- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- Milyen széket vegyek?
- Azonnali notebookos kérdések órája
- Vezetékes FEJhallgatók
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- 5:4 képarányú SXGA monitor jön ősszel az EIZO berkeiből
- 3D nyomtatás
Új hozzászólás Aktív témák
-
KROK640
nagyúr
válasz
E.Kaufmann #94 üzenetére
Szóval te alapvetően jó dolognak tartod azt, hogy a nép eléggé határozottan a felhőzés felé van terelve???
Múltkor ismerőssel beszélgettem, jtt ő is azzal, hogy hááá de jó a felhő. Kiderült, hog évente 4TB felhőért 1,5db 4TB-os HDD árát fizeti. Tehát 2 évnyi 4TB bérlése után (ami aztán eltűnik és nem lesz semmije), lehetne 3db 4TB-os HDDje (valójában több mert lassan csökkenne az ára a fizikai HDDnek). Ráadásul nem kéne a felhő miatt - az amúgy meg semmi másra nem használt - lehető leggyorsabb internetkapcsolatot dupla áron előfizetni.
Azért ezen legalább elgondolkodott.
Megvan persze a felhőnek is az előnye, de a normális tároló kapacitás MELLETT és NEM HELYETT!!! Pár (tíz)GB a legeslegfontosabb dolgoknak, hogy backup OK, de az, hogy valaki életvitelszerűen felhőbe tárolja az adatait szerintem nagyon-nagyon problémás.
különben idővel az ember az adataival kapcsolatban is pont olyan kiszolgáltatott helyzetbe kerül mint ahogy már a pénzével megtörtént. -
Mindegy milyen eszköz csak legyen hozzá eltéve USB-s átalakító/olvasó
(tudom, driver se mindegy, hogy milyen módban fog az eszköz mutatkozni)
-
Robitrix
senior tag
válasz
Bgyarmati #18 üzenetére
Sajnos a mai digitális információk világában mindenre igaz. Nem igen tudunk olyan tárolási formát, ami tartósan képes megoldani hosszú időkre az információ megőrzését. Semmi nem garantálja, hogy elteszek valami adatot 40 évre, hogy egyáltalán lesz olyan eszközöm, amivel képes leszek azt 40 év múlva visszanyerni. Vagy egyáltalán az adathordozó eszköz épségben marad. Fogalmunk sincsen, hogy fogunk megőrizni információt mondjuk 200 év távlatra. De a gyors változás miatt még a 10 év se biztos. Mit fog az utókor látni, a mai információkból 1000-2000 év múlva. irtózatos mennyiségű információ keletkezik folyamatosan és közben irtózatos mennyiségű információt vesztünk el folyamatosan. Persze az is igaz. hogy a keletkező információk egy döntő része amúgy nem érdekes. Mondjuk készitek idén nyáron videót a családi nyaralásról. Rögzitek hozzá sok GB-nyi adatot. Az dolog fontos nekem, fontos lehet a gyerekeimnak esetlge megnézik majd az unokák, de ki a francnak fog már számítani mondjuk 100 év múlva, hogy nyaraltunk mi idén nyáron. Vagy ott van mondjuk youtube. Valami pillanatnyi népszerű együttes előad valami videóklippet. Aztán úgy 2-3 év múlva már alig emlékszik valaki az egész együttesre. NAgyjából ki lehet jelenteni, hogy a keletkező információ halmaz 99% nagyjából szemét az EMBERISÉG szempontjából. Aztán hogy mi az a lényeges 1%, ami fontos lenne, hogy fennmaradjon és azt hogy volnánk képesek elérni lővése sincsen róla senkinek. Mit fognak látni és tudni mondjuk a történészek 2687-ben a 2023 információiból nem igen tudjuk. Mint ahogy ma keveset tudunk arról, hogy milyen volt az átlag emberek élete 1374-ben. legfeljebb csak néhány jelentősebb történelmi eseményről maradtak fenn adatok a krónikákban. Minden mást feltétlezünk és találgatunk esetleg jön valami indirekt információ a régészeti leletekből. Ha volna egy időgépünk amivel elugrunk 2687-be és megnéznénk, akkor miket feltételeznek a 2023-ban éltekről röhögő görcsöt kapnánk.
-
bteebi
veterán
Kétféle ember van. Aki érti a poént, és a többiek. Gondold végig, hogy te vajon melyik csoportba tartozol.
Clue: ott van még a Winnie the PoH is.
Nem vagyok nagyon jó történelemből, mert 6 éven keresztül borzalmas történelemtanárunk volt, de azért Molotovot névről még azok is ismerik, akik nem ismerik a finn-orosz háborút. De amúgy azt pont eléggé ismerem is, dokumentumfilmet is láttam róla, sőt a Quorán is olvastam arról, hogy amúgy milyen ügyesen, hatékonyan harcoltak az oroszok ellen.
-
KTTech
veterán
válasz
E.Kaufmann #94 üzenetére
Pl. angliában komoly gond a WAN uplink (meg downlink) sebessége, így a felhős adattárolás user szintjén elég necces tud lenni...
Nálam pl. sok film (ami nem elérhető egyetlen szolgáltatónál sem) van a NAS-omon, ami most épp 4x8TB RAIDz tömbön van elhelyezve, felhőben tárolva elég necces lenne a helyi médialejátszóval megetetni
A kritikus dolgoknak van egy másik NAS, 4x2TB Raidz tömbbel (a fényképeim, amik kb. 1.5TB-ot foglalnak el), duplikálva vannak a filmes NAS-ra, a fő PC-n egy 4TB-os SSD-n dolgozom velük és egy külső offline HDD-n is, illetve van egy offline backup a magyarországi lakásomban is, igaz ez ritkán frissül, kb. fél éves lemaradásban van. Így kb. mindent megtettem annak az érdekében, hogy a fontosabb adatok meg is maradjanak...
A fényképezőgépgyártó specifikus filejaival nem sokat tudok kezdeni (de a Lightroom simán dolgozik a 15 évvel ezelőtti RAW-okkal is), de a JPG formátum még pár évtizedig velünk marad majd, ha nem, akkor biztosan lesz egy átmeneti időszak, amikor már körvonalazódik a következő, pár évtizedre szóló általános formátum (jelenleg nincs ilyen, próbálkozások vannak, de egyik formátum sem lett általános még), és gyorsan lehet konvertálni egyiket a másikba.
-
A folyamatos fizetéssel nem lehet mit kezdeni.
A folyamatos jó internetkapcsolat egyre kevésbé lesz gond, akinek nagyon fontos, használjon több WAN uplink-et. Lassan inkább már direkt keresni kell olyan helyet, ahová el lehet bújni az internet elöl.
Kiszivárgás meg fürkészés ellen ott van a titkosítás és mintha lenne is olyan szolgáltató, aki támogatja is ezt az üzemmódot, nem kell annyit vesződni vele. -
KROK640
nagyúr
LOOOL!
Az nem Bolotov, hanem Molotov koktél. A Molotov koktél pedig visszahúzódik a finn-orosz háború idejére (1939-1940) mely során Finnország elveszítette Karélia egy részét, de ez most mindegy is nekünk. Az orosz hadügyminiszter akkor Molotov volt, és a koktélok pedig neki készültek.
Valerij Bolotov pedig az volt, aki 2014-ben kikiáltotta a Luhanszki népköztársaságot (Ukrajna egyik szakadár megyéje, tulajdonképp a mostani háború egyik kirobbantó oka). -
KROK640
nagyúr
válasz
E.Kaufmann #75 üzenetére
Igen, és a felhőnek rengeteg hátránya van user szempontból, amiért maximum is csak backupnak használnám. De ahogy jelenleg terelik a népet a felhő felé, sokaknak tuti ez lesz a fő tárolójuk.
Hátrányok között a teljesség igénye nélkül megemlítem, hogy a usernek folyamatosan fizetnie kell azért, hogy az adatai számára elérhetőek legyenek számára, teljesen mindegy, hogy az aktuális anyagi helyzete hogy áll. (nem az van, hogy mikor van pénzem veszek egy nagy winyót, aztán ha kenyérre sincs, akkor is tárol nekem a HDD). Emellett kell folyamatosan egy jó internetkapcsolat. Aztán ott van a kiszivárgás lehetősége, vagy az, hogy a felhőszolgáltató esetleg úgy gondolja, hogy az adott anyag ütközik az irányelveivel és azonnal törli. -
moleculez
veterán
És ez most hogy jön ide?!
Én eredetileg arra reagáltam hogy "hiába archiválás ha közben használhatatlanná / haszontalanná válik amit archiválsz". Ez teljesen nyilvánvaló, rakosgathatom a.xyz fileokat ha az EGYETLEN(!) (amúgy mission critical) program ami olvasná: nincs fejlesztve, nem fut új OS-en etc.. bizony akkor a szemetet pakolgatjuk. Nah ez ilyen problémához vezet mint fent a kolléga vázolta. Sajnos olykor invesztalni kell korszerűsítésbe.
-
-
KTTech
veterán
Kiderült, hogy a WD nem korlátozott semmit (nem csökken a HDD teljesítménye, nem fog leállni stb.), csak félreértették a NAS gyártók az ajánlásokat (annyi igazság van benne, hogy a WD a gari idejéig garantálja ugye a hibamentes működést, ami egy NAS drive-nál 3 év PoH-ra jön ki)... pl. az új Synology FW-ben már nem szerepel ez, nem figyelmeztet rá.
Aki meg nem gyárilag épített NAS-t használ, elő sem került a probléma, a SMART adatokban nem ad figyelmeztetést a WD.
-
-
ricsip
addikt
válasz
E.Kaufmann #76 üzenetére
Uh b+ de egy irritáló idegesítő affektáló hangon beszél ez a fickó. Ráadásul a semmiről, 12 percen keresztül.
Amellett h. valószínűleg van igazság abban amit mond, és jó hogy felhívja a figyelmet a WD újabb sunnyogására. Mivel valóban sorozatban jönnek pár évente a WD genyó fogyasztóellenes húzásai.
Ettől fgetlenül ebben a konkrét esetben azért még megvárnám a többi hírforrásból is h. mi a TELJES igazság. Mert rengeteg féligazság is szokott lenni egy ilyen sztoriban. Lehet hogy a Synology-nak is jár a köpetek egy része?
-
válasz
E.Kaufmann #75 üzenetére
Ezek után is hogy bízzunk a HDD-kben
(igaz, most csak WD)
[link] -
Na ezen én is gondolkoztam, hogy lehet, így terelik a népet a felhőbe.
User annyit tehet, hogy nézelődik a deduplikáció és az új médiaformátumok felé (lassan már minden dokumentumformátum tömörített kapásból, nem csak az AV tartalmak, az xlsx/docx pl egy bezippelt XML állományokat tartalmazó könyvtárstruktúra, ezért csak az FS tömörítéssel nem sokat nyer, de azért érdemes próbálkozni azzal is, én pl bekapcsoltam a NAS-on ), kár hogy egyik veszteséges tömörítésből másikra állás minőségvesztéssel jár, inkább érdemesebb az újonnan keletkezett "emlékeket" már új formátumba ölteni (tudom, profi felhasználásnál nem opció).
[link] -
KROK640
nagyúr
Már több olyan munkahelyen is dolgoztam, ahol érdekes volt, hogy van-e nyelvvizsgám és kivétel nélkül mindegyik helyen kőkeményen kellett használni a nyelvet (bár igazán a legtöbb helyen elbeszélgetés volt ahogy írtad).
Az, hogy bemutatok egy nyelvizsga papírt és extra jutalmakat kapok érte, miközben nem kell használnom a nyelvet sosem a munkahelyen nekem scifi. Tudom, hogy van ilyen, mert nekem is volt ilyen ismerősöm (egész jó valami 10-15%ot kapott az amúgy sem kevés fizujára) miközben egy mekiben egy hamburgert nem tudott rendelni (nekem kellett, és akokr kiderült, hogy neki van nyelvizsgája nekem meg akkor még nem volt, eléggé fura helyzet volt).De jól elkalandoztunk attól a ténytől, hogy jönnek a 32TB-os HDD-k, amik sajnálatosan az egyszeri usert nemhogy mostanában, de lehet, hogy már semmikor sem fog érinteni
maximum azokat akik szeretnek szép nagyokat NASolni.
-
KROK640
nagyúr
válasz
Dr. Akula #71 üzenetére
Én érettségi pillanatában sem tudtam integrálegyenletet megoldani
Karlócai béke meg az a Török-Habsurg háború volt, és 1699 (Töri versenyekre jártam ötödikes koromtól érettségiig). Sokkal érdekesebb lett volna ha mondjuk ilyet kérdezel, hogy ki volt Valerij Bolotov? (illetve az most momentán megválaszolhatatlan lett volna mivel kb most kezdik majd el tanulni)
De ha holnap egyetemre jelentkeznék, akkor nekem első lépésként újra le kéne érettségiznem, mivel még a régi rendszerben (2005 előtt) érettségiztem, ami ma már nem számít. Legalábbis tovább tanulásnál.
Ezen az alapon azt mondom, hogyha valaki olyan állást vállal ahová kötelező a nyelvvizsga, ás nem tudja felmutatni, akkor bizony menjen újra nyelv vizsgázni.
És a jár neki réteget is komolyan lehetne szűkíteni :
Ugyebár 16 éves kor alatt nem lehet nyelv vizsgázni amennyire tudom. Tehát 2000-16 = 1984 --> vagyis az 1984 és azután születetettek ki is zárhatóak. Aki meg azelőtti nyelvvizsgát jelent be, elmegy és lenyelv vizsgázik megint, az szerintem simán megérdemli, hogy az állam kifizesse neki. -
ricsip
addikt
Ha a szabály az, hogy nyelvvizsga bizonyítványt köll bemutatni, és jár érte a pótlék, akkor ne az érintett ember legyen már a hülye mert bemutatja a 20 éves papírját és szabály szerint megkapja érte az ajcsit. Hanem a szabály a hülye, és főleg az aki azt meghozta.
Ha meg a tényleges nyelvtudás számít az adott munkakörben, akkor meg nem a rohadt papírt kell követelni, hanem elbeszélgetésen 5 darab perc alatt kiderül, van-e nyelvtudás, vagy sem! Papírtól függetlenül. -
Dr. Akula
félisten
Ezt azért mindenre elő lehetne írni, ki tudna fejből egy integrálegyenletet megoldani? Vagy akár csak a karlócai béke évszámát megmondani, pedig érettségire kellett...
"minimum, hogy ingyenes nyelvvizsgát biztosít. (de minimum is sikeres nyelvvizsga esetén visszatéríteni a vizsgadíj 100%-át)"
És honnan tudja állambácsi hogy az jár neki? Bárki bemondja hogy volt már neki, annak ingyenes egy új nyelvvizsga?
-
KROK640
nagyúr
Azért ehhez hozzátenném, hogy rengeteg ember szaladgál ebben az országban különféle nyelvvizsga papírokkal, aki nem tud az adott nyelven alap tőmondatokat sem elmondani. Egyrészt időről időre kiderülnek ilyen-olyan csalások, hamisítások stb. másrészt pedig nagyon sokan azután, hogy letették a nyelvvizsgát soha többet nem használják a nyelvet. Egy olyannál aki mondjuk 20+ éve nem szólalt meg angolul, én már bizony újra előírnám a nyelvvizsgát, amennyiben hiteltérdemlően fel akarja használni, pláne, ha még el is vesztette a bizonyítványt.
A cikkben említett megoldás, miszerint Gabriella újra lenyelvvizsgázik egy valid megoldás, az más, hogy ebben az esetben viszont egy normális állam az a minimum, hogy ingyenes nyelvvizsgát biztosít. (de minimum is sikeres nyelvvizsga esetén visszatéríteni a vizsgadíj 100%-át) -
KROK640
nagyúr
Mikor a 3GB-os HDDről 20GB-osra váltottam, akkor rögtön kettőre. Annyiért már 30GB-os 7200-as HDD is volt, amennyibe a 2db 20-as kereült, de egyrészt akkor 30-asnál nagyobb még nem nagyon volt, és így azért csak +10GB-om volt, másrészt pontosan a redundancia miatt. Bár megjegyzem, hogy nem aniyra az adatok miatt, mert akkoriban mindent ami kicsit is fontos volt kiírtam CD-re, ami közepesen fontos volt meg több CD-n is megvolt, és persze az egyik HDD-n is a kettőből, hanem sokkal inkább arról szólt a történet, hogyha ne adj isten valamelyik HDD döglik, a gép akkor is működőképes marad (mindkét HDD-n volt egy "belakott" Windows). Az egyik 20-as fixen a gépben volt, és azon voltak a játékok filmek stb. A másik 20-as mobil rackben volt a gépben, az volt a haverokhoz elvivős, cucc hozós. Állati menő volt 20GB-os HDDvel mászkálni a haverokhoz, akinek 5-6-8 esetleg 10GB-os HDD-jük volt, nekem meg csak a hordozós winyóm 20-as volt
-
ricsip
addikt
A világ általában nem fekete vagy fehér. De a nyelvvizsga az viszont pont ilyen! Vagy van az illetőnek érvényes nyelvvizsgája, és akkor a bemutatott bizonyítványt mindenkinek kutyakötelessége (lenne) elfogadni. Akkor is, ha 2000 előtt született. Vagy nincs neki ilyen nyelvvizsgája, és akkor a bemutatott bizonyítvány hamis. Ergo emberünk közokiratot hamisított, ami bűncselekmény. Szerinted mi a 3. opció, ami átmenet az előbbi 2 között?
-
Dr. Akula
félisten
válasz
Gargouille #47 üzenetére
Elvesztik azok hélium nélkül is. Vagy azt ők szívják el, és azért.
De nem az a lényeg hogy a Nyufig min tárol, hanem hogy te mernél-e pótolhatatlan adatot tárolni rajta. Te nem fogod látni hogy a hélium kiment belőle, csak amikor a fej már szétkarcolta a tányérokat. Ez így szerencsejáték, nem biztonság. Biztonság az ahol nincs kockázat.
-
bteebi
veterán
"Gyakorlatilag meg sok helyen az a szokás ahogy hallottam, hogy úgy veszik a 2000 jan 1. előtt megszerzett nyelvvizsga papír nem ér semmit. Azaz kollektívan mindenkit okirathamisító csalónak tekintenek."
A "nem fogadják el" részt még esetleg meg tudom érteni (bár nem értek vele egyet), de azért az utóbbi mondatot még viccből se vegyük komolyan. Még akkor se, ha gyakorlatilag azt sugallja az első mondat alapján, amit leírtál.
-
ricsip
addikt
Elméletileg ha van egy 2000 jan 1. előtti nyelvvizsga bizonyítvanyod, azt el kellene fogadják eredetiként. Gyakorlatilag meg sok helyen az a szokás ahogy hallottam, hogy úgy veszik a 2000 jan 1. előtt megszerzett nyelvvizsga papír nem ér semmit. Azaz kollektívan mindenkit okirathamisító csalónak tekintenek.
-
-
ricsip
addikt
csak egy hülye gondolat: ha a 99-es nyelvvizsga bizonyítványomat (amit azóta őrizgettem ahogy annak rendje és módja) beviszem ezeknek az akkreditációs hivatalosoknak, vajon hajlandóak nyilvántartásba venni ezen eredeti alapján? Vagy mint minden hazai semmirekellő hivatal, ezek is elhajtanak mindenkit a picsába h. nekik ez már nem dolguk, őrizgessem tovább hátha egyszer az enyém is elveszlik/megsemmisül?
-
ricsip
addikt
Születésit, házasságit, halottit, érettségit, diplomát, nyelvvizsga bizonyítványokat, egyéb szakképesítést adó papírokat mind el kell rakni, és őrizgetni amíg élsz. Ha meghaltál, az utódok őrzik tovább. Mert a miénk egy kibaszott papír alapú ország.
A munkaviszony igazolós papírokat is igencsak érdemes, mert arra is csak 1x lesz szükség, de akkor igencsak. Már persze feltéve ha nem döglik meg az ember a 90 éves nyugdíjkorhatár előtt. -
worxland
addikt
válasz
E.Kaufmann #54 üzenetére
Másik.
[link]
Ezzel a gondos, körültekintő eljárással lehet számolni kicsiny hazánkban, ha arról van szó, hogy állambácsi felelős valaminek a megőrzéséért. -
-
bteebi
veterán
válasz
#72042496 #51 üzenetére
Igen, valóban illene. A 12-14 terásak ilyen szempontból nem igazán szerencsések.
Az a poén amúgy, hogy a betűre végződő szériaszámúak átlagosan jobbak, vagy sokkal jobbak (többnyire 1% alatti AFR) - bár ezek fiatalabb lemezek -, a számra végződőek pedig látszólag rosszabbak (bár ezek inkább az öregebb modellek).
-
worxland
addikt
válasz
Gargouille #49 üzenetére
Nyelvvizsga-papír probléma megvan?
-
worxland
addikt
válasz
Gargouille #47 üzenetére
Az állam tud érdekes dolgokat csinálni, szakértelmet várni kicsit túl optimista hozzáállás.
-
Gargouille
őstag
válasz
Dr. Akula #37 üzenetére
"De mondok jobbat: Szeretnéd ha mondjuk a nyugdíjfolyósító héliumos vinyókon tárolná az adataidat? Majd 40 év múlva közlik hogy hát náluk nincs nyoma annak hogy dolgoztál, még 40 évet leszel szíves ledolgozni ha nyugdíjat akarsz.
(Amúgy tényleg simán szétteszik a kezüket.)"
Értem mit szerettél volna mondani, csak nem jó a példa, nem tartom valószínűnek, hogy külön HDD-ken tárolnák az adatokat. Az ilyen helyeken storage-ok vannak hibatűrő raid tömbbe szervezett lemezekkel, szalagos archiválással, mentéssel stb... tehát egy HDD meghibásodás az semmilyen adatvesztést nem okoz, mondhatni az üzemszerű működés része.
-
bteebi
veterán
válasz
Trailblazer #43 üzenetére
Azért becsapós ez a statisztika. A papíron legjobban teljesítő WD-nek van a legkevesebb (darab ÉS típus) merevlemeze a listában, és amúgy kb. a legfiatalabbak IS (28+18+6 hónap). Ezzel szemben a Seagate lemezei közül a legöregebbek 89, 95, 78, 66, 64, 41 hónaposak (7+ és majdnem 8, 6 és fél, 5 és fél év, stb.). És ugye ezek a HDD-k folyamatosan mennek, nem napi 2-10 órát, gondolom ennek is van jelentősége. Szóval amennyi strapát a BackBlaze-nél kap 2-4 év alatt bármelyik HDD, azt lehet, hogy másnál 10-15 év alatt se szenvedné el (és ez nem pusztán annyit jelent, hogy amúgy idle-ben van).
A hibák meg idővel gondolom egyre inkább előjönnek, szóval egy 6-12 hónap után full jónak tűnő széria is elhasalhat 30-35 hónap után. Pláne, ha amúgy a tápellátásával is van, lett baj, meg mondjuk épp azon a részen nagyobb a rezonancia ÉS magasabb a hőmérséklet is (meg úgy általában több az írás/olvasás).
Persze ezzel együtt is vannak kirívóan rossz (és jó) Seagate HDD-k is. Nekem amúgy összességében a HGST a legmeggyőzőbb, de nyilván a Toshiba és a WD se rossz. Meg amúgy annyira a Seagate se, akármennyire is nem tetszik.
Egy 5%-os, nagyon magasnak számító meghibásodási arány azt jelenti, hogy 20-ból 1 HDD megy tönkre. Vagyis jó eséllyel (=95%) az nem pont a tiéd.
Amúgy ha fontos az adatod, akkor backup MINDENKÉPP kell róla, meg amúgy se árt valamilyen RAID is. Ha így nézed, akkor meg sokkal érdemesebb az olcsóbb (mondjuk Seagate) HDD-t venni, mert az is lehet, hogy majdnem kétszer annyi HDD-t (=RAID) kapsz érte, mint mondjuk egy WD Blackért. Ami egyébként ugyanúgy tönkremehet nálad (<1%-os AFR-rel is), mint egy ~5%-os bármi más.
Ha meg nem fontos az adat, akkor is jobb, ha egy olcsóbb HDD megy tönkre, mert minek adj érte több pénzt, ha úgyis tönkremehet. Ha garancia alatt megy tönkre, akkor tulajdonképp mindegy, hogy tönkrement (ugyebár nem fontos az adat), szóval ez nem növeli a hosszabb távú költségeidet, vagyis még mindig jobban jársz az olcsóbbal, akkor is, ha a jóval drágább HDD a gariideje után tovább húzza.
-
lvb
aktív tag
válasz
Armagedown #3 üzenetére
Amikor gyerekként megkaptam a 170MB-s HDD-vel szerelt gépem ott is az jött: mi van ha megdöglik? Ez a rengeteg adatot hogy pótlod? 2 80-as jobb lenne. Az már bejáratott, megbízható.
-
Hiába a jó hír, ilyen 10 lemezes monstrumok alapján azt érzem, egyre inkább prémium és szerveres cucc lesz egy HDD, annak ellenére, hogy lesajnálják. Ezzel is a felhő felé terelve a népet.
Valamint inkább vettem volna 4-5 lemezes NAS-t több kisebb SSD-nek, mondjuk sajnos a 2 lemezes is alig fér el ott, ahol van.
-
Trailblazer
veterán
Itt ugyan a fantázianeveket nem közlik, csak a modellszámokat, de beszédes.
-
ricsip
addikt
válasz
Trailblazer #41 üzenetére
A kommersz barracuda-juk esélyes hogy tényleg a legalja. Viszont az exos-ra, ironwolf pro-ra sok garit és nagy workload-ot garantálnak. Valószínüleg okkal.
-
Trailblazer
veterán
Beszél itt mindenki össze-vissza a héliumos hdd-k élettartamáról, de hé! Seagate diskekről van szó, mélyen a megbízhatósági listák legalján. Nekik először erre kéne rágyúrniuk...
-
KROK640
nagyúr
A 20 éves HDD az 2003-as HDD-t jelent, akkor olyan 80-120GB-os lehet (2003 február elején vettem a 80GB-os HDD-met és asszem decemberben a 120-ast), és akkoriban már a SATA is terjedni kezdett.
Az IDE csatis 10GB HDD, az 2000-2001 ...És bár ugyan nem nekem szólt a kihívás, de tessék :
kép 1 - CD dátuma : 1999.08.19
kép 2 - CD dátuma : 2002.04.22.
Random adatokat másoltam fel a CD-ről, mindent hibátlanul ki tudtam tömöríteni, visszaolvasni.Mondhatnád, hogy hééé ezek 2023 márciusi képek! Igen, azok, most nem volt kedvem így vasárnap délután 30km-es oda-vissza utat megtenni értük egy screenshoot kedvéért, de márciusban még tökéletesen működtek.
Ha megnézed, akkor mindkettő 20+ éves az egyik nemsokára a 24-et is betölti -
Dr. Akula
félisten
Nem kell garantálni, elég ha tudja a technológia. A polcon álló vinyóra csak az időjárás, öregedés jelent veszélyt. Egy levegős vinyóval mi lesz 20-30 év múlva? Semmi. Elvan szétporladt tömítéssel is. És a héliumos? Nem azért rakták bele, mert jó oda levegő is...
De mondok jobbat: Szeretnéd ha mondjuk a nyugdíjfolyósító héliumos vinyókon tárolná az adataidat? Majd 40 év múlva közlik hogy hát náluk nincs nyoma annak hogy dolgoztál, még 40 évet leszel szíves ledolgozni ha nyugdíjat akarsz.
(Amúgy tényleg simán szétteszik a kezüket.)
De a lényeg nem ez, hanem hogy megveszel egy adattárolót, és mit szeretnél vele, hátradőlni hogy az adataidat az unokáid is ki tudják majd olvasni róla (ha lesz SATA-ufótechnológia átalakítójuk hozzá, de attól még ott lesz rajta, valahogy kinyerhető), vagy aggódni hogy mennyi vajon az 5 év gari után még meddig bírja? Nekem csak az átalakító miatt kell aggódnom, de még amiatt se, majd elmegyek Bacsishoz, ha máshogy nem.
-
haxiboy
veterán
3db WD740GD -m van 2003-ban gyártották őket, 2008-ban kerültek hozzám valamikor 2010-ben nyugdíjaztam őket, épp a napokban mozgattam róluk el az adatot, mindegyik 100/100 és minden adat megvan rajt és olvasható, bár a mai szemmel már igencsak lassúak és hangosak
ha jól rémlik 45000ft körül voltak akkorban ezek a hdd-k. -
sb
veterán
Van most archív adattal 20 éves HDD-d? Vagy bármid, lehet DVD is, ha egyáltalán akkoriban volt már. Ha igen akkor szerintem próbálj meg ráolvasni azokra is, hátha mégsem 100%, hogy ott van rajta az adat. Persze ha ha van mivel.
A HDD-t megkerestem, elvileg 10GB körüli lehetett és valószínűleg még IDE csatis.
-
KROK640
nagyúr
"ugyanakkor a nagy kapacitású ssd-k még nem nagyon szivárogtak le a mainstream vonalra." -ezen nagyon nem is csodálkozok, sajnos. Egyrészt az átlag usernek elég 500GB-1TB-2TB kapacitás kb, így nem is nagyon keresi a nagyobbat. Nem egy fillérb*szót láttam már aki 3000ft különbség miatt választott fele akkora tárhelyet.
A másik ok az árazásban keresednő :
Míg a 4TB-os HDD 30 ezer ft környékéről indul, addig (SATA) SSD-ben ez 85 ezer ft.
Míg a 8TB-os HDD 69 ezer ft környékéről indul, addig (SATA) SSD-ben ez 189 ezer ft.
(M2-est nem is nézek, azok még drágábbak)Míg az első esetben az SSD árából 2db ugyanakkora HDD kitelik, és marad egy hétvégi bevásárlásra való is, addig a második esteben tovább nyílik az olló és a két azonos kapacitású HDD mellett még egy extra 4TB-os is belefér (tehát 8 VS 20TB), és még mindig marad egy hétvégi bevásárlásra való pénz is.
-
KROK640
nagyúr
Általában véve elég speciális eset szerintem az, ha valaki letesz egy csurig telt winyót, és lineárisan az összes adatot végigakarja olvasni róla.
így szvsz csak a fileok növekvő mérete miatt lehet ez aggodalmas.De egyébként ez is szubjektív. Elég ha arra gondolok, hogy anno a 3GB-os HDD-men annyira nem fértem, hogy mindig mindent rommá kellett tömörítenem. De tényleg amit nem használtam azonnal BEST COMPRESS-en ZIP/RAR. Töménytelen mennyiségű időt húztam el a ki és betömörítgetésekkel akkoriban.
-
KROK640
nagyúr
Tökéletesen egyetértek veled.
Én anno 3GB-os HDDvel és 32MB RAMmal kezdtem (egy 366-ossal) és a kiadvány/kép szerkesztés az első dolgok között volt... Szerintem mondanom sem kell mekkora öröm volt 40-50-60MB-os képfileokat 32MB RAM társaságában szerkesztgetni. Két dolgot tanultam meg az első hetekben : a tárhely és a memória sosem elég! Még később WinME alatt is (tehát Win9X alapú rendszer) simán betudtam lakni 256MB RAMot ha belelendültem a szerkesztgetésbe. (akkoriban a "nagy" meg a pro gamer gépek mentek 128MB-256 RAMmal). A tárhely meg sosem volt elég, akkor volt 2×20GB HDD-m amikor a haveri körnek 5-6-8GB-os winyói voltak, és egy darab.
De elég megnéznem nekem azt, hogy középiskolás éveim alatt mennyit fejlődtek a gépek, 32MB RAMmmal és 3GB HDDvel kezdtem a sulit, és 640MB RAMmal és 2×120GB HDDvel fejeztem be. Ez egy 20× növekedés RAMban, és 80× növekedés HDD-ben, mindössze négy év alatt! (jó, ok anyni ferdítés van benne, hogy átlagos RAMal és tárhelyel kezdtem, és amikor befejeztem a középsulit akkor jócskán átlag feletti volt mindkettő).
A fényképezős telefonok elterjedésével tiszta sor volt számomra, hogy előbb utóbb az emberek mindent lefényképeznek, meg lefilmeznek majd, és jelentősen megugrik tárhely igény. Ez ígyis lett. De elég magamon is megfigyelni, az első kamerás telefonom előtt, hetente 1-2 képet csináltam (film tekercses, előhívós hagyományos fényképező gép), de az első kamerás telefonommal is, heti néhány kép készült. Ma napi 5-10 képnél járok átlagosan. És tényleg elég az interneten szétnézni, az emberek minden sz*rt videóra vesznek.
Ma már sajnos, - ahogy írod is - lelassult a fejlődés, és a 2012-es "árvíz" hatásai most is kitartanak. Emlékszem, hogy előtte 12 ezer ft volt egy 2TB-os HDD. Még ma, 10 évvel később is, 17 ezer ft-tól indulnak az új 2TB-os HDD-k!! Bár már 1TB után kicsit lassult a fejlődés (sőt manapság a tök átlag usernek most is 1-2TB tárhelye van otthon, meg durva, hogy még a 2010-es évek második felében is mennyi gépet építettem, láttam 500GB-os HDDvel), de igazán 2012-től lett vészes a helyzet. Akkor az év alején azt hittem, hogy mostanra a 10-12TB-os HDD-k lesznek a 12 ezres kategória, és 20-30TB a mainstream. De nem így lett
OK, hogy romlott a ft nagyon sokat, meg a világban is egy általános drágulás volt megfigyelhető, de hogy egy 11 évvel ezelőtti színvonal/technika ma drágább legyen mint akkor, azt eléggé felháborítónak tartom! Sajnos évek óta az új nagyobb HDD-k nem lenyomják a régi kisebb modellek árát, hanem csak egyszerűen feléjük érkezenek árban, és tartósan ott is maradnak.
Sajnos attól félek, hogyha a HDD-k nem tudnak jelentős árcsökkenésen keresztül menni, akkor hamarosan az átlagfelhasználó otthonából elfognak tűnni. (1-2TB-os SSDk ára nagyon sokat esett megjelenésük óta, és akinek nincs szüksége többre, annak lassan semmi érv nem fog a HDD mellett szólni). És minél kevesebbet vesznek, annál drágábbak lesznekJelenleg a gépemben lévő 6TB kezd szűkös lenni, ezért elgondolkodtam egy 8TB-os HDD vásárlásán (a 2TB-osat leváltandó), de amikor megláttam, hogy 69 ezer ft a legolcsóbb, és jellemzően 80 ezer ft felett van már tényleges merítés és válogatási lehetőség, akkor nagyon elszomorodtam
... De a 4TB-osnak is csúnyán felment az ára, most 30 ezer környékétől indul, 25 hónapja meg 25 ezerért vettem. Azt meg nem is értem, hogy a 8TB-os miért több mint 2× drágább mint a 4TB-os, eddig ez abszolút nem volt bevett gyakorlat, régen fajlagosan mindig a kis(ebb) HDD-k voltak a drágák.
-
KROK640
nagyúr
-
bteebi
veterán
Na ezek már jelentős előrelépések lesznek a mai "kommersz" 16-20 TB-os HDD-k tükrében, pláne úgy, hogy SSD-ből még nem nagyon sikerült 8 TB-nál nagyobb (kiskereskedelmi forgalomba szánt, nem enterprise/egyedi gyártás).
Az élettartam/megbízhatóság az egy jó kérdés lehet, de ha adnak rá mondjuk 5 év garit, akkor annyira nem aggódnék. Ami fontos, azt úgyis masszívan redundánsan kell tárolni, akár több fizikai helyen is.
-
Dr. Akula
félisten
válasz
Bgyarmati #18 üzenetére
Rakj fel egy VirtualBoxot, abba .iso-ból egy Win 3.1-es gépet, és mehet a konvertálás.
A nyomtatódra valószínűleg szintén a VirtualBox lesz a megoldás, bár még nekem se jött össze hogy DOS programból LPT1-re nyomtatva a hálózati lézernyomtatóból jöjjön ki a papír, de állítólag megoldható.
MFM vinyóhoz van ilyen adapter, ezzel IDE-ig fel lehet pimpelni, már csak olyan alaplapot kell kukázni valahonnan, amin még van IDE port. Ha más nem, elviszed Bacsishoz, úgyis most lesz megint a retró kiállítása, biztos akad ilyen gépe. Vagy MFM-es.
"Az archiválásokkal nagyon lyukra lehet futni."
Csak ha semennyire nem figyel rá az ember, azért nem egyik napról a másikra tűnt el a Win 3.1, MFM se, volt idő átmásolni újabb technológiáűra, csak nem tettétek meg. Ezzel a sumérok, egyiptomiak is így jártak, pedig ahhoz még számítógép se kell. Csak ember aki pontosan ismerné melyik ákombákom mit jelent. Amit a Rosetta kő nyújtott, annyi van.
#23Egon: A legtöbb területen már nem is használnak HDD-t,c sak adattárolásra, de arra nagyon. 100 TB-ot nem akarsz megvenni SSD-ben.
-
Egon
nagyúr
válasz
Dr. Akula #22 üzenetére
Bizonyos méretekben már csak kétszeres a fajlagos költsége az ssd-nek, ergo már a legtöbb esetben indokolt a használata, tekintettel arra, hogy az előnyei a legtöbb felhasználási területen bőven ellensúlyozzák a hátrányait, beleértve a magasabb árat is; ugyanakkor a nagy kapacitású ssd-k még nem nagyon szivárogtak le a mainstream vonalra.
-
Bgyarmati
csendes tag
válasz
Armagedown #3 üzenetére
Nem mindegy, hogy ugyan 3 helyre, de mit mentesz ki. Én, mint villamosmérnök, 2x futottam bele ilyen dologba. Megavoltak a régi terveim műszaki leírásai és költségvtéei WordStar szövegszerkesztő formátumban. Több helyre kimentve. Azán, amikor 20 év múlva kellettek volna, hiába töltöttem vissza eredményesen és sérülésNÉLKÜL a WordStar file-okat, már nem lehetett elérni semmilyen WordStar konvertert. Míg a nagyon régi Windowsok (p.. WfW 3.11) MS WORD szövegszerkesztői még tartalmaztak valamennyire működő WordStar szövegszerkesztőt, az új windowsok új irodai csomagja már NEM! nme tudtunk mit kezdeni a meglévő, sértetlen file-okkal. Másik: kollégám írt egy spéci, kfejezetten villamos egyvonalas és áramutas kapcsolási rajzokhoz illeszkedő grafikus programot, szinte nulla hw-igénnyel, pontmátrix Epson nyomtatókhoz. C++-ban. Nos,ez olyan jól sikerült, hogy tucatnyit jó pénzért el is adott belőle. De! Ez CSAK NT4-ig működött. és csak 32 bites Intel vagy AMD processzorokon. Az új Windowsokon és 64 bites CPU-kon nem. És újrafordítani sem lehetett, mert szegény kollégám meghalt. Itt volt unk többezer rajzzal, rendesen, többszörösen archivált file-okkal, ls fenn kellett tartanunk egy múzeális XT-t, Windows 3.1-gyel, EPSON FX tűs nyomtatóval, hogy ki tudjuk nyomtatni.
És akkor még nem beszéltem arról, hogy volt két db. archív anyagokkal teli ST-506 felületű winchesterünk, az szerinted HOVA DUGJUK? Az archiválásokkal nagyon lyukra lehet futni. -
ricsip
addikt
Az az alapvető probléma, hogy ugyan a tárterület százezerszeresére növekedett, viszont az átviteli sebesség csak a 100-1000szeresére. Így egyre jobban nyílik az olló az összes tárolt adat visszanyerésének idejénél. Ez az ami aggodalomra ad okot, mert baj esetén egyre kisebb az esély az adatok megmentésére. Igen, tudom, backup, 3 példányban, tudom. De itt az 1 eszközről minden adat visszaolvasása az aggodalom.
-
Egon
nagyúr
Tárhelyből sosem elég, ezt volt időm megtanulni, illetve a fejlődés ívén is látszik.
Anno 1992-ben vettem az első PC-met: 4 MB RAM-mal és 80 MB-os vinyóval volt felvértezve. Mindez viszonylag nagynak számított: jellemzőbb volt a fele ennyi memória és fele/negyede háttértár. A memória kapacitása az azóta elmúlt időszakban nagyságrendileg a tízezerszeresére növekedett (ha elfogadjuk azt a kitételt, hogy az átlag konfigban 16 GB RAM van), míg a háttértár mérete inkább százezerszeres, vagy még nagyobb (még ha nem is feltétlenül a PC vagy a laptop, de NAS egyre több helyen van, legalább 2-4 TB kapacitással). Egyre több mindent tárolunk, amelyeknek egyre nő a tárigénye (gondoljunk csak pl. a házi videókra: az sd tartalmak kis tárhellyel is beérték, de manapság minimum 1080p, de egyre inkább 4K felbontású videók keletkeznek, és előbb-utóbb befut majd a 8K is).
A probléma szerintem leginkább az, hogy nagy általánosságban már évek óta stagnálnak az árak: 1 TB kapacitás jellemzően 10K-ba kerül, a legtöbb méretben (nyilván a 10 TB feletti kapacitásban meg lehetett figyelni némi áresést, mert ott pár éve még fajlagosan drágábbak voltak a vinyók). A megbízhatóság vonatkozásában pedig örök igazság: egy mentés nem mentés... -
tibaimp
nagyúr
Na végre! Késett pár évet, gondolom jó alaposan le kellett tesztelni a technológiát. Kíváncsi vagyok, a konkurencia hogy halad a MAMR fejlesztéssel. Nagyon hallgatnak.
-
Alusky
senior tag
válasz
Solar Eclips #9 üzenetére
Az emberi alaptermészet változatlan marad, függetlenül attól hol írogat, csak a körítés változik. Facebookon arról fognak meggyőzni hogyan öl meg lágyszervi daganattal az oltás, itt meg arról hogyan öl meg az AI. Ez nemzetközi vizeken is hasonló, legalábbis nyugati értelemben véve. Gondolom civilizációs hatások okozzák. Hasznos dolog megtanulni ignorálni. Tovább élsz tőle.
-
TeeJay
félisten
válasz
Solar Eclips #9 üzenetére
Ez vicces amit írsz mert jól tudjuk hogy mennyi termék kikerül úgy hogy később az userek lesznek a tesztelők és sorba jelentkeznek a bajok...
Bezzeg a gyártó mielőtt kiadja tesztelhette volna még 3-5évet de ők inkább ezidő alatt is keresni akartak belőle...
Klíma fronton tudom hogy van olyan Midea széria amiben 3-4év után csapágyas lesz a beltéri ventilátor motorja és amit cserébe adnak motort az is lehet ugyanígy jár szóval a gyártó majd tojik rá hogy újat jobbat tegyen bele, jó az az olcsó ami tönkremegy 3-4év után -
Solar Eclips
tag
Jó olvasni itt a megfejtéseket, nem is értem a cégek mérnükei miért nem itt kérdezik meg a forumozokat, hogyan és mint kéne ezt fejleszteni. Ők biztosan nem gondoltak ezekre a problémákra és nem tesztelték végig. Bezzeg a prohardver fórumozói
-
Dr. Akula
félisten
Volt ideje egyáltalán lekettyennie a garinak róla? Legjobb esetben is 5 év a gari, az ember meg 20 év után is szeretné leolvasni róla az adatait. Azt tudjuk a léghajók óta hogy a hélium szeret szökni, és mindig is nagy probléma volt a benntartása. 20 év alatt elrohad a szigetelés, vetemedik a fém, nem is látod a lyukat, de a hélium már ki is szökött. Anélkül meg nem megy, beleváj a fej a lemezbe, hiszen pont a rezgések csökkentésére, a fej tányérhoz közelebb rakására rakták bele.
-
gaben22
senior tag
Mielőtt feljebb léptem otthoni tárhely témában keresgéltem neten és azok, akiknél nagyobb mennyiségű HDD folyik át a kezeik alatt azt írták ők még egyszer se találkoztak hélium problémával úgyhogy úgy voltam vele akkor belevágok én is. Van itthon WD HC550 (18 TB), WD HC560 (20 TB) és Exos X20 (20 TB) héliummal töltött HDD-ből. Egyelőre mennek
. Utóbbi 2 tükrözve van (meg a nagyon-nagyon fontos cuccaim 25-ös BD-re is mentve vannak). Ha 10 évig elzakatolnak, akkor részemről már ok, utána úgy is átköltözök valami másra. Elvileg 2013 óta van héliummal töltött HDD, ha tömegesen elillanna, annak hírértéke lenne.
-
#72042496
törölt tag
Szép nagy, de mi van, ha elromlik és 32 TB adat elveszik egyszerre?
My work here is done, most hozom a popcornt. -
Fücsök007
őstag
Házi NAS-hoz jó lesz.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Mobil flották
- Hegesztés topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Witcher topik
- AI-alapú böngészőt telepítenének gyárilag az új mobilokra
- iPhone topik
- Google Pixel topik
- Milyen légkondit a lakásba?
- Kaspersky Antivirus és Internet Security Fórum
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5500 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Microsoft Surface Laptop 3 - 15 col - Fekete
- Tablet felvásárlás! Samsung Galaxy Tab S10+, Samsung Galaxy Tab S10 Ultra, Samsung Galaxy Tab S10 FE
- Bomba ár! HP EliteBook 840 G5 - i5-8G I 8GB I 128GB SSD I 14" FHD Touch I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- 1-12 részletre.Új noblechairs EPIC műbőr FEKETE - FEKETE. 2 év garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest