi áram felvételével ??
Amúgy inkább a puffer kondis verzió mellett vagyok, mert az egyrészt villódzás mentes fényt biztosít, másrészt védi is a LEDeket a nagy áramimpulzusokkal szemben, pl. a bekapcsolási tranzienssel szemben !
Üdv.
-
zka67
őstag
válasz
Speeedfire #17217 üzenetére
Mondjuk az a rajz így egy baromság, az alsó felét hagyd el teljesen, értelemszerűen a trafó másik vége megy az N-re.
Itt a "javított" rajz:
-
zka67
őstag
válasz
Speeedfire #17217 üzenetére
Azért lerajzoltam, hátha meggondolod magad. Az alkatrészköltsége <1000 Ft és megspórolod a koppanásgátlót.
-
zka67
őstag
válasz
Speeedfire #17214 üzenetére
Nem! Úgy csináld, ahogy rajzoltam. Nem kell a 10K.
De mondtam azt is, hogy ebben az esetben használhatsz nagyobb feszültségű relét is, de az 1K0-t akkor is az 5V-hoz kösd. Csak a relé menjen mondjuk a 12V-ra, vagy ahány voltos, annyira.
A triakos megoldás szerintem jobb... mindjárt lerajzolom.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Speeedfire #17214 üzenetére
R2, 10k
-
Speeedfire
félisten
Így?
A linkelt oldalon nem volt a kimenet és a +5V között ilyen felhúzó ellenállás.
Szerk.: Meg ami még így fura ebben a rajzban, hogy ugye most lényegében a +5V-tól 2 ellenállás megy párhuzamosan a pic kimenetére a relé elé.
Jobb helyeken úgy van, ahogy írod. Amíg nem ír senki sem, addig lehet módosítani.
-
zka67
őstag
válasz
Speeedfire #17209 üzenetére
Mire "megrajzoltam", lejárt az időlimit.
De most komolyan, nem lehetne mondjuk negyed órát adni? Vagy amíg nem hivatkozik senki a hsz-re, addig korlátlanul lehetne módosítani?
-
zka67
őstag
válasz
Speeedfire #17209 üzenetére
Így meg nem fog működni
Írtam, ha NPN tranyót használsz, akkor kell egy 1K0 felhúzó ellenállás a PIC kimenete és a +5V közé, különben mitől fog kinyitni a tranyó? Mert egy OC kimenettől biztosan nem. Ha meg van felhúzó ellenállás, az is 10K, na attól sem. És ebben az esetben a 4K7 helyett 470R-t használj, mert nem fog kinyitni a tranzisztor!
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Batman2 #17210 üzenetére
Az impulzus üzemmódban valamivel nagyobb fényerőt lehet elérni. Nagyon durván közelítve egy 1/4-es kitöltési tényező esetén elég a háromszoros áram is ugyanolyan fényerőhöz. Ennél ellenben figyelembe kell venni a LED maximális IF áramát, amit nem szabad túllépni.
Egyáltalán lehet elönyösebb az impulzus üzem, vagy csak egyszerűen bizonyos alkalmazásoknál csak így lehet működtetni a LEDeket
Egyszerűbb példával élnék. Egy digitális óra esetén gyakorlatilag 4x7 + 1 szegmenst kell meghajtani ugyanannyi szállal plusz egy táp. Multiplexelve 4+7+1+1 a számuk. Ezt kiterjesztve egy nagyobb reklámra elképzelhető az egyszerűsítés mértéke.
-
Batman2
őstag
A Ledek impulzus üzemben, nagyobb áramról, vagy folyamatos üzemben, a max., folymatos megengedett áramáról hajtva a jobb hatásfokú ??
Egyáltalán lehet elönyösebb az impulzus üzem, vagy csak egyszerűen bizonyos alkalmazásoknál csak így lehet működtetni a LEDeket (fényreklám, stb.)
Üdv.
-
Latency
senior tag
válasz
Speeedfire #17204 üzenetére
Az adatlapjának [link] 41-ik oldalától ott a leírás a portokról, minden porthoz megadva a belső felépítés, spec. funkciók, stb. Tapsztalataim szerint a modernebb PIC-eknél már nem nagyon találkozni open-collectoros kimenetekkel. Van még pár régi motoros ami még mindig gyártanak, ott előfordulhat.
Egyébként én javasolnám, hogy először valami egyszerűbb projekttel kezdj, nagyon sok szívástól megkímélheted magad.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Speeedfire #17204 üzenetére
"Amennyiben olyan kimenetet választasz - PIC esetében akár is, némelyik PORTA pin - ami open-draines vagy open-kollektoros, akkor kell egy felhúzó ellenállás is a táp felé, az alábbi módon:"
Ha a kimenet open-collector, azt jelenti, hogy a kollektor a levegőben "lóg" (sehova sincs kötve). Valahol a kollektor áramnak folynia kell a táp felé, ezért szükséges az ellenállás, ami az idézett dokumentáció utolsó rajzából egyértelmű. Akár a PIC áramkörén is kötheted a PIC tápjára (Vcc vagy Vs, vagy bármi, pl +5V).
-
zka67
őstag
válasz
Speeedfire #17201 üzenetére
Na megnéztem az adatlapot. Ennek a PIC-nek csak az RB portján van felhúzó ellenállás (pull-up), amit ráadásul külön kell engedélyezni. Azért, hogy biztosan zárva legyen a tranzisztor, a PIC kimenete és a +5V közé tegyél még be egy 10K-s ellenállást.
A picnek nem árt ha átmegy rajta a fesz? Értem én, hogy mit akarsz kérdezni
A PIC kimenete egy nyitott kollektoros tranzisztoros megoldás. Ha kimenetként van programozva, akkor max. 25mA-rel terhelheted, ha a kimenet alacsony szintű. De mivel bemenet is lehet (reset után ez az alapállapot), ezért 5V-nál nagyobb feszültséget nem kapcsolhatsz rá.
Jelen esetben egy 1K0 ellenálláson keresztül nyit a tranzisztor, ami ~4mA-es árammal fogja teljesen kinyitni a tranzisztort. Ha ezt sokallod
, akkor ide nyugodtan tehetsz 2K2, 3K3 vagy 4K7-et is, azért 1K0-t írtam, mert én ezt szoktam használni, különösebb jelentősége nincs neki.
De lassan már többet írogatunk a témáról, mint amennyi jelentősége van neki.
A másik lehetőség, ha van több szabad portod kimenetnek (pl. PB0..PB4), akkor azokat összekötöd és máris van egy 100mA-es terhelhetőségű kimeneted. Így nem kell semmi külön áramkör a diódán kívül, csak bekötöd a relét a kimenetek és a +5V közé és hadd szóljon. Persze olyan relét válassz, aminek az áramfelvétele nem nagyon haladja meg a portok max. terhelhetőségének a 2/3-át. Csak figyelj oda, hogy egyszerre vezéreld az összes kimenetet 0-ba és 1-be. pl. Lomexnél kapsz ilyen relét, ami megfelel erre a célra: 230VAC-t kapcsol max 5A-ig, 40mA az áramfelvétele. Ehhez két kimenet bőven elég.
42-15-52 MECH 5V 2x ZÁRÓ 5A/250VAC G6B-2214P-US DC5 (OMR) RoHS 20x11x11mm
Koppanásgátló:
2x MOC3041-es optotriak + triak. A 6. oldalon megtalálod a rajzot is hozzá, nem kell relézned sem. Aki meg azt mondja, hogy a triaktól szarul szól az erősítő, azt vágd jól pofán, mert ekkora marhaságot még nem hallottam. A MOC3041-es egy zero-cross-os kapcsoló különben, mindig nullátmenetnél fogja begyújtani a triakot, szemben a relével, ami akár a 325V-os csúcsot is ráküldheti a trafóra. Ettől koppan az erősítő.
-
Speeedfire
félisten
válasz
Lompos48 #17203 üzenetére
Összesen 3 trafó lesz a dobozban. 1 trafó az erősítőnek, ezt fogom levágni a relével a trafó bemenete előtt. A másik 2 trafó pedig 3*9V-os lesz, ezek adnak áramot a pic-nek, lcd-nek, hangerőszabályzónak. A koppanásgátló ugye az erősítő trafójáról fog menni.
Közben találtam is cikket a relével kapcsolatban.
Egyedül ennek kellene majd jobban utána nézni.
"Amennyiben olyan kimenetet választasz - PIC esetében akár is, némelyik PORTA pin - ami open-draines vagy open-kollektoros, akkor kell egy felhúzó ellenállás is a táp felé, az alábbi módon:" -
Lompos48
nagyúr
válasz
Speeedfire #17201 üzenetére
Általában a fesz nem megy sehova, az csak van vagy nincs. Ellenben, ha áramot "okoz", az bizony megy.
Ne haragudj, nem tudtam kihagyni.
Ha a PIC feszültséget kap, nem történhet baj, ha akkorát és ott kapja, ahol az megengedett.
Elméletben a standby áramkörben valakinek feszültség alatt kell lennie, hogy működni tudjon. Ha a PIC adja a parancsot, akkor neki (is).
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Xiaomi 14T Pro 16/512 1év garanciával, Független!
- Új Dell 16 Inspiron 5630 FHD+ IPS i5-1340P 4.6Ghz 12mag 16GB 512GB SSD Intel Iris XE Win11 Garancia
- AMD Ryzen 5 5600X Dobozában
- MacBook Air M1 (13", 8/256 GB) Szép állapotban, dobozával, töltőjével!
- Lenovo legion 5 gamer RTX3060 tgp130w 32gb ddr4 , 1.5 terra m2 ssd
- Bomba ár! Dell Latitude 5400 - i5-8GEN I 16GB I 512SSD I 14" HD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- iKing.Hu - Honor 200 Pro - Moonlight White - Használt, karcmentes
- Bomba ár! Dell Latitude 5310 - i5-10GEN I 16GB I 256SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Honor 9X Lite 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- LG 27GN800P - 27" IPS - 2560x1440 - 144 hz 1ms - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDR 10
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest