Új hozzászólás Aktív témák
-
zhagyma
őstag
A sat.hu-n Hoffmann Gábor szokott mérni a budai várban jelszintet egy "nagylepkével". A mérései szerint a Száva utca óta semmit nem változott a térerősség a Széchenyi hegyi adón. Most cserélt antennát, amivel az UHF 62-esen 10dBuV nyereség plusszt ért el. Szóval mérhetően nem változott semmi a sugárzásban. (MindigTv 2959 - 2960)
-
zhagyma
őstag
Majdnem mindent tud, kivéve a DVB-C-t (kábeltv). Valamint a DVB-S2 műholdas szabványt sem ismeri, ami már használatos úgye. Az igazi megoldás a következő jelenleg "két tuneres" megoldás lehetne:
1. Analóg / DVB-C (kábel) / DVB-T (földfelszíni)
2. DVB-S / DVB-S2 műholdas.
3. DVB-CI interfaceEz viszonyítás képpen 7 db chipből összerakható 5 USD / chip / 1000 db-os rendelés esetén
( 2xtuner, 3xdemodulátor, 1 interface "PCMCIA + USB2 / PCIe") cca. 35 USD. Ehhez jön a szoftver, amelynek egyszeri kifejlesztési költsége van, amely úgy 10ezer db mellett eltörpül. A további ártényező a gyártás, forgalmazás, támogatás, haszon, stb, amelyek nagy darabszám esetén egyre kisebbek. Szóval 50 - 60 USD körül lehetne kihozni egy korrekt tunert. Ehhez képest ... -
zhagyma
őstag
Hát ahogy leírod az általad tapasztalt jelenséget ez maximum tényleg csak "állítgatásnak" tűnik.
Az SFN rendszerű adásnak egyik fontos következménye, hogy a besugárzott területen két adónak van egyfajta "átfedése". Így a domborzati viszonyok árnyékoló hatását nem nagy adóteljesítménnyel kompenzálják, hanem több kisteljesítményű adó szinkronba hozott sugárzásával. Így azon vételi helyen, ahol az egyik adóra nincs rálátás, ott valószínűleg a másik adóból származó jel el fog jutni. Irányított antenna esetén választani kell egy adót, ahogy Te is megtetted.
Ha "irányítatlan" antennát használsz, akkor a DVB-T vevőhöz eljuthat bármelyik adó jele. A vevő az egyik (vélhetően a nagyobb jelszintű) adó jelére ráhangolódik, míg a kisebb jelszintű adó jelét elnyomja. Ez úgy lehetséges, hogy a DVB-T adók szakaszos üzemben sugároznak (szimbólum ideig adás, védelmi intervallum szünet). Mivel az adók eltérő földrajzi helyekre telepítettek a távolságok és az irányok eltérése miatt az egyes adóktól származó jelek ("adás" / "nem adás") késéssel jelennek meg a vételi helyen. A vevő pedig egyet "kiválaszt" a többit "figyelmen kívűl" hagyja. Ha a vételi hely mozog, akkor a vevő képes forrást változtatni, amennyiben folyamatosan kiértékel.
A Széchenyi-hegy, Száva utca viszonylatban azért nem beszélhetünk igazi SFN rendszerről, mert amit a Száva utcával besugároznak a "fölött" a Széchenyi-hegyi adó teljesítménye "elsűvít". Nincs közös besugárzási terület. Valószínűleg ez azért van így, mert a DVB-T sugárzás "nagyon zavarná" a UHF 62-es csatornát használó egyéb berendezések működését (katonai berendezések, más csatornák DVB-H / DVB-T adását és legfőképpen a budapesti analóg sugárzást). Szerintem emiatt, csak a Száva utcai adó mellett egyéb "kisadók" bekapcsolásával lehet eredményt elérni a "zavaró" sugárzás növekedése nélkül. Ez pedig pénzbe kerül, ami mint tudjuk most nincs.
-
zhagyma
őstag
válasz
Core2duo6600 #2803 üzenetére
" ... A Laptop gyártók, meg rájöhetnének, hogy az analóg tunernek még nem áldozott le, márcsak azért sem mert a kábelen továbbra is menni fognak, miutan a lebvegőben ,már nem. ..."
Azért ne vegyél rá mérget.
Amúgy a földfelszíni digitális "sugározgatás" ebben a formájában tényleg értelmetlen, viszont a kábelen rendelkezésre áll elegendő sávszélesség ahhoz, hogy az analóg és a digitális párhuzamosan is menjen. Minden azon múlik, hogy az analóg eszközök milyen gyorsan "halnak" ki (itt Magyarországon ez kicsit lassaban megy. Minden esetre a nagyvilágot ez nem nagyon érdekli).
Örülj neki, hogy egy "drótdarabbal" is mehetne a vétel. Azon kevesek közé tartozol, akiknek piszok szerencséjük van. Gratula.
Én úgy olvastam, hogy az alternatív programok fizetős változatával nem nagyon van gond, akár a kényelemi funkciókat is figyelembe véve, bár lehet hogy tévedek. A tapasztaltabb kollégák majd biztosan kisegítenek ...
-
zhagyma
őstag
Szia!
" ... Eddig kötbért fizetett az AH minden kiesett DVB-T szolgáltatási időért, és a kísérletezésekért, ahol sokszor változtak a vételi körülmények? ..."
Hát az nem valószínű. Egyrészt az AH szerződés hivatalosan 2009.01.01-től él. Azóta egy nagy változtatás volt csak a Száva utca beindítása DVB-T fronton. Nyilván az AH által megkötött szerződés (NHH-AH, AH-DUNA,ATV,HIRTV) vagy kapcsolódó melléklet a rendelkezésre állásról, a tervezett karbantartásról is kell, hogy rendelkezzen. Viszont a szolgáltatás kiesést vagy nem megfelelőséget bizonyítani is kell valamilyen méréssel, amelyet egy szakmailag felkészült független szervezettel, vagy hatósággal lehet elvégeztetni (pl.: NHH).
Mint tudod nem velünk, a fogyasztókkal szerződött az AH, hanem a hatósággal és a műsorszolgáltatókkal. Az, hogy köztudottan változnak időnként a vételi viszonyok ott ahol nem így kéne lennie, azt sajnos csak Ők vethetik fel és érvényesíthetik a szerződések alapján az AH felé. Mi legfeljebb panaszkodhatunk az NHH-nak telefonon, email-ben vagy személyesen.
-
zhagyma
őstag
Jelenlegi ismereteim szerint a Széchenyi-hegyi DVB-T antenna-rendszer több emeletes kialakítású. Elméletileg elképzelhető, hogy az egyes emeletek azonos fázisban, de eltérő amplitúdóval táplálva módosítható a sugárzás "függőleges nyilásszöge" vagy annak irányultsága, a vízszintes polarizáció és körsugárzás jelleg megtartása mellett. Mivel ez fizikai "állítgatást" nem igényel az adóoldalon, bármikor lehet "próbálgatni".
A megfigyeléseid alapján úgy tűnik visszaáll a "régi rend" és megszűnik az antenna állítgatás problémája, mivel a Száva utca nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Sajnos ez nem volt igazi SFN rendszer. Az már bizonyított a német autópályán haladva az autóban, cca. 150 km/h sebesség mellett.
Minden esetre 2009.04.25-én tervszerű adókarbantartás lesz 00:00-06:00 a Széchenyi-hegyi adón: [link]. Amennyiben fizikai módosítást terveznének vagy nagyobb kísérletezést, akkor azokat ebben az időszakban következmények nélkül megtehetik. ( A DVB-T-re van az AH-nak a DUNA, ATV, HIRTV-vel érvényes szerződése, amely meghatározott rendelkezésre állást és tervezett karbantartást követel meg)
-
zhagyma
őstag
válasz
HarryPotter #2790 üzenetére
Érdekes koncepciójú antenna. Abban az "átlátszó háromszögben" különböző hosszúságú körívek vannak, amelyek különböző frekvenciára méretezett antennaelemeket jelentenek ( log periodikus yagi antenna ötlete szülhette). Ez szakaszosan ugyan, de széles frekvenciasáv átfogást biztosít az UHF sávban, ami kívánatos jellemzőnek tekinthető. Elméletileg egyenletes jelszintet biztosít a különböző frekvenciákon. Kérdés, hogy mekkora valójában a mérete az elemeknek és mekkora az elemek valódi távolsága, mivel a venni kívánt frekvenciák hullámhosszainak függvényében kell azokat kiszámítani. Így fényképről kicsinek tűnik, de ha ez így van, akkor legalább jobb lesz az UHF 62-s csatornán a nyeresége. Valószínűleg "erős irányfüggőség" fogja jellemezni, ezért érzékeny lesz a helyes irányra (pontosan el kell találni az adót) és a polarításra.
A másik fontos dolog a beépített erősítő minősége, aminek minél kisebb zajúnak és minél egyenletesebb frekvenciamenetűnek kell lennie, enyhe erősítés korrekcióval a magasabb frekvenciák felé. Valószínűleg ez lehet a "jó" benne, mert műszaki adatok hiján másra nem nagyon tudok gondolni.[link]
Ha mégis kevés lenne a megfelelő vételhez, akkor próbálj meg közvetlenül (fontos, hogy közel legyen!) mögé tenni egy, az antenna fizikai méreteinél úgy 20%-al nagyobb méretű fémfelütet (kartonlap + alufólia), amellyel megnövelheted az antenna nyereségét (reflektorfal hatást érhetsz el vele, akár a lepke antennánál a hálóval). Egyesek megpróbálják parapolává görbíteni ezt a lapot és eszküsznek rá, hogy jobb, pedig a "parabola hatás" eléréséhez UHF frekvencián barominagy méret kell. Ezért is nincs UHF parabola.
Mivel a gyártó RF IN/OUT-ról beszél ezért feltételezhető, hogy az MCX-IEC adapter jó lesz. Sok sikert a használatához.
-
zhagyma
őstag
válasz
wwenigma #2785 üzenetére
A [Terratec Cinergy HTC USB XS HD] tunert Én is nézegettem. A linuxtv.org levelezőlistáján azt írják, hogy az analóg részt megvalósító chipek programozása kicsit "macerás". A tuner chip (rádiófrekvenciás + középfrekvenciás rész) egy viszonylag ismeretlen "egychipes" cég terméke. Mindezek némi óvatosságra adnak okot. Ha a részletek érdekelnek pénték elküldöm a linkeket (munkahelyi gépen akkor leszek).
-
zhagyma
őstag
válasz
HarryPotter #2786 üzenetére
Nem kell. Az indoor antennák kimete 75ohm asszimetrikus, az alcor tuner bemenete szintén. Az alcor dobozban kell lennie egy MCX-IEC átalakítónak, amelyre szükséged lehet a csatlakozók mechanikai különbségei miatt. [prohardver alcor teszt]
-
zhagyma
őstag
válasz
Capella #2741 üzenetére
NET: Az 10Mbit/sec az 30/20Mbit/sec, de lehet 50/25Mbit/sec is. Ezzel minden rendben van, főleg így UPC után.
TV. A DIGI analóg kockás. Tehát MPEG kódolású forrásból alakítják vissza analóggá, amelynek talán 1Mbit/sec lehet a bitstream sebessége. Gondolom ezt az MPEG2 kódolású forrást nyomják ki DVB-C-re, mivel gyakorlatilag párhuzamosan adnak. Ebből is látszik, hogy a kábelen mekkora a tartalék. Valóban sok a hiba. De az m2HD rendben van.
A DIGI-nek egy érdeme van. Elindította a lavinát az előfizetői kártya megszűnésének irányába.... Vajon mit lép erre a többi?
-
zhagyma
őstag
válasz
Capella #2715 üzenetére
A DIGI-nek van STB-je és abban össze van rendelve az előfizetői kártya az STB-vel. Így is nézhető a DVB-C adás. Cigam-nak, ha jól gondolom ilyen van. Valamint biztosan DVB-T / DVB-C és MPEG4 képes a SONY 4500 / 5500 széria és a Samsung B széria. A többinél még nem nagyon láttam ilyet, de utána kell járni...
Európában lehetne csinálni EU tunert, amelynek a következő szanványokat kellene ismerni: DVB-T (földfelszín) / DVB-H (mobil) / DVB-C (kábel) / DVB-S / S2 (műhold). Ez technikailag lehetséges, így biztosan üzletpolitikai okai vannak, hogy még nincs. Az MPEG2 / MPEG4 videókodólás beépítése is ilyen húzás volt ("filléres dolog").
Sokkal problémásabb az "erkölcsi elavulás". Gyakorlatilag készen vannak a DVB-T2 / DVB-C2 szabványok. A DVB-S2 már régen használatos. Ha ezeket bevezetik, megint lehet kidobni a tunereket és újabb STB-t vásárolni, ami szerintem igen aggályos. Na majd meglátjuk ...
-
zhagyma
őstag
válasz
sonykor #2702 üzenetére
" ... Ezzel Székesfehérváron szobaantennával lehet fogni a földisugárzású kódolatlan DVB-T adásokat? ..."
Hivatalosan szobaantennával nem lehet fogni, mivel jelenleg kevés hozzá a térerő. [AH ajánlott vételi eszközök és paramétereik] Gyakorlatilag "lutri", de meg lehet próbálni a Te esetedben Kabhegy és Budapest irányokból.
ĐLaci Látatlanban codec "hiány".
-
-
zhagyma
őstag
MPEG4 programot biztosan nem. Én úgy tudom, hogy a TV-kbe MPEG4 dekóder chipet raknak. Talán az MPEG2 dekóder chip kicserélhető MPEG4-re. Itt valószínűleg többet tudnak erről mondani: [LCD TV topic]
-
zhagyma
őstag
válasz
sonykor #2695 üzenetére
Szia!
Van. Minden DVB-T / DVB-C / DVB-S szabványú tuner alkalmassá tehető az MPEG2 / MPEG4 videókódolású adások vételére, mivel ez nem a tuner hardware-től függ. A gyártók a mellékelt szoftver képességeit jellemzik az MPEG4 logóval. Ha nem írják be a tuner jellemzői közé, akkor alternatív szoftverek állnak rendelkezésre erre a célra, amennyiben a gyári szoftverre nem tartasz igényt. Ha visszaolvasol a fórumban, több ilyen szoftvert "kiveséztek" a fórumtársak.
Hauppauge esetében ezekből az USB-s tunerekből lehet válogatni: [link]
-
zhagyma
őstag
Antenna áthelyezés: Gondolom térerősséget nem tudsz mérni, de vedd figyelembe, hogy az esős / felhős idő kb. 6dB (1/4) térerősségcsökkenést okoz (időjárási tartalék). Ekkor a vételi helyen 1/4-re csökken a térerősség. Ha időjárástól függetlenűl kell antennát "állítgatni", akkor valóban az adóoldalon változik valami.
Adótorony:. Az adó oldalon állítottak a Száva utcai adó indulásakor. Szűkítették az adóantenna-rendszer függőleges nyilásszögét. Ezzel megnőtt az antennanyereség és a távolabbi vételi helyeken a térerősség, míg az adóközeli helyeken az lecsökkent (Budapest). A Száva utcával ezt szerették volna pótolni, de kevés lett. Ezt sok megfigyelés és félhivatalos "beismerés" az AH részéről támasztja alá. Így aztán nem is lett "igazi" SFN rendszerű adás annak minden előnyével, csak néveleges paraméterekben.
NHH: Tudomásom szerint az NHH január eleje óta vizsgálódik és nem zárult még le a vizsgálat. Ezen idő alatt méréseket is végeztek, ami állítólag bekerül a vizsgálati jegyzőkönyvbe is (Na erre kíváncsi leszek, mert nyilvánosságra kell majd hozni). Valószínűleg ez a vizsgálat az egyik oka a Széchenyi-hegyi adó átállításának, mivel valószínűleg a besugárázási terület szélén nem volt meg a minimális térerő. Értelemszerűen ez vissza is állítható ...
-
zhagyma
őstag
" ... Adóantenna függőleges nyilásszög probléma már volt Budapesten. 1975-ben a 40/4 kW-os japán NEC adó és antenna üzembehelyezése után. UHF 24. csatorna M 2 műsor. Az adóteljesítmény " elsűvített " a város felett. A megoldás az lett hogy az adóantenna legtetején lévő lapantennákat 10-15 fokkal megdöntötték hogy a városra sugározzanak..."
Szóval volt ilyen és van megoldása is. Úgy néz ki, hogy a jelenlegi antenna rendszerrel és sugárzási korlátok mellett nem oldható meg a távoli(~80km) és közeli területek (budapest) együttes besugárzása. Ha az NHH vizsgálat lezárul, akkor lehet hogy visszakapod a 100%-os jelminőséget...
-
zhagyma
őstag
Igen, jól értelmezed. Ez DVB-C / DVB-T vevő CI interface-el. [datasheet] De MPEG2/MPEG4 dekóder nincs benne. Részlet a datasheet-ből:
" ... Video and Audio decoding via software decoder (MPEG-2 and MPEG-4 AVC/H.264) .. "
-
zhagyma
őstag
Itt-ott felbukkan a téma...
Az előfizetői kártya egy chipkártya. Ez olvasható egy kereskedelmi forgalomba kapható chipkártya olvasó/író eszközzel (USB vagy RS232 keresztül csatlakoztatható a számítógéphez).Létezik szoftveres megoldás a fizikai CAM helyettesítésére (az alábbi link és a google a barátod). Aki használta aszerint viszont nem tökéletes. [link]
A CA (Conditional Access): A DVB-CI specifikációban megadott CI interfacre több CA rendszer is épül (Conax, stb). Minden ilyen rendszer tartlamaz a saját megoldását támogató CAM-ot. A CAM egy mikroszámítógép az adott rendszerre jellemző hardver és szoftver kiegészítésekkel. A CAM tartalmaz chipkártya olvasót, hiszen ebbe dugod az előfizetői kártyát. [CableWorld hírek 8. oldal]
A DIGI MPEG2 videokódolással, de CA kódolás nélkül ad DVB-C rendszerben. Ez egyszerűen nézhető DVB-C képes kártyával STB nélkül is. [DIGI ASZF 39. oldal]
-
zhagyma
őstag
-
zhagyma
őstag
válasz
irsaioliver #2659 üzenetére
Magyarországon fogalmam sincs. A linkeken elérhetőek a gyártói webshopok, vagy [amazon.de], stb. Valóban nem divat itthon DVB-C-t tartani ... és nem is sokan csinálnak ilyen eszközt.
-
zhagyma
őstag
válasz
irsaioliver #2656 üzenetére
Szia!
PCI
[Cinergy C PCI HD CI]
USB
[Cinergy HTC USB XS HD] + [Cinergy CI USB]
[WinTV-HVR-930C] + [WinTV-CI USB]Azt vedd figyelembe, hogy a kábelszolgáltatók az STB-t általában összerendelik az előfizetői kártyával. A DIGI esetén a kódolatlan adás MPEG2, ami CI modul nélkül is nézhető.
-
zhagyma
őstag
válasz
wassermann #2646 üzenetére
Köszi a megerősítést! Van egy olyan érzésem, hogy a SONY W5500 széria vidólejátszása is korlátozva lesz DLNA esetben (pl.: nem fog tudni 1080p-t). A "datasheet"-ben nem részletezik, a kézikönyv még nem letölthető. Ez a képesség is csak lassan "csöpörészik", meg a LED-s háttérvilágítás, meg a multiszabványos tuner, stb ...
-
zhagyma
őstag
válasz
DarkByte #2649 üzenetére
A GE06 tervben magyarország minden MFN gerincadóra 2x50kW ERP teljesítményt kapott. Ebből 50kW horizontális és 50kW vertikális polarizáció. Jelenleg "horizontális" polarizáció van, így csak 50kW lehet. A vertikális + horizontális polarizációt együttesen az elterjedt antennák (lepke, yagi, bot, "szobacsodák") nem képesek felhasználni (vagy horizontális, vagy vertikális), ezért és egyéb műszaki (a telepített adóantennák sem tudják a hírek szerint) okokból nagy valószínűlséggel nem is lesz keresztpolár (2x50kW=100kW). Szentes jelenleg 50kW ERP horizontális az NHH rádióengedély alapján.
-
zhagyma
őstag
válasz
DarkByte #2647 üzenetére
Az adók teljesítménykorlátozásában nagyobb szerepe lehet az analóg sugárzás védelmének, mind a MIG-ek "zavarásának". Konkrét bizonyíték erre természetesen nincs, de a Szentesi adó besugárzási körzetében az NHH pályázati anyagban kifejezett utalás van a "katonai eszközökre", míg a többi adóra csak az általános "nemzeti frevencia korlátozás" vonatkozik. Ezzel szemben a Szentes adó maximális "kakóval" ad, míg Budapest és Kabhegy nem ...
-
zhagyma
őstag
válasz
zhagyma #2644 üzenetére
Egyébként ezt a HTPC ügyet lehet, hogy nem is kell túlragozni a jövőben. A SONY W5500-as tévék képesek ethernet hálózaton keresztül továbbított videó stream-k léjátszására DNLA szabvány szerinti kliensként működve és van bennük MPEG4 dekóder és audio dekóder is. Egy PC-ből bármikor "varázsolhatsz" DLNA szervert: például a Vista Ultimate verziójába beépített Windows Média Center, vagy valami hasonló nevű program segítségével. Innentől kezdve a grafikus vezérlő "gyorsítási" képességei lényegtelenek és elfelejthető a "hang csúszás", valamint HDMI-DVI összekötési problémák, az USB-s háttértár, stb. Ha házimozi erősítőt akar valaki a Yamaha újabb széria szintén DLNA képes!
Szumma: Hogy DVB is legyen a dologban. A PC-be bedugható egy digitális tuner és lokális hálózaton keresztül nézhető az adás DLNA segítségével a TV-n..
Ui: Azért DLNA-ban még nem vagyok "otthon". Remélem amit leírtam nem teljesen "hülyeség".
-
zhagyma
őstag
válasz
MCWRusty #2643 üzenetére
Az irány jó. Csak az eszközben alkalmazott intel SCH US15W system controller hubban lévő GMA500 grafikus vezérlő 1080i gyorsítást támogat. A Blu-Ray esetén alkamazott 1080p-t nem. [SCH US15W Datasheet 98. oldal]. A kódolás rendben van (H264 / VC1).
Megjegyzés: Az intel a G45 chipset X4500HD grafikus vezérlő DXVA képességeihez a hozzáférést pénzért árulta (pl.: CyberLink). Alig néhány hete adta át az infókat az MPC-HC (open source) fejlesztőinek hosszas könyörgés után. Lehet, hogy ezzel is így lesz ...
-
zhagyma
őstag
Digitális esetben az MPEG4 videostream felvétel céjából történő újratömörítése "értelmetlen". A digitális adás megtekintése esetén az "analog történetre" ne alapozz. A mainstream CPU vagy CPU/VGA vígan elboldogul az MPEG-4 AVC dekódálásával, ezért szerintem a tunergyártók sem látnak ebben piacot és úgye a rendelkezésre álló teljesítmény az idő múltával csak növekszik. Addig is ott van az amd 4xxx széria "alja" 10-20k között, ami leveszi a CPU válláról a "munkát" és HDMI audio támogatást is tartalmaz. Nem véletelnül tanácsolják a többiek ..., de Te tudod mit szeretnél.
-
zhagyma
őstag
válasz
PikkPukk #2609 üzenetére
Az elvárásaiddal egyetértek és a DVB-T-nek is drukkolok. Szerintem az "egyedi csomag" összeállításnak még nincs itt az ideje. A kevésbé nézett műsorok a "csomagkapcsolás" révén jutnak bevételhez. Itt üzleti modellváltásra lenne szükség.
A DVB-C esetén remélhető, hogy a DIGI folytatja agresszív árpolitikáját. Technikailag simán tudnak csinálni áremelés nélkül HD csomagot. Átkódolás nélkül betehetik a műholdas m2HD(~16 Mbit/sec), földfelszíni dunaHD (~7Mbit/sec). Ha az m1HD és dunaHD is felmegy műholdra, akkor egész jó minőségű kis HD csomag kerekedne ki. Mivel terjeszkedni akar, ezt alapáron is adhatja a többi csatorna mellé 2700 FT/hó mellett. Már készen is van a "gyilkos" árverseny. Meglátjuk ...
-
zhagyma
őstag
válasz
PikkPukk #2607 üzenetére
Én csak annyit tennék hozzá, hogy a DIGI is elkezdte nyomni a DVB-C-t. [ASZF függelék]. Valószínűleg "kábeles" területen a DVB-C fog nyerni a DVB-T/S/S2-vel szemben. Az ingyenes tartalmakat "átrakják" DVB-C-re, a többit a többség úgyse nézi. Az "áttömörítésre" pedig sem technikai (sávszélesség "korlátlan" a DVB-T-hez képest és kihasználatlan), sem gazdasági kényszer nincs (ingyen van). Így jó minőség olcsón adható. Meglátjuk ...
Ui.: Lehet mégis kell majd DVB-C-t is ismerő tuner, CI + CAM + előfizetői kártya.
-
zhagyma
őstag
válasz
Gusztáv #2597 üzenetére
[Hadmérnök 2006/2] A 37. oldal, "A műsorszóró sávban üzemelő katonai eszközök" fejezet, RSZBN-re vonatkozó bekezdése.
-
zhagyma
őstag
válasz
kutyuska #2570 üzenetére
Bizony. Remélem a következő SONY tv generáció támogatni fogja a DVB-S/S2-t is, a "drótdarab / yagi / lepke" meg "lavórrá" hízik.
cigam Éppen lehet az AH is. A hírek szerint olcsóbb is és jobb is (mint tudjuk nagyobb a bitsream sebesség a műholdas m2HD esetén, azaz jobb lehet a képminőség).
-
zhagyma
őstag
válasz
DarkByte #2543 üzenetére
Ez FuSi DVB-T Mobile TV Tuner. Kicsit bonyolult:
Eredeti demodulator a linuxtv projekt szerint: [Zarlink MT352]
Az RF részleteget (demodulátor gyártást) megvette az Intel: [link]
Zarlink - Intel crossreference guide: [link]
Intel demodulators: [link]Na ezek után gőzőm sincs mi van benne ...
-
zhagyma
őstag
A teljes helyzet az amit Te írsz (3 DVB-T rádió?). Én csak a változásokról szerettem volna írni. Félreérthető volt. Az AH álláspontja a 2009 évi tervekről a mindigtv GYIK-ban, amit több nyilatkozatban is megerősítettek:
Az újabb adótornyok digitális sugárzásba való bekapcsolása folyamatosan történik vagy majd egyszerre?
Az új adók indítására az év végéig lehet számítani. Ha sikerül megoldani egyes adók korábbi indítását, arról az érintett nézőket időben értesíteni fogjuk.Szerintem a Te dátum előrejelzésed lesz a helyes.
-
zhagyma
őstag
válasz
zhagyma #2526 üzenetére
Távolkeleti gyártó, DVB-T/H kompatibilis, a linux támogatja többnyire microtune MT2060 / MT2061 tunerchippel szerelt (linux-dvb driver író projekt szerint ugyanaz). Gyakorlati tapasztalat nincs, de szerintem a most tesztelt Alcor ugyanaz. Az újabb fejlesztésű chipek DVB-T/H/C vagy DVB-T/H/DAB kompatibilisek. A jövőben szerintem lesz DVB-T/H/C/S/S2/DAB variáció is (OFDM demodultáror + különböző körítés a szabvány szerint), csak kell egy magasabb frekvenciákon is dolgozó tunerchippel párosítani. Egyébként csak belesodródtam a dologba ...
-
zhagyma
őstag
Az OFDM modulációs eljárás az azonos (több vivőfrekvencia, vivők szimbulomsebességgel megegyező frekvenciatávolságban a csatornán belül), de az adási rendszer mégis más.
A DVB-T esetén a csatorna sávszélesség 5 / 6 / 7 8 MHz. A vevői oldalon az OFDM demodulátorból / viterby / RS / konvoluciós kódoló után megkapod a transport stream-t. Mindezen funkciók integráltak a DVB-T demodulátor chipbe és a szabványos adási paraméterek segítségével választani képes a chip ezek közül.
A DAB szabvány definál földfelsziní / mobil / kábel / satellite átviteli módot. A fölfelszíni esetben a csatorna sávszélesség 2 MHz (DVB-T chip nem tudja). A transport stream packet 188 byte, kiegészül Reed-Solomon hibavédelemmel, de nincs viterbi "kódbecslés". Ezután a transport stream az MSC-be kerül bepakolásra, egyéb az átviteli módra jellemző információkkal és "kódolásal". Ezeket a DAB vevő képes felismerni. A kettőt lehet keverni. Alcor vevőbe rakott afatech AF9015 demudolátor chip következő verziója DVB-T/H / DAB adásrendszert is támogat.
Igazából kéne egy EU demodulátor chip: DVB-T/T2, DVB-C/C2, DVB-S/S2, DAB / DAB+. Amennyiben ez meg lesz, akkor lesz igaz az, amit szeretnél.
-
zhagyma
őstag
válasz
wassermann #2483 üzenetére
És ugyanez, kicsit más összefüggésben a futó NHH vizsgálat fényében: [link]
-
zhagyma
őstag
2009.01.28-án megeresztettem egy email-t az AH-nak, ugyan mondják már meg mekkora a magyaroszrági DVB-T adók ERP-je és milyen adási paraméterekkel nyújtják a szolgáltatás (Száva utcai adó indulása után). Meg is jött a MindigTV GYIK-ban a "röviditett", semmitmondó válasz:
... Információt szeretnék kérni az alábbi adók jelenlegi ERP teljesítményéről: Kabhegy UHF 64, UHF 61, Szentes UHF 60, UHF 65, Széchenyi-hegy UHF 38, UHF 55, UHF 62, Száva utca UHF 55, UHF 62. Amennyiben a Széchenyi-hegyi adó és a Száva utcai adó SFN rendszerben sugározna, kérem, tájékoztassanak a DVB-T adás paramétereiről: csatorna sávszélesség, 8 MHz átviteli mód, 8K moduláció, QAM64 FEC, GI. ...
A DVB-T és DVB-H adók mindegyike az NHH által engedélyezett ERP-vel üzemel. A budapesti SFN üzemmódot szintén az NHH rádióengedélye szerint vezettük be. A DVB-T adások kért paraméterei mindegyik adó esetében: IFFT 8k; moduláció 64-QAM; kódarány 3/4; GI 1/8.Ezek szerint a jelenlegi leghitelesebb információ erről a témáról nrc által belinkelt cikkben található. [#2412] [forrás]
-
zhagyma
őstag
válasz
kugyu21 #2474 üzenetére
Az MPEG4 -> MPEG2 konverziós megoldás, a minőségromlás miatt valóban zsákutcának tűnik. Viszont a CAM modul és a TV "együttműködése" esetén az általam, információ hiány miatt (kicsit több idő a "guglizásra") felvetett problémák orvosolhatók: A transport stream átengedése a CAM modulnak bármikor, a több mpeg4-ben tömörített adás küzöl csak az aktuálisan kiválasztott átkódolása MPEG2-re, vagy akár a belső MPEG2 dekóder tiltása és a CAM MPEG4 AVC dekóder használata. Mivel a CAM és a digitális TV is számítógép, ezért ez csak szoftver és megállapodás kérdése. Ilyen értelemben a CAM dekóder egyáltalán nem zsákutca. Ez egy "dugd be és használd technológia".[Link: Ha mégis érdekelne]
Viszont az gáz, ha nem megy PCMCIA a TV-ben. [PCMCIA]. Ebből négy fajta van. Úgy tudom a DVB-CI type II-t használ és tönbbnyire a TV kikapcsolt állapotában kell bedugni a CAM modult és utána bekapcsolni. Csak ekkor ismeri fel. Van hot-swap megoldás is (menet közben cserélhető), de eszköze válogatja.
-
zhagyma
őstag
válasz
kugyu21 #2466 üzenetére
Szia!
Az általad vásárolt CAM és a többi CI alapú MPEG4 AVC dekóder működése a DVB-CI által specifikált infrastruktúrán alapul, amely a kódolt adások "kikódolására" lett kitalálva. A folyamat a következő:
A DVB-CI szabvány a digitális adások kódolásához biztosít egy szabványosított infrastruktúrát. A vevő oldalon a "kikódoláshoz" szükséges egy CI (Common interface), amely fizikailag egy PCMCIA csatlakozó. Ebbe kell behelyezni egy CAM (Conditional Access Modul), amelybe bele lehet helyezni a szolgáltató által biztosított előfizetői kártyát.
A kikódolás folyamatában a DVB-T demodulátorból kijövő mpeg transport stream (kódolt és kódoltalan TV műsorok együttese a DVB szabvány szerint), bizonyos feltételek mellett átadásra kerül a CI interface-n keresztül a CAM-nak. Ott az transport streambe elhelyezett kódinformációk és az előfizetői kártyában tárolt kódok segítségével a kódolt csatorna "kikodólásra" kerül és visszaíródik a transport streambe. Ezután kerül a transport stream a CI interface-n keresztül vissza a TV-be, ahol a TV műsor kiválasztása, majd annak MPEG dekódása következik és nézhető az adás.
Az általad vásárolt Conax MPEG4 Neotion Processor HDTV CAM is a fenti folyamatot használja. Az eltérés az, hogy nem a kódolt tartalmat kódolja ki, hanem az MPEG4 tartalmat "realtime" kódolja át MPEG2-re és azt visszaírja a transport streambe. Ezután a CI csatlakozón kersztül visszadja a jelet a TV-nek, amely már csak MPEG2-es adásokat lát a transport streamben.
Megjegyzések:
Az MPEG4 -> MPEG2 átkódolás minőségvesztéssel jár! Azaz már csak azért kellene NP4HD neotion chip, hogy a HD adást képes legyen átkódolni MPEG2 HD adássá.
Szerintem azért nem működött együtt a TV-del a CAM modul, mert a CI sloton keresztül csak akkor kerül ki a CAM kártyára a transport stream, ha abban kódolt adás van. Radásul a kódolt adás érzékelése az egyes TV-kben, a transport streamben biztosított összes információnak csak részleges felhasználásán alapul (PHILIPS például nem figyeli a CA descriptiorokat). Ebben az esetben, ha azt az UHF csatornát vetted, amelyen nincs ATV / HÍRTV, akkor a kártya nem csinált semmit, ha pedig a másikat, akkor nem volt a CAM-ban előfizetői kódkártya. Emiatt lehet, hogy nem minden TV-ben fog működni az ilyen típusú MPEG4 dekóder.
Van vele még egy elméleti probléma: A transport streamben több MPEG4 TV adás is benne van, amelyeket együttesen kéne átkodólni MPEG4-ről MPEG2-re. A TV adás kiválasztása a transport streamből, egy későbbi logikai lépés, amivel a párhuzamos árkódolás kiküszübölhető lenne. Hogy ezt hogy bírja "szusszal" ? ...
Ha ezek után is próbálkozni akarsz, ezt javasolnám: [NEOTION Pocket HD] Ez ismeri az előző eljárást, de ha nem megy így, akkor van HDMI kimete is. Itt sem írják le egyértelműen, hogy NP4HD neotion chip van-e benne és szintén MPEG4 -> MPEG2 realtime átkódolást végez, ezért szerintem ha ez sem kapja meg a trasport streamet (lásd fenn), akkor ez sem fog csinálni semmit.
Ui.: Mivel nagyon hiányosak a fellelhető információk, ezért javasolt ebben a témában gyakorlati tapasztatokkal rendelkező embereket felkutatni. Az eddigiek alapján inkább STB lenne a célszerűbb.
-
zhagyma
őstag
válasz
DarkByte #2460 üzenetére
LeG3N antennája az lehet amit látsz. Ez egy "félhullámú dipólus" több hullámhosszra megnyújtva, amelyek "V" alakban meg van döntve, azaz "szélessávú". Valószínűleg Kabhegytől nem túl messze lakhat LeG3N. Az osztrák adók QAM16 modulációval adnak, a magyar QAM64 helyett: kisebb a transport stream bitrate, jóval érzéketlenebb a zavarokra a moduláció. Azon kívűl az osztrák gerincadók legalább 50kW ERP-vel adnak, míg Kabhegy "csak" 20kW ERP-vel.
-
zhagyma
őstag
válasz
kugyu21 #2459 üzenetére
Azért van a nevében a HDTV címke, mert ez a "logo" nem az MPEG4 kódólásról szól, hanem a jeltovábbítás képességről.[EICTA definíció]. A "logot" a gyátó saját hatáskörben bírálja el, gyakorlatilag kontroll nélkül. Ha már megvetted, akkor úgy is csak a próba van hátra (például: műszaki bolt eladóját megkéred, hogy próbálja ki egy kiállított MPEG2 tuneres FULL HD TV-n).
nrc Csak óvatosan azzal 2x50kW ERP-vel, mivel az jelenleg Szentesen "csak" 1x50kW ERP csatornánként, horizontális polarizációval. A 2x50kW = 1x50kW horizontális és 1x50kW vertikális polarizációt jelöl, amelyet a GE06 tervben engedélyeztek Magyarországnak az összes DVB gerincadóra, az összes csatornára. Viszont "keresztpolárban" nem valószínű hogy adnak, mivel a adó / vevő oldalon ehhez megfelelő antenna is szükséges, különben nem lehetséges az ilyen jellegű sugárzás és vétel.
-
zhagyma
őstag
Az Antenna Hungária pédát vehetne rólad: Egyszerűség és hatákonyság!
Amúgy az AH kezdeti "tetőantennás" kommunikációja már "kültéri hordozható vevőkészülékre" módosult a végleges helyzetre vonatkozóan.
A koax ügyet megpróbálhatod, ugyanis ritkán használnak többszörös árnyékolású koaxokat.
Capella Gratula!
totyax Nem tudok róla. -> sat.hu -
zhagyma
őstag
válasz
kugyu21 #2454 üzenetére
Szia!
Ha jól vettem ki, akkor [Conax MPEG4 NP4 Neotion Processor HDTV], ami szerintem NP4 neotion processort tartalmaz [link]. Ha ez igaz, akkor a beépített NP4 processor csak MPEG-4 AVC MP L3.0 profilt támogat, amely 720x576 felbontású SD adásra jó. Neked olyan kártyára van szükséged, amely NP4HD processort tartalmaz, amely MPEG-4 AVC MP L4.0 profilt is támogat 1920x1080 felbontásban HD adásra.
-
zhagyma
őstag
válasz
szakacsze #2450 üzenetére
TVNetwork digitális GYIK:
... Amennyiben Ön más, a piacon vásárolt set-top-box készüléket kíván használni a TvNetWork által sugárzott digitális csatornák vételére (tehát nem a TvNetWork Nyrt-től vásárolta/bérli), akkor egy úgynevezett CA modul segítségével lehetőség van a TvNetWork előfizetői kártya set-top-box-ban való felhasználására. A CA modul a TvNetWork Nyrt-től bérelhető és csak DVB C (Cable) típusú set-top-box készülékben alkalmazható. ...Ha a kódkártyát bármelyik STB-be beleteheted, akkor nem lehet összerendelve az STB és kódkártya, azaz ebben az esetben a CI kártya játszik (legalább is a hivatalos honlap szerint). Ha az Ügynök azt mondta, akkor azt mondta. Érdemes letesztelni....
-
zhagyma
őstag
válasz
szakacsze #2447 üzenetére
A TVNetwrok DVB-C rendszerben ad, de kódot az adás és előfizetői kártya szükséges a vételhez. Idézet a TVNetwork digitális GYIK-ból:
... úgynevezett CA modul segítségével lehetőség van a TvNetWork előfizetői kártya set-top-box-ban való felhasználására...Azaz a [WinTV-HVR-930C Hybrid Stick] USB vevő DVB-T / DVB-C / Analóg vételre alkalmas, de kell mellé egy CI interface:[WinTV-CI] amibe a CA modul kerül (tartozék, bár nem tudok németül). Ebbe dughatod a TVNetwork előfizetői kártyát.
Ui.: Ezzel az USB vevővel kapcsolatos tapasztalatok engem is érdekelnek. Ha van ilyened írhatsz róla.
-
zhagyma
őstag
Kabhegy (UHF 61 / 794 MHz, UHF 64 / 818 MHz) vételéhez a zárójelezett frekvenciákon is kellő nyereséget biztosító antennára van szükség, valamint az antenna erősítőnek is kell tudnia erősíteni ezeket a frekvenciájú jeleket. Az analóghoz felszerelt eszközeid jók is lehetnek, ha az előbbieknek megfelel. Keresd az alábbi jelöléseket az eszközeiden: UHF IV / V, vagy UHF 21-69. Amennyben nem vagy biztos a dolgodban, kérj kölccsön egy DVB-T USB tunert PC-hez, vagy STB-t a TV-hez próbára. Látatlanban nem vennék semmit, mivel Kabhegy 20kW-on ad a tervezett 50kW helyett. Ha visszaolvasol 2 hónapra, akkor az látszik, hogy mindenki az alacsony adóteljesítmény miatt "szenved", kevés kivételtől eltekintve.
-
zhagyma
őstag
A TSReader adatai alapján:
UHF 55 csatorna (746MHz, A MUX, m1HD, m2HD, ATV, HTV). Ezt a Széchenyi hegyről (6.3 kW), vagy a Száva utcai adóról (0.6kW, tehát nem valószínű, hogy erről) fogod.
Adásrendszer: ATSC (észak-amerikai szabvány). Nem valószínű, hogy Magyarországon ilyen rendszerű adást fogsz, maximum kísérleti jelleggel (európában nem használják). A TSReader már másoknak is jelzett ilyet: A DVB-T vevőkbe olyan demudulátor chipeket raknak, amelyek többnyire az ATSC / DVB-T szabvány szerinti jelekkel is megbírkoznak. Mivel a DVB-T vevő bementén nem elég nagy a jelszint, vagy túl torz a jelalak, ezért a demodulátor chip ATSC adásrendszernek azonosította a bejövő jelet. A BDA driver már ezt adja tovább a TSReadernek.
Mivel az adásrendszer érzékelése rossz, ezért a demodulátor nem is tudja demodulálni és dekódolni az adótól jövő digitális bitfolyamot (transport stream). Ezért gyakorlatilag majd minden transport stream adatcsomagot hibásnak jelöl TEI (Transport Error Indicator) = 197677. Ha a DVB-T vevő demodulátora még a beépített hibajavítás ellenére sem képes hibátlan adatcsomagot előállítani, akkor az mpeg transport stream TEI counterébe ezt jelzi. A TSReader ennyi TEI-t számlált össze. Innentől kezdve a CRC continuty error is természtesen értékelhetetlen.
Magyarul: A DVB-T vevő talán még az adóból jövő TPS vivőt sem volt képes teljesen demodulálni, mivel az adásrendszert ATSC-nek azonosította (ATSC a DVB-T helyett). Így a transport stream-ből sem képes demodulálni és kikódólni semmi hasznosat.
Szerintem a DVB-T vevő bemenetén nincs elég nagy jelszint (például: kicsi a térerő), vagy "túl torz" a vivők jelalakja ( például: túl nagy erősítés miatt). Szerintem az antenna, erősítő, koax, csatlakozók környékén lehet a hiba.
-
zhagyma
őstag
válasz
zhagyma #2416 üzenetére
mod. Bocs, elnéztem. Az adó ERP teljesítményviszony 1/100-ad helyett 1/10-ed a Széchenyi hegyi adó javára. Ekkor már elképzelhető, hogy a többszörösen reflektált jel "eltűnik". Két adótorony tulajdonképpen kétszer annyi reflexiót "termel". Ez az egyik előnye és egyben nagy hátránya is az SFN rendszernek. Nagyobb ERP-vel kiküszöbőlhető lenne a probléma, de az meg nincs.
-
zhagyma
őstag
Úgy tűnik a cikk szerzője biztos forrásból ismeri az adóteljesítményeket és ezzel indokolja a budapesti térerőcsökkenést a cikk végén:
"... a Széchenyi-hegyi adóantenna sugárzási karakterisztikája is úgy van beállítva, hogy az a horizonthoz képest igen kis szögben, a lehető legtávolabbra is el tudjon sugározni, így viszont még az adóhoz viszonylag közel sem túl nagy a térerősség. ..."
Ezzel az gondom, hogy 2008. december elején is így volt már. Pontosan ezen ok miatt üzemelték be a Száva utcai adót. Másrészt a cikk alapján a teljesítmény viszonyokban a Széchenyi hegyi adó kiütéssel nyer (100-szor nagyobb az ERP-je, mint a Száva utcainak). A reflektált jelek által megtett utakat a Száva utcai adó 1/100-nyi teljesítménnyel nem ronthatná ilyen mértékben (Nálad mégis eltűnt, másoknál meg megjelent). Nagyon fura...
-
zhagyma
őstag
válasz
Capella #2406 üzenetére
Akkkor maradt #2400-as hozzászólásomban megadott adóteljesítmény becslés. A Száva utcai is hasonló lehet. A becslés alapját képező jelszint értéke olyan kicsi volt a Budai várban, hogy egy normál vevő érzékenységének a határát súrolta ("lepke" antenna + 7m koax). Magyarul nézhetetlennek kéne lennie erősítés nélkül az UHF 62-es csatornának!!!
Az olimpia alatti budapesti SFN adórendszer:
Szécheny hegy: 1kW
Száva utca: 3kW
Hármashatár-hegy: 1kWMostani budapesti SFN adórendszer (becslés):
Szécheny hegy: ~1.5kW
Száva utca: ? kWHa féltételezzük, hogy a Száva utcai adóteljesítmény ugyanannyi, mint a Széchenyi hegyi, akkor bizony sokkal jobbnak kellene lennie a vételnek. Budapest déli részén egyértelmű vételi minőség javulásról számolnak be. Nagyon furcsa.
-
zhagyma
őstag
Elindult a Száva utcai adó, ahogy vártuk SFN rendszerben a Széchenyi hegyivel. [AH bejelentés]. Ha nem vették le nagyon a teljesítményt mind a Széchenyi hegyen, mind a Száva utcain, akkor irányfüggetlen vételre is lehetőségnek kell lennie a két adótorony közötti területen. Ki lehet próbálni a DVB-T tunerekhez kapott botantennát. Ha nem megy, akkor sajnos nagyon levették az adó ERP teljesítményét.
-
zhagyma
őstag
válasz
Capella #2399 üzenetére
A Budai várban mért jelszintváltozások alapján a Széchenyi adó teljesítménye kb. az alábbiak szerint csökkenhetett (jelszintarányok alapján):
UHF 55 = 6kW -> ~1.5kW
UHF 62 = 10kW -> ~1.5kW
Ez az oka a rossz vételnek. A valószínűsitett ok a DAB+ kísérleti adás és / vagy a Száva utcai adókísérletek. Az adók vízszintes polarizációja maradt, de a polarizáció változhat a visszaverődések miatt a vételi helyen (lakótelepi betontenger). A jelenlegi ERP adóteljesítmény mellett az antenna után közvetlenül erősíts, vagy erősítős antennát használj.
Tragédia -
zhagyma
őstag
Egyrészt Budapesten köd van és még sok helyen az országban a www.met.hu szerint. Ekkor bizony erős csillapítás szenved a kisugárzott jel a ködben való terjedése során. Ilyenkor szükség van arra a bizonyos +6dB időjárási tartalékra, amit az AH is melegen ajánl a vételi oldalra. (Minél távolabb vagy az adótól, annál nagyobb ez a csillapítás). Másrészt lecsökkentették az adó teljesítményét a Széchenyi hegyen és "matatnak". Ez már túl sok egy átlagos vételi helyen.
Érdekes módon viszont Budaőrsről, Budakesziről folyamatosan erősődő stabil vételről számoltak be még délután. Budapest más részein pedig nézhetelen az adás. Most vagy a beszámolókban van a hiba, vagy nagyon fura dolgok történnek.
-
zhagyma
őstag
válasz
Capella #2367 üzenetére
Pontosan nem tudni, hogy mi történik. Egy úriember egy hónapja 1-2 napi rendszerességgel mért értékei a tegnapi napon az 55/62 csatornákon a korábbi jelszint töredékét jelezték. Ma hajnalban más fórumokon, Budapest déli részéről viszont drasztikusan vételi minőség javulást jeleztek. Lehet, hogy kísérleteznek a Száva utcai adóval.
Addig is érdemes figyelni az adás paraméterei küzöl az alábbiak változását:
védelmi intervallum (GI = 1/8)
hibajavító kód / konvoluciós kód arány (FEC=3/4),
transport stream bitrate (~24,5Mbps) -
zhagyma
őstag
válasz
zhagyma #2355 üzenetére
Biztos jel lesz még az adásparaméterek változása. A védelmi intervallumnak csökkennia kell 1/8-ról 1/32-re. A konvolúciós kódaránynak meg kell változnia 3/4-ről 2/3-ra. Ezen beállítások mellett a transport stream bitrate-je nem fog változni. Elképzelhető nagyobb bitrate-t eredményező eset is.
-
zhagyma
őstag
"Ellenőrzés" alatt valami ilyesmire gondoltam. A teljesítmény akkor sok, ha a Széchenyi hegyi adót megtámogatja SFN rendszerben a Száva utcai. Ekkor arányosan csökkenteni kell a Széchenyi hegyi teljesítményt. Ha nem így lenne túllépnék az 55 / 62 csatornákon a zavarokra, az NHH által előrt határértékekeket.
-
zhagyma
őstag
Ez azért van, mivel ma 11:10-kor mértek a Budai várban. A DVB-T adás jelerőssége a mérések szerint töredékére csökkent a 62 / 55 csatornákon, miközben az analóg frekvenciákon és DVB-H esetén a jelerősség maradt. Ez nem írható az időjárás rovására, azaz csökkentették a Széchenyi hegyi adó teljesítményét. Ez előjele lehet a Száva utcai adó SFN rendszerű indításának.
Bocs a vételi körülményeidre rosszul emlékeztem.
-
zhagyma
őstag
Sajnos igen. 2009-ben újabb gerincadók lépnek be az adóhálózatba és évente újabbak és újabbak (AH lefedettségi terv). Ezek eltérő frekvencián fognak sugározni (MFN). Reményt adhat, hogy egy vételi helyen több "közeli" gerincadó közül lehet majd választani. A tetőantennás vételre tervezést úgy tűnik komolyan gondolták. Nagyobb városok közelében várható, hogy SFN rendszerű adókkal "feljavítják" a vételi körülményeket.
-
zhagyma
őstag
Értem. Nagy valószínűséggel mindkét muxot reflektált jellel veszed, mivel nem vagy adóközelben. Okok:
A reflexió eredménye a vevőn jelerősség csökkenésben vagy növekedésben nyilvánul meg egy adott frekvencián / mux-on. Ha az antennát leteszed valahova, akkor az antenna körül egy hullámhossznyi sugarú gömbben kell találnod egy jelerősség maximumot egy adott frekvencián, ahol az adó felől jövő hullám és a reflektált hullám összege térerőmaximumot okoz (jelerősség maximum). Ez jelenti nálad azt a 20-80 cm arrébb rakást.
A reflexió frekvenciafüggő. Azaz eltérő frekvencián más térpontban lesz a maximális jelerősséged (térerőmaximum).
A reflexió irányfüggő mivel az adóból jövő hullám és a reflektált hullám valamilyen szögban találkozik és összegződik. Ekkor egy irányított karakterisztikájú antennát az összegzett térerővektor irányába kell fordítani a maximális jelerősség elérése érdekében.
Hogy ne legyen egyszerű a DVB-T esetén még ez variálódik. Itt ugyanis egy mux 8 MHz széles csatornájában 8192 vivő van 8K üzemmód esetén, amelyek a szimbólumidőnek megfelelő frekvenciatávolságra vannak. Ha végig gondolod lesznek vivők, amelyek fázishelyes összedódnak a reflektált vivőpárral és lesznek, amelyek ellenfázisban kioltódnak. Ezt a DVB-T vevő a pilót vivők segítségével megpróbálja kompenzálni, azaz megpróbálja azonos szintre hozni minden vivő jelszintjét, hogy a demodulátor képes legyen felismerni a vivőre modulált szimbólumot (6 bit -> 64QAM). Ez valószínűleg nem sikerül minden vivőre egyidejűleg a reflexiók miatt, ezért marad a vitrebi, reed-solomon hibajavító kódolás. Ezért mondom, hogy a jelminőség fontosabb, mint a jelerősség.
-
zhagyma
őstag
válasz
MCWRusty #2335 üzenetére
Az ERP viszonyok hasonlítgatása csak azonos frekvencia / csatorna esetén tehető meg egzakt módon. Én sem ezt tettem, ezért fenntartással kezeld ezeket a számokat, csak becslésre jó.
A végleges esetben a jel hasonló lesz, mint a jelenlegi DVB-H-nál (38 csatorna, amely az AH szerint a tervezett maximális ERP-vel megy). Addíg is bízzál a Száva utcában, amely a Széchenyi hegyivel SFN rendszerben fog működni. Az SFN adásrendszer az olimpia idején bizonyított (mindenki erre hivatkozik), bár ott 3 adó is ment Budapesten.
-
zhagyma
őstag
A sat.hu-n fennt van, mind a 3 adó ERP (effektív kisugárzott teljesítménye): A Szentesit megtalálod DVB-T hazánkban és Európában -> 5185.
"Adóteljesítmény" címszó alatt kétféle teljesítményadat kering a köztudatban, amelyeket az AH kommunikál: az egyik az adóteljesítmény, amely az adóberendezés által kiadott teljesítmény, a másik az (ERP = effektive radiated power) az adóantenna által kisugárzott teljesítmény. A kettő között a kapcsolatot az adóantenna nyeresége és az összekötő tápvonal (vezeték) csillapítása adja. Normál esetben az adóantenna által kisugárzott elektromágneses hullám teljesítményét szokták megadni (ERP). Az ERP a fontosabb, hiszen ez a teljesítmény határozza meg a vételi helyen a térerősséget.
Az általad említett 250-300W a Széchenyi hegyi adóteljesítmény az AH által kommunikált érték, amely 6kW(55) és 10kW(62) kisugárzott teljesítménynek felel meg.
A DVB-T adás vételéhez 1/4 - 1/8 analóg ERP elég a kísérletek szerint (a DVB-T adó modulációs beállításaitól, frekvenciától, terepviszonyoktól, stb. függően, amely a tervezési kérdés). Úgy néz ki itt 1/10 lesz. Olvastam ilyen viszonyról is szakmai irományokban.
Ha a két mux nem egyirányból jön, akkor biztosan reflektált jelet veszel az egyik irányból.
-
zhagyma
őstag
Az adatok pentódától származnak, aki a sat.hu-n "székel" jelenleg. Ő saját bevallása szerint felhívta az AH illetékesét és Ő minden kertelés nélkül megadta neki a kért adóteljesítményeket.
A DVB-T adóteljesítmények (50kW Szenetes) egy nagyságrenddel kisebbek az analóg adóteljesítményeknél (~500kW). Ezért az analóg adás minőségével nem feltétlenül van egyenes arányban a DVB-T vétel minősége.
-
zhagyma
őstag
válasz
MCWRusty #2327 üzenetére
mod: Bocs. ChiliChili-nek szól.
...Várható-e a közeljövőben, hogy nem csak a Széchenyi-hegyről, hanem a Hármashatár-hegyről is fogják sugározni a DVB-T adást?
A Hármashatár-hegyről való sugárzást jelenleg nem tervezzük, viszont a Száva utcából várhatóan rövidesen megindul a sugárzás. ...Ez 2009.01.16-i állapot a mindigtv [GYIK] szerint. Időnként refresh.
Olimpia idején ez volt:
... Széchenyi-hegy és Hármashatár-hegy 1 kW és Száva utca 3 kW. ...
Ez van:
Szécheny hegy jelenleg 6kW (55)és 10kW(62) ERP teljesítményyel ad.
Kabhegy 20KW ERP mundkét mux-ra.
Szentes 50 kW ERP mindkét mux-ra.Budapesten a Száva utca is elindul "hamarosan" SFN rendszerben a Széchenyi hegyi adóval, ami minimális térerő növekedés, viszont homogénabb térerő eloszlást eredményez. A DVB-T vétel stabilabb lesz csökkenő átviteli hibával.
-
zhagyma
őstag
válasz
kutyuska #2312 üzenetére
...UHF 62 MUX C 53dBuV 0.45mV Budai Vár dupla leke 7m SAT koax...
Ugyanez 190 km-re extrém tetőantennával és erősítéssel: UHF 62 MUX C 45.8dBuV 0.199mV. Egy STB bemeneti érzékenysége ~40dBuV = 0.1mV. Mindkét esetben foghatónak kell lennie az adásnak.
Egyébként a sugárzás nagy területre és tetőantennás vételre optimalizált. Az adó közelében így nem ideálisak a vételi viszonyok (inhomogén), ami a kis teljesítmény mellet jobban látszik. Budapesten ezért fog indul a Száva utcában is egy "rásegítő" adó SFN rendszerben a Széchenyi-hegyivel (csatornkiosztás ugyanaz).
wassermann Ha minden igaz az utolsó MIG29-es idén decemberben fejezi be pályafutását. Talán előbb is lerobban.
-
zhagyma
őstag
válasz
netguru #2256 üzenetére
Nem kötözködni akarok, csak információt szeretnék.
A jelenlegi adóhálózat teljesítményeid nem tűnnek jónak (100KW). Az AH-sok azt nyilatkozaták, hogy budapesten 250-300W az adóteljesítmény.
Ahhoz, hogy ERP-t számolj ebből az adóteljesítményből ismerni kellene az adóantenna nyereségét és az adó és az adóantenna közötti csillapítások és veszteségek értékét. Én ezeket nem ismerem, de feltételezett értékekkel sem jön ki pár KW-nál több.
A 2012 után tervezett gerincadóhálózat listában a GE06 szerinti maximális ERP-ket írtad, ahogy az oldal alján meg is jegyezted. [Ez rendben van: 2x50KW] De honnan tudod, hogy keresztpolarizációval fognak adni és esetleg lezárták már az összes koordinációt a szomszédos országokkal? Ha erre jársz, válaszolhatnál.
-
zhagyma
őstag
válasz
radi8tor #2303 üzenetére
Minden nagyfrekvenciás vétel esetén lehet alkalmazni visszavert jeleket a vételre egy irányított, nagynyereségű antenna segítségével, amelyet a visszvert jelre irányítasz és az elégé stabil. Ebben az esetben az antenna irányfüggő nagy nyeresége által a más irányból jövő alapjel "elnyomásra" kerül (lehet, hogy nincs is).
...Ez egyébként a DVB-T sajátossága is, hogy tudja hasznosítani a visszaverődő jeleket...
A DVB-T vevő pontosabban nem "felhasználja" a reflektált jeleket, hanem "kiküszöböli" azok hatását a DVB-T adásrendszerbe beépített védelmi eljárásokkal. Természtesen bizonyos korlátok között.
-
zhagyma
őstag
Ha a [32v4500] készülék DVB-T / DVB-C / Analóg vételre alkalmas, MPEG2 és MPEG4 tömörítést ismer. Ha UPC kábelTV van, akkor DVB-C csatornákat talált a TV hangolóegysége. A UPC ezeket a csatornákat kódolja és előfizetői kártyával nézheted.
A UPC fog adni neked egy STB-t (Set-top-box) előfizetői kártyával. Mivel ebben a TV-ben van PCMCIA / CI csatlakozó, ezért képes önmagában is fogadni ezt az előfizetői kártyát, de valószínűleg csak az STB-vel együtt fogja biztosítani neked a UPC egy digitális HD csomag előfizetése mellett.Felhívom a figyelmed, hogy ez nem LCD TV topic, hanem PC-és. Legközelebb ott érdeklődj.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad Yoga 260 - i5-G6 I 8GB I 256SSD I 12,5" Touch I W10 I Cam I Gari!
- DDR3 BAZÁR! 8GB 16GB 1333MHz 1600MHz 2400MHz DDR3 memória garanciával hibátlan működéssel
- Apple iPhone 12 Pro 128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- AKCIÓ! Gigabyte B450M R7 2700X 16GB DDR4 512GB SSD RX VEGA64 8GB CM 690 III FSP 600W
- BESZÁMÍTÁS! HP Elitebook 840 G11 üzleti notebook - Intel Core Ultra 5 135U 16GB DDR5 RAM 256GB W11
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest