Hirdetés
- A spanyolviaszt nem, csak a görgőt találná fel újra az Airra Labs egere
- Képen feszít az Amazon szörnyen gyors Gravitonja
- 240 Hz-et ígérő, ultraszéles okosmonitor jött az LG gondozásában
- Egy kis ráncfelvarrást kaptak a Gigabyte AERO X16 sorozatú noteszgépei
- Kiegészítette a korábbi Arc meghajtóját az Intel
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
-
Frissítve: 2025-01-24 11:12 Téma összefoglaló
Új hozzászólás Aktív témák
-
bigjoe666
csendes tag
Köszi, nem szükséges, hiszek neked, lehet nálam van baj a macbook air billentyű ütemmel.
Majd gyakorlom a kétkarossal az adást a rádión élesben 40-20m sávban
Ja Kecskeméten meg keresd meg az Aranyhomok rádió klubbot, hátha tudnak segíteni a felkészülésben.
Irigyellek!

Sajnos én még messze vagyok attól, hogy rádión élesben adjak...Kérlek privátban küld el az email címed.
Köszönöm, majd felveszem velük valahogy a kapcsolatot. Facebook nélkül élek... -
Kicsirics77
Topikgazda
@Kicsirics77: Köszönöm! Hidd el nem vagy béna! Lehet csak elbeszélünk egymás mellett.
Csak hogy ne értsük félre egymást: a zöld csík azt jelzi, hogy mennyi időd van az adott karaktert leadni.
Ez kezdőknek segítség, mert fogalmuk sincs, hogy egy például 5 WPM-es karaktert mennyi idő alatt kell leadni. És ezzel megtanulja a ritmust is. Tehát nem a TI vagy TÁ visszajelzésére szolgál.
A helyes / helytelen karakter megjelenítést nem ajánlom, mert akaratlanul is elveszi a figyelmet a koncentrációról. Az eredményben úgy is látni fogja, hogy mi nem volt jó.
Kipróbáltam billentyűvel, egérrel, érintőképernyővel, telefonnal, straight key-el, paddle-vel, nálam úgy működik ahogy kell.
Ha igényled, személyesen demonstrálom Neked egy Viber videó hívásban, hogy hogy működik nálam. Jó szándékból, segítségként!Köszi, nem szükséges, hiszek neked, lehet nálam van baj a macbook air billentyű ütemmel.
Majd gyakorlom a kétkarossal az adást a rádión élesben 40-20m sávban
Ja Kecskeméten meg keresd meg az Aranyhomok rádió klubbot, hátha tudnak segíteni a felkészülésben.
-
bigjoe666
csendes tag
Egyébként nagy Respect,hogy időt és energiát fektetsz bele, az irány kitünő!!!
Lenne egy javaslatom, mivel a 25 karakterből megint 23-at hibára adott. hogy ezt a folyamatjelzőt vedd ki belőle, vagy csinálj egy olyat is amiben nincs folyamatjelző.
Sima bal ctrl billentyűt nyomom ti és tá ütemmel, de folyamatosan hibásra jelzi.
Értem én,hogy így lehetne a sebességet gyakorolni de ez baromira zavaró, nekem legalábbis.
Vagy mégegy ötlet, a folyamatjelzőt kiveszed és estlegesen a helyes kód megadása után zöld lesz a betű vagy ha helytelen akkor piros.
Lehet én vagyok a béna de nem áll rá a kezem, pedig nem vagyok béna morzéból.@Kicsirics77: Köszönöm! Hidd el nem vagy béna! Lehet csak elbeszélünk egymás mellett.
Csak hogy ne értsük félre egymást: a zöld csík azt jelzi, hogy mennyi időd van az adott karaktert leadni.
Ez kezdőknek segítség, mert fogalmuk sincs, hogy egy például 5 WPM-es karaktert mennyi idő alatt kell leadni. És ezzel megtanulja a ritmust is. Tehát nem a TI vagy TÁ visszajelzésére szolgál.
A helyes / helytelen karakter megjelenítést nem ajánlom, mert akaratlanul is elveszi a figyelmet a koncentrációról. Az eredményben úgy is látni fogja, hogy mi nem volt jó.
Kipróbáltam billentyűvel, egérrel, érintőképernyővel, telefonnal, straight key-el, paddle-vel, nálam úgy működik ahogy kell.
Ha igényled, személyesen demonstrálom Neked egy Viber videó hívásban, hogy hogy működik nálam. Jó szándékból, segítségként! -
Kicsirics77
Topikgazda
A CW Trainer-be belekerült az érintőképernyő támogatás, így már (PC-n) lehet billentyűvel, egérrel, starigh key-el, paddlevel és érintőképernyőn is gyakorolni.
A TX oldalon a START / STOP gomb alatt van a kezelőszerv, egy vagy két gomb, attól függ hogy straight key vagy paddle van kiválasztva.
Android rendszeren nincs hiba, iOS-en a hanggal van gond, de az nem az oldal hibája. iOS-en előfordul, hogy bluetooth hangkeltő eszközökön van hang, a saját hangszóróján nincs.
Aki megnézte ma 17.00L / 15.00Z óra előtt az oldalt, kérem, hogy törölje az oldal előzményeit, hogy biztosan a legújabb verzió jelenjen meg.Egyébként nagy Respect,hogy időt és energiát fektetsz bele, az irány kitünő!!!
Lenne egy javaslatom, mivel a 25 karakterből megint 23-at hibára adott. hogy ezt a folyamatjelzőt vedd ki belőle, vagy csinálj egy olyat is amiben nincs folyamatjelző.
Sima bal ctrl billentyűt nyomom ti és tá ütemmel, de folyamatosan hibásra jelzi.
Értem én,hogy így lehetne a sebességet gyakorolni de ez baromira zavaró, nekem legalábbis.
Vagy mégegy ötlet, a folyamatjelzőt kiveszed és estlegesen a helyes kód megadása után zöld lesz a betű vagy ha helytelen akkor piros.
Lehet én vagyok a béna de nem áll rá a kezem, pedig nem vagyok béna morzéból. -
Kicsirics77
Topikgazda
Először a vételt tanultam meg én is,kb 6 hónap volt munka mellett,határszolgálat közben,szolgálatban mikor nyugi volt.
Az adást utána kezdtem el gyakorolni, nekem sokkal könnyebb volt úgy tanulni. -
cigam
titán
Még csak 3 betűvel megy elég jól a vétel
Akkor hagyom is az adás gyakorlását.
Köszi! -
bigjoe666
csendes tag
A CW Trainer-be belekerült az érintőképernyő támogatás, így már (PC-n) lehet billentyűvel, egérrel, starigh key-el, paddlevel és érintőképernyőn is gyakorolni.
A TX oldalon a START / STOP gomb alatt van a kezelőszerv, egy vagy két gomb, attól függ hogy straight key vagy paddle van kiválasztva.
Android rendszeren nincs hiba, iOS-en a hanggal van gond, de az nem az oldal hibája. iOS-en előfordul, hogy bluetooth hangkeltő eszközökön van hang, a saját hangszóróján nincs.
Aki megnézte ma 17.00L / 15.00Z óra előtt az oldalt, kérem, hogy törölje az oldal előzményeit, hogy biztosan a legújabb verzió jelenjen meg.@cigam: javaslom, hogy kezd el az első pár Koch leckét az RX oldalon. Ha már megy 4-5 betű, akkor menj a TX oldalra és gyakorold be őket. Kezd 5 WPM-en.
Utána mindig tanulj meg egy újabb betűt, utána megint adás gyakorlás.
Köszönöm a linket! -
bigjoe666
csendes tag
A CW Trainer-be belekerült az érintőképernyő támogatás, így már (PC-n) lehet billentyűvel, egérrel, starigh key-el, paddlevel és érintőképernyőn is gyakorolni.
A TX oldalon a START / STOP gomb alatt van a kezelőszerv, egy vagy két gomb, attól függ hogy straight key vagy paddle van kiválasztva.
Android rendszeren nincs hiba, iOS-en a hanggal van gond, de az nem az oldal hibája. iOS-en előfordul, hogy bluetooth hangkeltő eszközökön van hang, a saját hangszóróján nincs.
Aki megnézte ma 17.00L / 15.00Z óra előtt az oldalt, kérem, hogy törölje az oldal előzményeit, hogy biztosan a legújabb verzió jelenjen meg. -
cigam
titán
Szia, szuper az oldal, köszi a befektetett munkát, DE, a gyakorló résszel valami nem oké,mivel ha leadom neki a 25 betű karaktert akkor jó eséllyel talán 5 ami helyes a szócsoportokból 5wpm melett is, a lenyomás érzékeléssel kellene kezdeni valamit mert leadom a C karaktert és H karakternek érzékeli.
Lehet nekem gyors a kezem vagy az időzítéssel van valami.
MacBook air OS 26.5.1Nekem az a problémám vele hogy lassú a felfogásom. Mire meglátom a betűt, rájövök milyen kód tartozik hozzá, már majdnem a felénél jár a csík. Nem lehetne előre megmutatni, a betűt, és kicsit később kezdeni az idő mérését?
Vagy akkor kezdeni az idő mérését, amikor elkezdem lenyomni a billentyűt?
Esetleg előre megmutatni a leadandó 5 betűt?
Nem tudom melyik a célravezető, csak ötletelek.bigjoe666
Esetleg itt kérdezz rá, hátha van kedve valakinek, vagy ismer valakit. -
bigjoe666
csendes tag
@cigam: Igen, jól látod.
Esetleg van itt kecskeméti, aki vállal felkészítést rádióamatőr vizsgára?
-
cigam
titán
@cigam: Köszönöm! Javítva: magyarul Ti, TÁ, helyesírás hiba.
Az RX gyakorlás motorja újra lett írva, mert az előző nagyon szigorú volt. Most jóval gördülékenyebben dolgozik. Viszont a gyakorló blokkok közé szóközt kell tenni (ha nincs szóköz a két blokk között, akkor nincs értékelhető eredmény)Igen, ez az első körben megzavart. Mondjuk nem rossz ötlet alapból megkövetelni, mert így megtanít nagyobb szüneteket tenni a szavak (rövidítések, q kódok) közé. Így később nem folyik egybe a szöveg.
-
bigjoe666
csendes tag
@cigam: Köszönöm! Javítva: magyarul Ti, TÁ, helyesírás hiba.
Az RX gyakorlás motorja újra lett írva, mert az előző nagyon szigorú volt. Most jóval gördülékenyebben dolgozik. Viszont a gyakorló blokkok közé szóközt kell tenni (ha nincs szóköz a két blokk között, akkor nincs értékelhető eredmény) -
cigam
titán
@baly81: Köszönöm!
@Kicsirics77: Köszönöm, hogy kipróbáltad!. Úgy csináld, hogy az ujjad ne legyen folyamatosan a gombon, mindenképpen engedd el, amikor egy dit-et vagy dah-t leadtál. Nincs MacBook-om, nem tudom mennyire érzékeny a billentyűje. Nekem egy sima Logitech billentyűm van, azzal 25 / 25 az eredmény 7 WPN-en. De itt is el kell engedni. Ha a billentyű mechanikában egy kis kontakt van, jelnek veszi/veheti. Akárcsak az igazi Morse billentyű.
Paddle módban, ha folyamatosan nyomod (például Normál mód, bal CTRL), akkor folyamatosan adja a jelet (dit-dit-dit). Itt csak számolni kell. Például ha U-t akarsz, akkor nyomod a bal CTRL-t amíg leadja a két dit-et, elengeded, majd lenyomod a jobb CTRL-t, leadja a dah-t, elengeded.
A karakter alatt a zöld csík jelöli, hogy mennyi idő alatt kell a karaktert leadni.dit? dah? A magyar oldalon nyugodtan hívhatod őket ti-nek meg tá-nak. Nem tudok morzézni, de jópofa oldal.
Plusz a leírásból hiányzik egy szóköz (egyszívből készült oldal)
Amúgy jópofa ez a Koch módszer, szerintem pár évtizeddel korábban már próbálkoztam hasonlóval. -
bigjoe666
csendes tag
elengedem a billentyűt, de akkor is hibás 25-ből legalább 20, pedig van morse vizsgám már 5 éve.
mindenesetre érdekes de akkor lehet velem van a baj.Tudnál videót készíteni, hogy hogy csinálod?
-
Kicsirics77
Topikgazda
@baly81: Köszönöm!
@Kicsirics77: Köszönöm, hogy kipróbáltad!. Úgy csináld, hogy az ujjad ne legyen folyamatosan a gombon, mindenképpen engedd el, amikor egy dit-et vagy dah-t leadtál. Nincs MacBook-om, nem tudom mennyire érzékeny a billentyűje. Nekem egy sima Logitech billentyűm van, azzal 25 / 25 az eredmény 7 WPN-en. De itt is el kell engedni. Ha a billentyű mechanikában egy kis kontakt van, jelnek veszi/veheti. Akárcsak az igazi Morse billentyű.
Paddle módban, ha folyamatosan nyomod (például Normál mód, bal CTRL), akkor folyamatosan adja a jelet (dit-dit-dit). Itt csak számolni kell. Például ha U-t akarsz, akkor nyomod a bal CTRL-t amíg leadja a két dit-et, elengeded, majd lenyomod a jobb CTRL-t, leadja a dah-t, elengeded.
A karakter alatt a zöld csík jelöli, hogy mennyi idő alatt kell a karaktert leadni.elengedem a billentyűt, de akkor is hibás 25-ből legalább 20, pedig van morse vizsgám már 5 éve.
mindenesetre érdekes de akkor lehet velem van a baj. -
bigjoe666
csendes tag
@baly81: Köszönöm!
@Kicsirics77: Köszönöm, hogy kipróbáltad!. Úgy csináld, hogy az ujjad ne legyen folyamatosan a gombon, mindenképpen engedd el, amikor egy dit-et vagy dah-t leadtál. Nincs MacBook-om, nem tudom mennyire érzékeny a billentyűje. Nekem egy sima Logitech billentyűm van, azzal 25 / 25 az eredmény 7 WPN-en. De itt is el kell engedni. Ha a billentyű mechanikában egy kis kontakt van, jelnek veszi/veheti. Akárcsak az igazi Morse billentyű.
Paddle módban, ha folyamatosan nyomod (például Normál mód, bal CTRL), akkor folyamatosan adja a jelet (dit-dit-dit). Itt csak számolni kell. Például ha U-t akarsz, akkor nyomod a bal CTRL-t amíg leadja a két dit-et, elengeded, majd lenyomod a jobb CTRL-t, leadja a dah-t, elengeded.
A karakter alatt a zöld csík jelöli, hogy mennyi idő alatt kell a karaktert leadni. -
Kicsirics77
Topikgazda
Sziasztok!
Készítettem ("kis" segítséggel) egy Morse kód gyakorló oldalt. Tudom, hogy sok az erre szakosodott oldal, de olyat nem találtam, ahol az adást is lehet normálisan gyakorolni. Az oldal még béta állapotú, de már közel a végleges verzióhoz.
Támogatja a VBand típusú USB interfészeket, szóval a straight key és a paddle támogatott. Ha nincs ilyened, akkor a CTRL billentyűkkel lehet az adást gyakorolni.
Nincs regisztráció, semmi személyes adatot nem kell megadni. Az oldal használata teljesen anonim és ingyenes.
Arra kérek mindenkit, ha hibát talál rajta, kérem jelezze a főoldalon lévő email címen.
Elég sok időt (és pénzt meg ideget) fektettem bele, kérlek benneteket, hogy segítő szándékkal álljatok hozzá. Előre is köszönöm!
Az oldal elérhetősége: www.cwtrainer.hu
Szia, szuper az oldal, köszi a befektetett munkát, DE, a gyakorló résszel valami nem oké,mivel ha leadom neki a 25 betű karaktert akkor jó eséllyel talán 5 ami helyes a szócsoportokból 5wpm melett is, a lenyomás érzékeléssel kellene kezdeni valamit mert leadom a C karaktert és H karakternek érzékeli.
Lehet nekem gyors a kezem vagy az időzítéssel van valami.
MacBook air OS 26.5.1 -
baly81
aktív tag
Sziasztok!
Készítettem ("kis" segítséggel) egy Morse kód gyakorló oldalt. Tudom, hogy sok az erre szakosodott oldal, de olyat nem találtam, ahol az adást is lehet normálisan gyakorolni. Az oldal még béta állapotú, de már közel a végleges verzióhoz.
Támogatja a VBand típusú USB interfészeket, szóval a straight key és a paddle támogatott. Ha nincs ilyened, akkor a CTRL billentyűkkel lehet az adást gyakorolni.
Nincs regisztráció, semmi személyes adatot nem kell megadni. Az oldal használata teljesen anonim és ingyenes.
Arra kérek mindenkit, ha hibát talál rajta, kérem jelezze a főoldalon lévő email címen.
Elég sok időt (és pénzt meg ideget) fektettem bele, kérlek benneteket, hogy segítő szándékkal álljatok hozzá. Előre is köszönöm!
Az oldal elérhetősége: www.cwtrainer.hu
Köszi szépen a belefektetett időt, energiát és pénzmagot! 👍
-
bigjoe666
csendes tag
Sziasztok!
Készítettem ("kis" segítséggel) egy Morse kód gyakorló oldalt. Tudom, hogy sok az erre szakosodott oldal, de olyat nem találtam, ahol az adást is lehet normálisan gyakorolni. Az oldal még béta állapotú, de már közel a végleges verzióhoz.
Támogatja a VBand típusú USB interfészeket, szóval a straight key és a paddle támogatott. Ha nincs ilyened, akkor a CTRL billentyűkkel lehet az adást gyakorolni.
Nincs regisztráció, semmi személyes adatot nem kell megadni. Az oldal használata teljesen anonim és ingyenes.
Arra kérek mindenkit, ha hibát talál rajta, kérem jelezze a főoldalon lévő email címen.
Elég sok időt (és pénzt meg ideget) fektettem bele, kérlek benneteket, hogy segítő szándékkal álljatok hozzá. Előre is köszönöm!
Az oldal elérhetősége: www.cwtrainer.hu
-
Kicsirics77
Topikgazda
Na majd szerintem ez már akkor csak nyaralás után lesz, bár a hajózási freki miatt lett volna ez érdekes most a Balatonon.
-
renee7
tag
Eddigi tapasztalatok alapján remek kis rádió. Kicsit hiányolom a fizikai billentyűzetet, de majd megszokom,viszont a szoftver faék egyszerűségű,majd a gyorsgombokat kell megtanulni, viszont azon meglepődtem hogy a rádióban alapból benne vannak a DV átjátszók világviszonylatban, ez kellemes meglepetés volt, mmdvm hotspot belállítás viszont bonyolultab mint a dmr vagy c4fm, ezt majd valahogyan össze kell hozni.
A channel group-ok viszont nagyon jók, pillanatok alatt lehet a csoportok között váltani. Majd még azt kell a dnd-től megkerdezni,hogy a rádió freki kiterjedztése mennyi lenne időben illetve összegben.Gratula, szuper kis készülék. Egy húszasból kijön a függetlenítés, és ha előre felhívod őket egyeztetés céljából, a boltot, akkor megvárható. Két diódát kell kiforrasztani, szét kell hozzá szedni, fél óra max.
-
Kicsirics77
Topikgazda
Szia, na ha egyszer csak megjön majd akkor megnézem a házban bent,ha veszi a 133.000MHz akkor nagy baj nem lehet.
Nyaraláson mindenképpen jól fog jönni majd a szálloda erkélyen.Eddigi tapasztalatok alapján remek kis rádió. Kicsit hiányolom a fizikai billentyűzetet, de majd megszokom,viszont a szoftver faék egyszerűségű,majd a gyorsgombokat kell megtanulni, viszont azon meglepődtem hogy a rádióban alapból benne vannak a DV átjátszók világviszonylatban, ez kellemes meglepetés volt, mmdvm hotspot belállítás viszont bonyolultab mint a dmr vagy c4fm, ezt majd valahogyan össze kell hozni.
A channel group-ok viszont nagyon jók, pillanatok alatt lehet a csoportok között váltani. Majd még azt kell a dnd-től megkerdezni,hogy a rádió freki kiterjedztése mennyi lenne időben illetve összegben. -
Kicsirics77
Topikgazda
Szia, na ha egyszer csak megjön majd akkor megnézem a házban bent,ha veszi a 133.000MHz akkor nagy baj nem lehet.
Nyaraláson mindenképpen jól fog jönni majd a szálloda erkélyen. -
renee7
tag
Köszi a választ, végül a sima ID50E készülék lett, a leírtak alapján gondolom az 52 az egy jobb tovább fejlesztett készülék lett, ha megjön egyszer csak akkor tesztelem mindenképpen, végre iCom lesz itthon minden cucc.
Szívesen, kitűnő választás az ID50E -is, nem lőttél mellé. Újabb az 52-nél, picit karcsúsították, monokróm LCD, egy-két apróság, mert a D-STAR terjedésének egy akadálya van, az ára. Annak is nagyon jó a vevője, ismerek valakit, aki több 50-es üzemeltet, nincs rá panasz.
-
Kicsirics77
Topikgazda
Szia, volt ID-52e-m, most ID-52e Plus--t használok. Röviden, tömören, a létező legjobb HAM célú kézi rádió ami kapható a három nagytól, vagyis ICOM, Kenwood, Yaesu-tól. Még a jóval drágább Kenwood TH-D75E-nél is jobb a vétele, pedig ez nagyon nagy szó, azzal is rendelkezem két éve. Pedig ugyanazokat a KF IC-ket rakták mindkettőbe. Az ID52 jobb. Logikusabb, intuitívabb menürendszert el sem lehet képzelni. Részemről sajnálom, hogy az APRS + TNC modem nem került bele, de ezzel a hiányossággal együtt egy rettentően fókuszált készülék, gyönyörű vételi hanggal. Firmware hiba zéró. Kezelőszoftver szuper. Minden tekintetben tökéletes. És most nagyon jó áron van a DND-nél.
Köszi a választ, végül a sima ID50E készülék lett, a leírtak alapján gondolom az 52 az egy jobb tovább fejlesztett készülék lett, ha megjön egyszer csak akkor tesztelem mindenképpen, végre iCom lesz itthon minden cucc.
-
renee7
tag
Sziasztok. Valakinek van tapasztalata az iCom ID52 kézirásióval?
Szia, volt ID-52e-m, most ID-52e Plus--t használok. Röviden, tömören, a létező legjobb HAM célú kézi rádió ami kapható a három nagytól, vagyis ICOM, Kenwood, Yaesu-tól. Még a jóval drágább Kenwood TH-D75E-nél is jobb a vétele, pedig ez nagyon nagy szó, azzal is rendelkezem két éve. Pedig ugyanazokat a KF IC-ket rakták mindkettőbe. Az ID52 jobb. Logikusabb, intuitívabb menürendszert el sem lehet képzelni. Részemről sajnálom, hogy az APRS + TNC modem nem került bele, de ezzel a hiányossággal együtt egy rettentően fókuszált készülék, gyönyörű vételi hanggal. Firmware hiba zéró. Kezelőszoftver szuper. Minden tekintetben tökéletes. És most nagyon jó áron van a DND-nél.
-
Kicsirics77
Topikgazda
Sziasztok. Valakinek van tapasztalata az iCom ID52 kézirásióval?
-
cigam
titán
-
cigam
titán
-
cigam
titán
Tudom, haladni kell a korral, de akkor is szomorú a BBC vételi osztályának közleménye:
„A Radio 4 hosszúhullámú (198kHz) szolgáltatása 2026. június 27-én megszűnik. Napi adásban elhangzó emlékeztetőkkel segítünk mindenkinek áttérni más hallgatási módokra.”
„Miért szűnik meg az LW szolgáltatás? A hosszúhullámú adóberendezést tulajdonló és üzemeltető cég megerősítette, hogy a rendszer élettartama végéhez közeledik. Mivel a hosszúhullámú sugárzás régebbi technológia, az elmúlt években csökkent a hallgatók száma, és a többség már FM-et vagy DAB digitális platformokat használ. Ezeket a tényezőket figyelembe véve a hosszúhullámú berendezés korszerűsítése nem számít költséghatékony megoldásnak a licence-díjból finanszírozott szolgáltatások számára. A lakóhelyeden elérhető szolgáltatásokat az adóállomás-ellenőrző oldalon tudod ellenőrizni.” -
RoyalAirForc
senior tag
Van ahol meg ennek is örülnének, mert ott meg teljes a csend pmr sávon is.
A hangsúly nem az örömön van, hanem hogy ez mennyire biztonságos, pl. egy oktatónál, vagy darusnál...
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Mifelénk is pmr-en oktatnak, daruznak, szállodáznak, vizibicikliznek, bébiőrködnek...stb...
Van ahol meg ennek is örülnének, mert ott meg teljes a csend pmr sávon is.
-
RoyalAirForc
senior tag
Nincs ezzel semmi gond,ez még a jobbik eset mert elkülönített frekvencia van nekik, sokkal rosszabb mikor szolnokon pmr frekvencián megy a motoros oktatás.
Mifelénk is pmr-en oktatnak, daruznak, szállodáznak, vizibicikliznek, bébiőrködnek...stb...
-
Kicsirics77
Topikgazda
Azért az elég megdöbbentő számomra, hogy 2026-ban egy ilyen komoly versenyt így rádióznak végig...
Nincs ezzel semmi gond,ez még a jobbik eset mert elkülönített frekvencia van nekik, sokkal rosszabb mikor szolnokon pmr frekvencián megy a motoros oktatás.
-
Kicsirics77
Topikgazda
Igen,az volt amit megtaláltál Arad-Pécs viszonylatban, tegnap szandán kikepzési volt majdnem egèsznap, illetve volt eje is kint a réten, pár darab 225M pörgetett mikor bent voltam a toronynál, meg a Zlinek motorpróbáztak éppen.
-
RoyalAirForc
senior tag
Azért az elég megdöbbentő számomra, hogy 2026-ban egy ilyen komoly versenyt így rádióznak végig...
-
Tomasz72
aktív tag
Ahh! Meg van!

Pörgött mellette egy kopter is...
Engem ez zavart meg:

-
Tomasz72
aktív tag
A gépet megtaláltam a flightradaron 28000ft azaz 8500 m magasságon repült és körözött az útvonal felett.
Látszik milyen gép volt?
Nejemet vártam a melóhelyén, egyfolytában hallottam valamit kőrözni.
Egyszer egy kis gépet láttam, de mintha szandán is lett volna forgalom, simán jöhetett onnan... -
Kicsirics77
Topikgazda
elméletileg 4ezren repült az átjátszó, a [kalkulátor] szerint 250-300 km az elméleti rádió horizont. ...tényleg "dübörgött"...
A gépet megtaláltam a flightradaron 28000ft azaz 8500 m magasságon repült és körözött az útvonal felett.
-
doberman
senior tag
-
Tomasz72
aktív tag
-
Kicsirics77
Topikgazda
-
doberman
senior tag
Ma Szarvas-Paks lesz, add már meg a frekit amit hallgattál,hogy oda tudjak tekerni majd, kiváncsiságból érdekelne azért.
majd azért számolj be pár mondatban hallottál-e valami az AM forgalmon kívül... (Tomasz72 kartárs által említett frekik)
-
Kicsirics77
Topikgazda
Ma Szarvas-Paks lesz, add már meg a frekit amit hallgattál,hogy oda tudjak tekerni majd, kiváncsiságból érdekelne azért.
-
doberman
senior tag
köszi, lemaradtam.. már megvolt a futam.. a helikopter és a repülő (átjátszó) forgalmát hallgattam - csak a "többiről" lemaradtam.. - sok helyen kerestem, de a gumifül nem jutott az eszembe.... ij ...
azért köszönöm!
-
Tomasz72
aktív tag
Gumifül frászbúk csoportban volt egy poszt.
427.23125, 427.46875, 427.86875, 427.86875Ezeket a frekiket kopiztam ki...
-
doberman
senior tag
Tour de Hongrie frekvenciárol van valakinek infója? oké a helikopter am-ben légi sáv, de a földi csapat és a kopter között biztos más frekin lesz kommunikáció...
(holnap kicsiny városunkban bringáznak...) -
cog777
őstag
Közben kiadták a Tecsun pl 520. Itt elemzik a különbséget a 330 és ez között.
Súlyra ugyanaz, FW verzió ugyanaz, pár gombot megvariáltak, kapott kitámasztót.
Én azért többet vártam, pl a soft mute-ot megoldhatták volna
-
urgoz
aktív tag
Készen esetleg gmrs antennát tudsz venni. Azok 462-467 MHz között működnek, ami kicsit közelebb van a 458-hoz. Viszont azt már nem fogod tudni vágással hangolni...
Aliexpressen van többféle, de ezek mind lutrik. -
Manka76
senior tag
-
w.miki
veterán
Ha jól értem, akkor MÁV-os frekiken használnád. Ezek az antennák a VHF és UHF amatőr sávra vannak hangolva, ami 145 és 435 MHz környékén vannak. A MÁV frekik viszont 150-160 és 458 környékén vannak többnyire. Az antenna ezen a frekvencián már nagyon rosszul rezonál, és valószínűleg az SWR is magas, ami károsíthatja a rádiódat.
Én a helyedben vennék egy 771-es antennát, mondjuk egy Retevis RHD-771-et, és NanoVNA segítségével vágással behangolnám 458-ra. Tökéletes nem lesz, de jelentős javulást hozhat.Köszi szépen a segítséget. Sajnos amit leírtál én nem tudom megcsinálni, és nincs olyan ismerősöm sem, aki tudná

Esetleg kapható készen valahol direkt ilyen antenna? -
Manka76
senior tag
Ha jól értem, akkor MÁV-os frekiken használnád. Ezek az antennák a VHF és UHF amatőr sávra vannak hangolva, ami 145 és 435 MHz környékén vannak. A MÁV frekik viszont 150-160 és 458 környékén vannak többnyire. Az antenna ezen a frekvencián már nagyon rosszul rezonál, és valószínűleg az SWR is magas, ami károsíthatja a rádiódat.
Én a helyedben vennék egy 771-es antennát, mondjuk egy Retevis RHD-771-et, és NanoVNA segítségével vágással behangolnám 458-ra. Tökéletes nem lesz, de jelentős javulást hozhat.Persze a tökéletes ajánlathoz szükség lenne a megfelelő frekvencia megnevezéséhez
-
urgoz
aktív tag
500-1500 m jó lenne.
Hordozhatósága miatt, most egy kisebb SF20-as antennát használok a Quansheng UV-K5-el, ezzel 200-300m-re hallanak is, de 500m-en túl, már nem hall a torony a mozdonyból.
Én hallom őket, de ők engem nem.#7580Intruder2k5_
K5 az hány W valójában?
RT 920-an nem találtam Dual Watch, Main TX menüpontot, ami a K5-ben van, és sokszor hasznos.
RT-920-ashoz holt találtatok FW-t? Az ajánlott 0.15 honnan tölthető le?Ha jól értem, akkor MÁV-os frekiken használnád. Ezek az antennák a VHF és UHF amatőr sávra vannak hangolva, ami 145 és 435 MHz környékén vannak. A MÁV frekik viszont 150-160 és 458 környékén vannak többnyire. Az antenna ezen a frekvencián már nagyon rosszul rezonál, és valószínűleg az SWR is magas, ami károsíthatja a rádiódat.
Én a helyedben vennék egy 771-es antennát, mondjuk egy Retevis RHD-771-et, és NanoVNA segítségével vágással behangolnám 458-ra. Tökéletes nem lesz, de jelentős javulást hozhat. -
Intruder2k5
MODERÁTOR
500-1500 m jó lenne.
Hordozhatósága miatt, most egy kisebb SF20-as antennát használok a Quansheng UV-K5-el, ezzel 200-300m-re hallanak is, de 500m-en túl, már nem hall a torony a mozdonyból.
Én hallom őket, de ők engem nem.#7580Intruder2k5_
K5 az hány W valójában?
RT 920-an nem találtam Dual Watch, Main TX menüpontot, ami a K5-ben van, és sokszor hasznos.
RT-920-ashoz holt találtatok FW-t? Az ajánlott 0.15 honnan tölthető le?Az UV-K5(8) és az UV-K6 kimenője frekvencia függvényében 4.5-5 Watt között mozog, de a többit én passzolom. Radtel RT-920-ban azt tudom, hogy a TX választható menüből, hogy A vagy B legyen, de a dual watch funkció nekem konkrétan nem rémlik, viszont fentebb Manka76 írta, hogy van, szóval akkor az is van. Antenna témához hozzátenném még a Retevis RHD-771-et, nekem az elég jó értékeket produkált. Persze tudjuk, hogy ezek is olyanok mint a többi kínai cucc, nincs két egyforma belőle.
-
Manka76
senior tag
500-1500 m jó lenne.
Hordozhatósága miatt, most egy kisebb SF20-as antennát használok a Quansheng UV-K5-el, ezzel 200-300m-re hallanak is, de 500m-en túl, már nem hall a torony a mozdonyból.
Én hallom őket, de ők engem nem.#7580Intruder2k5_
K5 az hány W valójában?
RT 920-an nem találtam Dual Watch, Main TX menüpontot, ami a K5-ben van, és sokszor hasznos.
RT-920-ashoz holt találtatok FW-t? Az ajánlott 0.15 honnan tölthető le?Nekem van egy ilyen és egészen jó de ez csak UHF
Tudtomal 5w
Van rajta DualWatch a TX-t meg kiválasztod melyiken akarsz adni. -
(jan)
őstag
Abbree 771. Legjobb mobil antenna. Ha van ismeros nanovna val lehet rajta vagassal hangolni de gyarilag is nagyon jo.
-
Pulsar
veterán
500-1500 m jó lenne.
Hordozhatósága miatt, most egy kisebb SF20-as antennát használok a Quansheng UV-K5-el, ezzel 200-300m-re hallanak is, de 500m-en túl, már nem hall a torony a mozdonyból.
Én hallom őket, de ők engem nem.#7580Intruder2k5_
K5 az hány W valójában?
RT 920-an nem találtam Dual Watch, Main TX menüpontot, ami a K5-ben van, és sokszor hasznos.
RT-920-ashoz holt találtatok FW-t? Az ajánlott 0.15 honnan tölthető le?a saját oldaláról le lehet szedni a progit, és a fw-t is
[link] -
w.miki
veterán
500-1500 m jó lenne.
Hordozhatósága miatt, most egy kisebb SF20-as antennát használok a Quansheng UV-K5-el, ezzel 200-300m-re hallanak is, de 500m-en túl, már nem hall a torony a mozdonyból.
Én hallom őket, de ők engem nem.#7580Intruder2k5_
K5 az hány W valójában?
RT 920-an nem találtam Dual Watch, Main TX menüpontot, ami a K5-ben van, és sokszor hasznos.
RT-920-ashoz holt találtatok FW-t? Az ajánlott 0.15 honnan tölthető le? -
Manka76
senior tag
Tulajdonképpen egy Yagi is belefér egy táskába csak megfelelő méretü legyen😁. A viszonylag messze mit takar? Én az UV-K1 gyári antennájával 5W-on Salgótarjánból tudtam használni a dunaújvárosi papagájt ami 147 km légvonalban.
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Azt hiszem egy nem létező dolgot keresel. Ami nagyobb nyereségű, és még belefér a hordozható kategóriába, az egy jó minőségű és jól hangolt 771-es antenna lehet, de csodát ettől sem szabad várni, ráadásul már ez is jóval nagyobb mint a gyári 701-es antenna. Ha kevés a kraft, vegyél egy erősebb rádiót! A korábban emlegetett Radtel RT-920 névlegesen 10W, gyakorlatilag kb. 8W teljesítményű, és a rádión túl az antennája is nagyobb, talpponttól a csúcsig 21.5cm. Ezzel a két növekménnyel együtt, már nagyobb eséllyel lenne érezhető változás.
-
w.miki
veterán
UHF/VHF antennát tudnátok ajánlani? UV-K5 rádióhoz.
Amivel viszonylag messze elmegy az adás, de azért nem nagy méretű, hordozható marad a rádió, táskába is belefér. Gyárihoz hasonló méretűt, csak nagyobb hatótávval. -
kiki100
lelkes újonc
-
Manka76
senior tag
-
Kicsirics77
Topikgazda
Zajzárat kinyitja valami ami nem hasznos adás.
Erre tippelnék így elsőre, monitor,kapcsolóüzemű táp,les szalad. -
kiki100
lelkes újonc
Egy gyors kérdést szeretnék feltenni. Radtel rt-920. Vannak csatornák, ahol a zöld vétel led világít, scan megáll, jelerősség nem mutat semmit, de nincs adás. Ennek mi az oka?
-
zolee1988
tag
Ezt majd figyelem, eddig csak a szombatonkénti UTC 16:00-kor kezdődő TG91-es World Wide Check-in-en szoktam részt venni, csak 2-4 magyar szokott lenni
-
Manka76
senior tag
Először elég volt megszokni a saját CPS-t, használtam már korábban másik Radtel klón rádiónál és a 950-nél is, így ismerős volt, de a DMR rész teljesen új volt.
A felprogramozásához előbb szükséges megérteni a DMR működését, ez ment is, a Tier I olyan mint az analóg frekvencia osztással működik, a Tier 2 ami érdekesebb és használatos, az már időosztásos, két részre osztott, egy frekvencián van slot 1 és slot 2, ezt a programozáskor is meg kell adni + van "dual-slot" funkció is benne, ezt lentebb kifejtem.
Utána jön a color code, ami ctcs kódnak felel meg 0-15 között, hasonlóan itt is csak akkor "nyit a "zajzár" ha egyeznek a beállítások mindkét oldalt a beszélők között.
Ami kicsit bonyolultabb a korábban említett Talkgroupok, itt is lehet szelektálni hogy kivel akar beszélni az ember vagy én kit szeretnék hallani. Itt alapból van a rádióban egy "All Call" nevű rész, amivel szerintem alapból nyit minden bejövő hívásra az analóghoz hasonlóan, de hozzá kellhet adni még 2-3 Talkgroupot, pl 216-os ID-val országos csoport vagy Local 9, stb. (ezeknek az összekötött átjátszók miatt van jelentősége)
Hallgatózásra teljesen jó a Promiscuous mód(hasznos hogy pár firmware verzióval előbb bekerült a rádióba a funkció), ezzel figyelmen kívül hagyja a rádió a Talkgroupokat és a Color Code-ot, így akkor is hallunk, amikor nincs talkgroup vagy color code beállítva, érdemes bekapcsolva tartani.
Elvileg kell a rádió működéséhez DMR ID is, ezt a radioid.net-en kell igényelni érvényes hívójellel rendelkezőknek, de mint mondtam alapból a rádió 1-es ID-vel érkezik a gyári programozásban, így vételben működnie kell azzal is, adáshoz már viszont engedély és egyedi DMR ID szükséges.
A tanulási folyamat úgy nézett ki, hogy a rádió megérkezése után csak a CPS-el ismerkedtem, közben igényeltem DMR ID-t(meglepően gyorsan, pár óra alatt jóváhagyták a kérelmet), majd CSV varázslással sikerült a másik rádió CHIRP/CPS-el exportált analóg frekvencia listát átvinni a DMR rádióba és pár nappal később kezdtem neki a DMR részt beállítani, sajnos sok minden a CPS-ben kevésbé egyértelmű, pl oké felprogramozza az ember hallgatásra, az működik is, de mi van ha PMR-re is szeretném használni?
Itt akadtam el kicsit, ugyanis nem világos mennyire programoztam fel jól PMR-re. Ott elvileg Tier 1 van, ugyanakkor ezt a rádióban nem lehet megadni külön, hanem csak hogy Timeslot 1 vagy 2-t használjon, ebből gondolom, hogy rossz lehet a programozás vagy a rádió csak Tier2-t tud, nem tudom adással lehetne kideríteni, csak helyben nincs semmi forgalom digitális PMR-en. ColorCode 1 és TG99 beállítva leírás alapján, de hallgatózáshoz a Promiscuous módot is bekapcsoltam, hogy biztosan halljam ha van valami forgalom, ahogy itt is írtátok, DMR-en helyben nagyon kevés a forgalom, az átjátszón azért hallottam, csak ezért nem éri meg beszerezni, mert az analóghoz hasonló építkezés, PMR forgalom, PMR papagájok nem vannak.A DMR részéhez hozzátartozik a hotspot(saját átjátszó), átjátszók összeköttetése országos szinten, ezek maximum az országos átjátszó hálózatig érdekelnek, mivel helyben nem hallottam még digitális forgalmazást nagyon, de az átjáétszón volt pl ma is érdekes beszélgetés hotspot, QTH, antennákkal kapcsolatban. Volt összeköttetés Darány, Székesfehérvár, Simontornya, Hajdúböszörmény között, ezekből a csak az egyiket hallottam volna csak pl analógon, így itt látom előnyét az átjátszók összekötésének, mert olyat is hallok távolság alapján, akit amúgy nem.
A hotspot téma más kérdés, az egyelőre soknak tűnik, hogy 2 méterre rádiózzon az ember, de ennek is meg lehet a kényelme, nekem ez már inkább Voip, ahogy itt is írták páran a topikban. Egyelőre a DMR résszel ismerkedem még, a PMR rész beállítása még nem tiszta teljesen, de az jó dolog, hogy az átjátszót sikerült elsőre jól beállítani és hallgatni.
Összegezve a rádió ennyiért megéri szerintem akár csak analóg+repsávra is, ha valaki megelégszik az egyszerűbb kijelzővel, mondjuk egy 920/950-hez képest. Tanulni jó, hallgatni inkább amatőr átjátszókat lehet + elvileg a helyi tömegközlekedés is DMR-t használ csak a frekvenciát kellene megtudni hallgatni, timeslot-ok már megvannak.
Így aki analógon PMR, egyéb dolgokat hallgat annak mondjuk egy 920 mellé nem igazán érdemes beszerezni egy ilyen rádiót is. A programozás és tanulás ellenére olcsó belépő DMR rádiónak szerintem jó rádió.
TypeC-vel lehet tölteni, szabvány kenwood csatija van, így meglévő kábel jó hozzá programozni, oldalán 2 db + mind a 10 számozott gomb programozható egyedileg, ami kell is a sok DMR opció miatt. A kiírással ellentétben tud 18-520 Mhz között venni/adni, így CB sávot is tud, ha ez valakinek szempont, adásra viszont nem használnám, mert szinte biztosan kevés a teljesítménye és nem kíván felharmonikusokat/zavart csinál, de nem is azért szereztem be, hanem az ára és a DMR miatt.
Part 2Nekem is volt 4D nagyon szerettem pont azok miatt amit kiemeltél, csak már viszketett a tenyerem egy másik miatt azért adtam el. A Baofeng DM-32 volt utánna de a Radtel szolgáltatásaihoz képest nekem gyászos volt így lett helyette egy RT-6D PRO ami a 880G DMR verziója.
-
Hauptmann
veterán
Nekem is egy hete jött meg a Radtel RT-4D, de csak ma volt időm programozni. A másik rádióm egy Retevis RT3S OpenGD77-tel. Ahhoz képest sokkal fapadosabb a CPS. A kis monokróm kijelző kifejezetten tetszik. Egyelőre csak a hotspot-om és a helyi DMR átjátszót programoztam fel, illetve az analóg átjátszókat, illetve PMR csatornákat és papagájokat még pár airband frekit.
Az OpenGD77 esetén elegendő volt a DMR átjátszókat egyszer felvinni, menet közben tudom váltogatni a TG-ket. Itt annyiszor kell felvenni az adott frekvenciát ahány TG-t akarok használni. Ezeket egy zónába tettem, így kényelmesebb az adott átjátszón váltogatni a TG-ket.Igen, ez az OpenGD előnye.
-
zolee1988
tag
Nekem is egy hete jött meg a Radtel RT-4D, de csak ma volt időm programozni. A másik rádióm egy Retevis RT3S OpenGD77-tel. Ahhoz képest sokkal fapadosabb a CPS. A kis monokróm kijelző kifejezetten tetszik. Egyelőre csak a hotspot-om és a helyi DMR átjátszót programoztam fel, illetve az analóg átjátszókat, illetve PMR csatornákat és papagájokat még pár airband frekit.
Az OpenGD77 esetén elegendő volt a DMR átjátszókat egyszer felvinni, menet közben tudom váltogatni a TG-ket. Itt annyiszor kell felvenni az adott frekvenciát ahány TG-t akarok használni. Ezeket egy zónába tettem, így kényelmesebb az adott átjátszón váltogatni a TG-ket. -
Beniii06
addikt
Elfelejtettem írni, hogy DMR-en, a TG216-on új kört akarnak szervezni, szerdánként 18:00-kor, azaz 15.-én leghamarabb. Akinek van DMR és hallgatni akarja lesz rá lehetőség.
-
Beniii06
addikt
Aláírásból látom, eladó a 920-ad, mi lesz helyette?
A látszat néha csal, nem lesz helyette semmi, a 920-am marad ahol van.
Szerk: Már értem.
-
Beniii06
addikt
A CPS-ben sajnos nem találtam ilyen funkciót, az address book-ot megnyitva csak olyan lehetőség volt, hogy kézzel beírni a CSV formátumba az ablakba, 2 gomb volt összesen:
-"Import CSV" be lehetett importálni kész CSV-t
-"Writing", vagyis rádóba írás.
A gyári listát nem tudtam kiolvasni és elmenteni sajnos, nem tudta a CPS. A radioid oldaláról töltöttem le egy frisset, ami tartalmazza az összes DMR ID-t, hívójelet, országot, várost, régiót esetleg, aki megadta regisztrációkor.
A teljes lista valami ~16 MB körül van, ezt én betöltöttem simán a programba, szerencsére kompatibilis volt a CSV tartalma a rádióval, sorrend, oszlopok nevei egyeztek a radioid oldalán lévő "Generator" menüpontban(belépbe látható a menüpont) rá lehet keresni rádió típusokra és onnan lehet lesni, elvileg generálna is az oldal neked kész CSV-t, csak előfizetés kell hozzá, nekem az nincs, hanem tovább kerestem az oldalon és találtam teljes listát, amit magamnak alakítottam át a minta formátumnak megfelelően:
Radtel-RT 4D formátum, ami működik nekem:
RADIO_ID,CALLSIGN,FIRST_NAME,LAST_NAME,CITY,STATE,COUNTRY
Megnéztem a link nyilvános, így gondolom szabadon megosztható: [link]
Naponta egyszer frissítik, így az újonnan regisztráltak is bekerülnek a listába, folyamatosan bővül elvileg.
Itt található a radioid-n regisztáltak adatai a users.csv-ben. A poén, hogy pont olyan formátum van amilyenben nekem kellett így az átalakítással nem kellett nagyon foglalkozni, de ha szerkeszteni kell az Excelt el kell felejteni, LibreOffice a jó program CSV-hez, ott rendesen oszlopokba megjeleníti és az elmentett formátumot is kezeli a CPS probléma nélkül.
Ezt a users.csv-t kíváncsiságból betöltöttem a programba, nem fagyott ki és elindítottam az írást a rádióra. Azt gondoltam hogy táglásítom a rádiót, tele írja a memóriát vagy ilyesmi és kipurcan, de nem, becsületesen végigírta a ~15 MB körül 10-15 percig, majd kiírt egy hibát, hogy megtelt a memória.
Azt gondoltam ment a kukába az egész, de nem, szinte az egészet ráírta csak az utolsó 3-4 ország maradt ki Paraguay, Chile ilyesmi, valószínűleg oda nem fogok beszélni mostanában( vagy ha igen, akkor majd csinálok helyet neki a memóriában), így annyira nem bántam, de a lényeg hogy felment a lista, az összes magyar ID benne van és a többi is. De persze elég lett volna a CSV-ből kiszedni az összes magyart, a többit törölni a file-ból és csak a magyarokat betölteni, de túl kíváncsi voltam, hogy kezeli az összes sort, azt is kockáztatva hogy kipurcan a rádió, szerencsére bírta/bírja azóta is.
Az egyedüli probléma, hogy a letöltött CSV az tartalmaz magyar ékezeteket is pl város neve(UTF), a rádió ezt nem kezeli le, így pl a hajdúböszörmény ékezeteit furán jelenítette meg vagy kihagyta azokat a betűket, egyelőre örülök, hogy működik, majd később kiveszem az ékezetes betűket a CSV-ből ha zavarna nagyon. -
Intruder2k5
MODERÁTOR
Ahogy írtad is korábban, a te felhasználási szokásaidhoz, hallgatózás tényleg nem éri meg a külön rádió cipelése vagy meglévő bevált lecserélése, pl nagyobb, színes 920-as kijelzőhöz képest eléggé uv-5-r-nek érződött pár napig a használata amíg meg nem szoktam.
Aláírásból látom, eladó a 920-ad, mi lesz helyette?
Szerintem feltöltik a komplett DMR ID listát rá előre, mert az 1 éves Youtube videóban is meglepődve mondta/mutatta a dobozból kicsomagolt rádión az ember, hogy a helyi átjátszót felprogramozva mutatta egyből az angol amatőrök adatait.
Szerk: Én sem tervezek nagyon DMR-ezni, szerencsére van helyben élet PMR-en + rep sáv hallgatás, adásra majd ha lesz időm és kedvem, akkor jobban ki fogom használni a DMR részt, egyelőre a tanulás és a DMR amatőrök hallgatása, esetleg plusz még ha sikerül a helyi tömegközlekedést hallgatni az motivált.
Aláírásból látom, eladó a 920-ad, mi lesz helyette?
A látszat néha csal, nem lesz helyette semmi, a 920-am marad ahol van.
-
Beniii06
addikt
Én egyelőre nem erőltetem a digitális rádiózást, de valakinek biztos segítség lesz majd ez a poszt, szóval a nevükben köszönjük!
A kiírt adatokról azt gondolom, hogy inkább a másik fél rádiója küldi az adással együtt, és nem pedig Kínában programozták fel előre az itthoni amatőrök listáját.
Ahogy írtad is korábban, a te felhasználási szokásaidhoz, hallgatózás tényleg nem éri meg a külön rádió cipelése vagy meglévő bevált lecserélése, pl nagyobb, színes 920-as kijelzőhöz képest eléggé uv-5-r-nek érződött pár napig a használata amíg meg nem szoktam.
Aláírásból látom, eladó a 920-ad, mi lesz helyette?
Szerintem feltöltik a komplett DMR ID listát rá előre, mert az 1 éves Youtube videóban is meglepődve mondta/mutatta a dobozból kicsomagolt rádión az ember, hogy a helyi átjátszót felprogramozva mutatta egyből az angol amatőrök adatait.
Szerk: Én sem tervezek nagyon DMR-ezni, szerencsére van helyben élet PMR-en + rep sáv hallgatás, adásra majd ha lesz időm és kedvem, akkor jobban ki fogom használni a DMR részt, egyelőre a tanulás és a DMR amatőrök hallgatása, esetleg plusz még ha sikerül a helyi tömegközlekedést hallgatni az motivált.
-
Beniii06
addikt
Mostanában jutott időm foglalkozni ilyesmivel és mivel úgy láttam Alin nem vesztegetik sokért ezt a rádiót, kb 920 árában megy extra antennával(NA-771 radtel klón) beszereztem egyet kíváncsiságból, írok róla egy rövid
beszámolót. (Linket nem tudom szabad-e írni, ezért csak annyit írok Alin van "official radtel store", első keresésre könnyen megtalálható).Helyben PMR-en is sokat beszéltek róla, gondoltam első DMR rádiónak jó lesz, tanulási célból és hogy tudjak hallgatni DMR forgalmat is ennyit megér. Az áron és az ajánlásokon kívül azt is jó dolognak tartottam, hogy 1-2 éve már piacon van ez a modell, rengeteg online leírás, videó található meg róla + itt is olvasni lehetett hasznos információkat.
Előnynek mondanám, hogy kicsi rádió, kb ilyen baofeng uv-5r méret, így könnyen hordozható mondjuk egy 950-hez képest, viszont a méretéhez képest tudásra(két sáv analóg + DMR + repsáv) és akkumulátor kapacitásra(3500 mAh) nagyon jó.
A repsáv vétel érthető, jó és szinte egyforma a 950-hez képest(ami kb kétszer drágább rádió, PRO), ilyen téren nem tapasztaltam eltérést. Tud spektrumot nézni, hasonlóan a quansheng egzumer fw-hez, csak ez itt alapból benne van, nem kell fw-t cserélgetni. Ennyi pénzért korrekt rádió akár annak is, aki uv5r/uvk8 szerű egyszerűbb kezelést szeretne vagy számít a hordozhatóság.
Hátránynak a szokásos DMR dolgokat mondanám, bonyolultabb a működése, nincs rá custom fw, analóghoz képest pár óra utána olvasást/tanulást/programozást igényel a helyes beállítása, főleg hogy a meglévő analóg rádiós csatorna listát nem lehet egyben áthozni.CHIRP nem használható csak a gyári program, de ott szerencsére lehet csv-be import/exportálni dolgokat és úgy szerkeszteni sokkal könnyebb a csatorna listát, mint a saját CPS-ében.
Kicsi és nem színes a kijelző, de biztosan ez is hozzájárul a jobb akkuidőhöz vételben, kevesebbet fogyaszt. A kijelző megvilágítása nagyon erős, természetesen állítható a fényerő és a kontraszt is, arra értem hogy kültéren is jól látható marad.
Hátrány még, hogy sajnos elég gyakran változtatják a CPS és maga a rádió firmware-t is, igaz inkább előnyére, pl nemrég került be a "Promiscuous" mode, viszont sok olyan dolog van például, hogy a rádión belül az almenü átkerül máshova, átneveződik adott funkció vagy CPS felülete is változik és már más a neve adott dolgoknak. Videókban lehet látni amik 1 évesek, hogy teljesen más a felület a rádióban és a CPS-ben is, más a neve adott menüpontoknak vagy beállításoknak, ezért a videók kevésbé hasznosak, nem lehet egy az egyben lemásolni segítségnek az ott látottakat. Pl 1 évvel ezelőtti firmware-ben még úgy érkezett gyárilag a rádió, hogy nem volt "RX Talkgroup" beállítva, ezért nem nyitott a zajzár és kellett hozzá előtt CPS programozás, addig szerencsére már én úgy kaptam a legfrisebb firmware-el, amiben ez már gyárilag benne van és a "Promiscuous" mode is, így elméletileg csak a rádiót használva lehet csak hallgatásra felprogramozni.
Ami meglepő volt, hogy úgy érkezett a rádió, hogy az address book ki volt töltve és ahogy tapasztaltam külön memóriában van a rádióban a csatorna, rádió egyéb beállításaitól és érdekes volt látni analóghoz képest, hogy miután felporgramoztam a helyi DMR átjátszó vételére kiírta az éppen beszélő DMR ID-ját, hívójelét, operátor nevét röviden(keresztnév) és a települést. Úgy tűnik gyárilag úgy küldik ki, hogy valahonnan(radioid) leszednek egy nmhh oldalán lévő hívójelkönyv szerű csv-t és betöltik a rádióba, mert én biztosan nem programoztam rá és tudta a magyar beszélők adatait pontosan, egyeztek a megjelenített hívójelek a szóban elhangzó amatőrökével.
Part1Először elég volt megszokni a saját CPS-t, használtam már korábban másik Radtel klón rádiónál és a 950-nél is, így ismerős volt, de a DMR rész teljesen új volt.
A felprogramozásához előbb szükséges megérteni a DMR működését, ez ment is, a Tier I olyan mint az analóg frekvencia osztással működik, a Tier 2 ami érdekesebb és használatos, az már időosztásos, két részre osztott, egy frekvencián van slot 1 és slot 2, ezt a programozáskor is meg kell adni + van "dual-slot" funkció is benne, ezt lentebb kifejtem.
Utána jön a color code, ami ctcs kódnak felel meg 0-15 között, hasonlóan itt is csak akkor "nyit a "zajzár" ha egyeznek a beállítások mindkét oldalt a beszélők között.
Ami kicsit bonyolultabb a korábban említett Talkgroupok, itt is lehet szelektálni hogy kivel akar beszélni az ember vagy én kit szeretnék hallani. Itt alapból van a rádióban egy "All Call" nevű rész, amivel szerintem alapból nyit minden bejövő hívásra az analóghoz hasonlóan, de hozzá kellhet adni még 2-3 Talkgroupot, pl 216-os ID-val országos csoport vagy Local 9, stb. (ezeknek az összekötött átjátszók miatt van jelentősége)
Hallgatózásra teljesen jó a Promiscuous mód(hasznos hogy pár firmware verzióval előbb bekerült a rádióba a funkció), ezzel figyelmen kívül hagyja a rádió a Talkgroupokat és a Color Code-ot, így akkor is hallunk, amikor nincs talkgroup vagy color code beállítva, érdemes bekapcsolva tartani.
Elvileg kell a rádió működéséhez DMR ID is, ezt a radioid.net-en kell igényelni érvényes hívójellel rendelkezőknek, de mint mondtam alapból a rádió 1-es ID-vel érkezik a gyári programozásban, így vételben működnie kell azzal is, adáshoz már viszont engedély és egyedi DMR ID szükséges.
A tanulási folyamat úgy nézett ki, hogy a rádió megérkezése után csak a CPS-el ismerkedtem, közben igényeltem DMR ID-t(meglepően gyorsan, pár óra alatt jóváhagyták a kérelmet), majd CSV varázslással sikerült a másik rádió CHIRP/CPS-el exportált analóg frekvencia listát átvinni a DMR rádióba és pár nappal később kezdtem neki a DMR részt beállítani, sajnos sok minden a CPS-ben kevésbé egyértelmű, pl oké felprogramozza az ember hallgatásra, az működik is, de mi van ha PMR-re is szeretném használni?
Itt akadtam el kicsit, ugyanis nem világos mennyire programoztam fel jól PMR-re. Ott elvileg Tier 1 van, ugyanakkor ezt a rádióban nem lehet megadni külön, hanem csak hogy Timeslot 1 vagy 2-t használjon, ebből gondolom, hogy rossz lehet a programozás vagy a rádió csak Tier2-t tud, nem tudom adással lehetne kideríteni, csak helyben nincs semmi forgalom digitális PMR-en. ColorCode 1 és TG99 beállítva leírás alapján, de hallgatózáshoz a Promiscuous módot is bekapcsoltam, hogy biztosan halljam ha van valami forgalom, ahogy itt is írtátok, DMR-en helyben nagyon kevés a forgalom, az átjátszón azért hallottam, csak ezért nem éri meg beszerezni, mert az analóghoz hasonló építkezés, PMR forgalom, PMR papagájok nem vannak.A DMR részéhez hozzátartozik a hotspot(saját átjátszó), átjátszók összeköttetése országos szinten, ezek maximum az országos átjátszó hálózatig érdekelnek, mivel helyben nem hallottam még digitális forgalmazást nagyon, de az átjáétszón volt pl ma is érdekes beszélgetés hotspot, QTH, antennákkal kapcsolatban. Volt összeköttetés Darány, Székesfehérvár, Simontornya, Hajdúböszörmény között, ezekből a csak az egyiket hallottam volna csak pl analógon, így itt látom előnyét az átjátszók összekötésének, mert olyat is hallok távolság alapján, akit amúgy nem.
A hotspot téma más kérdés, az egyelőre soknak tűnik, hogy 2 méterre rádiózzon az ember, de ennek is meg lehet a kényelme, nekem ez már inkább Voip, ahogy itt is írták páran a topikban. Egyelőre a DMR résszel ismerkedem még, a PMR rész beállítása még nem tiszta teljesen, de az jó dolog, hogy az átjátszót sikerült elsőre jól beállítani és hallgatni.
Összegezve a rádió ennyiért megéri szerintem akár csak analóg+repsávra is, ha valaki megelégszik az egyszerűbb kijelzővel, mondjuk egy 920/950-hez képest. Tanulni jó, hallgatni inkább amatőr átjátszókat lehet + elvileg a helyi tömegközlekedés is DMR-t használ csak a frekvenciát kellene megtudni hallgatni, timeslot-ok már megvannak.
Így aki analógon PMR, egyéb dolgokat hallgat annak mondjuk egy 920 mellé nem igazán érdemes beszerezni egy ilyen rádiót is. A programozás és tanulás ellenére olcsó belépő DMR rádiónak szerintem jó rádió.
TypeC-vel lehet tölteni, szabvány kenwood csatija van, így meglévő kábel jó hozzá programozni, oldalán 2 db + mind a 10 számozott gomb programozható egyedileg, ami kell is a sok DMR opció miatt. A kiírással ellentétben tud 18-520 Mhz között venni/adni, így CB sávot is tud, ha ez valakinek szempont, adásra viszont nem használnám, mert szinte biztosan kevés a teljesítménye és nem kíván felharmonikusokat/zavart csinál, de nem is azért szereztem be, hanem az ára és a DMR miatt.
Part 2 -
Bukk900
őstag
Mostanában jutott időm foglalkozni ilyesmivel és mivel úgy láttam Alin nem vesztegetik sokért ezt a rádiót, kb 920 árában megy extra antennával(NA-771 radtel klón) beszereztem egyet kíváncsiságból, írok róla egy rövid
beszámolót. (Linket nem tudom szabad-e írni, ezért csak annyit írok Alin van "official radtel store", első keresésre könnyen megtalálható).Helyben PMR-en is sokat beszéltek róla, gondoltam első DMR rádiónak jó lesz, tanulási célból és hogy tudjak hallgatni DMR forgalmat is ennyit megér. Az áron és az ajánlásokon kívül azt is jó dolognak tartottam, hogy 1-2 éve már piacon van ez a modell, rengeteg online leírás, videó található meg róla + itt is olvasni lehetett hasznos információkat.
Előnynek mondanám, hogy kicsi rádió, kb ilyen baofeng uv-5r méret, így könnyen hordozható mondjuk egy 950-hez képest, viszont a méretéhez képest tudásra(két sáv analóg + DMR + repsáv) és akkumulátor kapacitásra(3500 mAh) nagyon jó.
A repsáv vétel érthető, jó és szinte egyforma a 950-hez képest(ami kb kétszer drágább rádió, PRO), ilyen téren nem tapasztaltam eltérést. Tud spektrumot nézni, hasonlóan a quansheng egzumer fw-hez, csak ez itt alapból benne van, nem kell fw-t cserélgetni. Ennyi pénzért korrekt rádió akár annak is, aki uv5r/uvk8 szerű egyszerűbb kezelést szeretne vagy számít a hordozhatóság.
Hátránynak a szokásos DMR dolgokat mondanám, bonyolultabb a működése, nincs rá custom fw, analóghoz képest pár óra utána olvasást/tanulást/programozást igényel a helyes beállítása, főleg hogy a meglévő analóg rádiós csatorna listát nem lehet egyben áthozni.CHIRP nem használható csak a gyári program, de ott szerencsére lehet csv-be import/exportálni dolgokat és úgy szerkeszteni sokkal könnyebb a csatorna listát, mint a saját CPS-ében.
Kicsi és nem színes a kijelző, de biztosan ez is hozzájárul a jobb akkuidőhöz vételben, kevesebbet fogyaszt. A kijelző megvilágítása nagyon erős, természetesen állítható a fényerő és a kontraszt is, arra értem hogy kültéren is jól látható marad.
Hátrány még, hogy sajnos elég gyakran változtatják a CPS és maga a rádió firmware-t is, igaz inkább előnyére, pl nemrég került be a "Promiscuous" mode, viszont sok olyan dolog van például, hogy a rádión belül az almenü átkerül máshova, átneveződik adott funkció vagy CPS felülete is változik és már más a neve adott dolgoknak. Videókban lehet látni amik 1 évesek, hogy teljesen más a felület a rádióban és a CPS-ben is, más a neve adott menüpontoknak vagy beállításoknak, ezért a videók kevésbé hasznosak, nem lehet egy az egyben lemásolni segítségnek az ott látottakat. Pl 1 évvel ezelőtti firmware-ben még úgy érkezett gyárilag a rádió, hogy nem volt "RX Talkgroup" beállítva, ezért nem nyitott a zajzár és kellett hozzá előtt CPS programozás, addig szerencsére már én úgy kaptam a legfrisebb firmware-el, amiben ez már gyárilag benne van és a "Promiscuous" mode is, így elméletileg csak a rádiót használva lehet csak hallgatásra felprogramozni.
Ami meglepő volt, hogy úgy érkezett a rádió, hogy az address book ki volt töltve és ahogy tapasztaltam külön memóriában van a rádióban a csatorna, rádió egyéb beállításaitól és érdekes volt látni analóghoz képest, hogy miután felporgramoztam a helyi DMR átjátszó vételére kiírta az éppen beszélő DMR ID-ját, hívójelét, operátor nevét röviden(keresztnév) és a települést. Úgy tűnik gyárilag úgy küldik ki, hogy valahonnan(radioid) leszednek egy nmhh oldalán lévő hívójelkönyv szerű csv-t és betöltik a rádióba, mert én biztosan nem programoztam rá és tudta a magyar beszélők adatait pontosan, egyeztek a megjelenített hívójelek a szóban elhangzó amatőrökével.
Part1A CPS-ben meg tudod nézni, listázni a több ezer feltöltött hívójelet?
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Mostanában jutott időm foglalkozni ilyesmivel és mivel úgy láttam Alin nem vesztegetik sokért ezt a rádiót, kb 920 árában megy extra antennával(NA-771 radtel klón) beszereztem egyet kíváncsiságból, írok róla egy rövid
beszámolót. (Linket nem tudom szabad-e írni, ezért csak annyit írok Alin van "official radtel store", első keresésre könnyen megtalálható).Helyben PMR-en is sokat beszéltek róla, gondoltam első DMR rádiónak jó lesz, tanulási célból és hogy tudjak hallgatni DMR forgalmat is ennyit megér. Az áron és az ajánlásokon kívül azt is jó dolognak tartottam, hogy 1-2 éve már piacon van ez a modell, rengeteg online leírás, videó található meg róla + itt is olvasni lehetett hasznos információkat.
Előnynek mondanám, hogy kicsi rádió, kb ilyen baofeng uv-5r méret, így könnyen hordozható mondjuk egy 950-hez képest, viszont a méretéhez képest tudásra(két sáv analóg + DMR + repsáv) és akkumulátor kapacitásra(3500 mAh) nagyon jó.
A repsáv vétel érthető, jó és szinte egyforma a 950-hez képest(ami kb kétszer drágább rádió, PRO), ilyen téren nem tapasztaltam eltérést. Tud spektrumot nézni, hasonlóan a quansheng egzumer fw-hez, csak ez itt alapból benne van, nem kell fw-t cserélgetni. Ennyi pénzért korrekt rádió akár annak is, aki uv5r/uvk8 szerű egyszerűbb kezelést szeretne vagy számít a hordozhatóság.
Hátránynak a szokásos DMR dolgokat mondanám, bonyolultabb a működése, nincs rá custom fw, analóghoz képest pár óra utána olvasást/tanulást/programozást igényel a helyes beállítása, főleg hogy a meglévő analóg rádiós csatorna listát nem lehet egyben áthozni.CHIRP nem használható csak a gyári program, de ott szerencsére lehet csv-be import/exportálni dolgokat és úgy szerkeszteni sokkal könnyebb a csatorna listát, mint a saját CPS-ében.
Kicsi és nem színes a kijelző, de biztosan ez is hozzájárul a jobb akkuidőhöz vételben, kevesebbet fogyaszt. A kijelző megvilágítása nagyon erős, természetesen állítható a fényerő és a kontraszt is, arra értem hogy kültéren is jól látható marad.
Hátrány még, hogy sajnos elég gyakran változtatják a CPS és maga a rádió firmware-t is, igaz inkább előnyére, pl nemrég került be a "Promiscuous" mode, viszont sok olyan dolog van például, hogy a rádión belül az almenü átkerül máshova, átneveződik adott funkció vagy CPS felülete is változik és már más a neve adott dolgoknak. Videókban lehet látni amik 1 évesek, hogy teljesen más a felület a rádióban és a CPS-ben is, más a neve adott menüpontoknak vagy beállításoknak, ezért a videók kevésbé hasznosak, nem lehet egy az egyben lemásolni segítségnek az ott látottakat. Pl 1 évvel ezelőtti firmware-ben még úgy érkezett gyárilag a rádió, hogy nem volt "RX Talkgroup" beállítva, ezért nem nyitott a zajzár és kellett hozzá előtt CPS programozás, addig szerencsére már én úgy kaptam a legfrisebb firmware-el, amiben ez már gyárilag benne van és a "Promiscuous" mode is, így elméletileg csak a rádiót használva lehet csak hallgatásra felprogramozni.
Ami meglepő volt, hogy úgy érkezett a rádió, hogy az address book ki volt töltve és ahogy tapasztaltam külön memóriában van a rádióban a csatorna, rádió egyéb beállításaitól és érdekes volt látni analóghoz képest, hogy miután felporgramoztam a helyi DMR átjátszó vételére kiírta az éppen beszélő DMR ID-ját, hívójelét, operátor nevét röviden(keresztnév) és a települést. Úgy tűnik gyárilag úgy küldik ki, hogy valahonnan(radioid) leszednek egy nmhh oldalán lévő hívójelkönyv szerű csv-t és betöltik a rádióba, mert én biztosan nem programoztam rá és tudta a magyar beszélők adatait pontosan, egyeztek a megjelenített hívójelek a szóban elhangzó amatőrökével.
Part1Én egyelőre nem erőltetem a digitális rádiózást, de valakinek biztos segítség lesz majd ez a poszt, szóval a nevükben köszönjük!
A kiírt adatokról azt gondolom, hogy inkább a másik fél rádiója küldi az adással együtt, és nem pedig Kínában programozták fel előre az itthoni amatőrök listáját.
-
Beniii06
addikt
Amúgy pont még az ünnepek között hosszasan szemeztem ezzel a Radtel RT-4D rádióval, mondván legalább tudnék vele DMR-en is fülelni. De aztán átgondoltam, és mivel ehhez a részhez teljesen sötét vagyok, le is tettem róla, pedig tetszik a rádió, meg jó árban is van, de tartottam tőle, hogy egyrészt kevés lehet az ilyen forgalmazás, másrészt ami van is, esetleg nem csak úgy van mint analóg esetében, hogy tudom a frekvenciát és már hallok is mindent, hanem ezek ilyen zárt "csoportokban" mennek, ahol csak az hallhat és szólhat közbe aki "be van engedve", akkor meg adtam a szarnak egy pofont. Harmadrészt meg ha ezen is csak az amatőrök és csak a szokásos milyen az idő, meg ki milyen gyógyszereket szed témákat nyomják, akkor tényleg felesleges, amatőr átjátszókat analógot sem hallgatok.
Mostanában jutott időm foglalkozni ilyesmivel és mivel úgy láttam Alin nem vesztegetik sokért ezt a rádiót, kb 920 árában megy extra antennával(NA-771 radtel klón) beszereztem egyet kíváncsiságból, írok róla egy rövid
beszámolót. (Linket nem tudom szabad-e írni, ezért csak annyit írok Alin van "official radtel store", első keresésre könnyen megtalálható).Helyben PMR-en is sokat beszéltek róla, gondoltam első DMR rádiónak jó lesz, tanulási célból és hogy tudjak hallgatni DMR forgalmat is ennyit megér. Az áron és az ajánlásokon kívül azt is jó dolognak tartottam, hogy 1-2 éve már piacon van ez a modell, rengeteg online leírás, videó található meg róla + itt is olvasni lehetett hasznos információkat.
Előnynek mondanám, hogy kicsi rádió, kb ilyen baofeng uv-5r méret, így könnyen hordozható mondjuk egy 950-hez képest, viszont a méretéhez képest tudásra(két sáv analóg + DMR + repsáv) és akkumulátor kapacitásra(3500 mAh) nagyon jó.
A repsáv vétel érthető, jó és szinte egyforma a 950-hez képest(ami kb kétszer drágább rádió, PRO), ilyen téren nem tapasztaltam eltérést. Tud spektrumot nézni, hasonlóan a quansheng egzumer fw-hez, csak ez itt alapból benne van, nem kell fw-t cserélgetni. Ennyi pénzért korrekt rádió akár annak is, aki uv5r/uvk8 szerű egyszerűbb kezelést szeretne vagy számít a hordozhatóság.
Hátránynak a szokásos DMR dolgokat mondanám, bonyolultabb a működése, nincs rá custom fw, analóghoz képest pár óra utána olvasást/tanulást/programozást igényel a helyes beállítása, főleg hogy a meglévő analóg rádiós csatorna listát nem lehet egyben áthozni.CHIRP nem használható csak a gyári program, de ott szerencsére lehet csv-be import/exportálni dolgokat és úgy szerkeszteni sokkal könnyebb a csatorna listát, mint a saját CPS-ében.
Kicsi és nem színes a kijelző, de biztosan ez is hozzájárul a jobb akkuidőhöz vételben, kevesebbet fogyaszt. A kijelző megvilágítása nagyon erős, természetesen állítható a fényerő és a kontraszt is, arra értem hogy kültéren is jól látható marad.
Hátrány még, hogy sajnos elég gyakran változtatják a CPS és maga a rádió firmware-t is, igaz inkább előnyére, pl nemrég került be a "Promiscuous" mode, viszont sok olyan dolog van például, hogy a rádión belül az almenü átkerül máshova, átneveződik adott funkció vagy CPS felülete is változik és már más a neve adott dolgoknak. Videókban lehet látni amik 1 évesek, hogy teljesen más a felület a rádióban és a CPS-ben is, más a neve adott menüpontoknak vagy beállításoknak, ezért a videók kevésbé hasznosak, nem lehet egy az egyben lemásolni segítségnek az ott látottakat. Pl 1 évvel ezelőtti firmware-ben még úgy érkezett gyárilag a rádió, hogy nem volt "RX Talkgroup" beállítva, ezért nem nyitott a zajzár és kellett hozzá előtt CPS programozás, addig szerencsére már én úgy kaptam a legfrisebb firmware-el, amiben ez már gyárilag benne van és a "Promiscuous" mode is, így elméletileg csak a rádiót használva lehet csak hallgatásra felprogramozni.
Ami meglepő volt, hogy úgy érkezett a rádió, hogy az address book ki volt töltve és ahogy tapasztaltam külön memóriában van a rádióban a csatorna, rádió egyéb beállításaitól és érdekes volt látni analóghoz képest, hogy miután felporgramoztam a helyi DMR átjátszó vételére kiírta az éppen beszélő DMR ID-ját, hívójelét, operátor nevét röviden(keresztnév) és a települést. Úgy tűnik gyárilag úgy küldik ki, hogy valahonnan(radioid) leszednek egy nmhh oldalán lévő hívójelkönyv szerű csv-t és betöltik a rádióba, mert én biztosan nem programoztam rá és tudta a magyar beszélők adatait pontosan, egyeztek a megjelenített hívójelek a szóban elhangzó amatőrökével.
Part1 -
Intruder2k5
MODERÁTOR
Lenne pár kérdésem Radtel 920-al beállításokkal kapcsolatban.
1.Exit gombot hosszan nyomva bejön egy felület SCANQT meg STOP van rajta. Erről tudtok valamit mondani, hogy mi ez?
2.CPS progiban hiába állítom PF2, PF3 gomb funkciókat zagyva, rádió menüjéből jó, CHIRP jól olvassa ki. Használjátok CPS-t vagy felejtsem el teljesen, maradjak CHIRP-nél?
3.CHIRP-ben találtam egy beállítást
RADIO OPERATING MODE: (Default – GPRS – PMR – (144-146, 430-440) – Super – Factory – unknow mode 2). Erről tudtok mondani valamit?
4.CHIRP-ben a Bank programtáblát használjátok?1. Szerintem ott lehet CTCSS / DCS kódot keresni.
A többit passzolom, nem használom.
-
kiki100
lelkes újonc
Lenne pár kérdésem Radtel 920-al beállításokkal kapcsolatban.
1.Exit gombot hosszan nyomva bejön egy felület SCANQT meg STOP van rajta. Erről tudtok valamit mondani, hogy mi ez?
2.CPS progiban hiába állítom PF2, PF3 gomb funkciókat zagyva, rádió menüjéből jó, CHIRP jól olvassa ki. Használjátok CPS-t vagy felejtsem el teljesen, maradjak CHIRP-nél?
3.CHIRP-ben találtam egy beállítást
RADIO OPERATING MODE: (Default – GPRS – PMR – (144-146, 430-440) – Super – Factory – unknow mode 2). Erről tudtok mondani valamit?
4.CHIRP-ben a Bank programtáblát használjátok? -
Intruder2k5
MODERÁTOR
-
Tomasz72
aktív tag
Pedig hasonló mint a Quansheng UV-K5(8) esetében, ott is valahogy így működött.
Az első csájniz rádióm a 920, de ennél ez a Pc-rádió kapcsolódás még így is egyszerűbb, mint az FT70-nél.
@kiki100 kezdő vagyok én is, és maradok is...
-
kiki100
lelkes újonc
Szívesen vennék egy összefoglalót róla. Kezdőként, kérdésem az rengeteg van és nem szívesen írnám le az összeset.
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Pedig hasonló mint a Quansheng UV-K5(8) esetében, ott is valahogy így működött.
-
Tomasz72
aktív tag
Lassan kell egy 920 összefoglaló, mert ezt az update mód nekem se jutott volna eszembe...
Tiszta szerencse, hogy tavaszi szünet van, mert nincs időm bekapcsolni a rádiót!
Legalább nem jut eszembe, hogy nem az igazi fw van fent, meg, hogy még kábelem sincs...
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Nagyon köszönöm a segítséget, már fel is ment rá 0.15. Azt olvastam, hogy ebben maradtatok, hogy ez a legjobb, jól olvastam? Néztem, hogy van már 0.18-is. Ilyen mikor csak neki ugrik az ember és nem tudja mit csinál. Megjegyzés: Én először csak az alsó kettő nyomtam és arra is belépet, de kipróbáltam, hogy mind hármat nyomva is belép.
Szívesen! Igen ezt én szoktam itt írni, és még jelenleg is tartom.
-
kiki100
lelkes újonc
Akkor igen! Kapcsold ki a rádiót, az oldalán három ujjal nyomd le mindhárom gombot, és így kapcsold be! Ekkor megjelenik az update kiírás, elengedheted a gombokat, és ilyenkor tudsz fw-t cserélni rajta.
Nagyon köszönöm a segítséget, már fel is ment rá 0.15. Azt olvastam, hogy ebben maradtatok, hogy ez a legjobb, jól olvastam? Néztem, hogy van már 0.18-is. Ilyen mikor csak neki ugrik az ember és nem tudja mit csinál. Megjegyzés: Én először csak az alsó kettő nyomtam és arra is belépet, de kipróbáltam, hogy mind hármat nyomva is belép.
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Akkor igen! Kapcsold ki a rádiót, az oldalán három ujjal nyomd le mindhárom gombot, és így kapcsold be! Ekkor megjelenik az update kiírás, elengedheted a gombokat, és ilyenkor tudsz fw-t cserélni rajta.
-
kiki100
lelkes újonc
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Persze, hogy zárt, ezért nincs rá 3rd party firmware, de a saját gyárija cserélhető.
TA-s kábellel nem ment nekem a firmware csere, csak a CHIRP programozás. ITT találsz hozzá teszt programot a zip file-ban,
PL23XX_checkChipVersion_v1020.exe
néven. -
kiki100
lelkes újonc
Annak mennie kell. Eddig kb. 5 Radtel RT920 volt a kezemben, mindegyiket lehetett frissíteni, és a weboldalon sincs jelölve, hogy a letölthető firmware-ek milyen hardver verzióra vannak. De most megnéztem azt a rádiót amit én használok tavaly nyár óta, ez szintén V01T32, jelenleg 0.15-ös fw-n, de volt rajta 0.14, 0.16 és 0.17 is, szóval oda-vissza cserélhető rajta a szoftver.
szerk.:
Régebben még a Quansheng rádióval szívtam hasonlóval, hogy CHIRP-el programozni tudtam, viszont firmware-t cserélni nem tudtam rajta. Mint utólag kiderült, régi volt a kábelem, nem jó fajta chip volt benne. Vettem újat, azóta hibátlan.Eladóval beszéltem azt mondja zárt a firmware. De bízom benned, remény sugár jelent meg az égen. Tudnál linket küldeni kábelhez, amit vettem ez sem régen vettem kb fél éve - igaz ezt is ali-ról. Ezt azért még kipróbálnám.
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Annak mennie kell. Eddig kb. 5 Radtel RT920 volt a kezemben, mindegyiket lehetett frissíteni, és a weboldalon sincs jelölve, hogy a letölthető firmware-ek milyen hardver verzióra vannak. De most megnéztem azt a rádiót amit én használok tavaly nyár óta, ez szintén V01T32, jelenleg 0.15-ös fw-n, de volt rajta 0.14, 0.16 és 0.17 is, szóval oda-vissza cserélhető rajta a szoftver.
szerk.:
Régebben még a Quansheng rádióval szívtam hasonlóval, hogy CHIRP-el programozni tudtam, viszont firmware-t cserélni nem tudtam rajta. Mint utólag kiderült, régi volt a kábelem, nem jó fajta chip volt benne. Vettem újat, azóta hibátlan. -
kiki100
lelkes újonc
Több probléma is lehet. Elég a legfrissebbet próbálni csak.
A programozó kábel végét teljesen rádugtad a rádióra? Van amikor kilóg 1mm-re és úgy nem működik, úgy tűnik mintha csatlakoztatva lenne a rádióhoz rendesen, közben nem.Jó COM port van kiválasztva? Eszközkezelőben tudod megnézni. Általában a nem COM1 szokott lenni, hanem pl COM4.
Kitömörítetted teljesen a letöltött csomag tartalmát, nem csak ideglenesen nyitottad meg az .exe-t?
Fel van rakva a programozó kábelhez a driver? Ez akkor kell ha az eszközkezelőben nem látod az USB-s programozót, CH340 vagy USB ilyesmit kell látnod a COM port listát lenyitva.Teljesen bemegy a csatlakozó. Com port beállítva, driver fel van rakva (uv-5r-t is ezzel a kábellel programoztam, ott van eszközkezelőben a ch340. Teljesen kicsomagoltam a zipet. Menüben áttudok írni dolgokat szoftveren keresztül illetve a frekvenciákat is módosítja. Amit észrevettem, hogy a Zóna neveket nem írja át.
-
Beniii06
addikt
Több probléma is lehet. Elég a legfrissebbet próbálni csak.
A programozó kábel végét teljesen rádugtad a rádióra? Van amikor kilóg 1mm-re és úgy nem működik, úgy tűnik mintha csatlakoztatva lenne a rádióhoz rendesen, közben nem.Jó COM port van kiválasztva? Eszközkezelőben tudod megnézni. Általában a nem COM1 szokott lenni, hanem pl COM4.
Kitömörítetted teljesen a letöltött csomag tartalmát, nem csak ideglenesen nyitottad meg az .exe-t?
Fel van rakva a programozó kábelhez a driver? Ez akkor kell ha az eszközkezelőben nem látod az USB-s programozót, CH340 vagy USB ilyesmit kell látnod a COM port listát lenyitva. -
kiki100
lelkes újonc
Megérkezet Aliról a Radtel-920. HARDWARE V01T32, FIRMWARE 0.14.
Sajnos nem megy rá egyik frissítés sem.
Van ötletetek vagy engedjem el. Ai nem sok jóval kecsegtetett. Azt mondja, hogy ID alapján első generációs. -
Manka76
senior tag
K5 V3-ra van másik FW:
Based on the latest armel F4HWN firmware version 5.2, this development adds a Motorola R7-like interface and is compatible with Quansheng UVK1, the new Quansheng UVK5, and the new Quansheng UVK6.
EthanYan6/BD1AHN-UVK1-UVK5K6-V3
Próbálta valaki?Tegnap próbáltam de nem vagyok elragadtatva tőle. Ugyan az mint az eredeti dócsak a főképernyő akarna hasonlítani a motorolának a négyszer nagyobb kijelzőjére. Az egysoros még csak csak, de a dual az teljessen használhatatlan szerintem.
-
w.miki
veterán
K5 V3-ra van másik FW:
Based on the latest armel F4HWN firmware version 5.2, this development adds a Motorola R7-like interface and is compatible with Quansheng UVK1, the new Quansheng UVK5, and the new Quansheng UVK6.
EthanYan6/BD1AHN-UVK1-UVK5K6-V3
Próbálta valaki? -
Kicsirics77
Topikgazda
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Szia!
Én még nem találkoztam vele itt a topikban. Van konkrét oka, hogy ezzel szemezel? Hasonló árban mennek a Radtel RT-920-ak is, és az már bevált modell, kb. ugyanezzel a tudással.
-
tevekex
csendes tag
Sziasztok!
Használja valaki ezt a rádiót? Vélemény?
KSUN HF123D
https://www.aliexpress.com/item/1005009825473107.html -
Kicsirics77
Topikgazda
[link] ha esetleg érdekel valakit pws a hungaromettől.
-
cigam
titán
-
(jan)
őstag
-
Kicsirics77
Topikgazda
-
Hauptmann
veterán
-
Kicsirics77
Topikgazda
-
w.miki
veterán
-
Manka76
senior tag
Igen. Azt betöltöttem mint module-t.
Esetleg az lehet gond, hogy a csatorna mentés, még a régi, armel 2.8.1 fw-n volt, és csak most frissítettem 4.3-s FW-re, és azt szeretném átalakítani, és feltölteni, de nem engedi.
Read Only a hibaüzenet. Lehet ez zavarta össze a rendszert.Amúgy... a Power opció a kimenő adás teljesítményét módosítja.
Ha Low-ról átteszem High-ra, akkor jobban fognak hallani?A kimenőnél ezek a lehetőségek vannak: Low 1-5 (<20mW to ~1W), Mid (~2W), and High (~5W)
A csatornáknál a legegyszerübb hogy a rádióról olvastatod ki és ott írod át. -
Intruder2k5
MODERÁTOR
Igen. Azt betöltöttem mint module-t.
Esetleg az lehet gond, hogy a csatorna mentés, még a régi, armel 2.8.1 fw-n volt, és csak most frissítettem 4.3-s FW-re, és azt szeretném átalakítani, és feltölteni, de nem engedi.
Read Only a hibaüzenet. Lehet ez zavarta össze a rendszert.Amúgy... a Power opció a kimenő adás teljesítményét módosítja.
Ha Low-ról átteszem High-ra, akkor jobban fognak hallani?Elméletileg igen, de azért csodát ne várj tőle. Így hirtelen nem vagyok biztos benne, hogy ez a Low és a High mit jelentenek számokban, de ha mondjuk 1 és 5W, akkor nagyjából dupla hatótávolsággal számolhatsz. Főleg, hogy az a névleges 5W inkább 3,5 - 4W szokott lenni a valóságban.
-
w.miki
veterán
Próbáltad az fw-hez mellékelt CHIRP "extenzsönnel"?
Igen. Azt betöltöttem mint module-t.
Esetleg az lehet gond, hogy a csatorna mentés, még a régi, armel 2.8.1 fw-n volt, és csak most frissítettem 4.3-s FW-re, és azt szeretném átalakítani, és feltölteni, de nem engedi.
Read Only a hibaüzenet. Lehet ez zavarta össze a rendszert.Amúgy... a Power opció a kimenő adás teljesítményét módosítja.
Ha Low-ról átteszem High-ra, akkor jobban fognak hallani? -
Intruder2k5
MODERÁTOR
-
w.miki
veterán
-
Hauptmann
veterán
-
(jan)
őstag
-
Hauptmann
veterán
-
laed
senior tag
Most kipróbáltam 3m-es aliexpress kábellel. 2.2 ohmot mértem a melegpontok között. És ezt érezni is. Ugye közvetlenül a rádióba S7-et mutat az átjátszó, ezzel a kábellel S5-re csökken a jelerősség.

Anico-nál ~5k lenne.
+ a futár is legalább +1.5k.
Tényleg annyival jobb lenne? Esetleg máshol is van (olcsóbban)?És ezt érezni is.
Várható volt.....
-
Kicsirics77
Topikgazda
Most kipróbáltam 3m-es aliexpress kábellel. 2.2 ohmot mértem a melegpontok között. És ezt érezni is. Ugye közvetlenül a rádióba S7-et mutat az átjátszó, ezzel a kábellel S5-re csökken a jelerősség.

Anico-nál ~5k lenne.
+ a futár is legalább +1.5k.
Tényleg annyival jobb lenne? Esetleg máshol is van (olcsóbban)?Nem jobb annyival, ennyiért csinálok neked kábelt, ami uhh csatival van szerelve, és csak kuplung kell hozzá.
Alapvetően a gond itt a csatlakozókkal van meg a kuplungokkal, ezek mind veszteségként jelennek meg, én úgy veszek rádiót alapvetően, hogy milyen antenna csatlakozás van rajta, most itt mobil és asztali rádióra gondolok. -
cigam
titán
Kb 1,5-2m h155 koax nem oszt nem szoroz elenyésző a távolság és a veszteség is.
Most kipróbáltam 3m-es aliexpress kábellel. 2.2 ohmot mértem a melegpontok között. És ezt érezni is. Ugye közvetlenül a rádióba S7-et mutat az átjátszó, ezzel a kábellel S5-re csökken a jelerősség.

Anico-nál ~5k lenne.
+ a futár is legalább +1.5k.
Tényleg annyival jobb lenne? Esetleg máshol is van (olcsóbban)? -
Intruder2k5
MODERÁTOR
..ha van mentésed a csatorna beállításról az 0.15 fw alól akkor sztem 1xű az új fw-hez igazítani:
a csv sor első pozíciója a memoria szám, ha azt át írod az új bank kiosztása szerinti-re akkor "helyre áll" a megszokott rend - elméletileg...
a 0.17-ben jött az újítás:
2、Change the number of zones to 10 and the number of channels to 99
(Note: This may cause confusion in the existing zone layout. Please use the latest version of CPS to reconfigure the zones).tehát a 65- től át kell számozni mindet...

Jaaa, nem ez a probléma... CHIRP-ben kijelölöm a repsáv csatornákat egyben, majd CTRL+X aztán az új programhelyen CTRL+V, így beilleszti onnan az egészet, nem kell átszámozgatni sem. Csak jelezni akartam, hogy összekeverték.
Amúgy persze, van több mentésem is, most is azzal kezdtem a tesztelgetést, hogy mentettem a jelenlegi állapotot, amit a végén vissza is töltöttem újra, a 0.15-ös fw-re.
-
doberman
senior tag
Feltettem ezt a 0.18-as fw-t kipróbálni, de nekem ez is zűrös...
Ha jól láttam a bankokat átszabták (persze lehet nem ebben az fw-ben, de ugye én a korábbi kettőt sem használtam tartósan csak röviden teszteltem, így ebben a 0.15-höz tudok csak viszonyítani), mert most a 99-es programhelyig tart az első bank, így jelenlegi elrendezésben, ahol nálam már a 65-ös programhelytől repsáv csatornák voltak nekem mentve, összevissza keveredett minden. Ráadásul a CHIRP erről nem vesz tudomást, ha ott megnézem a bankok elosztását, még a 64 memóriahelyes rendszer látszik, de a rádióban léptetéskor, és scanneléskor keveredés van.
A 0.16-ban felbukkant megjelenítési hiba szerintem javítva lett, azzal nem találkoztam, illetve a 0.17-ben tapasztalt jelenséget sem láttam, miszerint az egyik VFO-t nem tudtam frekvencia módba állítani.
Aztán apróság, de engem zavar pl., hogy ha repsávon rányomok a TX-re, akkor a 0.15-ös fw-nél ilyen szaggatott hangot hallat, mint a telefon foglalt jelzése, itt meg átugrik a másik VFO-ra, és ott kezd el adni. De ha véletlenül ott is a repsávra van épp hangolva, akkor csak annyi látszik, hogy próbál átugrani oda egy villanás erejéig, aztán visszaugrik az eredetileg használt VFO-ra. Persze adásra nem kapcsolt továbbra sem, ami rendben is van, de ez az ide oda ugrálás szerintem hülye megoldás, sokkal kulturáltabb ahogy a 0.15-ben meg van ez valósítva.
Ami plusz funkciót adnak az újabb fw-k, talán csak a single mód, az engem egyáltalán nem érdekel, szóval továbbra is hiányérzet nélkül használom a 0.15-öst.

..ha van mentésed a csatorna beállításról az 0.15 fw alól akkor sztem 1xű az új fw-hez igazítani:
a csv sor első pozíciója a memoria szám, ha azt át írod az új bank kiosztása szerinti-re akkor "helyre áll" a megszokott rend - elméletileg...
a 0.17-ben jött az újítás:
2、Change the number of zones to 10 and the number of channels to 99
(Note: This may cause confusion in the existing zone layout. Please use the latest version of CPS to reconfigure the zones).tehát a 65- től át kell számozni mindet...

-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Nekem jelenleg csak egy darab Radtel RT-920 van.

Ja igen, amúgy van új firmware az említett rádióhoz:
Radtel RT-920 Upgrading firmware V0.18 260310V.0.18:
1、Add 10 kHz and 100 kHz tuning steps to the AM mode of the radio.
2、Expand the spectrum points to 1280 points.Feltettem ezt a 0.18-as fw-t kipróbálni, de nekem ez is zűrös...
Ha jól láttam a bankokat átszabták (persze lehet nem ebben az fw-ben, de ugye én a korábbi kettőt sem használtam tartósan csak röviden teszteltem, így ebben a 0.15-höz tudok csak viszonyítani), mert most a 99-es programhelyig tart az első bank, így jelenlegi elrendezésben, ahol nálam már a 65-ös programhelytől repsáv csatornák voltak nekem mentve, összevissza keveredett minden. Ráadásul a CHIRP erről nem vesz tudomást, ha ott megnézem a bankok elosztását, még a 64 memóriahelyes rendszer látszik, de a rádióban léptetéskor, és scanneléskor keveredés van.
A 0.16-ban felbukkant megjelenítési hiba szerintem javítva lett, azzal nem találkoztam, illetve a 0.17-ben tapasztalt jelenséget sem láttam, miszerint az egyik VFO-t nem tudtam frekvencia módba állítani.
Aztán apróság, de engem zavar pl., hogy ha repsávon rányomok a TX-re, akkor a 0.15-ös fw-nél ilyen szaggatott hangot hallat, mint a telefon foglalt jelzése, itt meg átugrik a másik VFO-ra, és ott kezd el adni. De ha véletlenül ott is a repsávra van épp hangolva, akkor csak annyi látszik, hogy próbál átugrani oda egy villanás erejéig, aztán visszaugrik az eredetileg használt VFO-ra. Persze adásra nem kapcsolt továbbra sem, ami rendben is van, de ez az ide oda ugrálás szerintem hülye megoldás, sokkal kulturáltabb ahogy a 0.15-ben meg van ez valósítva.
Ami plusz funkciót adnak az újabb fw-k, talán csak a single mód, az engem egyáltalán nem érdekel, szóval továbbra is hiányérzet nélkül használom a 0.15-öst.

-
Intruder2k5
MODERÁTOR
-
w.miki
veterán
Nekem jelenleg csak egy darab Radtel RT-920 van.

Ja igen, amúgy van új firmware az említett rádióhoz:
Radtel RT-920 Upgrading firmware V0.18 260310V.0.18:
1、Add 10 kHz and 100 kHz tuning steps to the AM mode of the radio.
2、Expand the spectrum points to 1280 points.Ez a rádió tud gyári fw-vel Dual Watch-ot, Dual RX, Main TX módot, mind az UV K5 armel FW-vel?
-
Tomasz72
aktív tag
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Nekem jelenleg csak egy darab Radtel RT-920 van.

Ja igen, amúgy van új firmware az említett rádióhoz:
Radtel RT-920 Upgrading firmware V0.18 260310V.0.18:
1、Add 10 kHz and 100 kHz tuning steps to the AM mode of the radio.
2、Expand the spectrum points to 1280 points. -
cigam
titán
-
Pulsar
veterán
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
-
cigam
titán
-
Hauptmann
veterán
-
doberman
senior tag
-
Hauptmann
veterán
Van valakinek friss chirpbe importálható 2 m/70 cm átjátszólistája?
-
cigam
titán
Azért ezek elég masszívak, belül egy fém öntvényre van felfogatva, nem a NYÁK-on a forrasztást feszíti. Van ablakhoz való lapos toldóm is, csak még a külső rögzítést nem találtam ki. Lehet felülről egy damilon fog függeni, csak akkor meg az ablakot karistolja majd az ellensúly vége, és a redőnyt se tudom le/fel húzni.
-
Hauptmann
veterán
"Szerencsére" nincs engedélyem, így csak fülelek.
Kicsirics77
Igen, ezen én is gondolkodtam, hogy túl nagy antenna ennek a kis rádiónak. Majd megpróbálom egy "hosszabbítóval" az asztalon. Csak attól félek ezen a vékony kis kábelen többet vesztek, mint amennyit az antennával nyerek.Ekkora tömeget nem tudom, hogy tolerál a kis sma csatlakozó a rádióban.
-
Intruder2k5
MODERÁTOR
Kb 1,5-2m h155 koax nem oszt nem szoroz elenyésző a távolság és a veszteség is.
Ez esetben valószínűleg még jobban is járna, ha megoldható lenne valami kis konzol felszerelése a külső falra, és csak a kábelt behozni a rádióhoz. Szerintem több lenne a nyereség a külső elhelyezés miatt, mint a veszteség a kábel okán. Persze, hogy ez megvalósítható-e azt csak cigam tudja.
-
Kicsirics77
Topikgazda
"Szerencsére" nincs engedélyem, így csak fülelek.
Kicsirics77
Igen, ezen én is gondolkodtam, hogy túl nagy antenna ennek a kis rádiónak. Majd megpróbálom egy "hosszabbítóval" az asztalon. Csak attól félek ezen a vékony kis kábelen többet vesztek, mint amennyit az antennával nyerek.Kb 1,5-2m h155 koax nem oszt nem szoroz elenyésző a távolság és a veszteség is.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- 261 - Lenovo LOQ (17IRX10) - Intel Core i7-14700HX, RTX 5070
- BESZÁMÍTÁS! MSI B650 R5 7500X3D 32GB DDR5 512GB SSD RX 6900 XT 16GB NZXT H510 TG be quiet! 1200W
- iPhone Xs 64GB 100% (3hónap Garancia)
- Apple iPhone 13 Pro Max 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo T15 Gen2 -15,6", i7 1165G7, 16GB RAM, SSD, jó akku, számla, garancia
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest


Akkor hagyom is az adás gyakorlását.




Tudtomal 5w






