- Milyen videókártyát?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Hobby elektronika
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Apple MacBook
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen asztali médialejátszót?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
Új hozzászólás Aktív témák
-
shalafi66
veterán
A doboz rajza kicsit problémás, rossz a forduló kialakítása. Másrészt az úgy nem megy, hogy tetszőleges hangszórókkal helyettesíted, ha nem jók a dobozhoz a T-S paraméterek, akkor nem lesz megfelelő a mélytartomány. A kilépőnyílás is túl közel van a membránhoz szerintem. És hangváltótervezés nélkül sem úszod meg.
Ehhez képest tényleg egyszerűbb és eredményesebb, egy jól dokumentált sima b-reflex hangsugárzó utánépítése.
-
gxyb
aktív tag
Sziasztok!
A következő doboz után építéséről mi a véleményetek?
Persze nem a képen látható hangszórókkal gondolom, mert az eléggé meghaladná az anyagi lehetőségeimet, viszont a cikk írója szerint más típussal is működik a dolog csak a doboz méreteit kell arányosan változtatni.
Régen, kb. amikor ezt a cikk megjelent (Rádiótechnika 200-es évfolyam 3. szám) ismerősöm megépítette
Sal SBX 2030 és DTF 12 hangszórókkal.
Ugye a hangváltó is a készen kapható Sal volt, gondolom ebből is kifolyólag nem volt valami sok közepe
(bár talán a 2030 se tudhatott többet) viszont a mélye nagyon tetszett.
DTF 12 nem volt olyan rossz de ha jól emlékszem kicsit azért "sok volt belőle".
Nem mondom, hogy most mindenáron somogyis cuccokból építeném, inkább azokat el is kerülném,
de ha van valami javaslat hangszórókészletre vagy valaki megépítette és van tapasztalata róla ne tartsa magában. -
Turbina33
senior tag
válasz
Bennedek #20590 üzenetére
Miért akarod "csillapítani"? Alacsony frekin nincs rá szükség,fentebb Shalafi kifejtette részletesen ennek okait.Ha a doboz rezeg akkor azt merevíteni kell,nem bevonni vattával.
Egyébként a vatelin tökéletes erre a célra,csak utólagos mérés kell,mert a csillapító anyag elhangolja a dobozt. -
Bennedek
tag
Sziasztok!
Reflex mélyláda csillapítására milyen anyagot ajánlanátok? 20-80 Hz-ig van használva, 80 Hz-en 24dB/oktávon van vágva. Olvastam róla, hogy a falakra a "closed cell foam"-ot ajánlják leginkább, ez milyen anyag és egyáltalán hol beszerezhető? Tudom hogy a doboz közepén kell leginkább csillapítani, szerintetek milyen anyagok jöhetnek szóba, hova és mennyi?
u.i.: a ládám belsejéről a kép megtalálható kicsit feljebb
-
lajthabalazs
senior tag
Ma bekapcsolás után az egyik hangfalam néma volt, megigazgattam a vezetéket, lehet hogy közben sérült az erősítő, mindenesetre most mindkét hangfal rendben van, minden vezeték jó, viszont az erősítő egyik oldala csak suttog, a balance-t kb 7/10-ig el kell csavarni ahhoz, hogy a két oldal egyformán szóljon.
Kinyitottam az erősítőt (Sherwood 1110-as), a por szép egyenletes mindenhol, semmi jele sérülésnek. Budapesten hova lehet elvinni szakvéleményért és javításra? Érdemes egyáltalán elvinni?
-
Ebit
addikt
válasz
zsolti0000 #20586 üzenetére
Helyileg merre vagy?
Fényképet készítenél a hangváltóról, hogy látszódjanak, a beszerelt kondenzátorok értéke, és típusa, valamint a hangszórók bekötése.
-
shalafi66
veterán
válasz
zsolti0000 #20586 üzenetére
HS 400 váltó. Nézd meg a hangszórókat hangváltó nélkül. Ha úgy jól szólnak a szűrőnél lesz a hiba, ha nem, akkor a hangszóróval van gond. => javítás.
-
zsolti0000
újonc
sziasztok nem tudom nekem tudnátok e segiteni?!
el akadtam!
van nekem is egy orion hangfalam de ki ment benne a hangválto HL 742 C-6 -os ki cseréltem a kondikat is.
a magas szépen szol de a mély nagyon recseg
a tekercsre tippeltem az lehet e a gond?
ha igen mivel tudnám helyettesiteni?a válaszokat előre is kőszőnőm!
-
-
agoka07
senior tag
válasz
shalafi66 #20583 üzenetére
Elmesélem, hosszan, részletesen. A megterheléstől elromlott a magas sugárzó. Az eddigi rendszerem egy pár hangfalból és egy mélynyomóból és egy erősítőből állt. Ezt szeretném lecserélni egy pár álló hangfalra. Nem szeretnék költeni rá, így egy olyan módszert választottam, hogy ha csak lehet, akkor abból gazdálkodom, ami van (egy két csatornás mélynyomó és a pár hangfal). Ennek alapján elkészítettem, az álló hangdobozt és tesztelgetni kezdtem, ide oda helyeztem a hangszórókat, hogy a várt szintet elérjem és némileg elégedett legyek vele. A sokadik próbálkozásra elértem, hogy a mély-közép kielégítő sőt a vártat túl is haladja. Ehhez kellene egy magas sugárzó ugyebár. Azért említettem meg a típust, mert annak a váltójára szeretném rákötni.
-
agoka07
senior tag
-
agoka07
senior tag
Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata/véleménye a Visaton VS-DTW72-ről? -
shalafi66
veterán
válasz
lajthabalazs #20573 üzenetére
Igen, szokták is ezt használni.
De önmagában nem elég.
-
lajthabalazs
senior tag
válasz
shalafi66 #20572 üzenetére
Ezen is gondolkodtam mostanában, hogy ha van egy ismert hangdoboz karakterisztika, akkor megfelelő equalizerrel ki lehet lapítani a frekvencia-átvitelt. Akár előzetesen is Fourier transzformálgat a gép egy kicsit, és készen is vannak az adott eszközhöz tökéletes zeneszámok.
-
shalafi66
veterán
válasz
drogery #20568 üzenetére
Igen. A nevet is meg kell ám fizetni. Alapvetően két lehetőség körvonalazódik előttem. Az egyik, hogy ha nagyon alacsony alsó határfrekvenciát szeretnél zárt dobozzal, ahhoz nincs gyári megoldás, módosítani kell a hangszórón. Megoldható ez is.
A másik, egy kis aktív korrekció mélytartományban.Közben szerkesztettem az előző hszt, ezek a Peerless SLS-es mind zárt dobozosak, és vannak kisebbek is, olcsóbban.
Esetleg egyetlen darab 30 centis mélyet ami ide megfelel, még én is tudok gyártani. Többet nem.
szerk: Közben eszembe jutott, voltak JBL autós mélyek régen, alacsony érzékenységgel, és gyenge mágnessel, azok még talán szóba jöhetnek. Megnézem, kaphatók-e még.
-
shalafi66
veterán
válasz
Bennedek #20565 üzenetére
Hát mivel ez szub, gondolom nem szól 150Hz fölött. Kb. 50 centis belső méretek mellett 343Hz az első félhullámú rezonancia. Ez pl. még biztonságos. Nem tudom a dobozod méreteit. De például egy hosszú reflexcső ilyen szempontból veszélyesebb, mint a belső állóhullámok.
Csillapítóanyag akkor kell, ha nem tetszik, ahogy most szól.
Van valami hiányossága?
A levágás meredeksége attól függ, mihez illeszted. Hogy a mozis erősítők .1-es csatornáján mi van, az jó kérdés. Még sosem néztem meg.
Alapból nem hiszem, hogy kell a 20Hz alatti szűrés, főleg, hogy nem is használod ki a teljes terhelhetőséget.
-
Bennedek
tag
válasz
shalafi66 #20564 üzenetére
Sok fórumon olvastam, hogy a nem elég meredek vágás miatt okozhatnak problémát a kocka alakú dobozoknál az állóhullámok, úgyhogy igyekeztem úgy megtervezni hogy közel kocka alakú legyen, de a rezonanciák ne essenek egybe.
Csillapítóanyagot(vatelint) ha raknék akkor is csak középre tennék, a merevítés kör alakú kivágásához. Szerinted ez szükséges, vagy miféle más csillapítást szoktak használni? A reflexcső mindkét oldalán van "lekerekítés".
Igazából 30 watt körül már túl sok amit tud, viszont úgy gondolom hogy egy mélynyomónak teljesen felesleges A osztályú végfok, hiszen a mélyekben szerintem nincsenek részletek(ahogyan a torzítást sem hallani annyira ki). Ahogyan a WinISD-el számolgattam 10 Hz-körül lépné csak át a kitérés a határt. Érdemes akkor szerinted a védelemre hangsúlyt fektetni, vagy hagyjam?
Ha D osztályú végfok mellett döntenék, milyet érdemes? Van jelentősége a külön keresztváltónak, ha sub preoutról fogom hajtani, egyáltalán milyen meredekséggel vágnak a házimozi erősítők?
Köszi a segítséget!
-
shalafi66
veterán
válasz
Bennedek #20559 üzenetére
Mivel ez csak mélytartományban szól, akár kocka alakú is lehetne. Kár volt kiszámolni, mert szinte semmi hatása nincs a belső állóhullámoknak azon a frekvencián, ahol ez szól. A belső lekerekítések is abszolút értelmetlenek (kivéve reflexcső).
A csillapítóanyaggal a mélytartományt lehet hangolni, a szobához-helyiséghez igazítani. Ha van benne, kevésbé meredeken esik majd az átvitel, de a hangnyomásszint csökken mélytartományban. Minél több a csillapítóanyag, annál jobban érvényesül ez a hatás. De a dobozfalakon nincs sok jelentősége.
Felüláteresztő szűrő akkor kell, ha meg akarod védeni a hangszórót a hangolási frekvencia alatti hangoktól. Ott ugyanis elszabadul a membránkitérés, és a membrán szinte szabadon mozog, mintha nem lenne dobozba építve. Te tudod, hogy 1. vannak-e a hanganyagokban ilyen frekvenciák, 2. üzemel-e akkora terhelésen, hogy ez problémát okozzon.
Úgy alapból a végfokozatoknak nem része ez a kapcsolás, a bemeneti csatolókondenzátor miatt csökken az erősítés 20Hz alatt, viszont nagyon laposan esik az átvitel.
De ez szerintem inkább hangosítási célú alkalmazásban érdekes.Az A osztályú erősítő ehhez vicces dolog lenne.
Csökkenne tőle a fűtésszámla.
-
domiromm
tag
Ilyenre gondoltál? [link]
-
SsPL711
őstag
válasz
Bennedek #20559 üzenetére
Felül áteresztő?
Inkább felül vágó szűrő kell hozzá, nem?
Esetleg szubszonikus szűrő, de azt az erősítőnek is tudni illene.
Csillapítással eltolódhatnak doboz paraméterei, én csak óvatosan csillapítanám.
Egyik falra ragasztanék vatelin-t vagy hangelnyelő szivacsot, az éleket ahol csak lehet a dobozon belül lekerekíteném, a kör kivágásoknál is. -
domiromm
tag
Üdv.
Egy hordozható hangfalat építek. Autórádióról szeretnék hajtani 2 100w-os magnat hangszórót.
Kell-e valamit kapcsolni a rádió hangszóró közé? (pl.: keresztváltót)
Ha később magas hangszórót teszek bele kell-e keresztváltó? -
Bennedek
tag
Sziasztok!
Elkészült a mélynyomóm(kipróbáláshoz, csiszolva, festve majd csak akkor lesz ha véglegesen összeáll), végül LAB12 hangszóró lett bele. 31 Hz-re hangolva, számolásaim szerint 27 Hz F3, -10dB 22 Hz-nél, a szoba erősítéseit figyelmen kívül hagyva. Véleményem szerint így is szépen szól, de lenne pár kérdésem vele kapcsolatban:
1. Milyen csillapító anyagot rakjak a dobozba? Jelenleg nincs bent semmi, így sem rezonál, de gondolom illene csillapítani az átvitel púpjain(kár hogy nem tudom kimérni)(mielőtt valaki beszól, a doboz nem kocka és ki lettek számolva a kritikus rezonanciák)
2. Milyen erősítővel hajtsam meg? (házimozi és zenehallgatás a cél) A, AB esetleg D osztály? 400 wattos a hangszóró, természetesen nem szeretném ennyivel hallgatni, most egy 30 wattos erősítőről lett kipróbálva, így is túl sok. Konkrétan egy emelettel feljebb az ajtó láthatóan remegett
De jó lenne ha nem fogyna ki a dinamikából, mert ez érezhetően kegyetlenül elfogyott a durvább mélyeknél(hallhatóan és szemmel is láthatóan négyszögesedett). Szóval milyen osztály, mennyi watt, esetleg konkrét típusok?
3. Feltétlenül szükséges-e felül áteresztő szűrőt raknom a hangszóró védelmére? Ha igen akkor milyen rendűt és kb. hány Hz-re?(a gyári ajánlás 20Hz)
Köszi a segítséget srácok!
-
shalafi66
veterán
válasz
shalafi66 #20556 üzenetére
Nos.
Érdekes. Kezdjük ott, hogy egy passzív membrán szerintem semmivel nem jobb, mint a reflexcső, maximum annyit segít, hogy olyan extrém alacsony frekvenciára is hangolható, mint ebben a tervben.
A hangszóró autós szub. Az érzékenysége 81dB@1W
(Nekem nem tetszik.) A több, mint tíz dekás mozgó tömegét nem biztos, hogy arra találták ki, hogy gyors és pontos legyen.
A passzív m. összesen 775g mozgó tömegű, ezzel körülbelül 23Hz lesz a hangolási frekvencia. Az f3 pont 31Hz-nél. Ha az érzékenységet utólag aktív szűréssel levesszük mondjuk 75dB@1W-ra, akkor meglesz a 20Hz-es alsó határ. Érdekességképp fölétettem az előző verziót.Nem egy környezettudatos megoldás.
Egyébként ha ilyen terveid vannak a 8"-os autós mély, biztosan megvehető itthon is, egy 300mm-es passzív membránt pedig lehet készíteni hozzá. Szerintem lemásolható a terv.
-
shalafi66
veterán
válasz
drogery #20553 üzenetére
Ez a kis JPW nem is lehet rossz.
A 30Hz zárt dobozban elég nehéz feladat. 40 körül még működik az emlegetett viszonylag olcsó HA31-es mély, kb. 60 literes térfogat mellett. Ez nem azt jelenti, hogy az alacsonyabb frekvenciák nem szólnak, csak annyit, hogy a -3dB-es pont 45Hz-re esik. Ez egy 20-25m^2 méretű szobában padlóhoz falhoz közel elhelyezve lesz 40Hz is. És mivel zárt doboz, a hangnyomása mélytartományban nem esik annyira meredeken, az általában kereskedelmi forgalomban kapható hangsugárzókon megadott -10dB-t 28Hz körül éri el. Erre egy jó marketinges írna 27-et is.
Mindenesetre hangszóróvásárláskor jól meg kell nézni, hogy az alkatrészek-illesztések-összerakás rendben legyenek.
Így hirtelen más költséghatékonyabb és jobb megoldás nem jut eszembe. Vagy menjünk árban felfelé kicsit?
-
drogery
tag
válasz
shalafi66 #20552 üzenetére
ahogy néztem 100w-os erősítők érhetőek el, szóval ahhoz kellene, minél nagyobb érzékenységgel.
egy pár jpw ml610i + ca azur 540a mellé szeretnék.
8" / 10" szerintem elég lehet. nem házibulit szeretnék rendezni, fontosabb, h gyors, pontos legyen esetleg 30hz alá is bemenve, minthogy nagyon hangos legyen.. -
shalafi66
veterán
-
BRIKLY
veterán
Ha már mélynyomó.
Az én 40 centis szórómhoz milyen doboz lenne ideális,hogy a lehető legnagyobb mélyet kihozzam belőle?
Jelenleg egy 70x52x40-es, zárt dobozban van.
Van egy másik dobozom is,amit anno egy 25 centisnek építettem,annak van egy 5x5-ös reflex(?) nyílása.
Akkoriban Tiger.huhhhh azt mondta rá,ez simán elboldogulna egy 40 centissel is. 41 x 60 x 41 cm
Új hozzászólás Aktív témák
- LG 27UL500-W - 27" IPS - 3840x2160 4K - 60Hz 5ms - HDR10 - AMD FreeSync - 300 Nits - sRGB 99%
- Tablet felvásárlás!! Apple iPad, iPad Mini, iPad Air, iPad Pro
- Csere-Beszámítás! Sapphire Pulse RX 7900XTX 24GB Videokártya!
- AKCIÓ! MSI B450M R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD ROG RX VEGA 56 8GB Rampage SHIVA Thermaltake 530W
- Telefon felvásárlás!! Honor 200 Lite, Honor 200, Honor 200 Pro, Honor 200 Smart
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest