- Amazon Kindle
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Milyen alaplapot vegyek?
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Házimozi belépő szinten
- SSD kibeszélő
- TCL LCD és LED TV-k
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
usergefi
kezdő
válasz
enginev3.0 #61896 üzenetére
Linux alatt főleg szervereknek szánt gépeken rtorrent szokott futni. Nem kell neki grafikus felület, nagyon kevés erőforrást igényel, így kis túlzással akár egy ezer éves gépen is elfutna. Ha van egy elfekvő jó régi géped, abból is tudsz torrent szervert csinálni. Ha szükséges még egy webszervert raksz rá, meg rutorrentet és már grafikus hozzáférésed is van. Mindezt egy windows-os gépen jóval nehezebben lehetne kivitelezni.
Persze ha van bőven erőforrás, akkor a win is tökéletes a célra.
-
jackal79
aktív tag
Sziasztok!
Eddig a google calendart a Thunderbirdön használt, viszont pár hete a naptárbejegyzéseket elkezdte nem frissíteni.
Próbálkoztam több naptár app-al is, de egyiknél sem tudtam elérni, hogy szinkronizálja a google naptárral.
Már azt a megoldást is eltudom fogadni, hogy jelzésnél (mint a Mailnag) küldjön egy értesítőt, persze a legjobb a teljes naptár megjelenítés (szerkesztéssel) lenne.
Tudnátok ebben segíteni, vkinek volt hasonló problémája?
Köszi! -
totron
addikt
Puppy-féle Grub4Dos váltott egy Gruby legacyt, melynek következménye wee> 13 probléma bootoláskor. Ki lehet valahogyan jönni ebből a problémakörből partíció törlése nélkül?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr.FantastiK #61892 üzenetére
Amihez ráadásul külön programot kell telepítened.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr.FantastiK #61890 üzenetére
A tmpfs egyébként úgy működik, hogy ténylegesen csak annyi ramot használ fel, amennyi adat van rajta, nem a megadott teljes méretnyit.
-
válasz
Dr.FantastiK #61885 üzenetére
size=2048M
Ha nincs legalább 4GB fizikai memória, akkor azért óvatosan rugdalkózzunk a tmp-be való cache-léssel.
Ha nem akarsz túl sok írást a Chromiumra/Chrome-ra, indíthatod ezzel a paranccsal is:
google-chrome-stable --incognito
(ha nem stable, akkor azt a kifejezést cserélni kell a megfelelőre) -
Rimuru
veterán
válasz
Dr.FantastiK #61885 üzenetére
A
/tmp
az a ramban lesz (amugy pl archon ez az alapertelmezett), viszont ide pl nagyon keveset pakol a chromium (mar ha pakol barmit alapertelmezetten), te a profilt es/vagy a hozza tartozo cache-t akarod atrakni.
Ezt nezd meg: Arch wiki: Chromium/Tips_and_tricks#Tmpfs -
Dr.FantastiK
őstag
meg egy olyan okosat szeretnek hogy :
a Dolphin -ba, jobb oldalos klikkre elojon a Copy-to es Move-to opciok , valamint az utoljara 'hasznalt' 10 darab hely { hogy hova kivanom copizni.}}.
>>> na ezt a 10-es listat szeretnem nagyobbra, mondjuk ugy 20-30 -ra kibovitve latni ! ha Lehetseges ? ?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr.FantastiK #61883 üzenetére
Ha a /tmp alakul át ramdiszkre, az jó neked?
Ezt kell az /etc/fstab fájlba beírni:
none /tmp tmpfs nodev,nosuid,noatime,size=2048M,mode=1777 0 0
Ha nem, akkor a /tmp helyére egy neked tetsző mappát kell írni.
-
Dr.FantastiK
őstag
szeretnek egy 2 Gb RamDisket letrehozni , ugy hogy minden Boot utan Automatikusan mountolva legyen ;
?? ebben kerem a segitsegeteket. -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #61870 üzenetére
ubyegon2
Nem tom, hogy a vezérlő állapotát mennyire vizsgálja, vagy mennyire veszi bele a végső értékelésbe. Erről nem találtam infót, úgyhogy passz. Ahhoz elég szegényes amit kiad a hdsentinel.
Journalctl? Abból én a -f kapcsolót "szoktam" hasznbálni, és akkor live látom, hogy miket ír be, de kipróbálom az általad leírtat is. Illetve most kipróbáltam miután gyorsan értelmeztem, hogy mit csinál, és ez nagyon ötletes megoldás, köszi!
Frawly
Reméltem, hogy Win nélkül is megoldható, mert ős-Windows-os voltam nyárig. Még a Microsoftnak is dolgoztam, és nincs az a pénz, hogy én visszamenjek Windosra
Dmesg-et akkor majd újra megnézem, mert erre már nem emlékszem. Elvben SATA3-asként kéne működnie, mert mikor másolok, akkor 100MB/sec felett másol (már ha felismeri a winyót USB3-as porton, mert ugye nemrég ez is gond volt. Most újra minden másodikra felismeri az USB3-as winyókat a 4.18.4-es kernelel).
Köszönöm a segítséget. Holnap behozom a melóhelyre az USB-s winyót, és kisebb időmben elkezdek sokszorítani fileokat, aztán mehet a törlése, és a kimenetek figyelése.
-
Rimuru
veterán
válasz
enginev3.0 #61879 üzenetére
Szerintem azt is ird ossze miben kell segitseg, mert pl nem mindenki rak csak ugy ossze egy rtorrent+nginx+php+rutorrent kombot.
-
enginev3.0
félisten
-
Anakin007
aktív tag
Innen jut eszembe: a su-t hogyan kell engedélyezni egy amúgy admin jogú usernek? Ha sudo prg -al csinálom bekéri a user jelszavát és megy is a prg. Én viszont sima su majd pass. megadása után szeretnék egy fix root konzolt kde-n a konsole-ban. A user benne van a köv. csoportokban: adm, sudo. Restart volt, de nem müxik. Kézzel írtam be a /etc/group és etc/group- file-okba. Mit hagytam ki?
-
Anakin007
aktív tag
válasz
enginev3.0 #61874 üzenetére
Ha nem lesz jelentkező, próbáld magad egy darabig. Telepítés nem kunszt, sztem bármilyen alaprendszert fel lehet rakni az adott disztró leírása alapján relative egyszerűen. Ha nincs vmi különleges hw a rendszerben, a hálózat is felébreszthető automatice. Utána elég egy SSHD-t elindítani, ami szintén nem nagy kunszt leírás alapján és valakit meg beengedni root ssh hozzáféréssel, akiben qrvára megbízol. Tudom, über-security vulnerable egy ilyen, de aztán az sshd-t le is lehet állítani/törölni v. root pass-t változtatni.
-
Anakin007
aktív tag
válasz
CPT.Pirk #61873 üzenetére
Nem, de nem is szeretném. Jó az, ha van, ráadásul más programok is használják, Viszont az jutott eszembe, mi lenne, ha csinánék valami kamu-VPN kapcsolatot a KDE networkanagerben, ami csak annyit tenne, hogy meghívná a szkriptet. Mert olyan lehetőség van, hogy VPN kapcsolat kijelölése/meghívása, ha egy adott wifi kapcsolat létrejön. Szerintem jól hangzik, csak lövésem nincs, hogy álljak neki v. mit válasszak
-
enginev3.0
félisten
Sziasztok
Nagykáta közelében nincs innen senki? Linuxos gép feltelepítése és pár program beindítása erejéig
-
Anakin007
aktív tag
Üdv Mindenkinek!
Okosság kéne újfent: szerintetek hogyan lehetne a legegyszerűbben megoldani KDE-n, dpkg alapú disztrón a következőt:
adott 1 bash szkript (1 file) amit root-ként kéne futtatni minden esetben, miután felépül a wifi kapcsolat. Laptopon futó rendszer, általában lecsukom, néha restart/fresh start után sem működik aminek kéne.
VPN-ről van szó amúgy, ikeV2 protokollal, hide.me a "szolgáltató". Megcsináltam mindent amit írtak, de az automatizálás akkor működik csak, ha frissen kapcsolom be a gépet és irtó hamar beütöm a
könyökömkwallet jelszót. Az általuk javasolt megoldás:
/etc/ipsec.conf-ban:
auto=startkonzolon meg:
sudo systemctl enable strongswan.serviceKDE networkamanger strongswan plugint sikerül telepíteni, de nem működik vele, az istennek sem épül fel a VPN, csak root konzolból:
ipsec up myvpn
Bármilyen, akár kókány megoldás is érdekel, csak menjen már magától
-
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #61869 üzenetére
A windowsos gyári szoftvert csak azért írtam, hogy rá lehet azzal is nézni a biztonság kedvéért, de nem elengedhetetlen. Ha a HD Senintel, meg a linuxos smartctl -a parancs nem hoz rá hibát, akkor valószínűleg jó az az SSD. Azt még nem ártana megnézni egy dmesg kimenetből, hogy SATA3 módban van-e hajtva, vagy a kernel tesz-e valami hibajelzést, mikor belassulni érzed.
-
válasz
Shyciii #61869 üzenetére
Ezekszerint a hdsentinel által kiolvasott smart értékek semmit se érnek?
A memória cellák állapotára érnek valamit, de a vezérlőt vizsgálják-e egyáltalán? Nem rémlik.....
Célszerű lenne, ha az észlelt lassulás után csinálnál kimenetet ezzel a paranccsal vagy más logokban néznél körül, nincs-e valami
error
jelzés valahol.journalctl -b -1 | curl -F 'f:1=<-' ix.io
(ennek a kimenetét böngészőben tudod megnézni)
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #61867 üzenetére
ubyegon2, Frawly
Ezekszerint a hdsentinel által kiolvasott smart értékek semmit se érnek? Mert az alapján tökéletes állapotban van, és hibás sector sincsen, vagy amivel gond lenne. Amúgy az a furcsa, hogy kb 15-20 esetből lassul így be, és 1 file másolásakor. Windows alatt ilyet még nem láttam.
Sajnos Windows alatt nem tom megnézni, mert ez laptop, és a céges gépbe nem köthetem be. MIndenesetre van biztonsági mentésem erről a winyóról, aztán ha k..a sok időm lesz, akkor egy másik disztrivel kipróbálom.
Azért gyanakszom a Manjaro-ra, mert öbb kardinális probléma is előjött, ami régen nem volt, és egymástól függetlenek. Csak időhiányban vagyok a melóm miatt, ezért nem tudok egy fél napot rászánni egy új telepítésre. Bár van Timeshiftes mentésem a rendszer fontos dolgairól, illetve az alátelepített progikról, de nem tom, hogy ha nem Manjaro-ra töltöm vissza, akkor mennyire van kavar, hiszen elvégre csak a progik konfig file-jai. Most belegondolva is... -
válasz
Shyciii #61864 üzenetére
Én a helyedben minél hamarabb elkezdeném a tesztelést valamivel, mert ez, amit most írsz, tuti nem a Manjaro sara lesz!
Ahhoz igen sok adatot kell törölni és ugyanazon időben mással is terhelni az SSD-t, hogy teljesítmény csökkenést okozzon a discard, viszont az SSD lelke a vezérlő is bedobhatja az unalmast vagy más hardverrel is lehetnek gondok.
(#61865) CPT.Pirk
Kizárt, hogy a Chakra valami használható DE-vel is elkészüljön valaha? Engem utál a KDE is, akármilyen disztrón próbálom.....
-
Frawly
veterán
válasz
Shyciii #61862 üzenetére
Elvileg belassulhat, ha sok fájlt törölsz. Baja egyébként a discardtól sem lesz, csak a teljesítmény nem lesz optimális. Arra a Kingstonra nézz rá Windows alatt a gyári szoftverével, a Kingston SSD Toolboxszal. Esetleg egy secure erase-t nyomhatsz neki, vagy Linux alatt blkdiscard-ot, ezek végigtrimezik az egészt SSD-t (minden adat törlődik ezzel róla!), ezzel helyre kéne álljanak a sebességproblémák. Meg az fstab-ból kiveszed a discard opciót egyelőre próbaképpen (bár az UV500-nak nincs ezzel baja). Ezeket érdemes ext4-re formázás előtt megejteni.
-
Shyciii
veterán
válasz
CPT.Pirk #61863 üzenetére
A hdsentinel semmilyen hibát nem ír ki. Health és Performace is 100% (11.19TB írás után is). Statusa Perfect. Akkor ez megint Manjaro-s hülyeség lesz, mint ahogy az időnkénti lassú shutdown menüből, vagy az időnként USB3-as winyó fel nem ismerése (bár a 4.18.4-es kernellel már másodikra felismeri legalább...).
Időnként kezd a Manjaro-val most már a hócipőm tele lenni. Az elején még jó volt minden téren, de azért most már kezdenek "sokasodni" a dolgok.
Ha így megy továbbra is, akkor kipróbálom az Antergos-t vagy még inkább az ArchLabs-t. -
Shyciii
veterán
válasz
Frawly #61854 üzenetére
Ezeknek a feketelistás Samsungok esetében ha valaki mégis Discard-ot használ, akkor annak mi a hibajelensége?
Mert bár nekem nem Samsungom van, de időnként csinál olyat az SSD-m, hogy törölni akarok valamilyen file-t, és nem rögtön törli, hanem elszenved vele vagy 30mp-et függetlenül, hogy mekkora a file mérete. Először azt hittem, hogy azért, mert NTFS-nél maradtam (azon csak adatok vannak), de miután ext4-esként formáztam, és úgy használom, úgyanúgy időnként előjön ez a jelenség. Azon gondolkoztam, hogy nem-e ehhez kapcsolódik ez is.
Amúgy Kingston SUV400 (SUV400S37480G) van. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
leviske #61856 üzenetére
Még sosem fordult elő, hogy hibernáltam volna. Egyik gépemen se.
Ilyen módon meg 32GB ram mellé ha csinálsz is swap-ot, kb. 0 kihasználtsága lesz. Amúgy nincs minimum mennyiség a swapra, te tudod, hogy miket csinálsz és ahhoz mennyi memória kell. Linuxon én egy dologgal tudtam eddig kifutni 8GB ramból mikor androidot fordítottam a telefonomra, az párszor elérte a 10..12GB mennyiséget.
-
Az enyém egyből könnyebb lett!
Ezek szerint még korai volt töröltetni a SSD Linuxon írásomat az Összefoglalóból, az pont a blacklist-tel kezdődött:
Amúgy szerinted hányan nézegették ezt a fekete listát?
(#61859) Frawly
A suspend tökéletes SSD-nél, már ha sokallja az ember azt a pár secundot, míg bootol a rendszer.
-
Frawly
veterán
válasz
leviske #61856 üzenetére
Igen, 32 GB RAM-nál 32 gigás swap kell legalább. Egyébként SSD-n nem érdemes hibernálni, mert a normál boot is pár másodperc vele, és a modern ablakkezelők, DE-k, meg normális alkalmazások tudnak sessiont visszatölteni normál boot után is, így lényegében sem időt nem vesztesz, sem annak az esélyét, hogy onnan folytasd a rendszer használatát, ahonnan abbahagytad. Frissítéseknek is jót tesz, ha újra bootol a rendszer, meg nem kell sok giga swapot tartanod. Plusz Linux alatt a hibernáció elég bizonytalan dolog, inkább az a jellemző, hogy vagy nem éled fel a gép belőle, vagy feléled, de bugokkal.
-
Frawly
veterán
Ez igaz, pontatlanul írtam, de ezek már nagyon régi típusok, kapni sem lehet talán már őket. Az MX300, MX500, BX200, BX300 van forgalomban (a BX200 erősen kikopóban), és ezeknek egyike sem problémás. Adatánál meg tényleg nem is tudok egyáltalán olyanról, aminek problémája lett volna ezzel, még régebbi modellnél sem.
-
leviske
veterán
Köszönöm mindannyiótoknak!
Akkor az NVMe-vel nem foglalkozom. SSD-ből pedig lehet, hogy bezsákolok még egy MX300-ast, míg kapni.
Még annyit, ha szabad: Korábban szó volt a swap szükségességéről 4GB felett. Ha jól értettem, akkor a hibernálás és stb során hibát okozhat, ha nincs swap fájl. A kérdésem az volna, hogy 4GB felett is él az az elv, ami szerint legalább akkora swap fájl kell, amekkora memória van a gépben? Szóval pl 32GB memóriához 32GB swap szükséges?
-
BoB
veterán
-
Frawly
veterán
válasz
leviske #61818 üzenetére
Átlag felhasználásra nem éri meg NVMe-set venni. Ha nem dolgozol állandóan nagy fájlokkal, akkor nem lesz gyorsabb a sima SATA-shoz képest, nem fognak a programok gyorsabban betöltődni, nem bootol gyorsabban a gép (vagy csak olyan kevés tizedekkel, hogy csak stopperal tudod kimérni), meg igazából a Linux kernel cache-elése fejlettebb, a linuxos fájlrendszerek gyorsabbak, ez pedig jobban elmossa az SSD-k közötti különbséget, mint azt Windows alatt tapasztalni.
Cserébe az NVMe drágább, jobban melegszik, néhány alaplapnak gondja van vele, elvileg a Z370-nek nincs, de lehet BIOS frissítést az is fog igényelni. A Linux kezeli, a TRIM NVMe-s megfelelője is megy rajta külön discard opciós mount nélkül is. De megérné átlag felhasználásra inkább kb. azonos áron egy kétszer akkora tárterületű SATA SSD-t venni, mondjuk Samsung 860 EVO, Crucial MX500, Kingston UV500, Adata SU800. Esetleg ha sokat írsz rá (bár a Linux még a Windowshoz képest is sokkal kevesebb ír rá), akkor Samsung 860 Pro, Adata SU900, vagy ha találsz leárazva 850 Pro-t.
A Samu 8XX-es sorozat a kernelben feketelistázva van queued TRIM ügyében, de ez a gyakorlatban nem jelent semmit, csak annyit, hogy elsősorban lehetőleg nem a discard TRIM-et érdemes vele használni, hanem az fstrim.service-t, de a legtöbb disztró eleve az utóbbit használja, az Ubuntu-vonal, így a Neon is. De Adatáknak, Crucialoknak nem téma a queued TRIM sem. Meg a Samuk közül a 9XX-es NVMe sorozatnak sincs ezzel gondja, igaz azok nem is ilyen fajta TRIM-et használnak, hanem egy ezt helyettesítő NVMe parancsot.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Napelem
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- Amazon Kindle
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- EA Sports WRC '23
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- További aktív témák...
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Antivírus szoftverek, VPN
- Xiaomi Redmi Note 11 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Sony PlayStation4 PRO 1TB fekete konzol extra játékokkal garanciával hibátlan működéssel
- 100 - Lenovo Yoga Pro 9 (16IRP8) - Intel Core i9-13905H, RTX 4070 (ELKELT)
- Olcsó laptop! Lenovo Ideapad R3 3250U / 8GB RAM / 128Gb SSD!
- Telefon felvásárlás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest