- Megérkezett a Phanteks új mikrotornya, akár kábeleket rejtő alaplapokhoz is
- Jövőre veti be az FSR 4-et a Sony a PlayStation 5 Pro konzolon
- Angol futball: 30 szezon statisztikáiból gyűjt érdekességeket a Microsoft AI
- Kifarolhat az üvegszubsztrátumok piacáról az Intel
- Magas AI-költségek, csökkenő létszám: dolgozók ezreit rúgja ki a Microsoft
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kizárt, hogy mindenki kihalt onnan, akik anno rühelltek! Nagybetűsök most sem szeretnek, bár mostanában nem kapok bant...
Köszönjük jelentkezésedet, de a múltbeli összezördülésed a moderációval és topikgazdákkal visszatetszést keltene, amit jelen esetben nem szeretnénk. 2020. április....
-
Elég gépfüggő dolog, reggel a Dell Precision mutatta a RAM hőfokokat a
watch -n1 sensors
parancsra, a HP Elitebook most nem mutatja. Egy próbát megér. Nyilván futtatni kell a sensors-detect parancsot is, hogy minden kijelezhető értéket mutasson.i2c-tools
csomagot felrakva futtathatodi2cdetect -l
parancsot, de nyilván tudnod kéne, melyik micsoda...de ha van benne szükséges ic, a sensors-detect úgyis megtalálja. -
Ja, ugyanarról beszélünk, de nálam valamelyiknél alapból nem is volt fenn az os-prober csomag, másiknál csak előtte volt a #, azt kellett kivenni. Hiába, Mint alatt az os-prober látta a többi disztrót, grub-update után mégse voltak a boot listában. Amúgy lényegtelen, mert a Debian GRUB-ja fut boot-kor, így elméletileg minde disztrót be tudok bootoltatni. Nyilván Wint ez se látja, de ennek igen prózai oka van!
(nem szennyezem ilyesmivel kedvenc SSD-met)
Régebben képes lettem volna elvacakolni ilyesmikkel, míg meg nem oldom, de már annyira nem vonz a dolog.
-
Abszolut jó és stabil nekem is a fennlévő Debian, anno a 11-et raktam fel, aztán frissítettem 12-re, de volt egy másik, ami még nagyon instable verzió volt...a most 12-es ezer éve 6.1 kerneles volt.
Néha napokig ez fut és csak a másik FF account miatt tűnik fel, hogy nem a Linux Mint Cinnamon fut. Szóval mindhárom tökéletes napi használat során, játszani nem szoktam, arra van egy bedobozolt desktop, de ha összeraknám, akkor is inkább SSD-t tesztelnék rajta!Talán amiatt raktam fel Debiant, mert a Linux Mint nem volt hajlandó a többi rolling disztrókat betallózni és így bootolni sem tudtam őket. Alapból már Debianban sem aktív a
os-prober
és hiába aktiváltam ugyanúgy Mint alatt is, nem fpglalkozik rollingokkal. -
Tim82
félisten
Azt nem próbáltad, hogy pendrive-ra kiírsz egy régebbi verziós Hiren's Boot CD-t, majd a pendrive-ra még felmásolod a BIOS exe-t, bebootolsz a pendrive-ról, elindítod a Mini XP-t és elintézed így a BIOS frissítést? Nekem általában működött.
Szerk.: lassú vagyok.
-
urandom0
senior tag
A Hiren's Boot CD ezen régebbi verzióján van egy portable XP. Kiírod az ISO-t mondjuk pendrive-ra és rámásolod a firmware update telepítőjét is, bebootolsz róla, kiválasztod, hogy az XP-re bootoljon, és el fog indulni, mint ha csak egy Linux live lenne. Utána megpróbálod elindítani a firmware telepítőjét, ha csak nincs valami különleges függősége, ami ebből a portable XP-ből hiányzik, szerintem akkor el fog indulni.
-
Na ezt otthon kipróbálom.
Akkor nagyon nem kell sietned haza!
(#90360) K0zm0
a Gentooba is belekontárkodtam egy keveset, de láttam, hogy azért ahhoz több idő kell a kernel forgatása miatt
Mág ha csak a kernelt kellene, de Gentoo forgat mindent, mint qrva a ridikült! Egy jobb frissítés leforgatása alatt kinő a szakállad!
-
Nem kérdez semmit, csak feltelepül, hogy rögtön használatba tudjam venni.
Ezt nekem csinálta a Lenovo A475 notin a Windows is, hazahoztam, bekapcs és valami történt, próbáltam kilépni belőle/rebootolni, de valami mindig volt reboot után és eccercsak már ott vigyorgott a kész Windows....(valami hülye védelem miatt szívtam is vele). Nyilván nem volt hosszú életű, de fura volt nekem közel évtizedes winless-ként.
-
urandom0
senior tag
Most miért? Én a múltkor fél óráig dilemmáztam azon, hogy a tovább vagy a vissza gombra kell-e kattintani. Aztán végülis áthívtam a szomszédot, ő ért hozzá, rákeresett a telefonján, és egy Youtube videóban a tovább gombot nyomkodták, úgyhogy mi is arra nyomtunk, és sikerült!!
-
urandom0
senior tag
Backportsból le lehet húzni ezt-azt, igen. De ezen kívül egy Debian stable az élettartama alatt csak biztonsági frissítéseket, javításokat és fontosabb funkciófrissítéseket kap. A "base" forrás (ez az, ami a sources.list-ben stable-ként van feltüntetve) csak átlagosan kéthavonta, a point release-ek során kap frissítéseket. Például meg lehet nézni, hogy két point release, mondjuk a Debian 11.5 és 11.6 között mi frissült.
Ezen kívül van a stable-updates forrás, ebben vannak az olyan frissítések, amik nem várhatnak a következő point relesase-ig, mert fontosak (valami orbitális bug). Aztán van debian-security, ebben pedig biztonsági frissítések vannak, ez is elég gyakran frissül (leginkább csak hibajavítások).
Ezen kívül van még a proposed-updates, ebben van azok a biztonsági és funkciófrissítéseknek egy része, amik majd bekerülnek a stable-be a következő point release-nél, a backports amit már ismersz, valamint a testing, unstable, experimental, de ezek már nem a stable kiadáshoz tartoznak.
Debianban nincs olyan, mint pl. Arch-ban vagy OpenSuse TW-ben, hogy egyik napról a másikra ugrik egy főverziót valamelyik csomag. Nem rég ugye kijött a Bookworm, ebben például Gnome 43 van, és az is marad, amíg támogatott a rendszer (5 év). A 11.0-ban például a Gnome 3.38 volt, és az is marad, amíg támogatott a rendszer.Ezzel szemben Ubuntu 22.10-ben volt a 42-es Gnome volt, míg a 23.04-ben már a 43-as Gnome, és a két kiadés között eltelt fél év. Tehát a non-LTS Ubuntu csomagjai kb. fél év alatt ugranak egy főverziószámot, míg Debian csomagjai 4-5 évig elvannak egy adott főverzióval. Ha Debianból stable-ről stable-re frissítesz, akkor kapsz ugyan új főverziót, de arra is átlagosan két évet kell várnod.
-
Ha meg tudnám oldani, hogy a Gnome úgy nézzen ki Ubuntu alatt, mint ahogy kinéz Debian alatt... akkor lehet mennék is vissza Ubuntura.
Kb akkora marhaság lenne részedről, mint minap a külső telepítő SSD-s ház, NVMe SSD-vel bélelve!
Bár a Debian-t flatpak-kal bélelni...no az még a kemény, pár napja nem is merek benézni a Debian topikjába!
Stable verziót akarsz használni, de ugye testing vagy instable csomagot is felrakhatsz, ha nagyon zavar valamiből a stable verzió...mondjuk ezt se értem, mert akkor fel kell rakni a testing-et osztjónapot. De flatpak...
Debian stable-re?
-
urandom0
senior tag
Lehet, hogy rosszul emlékszem, de úgy rémlik, az Ubunti repóiban bent vannak a vanilla Gnome csomagok, azt hiszem vanilla-gnome-desktop néven, míg az Ubuntusított Gnome pedig ubuntu-desktop néven fut. Elméletileg, ha eltávolítod az ubuntu-desktop csomagot és felrakod a vanilla-gnome-desktop-ot, akkor egy viszonylag pure Gnome asztalod lesz. De azért nézd meg, milyen csomagokat visz magával.
Én egyszer Xubuntura telepítettem így Gnome-ot, az Xfce-t leszedtem, a Gnome felment, lecseréltem a LightDM-et GDM-re, és már majdnem olyan volt, mint ha gyári Gnome-os lenne. -
Épp a TLP-t akartam írni, tényleg elég jól lehet konfigolni, még a nem Thinkpad gépek energia-managelését is. (nyilván eredetileg ezekhez készült) Én saját notikhoz nem használom, amit meg legutóbb teszteltem, Dell Latitude 7400 2in1, azon Linux Mint alatt 8 óra üzemidőket mutatott teljesen feltöltve.
Amúgy érdemesebb terminalból telepíteni és az ott is javasolt csomagokat is felrakni!
Ja és a képen mutatja is a másik hasonló célú csomagoz, a laptop-mode-tools nevűt.
Azt hiszem ott grafikusan egy ablakban lehet soronként bepipálni, mi hogyan viselkedjen...
(#90238) lanszelot
Nekem a rendszer nagyon gyorsan elindul, és gyorsan le is áll. Enyém ha kinyitom automatikusan elindul.
Számomra felesleges a sleepSzámodra igen, de szerinted mit csinál ilyenkor az a jó gép? Lecsukod, lemegy suspend-be, kinyitod, feléled. Suspend = sleep.
-
-
BoB
veterán
-
natë
nagyúr
Mondjuk 2 perc felrakni. Nekem inkább az volt a bajom vele, hogy nem tudott frissíteni, mert nem létező repo-ra hivatkozott az updater. Ahogy olvastam, előfordul.
Minden distronak /de-nek van amúgy valami nyűgje.
KDE crash-el gyakran, ha widgetet távolítasz el, Gnome animációja lagzik, ha a a megnyitott alkalmazásokat nézed (bal sarok fent) és egyet előtérbe hozol.
Manjaro-nál folyamatos keyring probléma van, plusz a Chrome telepítése után reboot kell, hogy elinduljon, Endeavour xfce-vel viszonlag probléma mentes, itt a chromecast támogatást vették ki az új verzióknál.
MX tetszene, ha nem lenne egy bloat halmaz, Debian telepítése noob-nak, mint én horror..
Linux Mint csúnya
Még az Ubi a legjobb out of the box. -
#63718632
törölt tag
A böngészőkkel nem lehet mit kezdeni. Minden régebbi "cuccot" agyon vernek.
Nagy örömmel vettem vissza a régi "Sandy Bridge"-s notimat. Van benne SSD és memória is bőven, sajnos csak kullog a Skylake-es másik notim után ugyanazzal a környezettel. Pedig ez utóbbi sem annyira friss már. -
-
-
Petya XT
senior tag
Köszönöm a válaszod.
Mintet használtam sokáig, de valahogy ráuntam, ezeknél az új verzióknál sem érzem, hogy a többlet dolgokra szükségem lenne, nagytakarítok telepítés után. Nem nagyon szeretem a változásokat, vannak jól megszokott dolgaim, ahogy olvasgattam Debian-on sem kellene problémát okozniuk. Mostanában elkezdtem ugrálgatni, de igazából egyik sem az igazi.KDE Neon, Zorin, Manjaro, Endeavour....valahogy nem. A vas egy 4. generációs intel brand, kb semmi extra kategória. Pont ezt a nonfree ISO-t töltöttem le, holnap nekiállok, nekem a Cinnamon asztali környezet vált be, ill. kellene, de már nagyon kíváncsi vagyok rá.
Itt jókat olvasgattam róla, meg régen is találkoztunk, nem is nagyon emlékszem már rá.Na ezaz, hogy ez egy kicsit barkácsolósabb. De a lényeg, hogy egyszer állítod be normálisan, utána csak használni kell.
...szerintem még beszélünk erről
-
Petya XT
senior tag
Nálam a Debian eddig a csúcs. Azt csak elindítod oszt' jóvan.
Esetleg valami támpontot tudnál adni, hogy hogyan is kellene hozzákezdenem? Nagyon régen próbáltam. Elzarándokoltam az oldalra, ilyen opciókat találtam, netinst(ez gondolom talapítéskor húzza le a dolgait) nonfree iso, asztali környezetből is vagy 4 féle. Komolyabban neki szeretnék állni a Debiannak. Egy Ubuntu és a forkjai, Manjaro nem okoz problémát, de ezt annyira nem ismerem, Milyen felállásban érdemes telepíteni, hogy a legkevesebbet kelljen barkácsolgatni utólag?
-
Warton
őstag
"Aztán rájöttem, hogy a Windows is ugyanolyan sz*r ebből a szempontból, hogy annál is tönkremegy valami mindig, meg lehet barkácsolgatni."
Ez érdekes, nekem teljesen más élményem van. A Windowst ennyit biztos nem barkácsoltam, mint a linuxot. A különbség talán csak annyi, hogyha a windowsban valami elromlik vagy benyelsz valami vírust akkor általában az egész rendszert jobb ha kukázza az ember, mert a torka is véres. Ilyenkor egyszerre kell sok időt a dologra szánni. Velem ez viszonylag ritkán történt meg. A linux esetében meg valami "apró" faxság van, ami miatt egy program valamiért nem úgy működik, ahogy kéne, de attól függetlenül a többi dolog tökéletesen megy. Viszont valami mindig van, olyan nincs, hogy egy frissítés lemegy és nincs gond a keyringgel, nem makog valamit a mirrorról, ami amúgy előző nap még jó volt, vagy nem tetszik az aláírás vagy valami egyéb random cucc, amit nem is értek. Nem tudom, hol rontom el a sudo pacman -Syu eléggé egyértelmű. Ja meg van egy csomagom, ami frissebb, mint, ami a repositoryban van. Hogy a fákkba történt ez, amikor mindent pacmannel telepítek és nem állítottam be másik repot.
Ezek a frissítések lassan eléggé megterhelőek mentálisan, kajakra az van, hogy frissítés után elkezdek izgulni, hogy na mostantól megint mi nem fog működni hónapokig. Manjaron tragikus a helyzet, az Endevour egy fokkal jobb, bár múltkor ott is bűvészkednem kellett a keyringgel. Hála istennek redditten valaki pont ugyanabba a problémába futott bele, amibe én és volt valaki aki leírta a jó megoldást.
Kizárólag Firefoxot használtam böngészőként, egyszer csak (frissítés után) nem akart elindulni, mert a hibaüzenet alapján már fut, közvetlen reboot után --> gugli: töröljem a cachet, persze nem oldotta meg. A murva anyját nincs nekem erre időm: telepítem a Bravet. 3-4 hónapig használtam a Bravet, már kezdett megtetszeni, erre tegnap frissítés után nem jelenít meg képeket, youtubeon a videókat nem játsza le, a settingsben minden üres nem lehet állítani semmit. Valamiért villogtatja a képernyőt, mint amikor éppen haldoklik a GPU-d, azt hittem a vga romlott el. Gugliba nem találtam semmit. Viszont a Firefox köszöni szépen tökéletesen fut, teszi a dolgát villogtatás nélkül annak ellenére, hogy 3 hónappal ezelőtt meg el se akart indulni. Úgyhogy most visszaváltottam Firefoxra, mert se időm se kedvem a böngészőt javítgatni. Reméljük a következő frissítés orvosolja a Brave-t, mert a frissebb jelszavaim abban vannak. Persze ez is csak az egyik gépemen van, a másikon tökéletesen működik mindkét böngésző. Mondjuk a másik gépen meg a mesával szarozok.
A fene se érti ezeket.
Windows frissítéseknek sincs valami jó hírük, de én azzal kapcsolatos problémába még nem futottam bele, lehet, hogy szerencsés vagyok, nem tudom.
Bocsi, csak kiventilláltam magamból a tegnapi frusztrációmat.
savior felvetésére pusztán azért hogy +3 fpst összeszedjél én mindenképpen lebeszélnélek a linuxra váltásról, ha és amennyiben van egy működő windowsos géped.
-
Warton
őstag
A HP laptopok meg a Linux mennyire haverok?
Persze alapvetően továbbra is a Toshiba érdekelne. Jah és természetesen valami öregebb 6. generációs i5 CPU-val szerelt laptop beszerzésén gondolkodom. De ennél is a legalapvetőbb dolgok lennének fontosak mint wifi, touchpad, blutooth stb. hogy ezek menjenek. Ha az ujjlenyomatolvasó vagy a kamera nem megy az nem válóok.
Csak MSI-vel van tapasztalatom.
-
urandom0
senior tag
Még a komolyabb böngészők, mint a Gnome Web, Midori, Falkon, is elcsúsznak egy rakat oldalon, mert nem tudják hozni azt a teljesítményt, ami egy mai átlagos webezéshez kell. Az olyan oldalak alatt, mint a Youtube, Facebook és hasonlók, elég hamar bele lehet futni velük valamilyen problémába.
A Dillo meg körülbelül a w3m (meg a lynx, az elinks...) grafikus megfelelője, alig tud többet. Max olyan oldalakhoz jó, mint a rawtext.club, a tilderverse.org, vagy a tilde.club, máshoz nem igen.
-
Kérésed számomra parancs, pláne hogy benne van az Ubi tárolóba, pontosabban a Synaptic simán felpakolta két kattintással.
FB--nem megy tovább a bejelentkező oldalnál
Yutub---be se tölt semmit az oldalból
linuxmint.hu---majdnem használható de inkább nem
hobbielektronika.hu-minősíthetetlen
mobilarena.hu- kép mellékelve, egyáltalán nem így néz ki egyébként se, és az egyetlen megjelenített kép egy pixelhalmaz.
(szerk, benne maradt a médialejátszóm, bal alul, az ami éles de az nem a weboldal :-) )
Biztosan lehet rajta finomítani, énnekem nem sok hangulatom van a beállításaiba kotrászni.
Max. karakters oldalakra jó lehet.
ahogy gondolod úgy cselekszel. Csak ne magadat szívasd meg hogy feltelepíted. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem jó ötlet. Lementek a VGA árak, alig többért kapni 5600XT-t, sőt 2 RX580 árában 5700XT-t is, de még 6600xt kártyákat is.
Azok meg megeszik reggelire azt a rendszert kompatibilitási gondok nélkül, miközben pl. AV1, VC1, VP9... videók hardveres dekódolását is tudják, ami igen jól jön a mai netes videós tartalmak mellett.
Én 1440P-ben játszom jelenleg 5600XT-vel, egy Cyberpunkot medium/high környékén elvisz 40fps felett. Most gondolkodom a cserélésén, de megvárom a 7600-as kártyák rajtját, ami 7-8 nap múlva várható, hátha nyomják lejjebb az árakat vagy netán még megvenni is megérné őket...
-
A Pápa is mate teával bírja ki a napjait.
Érdekes, hogy ez a modern disztró is ezeket használja:
https://wiki.cachyos.org/en/home/General_System_Tweaks
3. Zram or Zswap tweaking
Zswap is a kernel feature that caches swap pages in RAM, compressing them before storing. It improves performance by reducing disk I/O when the system needs to swap.
Zram is a RAM-based swap device that does not require a backing swap device.For zswap, use the following recommended configurations:
# echo zstd > /sys/module/zswap/parameters/compressor
# echo 10 > /sys/module/zswap/parameters/max_pool_percentTo make the changes persist, add zswap.compressor=zstd zswap.max_pool_percent=10 to your bootloader's kernel command line options
For SSDs, set the page-cluster value to 1 in /etc/sysctl.d/99-cachyos-settings.conf. For HDDs, set it to 2.
Bootválasztónál live-ban van külön nVidia-s verzió is, akinek ilyen VGA-ja van, kifejezetten jól jöhet.
-
Nincs baj a kinézetével sem a Mate DE-nek, az előbb néztem az Ubuntu Mate-t, már az elején ki lehet választani sok asztalelrendezést és van pár téma is fenn alapból, amivel egész jól néz ki, de ami lényeges, hogy egyetlen Rendszerbeállítások (lehet ott épp más hasonló neve van) menüből mindent lehet állítgatni, kezdő szinten is jól használható. A snapd meg hát...amúgy az szerintem jórészt kipucolható, legalábbis Firefoxot simán fel lehet rakni .deb verziót letöltve hivatalos oldalról.
Ami meglepett, hogy a KDE Neon is snap-os Firefox-szal indít, de más snap csomag nincs fenn, telepítés után nem is indult el a FF, akkor vettem észre, mi a bibi, Synapticból minden snap* keresést kiirtottam, felment a Firefox .deb és ennyi volt. Persze ez nem is Ubuntu változat...
Most pihenésképpen kipróbálok egy BORE (Burst-Oriented Response Enhancer) scheduler-t, CachyOS ezzel jön ki default, hátha megtetszik.
Mármint a scheduler...
-
-
Sata SSD-knél régebben egyik legfontosabb téma volt a TRIM működése, nyilvám NVMe SSD-nél ez változott, mert az nem használ klasszikus TRIM parancsot...
Szerintem még vagy Linux, vagy Winf0s alatt frissítettem a firmwaret a Samsung Magiciannal. Linux alatt is lehet firmwaret frissíteni fwupdmgr-rel.
Bizony, ne bántsd a Wint, én is 10 év óta először nem radíroztam le egy gépről a Win11-et, mivel érintőképernyős a Dell Latitude 7400 és Win11 alatt tökéletesen megy kifordított képernyővel, böködve. Ugyanezt nem tudom Linux alatt összehozni, főleg mivel nemsoká igen távol lesz tőlem a gép.
Linux alatt is lehet firmwaret frissíteni fwupdmgr-rel.
Samsung esetén célszerűbb és megbízhatóbb a weboldalról letöltött iso-ról bootolva frissíteni.
-
Samsung 980-ak, nincs is több kérdésem.
Az írásmennyiség teljesen átlagos, sőt...emiatt tényleg kár gyarapítani ősz hajszálaidat, de ami a fő, az a max hőérték, gyakorlatilag hideg állapotban van maxon is, NVMe SSD-nél ez rendkívül jó érték, nálam is talán 42 vagy 45 fok volt a max.
3B4QFXO7
- a firmware alapból ez volt a két SSD-n vagy már frissítetted innen a 2B4QFXO7 számú fw-t?
AZ 1TB-os, amit pár hete vettem, még 2B4QFXO7-es.Samsung saját fejlesztésű vezérlőkről lévén szó, ezek miatt sem aggódom, már 2 éves a Pablo controller is, nincs vele gond. (ilyenek miatt is érdemes olyan SSD-ket venni, amelyek egy adott gyártó saját fejlesztésű komponenseiből vannak összerakva és nyilván optimalizáltabbak így sokkal, Samsung, Micron és még a WD is majdnem belefér ebbe a kosárba)
Erről ugrott be, hogy meglepő, de a TRIM miatt nem aggódtál!
-
Oké, nem voltam túl jó matekból, kicsit próbáltam utánaszámolni. Fél év alatt 3,5 tera az durván 1 hónap alatt 0,6 terányi írás. A fél terás Samsung 980-ra a gyártó 300 TBW-ig ad jótállást. 300 tera / 0,6 az kereken 500 hónap. Azt elosztva 12-vel kijön, hogy ~41,5 év alatt érem majd ezt el.
Hát, csak győzzem kivárni. -
Minden érték nulla...nem lepett meg nagyon!
sudo smartctl -x /dev/sda
Most már a végső és teljes megnyugvás okán, fenti parancs kimenetét még berakhatnád ide.
Ugye ami változó a parancsban, az a meghajtó betűjele ill NMVe esetén a teljes megnevezés más lesz, például:
sudo smartctl -x /dev/nvme0n1
vagy
sudo nvme smart-log /dev/nvme0n1
-
Tény, hogy dramless, de ami egy NVMe SSD-n melegszik, az nem a NAND és nem a DRAM, hanem a controller.
Nagyon jól megoptimalizált a 980 és a DRAM cache hiányát sem érezni, mivel a HMB kifejezetten jól működik a saját vezérlőjével. Kb viccen kívül gyorsabb/stabilabb írású/olvasású PCIe 3.0-ként, mint egy belépő szintű PCIe 4.0 NVMe SSD!
AMúgy találtam neked egy jó módszer a swap figyelésére! Ha terminalban futtatod a
vmstat 30 20
parancsot, gyakorlatilag folyamatosan figyelheted a memória használatot!A két számcsoport változtatható, az első, hogy hány másodpercenként írja ki az értékeket, a második meg, hogy mennyi adatsort írjon ki. Fenti parancs gyakorlatilag 10 órán keresztül írja ki az értékeket....
Két oszlopot érdemes nézni swap esetén, a SI a lemezről beolvasott memória mennyisége, a SO pedig a lemezre swapolt memória mennyisége.
-
Nincs az ilyesmivel semmi baj, kárt nem okozol, kipróbálsz egy csomó optimalizálós dolgot. Ha majd kipróbáltad, úgysem fog érdekelni, mert látod, hogy egy mai gépbe egy mai SSD-t be kell cuppantani a gépbe és használni. Én most az NVMe SSD-vel ismerkedem egy ideje, most cserélem ki a desktopban lévő Samsung 980 1TB-ra a Dell Latitude-ban lévő NVMe-t, az valami OEM, Intel Pro 7600p, ez egy nagyon melegedésre hajlamos pici notiban sem lehet melegedésre bírni, ezért akarom a 980-at ebben stresselni, mert nem hiszik el a népek, hogy nem melegedős fajta, hiába Samsung NVMe.
Egyszóval én megértem ezeket a próbálkozásokat, azért is linkeltem ezzel kapcsolatos okosságokat!
Most én is feleslegesnek látszó dolgokról olvasgatok, de például azt is rosszul tudják a népek, amit itt írnak:
-
Jobb ha tényleg figyelsz erre a swap-ba írásra, mert ha nem, kb 60000 év alatt ír annyit az SSD-re, hogy a TBW harmada odalesz!
De akár használhatsz helyette zram-ot is, szintén gyorsabb, mint a meghajtó to swap!
Aktuális swap használatot tudod figyelni, de értelemszerűen mást nem.
How To Check Swap Usage Size and Utilization in Linux
Ha nagyon elvetemült vagy, akkor zswap is van!
10 éve a kis kapacitású SSD-nél még azt mondtam, érdemes a swappines értéket állítgatni, de most?
Különben a legkímélőbb az SSD-re nézve éppen egy hardveres megoldás, úgy hívják, hogy poweroff gomb!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Valóban tök jó játék, de az a gond vele, hogy egy rakás DLC-t is meg kell hozzá venni mert fontos épületeket csak úgy kapsz meg, de közben a DLC-k másik fele meg csak pénznyelő.
Idén jön a Cities Skylines 2, szerintem várd meg és inkább azt nézd majd meg.
De most megmértem neked, a 102k lakosú városom ami már eléggé az endgame, az 14GB ramot igényelt, pusztán csak ahhoz, hogy betöltődjön.És akkor még lehetne moddolni is a játékot pl. pontosabb közlekedés szimulációval aztán határ a csillagos ég.
-
urandom0
senior tag
Néha megnyitod a rendszerfigyelőt, és figyelgeted, hogy épp használja-e a swapot. Ez a "manuális log"
Amúgy szerintem a Linux indokolatlanul sokszor használja a swapot. A vm.swappiness-t tényleg érdemes lehet levenni, én 1-re szoktam állítani, de mivel neked van bőven RAM-od, akár ki is kapcsolhatod. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem, nem overkill a 32GB ram. 16GB ram már akkor sem elég önmagában, ha játszol a Cities Skylines játékkal, pedig az 2015-ben jött ki.
Csinálhatsz egy bash scriptet vagy valamit, ami x időnként fájlba írja a free -h kimenetét és akkor utólag látod írt-e valamit a swapba.
Az SSD miatt meg nem aggódnék. A srác esete, már ha igaz, valami más okból lehetett, mert még egy Windows se írja lyukasra maga alatt az SSD-t, nem hogy egy negyed akkora Linux disztró...
-
BoB
veterán
Swap kikapcsolható, nálam 20 éve nincs. Nagyon kevés program van aminél ez gondot okozhat, én még nem találkoztam ilyennel. Nyilván csak akkor ha biztosan elég a ram, különben fagyás lesz a vége ha betelik.
Alternatív megoldásként a swappiness értéken lehet állítani 0-100 között, ez fogja meghatározni milyen hamar kezdje használni az os a swap-ot.
0 esetén csak akkor fogja használni ha már teljesen elfogyott a ram.
-
TMPFS, ami beugrik elsőre, de nem is az SSD kímélése miatt, hanem, mert ha sok RAM van, akkor azt célszerű használni, mivel sokkal gyorsabb az SSD-nél.
Ebben a hsz-ben van egy példa az FSTAB-ban, nyilván amelyik sort használni akarod, az elé nem raksz # jelölést.
A
tmpfs to .cache
sor végén a RAM méretét változtathatod.Ezt a sort viszont inkább ne használd:
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Magyarázat a hsz-ben.
Ja igen, a noatime felesleges minden sorban...anno így láttam és beraktam, de nem kell oda.
(egyébként mai, jól felszerelt gépeknél nem foglalkozunk az SSD íráskímélésével)
Amit itt írsz, az is amiatt jó, mert a RAM gyorsabb, bár lehet ezeket a beállításokat is finomítani.
Browser.cache.memory.capacity
Browser.cache.check doc frequency
Browser.cache.disk cache sslAmúgy a nemrég vett Samsungon mennyi írás jött össze eddig?
sudo smartctl -x /dev/sda
(sda ugye nem tuti) -
-
sh4d0w
félisten
Mert pl. a susédnak nincs aláírt tanúsítványa. Secure bootot csak certifikált bootloaderek használhatnak.
Egyébként meg azért rossz, mert a Microsoft találta ki, meg ők az egyetlenek (tudtommal) akik certifikálhatják a bootloadereket. Ebből következően bármikor beinthetnek a Linux-disztribúcióknak és onnantól kezdve nincs secure boot azoknak sem, akiknek most van (Debian, Ubuntu, Red Hat, Fedora).
-
-
EFI shellt be tudod hozni?
Bios (uefi) frissites nem kotoraszik bele az efi particioba azaz indulnia kene.
Valami efi beallitas hibara gyanitok, lehet minden alapra allt.
Acpi, boot, csm mode esetleg manualis beavatkozast igenyel.
Nem bios mode az alapertelmezett, akkor bele szokott halni efi inditasba.
Eddig tiszta efi volt a rendszered, vagy bios? -
sztivo
őstag
Köszönöm válaszod!
Igazából őket ismerem is, meg egyik DE-vel sincs bajom "optikailag", ez a magán notim lenne. Nálam a használhatóság jobban számít, mint a kinézet/gyárilag kínált alkalmazások ilyen téren.
Amire használom, az kb web, néha kevés office és Battle.net játékok, amik lutris-szal tökéletesen futnak. Egy időre kimaradt a linux, most pedig végleg elegem lett a M$ hülyeségeiből, így teljes körben váltanék. Csak ez így meglepett, hogy egy év után visszatérek, lett egy "fürgébb" külső monitorom és a beállítások fele nem látszódik és nem működik.
Tehát csak tippre lenne szükségem, hogyan induljak el, egyelőre azt látom, hogy *buntu és derivatívái-nál látszódik minden az nvidia-settings-be, viszont a GNOME-származékok letojják az xconfig adatait. Nem tudom a KDE vagy XFCE közül melyik kezeli jobban az nvidia-t (ha nem notim lenne, AMD-vel nem szívnék ennyit). -
urandom0
senior tag
Kb. arról szól a dolog, hogy van az MPEG_LA, egy Coloradoi cég, és ő birtokolja a jogait a MPEG-2, MPEG-4, H.264... szabadalmaknak. De ezek a szabadalmi megkötések csak az Egyesült Államokban lévő cégekre vonatkoznak, a Fedoraban (aminek a fejlesztője a Red Hat, USA cég) is ezért nincsenek kodekek. Az OpenSuse-t ez azért érinti, mert bár német cég, de vannak irodái az USA-ban, ezért rá is vonatkozik a szabadalomvédelem.
-
urandom0
senior tag
Igen. Igazából ez csak egy Gnome grafikus felület mpv-hez. Csak azért használom, mert a Gnome Wayland-en egy ideje nem támogatja az xdg-decoration protocolt, aminek az az eredménye, hogy az mpv saját maga rajzolja ki az ablakvezérlőket (teljes méret, bezárás, stb.), az ablak kliens területére. Ennek pedig az a következménye, hogy az ablak méretezésével arányosan méreteződnek át az ablakvezérlők is... szóval ha kicsire állítod az ablakot, akkor kicsik lesznek, ha nagyra, akkor nagyok.
És ezt valamiért nem tudják (vagy nem akarják?) orvosolni. -
urandom0
senior tag
Itt van: https://en.opensuse.org/SDB:System_upgrade#Extra_repositories_handling
Ezt a rész: "The supported starting point is the last openSUSE Leap release with all current updates applied, but this does not include arbitrary openSUSE Build Service repositories you may have added. We recommend that you disable all OBS repositories first, perform the upgrade, then reenable them."
Oké, ez igazából Leap-re vonatkozik (ahol ugye sokkal ritkábban van distro-upgrade), de Tumbleweed-re ugyanúgy igaz, ilyen szempontból nincs különbség. De én sem szoktam letiltani a külső repókat (az asztali gépemen csak a Packman van beállítva, az RPi-n pedig egy home_darix nevű repó).
Ha mindenáron tiltogatni szeretném a külső repókat frissítés előtt, akkor írnék rá alias-t vagy scriptet.
-
urandom0
senior tag
Nyugodtan dupolhatsz úgy, hogy a Packman aktív, nem fog problémát okozni. Más repóknál nem feltétlenül mondanám ezt, de a Packman majdhogynem hivatalos repónak számít. De egyébként jól csináltad, a hivatalos doksi is azt írja, hogy tiltsd le distro-upgrade előtt a külső repókat.
Ha csak ez a két külső repód van, az egyébként nem sok. Szerintem a legtöbb Linux disztrónál van ennyi, vagy még ennél több is. Ha egyszer kell, akkor kell...
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mindig is kevés volt a nyílt nV driver, viszont nem rég elkezdett az nVidia is rágyúrni erre ahogy az AMD is csinálja, csak több évvel később mint az AMD, szóval még idő, mire érdemben javulni fog a nyílt nV driver.
Horvi: a Wayland még nincs kész. A KDE Wayland támogatása sem teljes. Maradj nyugodtan az X-nél.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Gumi és felni topik
- Konzolokról KULTURÁLT módon
- Milyen processzort vegyek?
- NOTEBOOK / NETBOOK / Mac beárazás
- Házimozi haladó szinten
- Itthon is kapható lesz a kerámia Xiaomi Band 10
- Escape from Tarkov
- droidic: YouTube videók és playlistek letöltése GUI-alkalmazással
- Spórolós topik
- Androidos tablet topic
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! HP ZBook 15 G6 munkaállomás - i7 9850H 16GB DDR4 RAM 512GB SSD Quadro T2000 4GB WIN10
- BESZÁMÍTÁS! Asus A520 R5 3600 16GB DDR4 500GB SSD RTX 2060 8GB Rampage SHIVA CoolerMaster 700W
- AKCIÓ! ASRock H310CM i3 9100F 8GB DDR4 240GB SSD 1TB HDD GTX 1060 3GB AeroCool Strike-X 500W
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A22/Samsung Galaxy A23/Samsung Galaxy A25/Samsung Galaxy A05s
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest